Αποστολέας Θέμα: Απ: http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hb80b.htm ενισχυτης μπασσου  (Αναγνώστηκε 4838 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
ωραιος τροπος !!!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ωραιος τροπος !!!!
τι εννοείς?

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
ωραιος τροπος !!!!




ο καλύτερος που γινόνταν......

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
και για όσους δεν κατάλαβαν ή κάμουν οτι δεν κατάλαβαν.......η δουλειά σας εδω μέσα δεν είναι να κράζεται, άλλα να βοηθάτε..!!!   >:(

anyway

 δεν σας κάνει? σβήστε το !!!!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
...η δουλειά σας εδω μέσα δεν είναι να κράζεται, άλλα να βοηθάτε..!!!   >:(
Φίλε Maestros, δεν είναι δουλειά των μελών να βοηθούν, παρά απλή, καλή πρόθεση. Δουλειά είναι για αυτούς που πληρώνονται.
Η αντίδραση κάποιων μελών σε ξένισε λίγο, διότι ίσως δεν έχεις πρότερη εμπειρία του συγκεκριμένου μέλους.

Προσωπικά βλέπω δίκαιο σε όλα τα εμπλεκόμενα μέρη, διότι και εσύ σωστά παροτρύνεις για πιο ήπιες αντιδράσεις προς τα νεότερα μέλη και ας δώσουμε στον φίλο και το ελαφρυντικό της πολύ μικρής του ηλικίας, από την άλλη και εσύ φίλε children of bodom κάνε μία προσπάθεια να διατυπώνεις τις ερωτήσεις σου αφού έχεις κάνει πρώτα κάποια προσωπική έρευνα και προεργασία στα (ομολογουμένως πολλά) σχετικά αρθρα που υπάρχουν για τα θέματα που ποστάρεις, και με την γνώση ότι τα μέλη εδώ που θέλουν να σε βοηθήσουν, καλό είναι να βλέπουν ότι σέβεσαι και την δική τους εμπειρία και τον χρόνο που έχουν την πρόθεση να σου προσφέρουν.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
και για όσους δεν κατάλαβαν ή κάμουν οτι δεν κατάλαβαν.......η δουλειά σας εδω μέσα δεν είναι να κράζεται, άλλα να βοηθάτε..!!!   >:(

anyway

 δεν σας κάνει? σβήστε το !!!!!


ενώ η δικιά σου δουλειά εδώ μέσα είναι να μπαίνεις μια στο τόσο και να αστυνομεύεις το ποιος κάνει καλά τη "δουλειά" του ή όχι? για να σοβαρευτούμε λίγο γιατί τα πράγματα έχουν αρχίσει και ξεφεύγουν απο την έννοια της λογικής......βοήθεια παρέχεται εκεί που υπάρχει ανάγκη....όταν αντί για ανάγκη υπάρχει ερώτηση "για να περνάει η ώρα" και μάλιστα επαναλαμβανόμενη τότε ναι...αυτοί είναι τρόποι.....γιατί ορισμένες φορές γίνεται κατάχρηση της καλοσύνης και θέλησης......


Αφού λοιπόν εμείς δεν κάνουμε καλά τη "δουλειά" μας...θα σου πρότεινα αντί να αναλώνεσαι σε άσκοπα posts....να αρχίσεις να βοηθάς κι εσύ αντί να μας υποδεικνύεις το τι κανουμε καλά και το τι όχι.......




children of bodom είσα στο φόρουμ πόσο? εφτά μήνες? και έχεις ανοίξει, χωρίς υπερβολή, 50 θέματα (46 για την ακρίβεια)....οπού όλα μα όλα είναι μέσα στην ασάφεια....στην αρχή όλοι θέλουμε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε....μακάρι και εγώ όταν ήμουν 12 χρονών να είχα ανακαλύψει το site και να με βοηθούσαν έμπειρα άτομα......αλλά έχεις αγγίξει τα όρια της υπερβολής.....φαίνεται να μην ξέρεις τι θέλεις.....απο τη μια ρωτάς για κιθάρες...απο την άλλη ρωτάς για ενισχυτές μπάσου.....ξέρεις τι θέλεις να πάιξεις? ξέρεις αν θέλεις να παίξεις? γιατί όλα αυτά που ρωτάς κοστίζουν...είναι κρίμα να σπαταλήσεις χρήματα ενώ δεν έχεις κατασταλάξει στο τι θες να κάνεις.....
επιπλέον έχει απόλυτο δίκιο ο adrianos όταν μιλάει για προσωπική έρευνα και προεργασία.....είναι προφανές πως αφού ξέρεις να μπαίνεις σε αυτό το site....θα ξέρεις να κάνεις και αναζήτηση και εδώ και στο google.....

