Αποστολέας Θέμα: Πώς κρατάμε το δίσκο (σερβιτόρος σε καφέ)  (Αναγνώστηκε 103395 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Ήρθε και για μένα το πλήρωμα του χρόνου να δοκιμαστώ σε καφετέρια^_^ Είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εδώ μέσα έχουν δουλέψει ως σερβιτόροι...
Πώς κρατάμε το δίσκο?  0:)   Τα tips της δουλειάς παρακαλώ! Τι πρέπει να ξέρω?
Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: 01/08/10, 21:19 από Raz »

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε το δίσκο (σερβιτόρος σε καφέ)
« Απάντηση #1 στις: 01/08/10, 21:44 »
Λοιπον, αν κ δν ηταν το φορτε μου ο δισκος (μπαρμαν υπηρξα), ξερω πως δν πρεπει να τον κρατας με την παλαμη αλλα με τα ακροδαχτυλα...ειναι δυσκολο αρχικα, αλλα θα συνηθισεις με την εξασκηση...αλλιως, αν τον κρατας με την παλαμη, κινδυνευεις ανα πασα στιγμη να τον ξαπλωσεις φαρδυ-πλατυ κατω, παρεα με οτι εχει επανω του...

Στο φορτωμα-ξεφορτωμα, να κοιτας να ειναι μοιρασμενο το βαρος, ειναι πολυ σημαντικο στις πρωτες μερες...μετα δε θα σε προβληματιζει τοσο...

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε το δίσκο (σερβιτόρος σε καφέ)
« Απάντηση #2 στις: 01/08/10, 22:22 »
Που είναι ο Stinky όταν τον χρειάζεσαι;
Είχε κάνει ένα αναλύτικότατο ποστ σχετικά με το θέμα σε ένα άλλο forum...
Το παραθέτω παρακάτω:

Παράθεση από: Stinky
Λοιπον υπαρχουν κανονες
1) Προτιμας δισκο στρογγυλο με φελο για να μην γλυστρανε τα πραγματα

2) Αρχικα χρησιμοποιεις 4 δακτυλα, ολα εκτος το μικρο, και ΠΟΤΕ την παλαμη. Στην πορεια θα συνιθησεις με 3

3) Τα μπουκαλια και τα μεγαλα αντικειμενα μπαινουν ΠΑΝΤΑ στη μεση, καλα περικυκλωμενα απο ποτηρια. Μικρα μπολακια με ξηροκαρπια και μπισκοτακια στερεωνονται υπεροχα στις ακρες και κατεβαινουν πρωτα.

4) Στην περιπτωση που εχεις μπουκαλια περικυκλωμενα απο ποτηρια κατεβαζεις πρωτα τα μπουκαλια και μετα τα ποτηρια. Σε αλλη περιπτωση, πρωτα τα εξω και μετα τα μεσα.

5) Οσο αδειαζει ο δισκος κανεις κασκαντεριες και μετακινεις το κεντρο βαρος για να μην σου πεσει

6) Γεματο δισκο τον κρατας η κατω απο το στηθιαιο υψος η με τεντωμενο το χερι πανω ψηλα σε περιπτωση που εισαι σε κλαμπ και γινεται χαμος. Ετσι δεν σε ποναει το χερι σου  τοσο. Γεματος δισκος σε στηθιαιο υψος ειναι δολοφονια, ειδικα στην αρχη που αργεις να κατεβασεις.

7) Ποτε μα ποτε μην βαλει κανεις οτιδηποτε πανω στο δισκο γιατι κατα 99% θα σου πεσει ειδικα στην αρχη

8) Μην προσπαθησεις με τη μια στο μαγαζι. Μπορεις ανετα να κανεις προπονηση σπιτι, βαζοντας ποτηρια και μπουκαλια σε ενα δισκο της μαμας, σε ενα ντοσιε, βινιλιο η οτι αλλο εχεις. Ανεβαζε τα, πηγαινε μεσα εξω το δωματιο και ξαναξεφωρτονε τα. Καντο οσες φορες χρειαστει μεχρι να παρεις το κολαι.

