Αποστολέας Θέμα: βοηθεια στη ηλεκτρικη κιθάρα  (Αναγνώστηκε 4835 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος klaus77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • απροσάρμοστος
    • Προφίλ
καλησπέρα !!!! παίζω 3-3,5 χρονια ακουστική κιθάρα και πριν 2 βδομαδες αγόρασα ενα πακετάκι ηλεκτρική στο γίο μου που αρχισε φέτος μαθήματα , οφείλο να ομολογήσω πως τρελάθηκα τελείως γιατί δεν μου πέρναγε καν σαν σκέψη η ηλεκτρικη , και αποφασισα τώρα να μάθω κάποια πραγματάκια ...  αλλα το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρω καν από που ναρχίσω, αν μπόρει καποιος να πει κατι καλος αλλιως μου φένετε θα κλέβω τα μαθήματα του μικρού  ;D ;D ;D   


Μου έδειξε η κόρη μου κάτι κλίμακες μινορε - ματζορε πεντατονικες ( κανει 6 χρονια κλασικη σε οδειο και στο μουσικο σχολειο) αλλά δεν είμα σιγουρος αν ισχύουν στην ηλεκτρική , απο video  δλδ που έχω δει στο youtube με κλιμακες στην ηλεκτρική ειναι εντελώς διαφορετικα ...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/11/13, 19:38 από klaus77 »
............?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στη ηλεκτρικη κιθάρα
« Απάντηση #1 στις: 26/11/13, 19:37 »
Τι θα ήθελες να μάθεις?

Αποσυνδεδεμένος klaus77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • απροσάρμοστος
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στη ηλεκτρικη κιθάρα
« Απάντηση #2 στις: 26/11/13, 19:41 »
ΒΑΣΙΚΑ ΗΟΤ 2-3 μερες τώρα που την επιασα στα χερια προσπαθω να βελτιώσω την ταχυτητα στα δακτυλα με απλο τροπο , οπως 1-2-3-4 χτυπηματα σε όλες της χοδρες πανω κατω . δεν θελω πολλά ισα να μπορω να βγαζω κάποια αγαπημένα κοματια .... ακορδα ξερω αρκετα power cords , 7ες sus ktl , στα σολο υστερω πολυ ..... πολυ ομως


αποφασισα στα  36 να κάνω το ονειρο πραγματικότητα με την ακουστική αλλα τωρα μετα απο σχεδον 4 χρονια βγάζω και άλλα γουστα χεχε
« Τελευταία τροποποίηση: 26/11/13, 19:50 από klaus77 »
............?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στη ηλεκτρικη κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: 26/11/13, 20:14 »
Και πολύ καλά έκανες!!!

Θα σου πρότεινα λοιπόν να αρχίσεις να μελετάς κομμάτια που γουστάρεις μέσω guitar pro...να μαθαίνεις τα σόλο τους κτλ....είναι ένας πρώτος (και αρκετά μπακαλίστικος) τρόπος για να αρχίσεις να "λύνεσαι" και να κινείσαι....

Αν τώρα θες και θεωρία μαζί...νομίζω έχει αναφερθεί ύλη σε αρκετά αντίστοιχα θέματα!

Αποσυνδεδεμένος klaus77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • απροσάρμοστος
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στη ηλεκτρικη κιθάρα
« Απάντηση #4 στις: 26/11/13, 20:34 »
δεν ξέρω εαν έχω κουράγιο πλέων για θέωρια αλλά πιστεύω πως βοηθάει αρκετά , προς το παρών όχι θέλω απλα να λυθούνν τα χερια  όπως ακριβώς το είπες , να μπόρω να βγάζω ενα γύρισμα έστω και αργα για αρχη .... 


σ'ευχαριστώ για της άμεσες απαντήσεις σου hot 
............?

