Αποστολέας Θέμα: Ποια πεταλια να επιλεξω?  (Αναγνώστηκε 12113 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ποια πεταλια να επιλεξω?
« στις: 13/06/09, 11:18 »
Λοιπον μεσα στο καλοκαιρι θα παρω μερικα πεταλακια.Με την μπαντα μου παιζουμε κυριως alternative rock,grunge και λιγο alternative metal.Εγω μονος μου παιζω αρκετα ειδη μουσικης φυσικα παντα στην ιδια θεματολογια με τα προαναφερθεντα.Δηλαδη παιζω και hard rock,heavy metal,Λιγο thrash και Pozer αλλα και λιγα Blues.Eμενα τα πεταλια με ενδιαφερουν να καλυψουν τα πρωτα ειδη μουσικης που αναφερα


Σκεφτηκα να παρω ενα overdrive πεταλι για τα rockακια και τα alternative rock.Ειμαι αναμεσα σε Ιbanez TS9 που απο οτι ειδα χρησιμοποιουν πολλοι,και στο boss sd1 που αν αγωραστει μαλλον θα παει για μονταρισμα.Το δευτερο το επελεξα κυριως γιατι δεν εχω λαμπατο ενισχυτη και δεν ξερω αν το Tubescreamer μπορει να κανει τοσο καλη δουλεια και στον τρανζιστορατο με τον οποιο παιζω και στις προβες αλλα και στο σπιτι μου.Τι λετε ποιο να επιλεξω?Εχετε να προτεινετε κατι αλλο?


Επισης για τα πιο heavy πραγματα σκεφτηκα και ενα distortion πεταλι.Kαι παλι ειμαι αναμεσα σε δυο πεταλια.Το Boss DS1 και το Boss ΜΤ2.Οποιο και ανα αγοραστει θα παει για μονταρισμα σιγουρα.Δεν ξερω ομως πιο ειναι καταλληλοτερο απο τα δυο για τη μουσικη που το θελω.Εσεις τι λετε?Εχετε να προτεινετε κατι αλλο?



Επειτα αυτο που με καιει περισσοτερο για πεταλι ειναι το Noise Gate/Noise Reduction που και παλι δεν ξερω ποιο να επιλεξω.Εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια για τα ISP Decimator και Βοss NS2.Αλλα και παλι δεν ξερω ποιο μου ταιριαζει καλυτερα.Το προβλημα που εχω εγω ειναι η βρωμια στο παιξιμο μου.Οταν παιζω καθιστος δεν εχω βρωμικο παιξιμο,δηλαδη παραπηνισια πραγματα και αλλα τετοιο που εχουν σχεση με το παιξιμο αλλα οταν ειμαι ορθιος φαινονται πολυ και χαλανε γενικα τον ηχο μου.Αρα θελω ενα πεταλι για αυτην τη δουλεια κυριως και δεν ξερω ποιο ειναι καταλληλοτερο απο τα δυο.Επισης χθες που πηγα σε ενα μαγαζι ο καταστηματαρχης μου ειπε για ενα πεταλι μιας αλλης μαρκας δεν θυμαμαι ακριβως ποιας.Οχι και πολυ γνωστης.Ειπε ειναι οτι καλυτερο εχει δει μεχρι τωρα για τα χρηματα του και την ποιοτητα που βγαζει και ειπε οτι μπορει να το συγκρινει με racks.Δεν ξερω.Δεν επαιξα για να το ακουσω και να πω.Εσεις τι λετε?Ποιο να επιλεξω?Εχετε να προτεινετε τιποτα αλλο?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #1 στις: 13/06/09, 12:10 »
Δεν ξέρω κατά πόσο ένα Noise gate ή noise suppressor θα καθαρίσει περισσότερο τον ήχο σου όταν είσαι όρθιος. Πιο πολύ σαν πρόβλημα τεχνικής ακούγεται. Όταν το παίξιμο σου δεν είναι καθαρό δεν μπορεί να στο καθαρίσει κανένα πετάλι. Αυτά μόνο το φύσημα και το buzzing μπορούν να ελέγξουν.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #2 στις: 13/06/09, 12:21 »
Γενικα αυτο συμβαινει οταν ειμαι ορθιος.Ισως επειδη τωρα αρχισα να παιζω ορθιος.Δεν με βολευει και πολυ για αρχη αλλα πιστευω θα σηνιθισω.Και για αυτο που ειπε οτι δεν καθαριζει τον ηχο,η επιλογη Mute Που ειδα στο Boss NS-2 δεν κανει αυτο το πραγμα?Αν οχι τοτε τι κανει ακριβως?

