Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή ηλεκτρικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 5254 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MetalCat

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Λοιπόν, μερικές μέρες μετά τα τις γιορτές των Χριστουγέννων ανακάλυψα την BC Rich jrv 7 ( 7χορδη με V σώμα ) η οποία με εντυπωσίασε... Ήθελα να πάω και σε κάτι καλύτερο από καιρό ( έχω μια SX stratocaster ), οπότε η κατάσταση ήρθε κι έδεσε.

Το συζήτησα και με τον πατέρα μου που είναι οργανοποιός και αποφασίσαμε να φτιάξουμε μία κιθάρα αντί να την αγοράσουμε έτοιμη ( άλλωστε η BC RICH δεν παράγει πλέον αυτή την κιθάρα με τρέμολο ). Σε πρώτη φάση κάθισα και μελέτησα σχέδια από άλλες κιθάρες, έκανα κάποιες μετρήσεις στην κιθάρα που ήδη έχω, τα συνδύασα με αυτό που έχω στο μυαλό μου και έφτιαξα τα σχέδια για μια 7χορδη V με non-locking τρέμολο. Όσον άφορα τους μαγνήτες, πιθανότατα θα βάλουμε SD Nazgul/Sentient. Για τα υπόλοιπα ηλεκτρικά έχουμε γνωστό με υλικά οργανοποιίας.

Πριν 3-4 μέρες αρχίσαμε να φτιάχνουμε το σώμα από ένα κομμάτι αφρικάνικου μαονιού. Τώρα το πρόβλημα είναι το χέρι της κιθάρας. Ας σημειωθεί εδώ ότι αυτή είναι η πρώτη μας απόπειρα να κατασκευάσουμε ηλεκτρική κιθάρα, με συνέπεια να μας διαφεύγουν, πιθανόν, κάποιες λεπτομέρειες. Από ότι είδα οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες για καλό 7χορδο χέρι, όποτε μάλλον θα το φτιάξουμε και αυτό από την αρχή. Σχεδιάζουμε να βάλουμε μια κόντρα στο πλάτος της βέργας, ώστε να μην χρειαστεί να σκαφτεί όλη αυτή η ευθεία με το router. Γενικώς πάμε λίγο ψάχνοντας, αφού δεν έχουμε αποτολμήσει κάτι παρόμοιο στο παρελθόν.

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, αν κάποιος έχει δοκιμάσει να κατασκευάσει ηλεκτρική κιθάρα από το 0 ή αν κάποιος ασχολείται σε συστηματική βάση με το θέμα και αν ναι, τι είδους δυσκολίες συνάντησε, τι θα μας συμβούλεβε να προσέξουμε κτλ. Ευχαριστώ προκαταβολικά :)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/03/16, 21:50 από MetalCat »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 09/03/16, 22:48 »
Φίλε MetalCat θα σου φανεί άσχετο, αλλά το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν το εξής: Άσε το MSPaint, και κάτσε και σχεδίασε τα πάντα σε κάποιο CAD πρόγραμμα. Εμένα που ασχολούμαι με άλλου τύπου κατασκευές, μου έλυσε τα χέρια.
 
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 10/03/16, 00:21 »
Εγω εχω φτιαξει 2 μπασα,και δεν εχεις να φοβασε τιποτα περαν του κλασικου,5 μετρα-1 κοψε και ποτε μα ποτε δεν παιρνεις ξυλα που να ερθουν ισα ισα,αλλα παιρνεις πολυ περισοτερα.Μια ροζος,μια δεν θα κοπει καλα..Τωρα για αυτο που ρωτας δεν καταλαβα.Εννοεις να μπει παραλιλα με το trus rod ομως απο κατω του η οποια να ειναι απο την αρχη πιο κοντη για να μην σκαβετε με ρουτερ?Βασικα τοσες φορες που θα περασουν τα ξυλα απο πλανη μεχρι να κολισετε την ταστιερα,δεν θα βγει ακριβως το βαθος με τιποτα.Αν καταλαβα λαθος,κανε μια διευκρινηση.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 10/03/16, 12:52 »
metalcat γιατί non-locking tremolo? Δεν θα έχεις το ίδιο sustain με συμβατικό τρέμολο αν πάιζεις με τρέμολο. Οι αρμονικές σου θα ψοφάν πρόωρα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 10/03/16, 12:58 »
^^
Αgreed. Ή κάποιο Floyd με μπαμπάτσικο block για sustain, είτε κάποια string through hipshot style γέφυρα. Το vintage tremolo δεν εξυπηρετεί τπτ σε μια τέτοια κιθάρα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος MetalCat