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Αν και καινούριος στο φόρουμ, ρε παιδιά, φόρουμ είναι, δεν σας ανάγκασε κανείς να απαντήσετε με το ζόρι, ούτε καν να διαβάσετε το θέμα που πόσταρε ο άλλος... Ακόμα και δίκιο να έχετε ότι ποστάρει συνεχώς και αδιαλείπτως ασάφειες, στο κάτω κάτω πιτσιρίκος είναι, αμα τον πιάνετε έτσι απο τα μούτρα το πιθανότερο είναι και να μην ξαναμπεί στο site...
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
και για όσους δεν κατάλαβαν ή κάμουν οτι δεν κατάλαβαν.......η δουλειά σας εδω μέσα δεν είναι να κράζεται, άλλα να βοηθάτε..!!!   >:(

anyway

 δεν σας κάνει? σβήστε το !!!!!


ενώ η δικιά σου δουλειά εδώ μέσα είναι να μπαίνεις μια στο τόσο και να αστυνομεύεις το ποιος κάνει καλά τη "δουλειά" του ή όχι? για να σοβαρευτούμε λίγο γιατί τα πράγματα έχουν αρχίσει και ξεφεύγουν απο την έννοια της λογικής......βοήθεια παρέχεται εκεί που υπάρχει ανάγκη....όταν αντί για ανάγκη υπάρχει ερώτηση "για να περνάει η ώρα" και μάλιστα επαναλαμβανόμενη τότε ναι...αυτοί είναι τρόποι.....γιατί ορισμένες φορές γίνεται κατάχρηση της καλοσύνης και θέλησης......


Αφού λοιπόν εμείς δεν κάνουμε καλά τη "δουλειά" μας...θα σου πρότεινα αντί να αναλώνεσαι σε άσκοπα posts....να αρχίσεις να βοηθάς κι εσύ αντί να μας υποδεικνύεις το τι κανουμε καλά και το τι όχι.......




children of bodom είσα στο φόρουμ πόσο? εφτά μήνες? και έχεις ανοίξει, χωρίς υπερβολή, 50 θέματα (46 για την ακρίβεια)....οπού όλα μα όλα είναι μέσα στην ασάφεια....στην αρχή όλοι θέλουμε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε....μακάρι και εγώ όταν ήμουν 12 χρονών να είχα ανακαλύψει το site και να με βοηθούσαν έμπειρα άτομα......αλλά έχεις αγγίξει τα όρια της υπερβολής.....φαίνεται να μην ξέρεις τι θέλεις.....απο τη μια ρωτάς για κιθάρες...απο την άλλη ρωτάς για ενισχυτές μπάσου.....ξέρεις τι θέλεις να πάιξεις? ξέρεις αν θέλεις να παίξεις? γιατί όλα αυτά που ρωτάς κοστίζουν...είναι κρίμα να σπαταλήσεις χρήματα ενώ δεν έχεις κατασταλάξει στο τι θες να κάνεις.....
επιπλέον έχει απόλυτο δίκιο ο adrianos όταν μιλάει για προσωπική έρευνα και προεργασία.....είναι προφανές πως αφού ξέρεις να μπαίνεις σε αυτό το site....θα ξέρεις να κάνεις και αναζήτηση και εδώ και στο google.....


Που 'σαι master,

Αν σε ενοχλεί ότι μπαίνω στο site μία στο τόσο (τον περιορισμένο  ελεύθερο χρόνο μου) αλλάζει το πράγμα..!!!