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #3 στις: 13/06/09, 13:34 »
Γενικα αυτο συμβαινει οταν ειμαι ορθιος.Ισως επειδη τωρα αρχισα να παιζω ορθιος.Δεν με βολευει και πολυ για αρχη αλλα πιστευω θα σηνιθισω.Και για αυτο που ειπε οτι δεν καθαριζει τον ηχο,η επιλογη Mute Που ειδα στο Boss NS-2 δεν κανει αυτο το πραγμα?Αν οχι τοτε τι κανει ακριβως?

Το Boss αφηνει το σημα σου να περασει μονο οταν ειναι πανω απο μια συγκεκριμενη ενταση (οταν περναει το threshold δηλαδη). Οταν το σημα σου πεσει κατω απο το threshold, το πεταλι λειτουργει σα mute και δεν αφηνει τιποτα να περασει. Στην ουσια ειναι σχεδιασμενο ωστε να λειτουργει σα να εχεις στη θεση του ενα volume pedal, το οποιο και κατεβαζεις τελειως οταν δεν παιζεις. Δεν προκειται να "καθαρισει" τον ηχο και να "μειωσει" το θορυβο την ωρα που παιζεις, γιατι πολυ απλα το πεταλι δεν λειτουργει οσο παιζεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/06/09, 13:38 από Nikoubis »
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Nicos_metal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
  • Metal is my religion \m/
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #4 στις: 13/06/09, 14:47 »
Φιλε αυτα τα πεταλια που ζητας τα βρισκεις ολα σε ενα αν σε ενδιαφερει τετοια φαση..Ειναι το Digitech DF7..Το εχω και και εγω και το δινω στα 65..Παρα πολυ καλο πεταλι με 7 προσομοιωσεις χωρις να χρειαζεται να εχεις 3-4 διαφορετικα πεταλια για να βρεις το ηχο σου. ;)
take a Look to the sky just before you die is the last time you will

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #5 στις: 13/06/09, 15:00 »
Γενικα εμενα με ενδιαφερει κατι τετοιο που ειπα για Noise Reduction που ειπα.Ο τυπς στο μαγαζι που πηγα,στις Χορδες στην Ναυαρινου συγκεκριμενα μου ειπε οτι το πεταλι κανει και τετοια πραγματα που θελω εγω.Μπορει ισως να μην το εξηγω σωστα.Παντως που επαιξα στον υπολογιστη μεσω καρτας ηχου σε ενα προγραμμα που ειχε Noise Suppresor με ικανοποιησε το αποτελεσμα του.Ειχα πανω κατω αυτο που ζητουσα

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #6 στις: 13/06/09, 15:15 »
Ας τα παρουμε απο την αρχη.
Boss SD-1...No! Και γενικα ειμαι της αποψης να μην αγοραζονται πραγματα με σκοπο να αλλαξουν. Παιρνουμε πραγματα επειδη ΗΔΗ μας αρεσουν και τα αλλαζουμε ΑΝ θελουμε να επιτυχουμε κατι πιο λεπτομερες.
Tubescreamer. Πολυ ωραιο πεταλι θα σε καλυψει σιγουρα απο low gain μεχρι medium εως και αρκετα high gain καταστασεις.
Γνωμη μου? Τσεκαρε και το Tubedreamer '72 του Jam εφοσον το θες για low medium gain.Για blues, alternative rock ειναι οτι πρεπει. Να φανταστεις προχθες εβγαλα ενα live αποκλειστικα με αυτο και με τερμα το gain παιζει ανετα και hard rock.
Τσεκαρε και τα overdrive της Barber, αλλα και της Fulltone.