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στη ηλεκτρικη κιθάρα
« Απάντηση #5 στις: 27/11/13, 04:07 »
Klaus, για να πηγαίνει 6 χρόνια η κόρη σου κλασσική σημαίνει ότι το ¨έχει¨ και μάλιστα στην κλασσική παίζει σχετικά γρήγορα. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί λες, ότι αλλιώς είναι οι κλίμακες στην κλασσική αλλιώς στην ηλεκτρική. Ίδιες είναι. Μάλιστα με το ίδιο κούρδισμα και στα 2 όργανα είναι ίδιες ακριβώς θέσεις. Επειδή επίσης είμαι αρχάριος, αλλά διαχρονικός αρχάριος λόγω από τη μία όχι σταθερής ενασχόλησης αλλά και έλλειψης καθηγητή μουσικής, θα σου πω απλά τις εμπειρίες μου. Πρώτα από όλα, αυτές τις ασκήσεις που λες, μάλιστα ένα μεγάλο φάσμα ασκήσεων και όχι απλά 1-2-3-4, πρέπει να τις παίζεις με σταθερότητα, καθαρότητα, σιγουριά σε ολόκληρη τη ταστιέρα και σε όλες τις χορδές. Αφού αποκτήσεις αυτό το πρώτο, τότε πολύ απλά όπως έχουνε πει και άλλοι στο Kithara, αυξάνεις σιγά σιγά τη ταχύτητα και με βοήθεια μετρονόμου, για να ξέρεις πόσο αυξάνεις και να σε κρατάει μέσα σε όρια. Τρίτον δεν ξέρω τι εξάσκηση κάνεις, ή προθέρμανση για να παίξεις ένα τραγούδι, αλλά αφου ακόμη είσαι στην αρχή, να ξέρεις ότι χρειάζεσαι 2 και 3 ώρες να κάνεις ασκήσεις, αν θες να έχει ζεσταθεί το χέρι, να έχει σταθερότητα και το σημαντικότερο ταχύτητα. Μάλιστα αυτή η ριμάδα η ταχύτητα βγαίνει μετά από πολλούς μήνες πολύωρων ασκήσεων και προσπάθειας παιηξίματος τραγουδιών. Αν μάλιστα είσαι εντελώς αρχάριος, δίχως να θέλω να σε απογοητεύσω, αν είσαι και λίγο απαιτητικός, περίμενε να περάσει κάνας χρόνος εντατικής μελέτης και μετά θα δεις αποτελέσματα.
Μάλιστα θέλω να σου τονίσω κάτι ακόμη. Επειδή είμαι αρχάριος και σε μπουζούκι - μπαγλαμά. Είναι άλλο πράγμα να είσαι γρήγορος και καθαρός παίχτης, άλλο πράγμα να έχεις δεξιοτεχνικό παίξιμο. Τι εννοώ με αυτό. Υπάρχουν πολλά λαϊκά τραγούδια, που έχουν μια δυσκολία λόγω ταχύτητας. Αυτά όμως βγαίνουνε με αρκετή καταπόνηση πάνω στο όργανο. Για να βγάλεις όμως ηλεκτρικά σόλο δε θέλει απλά ταχύτητα. Τα ηλεκτρικά σόλο χρειάζονται δεξιοτεχνία σε πολλές τεχνικές, για να τα παίξεις έτσι όπως τα παίζουν τα αγαπημένα σου συγκροτήματα. Μάλιστα αυτοί που έχουν γράψει και παίξει τα τραγούδια, συνήθως δεν ήτανε ένας λαουτζίκος και η κιθάρα όχι ένα απλό λαϊκό όργανο. Θέλω να σου πω απλά ότι πρόκειται για δύσκολες συνθέσεις και εκτελέσεις, που χρειάζονται κάτι πολύ παραπάνω από ταχύτητα και αυτό σημαίνει πολύ δουλειά μπροστά σου.
Όλο αυτό βέβαια δεν είναι για να απελπίζεσαι, Ίσα ίσα είναι κάτι ευτυχές. Διότι θα αγαπάς να παιδεύεσαι, όσο θα αγαπάς να ανταμοίβεσαι από το κόπο σου.Πρέπει να συμβαίνουν και τα 2 για να αγαπάς τη κιθάρα και τη μουσική.
Έαν έχεις χρόνο στη διάθεση σου, προσπάθησε για 2 βδομάδες συνεχόμενα να παίζεις 4-5 ώρες τη μέρα και πες μας την 3 εβδομάδα, αν είδες κάποια αλλαγή στο παίξιμό σου. Τις πρώτες 2-3ώρες ασκήσεις και τις επόμενες 1-2ώρες τραγούδια.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/13, 04:12 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος klaus77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • απροσάρμοστος
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στη ηλεκτρικη κιθάρα
« Απάντηση #6 στις: 27/11/13, 14:09 »
Xolidoxos και εγώ στην ηλεκτρική αρχάριος είμαι ,όντως θέλει υπομονή και επιμονή , επιμονή έχω , υπομονή θα πρεπει να βρω γιατί ξεφεύγω πολλες φορες σαν παιδι και εγώ ;D ;D ;D  και κάνω του κεφαλιού μου . οσο για της ασκήσεις που λες ναι της πάω σε όλη τη ταστιερα και με μετρονομο απο τη πρώτη στιγμη , φυσικα έχω δει διαφορά ( ελάχιστη βέβαια ) μεσα σε λιγες μέρες αλλα οχι καθαρά , οποτε ειναι αυτο που λες χρειαζετε χρονος αρκετος ...