Το ότι μπαίνω και αστυνομεύω,,,,,,,αν δεις όλα μου τα post, δεν έχω κάνει ποτέ κάτι τέτοιο, γιατί δεν κάνω για μπάτσος..!!!
Εσύ όμως βλέπω την έχεις την κλίση..!!!

Και εγώ για να βοηθήσω μπαίνω, και κρίνω κατά την δική μου άποψη που πρέπει να επέμβω και που όχι.......
Διαβάζω και κρίνω, αν κρίνω ότι δεν αξίζει τον κόπο, δεν ασχολούμε....

Τώρα αν το πρόβλημα είναι ότι γεμίζει το forum με απίστευτες μ@@@κίες, σε συμπονώ και σε καταλαβαίνω......

την έχεις αναλάβει όμως αυτή τη "δουλειά", γιατί έχεις δίκιο δεν είναι δουλειά (και συ τον ελεύθερό σου χρόνο πιστεύω εξαντλείς),

εσύ όμως το θέλησες....δεν στο φόρτωσε κανένας...!!!!!   Απλά σβήστο...!!!!!

Μπήκα να βοηθήσω σε αυτό το θέμα και έπεσα πάνω σε δύο τύπους που τα χώνουν σε έναν πιτσιρικά...!!!!!

Ξενερώνεις στο φτερό..!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Maestros....


Μπήκα να βοηθήσω σε αυτό το θέμα και έπεσα πάνω σε δύο τύπους που τα χώνουν σε έναν πιτσιρικά...!!!!!


Μπήκες να βοηθήσεις...ήσουν τόσο πεπεισμένος να βοηθήσεις για τον συγκεκριμένο ενισχυτή μπάσου.....αλλα σε αποσυντόνισα εγώ και ο hot_sauce με την αυθάδεια μας.....μάλιστα........
ωραιος τροπος !!!!
ΑΑΑΑΑ..ναι....σε αυτό το ποστ φάνηκε ότι ήθελες να προσφέρεις βοήθεια...όχι να αστυνομεύσεις.......




Τώρα αν το πρόβλημα είναι ότι γεμίζει το forum με απίστευτες μ@@@κίες, σε συμπονώ και σε καταλαβαίνω......


Α ναι? και δεν πρέπει να μιλήσει κανείς γι'αυτό....ας κάνουμε όλοι τις πάπιες....για να μην μας πουν κάποιοι ότι ξενερώνουν στο φτερό............




την έχεις αναλάβει όμως αυτή τη "δουλειά", γιατί έχεις δίκιο δεν είναι δουλειά (και συ τον ελεύθερό σου χρόνο πιστεύω εξαντλείς),

εσύ όμως το θέλησες....δεν στο φόρτωσε κανένας...!!!!!   Απλά σβήστο...!!!!!


Μήπως με μπερδεύεις για συντονιστή?






Και στην τελική δεν κατάλαβα.....είδατε καμια επίθεση ΤΟΟΟΟΟΣΟ τρομερή στον children of bodom? για ξαναδιαβάστε λίγο το πρώτο μου post...ή του hot_sauce....και αν δείτε πουθενά προσωπική επίθεση και χώσιμο εξηγήστε το και σε μένα...η προτροπή του να σταματήσει να βάζει θέματα για ότι σκεφτεί δεν είναι επίθεση....

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Maestros....


Μπήκα να βοηθήσω σε αυτό το θέμα και έπεσα πάνω σε δύο τύπους που τα χώνουν σε έναν πιτσιρικά...!!!!!


Μπήκες να βοηθήσεις...ήσουν τόσο πεπεισμένος να βοηθήσεις για τον συγκεκριμένο ενισχυτή μπάσου.....αλλα σε αποσυντόνισα εγώ και ο hot_sauce με την αυθάδεια μας.....μάλιστα........
ωραιος τροπος !!!!
ΑΑΑΑΑ..ναι....σε αυτό το ποστ φάνηκε ότι ήθελες να προσφέρεις βοήθεια...όχι να αστυνομεύσεις.......




