Αποστολέας Θέμα: Θεματακι με ενισχυτη  (Αναγνώστηκε 3368 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Coin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • If it sounds good , it IS good
    • Προφίλ
Θεματακι με ενισχυτη
« στις: 18/06/12, 04:35 »
Γεια χαρα,
Εχω ενα θεμα με το λαμπατο ενισχυτη που πηρα προσφατα, περισσοτερο ανασφαλεια. Ειναι ο Orange Dark Terror και πηγαινει σε μια καμπινα Orange PPC112. Οταν αλλαζω τον ενισχυτη ειτε απο τη λειτουργια των 15W στο standby η απο τα 7W στο standy ακουγεται ενα μικρο σκασιμο στο ηχειο, παρομοιο με αυτο που γινεται οταν βγει το καλωδιο ξαφνικα απο την κιθαρα ενω παιζουμε.Επισης το ιδιο γινεται και οταν βγαινει ο ενισχυτης απο το stanby ( σε οποιαδηποτε απο τις 2 λειτουργιες ), ακουγεται ενας ηχος παλι λες και ξυπναει το ηχειο απο ληθαργο  ;D Στο μαγαζι κατι τετοιο δεν εκανε. Παιζει να φταιει καμια πριζα στο σπιτι η ειναι τιποτα αλλο πιο σοβαρο ?

Αποσυνδεδεμένος satrianidis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θεματακι με ενισχυτη
« Απάντηση #1 στις: 18/06/12, 12:25 »
Μπορεί να είναι από τις καλωδιώσεις(γείωση) του σπιτιού σου....δοκίμασε το εξής:με ανοιχτό τον ενισχυτή ανοιγόκλεισε το φως η κανά λαμπατέρ αν έχεις στο δωματιό σου,η βάλε βγάλε στην πρίζα μια συσκευή(να είναι στο on)
Στα λέω αυτά γιατί και έμενα το ίδιο μου κάνει όταν έχω ανοιχτό τον ενισχυτή μου κ κάνω κάτι από αυτά.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θεματακι με ενισχυτη
« Απάντηση #2 στις: 18/06/12, 12:55 »
αυτά τα μικρά σκασίματα που λες νομίζω πως υποδεικνύουν αλλαγή λαμπών....

αν μπορείς δανείσου και βάλ'του ένα άλλο σετ να δεις αν θα συνεχίσει

Αποσυνδεδεμένος Coin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • If it sounds good , it IS good
    • Προφίλ
Απ: Θεματακι με ενισχυτη
« Απάντηση #3 στις: 18/06/12, 17:30 »
Οκ. Ευχαριστω πολυ ! Θα κανω και τις δυο δοκιμες και θα σας πω τελικα τι εφταιγε.

Αποσυνδεδεμένος Coin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • If it sounds good , it IS good
    • Προφίλ
Απ: Θεματακι με ενισχυτη
« Απάντηση #4 στις: 19/06/12, 23:20 »
Τελικα το θεμα πρεπει με τον περιεργο ηχο πρεπει να βρισκεται στις λαμπες του ενισχυτη. Διαβασα αυτο το παλαιοτερο thread σχετικα με τις προφυλαξεις που πρεπει να παρει κανεις για να τον ανοιξει  http://forum.kithara.gr/index.php?topic=83730.0  και αυτο εδω σ ενα site που βρηκα  http://www.geofex.com/ampdbug/popping.htm   και σκεφτομουνα αν θα ηταν καλο να τον ανοιξω μονος μου και σε πρωτη φαση να βγαλω και να ξαναβαλω τις λαμπες στη θεση τους. Τι λετε, αξιζει το DIY η καλυτερα να απευθυνθω σε καποιον τεχνικο αμεσως ;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θεματακι με ενισχυτη
« Απάντηση #5 στις: 20/06/12, 00:17 »
οι λάμπες δεν είναι τίποτα δύσκολο να τις βαλοβγάλεις....λίγο προσοχή χρειάζεται και να είσαι "ευγενικός" μαζί τους :P

κάπου διάβασα πως το να τις βαλοβγάλεις και να ρίξεις και λίγο σπρέι επαφών στα ποδαράκια ίσως βελτιώσει τον ήχο αλλά πρέπει να ήταν για "θόρυβο" και όχι για pops που μάλλον σημαίνει πως πας για αλλαγή....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Θεματακι με ενισχυτη
« Απάντηση #6 στις: 20/06/12, 13:55 »
..Διαβασα αυτο το παλαιοτερο thread σχετικα με τις προφυλαξεις που πρεπει να παρει κανεις για να τον ανοιξει  http://forum.kithara.gr/index.php?topic=83730.0  και αυτο εδω σ ενα site που βρηκα  http://www.geofex.com/ampdbug/popping.htm   και σκεφτομουνα αν θα ηταν καλο να τον ανοιξω μονος μου και σε πρωτη φαση να βγαλω και να ξαναβαλω τις λαμπες στη θεση τους. Τι λετε, αξιζει το DIY η καλυτερα να απευθυνθω σε καποιον τεχνικο αμεσως ;

Αφού βρήκες σωστά τις οδηγίες που έγραψα, νομίζω ότι μπορείς να κρίνεις μόνος σου εάν έχεις τις ικανότητες/προϋποθέσεις να κάνεις τις δοκιμές.

Πιστεύω ότι για να ελέγξεις τουλάχιστον το θέμα της συμμετοχής των λυχνιών στο πρόβλημα που εμφανίστηκε αναφορικά με την πρώτη περίπτωση που περιγράφεται πολύ καλά στο site που παρέθεσες, μπορείς κάλλιστα να προχωρήσεις.

Εάν είναι κάποια από τις επόμενες περιπτώσεις, τότε προτίμησε έναν καλό τεχνικό.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
4593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/06, 23:38
από freemind
36 Απαντήσεις
12060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 12:00
από dhmhtrhs_xm
7 Απαντήσεις
4137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/08, 13:41
από Raz
Help με ενισχυτη.

Ξεκίνησε από Mean « 1 2 » Ενισχυτές

26 Απαντήσεις
8523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/08, 00:06
από GreekDudeCovers
2 Απαντήσεις
2518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/08, 12:01
από armagedon
19 Απαντήσεις
5694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/10, 10:25
από FloatingPoint
9 Απαντήσεις
3646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/10, 19:47
από m@ster k@frer
2 Απαντήσεις
2144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/11, 17:20
από iliasAEK
3 Απαντήσεις
9952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/14, 15:01
από vasot
6 Απαντήσεις
8980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/14, 16:07
από konstantinos.Em.5