Αποστολέας Θέμα: Μίνι dala summer κιθαρομάζωξη  (Αναγνώστηκε 45635 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Μίνι dala summer κιθαρομάζωξη
« Απάντηση #50 στις: 02/08/14, 12:02 »
όπως προαναφέρθηκε περάσαμε όμορφα
γνωριστήκαμε , ακούσαμε ο καθένας τον εξοπλισμό του άλλου , τζαμάραμε και ήπιαμε τις απαραίτητες μπυρίτσες . δυστυχώς δε μπόρεσα να παίξω με όλους τους ενισχυτές διότι είχα ξεπεράσει το χρονικό όριο αντοχής του πονεμένου χεριού μου.

ο jvm ξεχώρισε με την ισχύ του και την πολυμορφικότητά του

ο "μικρός" σε ισχύ (και όχι σε ήχο) blackstar έδειξε τα χαρίσματά του μόλις συνδέθηκε στη σωστή καμπίνα . λίγο μουντός και μοντέρνος για τα δικά μου γούστα αλλά σίγουρα επάξιος των προσδοκιών.

για μενα ηταν η πρώτη kitharομάζωξη και σίγουρα όχι η τελευταία.

την επόμενη φορά ελπίζω να υπάρξουν και ´αλλοι που θα φέρουν τον εξοπλισμό τους , να γίνει ένα μικρό namm ;D
μέχρι τότε ο jet city θα έχει αποκτήσει και καθαρό κανάλι ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Μίνι dala summer κιθαρομάζωξη
« Απάντηση #51 στις: 02/08/14, 12:09 »
Εύγε παιδιά! Μπράβο σας! Ανεβάστε και άλλες φωτογραφίες!
White noise

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Μίνι dala summer κιθαρομάζωξη
« Απάντηση #52 στις: 02/08/14, 14:59 »
Ενα πολυ ομορφο βραδυ περασε, μονο και μονο για να δημιουργησει επιθυμια για το επομενο!

Απο ενισχυτες μαζεψαμε 3 δικους μας.

  Εναν jvm205 "plexi" modded τον οποιο αφηνω να σχολιασουν οι υπολοιποι παρευρισκομενοι μιας και ειναι δικος μου  :P


  Εναν jet city jca22h του Modfori ο οποιος οταν κουμπωσε στην καταλληλη καμπινα εδειξε τα δοντια του. Οπως εχω ξαναπει, ειναι ενας πολυ "ζωντανος" high gain ενισχυτης. Θα παιξει απο υπεροχα british crunchy ρυθμικα μεχρι early 90s metal, παντα με διαυγεια! Καθαρίζει βγαζοντας ενα ελαφρώς αρπαγμένο VOX χρωμα (μην περιμενετε τιποτα fenderοιδές) αλλα σε ενταση που δεν φτανει για προβα με drummer. Αντιθετα για crunch και distortion παιζει ανετα χωρις να ειναι απαραιτητο να κρανκαρεις το volume για να ακουστεις. Στο eq του ακουει αρκετα καλα αλλα παντα διατηρει την βρετανικη ταυτοτητα των EL84. Ειναι αρκετά πλούσιος σε δυναμικές με εξαιρετικο pick response. Για τσουγκα-τσουγκα θελει πολυ ανοιγμα το gain οποτε και αρχιζει να fuzzαρει ελαφρως οποτε πιστευω οτι θα χρειαστει μια μικρη βοηθεια απο μπροστα (με ενα παχυ OD) για να παιξει κατι ποιο συγχρονο. Βλακωδώς δε τον ταισαμε με πεταλια να δουμε πως ανταποκρινεται, παρόλο που ειχαμε πόλλα στην παρεα :-\ . Εξακολουθω να τον θαυμαζω αυτον τον ενισχυτακο ο οποιος παραμενει απο τις προτες επιλογες μου για κατι "βρωμικο" στο σπιτι....