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 10/03/16, 15:18 »
Φίλε MetalCat θα σου φανεί άσχετο, αλλά το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν το εξής: Άσε το MSPaint, και κάτσε και σχεδίασε τα πάντα σε κάποιο CAD πρόγραμμα. Εμένα που ασχολούμαι με άλλου τύπου κατασκευές, μου έλυσε τα χέρια.


Τα σχέδια τα έχω κάνει αναλυτικά σε χαρτί, αυτό το έκανα για να δω κάποια πραγματάκια αλλά και για να έχω μία πιο συνοπτική αναπαράσταση σε περίπτωση που κάποιος την χρειαζόταν. Τώρα για το CAD... μια φορά προσπάθησα να δουλέψω maya 2015 και τα έκανα αχταρμά  :P


Εγω εχω φτιαξει 2 μπασα,και δεν εχεις να φοβασε τιποτα περαν του κλασικου,5 μετρα-1 κοψε και ποτε μα ποτε δεν παιρνεις ξυλα που να ερθουν ισα ισα,αλλα παιρνεις πολυ περισοτερα.Μια ροζος,μια δεν θα κοπει καλα..Τωρα για αυτο που ρωτας δεν καταλαβα.Εννοεις να μπει παραλιλα με το trus rod ομως απο κατω του η οποια να ειναι απο την αρχη πιο κοντη για να μην σκαβετε με ρουτερ?Βασικα τοσες φορες που θα περασουν τα ξυλα απο πλανη μεχρι να κολισετε την ταστιερα,δεν θα βγει ακριβως το βαθος με τιποτα.Αν καταλαβα λαθος,κανε μια διευκρινηση.


Ε εντάξει, να θέλει και λίγο σκάψιμο μετά δεν έγινε τίποτα, το ζήτημα είναι να γλυτώσουμε το πολύ... Για αυτό με τα ξύλα, το έχουμε υπ' όψιν, καθώς όπως προείπα οργανοποιός είναι, το κατέχει το σπορ σε αυτόν τον τομέα.


metalcat γιατί non-locking tremolo? Δεν θα έχεις το ίδιο sustain με συμβατικό τρέμολο αν πάιζεις με τρέμολο. Οι αρμονικές σου θα ψοφάν πρόωρα.


Καταρχήν το locking tremolo είναι πολύ πιο ακριβό ( για να πάρεις καλό τρέμολο εννοείται, άμα είναι για ότι να 'ναι locking floating που ξεκουρδίζει με ένα dive bomb, χίλιες φορές blocked ) και είναι και λίγο μπελαλίδικο με κουρδίσματα, αλλαγές χορδών κτλ κτλ. Στην τελική δεν είμαι και ο Kerry King, το τρέμολο το χρησιμοποιώ πολύ σπάνια, αλλά θέλω να υπάρχει στο όργανο για αυτά τα 2-3 τραγούδια που θα το χρειαστώ. Οπότε με ένα non-locking είμαι ικανοποιημένος από άποψη δυνατοτήτων.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
12338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/15, 10:22
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
17224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 15:01
από jorje
8 Απαντήσεις
4252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 00:19
από J.P. DiMaggio
3 Απαντήσεις
4074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/09, 11:47
από lunatic
8 Απαντήσεις
5307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/10, 16:59
από dimitris199321
36 Απαντήσεις
14958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/12, 12:39
από geokorg
1 Απαντήσεις
3916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/13, 23:11
από Μelexdy
0 Απαντήσεις
4536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/15, 14:17
από Jiovani Dalas
5 Απαντήσεις
3672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/20, 17:50
από kbasilis
24 Απαντήσεις
4993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/20, 23:50
από TsulfasGuitars