Αποστολέας Θέμα: Βιβλίο Αρμονίας  (Αναγνώστηκε 6379 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zuccheros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Βιβλίο Αρμονίας
« στις: 31/12/11, 22:21 »
γεια σας,παίζω αρκετά χρόνια ηλεκτρική και ακουστική κιθάρα και έχω και τις βασικές γνώσεις θεωρίας.
αυτό που θέλω να ψάξω μόνος μου γιατί λεφτά για μαθήματα να κάνω δεν υπάρχουν αυτήν την περίοδο
είναι να διαβάσω για αρμονία.
θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος αν ξέρει κάποιο βιβλίο αρμονίας που θα με βοηθήσει να μάθω κάποια πράγματα βασικά.
θα προτιμούσα και κάποιο που να συνδυάζει στο περιεχόμενο του και κάποια πράγματα πάνω στην κιθάρα για να τα βλέπω άμεσα πρακτικά.
οτιδήποτε νομίζω θα με βοηθούσε γιατί δεν ξέρω καν σε τι στυλ είναι γραμμένα τέτοια βιβλία.
ευχαριστώ και καλή χρονιά!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Βιβλίο Αρμονίας
« Απάντηση #1 στις: 01/01/12, 02:01 »
Εφοσον εχεις αμεση επαφη με τη θεωρια της μουσικης θα σου προτεινα να ξεκινησεις με κατι πιο "πρακτικο". Δηλαδη ενα βιβλιο που να σου παρεχει απλες γνωσεις αναφορικα με τη θεση των συγχορδιων πανω στη ταστιερα, θεσεις νοτων, πιασιματα, τεχνικες παιξιματος, κλπ!

Εαν επικεντρωθεις σε θεωρητικο επιπεδο πανω στην αρμονια, δε θα βρεις τροπο να τη συνδεσεις παικτικα με τη κιθαρα ( οσον αφορα το πρακτικο μερος ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο Αρμονίας
« Απάντηση #2 στις: 01/01/12, 12:01 »
Τα περισσότερα βιβλία αρμονίας δεν είναι γραμμένα για συγκεκριμένο όργανο μιας και το θέμα είναι γενικό και τα παραδείγματα προέρχονται από μουσική γραμμένη για solo πιάνο, βιολί, κ.τ.λ.π. (σπάνια κιθάρα), μέχρι ολόκληρη συμφωνική ορχήστρα. Προφανώς πρέπει να γνωρίζεις να διαβάζεις παρτιτούρα. Δυστυχώς, υπάρχει πρόβλημα για όσους παίζουμε κιθάρα γιατί είναι (πολύ) δύσκολο να μεταφέρουμε τα αποσπάσματα στο όργανό μας.

Το πρόβλημα του να ακούσεις τα παραδείγματα λύνεται από το συνοδευτικό CD που έχουν αρκετά βιβλία (τουλάχιστον τα ξενόγλωσσα, φαντάζομαι και κάποια ελληνικά) με παιγμένα όλα τα παραδείγματα στα όργανα για τα οποία είναι γραμμένα. Δεν είναι το ίδιο με το να τα παίζεις εσύ αλλά έχει την αξία του. Έχε υπόψιν ότι το ρεπερτόριο των βιβλίων σε κάθε περίπτωση είναι αυτό που το ευρύ κοινό ονομάζει "κλασσικό" (Bach, Mozart, Taregga, κ.τ.λ.π.), οπότε και θα χρειαστεί να προσαρμόσεις λίγο το μυαλό σου σε αυτό το ρεπερτόριο, αν δεν είσαι ήδη εξοικειωμένος (και το πιο πιθανό είναι ότι θα σου αρέσει!).

Βέβαια, υπάρχουν και βιβλία αρμονίας που απευθύνονται στον κιθαρίστα, όπου οι επιλογές των παραδειγμάτων είναι αποκλειστικά για εκτέλεση σε κιθάρα. Αν και ακούγεται καλό, το πρόβλημα είναι ότι, μιας και το ρεπερτόριο είναι "κλασσικό", θα πρέπει και η τεχνική εκτέλεσης να είναι κλασσικής κιθάρας, οπότε πιθανών να σκοντάψεις στην διαδικασία (μιας και παίζεις ηλεκτρική/ακουστική). Ίσως είναι καλύτερο ένα γενικό βιβλίο, όπου θα ακούς τα παραδείγματα, π.χ., μια ακολουθία συγχορδιών, και στην συνέχεια θα κάνεις μια (απλή) μεταφορά στην κιθάρα σου.

Μιας και το θέμα είναι "σοβαρό", όποιο βιβλίο και να πάρεις θα είναι "καλό", δεν έχω να σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένο. Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να επιλέξεις αυτό που ταιριάζει στο επίπεδο που βρίσκεσαι αυτή την στιγμή. Αν μπορείς να διαβάσεις βιβλίο στα αγγλικά, ένα search στο amazon θα σου βγάλει πολλές επιλογές και τα reviews είναι αξιόπιστα.

Δεν είναι ξεκάθαρο όμως τι εννοείς όταν αναφέρεσαι για "βασικές γνώσεις θεωρίας". Πολύ πιθανόν, να χρειαστεί πρώτα να ασχοληθείς με τα αντικείμενα που λέει στο post του ο freemind. Έχει σημασία να έχεις καλή γνώση της ταστιέρας, των δαχτυλισμών συγχορδιών, κ.τ.λ.π., αλλά και ανάγνωση παρτιτούρας (όχι απαραίτητα τέλεια), οπότε, αν δεν τα γνωρίζεις, κάποιο βιβλίο για αυτά τα θέματα θα ήταν καλύτερο για σένα αυτή την στιγμή. Αρκετά από αυτά τα βιβλία (συνήθως έχοντας και tab) δίνουν και κάποια στοιχεία αρμονίας με το πλεονέκτημα ότι απευθύνονται άμεσα στον ηλεκτρικό/ακουστικό κιθαρίστα με ρεπερτόριο του αντίστοιχου στυλ. Ίσως να διαπιστώσεις ότι η πληροφορία που έχουν είναι αρκετή και δεν χρειάζεσαι να προχωρήσεις σε "κλασσική" αρμονία (και πρακτικά αυτό ισχύει σε μεγάλο βαθμό στην mainstream μουσική ηλεκτρικής/ακουστικής κιθάρας). Μάλλον είναι καλύτερο να μετατρέψω την προτροπή που σου έδωσα παραπάνω "Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να επιλέξεις αυτό που ταιριάζει στο επίπεδο που βρίσκεσαι αυτή την στιγμή" σε "Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να επιλέξεις αυτό που ταιριάζει στο επίπεδο που βρίσκεσαι αυτή την στιγμή και στο επίπεδο που θέλεις να φτάσεις" :)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/12, 12:03 από Fourier »

Αποσυνδεδεμένος zuccheros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο Αρμονίας
« Απάντηση #3 στις: 01/01/12, 12:14 »
καλή χρονιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.


όταν λέω βασικές γνώσεις θεωρίας είναι ότι μπορώ να διαβάσω παρτιτούρα,γνωρίζω κλίμακες,modes και το τελευταίο διάστημα έχω ασχοληθεί με την εκμάθηση συγχορδιών που συναντά κανείς πιο πολύ σε jazz κομμάτια,όχι επειδή θέλω να επικεντρωθώ εκεί αλλά περισσότερο γιατί είναι ένα καλό μέσο να μαθαίνω συγχορδίες maj7,13,9 και να τις χρησιμοποιώ και άμεσα.


νομίζω το point όπως μου τα λέτε είναι να ασχοληθώ με βιβλία που μιλάνε για modes και διάφορους τρόπους παιξίματος -πιασιμάτων  ανάλογα με το είδος της μουσικής. οι εναλλαγές στις συγχορδίες είναι που καθορίζουν και το στυλ μουσικής και την αρμονία που ψάχνω ίσως γιατί και εγώ δεν νομίζω πως αν ψάξω την κλασσική αρμονία μέσα από κλασσικά έργα θα βοηθηθώ ιδιαίτερα,είναι πολύ εύκολο να τα χάσω κάπου.


ευχαριστώ




Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Βιβλίο Αρμονίας
« Απάντηση #4 στις: 01/01/12, 12:18 »
Για τους τυπους, βεβαια, η κλασσικη και η μοντερνα αρμονια απεχουν λιγα "τσικ" μεταξυ τους, αφου η πρωτη ειναι η "μαμα" της δευτερης. Οποιος εχει καλες βασεις της κλασσικης αρμονιας, μπορει να ανταπεξελθει μια χαρα και στη μοντερνα αρμονια, αφου πολλες εννοιες οχι μονο ειναι κοινες, αλλα εχουν και την ιδια ακριβως χρηση.

Οσον αφορα το θεμα σου, πιστευω πως ο Fourier καλυπτει πληρως του τι ακριβως θελεις ( κατι που παρατηρω πως αντιλαμβανεσαι κι εσυ ).

Το μονο που μενει τωρα ειναι καποιος κιθαριστας να σου προτεινει και το αντιστοιχο βιβλιο :)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο Αρμονίας
« Απάντηση #5 στις: 01/01/12, 12:36 »
Με πρόλαβε (πάλι!) ο Freemind στο σχόλιο περί "διαφοράς" κλασσικής-μοντέρνας αρμονίας. Έχε επίσης υπόψιν ότι αυτό που λέμε "αρμονία" είναι έννοια μεγαλύτερη από "συγχορδίες" και εναλλαγή αυτών. Αν σε ενδιαφέρει σοβαρά η σύνθεση είναι πολύ μεγάλο "όπλο". Αν σε ενδιαφέρει ο αυτοσχεδιασμός, τα modes κ.τ.λ.π., δεν θεωρώ ότι είναι απαραίτητη η γνώση της εις βάθος (πέρα του επιπέδου των συγχορδιών) για να βγάλεις καλό αποτέλεσμα, αν και μόνο καλό μπορεί να σου κάνει.

Αποσυνδεδεμένος zuccheros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο Αρμονίας
« Απάντηση #6 στις: 01/01/12, 19:40 »
το γνωρίζω και εγώ πως η αρμονία είναι κάτι πιο δυνατό,είναι πιο ρηχό να σκέφτεσαι μόνο συγχορδίες και modes,
αυτό που ψάχνω είναι να το νιώσω κιόλας!οπότε λέω  να βρω ένα καλό  βιβλίο για κιθάρα με τα πιο ρηχά (χωρίς να τα υποτιμάω φυσικά)και ένα εισαγωγικό για αρμονία και νομίζω πως τρώγοντας έρχεται η όρεξη στην μουσική...
αν δεν πιάσεις όργανο δεν μαθαίνεις συγχορδίες και αν δεν ψαχτείς για τα παραπάνω έστω και επιφανειακά αρχικά δεν θα βρεις τρόπο να πας στα πιο βαθιά.


αν λοιπόν ξέρετε κάποιο βιβλίο θεωρητικό σαν πρόταση περί αρμονίας είναι ευπρόσδεκτο, είτε για κλασσική είτε για σύγχρονη/jazz μουσική.


Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο Αρμονίας
« Απάντηση #7 στις: 01/01/12, 20:53 »
Αρμονικό Συντακτικό του Δημήτρη Πυργιώτη,λογικά πρέπει να υπάρχει ακόμη.

Αποσυνδεδεμένος zuccheros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο Αρμονίας
« Απάντηση #8 στις: 02/01/12, 01:24 »
ναι ειναι εξαντλημένο αποτι βλεπω σε αναζητησεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 08:31
από FSL
6 Απαντήσεις
8108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 18:15
από Stoyo
5 Απαντήσεις
17521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 20:12
από Τσάκι
5 Απαντήσεις
5221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/09, 08:43
από Wise_One
11 Απαντήσεις
8971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/11, 13:48
από Harpwood
4 Απαντήσεις
5726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 15:32
από MindCircus
2 Απαντήσεις
3967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 20:31
από gordianknot
1 Απαντήσεις
36368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/13, 07:24
από Korgy
16 Απαντήσεις
9513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/14, 20:42
από Lampr0s
0 Απαντήσεις
6844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/16, 18:13
από TheodosiosK