Αποστολέας Θέμα: epiphone les paul prophecy gx http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom  (Αναγνώστηκε 2544 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sotos7a

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
παιδες λεω να αγορασω τη παραπανω κιθαρα...απλα θελω αποψεις...γενικα ψαχνω κιθαρα απο μαονι,με 2 humbuckers και σταθερο καβαλαρη η απλο τρεμολο γτ θελω να αλλαζω κουρδισμα....παιζω κυριως hard rock,blues rock,metal..σκεφτομαι να παρω αυτη κιθαρα λογο του οτι ειναι les paul και εχει πιο γεματο ηχο,εχει καλυτερη προσβαση στα τελευταια ταστα(εαν παρατηρησεται το μπρατσο ειναι ενωμενο με το σωμα πιο εξω απ οτι στις les paul με τα 22 ταστα),εχει split coil πολυ χρησιμο για μενα,εχει gibson μαγνητες,και ειναι σε πολυ καλη τιμη...στην ελλαδα την εχω βρει στα 780ε,και γενικα οσο περιεργο και εαν ακουγεται με βολευουν οι les paul(εκτως απο το να παιζω στα τελευταια ταστα :D οπως ολοι) ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ???

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Aπ' όσo θυμάμαι όταν την είχα δοκιμάσει πριν κάτι χρόνια, σημαντικά καλύτερη πρόσβαση στα τελευταία τάστα δεν έχει. Και είναι λογικό αφού το μπράτσο ενώνεται με το σώμα στο 18 τάστο (δηλαδή δύο τάστα παραπάνω απ' ό,τι στις κανονικές Les Paul), αλλά η ταστιέρα έχει δύο τάστα παραπάνω στο τέλος, οπότε είναι το ίδιο. Ουσιαστικά λοιπόν έχεις μεν πρόσβαση σε περισσότερα τάστα πιο εύκολα, αλλά η πρόσβαση στα τελευταία τάστα δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά.

Πέρα από αυτό, η εβένινη ταστιέρα είναι όντως καλή και το coil split δίνει μεγαλύτερη ευελιξία στην κιθάρα. Από την άλλη πλευρά όμως, δεν έχεις τον ξεχωριστό έλεγχο tone και volume για κάθε μαγνήτη που έχει η κλασσική Les Paul και εμένα προσωπικά δεν μού έδωσε την ίδια αίσθηση με μια Les Paul. Ίσως γι αυτό να φταίει το μπράτσο, που μου φάνηκε πιο λεπτό ή γενικά το στυλ που είναι ιδιόμορφο. Γι αυτό και εγώ τουλάχιστον θα προτιμούσα μια από τις κλασσικές Les Paul της Epiphone, που είναι και πιο φτηνές. Επίσης πιστεύω ότι με 550 Ευρώ ή και λιγότερα μπορείς να βρεις καλύτερες κιθάρες όπως η Tanglewood TSB C58, η Cort CR280 (καθώς και τα πιο φτηνά μοντέλα της ίδιας σειράς), η Epiphone Les Paul Ultra III ή αν θέλεις κάτι λίγο διαφορετικό, η Dean Soltero και η Hagstrom Super Swede. Ακόμα μπορείς να πας γύρω στα 650 με 700 Ευρώ όπου θα βρεις την PRS SE 245 και κάποιες Gibson Les Paul Studio όπως την 50s Tribute,  ή την Studio Faded, δηλαδή κιθάρες που είναι πολύ ανώτερες από την Prophecy από πλευράς ποιότητας κατασκευής και ήχου.

Επ' ευκαιρία, το link στον Thomann που έχεις βάλει στον τίτλο του thread είναι λάθος...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Daggo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις και αυτες...

http://www.dbzguitars.com/guitars/electric-guitar/bolero

Στην Ελλαδα τις φερνει η KG Guitars...

Αποσυνδεδεμένος sotos7a

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
το εχω σκεφτει αυτο με το volume και μαλλον θα της βαλω εγω αλλο ενα γτ ειναι αρκετα χρησιμο...thnx κι ολας...δυστηχως δεν διαθετω περισσοτερα λεφτα για να παω σε κατι ακριβοτερο....το χα σκεφτει για την epi ultra III αλλα δεν μ πολυ γεμιζει το ματι....dbz απο την αλλη πανεμορφες αλλα θελω μια κιθαρα με πιο κλασσικο σχεδιο..

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
όπως η Tanglewood TSB C58


Πανέμορφη κιθάρα, με νερά αριστούργημα!!! :o
Καιρό είχα να δώ λες πολ τόσο "αλήτικη" και τόσο κομψή συγχρόνως! Η ψήφος μου σε αυτή  :D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
37 Απαντήσεις
11502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/08, 19:45
από Jezus
67 Απαντήσεις
20701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 16:17
από thanasis93
40 Απαντήσεις
11129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 22:54
από Baroness
11 Απαντήσεις
4536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 20:07
από Jezus
23 Απαντήσεις
7520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/09, 16:38
από Dr Bluz (G.K.)
7 Απαντήσεις
4049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 14:06
από Giannis1995
6 Απαντήσεις
5233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 08:44
από Maestros
13 Απαντήσεις
4867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/10, 00:28
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
3947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/11, 13:17
από Μητσάκος