Επισης, γνωμη μου ειναι να κανεις λιγο υπομονη και να μεινεις μακρια απο Boss Metal zone, Digitech death metal και λοιπα. Κανε λιγη οικονομια και κοιτα προς κατι αλλο. Θα μεινεις και συ ικανοποιημενος.
Εχε υποψη σου πως το Boss δεν καθαριζει με τιποτα... :-\

Τωρα αν θες προτασεις για κατι αλλο θα σου προτεινα κανενα chorus η ακομα καλυτερα κανενα delay (θα σου δωσει πατημα για πολλους πειραματισμους που συναντωνται στην alternative μουσικη...)
Αυτα απο μενα,
καλη τυχη στην αναζητηση!


Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #7 στις: 13/06/09, 15:45 »
Θενκς και σε εσενα.Καλυτερα για το Noise Reduction να παω να ακουσω ο ιδιος για να δω και τι θα παρω.Αλλα δεν ξερω αν εχει στη  Θεσσαλονικη κανεις το ISP Decimator


Και εγω προς Tubescreamer κλεινω.Για το distortion εχεις κατι καλο να προτεινεις.Εχω την δυνατοτητα να παρω κατι καλο...


Σκεφτομουν και εγω για delay,chorus Και phaser αλλα δεν νομιζω να μου χρειαστουν ακομα.Εχω ήδη βαλει στο ματι το Boss CH1 και το Boss DD7 για chorus και delay αντιστοιχα.ΓΙα phaser το mxr90 μου φαινεται καλο.Επισης μαλλον σιγουρα θα παρω και ενα cry baby


Ασχετο,η διαφορα του super chorus Και του chorus enseble Ποια ειναι?

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #8 στις: 13/06/09, 15:59 »
Γενικα εμενα με ενδιαφερει κατι τετοιο που ειπα για Noise Reduction που ειπα.Ο τυπς στο μαγαζι που πηγα,στις Χορδες στην Ναυαρινου συγκεκριμενα μου ειπε οτι το πεταλι κανει και τετοια πραγματα που θελω εγω.Μπορει ισως να μην το εξηγω σωστα.Παντως που επαιξα στον υπολογιστη μεσω καρτας ηχου σε ενα προγραμμα που ειχε Noise Suppresor με ικανοποιησε το αποτελεσμα του.Ειχα πανω κατω αυτο που ζητουσα

Χωρις παρεξηγηση, η δεν εξηγησες στον τυπο καλα τι θες να κανει το πεταλι, η δεν το εξηγησες καλα εδω, η ο τυπος θα σου πει τα παντα για να πουλησει το πεταλι. Το τι κανει ενα noise gate ειναι πολυ συγκεκριμενο και πολυ απλο. Αφηνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ (και τον θορυβο) να περασουν οσο παιζεις και κοβει ΤΑ ΠΑΝΤΑ οταν σταματησεις να παιζεις.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #9 στις: 13/06/09, 16:05 »
Η διαφορα των δυο δε μπορει να εξηγηθει με λογια. Οκ δεν ειναι η μερα με τη νυχτα εχουν καποιες διαφορες αλλα καλυτερα να τα ακουσεις. Γιατι να σου πω εγω οτι μου αρεσει περισοτερο το Chorus Ensemble γουστα ειναι μπορει να σου αρεσει εσενα το αλλο. ;)
Απο phaser οντως το mxr ειναι αυτο που λεμε το βασικο phaser πεταλι. Οπως πχ για chorus το small clone της electro harmonix.