Τώρα αν το πρόβλημα είναι ότι γεμίζει το forum με απίστευτες μ@@@κίες, σε συμπονώ και σε καταλαβαίνω......


Α ναι? και δεν πρέπει να μιλήσει κανείς γι'αυτό....ας κάνουμε όλοι τις πάπιες....για να μην μας πουν κάποιοι ότι ξενερώνουν στο φτερό............




την έχεις αναλάβει όμως αυτή τη "δουλειά", γιατί έχεις δίκιο δεν είναι δουλειά (και συ τον ελεύθερό σου χρόνο πιστεύω εξαντλείς),

εσύ όμως το θέλησες....δεν στο φόρτωσε κανένας...!!!!!   Απλά σβήστο...!!!!!


Μήπως με μπερδεύεις για συντονιστή?






Και στην τελική δεν κατάλαβα.....είδατε καμια επίθεση ΤΟΟΟΟΟΣΟ τρομερή στον children of bodom? για ξαναδιαβάστε λίγο το πρώτο μου post...ή του hot_sauce....και αν δείτε πουθενά προσωπική επίθεση και χώσιμο εξηγήστε το και σε μένα...η προτροπή του να σταματήσει να βάζει θέματα για ότι σκεφτεί δεν είναι επίθεση....



Δεν είσαι συντονιστής? τότε ακόμα χειρότερο..!!!! τότε ναι, πρέπει να κάνεις την πάπια και να μην διαβάζεις και να επεμβαίνεις σε θέματα που δεν σε ενδιαφέρουν.... άσε να το κάνουν οι συντονιστές αυτό!!!

θεωρώ το site δημοκρατικό και ο καθένας μπορεί να κάνει την ερωτησή του όποια κι αν είναι αυτή!!!

Να επισημάνω, ότι είμαι κολλητός με τον children και έχω προσωπικά με σένα.....και μπήκα να δώ τι γράφεις..!!!!

από την άλλη, αν εσένα σ' αρέσει να κράζεις πιτσιρικάδες που δεν έχουν ιδέα του τι θέλουν ακόμα,  εμένα μ' αρέσει να κράζω πιτσιρικάδες που έχουν την εντύπωση ότι τα ξέρουν όλα...!!!!!

keep rockin'

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Nα που πρέπει να μπαίνουμε και στις συζητήσεις περί μπάσου, ακόμα και αν είμαστε παντελώς άσχετοι με το αντικείμενο... ::)

Τα άσχετα μηνύματα μεταφέρονται στον κάδο όπου μπορείτε να συνεχίσετε τη διένεξη αν το επιθυμείτε.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@Maestros...
ο τρόπος μας ήταν απότομος....
αλλά νομίζω πως ο master του το έχει ξαναπει για τα πολλά θέματα....
ας λήξοιυμε εδώ το θέμα με το πως μίλησε ο καθένας.....
εγώ έχω καταλάβει γιατί έγινε όλο το σκηνικό,πιστεύω κι εσείς...ας λήξει εδώ...
απλά καταλάβετε πως δεν μπορεί να θεωρεί κάποιος το φόρουμ σαν τον φωτεινό παντογνώστη και να ρωτάει για τα πάντα...
φαντάσου πως το φόρουμ είναι μια παρέα σε μια τεράστια βιβλιοθήκη.....
η παρέα αυτή συζητάει θέματα ασταμάτητα....
κάθε συζήτηση τη γράφει στα βιβλία της βιβλιοθήκης γύρω της ώστε και να υπάρχουν οι πληροφορίες κάπου γραμμένες και όταν μπει κάποιος καινούριος στην παρέα να μπορεί πολύ εύκολα να βρει τις πληροφορίες που τον ενδιαφέρουν.....
τώρα αν κάποιος καινούριος ερχόταν και ρωτούσε συνέχεια για πράγματα που έχουν συζητηθεί, είναι γραμμένα γύρω του αλλά δεν έψαχνε καθόλου στα βιβλία.....
ε πάλι θα του λέγανε να το κάνει......