9) Ο δισκος στην κατω μερια εχει ενα αναγλυφο κυκλακι. Αυτο ειναι το κεντρο βαρους του. Τοποθετωντας εχει το μεσαιο σου δαχτυλο, και περιστρεφοντας τον με το αλλο χερι clockwise μπορεις να τον κανεις να γυριζει και να ψαρωνουν τα γκομενακια γυρω σου. Καντο προπονηση και στη συνεχεια θα μπορεις να αλλαξεις δαχτυλα πανω στην κινηση, αλλα και να τον πετας ψηλα και να τον ξαναπροσγειωνεις πανω στο δαχτυλο. ΠΡΟΣΟΧΗ ο δισκος να ειναι ΠΑΝΤΑ αδειος και στεγνος!
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Πώς κρατάμε το δίσκο (σερβιτόρος σε καφέ)
« Απάντηση #3 στις: 01/08/10, 22:28 »
Κανονικά θέλει τρία δαχτυλα, αντίχειρα δείκτη και μέσο αλλά είναι δύσκολο. Χρησιμοποίησε τέσσερα. Το μικρό απόφευγε το. Το βάρος πάντα σε μια μεριά αν μιλάμε για όρθιο δίσκο ( σε φάση κλαμπ) και όλο στον αντίχειρα είναι το πιο δυνατο σου δάχτυλο. Εάν μιλάς για δίσκο σε ορθή γωνία δε χρησιμοποιείς το σύστημα αυτό θα πάθεις σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα. Ανταυτού ακουμπάς το δίσκο επάνω στην παλάμη σου αλλά τον κρατάς με τα δάχτυλα. πιο συγκεκριμένα έχεις το πολύ βάρος στον αντίχειρα και στο μήλο που κάνει το χέρι σου και στηρίζεις την άλλη μερία με τα δάχτυλα.

Όλο το θέμα είναι ο καρπός σου. Δεν ασχολείσαι με τίποτε άλλομ εκτός από τον καρπό σου. Βάλε τέσσερα νεράκια πάνω στο δίσκο και ξεκίνα. Επίσης τρομερή εξάσκηση γίνεται με βετέξ και τασάκι.

Εάν σηκώνεις το δίσκο ψηλά, μήν το κάνεις με τη βοήθεια των ώμων, εκτείνοντας το χέρι μπροστά, αλλά στρέφοντας τον δίσκο αντίστροφα (αν ο αντίχειρας είναι προς τα σένα, τότε πρέπει να καταλήξει να κοιτάει προς τα μπρος) και σηκώνοντας με τη βοήθεια της ωμοπλάτης. Αυτά τα ωραία. Εγώ σπανίως χρησιμοποιώ αντίχειρα γιατί πονάω ελαφρώς λόγω τενοντίτιδας. Γίνεται και αυτό αλλά πρέπει να το παλέψεις.

Εδιτ μετά το πόστ του εντγκαρ: ΜΗΝ βάζεις άδεια μπυρομπούκαλα στον δίσκο.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/08/10, 22:30 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε το δίσκο (σερβιτόρος σε καφέ)
« Απάντηση #4 στις: 01/08/10, 23:01 »
Wow  :P
σας ευχαριστώ και τους τρεις! (Και τον Stinky)
Υπνοβάτη τι εννοείς δίσκο σε ορθή γωνία?