Απο distortion τωρα. Ορεξη να χεις να δοκιμαζεις! Για τα δικα μου γουστα μερικα τα οποια εχω παιξει και μου αρεσαν (σε οχι εξωπραγματικες τιμες) ειναι τα εξης :

http://www.thomann.de/gr/tech_21_sansamp_gt2.htm Tech 21 GT-2
http://www.thomann.de/gr/fulltone_gt500.htm  Fulltone GT-500
http://www.thomann.de/gr/tonebone_hot_british.htm  Radial Tonebone Hot British
http://www.thomann.de/gr/tech21_triac_preamp.htm  Tech 21 Tri-AC
http://www.thomann.de/gr/fulltone_ocd.htm   Αν δε θελεις τονους gain αυτο ειναι εξαιρετικο, παιζει απο blues μεχρι metal και αν το μπουσταρεις μαζι με ενα tubescreamer θα παιζεις και πολλα περισσοτερα... ;)

Τελος επειδη ειδα οτι εισαι απο Θεσ/νικη ριξε και μια ματια στο MSD απο Telegun ακουω μονο καλα λογια για αυτο το πεταλι. ;)


Αποσυνδεδεμένος Nicos_metal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
  • Metal is my religion \m/
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #10 στις: 13/06/09, 16:13 »
Γιατι να πω τα παντα για να πουλησω εχω και το noise reduction της behringer αλλα δεν το ειπα γιατι δεν θα παρει κατι το οποιο θα τον ευχαριστησει ..Για το αλλο πεταλι το ειπα γιατι ειναι  πολυ αξιολογο πεταλι και θα βοηθησει στο να βρει τον ηχο που ψαχνει παρα να παρει 5 πεταλια τα οποια εχει πανω σε αυτο μεχρι να τα βρει.Ειπα την ιδεα μου για τα πεταλια που ψαχνει σε overdrive kai distortion.για το  noise reduction δεν ειπα κατι γιατι πολυ απλα δεν γνωριζω αρκετα πραγματα απο noise reduction  πεταλακια.
take a Look to the sky just before you die is the last time you will

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #11 στις: 13/06/09, 16:18 »
GK the Greek

Καταχην θενκς.Επειτα τα πεταλια τα θελω και για πιο alternative φαση οπως ειπα.Κανουν έτσι;


Τελικα θα παω να ακουσω Noise reduction για να δω τι θα παρω

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #12 στις: 13/06/09, 16:27 »
Γιατι να πω τα παντα για να πουλησω εχω και το noise reduction της behringer αλλα δεν το ειπα γιατι δεν θα παρει κατι το οποιο θα τον ευχαριστησει ..Για το αλλο πεταλι το ειπα γιατι ειναι  πολυ αξιολογο πεταλι και θα βοηθησει στο να βρει τον ηχο που ψαχνει παρα να παρει 5 πεταλια τα οποια εχει πανω σε αυτο μεχρι να τα βρει.Ειπα την ιδεα μου για τα πεταλια που ψαχνει σε overdrive kai distortion.για το  noise reduction δεν ειπα κατι γιατι πολυ απλα δεν γνωριζω αρκετα πραγματα απο noise reduction  πεταλακια.

Για τον τυπο στο μαγαζι που ανεφερε στο πρωτο ποστ ελεγα... ;)
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Nicos_metal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
  • Metal is my religion \m/
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #13 στις: 13/06/09, 16:28 »
Οπα συγνωμη τοτε ;D
take a Look to the sky just before you die is the last time you will

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #14 στις: 13/06/09, 16:43 »
Γενικα αυτος ο τυπος μου ελεγε πολλα για το πεταλι.Οτι εχει αρκετες συχνοτητες.Και ειναι απο τα καλυτερα.Θα παω να το δοκιμασω να δω τι ψαρια πιανει

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #15 στις: 13/06/09, 17:05 »
GK the Greek

Καταχην θενκς.Επειτα τα πεταλια τα θελω και για πιο alternative φαση οπως ειπα.Κανουν έτσι;



Κανουν πως δεν κανουν. Δεν υπαρχουν πεταλια που ειναι κατασκευασμενα για alternative. ολα ειναι θεμα ποσοτητας gain και EQ (συν βεβαια την κιθαρα και τον ενισχυτη).
Για αυτο και αν αποφυγεις καποια πεταλια που δεν καθαριζουν με τιποτα (metal zone) τα υπολοιπα καλης ποιοτητας πεταλια (μερικα απο αυτα στα παρεθεσα να τα δεις και να τα δοκιμασεις) σου αφηνουν χωρο για πειραματιμους και πληθωρα επιλογων.  ;)


Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #16 στις: 14/06/09, 00:40 »
Εγω θα προτεινα να παρεις πρωτα τα αλλα πεταλια και μετα να ασχοληθεις με το noise supressor μην αγχωνεσαι γι αυτο. Ετσι θα εκανα εγω στη θεση σου. Τα πεταλια που χρησιμοποιω και προτείνω ειναι:

Distortion: MSD Telegun (μπορεις να το ακουσεις και στο Ζαχο και στον Τσελιο νομιζω το ειδα δεν ξερω ποιος αλλος το χει)
Delay:Boss DD7 (γι αυτα που θες κανει τη δουλεια του θεωρειται καλο απο μερικους πατατα απο αλλους εγω ειμαι οκ με το πεταλι)
Booster:MXR Micro Amp

και το κουρδιστηρι της Boss, γενικα πιστευω το κουρδιστηρι ειναι απο τα πιο σημαντικα πραγματα που πρεπει να χεις, σκεψου το.

Περα απο αυτα μπορεις να παρεις και οτι αλλο θες, λεφτα να χεις... αντε και καλες αγορες.
 

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #17 στις: 14/06/09, 01:19 »
Το MSD Telegun ποσο παει?

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #18 στις: 14/06/09, 11:10 »
Φίλε Θανάση με τι κιθάρα και τι ενισχυτή παίζεις?
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #19 στις: 14/06/09, 11:22 »
Mε μια Jackson Soloist και μαλλον θα παω και για fender stratocaster στο μελλον.

Ενισχυτη τωρα εχω εναν Marshall MG50DFX.Στο στουντιο που παω παιζω παλι με ιδιο ενισχυτη στα 100watt ομως....
Μαζευω χρηματα και μαλλον μπορει να παω για μικρη λαμπατη κεφαλη με καμπινα


Προς το παρον μαλλον για πεταλια αν και δεν ειμαι ακομα σιγουρος...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #20 στις: 14/06/09, 19:26 »
Μιας και αναφερθηκες στο θεμα ενισχυτη να προσθεσω και γω κατι.
Αν δεν εισαι πολυ ικανοποιημενος απο τον ηχο του Marshall και θες να βελτιωσεις τον ηχο σου γενικοτερα μην ξοδεψεις χρηματα για πεταλια αλλα παρε ενα λαμπατο combo class A. Ας ειναι μονοκαναλος. Για τη δουλεια που το θες θα ειναι μια χαρουλα και αργοτερα με τη Strat θα κενταει. Θα εχεις πολυ καλα και γλυκα καθαρα τα οποια θα αποτελεσουν τη βαση για περαιτερω πειραματισμο με εφε. Και για πιο high gain παιξιματα με ενα καλο distortion πεταλι θα εισαι μια χαρα. Κατ'εμε η alternative μουσικη ειτε ειναι προς metal (πχ amathema) ειτε σε πιο rock καταστασεις δε θελει τονους gain. Βασικα πιστευω πως το υπερβολικο gain περισσοτερο κακο σου κανει παρα καλο. Και αν εχω καταλαβει καλα απο τις επιλογες στα πεταλια και στην κιθαρα (θες αργοτερα Strat) ο ηχος ενος μικρου λαμπατου θα σε ικανοποιησει και θα ταιριαξει και στα ακουσματα σου.

Προς αποδειξη αυτων που λεω τσεκαρε μια διασκευη ενος παιδιου που παιζει το Voodoo Chile με μια Harley Benton κεφαλη 5W και 2,3 πεταλακια.Ολο το rig αυτο δεν κοστιζει πανω απο 500 ευρω.