 Και τελος εναν Blackstar ΗΤ-5 ο οποιος θάβεται κυριολεκτικά απο την καμπινα του. Δεν μπορω να καταλαβω με ποιο σκεπτικο προτίμησε η blackstar να βαλει 4χ8" αντι για 1χ12" στην καμπινα. Με τα 8" δεν εχει ογκο, ενταση και σώμα. Απογοητευση μεχρι που τον κουμπώσαμε πανω σε μια 4χ12" οποτε και ηρθε η αποκαλυψη! Πολυ ωραίος metal ενισχυτης με ξεκάθαρη την υπογραφή της blackstar. Ενδιαφέρον καθαρο καναλι αλλα κακά τα ψέματα. Ο ενισχύτης ειναι για metal. Το eq του μοιαζει σαν διακοσμητικό μιας και εχει ελάχιστη επίδραση στον ηχο αλλα την δύσκολη δουλειά την κάνει πόλυ καλα το ISF. Για όποιον δεν γνωριζει, ειναι μια πατέντα της blackstar η οποία αλλάζει το EQing με τετοιο τροπο ωστε να θυμίζει us ηχο η british. Πραγματικά κανει πολυ καλη δουλεια, αφήνοντας τα ρυθμιστικά του eq σε ρολο κομπαρσου, για ενα ελαφρύ fine tuning μονο. Το παραξενο της υποθεσης ειναι οτι στα αυτια μου (και του kathodios που του εκανα blind test  :P ) η επιλογη us μου εκανε για british ηχο και τουμπαλιν ??? . Οπως και να εχει ο μικρος HT-5 (στο ματι και μονο) ειναι ενας πολι ωραιος μεταλοενισχυτης για σπιτι που θα εξιτάρει για καιρό τον επίδοξο μεταλά, αρκει να κουμπώσει σε 12" ηχειο. Για πρόβα με drummer ακομα και με την 4x12" ηταν οριακα ανεπαρκής (ειδικά αν ο ντραμμερ βαράει δυνατα). Απο δυναμικές και χρώματα μην περιμένετε και πολλα  αλλα οχι γιατι δεν μπορεσε να τα βγαλει. Απλα αδιαφόρισε, μιας και ο προορισμός του δεν ειναι αυτος. Θα γκαζώσει, θα κομπρεσσαρει και θα παιξει απο κλασικα μεχρι συγχρονα metal με περισσιο τσαμπουκά στο σπιτι!!!

  Ειδαμε και Live ποσο σημαντική διαφορα κανει η καμπινα στον ήχο. Σε μια καμπινα 4χ12 ο jet city φριζαριζε ανεξελεκτα (και δεν ειχαμε τα φιλτρα του ανδριανου να τα βαλουμε ;D ) ενω σε αλλη ζεστανε και στρογγύλεψε αμέσως. O HT-5 που θαβοταν στην 4χ8 επαιξε τελεια στην καμπινα που επαιζε καλα και ο jet city, ενω ηταν αξιολογος (οχι τελειος αλλα ουτε κακος) στην καμπινα που φριζαριζε ο jet city.... δυστυχως δεν συγρατισα μαρκες καμπινων και τι ηχεια φοραγαν...

 Επίσης ηταν ενδιαφέρον το πόσο διαφορετικά αντιλαμβάνεται και θέλει ο καθένας τον ήχο του. Τι αναζητα και τι αποκαλεί "ΗΧΟ". Με καποιους υπηρχαν κοινοι τοποι αλλα με αλλους υπηρχε μεγαλη διαφορα! Αυτο πρεπει να το σκεφτόμαστε οταν ζηταμε η δινουμε συμβουλες/προτασεις. Ολα ειναι σχετικά!

 Στο χώρο υπήραν και αλλοι τρεις διαθέσιμοι αξιόλογοι ενισχυτές τους οποίους και αυτους δεν ακουσαμε (γιατι???). Ενας marshall JCM2000, ένας fender twin red knob και ενας ρώσικος ,που μου διαφευγει το ονομα του, αλλα μου εχει πει τα καλύτερα ο ιδιοκτήτης του.