Αποσυνδεδεμένος kostas_23!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε το δίσκο (σερβιτόρος σε καφέ)
« Απάντηση #5 στις: 02/08/10, 03:40 »
xaxaxa!!!
επιτελους κι ενα θεμα  που μπορω να βοηθησω!!! :P
Λοιποοοον....
Τα βασικα στα ανεφεραν τα παλικαρια-συναδελφοι παραπανω!!!
Παμε σε μερικα αλλα....
Να εισαι παντα χαμογελαστος, να δειχνεις οτι εχεις διαθεση να εξυπηρετησεις, βοηθαει πολυ στο μπουρμπουαρ!!! ;D
Εκτος κι αν το καφε μαζευει πολυ φοιτητοκοσμο οποτε θα ειναι λιγο σφιχτα...
αν ομως,ειδικα το πρωι, μαζευει και μεγαλες ηλικιες(SOS!!! αν εχει εκκλησια κοντα,να αποφευγεις τις Κυριακες το πρωι οπως ο διαολος το λιβανι!!!!) θα παθεις πλακα με το ποσες γιαγιαδες θα σου πουν "αχ μοιαζεις με τον εγγονο μου,τι καλο παιδι, εξυπηρετικο , εχω μια εγγονη ομορφη κ.τ.λ. κ.τ.λ."!! ;D
Αν και δυσκολες εποχες, να υπολογιζεις στα μπουρμπουαρ!ειδικα αν τα μαζευετε και τα μοιραζεστε ανα τριημερο ας πουμε, συγκεντρωνεται σεβαστο ποσο!!
Εδω να τονισω οτι μπλουζες με ατακες του στυλ " Το μπουρμπουαρ δεν ειναι πολυ της Γαλλιας" δεν εχουν παντα το επιθυμητο αποτελεσμα!!! :P :P
Γενικα ψηλα λεπτα πραγματα τα βαζουμε στο κεντρο του δισκου και τα "ασφαλιζουμε" με πιο στερεα, οπως νεροποτηρα γυρω γυρω!
μην αφησεις ποτε βιαστικους πελατες να αρπαξουν πραγματα απο τον δισκο γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα γινει μαλ@κια και κατσε να εξηγεις στο αφεντικο οτι δεν εφταιγες!
μην ψαρωνεις,συνηθως ζητανε εμπειρους , αλλα αν εχεις λιγο αερα και διαθεση θα εισαι αναντικαταστατος!Αυτα ειναι τα προσοντα του σερβιτορου(σε καφε, γιατι για εστιατοριο αλλαζει αρκετα  φαση).
Σε συμβουλευω, αν εχεις την επιλογη, να μην πληρωνεσαι καθε μερα, αλλα καθε 1-2 εβδομαδες!
Πιστεψε με ειναι ο μονος τροπος να μαζεψεις χρηματα!!
Αυτα προς το παρον,αν θυμηθω κι αλλα θα σου γραψω!!
ΑΑΑχ, ωραιες εποχες!!!!
κοιτα να το χαρεις φιλε μου!! ;)
Α και κατι αλλο, οταν θα ερθει η ωρα να δωσεις ρεστα, μην χωσεις το κλασικο που βαζεις το χερι στην μπανανα, ψαχνεις για κερματα και κανεις οτι δεν βρισκεις, ετσι ωστε να σου πουν δεν πειραζει κρατα τα!!

Δεν ειναι καθολου ωραιο και δεν ειναι ολοι τοσο χαζοι!
Καλυτερα να προσπαθεις να το κερδισεις το tip !!
Επισης να τσεκαρεις τον μπαρμαν,να βλεπεις τι κανει , για να μαθεις πιο ευκολα και να ανεβεις "αξιωμα" σχετικα συντομα!! ;)
Για να μην μπερδευεις παραγγελιες, σε μας που δουλευαμε με πολυχρωμα καλαμακια και τα βαζαμε εμεις στον καφε, στον φραπε σκετο ας πουμε εβαζες μαυρο, σε μετριο πρασινο και σε γλυκο μπλε(τυχαια τα χρωματα)για να ξερεις ακομα κι αν εχεις 10 καφεδες ποιος ειναι τι (για την ζαχαρη βασικα, το γαλα φαινεται!! :P ),αν δεν τα βαζεις εσυ,μην αγχωνεσαι, θα σου πει ο μπαρμαν πως τα ξεχωριζει αυτος!
Και να να μην σε κουραζω αλλο, ενα που το θεωρω βασικο , τωρα το καλοκαιρι με την ζεστη, επειδη θα ιδρωνεις αρκετα, κοιτα να φορας κατι που δεν θα φαινεται πολυ ο ιδρωτας (αποσμητικα και αρωματα φανταζομαι ξερεις ηδη οτι ειναι must)!
Αν θελεις πες περιπου τι στυλ μαγαζι ειναι, γιατι παιζει να ακουσεις απο  το: "ακομα κι ενα ποτηρι νερο θα το πηγαινεις με δισκο και θα σερβιρεις πρωτα τις γυναικες" , μεχρι το "Πιασε οσες μπυρες μπορεις και αστες σε κεινο το τραπεζι"
« Τελευταία τροποποίηση: 02/08/10, 03:57 από kostas_23! »

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε το δίσκο (σερβιτόρος σε καφέ)
« Απάντηση #6 στις: 02/08/10, 11:49 »
Η δουλειά του σερβιτόρου είναι μια απο αυτές που φοβάμαι περισσότερο γι'αυτό και δεν την έχω κάνει ποτέ! Πάντα με τρόμαζε ο δίσκος, και οι πολλές παραγγελίες που μπορεί να σε μπερδέψουν. Αλλά κι εκεί απο ό'τι βλέπω θέλει τεχνική και εξάσκηση (σαν την κιθάρα ένα πράγμα)!! Ως πελάτης και μόνο, θα πω πως πάντα εντυπωσιάζομαι απο ένα/μια χαμογελαστό-ή σερβιτόρο, περιποιημένο-η, με (όχι δήθεν) ευγένεια και σβελτάδα αλλα και χωρίς "εξυπνάδες". Εκεί το πουρμπουάρ είναι πάντα υψηλό! Αν δω κάτι άλλο το πουρμπουάρ, απλά δεν υπάρχει!

Σου εύχομαι να τα πας πολύ καλά σε αυτή τη δύσκολη δουλειά που κάνεις, σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε το δίσκο (σερβιτόρος σε καφέ)
« Απάντηση #7 στις: 02/08/10, 12:33 »
Φίλε μου, όταν θα κάνεις την εξάσκηση στο σπίτι σου, κάλεσε και μερικές κοπέλες από τη γειτονιά, να τριγυρίζουν ανάμεσα στα πόδια σου με όσο γίνεται ελάχιστη ενδυμασία, για να πετύχεις και αυτό που λέμε εσωτερική ισορροπία! Διότι ακόμη και αν είσαι ένας άριστος σωματικός ισορροπιστής, μπορείς να ισορροπείς το ίδιο καλά, επάνω στη χορδή όταν εγίνεται σεισμός ? Και ιδιαίτερα τώρα το καλοκαίρι και με την Ελληνική Κρίση, ο ρουχισμός θα μειωσθεί αισθητά! για να μην σου πως ότι κάποιες θα κυρήξουν και πτώχευση!
 
Βέβαια ο Vaiking, γουστάρει χωρίς κόπο, να απολαμβάνει το θέαμα και άστον να δικαιολογείται, ότι πρόκειται περί φόβου. Επρόκειται για κάποιον σατράπη, που θέλει την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Εξού και μπουρμπουάρ ψηλό αφήνει μόνο σε καλλίγραμμες σερβιτόρες, ενώ σε όλες τις άλλες περιπτώσεις ψιλό.
 
Είδες τι είπε ο Κώστας_23! παραπάνω..... ""Αχχχ, ωραίες επόχες..."
Καταλαβαίνεις, πως η κάψα του, δεν ήτανε ότι σέρβιρε....για αλλού χτυπάει η καμπάνα....
 
Με το χέρι που κρατάς το δίσκο, σίγουρα θα χρησιμοποιείς δάχτυλα, αλλά πίστεψε με, με το άλλο θα δουλέψεις πολύ παλάμη!
 
Σου εύχομαι και εγώ να πας πολύ καλά! Σε οτιδήποτε ξεκινάμε, έχουμε άγχος, θέλουμε να τα μάθουμε όλα στη θεωρία, κάνουμε γκάφες και λάθοι, αλλά προσπαθώντας και περνώντας ο καιρός, γινόμαστε μαστόρια!
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Πώς κρατάμε το δίσκο (σερβιτόρος σε καφέ)
« Απάντηση #8 στις: 02/08/10, 12:33 »
Η δουλειά του σερβιτόρου είναι μια απο αυτές που φοβάμαι περισσότερο γι'αυτό και δεν την έχω κάνει ποτέ! Πάντα με τρόμαζε ο δίσκος, και οι πολλές παραγγελίες που μπορεί να σε μπερδέψουν. Αλλά κι εκεί απο ό'τι βλέπω θέλει τεχνική και εξάσκηση (σαν την κιθάρα ένα πράγμα)!! Ως πελάτης και μόνο, θα πω πως πάντα εντυπωσιάζομαι απο ένα/μια χαμογελαστό-ή σερβιτόρο, περιποιημένο-η, με (όχι δήθεν) ευγένεια και σβελτάδα αλλα και χωρίς "εξυπνάδες". Εκεί το πουρμπουάρ είναι πάντα υψηλό! Αν δω κάτι άλλο το πουρμπουάρ, απλά δεν υπάρχει!

Σου εύχομαι να τα πας πολύ καλά σε αυτή τη δύσκολη δουλειά που κάνεις, σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς!