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
@Maestros...
ο τρόπος μας ήταν απότομος....
αλλά νομίζω πως ο master του το έχει ξαναπει για τα πολλά θέματα....
ας λήξοιυμε εδώ το θέμα με το πως μίλησε ο καθένας.....
εγώ έχω καταλάβει γιατί έγινε όλο το σκηνικό,πιστεύω κι εσείς...ας λήξει εδώ...
απλά καταλάβετε πως δεν μπορεί να θεωρεί κάποιος το φόρουμ σαν τον φωτεινό παντογνώστη και να ρωτάει για τα πάντα...
φαντάσου πως το φόρουμ είναι μια παρέα σε μια τεράστια βιβλιοθήκη.....
η παρέα αυτή συζητάει θέματα ασταμάτητα....
κάθε συζήτηση τη γράφει στα βιβλία της βιβλιοθήκης γύρω της ώστε και να υπάρχουν οι πληροφορίες κάπου γραμμένες και όταν μπει κάποιος καινούριος στην παρέα να μπορεί πολύ εύκολα να βρει τις πληροφορίες που τον ενδιαφέρουν.....
τώρα αν κάποιος καινούριος ερχόταν και ρωτούσε συνέχεια για πράγματα που έχουν συζητηθεί, είναι γραμμένα γύρω του αλλά δεν έψαχνε καθόλου στα βιβλία.....
ε πάλι θα του λέγανε να το κάνει......

ρε αδελφέ, δεν έχω τίποτα ούτε μαζί σου, ούτε με τον master, ούτε με κανέναν από εδώ μέσα..!!!!
Μέλος είμαι και γώ όπως όλοι μας........

Ναι δίκιο έχεις, όπως δίκιο έχει και ο master......δίκιο έχουμε όλοι μας, παλιοί και νέοι και πιστεύω ότι τα νέα μέλη πρέπει να έχουν και κάποια ελαφρυντικά, είτε γιατί δεν έχουν καταλάβει είτε γιατί δεν θέλουν να καταλάβουν την πολιτική του site...!!!! ας μην τους προγκάμε...!!! ούτε κάποιος είναι υποχρεωμένος να διαβάζει σε ένα θέμα για έναν κ@λομπασοενυσχητή 1 απάντηση περί του θέματος και 10 καυγάδες...!!!!  pm παιχταράδες μου..!!! pm...!!!!

Ζητώ συγνώμη αν έδωσα λάθος εντύπωση, όπως ζητώ συγνώμη από σένα και τον master για τον δικό μου τρόπο...!!!!

Καλές γιορτές...!!!!!!

Keep playin'  n' keep rockin'...!!!!!!


Υ.Γ. Που ΄σαι children.......καλό είναι να ζητάς βοήθεια από ένα site που υπάρχει γι αυτό το λόγο, αλλά καλό είναι και να ψάχνεσαι και λίγο μοναχός σου....!!!!!  Μη ζητάς συνέχεια την έτοιμη τροφή..!!!!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
όλα καλά...
καλές γιορτές σε όλους επίσης....

Υ.Γ. Που ΄σαι children.......καλό είναι να ζητάς βοήθεια από ένα site που υπάρχει γι αυτό το λόγο, αλλά καλό είναι και να ψάχνεσαι και λίγο μοναχός σου....!!!!!  Μη ζητάς συνέχεια την έτοιμη τροφή..!!!!!

+1

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/02, 14:11
από Πέτροc
29 Απαντήσεις
22154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/05, 14:51
από YmiRLinG
ΑΓΟΡΑ ΜΠΑΣΣΟΥ

Ξεκίνησε από SIFIS14 Μπάσο

14 Απαντήσεις
6589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 03:09
από NickNT
0 Απαντήσεις
2732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/09, 15:10
από panicX
14 Απαντήσεις
5727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/09, 20:23
από bassakos
13 Απαντήσεις
4993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/09, 21:12
από Jezus
1 Απαντήσεις
2188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/09, 23:09
από Nikoubis
1 Απαντήσεις
2278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/10, 11:52
από freemind
6 Απαντήσεις
5207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 08:44
από Maestros
4 Απαντήσεις
2531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/11, 08:45
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος