Αποστολέας Θέμα: ΑΕΠΙ - Που πηγαίναν τα λεφτά από τα δικαιώματα.  (Αναγνώστηκε 9733 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
http://tvxs.gr/news/ellada/skandalo-52000-eyro-mina-epairne-o-dieythyntis-tis-aepi-olo-porisma

Η εταιρεία ΕΥ βάσει διαγωνισμού που είχε προκηρύξει ο ΟΠΙ έπειτα από εντολή του Υπ. Πολιτισμού επί υπουργίας Νίκου Ξυδάκη, ανέλαβε το έργο του διαχειριστικού ελέγχου της ΑΕΠΙ τον Αύγουστο του 2015.
Να θυμίσουμε πως μέχρι και τον Οκτώβριο του ίδιου έτους η εταιρεία δεν μπορούσε να ξεκινήσει τις εργασίες της καθώς η ΑΕΠΙ αρνιόταν να προσκομίσει τα απαραίτητα στοιχεία. Έτσι σταμάτησε το έργο του ελέγχου και ξεκίνησε ξανά μετά το πρόστιμο στην εταιρεία από το Υπ. Πολιτισμού για την άρνηση της αυτή.
Ο έλεγχος ξεκίνησε τον Σεπτέμβρη του 2016 και ολοκληρώθηκε στις 6 Φεβρουαρίου. Ο έλεγχος αφορά στην Περίοδο 2011-2014.
Οι ορκωτοί λογιστές διαπιστώνουν την ύπαρξη αρνητικών κεφαλαίων ύψους 19,9 εκ. ευρώ που αποδεικνύει την αδυναμία της εταιρείας να εξοφλήσει το σύνολο των υποχρεώσεών της, καθώς και το σύνολο στοιχείων ενεργητικού (περιουσιακά στοιχεία και απαιτήσεις) είναι μικρότερο του συνόλου των υποχρεώσεων.
Μισθοί
Το πόρισμα διαπιστώνει επίσης ότι τα λειτουργικά έξοδα είναι ψηλότερα από τα έσοδα της εταιρείας με αποτέλεσμα τη δημιουργία σημαντικών  λειτουργικών ζημιών για την περίοδο 2011 - 2014 συνολικού ύψους 11.3 εκ.
 Τα σημαντικότερα έξοδα για την Περίοδο αυτή αφορούν αμοιβές μελών ΔΣ και συγγενών αυτών ύψους 7,4 εκ. ευρώ, αμοιβές υπηρεσιών τεχνικής υποστήριξης από συνδεδεμένη εταιρεία ύψους 7,2 εκ. ευρώ, προμήθειες είσπραξης τιμολόγιου ύψους 6,7 εκατομμύρια και αμοιβές νομικών συμβούλων και δικαστικά έξοδα ύψους 4,5 εκ.
Να σημειώσουμε πως μόνο ο μισθός του διευθύνοντος συμβούλου το 2011 ανερχόταν στα 635.565 ευρώ (52.000 ευρώ το μήνα) ενώ την ίδια χρονιά ο μισθός συγγενούς μέλους του ΔΣ έφτανε τα 466.266 το χρόνο! Οι αμοιβές μισθοδοσίας μελών ΔΣ για το 2011 ανέρχονται 1.900.000 ευρώ ενώ οι συνολικές αμοιβές μισθοδοσίας για τον ίδιο χρόνο στα 4.828.353 ευρώ.
 Να προσθέσουμε πως τα μέλη του ΔΣ έπαιρναν επίσης χρήματα εκτός μισθοδοσίας από το 2011-2014 ποσά που κυμαίνονταν από 6.000 έως 38.000 ευρώ. Σε αυτά τα ποσά προσθέστε και την ιδιωτική ασφάλιση των μελών του ΔΣ
Χρήματα που δεν διατέθηκαν για ανθρωπιστικούς σκοπούς  και αδιανέμητα
Να θυμίσουμε κάπου εδώ πως η εταιρεία εκπροσωπεί περισσότερους από 14.540 Έλληνες και ξένους πνευματικούς δημιουργούς καθώς και 2.200.000 και πλέον ξένους δημιουργούς μέσω συμβάσεων εκπροσώπησης.
Για την περίοδο 2011-2014 η εταιρεία έχει παρακρατήσει 10% προμήθεια επί των διανεμηθέντων δικαιωμάτων σε αλλοδαπούς οργανισμούς στα πάσης φύσεως εκτελεστικά δικαιώματα συνολικού ύψους 1,6 εκ. με σκοπό τη μετέπειτα χρήση των κονδυλίων σε πολιτιστικούς και ανθρωπιστικούς σκοπούς. Το σημαντικότερο μέρος του εν λόγω ποσού 1,2 εκ. αφορούσε εργασίες συντήρησης και εμπλουτισμού του αρχείου μουσικής της εταιρείας οι οποίες πραγματοποιούνται από υπάλληλους της εταιρείας.
Το πόρισμα αναφέρει στοιχεία για τα αδιανέμητα δικαιώματα, ποσά που έχει εισπράξει αλλά δεν έχουν αποδοθεί. Τα αδιανέμητα δικαιώματα σε μέλη, δικαιούχους ύψους 42 εκ. (την 31-12 - 2014) περιλαμβάνουν τιμολογηθέντα δικαιώματα σε χρήστες μουσικής τα οποία δεν έχουν αποδοθεί και διανεμηθεί σε μέλη και δεν στάθηκε  δυνατό να αναλυθούν από την εταιρεία  λόγω μη αντιστοίχησης τιμολογίων με εισπράξεις στο πληροφοριακό σύστημα της εταιρείας.
Δάνεια
Ένα άλλο σκανδαλώδες σημείο του πορίσματος είναι αυτό που αφορά στα δάνεια που χορηγεί η εταιρεία σε μέλη του ΔΣ.
Η εταιρεία χορήγησε δάνειο τον Ιανουάριο του 2014 στον γ. διευθυντή μέτοχο και μέλος ΔΣ μέχρι του ποσού των 125 χιλ ευρώ με επιτόκιο 2%. Σημειώνεται ότι σύμφωνα με το άρθρο 23α του Κ.Ν. 2190/1920 δάνεια προς μέλη του ΔΣ απαγορεύονται.
Η ΑΕΠΙ φέρεται να χορηγεί επίσης δάνεια στο προσωπικό, αλλά και συνεργάτες βάσει εγκρίσεων που προέρχονται από το ΔΣ της εταιρείας. Δίνει προκαταβολές σε δικαιούχους που συμψηφίζονται με τις μελλοντικές αποδοχές τους. Από την εργασία που πραγματοποιήθηκε  διαπιστώθηκε  ότι υπάρχουν προκαταβολές σε μέλη  που παραμένουν ακίνητες και δεν έχουν συμψηφιστεί με αντίστοιχες αμοιβές για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο του ενός έτους. Υπάρχουν δημιουργοί δηλαδή που έχουν πάρει προκαταβολές μέρος των οποίων όμως δεν παρακρατείται  μετά από τις αμοιβές τους.
Ακίνητα
Η αξία των ακινήτων της ΑΕΠΙ ανέρχεται στα 9 εκ ευρώ. Δεν αναφέρεται  ο προϋπολογισμός για την ανέγερση του δευτερου κτίριου. Ζητήθηκαν άλλα έγγραφα σχετικά αλλά η εταιρεία δεν τα έδωσε. Η ΑΕΠΙ επίσης δεν έδωσε το πλήθος των τιμολογίων που ζητήθηκαν για τον δειγματοληπτικό έλεγχο. Κατά την Περίοδο 2005-2007 η εταιρεία έκανε επενδύσεις ύψους 9 εκ. ευρώ
Σε όλα αυτά προσθέστε  προκαταβολές σε προμηθευτές για τις οποίες η ΑΕΠΙ δεν έχει παραλάβει τιμολόγια είτε αυτά χάθηκαν καθώς και ότι εταιρεία δεν είχε καταλογίσει αποσβέσεις για τα πάγια ενσώματα στοιχεία ες και τη χρήση του 2014 , συνολικού ύψους 1.8 εκ.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ

Δεν μπορώ να καταλάβω την πρεμούρα με την λεγόμενη διαφθορά. Σε εκ των έξωθεν συντηρούμενες μπανανίες δεν μπορείς να περιμένεις κάτι διαφορετικό. Χώρια που το φαγοπότι δεν είναι μόνο προνόμιο των μπανανιών. Γίνεται και σε πιο σοβαρά κράτη.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/17, 06:59 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Σαματι μαζι τους θα τα παρουν;
Ολοι ξερουμε οτι τα σαβανα δεν εχουν τσεπες
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Παιδιά δεν θέλω να βλέπω σε ανθρώπους με μυαλό απάθεια ή αδιαφορία.
Αυτοί οι άνθρωποι είναι κλέφτες. Η διαφθορά είναι ο κυριότερος παράγοντας παραγωγής ανισότητας και αναξιοκρατίας σε όλα τα μέρη του κόσμου.
Η παθητική στάση είναι και αποδοχή της ανέσχυντης αδικίας προς τους πολλούς, έναντι των λίγων που λυμαίνονται κάποιες εξουσίες.
Μόνο με την ενεργή συμμετοχή μας και την απόρριψη τέτοιων πρακτικών έχει η Ελλάδα την ελάχιστη πιθανότητα να πάει μπροστά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αδριανε,εχεις απολιτο δικιο,αλλα θα πω κατι που ολοι ξερουμε εδω και χρονια..απο το κεφαλι βρομαει το ψαρι.Κανουν οτι κανουν γιατι μπορουν,και μπορουν γιατι τους το επιτρεπουν.
Εχω απειρα παραδειγματα για ανθρωπους που κλαιβουν/ψαν χρημα και οχι μενουν ατιμοριτοι,αλλα ο κοσμος τους λυπαται γιατι δεν το βλεπει.Και τι να κανω εγω;να βαλω φωτιες σε σπιτια;η να γεινω ψευτης/κλεφτης και εγω;
Εγω ειμαι υπολογος στον Θεο για τον εαυτο μου,και αυτοι για τον εαυτο τους.Απο εδω περαστικοι ειμαστε (οσο και αν δεν θελουμε να το σκεφτομαστε καποια μερα η νυχτα θα το πουμε το ποιημα)
Τωρα αλλος λεει οτι φαμε οτι πιουμε,αλλος λεει οσα ερθουν κι οσα πανε.
Ενταξει,φτοχεια θα ερθει,πολεμοι θα ερθουν,ξανα καλοπεραση θα ερθει..περαστικος ειμαι απο εδω και δεν με απασχολει και πολυ.
Φαινετε απαθεια αλλα δεν ειναι.Μπορει και να μεριμνω για περισωτερα πραγματα απο οτι ο μισος πλυθησμος της Ελλαδα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Κατι ακομα.
Αν ανατρεξουμε στην ιστορια,θα δουμε οτι ανεκαθεν ο ανθρωπος ηταν αδικος.Οποτε δεν ζουμε κατι καινουριο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ

Αν γκουγκλάρετε το διοικητικό συμβούλιο της αεπι θα βρήτε μεν σύνδεσμο άλλα νεκρό σύνδεσμο. Θυμάμαι ότι έχει/είχε μεγάλα ονόματα στο συμβούλιο (πχ Τσακνής). Άλλα έτσι δρούσε πάντα η αεπι, θρασύδειλα και με τις πλάτες τις αστυνομίας. Αν ήξερε πως το δικαστήριο θα το χάσει απλά απουσίαζε αδικαιολόγητα και σαν κατήγορος δεν είχε κυρώσεις, σε αντίθεση με τον κατηγορούμενο που αν έκανε το ίδιο θα καταδικαζόταν ερήμην...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Δεν υποστιριζω με την καμια την αεπι,αλλα πχ ετσι δρουσαν παντα οι αγροτες.Θρασυδειλα και με τις πλατες της αστυνομιας.Γιατι αν τους αφερουσαν τις πινακιδες και βαζαν προστιμο κανα 5000€ σημερα δεν θα ειχε κλειστους δρομους.Περιτο να πω οτι η εγνατια ειναι ιδιοτικη και θα επρεπε να τους κανει μυνιση.
Παντου τα ιδια ειναι αδερφε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Πονεμένη ιστορία η ΑΕΠΙ και δρα με τις ανοχές του κράτους...
Το πιο χαρακτηριστικό είναι ότι βεβαιώνει παραβάσεις χωρίς κάτι τέτοιο να επιτρέπεται από κανέναν ιδιώτη...


Αν μου επιτρέπεις:

Η παθητική στάση είναι και αποδοχή της ανέσχυντης αδικίας προς τους πολλούς, έναντι των λίγων που λυμαίνονται κάποιες εξουσίες.