ενα αλλο που θέλω να ρωτήσω ειναι αν απο τη πρώτη στιγμη πρεπει να έχεις τα δακτυλα σε μια standar θέση ή αυτο έρχετε με το χρονο - εξάσκηση και τελικά βρίσκεις τη θέση που σε βολεύει μόνος ?


όσο για τι δεξιοτεχνία στα κομμάτια που λες ναι συμφωνώ ότι θέλει κόπο και τρόπο αλλά πιστεύω πως ορισμένα τεράστια κομμάτια όπως για παράδειγμα το do you read me  του gallagher  το κάνει ο καθένας να είναι δύσκολο ανάλογα με το τρόπο που παίζει και την τεχνική ... το κομμάτι αυτό έχει 3 ακόρντα 2 τραβήγματα  και ένα σόλο  πιστεύω πως για κάποιον που ξέρει να κάνει 2-3 γυρίσματα το βγάζει στο πολύ χαλαρό , αλλά υπάρχουν αρκετοί τρόποι στο να πιάσεις τα ακόρντα και κάποιοι πάρα πολύ εντυπωσιακή που τους αρχάριους τους φαίνετε βουνό ,  όπως και έμενα φυσικά , με λίγα λόγια πιστεύω πως δεν είναι κανένα κομμάτι και κανένα σόλο δύσκολο αν δεν χρησιμοποιείς μόνο την πιο εντυπωσιακή τεχνική παιξίματος....  φυσικά δεν μιλάω για κομμάτια που πρέπει να παίζεις παπάδες ....
ίσως να κάνω και λάθος ......
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/13, 21:24 από klaus77 »
............?