....................
« Τελευταία τροποποίηση: 02/08/14, 15:39 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Μίνι dala summer κιθαρομάζωξη
« Απάντηση #53 στις: 02/08/14, 15:11 »
Απο πετάλια ημασταν ακομα ποιο πληρεις αλλα κάπου χάθηκε η μπάλα!

Εγώ εφερα τα boss ac-2, joyo vintage overdrive/ultimate drive, biyang fz-10 και artec wpa5 για τα οποία -παλι- δεν θα μιλήσω.

Ο modfori ειχε μαζι το biyang x drive το οποιο ήταν ενα καλό od πιο γκαζωμενο απο TS. Επισης ειχε 2 δικα του DIY. Ενα απιστευτα ευελικτο fuzz και ενα od το οποιο στα αυτια μου ηταν παρα πολυ πριμο (πανω στον jvm) και μαλλον προκειται για treble booster κυκλωμα. 

Ο kathodios εφερε ενα memory boy (με το οποιο εδωσε πόνο στο jamming ;D ) και ενα σουπερ fuzz το οποιο ομως δεν πολυ εψαξα.

Ο Atav ηρθε με πληρες pedalboard (ακόμα και loop switcher ειχε) το οποιο ακουσα για λιγο αλλα δεν επεξεργαστηκα οσο θα ηθελα :-\ .

Στη γύρα επαιζαν και αλλα πεταλια τα οποια δυστυχως δεν επεξεργαστηκα και μου διαφευγουν (ζητω συγνωμη που δεν τα αναφέρω).

Επαιξα πρώτη φορά με bigsby!!! (ευχαριστώ hot sauce) και εντυπωσιαστικα με την αισθηση του!!! -με βαζεις σε μπριζες >:D
.......................................

« Τελευταία τροποποίηση: 02/08/14, 15:31 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Μίνι dala summer κιθαρομάζωξη
« Απάντηση #54 στις: 02/08/14, 15:31 »
  Εγινε και ενα σχετικο jamming αρκετα πετυχημενο αν σκεφτουμε οτι drumms επαιζε φιλότιμα καποιος απο τους κιθαριστες, τη στιγμη που 4 κιθαρες ηταν καρφωμενες σε ενισχυτη! (ειχαμε ευτυχως και μπασιστα  0:) )

 Τελος να πω διάφορα προβλήματα που εντώπισα και θα πρέπει να διορθωθούν σε επόμενη συνάντηση.
 Πρέπει να υπάρξει "πρόγραμμα". Δοκιμάζαμε σκόρπιοι 3 ενισχυτες ταυτόχρονα! ΒΑΒΟΥΡΑ! 8)  Πρεπει πιστευω, ενας ενας ενισχυτης να περνει σειρα και οχι ολοι μαζι, ωστε να μπορουμε πιο καθαρα να ακουσουμε και να εκτιμισουμε τις δυνατωτητες του.
 Τα πετάλια δεν μπήκαν ουσιαστίκα ποτέ στο παιχνίδι. Κουμπωναν αναρχα όπου ναναι οποτε ηταν θεμα τυχης το ποια θα ακουσεις. Πρεπει και αυτα να μπουν σε προγραμμα ,και γιατι οχι, να δοκιμαστουν και σε διαφορετικους ενισχυτες.
 Παρόλο που υπήρχε εξοπλισμός (ειχε φερει laptop ο βραζιλης και παρειχε tascam το στουντιο) δεν εγινε καμια ηχογραφηση. Οχι απαραιτητο αλλα θα το ηθελα!
 Επισης οι 3 ωρες ηταν λιγες ακομα και για τον σχετικά μικρό εξοπλισμο που ειχαμε για δοκιμη.