Και το αντίθετο. Από τους πολλούς, προς τους λίγους. Εκεί είναι και το πιο δύσκολο...

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Βλέπω ότι κανείς δεν ασχολείται με την ουσία του σκανδάλου.

Και η ουσία είναι ότι καταξιωμένοι, τίμιοι και υπερήφανοι συνθέτες, στιχουργοί, οργανοπαίκτες, τραγουδιστές κλπ εισπράτουν δικαιώματα πείνας το πολύ 1000 ευρώ το εξάμηνο, που για πολλούς είναι το μόνο μέσο βιοπορισμού τους, τη στιγμή που το ΔΣ και οι παρατρεχάμενοί τους ξεκοκαλίζουν εκατομμύρια σε μισθούς και δανεικά.
Και όλοι ξέρουμε ποιοι "υπεράνω" καλλιτέχνες ήταν το ΔΣ.

Η ΑΕΠΙ υπάρχει και πρέπει να υπάρχει, αν δεν ακολουθεί σωστή τακτική είσπραξης και απόδοσης είναι άλλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Θα φανει σκληρο,αλλα αν επαιρνα 1000€ το εξαμηνο για να βιοποριστω,δεν θα μου εφτεγε η αεπι και η καθε αεπι,αλλα το κεφαλι μου.Ολοι για ανεργεια λενε και εδω βρισκω δουλειες,που ναι ειναι απατη γιατι θα επρεπε να ειναι καλυτερος ο μισθος,αλλα απο το τιποτα και τα 500-600€ ειναι καλυτερα.Σαφως φταιει η αεπι που τους κλεβει,αλλα για μενα φταιει εξισου και ο καθενας που δεν ψαχνει δουλεια και εχει ετοιμη την λεξη ανεργεια στο στωμα για να δικαιολογιθει
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Η ΑΕΠΙ υπάρχει και πρέπει να υπάρχει, αν δεν ακολουθεί σωστή τακτική είσπραξης και απόδοσης είναι άλλο θέμα.

Σχετικό. Εγώ πχ είμαι διαφορετικής φιλοσοφίας όσον αφορά τα δικαιώματα...  ;D

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Η φάση είναι λάθος από πολλές μεριές. Όχι μόνο οι διάφοροι "εργαζόμενοι" πληρωνόντουσαν περισσότερο από όσο άξιζαν, τώρα αποδείχθηκε ότι ορισμένοι το πήγαν σε άλλο επίπεδο. Είναι εξοργιστικό ότι άνθρωπος έπαιρνε €50.000+ τον μήνα για να κάθεται, ενώ οι καλλιτέχνες παίρνουν ψίχουλα συγκρητικά με τα προαναφερθέντα ποσά.


Ακόμα μια πινελιά στο μαύρο τοπίο της Ελλάδας. Αλλά ντάξει, έχουμε υπερηφάνεια.




Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ



Το δ.σ. της αεπι (αν ισχύουν ακόμα αυτά τα δεδομένα, και δεν έχουν γίνει αλλαγές);


Κωνσταντίνος Πέτρος Τριπολίτης - Πρόεδρος του Δ.Σ.
Πέτρος Ξανθόπουλος - Διευθύνων Σύμβουλος
Παντελής Γρετζελιάς - Αναπληρωτής Διευθύνων Σύμβουλος
Δημήτριος Ξανθόπουλος - Μέλος του Δ.Σ.
Γεώργιος Νιάρχος - Μέλος του Δ.Σ.
Παναγιώτης Μαυρουδής - Μέλος του Δ.Σ.
Διονύσιος Τσακνής - Μέλος του Δ.Σ.
Κωνσταντίνος Τουρνάς - Μέλος του Δ.Σ.
Ρόμπερτ Ουίλλιαμς - Μέλος του Δ.Σ.

link

Το blog έχει και άλλο υλικό για όσους ενδιαφέρονται (http://aepi-free.blogspot.gr/?m=1)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/17, 10:06 από Harpwood »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Παιδιά δεν θέλω να βλέπω σε ανθρώπους με μυαλό απάθεια ή αδιαφορία.
Αυτοί οι άνθρωποι είναι κλέφτες. Η διαφθορά είναι ο κυριότερος παράγοντας παραγωγής ανισότητας και αναξιοκρατίας σε όλα τα μέρη του κόσμου.
Η παθητική στάση είναι και αποδοχή της ανέσχυντης αδικίας προς τους πολλούς, έναντι των λίγων που λυμαίνονται κάποιες εξουσίες.
Μόνο με την ενεργή συμμετοχή μας και την απόρριψη τέτοιων πρακτικών έχει η Ελλάδα την ελάχιστη πιθανότητα να πάει μπροστά.