Μην τρελαίνεσαι, από βοηθός ξεκινάς :D
Μετά είναι όλα πιο εύκολα αν ανέβεις αξίωμα που ειπώθηκε παραπάνω...
Ορθή γωνία να σχηματίζει το χέρι σου, δηλαδή ο πήχης σου να είναι παράλληλος με το πάτωμα και η παλάμη να κοιτάει προς τα πάνω.
Ο δίσκος σε στηθαίο ύψος είναι αυτοκτονία όπως ειπώθηκε :)

Φίλε μου, όταν θα κάνεις την εξάσκηση στο σπίτι σου, κάλεσε και μερικές κοπέλες από τη γειτονιά, να τριγυρίζουν ανάμεσα στα πόδια σου με όσο γίνεται ελάχιστη ενδυμασία, για να πετύχεις και αυτό που λέμε εσωτερική ισορροπία! Διότι ακόμη και αν είσαι ένας άριστος σωματικός ισορροπιστής, μπορείς να ισορροπείς το ίδιο καλά, επάνω στη χορδή όταν εγίνεται σεισμός ? Και ιδιαίτερα τώρα το καλοκαίρι και με την Ελληνική Κρίση, ο ρουχισμός θα μειωσθεί αισθητά! για να μην σου πως ότι κάποιες θα κυρήξουν και πτώχευση!
 
Βέβαια ο Vaiking, γουστάρει χωρίς κόπο, να απολαμβάνει το θέαμα και άστον να δικαιολογείται, ότι πρόκειται περί φόβου. Επρόκειται για κάποιον σατράπη, που θέλει την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Εξού και μπουρμπουάρ ψηλό αφήνει μόνο σε καλλίγραμμες σερβιτόρες, ενώ σε όλες τις άλλες περιπτώσεις ψιλό.
 
Είδες τι είπε ο Κώστας_23! παραπάνω..... ""Αχχχ, ωραίες επόχες..."
Καταλαβαίνεις, πως η κάψα του, δεν ήτανε ότι σέρβιρε....για αλλού χτυπάει η καμπάνα....
 
Με το χέρι που κρατάς το δίσκο, σίγουρα θα χρησιμοποιείς δάχτυλα, αλλά πίστεψε με, με το άλλο θα δουλέψεις πολύ παλάμη!
 
Σου εύχομαι και εγώ να πας πολύ καλά! Σε οτιδήποτε ξεκινάμε, έχουμε άγχος, θέλουμε να τα μάθουμε όλα στη θεωρία, κάνουμε γκάφες και λάθοι, αλλά προσπαθώντας και περνώντας ο καιρός, γινόμαστε μαστόρια!
 

Έλιωσα... Είσαι επίσημα στη λίστα των καθυστερημένων μου  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε το δίσκο (σερβιτόρος σε καφέ)
« Απάντηση #9 στις: 02/08/10, 12:48 »
Μην ακούς τίποτα: Τηλεκίνηση!!! εκεί είναι το μυστικό...

Όλοι οι καλοί σερβιτόροι την χρησιμοποιούν απλά δεν το λένε.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε το δίσκο (σερβιτόρος σε καφέ)
« Απάντηση #10 στις: 02/08/10, 12:59 »

Βέβαια ο Vaiking, γουστάρει χωρίς κόπο, να απολαμβάνει το θέαμα και άστον να δικαιολογείται, ότι πρόκειται περί φόβου. Επρόκειται για κάποιον σατράπη, που θέλει την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Εξού και μπουρμπουάρ ψηλό αφήνει μόνο σε καλλίγραμμες σερβιτόρες, ενώ σε όλες τις άλλες περιπτώσεις ψιλό.
 

Χαχαχα!!! Όχι ρε συ! Με παρεξήγησες!!!! Απλά επειδή καταλαβαίνω πόσο δύδσκολη δουλειά είναι, εκτιμώ πάρα πολύ αυτούς-ές που την κάνουν καλά! Και αν τύχει και δω μια καλλίγραμη αλλα ανίκανη με μπλαζέ ύφος κοπέλα, γίνομαι κι εγώ "σφιχτοχέρης" για να καταλάβει πως σε αυτή τη δουλειά, δε την πληρώνει κάποιος για την εμφάνισή της και μόνο!!! Κατα τα άλλα έχεις δίκιο... σε αυτή τη δουλειά, τα extras είναι πολλά περισσότερα απο το φιλοδόρημα!!! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/08/10, 13:02 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε το δίσκο (σερβιτόρος σε καφέ)
« Απάντηση #11 στις: 04/08/10, 00:39 »
Τσάμπα τον κόπο και τις ώρες των δοκιμαστικών. Τελικά πήρε τον άλλον  ;D