Για παραδειγμα στο στουντιο παιζω συνηθως με εναν Marshall TSL-60. Στο καθαρο καναλι του βαζω τα εξης:
Cry Baby...Tubedreamer...Hot British...Small Clone...Tremolo...Boss DD-6
Μια φορα εβαλα τα ιδια ακριβως πεταλια σε ενα Mesa Boogie Dual Caliber (DC-5 αν θυμαμαι καλα) και η διαφορα ηταν χαωδης.

Αυτα ολα τα ανεφερα και μονο ως σκεψεις μου πανω στο θεμα ''βελτιωνω τον ηχο μου ως προς το καλυτερο''.
Πολλοι θα συμφωνησετε πολλοι ισως οχι.
Αν λοιπον τα πεταλια τα θες για να βελτιωσεις τον ηχο σου ισως πρεπει να αναρωτηθεις αν σου αρεσει ο ενισχυτης σου.
Αν εισαι οκ με τον ενισχυτη και τα πεταλια τα θες για να δωσεις μια νεα διασταση στο παιξιμο και τον ηχο σου, σου προτεινω αυτα που εχουμε πει στα προηγουμενα post. ;)




Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #21 στις: 14/06/09, 19:55 »
Mε μπερδεψες λιγο... ;D


Eιχα σκεφτει και εγω αρχικα να παρω ενισχυτη.Βασικα δεν ηξερα τι να προτιμησω,πεταλια ή ενισχυτη.Ειχα και την γκρινια της μπαντας-φιλων μου να κρατησω τα λεφτα μου για το μελλον και ετσι σκεφτηκα την φθηνη λυση.Δηλαδη τα πεταλια.Βασικα σκεφτομουν και για μια κιθαρα που να ταιριαζει περισσοτερο στο στυλ που θα παιζουμε.γιατι ειναι πολυ μεταλαδικη η Jackson.Επισης η ιδεα του να παρω δευτερο ενισχυτη δεν θα αρεζε καθολου στους γονεις μου καθως θα θεωρουσαν οτι ειναι αχαριστια να παρω και δευτερο και γενικα δεν ειμαι και κανενας επαγγελματιας για να παρω και αλλο και καλυτερο απο τον πρωτο.Ετσι πιστευω πως καλυτερα να γινω 18,σε δυο χρονακια και να ανεξαρτητοποιηθω λιγο οικονομικα για να παρω δευτερο ενισχυτη αλλα και κιθαρα.Επισης στην ιδεα να πουλησω τον Marshall οι φιλοι μου δεν ειναι συμφωνοι.Οποτε ειμαι... ;D


Για ενισχυτη ειχα σκεφτει αυτον http://www.thomann.de/gr/orange_tiny_terror.htm

Ειναι Orange και ειναι καλος απο οτι εχω ακουσει.Πιστευω οτι θα με καλυπτε αλλα και παλι δεν θα χρειαζοταν τα πεταλακια του;Θα τον κουβαλουσα και στο στουντιο οπως τα πεταλια.Πιστευω οτι θα κρατουσε και στο μελλον η συγκεκριμενη αγορα.Δεν ξερω ομως και παλι τι να επιλεξω.Αν τον παρω αυτον θα χρειαστω πεταλια?Τι γνωμη εχετε για τον ενισχυτη;Θα με καλυψει;Ειναι καλος;


Ασχετο.Στον συγκεκριμενο ενισχυτη ειδα οτι δεν υπαρχουν Bass-Middle-Treble αρα η ρυθμιση γινεται μονο απο το Gain Και το Tone.Το EQ oμως πως αλλιως θα μπορουσα να το ρυθμισω;Με ενα Equalizer πεταλι;



Επισης ειχα δει και Blackstar και Blackheart κεφαλες στα ιδια πανω κατω χρηματα.Αλλα δεν ξερω αν ειναι καλες;
« Τελευταία τροποποίηση: 14/06/09, 19:57 από thanasis10 »

Αποσυνδεδεμένος riffraff

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • pirate
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #22 στις: 15/06/09, 00:20 »
Mε μπερδεψες λιγο... ;D
Επισης στην ιδεα να πουλησω τον Marshall οι φιλοι μου δεν ειναι συμφωνοι.Οποτε ειμαι... ;D
Επισης ειχα δει και Blackstar και Blackheart κεφαλες στα ιδια πανω κατω χρηματα.Αλλα δεν ξερω αν ειναι καλες;


Και τι σχεση εχει αν οι φιλοι σου θα ειναι συμφωνοι?
τα δικα σου αυτια να ακους μονο

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #23 στις: 15/06/09, 02:39 »
Κοιταξε καλος αυτος ο Orange αλλα για να λειτουργησει θελει και καμπινα...
Που σημαινει βαλε αλλα 200 τουλαχιστον για καμπινα θα πας στα 600 ευρω... Και ναι οι Blackheart ειναι μια χαρα!
Σε αυτα τα λεφτα λοιπον μπορεις να παρεις:
1) μια Blackheart κεφαλη (little giant class A)
http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5h.htm
Μη σου φαινονται τα 5 watt λιγα. Μια χαρα θα σε βγαλουν και στην προβα. Ασε που αν τον τσιτωσεις λογω μπαντας και τον φτασεις στο break up point (εκει που ο ηχος απο καθαρος αρχιζει και παραμορφωνει) θα σου βγαλει γλυκους overdriven ηχους που συναντωνται σε αρκετα alternative- classic rock ακουσματα. Ακομα και σε live στη σφεντονα φιλος εβγαλε προγραμμα με μια harley benton κεφαλη 5 watt.

2) Επειτα παιρνεις καμπινα http://www.thomann.de/gr/blackheart_bh112.htm
Εχεις ξοδεψει 300 περιπου ευρω

3) Σου εχουν μεινει ακομα 300 ευρω να παρεις ενα καλο ovrdrive/distortion πεταλι fulltone ocd, carl martin plexitone (ειδικα αυτο ψαξε το νομιζω πως πουλιεται στις αγγελιες και ειναι εξαιρετικο!) και ακομα 1,2 πεταλια για να αρχισεις τους πειραματισμους.


Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ποια πεταλια να επιλεξω?
« Απάντηση #24 στις: 15/06/09, 12:03 »
MSD MSD MSD MSD MSD ΤΕΛΟΣ !!!!!!!  Το συγκεκριμενο του Τελεγκιδη κανει 200-220 αλλα τα σπαει !!!!!!!!!
ειναι γνωστη η θεση μου για το συγκεκριμενο πεταλι σε διαφορα ποστ καιγι αυτο δεν λεω πολλα....

Σχετικα με το delay θα προτεινω Boss DD7 an kai to DD20 που ερχεται λενε οτι ειναι πολυ καλο...δεν γνωριζω...βεβαια υπαρχει και το Ελληνικο του Jam - Delay Llama αναλογικο που τα σπαει επαναλαμβανομενα !!!  http://www.jampedals.com/delay_llama.htm

...of topic GK na dw pote tha kanoyme test drive xexexexexexe



Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πεταλια/πεταλιερες

Ξεκίνησε από Dark_kronos « 1 2 3 4 » Εφέ

88 Απαντήσεις
28922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/08, 19:50
από Costa Ex@rho
8 Απαντήσεις
4588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/07, 20:10
από ACHIEVE PERFECTION
61 Απαντήσεις
25275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/09, 17:35
από Σκίρων
15 Απαντήσεις
5584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/08, 17:53
από themos
4 Απαντήσεις
3110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/08, 00:37
από if_it_is?
3 Απαντήσεις
2960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 12:22
από cyclo
19 Απαντήσεις
6591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 20:22
από Jezus
23 Απαντήσεις
10676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 03:53
από Sbiblerubleb
3 Απαντήσεις
2463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 11:15
από myster maze
4 Απαντήσεις
2707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/12, 18:06
από φεντεράκιας