Όπως και να είχε ήταν υπέροχη βραδιά. Εβλεπα σε ολους να γυαλιζει το ματι οπως παιδια που τους εφεραν καινούρια παιχνλιδια! Υπηρχε κέφι, χιουμορ, καλη διαθεη και το χαρηκα! Γνώρισα και παιδια που μιλαω χρονια μαζι τους αλλα δεν ειχαμε συναντηθει ποτε! Ανυπομονω για την επόμενη συνάντηση!

Υγ: Εγω δεν πλήρωσα τίποτα μιας και οταν ρωτησα ειχαν πληρωσει ολοι οι αλλοι -δεν ξερω γιατι :-\ - οποτε πρεπει να κερασω τις μπυρες στην επόμενη gasοσυναντηση! 8)

 
« Τελευταία τροποποίηση: 02/08/14, 15:37 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Μίνι dala summer κιθαρομάζωξη
« Απάντηση #55 στις: 02/08/14, 16:15 »
Όπως και να είχε ήταν υπέροχη βραδιά. Εβλεπα σε ολους να γυαλιζει το ματι οπως παιδια που τους εφεραν καινούρια παιχνλιδια! Υπηρχε κέφι, χιουμορ, καλη διαθεση και το χαρηκα! Γνώρισα και παιδια που μιλαω χρονια μαζι τους αλλα δεν ειχαμε συναντηθει ποτε! Ανυπομονω για την επόμενη συνάντηση!
Αυτό ακριβώς... Όλα τα άλλα θα τα διορθώνουμε στις επόμενες gaso(και όχι μόνο)συναντήσεις!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Μίνι dala summer κιθαρομάζωξη
« Απάντηση #56 στις: 09/01/15, 00:14 »
Γραφω μετα απο πολυυ καιρο για να κανω 2 διορθωσεις που οφειλω στους φιλους που διαβαζουν αλλα και στα παιδια που ειχαμε μαζευτει.Η blackstar καμπινα με τα 4 x 8 '' δεν προοριζεται για τον ht5 αλλα για τον ht1 τον μικροτερο αδερφο της σειρας (λογικο ακουγεται)
Αθελα μου εγω τον ειχα παρει σετακι με τη συγκεκριμενη καμπινα χωρις να ψαξω τοσο το θεμα.Οντως ο ενισχυτης ερχεται κανονικα με 1 x 12''
απο τη blackstar..
Eiχε τονιστει τοτε στις δοκιμες σε ενα wah gc95  που χα φερει οτι το πεταλι δεν "ανοιγε" τοσο καλα.Οντως μετα απο πολυυυυ καιρο προσφατα το ανοιξα να δω αν πεζει κατι και διαπιστωσα οτι ειχε κοπει ενα καλωδιακι γειωσης στο διακοπτη.Σε συνδυασμο με λιγο ρυ8μιση του συχνωτικου φιλτρου το πεταλι ειναι μια χαρα πλεον...
Αυτα  ;D

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Μίνι dala summer κιθαρομάζωξη
« Απάντηση #57 στις: 09/01/15, 02:45 »
εγω δεν πιατευω τπτ....μονη αποδειξη ειναι live! Ποτε θα τα ξαναπουμε?

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Μίνι dala summer κιθαρομάζωξη
« Απάντηση #58 στις: 09/01/15, 04:02 »
Οποτε κανονιστει φυσικα!  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/06, 14:20
από denisgiann
166 Απαντήσεις
47683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/07, 16:49
από GermanRock
9 Απαντήσεις
4368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/12, 18:49
από Anaximandros
11 Απαντήσεις
4204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/10, 11:33
από blackmorefan
4 Απαντήσεις
4396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/11, 18:54
από s.s.
39 Απαντήσεις
44393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/11, 22:34
από armagedon
19 Απαντήσεις
10150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/11, 18:36
από Jezus
2 Απαντήσεις
3029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/12, 14:14
από gkou
18 Απαντήσεις
32369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/14, 14:16
από hot_sauce (φλουτσ)
47 Απαντήσεις
38806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/15, 20:16
από Καθόδιος (φλουτσ)