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στη ηλεκτρικη κιθάρα
« Απάντηση #7 στις: 27/11/13, 22:24 »
Σε πρώτη φάση ανήκεις στο είδος μου. Βέβαια έχει πάρα πολλά χρόνια μπροστά σου για να φτάσεις την αρχαριότητά μου! Επί 15 συναπτά έτη, επαναλαμβάνω ίσως την 6τη δημοτικού στη κιθάρα κυρίως. Είναι Πατέντα, θέλει τρόπο, δε θέλει κόπο. Σίγουρα φίλε μου χρειάζεται αρκετός καιρός και εξάσκηση, αφού λες ότι ακόμη έστω οι ασκήσεις δεν ακούγονται σε ένα σχετικά νορμάλ ρυθμό και καθαρές σαν το κρύσταλλο.
Τα δάχτυλα, δηλαδή στην ουσία τη θέση όλου του χεριού, πρέπει να τα έχεις σε μία σχετικά στάνταρντ θέση, η οποία από τη μία διευκολύνει το παίξιμό σου, είναι πιο ξεκούραστη, αποδίδει καλύτερα σε ταχύτητα και καθαρότητα και δεν θα σου προκαλέσει το κυριότερο κάποιο κουσούρι ή τραυματισμό ύστερα από έντονο παίξιμο. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι αυτό μπορείς να το καταφέρεις εξαρχής, αλλά σίγουρο είναι ότι πρέπει να προσπαθείς και να διορθώνεις το χέρι σου στη σωστή θέση μέχρι να το καταφέρεις να μένει εκεί. Από εκεί και πέρα αφού μάθεις τη σταθερή θέση, θα μπορείς να το κινείς και εκτός σταθερής θέσης ανάλογα με το πως σε διευκολύνει σε κάποια παιξίματα, αλλά ξαναεπιστρέφοντας μετά από τις εξαιρέσεις στον κανόνα. Το πως θα τοποθετείς τα χέρια σου, θα στο δείξει και η κόρη σου και ο γιος σου.
Επειδή όμως έχω μια υποψία, ότι αυτό το ρωτάς για τις κλίμακες και όχι για το πως πιάνουμε τη κιθάρα και πόσο δύσκολο, κουραστικό και επίπονο είναι να συνηθίσουμε έστω να πιάνουμε σωστά την πένα και να έχουμε σωστή θέση στο χέρι-δάχτυλα που κινείται στα τάστα, οι κλίμακες είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο, το οποίο ως αρχάριος δε μπορώ να στο εξηγήσω. Μπορώ όμως να σου πω, πως ναι υπάρχουν σταθερές θέσεις για να κινείσαι στις κλίμακες κατά μήκος τις ταστιέρας, αλλά και εδώ αφού μάθεις τον κανόνα μετά το χέρι κινείται και εκτός σταθερών θέσεων κάνοντας διάφορους συνδιασμούς.
Θα σου απαντήσω προσωπικά για μένα, ότι θεωρώ πως το Do you Read me είναι εύκολο κομμάτι, αν το παίξεις χοντρά χοντρά σε style φεγγαράκι μου λαμπρό και με συγχορδίες. Αν όμως θες να το παίξεις όπως ακούγεται εδώ :
Rory Gallagher - Do You Read Me
  είναι ένα πολύ τεχνικό κομμάτι και μόνο για τα bendings-τραβήγματα που λες, θέλεις αρκετά κιλά μελέτης και αγκαζέ με το όργανο. Βέβαια αυτό έχει να κάνει με το κατά πόσο θέλει αυτός που παίζει να φτάσει όσο γίνεται στο original παίξιμο του κομματιού ή έστω στο μισό από το ορίτζιναλ. Όλα αυτά τα effects που ακούς στην κιθάρα και κάνει ο παίκτης μόνο με τα δάχτυλα του συνήθως χρειάζονται κόπο, εμπειρία και ταλέντο βέβαια.
Όλα γίνονται πάντως φίλε μου και να έχεις στο νου σου πως όταν θέλεις να μάθεις κάτι σωστά και να προχωράς επίπεδα χρειάζεσαι εκτός από τον εαυτό σου και ένα δάσκαλο. Όταν δεις ότι για πολύ καιρό (μήνες) κολλάς σε κάτι και δεν πάει το πράγμα παραπέρα, εκεί ο δάσκαλος είναι αναγκαιότητα.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος klaus77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • απροσάρμοστος
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στη ηλεκτρικη κιθάρα
« Απάντηση #8 στις: 28/11/13, 12:25 »
ο rory για εμενα ειναι κορυφαίος στο ειδος του , αν προσέξεις σε πάρα πολλά clip του live , τα 3 Τελευταία δάκτυλα του δεξιού χεριού του είναι συνεχώς καρφωμένα επάνω στο volume  , οπότε πολλά εφέ που ακούγονται τα κάνει ανοιγοκλείνοντας καθώς παίζει το volume , όχι πως αυτό είναι εύκολο , απλά το έχω παρατήρηση
............?

Αποσυνδεδεμένος klaus77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • απροσάρμοστος
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στη ηλεκτρικη κιθάρα
« Απάντηση #9 στις: 29/11/13, 22:57 »
Rory Gallagher Do You Read Me? Part I - Intro Solo


και ομως φιλε χολιδοχος με 2 ωρες χθες και αλλες 2 σήμερα το σολάκι στην αρχη του κομματιού βγήκε και δεν το πιστευω φυσικα πόσο ευκολα ..  ;D ;D  , και οπως το παίζει ο rory , τελικά ειναι θέμα θέλησης πιστευω οταν αγαπας κάτι  και θες να τα καταφέρεις , ο χρονος ειναι σχετικός .....


δεν παιζω εγω στο video , απο αυτο το video το εβγαλα και ακούγετε μια χαρα  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/13, 23:05 από klaus77 »
............?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
6871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 23:49
από RORY GALLAGHER
18 Απαντήσεις
6662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/09, 12:43
από adr1anos
9 Απαντήσεις
4933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 16:10
από themos
11 Απαντήσεις
4513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/10, 17:29
από indie-anos laternative
15 Απαντήσεις
3939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/12, 16:14
από alice_98
31 Απαντήσεις
7244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/12, 15:16
από Spyros Delta
31 Απαντήσεις
8641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/12, 07:53
από noe13
22 Απαντήσεις
6795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/12, 14:22
από Edward The Great
8 Απαντήσεις
3375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/12, 16:32
από Archangel
17 Απαντήσεις
12662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...