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε το δίσκο (σερβιτόρος σε καφέ)
« Απάντηση #12 στις: 04/08/10, 01:54 »
πλακα κανεις??κριμα.παρ ολα αυτα υπαρχουν πολλα μαγαζια για να δουλεψεις.οποτε κατι θα βρεις
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε το δίσκο (σερβιτόρος σε καφέ)
« Απάντηση #13 στις: 04/08/10, 20:50 »
Όχι αλήθεια.. Δύσκολο να βρω αυτή την εποχή αλλά δε βαριέσαι.. Διακοπές θα κάνω :P

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε το δίσκο (σερβιτόρος σε καφέ)
« Απάντηση #14 στις: 07/09/10, 06:46 »
Καταρχάς αφιέρωσε λίγο χρόνο σε αυτό που προσφέρεις. Μάθε λίγο για την ιστορία του καφέ, θα ήταν καλό να ξέρεις για την τέχνη αυτή.

   Να θυμάσαι όμως οτι δεν είναι ο καφές εκείνο το οποίο πουλάς.. Ο πελάτης μπορεί να πιει καφέ οπουδήποτε.
Πουλάς εσένα και το μαγαζί. Είναι εκείνα τα οποία θα θυμάται ο πελάτης.
   Το να κρατάς το δίσκο ούττως ή άλλως θα το μάθεις αργά ή γρήγορα. Υπάρχουν και άλλα πιο σημαντικά..
Ο σερβιτόρος που σέβεται τη δουλειά του και τον πελάτη είναι πάντα ευδιάθετος, δεν κατσουφιάζει και δεν δείχνει πως βαριέται. Επίσης είναι διπλωμάτης, ελίσσεται και ξέρει να κερδίζει τον άλλον.

   Άκου τον πελάτη, προσπάθησε να τον ευχαριστήσεις χωρίς να φαίνεται πως τον καλοπιάνεις. Κάνε λίγο χαβαλέ - χωρίς όμως ποτέ να περνάς τα όρια.
    Να έχεις μεράκι, θα κάνει και το 8ωρό σου πιο εύκολο.
 Εκπροσωπείς το μαγαζί, να είσαι ιδιαίτερα προσεχτικός με τους λογ/σμους.

***Ποτέ μην πιάνεις το ποτήρι από το χείλος - από την βάση και κάτω είναι το σωστό. Μην μαζεύεις το τραπέζι αν η παρέα δεν έχει φύγει τελείως από το μαγαζί.

Και τέλος, αν το πόστο σου είναι κοντά στην πόρτα, μην περιμένεις τον πελάτη να κάτσει για να τον χαιρετήσεις.

Αυτά κι από μένα.. πολύ μου έχει λέιψει ο δίσκος, τον αγάπησα στα αλήθεια. Καλή επιτυχία αν τελικά το επιχειρήσεις  ;) και να θυμάσαι πως το σέρβις δεν είναι απλά μια δουλειά. Η εξυπηρέτηση θέλει κι αυτή μυαλό, ευστροφία και δεξιότητα.
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος corpse_bride

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε το δίσκο (σερβιτόρος σε καφέ)
« Απάντηση #15 στις: 22/09/10, 14:17 »
γ**ω ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ!
δεν εχω καταλαβει, γιατι ενας σερβιτορος πρεπει να παιδευεται? για λογους αισθητικης?
Γιατι να μην μπορει να τον κραταει και με τα 2 χερια σαν ανθρωπος?
Τωρα θα μου πειτε ειναι πρακτικο το θεμα, αλλα τοσο ωστε να χρειαζεται καποιος απο την απελπισια του να το κανει θρεντ?!!!!!!
ευωδιαζουν αγριοκερασα οι σιωπες....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
7325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/03, 06:43
από bartatilas
28 Απαντήσεις
11037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/03, 01:11
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
1 Απαντήσεις
2610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/04, 20:25
από Θοδωρής
19 Απαντήσεις
7012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/04, 20:03
από kapetanios
58 Απαντήσεις
17889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/05, 09:43
από prince
66 Απαντήσεις
21029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/05, 00:25
από ερεβος
47 Απαντήσεις
17414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/08, 22:25
από Angel~Archo
2 Απαντήσεις
4299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/10, 14:20
από blackmorefan
8 Απαντήσεις
40771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/12, 16:32
από diwattos
8 Απαντήσεις
4578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/12, 10:55
από Vaiking