Κοίτα αυτή είναι η στάση της μορφωμένης νεολαίας της δυτικοθραμένης/δυτικίζουσας αστικής τάξης της κεντρικής και νότιας ηπειρωτικής ελλάδας (στην οποία ανήκα και εγώ) (επιλέγω πολύ προσεκτικά τις λέξεις που χρησιμοποιώ). Αλλά είναι και αυτή στείρα όπως και οι πιο καθυστερημένες αμόρφωτες τάξεις. Με λίγα λόγια στην "κυρίως" Ελλάδα υπάρχει αμοιβαίοο μπλοκάρισμα και στις 2 θεωρήσεις οι οποίες είναι και οι μοναδικές.
Μερικοί Κρητικοί και Μακεδόνες έστω και χωρίς να οδηγηθούν εκεί με λογικούς συνειρμούς, καταφέρνουν απο ένστικτο και επιλέγουν το σωστό. Ενστικτο το οποίο δεν έχουν οι κεντρώοι ελλαδίτες (μορφωμένοι και αμόρφωτοι, μυαλωμένοι και άμυαλοι).
Εγω έχω κεντρώα καταγωγή οπότε αναγκάστηκα να επιστρατεύσω την λογική. Γιατί λοιπόν τόση διαφθορά και ατιμωρισία στον τόπο μας? Και γιατί στην σεβαστή Αγία Βόρεια/Δυτική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία μας είναι όλα ρόδινα αγγελικά πανέμορφα και παραδεισένια?
Γιατί απλά εκεί η δικαιοσύνη εξυπηρετεί συγκεκριμένους σκοπούς, οι δε εκεί κοινωνίες καλούνται να επιτύχουν στόχους και να φέρουν αποτελέσματα. Αποτέλεσμα και παραγωγή με αδικία διαφθορά και αναρχία δεν μπορείς να έχεις. Οπότε η δικαιοσύνη εκεί ήρθε ως αναγκαιότητα και όχι ως αυτο-σκοπός. Και φυσικά εφήρμοσαν την δικαιοσύνη στα εσωτερικά τους θέματα, ενώ σε αυτά της εξωτερικής πολιτικής ΞΕΣΚΙΣΑΝ την διεθνή νομιμότητα κατ'εξακολούθηση και ποικιλοτρόπως. Αρα η δικαιοσύνη στην δύση (και στον άνθρωπο γενικότερα) δεν είναι εγγενής αλλά μέσο για την επίτευξη κάποιων σκοπων.

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ

Νεότερα από το μέτωπο....


"Εντολή δέσμευσης όλων των τραπεζικών λογαριασμών και θυρίδων των μελών του ΔΣ της ΑΕΠΙ εξέδωσε η Εισαγγελία Πρωτοδικών, στο πλαίσιο της ποινικής έρευνας που διενεργεί, ώστε να διακριβωθεί εάν στην υπόθεση της Εταιρείας Πνευματικής Ιδιοκτησίας έχουν διαπραχθεί αδικήματα, όπως αυτά της υπεξαίρεσης, της εγκληματικής οργάνωσης, της απιστίας, της νομιμοποίησης εσόδων από παράνομες δραστηριότητες και της φοροδιαφυγής...."


Η συνέχεια εδώ -> http://tvxs.gr/news/ellada/desmeyonta-oloi-oi-trapezikoi-logariasmoi-ton-melon-toy-ds-tis-aepi


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
14476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/13, 09:05
από elrich
69 Απαντήσεις
63808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/11, 16:45
από Transformer
96 Απαντήσεις
111034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/23, 15:01
από thebest20
21 Απαντήσεις
7396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 15:51
από Blue Wizard
2 Απαντήσεις
3404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/08, 20:09
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
4 Απαντήσεις
5600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/11, 12:27
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
2 Απαντήσεις
1783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 21:27
από RedWhite83
29 Απαντήσεις
8058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/12, 01:09
από Jezus
7 Απαντήσεις
6475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/13, 00:26
από exkaliber
16 Απαντήσεις
7724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/15, 00:41
από freemind