Αποστολέας Θέμα: Engl Ironball head, 20 Watt  (Αναγνώστηκε 6045 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Engl Ironball head, 20 Watt
« στις: 28/02/13, 12:25 »
Στην NAMM 13 παρουσιάστηκε ένας νέος ενισχυτής της ENGL, o Engl Ironball head, 20 Watt all Tube Handbag Amp.

http://www.premierguitar.com/Magazine/Issue/2013/Feb/GALLERY_NAMM_2013_Day_4.aspx?Page=16&


Specifications
 •Power: 20 watts
 •Channels: 2
 •Gain Levels: 2 per channel
 •Shared EQ: Bass / mids / treble / presence
 •Inserts: Series
 •Pre Amp Valves: 4 x 12AX7
 •Power Amp Valves: 2 x EL84
 •Effects: Hall / Reverb
 •Impedance: 4/8/16 ohms
 •Special Features: Powersoak (20/10/5/1/0 Watt), Headphone Out

Αναφέρεται ως "high end amp in a small package" και φαίνεται να προσπαθεί να χτυπήσει άλλους της ίδιας κατηγορίας όπως οι Tubemeister.

Introducing the ENGL Ironball 20W All-Tube Amplifier Head, made in Germany,
2013 brings us this extraordinary new amp from the mad scientists at ENGL. The Ironball is a comptact, more affordable ENGL head but with all the high-end quality, power, versatility and signature high-gain mastery ENGL is famous for. This is not a "Mini-Powerball". This is an professional level insturment with a voicing of its own. With a thicker, warmer sound than the Powerball but with that classic ENGL tight response, the Ironball delivers tremendous clean, crunch, high-gain rhythm and lead tones. The Ironball truly puts all other mini-heads to shame.

This is "lunchbox" amp in appearance alone, the Ironball is perfectly suited for serious studio and live applications and no corners have been cut. It has a big punchy sound with responsive dynamics and immense power. With its built-in power attenuator it makes a great practice or bedroom amp as well. It is loaded with useful sfeatures such as Reverb, Serial FX Loop, Gain Bosots, Multiple Volume Controls including a Master Volume Boost, Recording Out, andm ore."

Να τι γράφεται για αυτόν σε φορα:

"I think people have seriously mistaken what the Ironball is. This is a German made serious high-end tube amp, its not a cheap made in China amp like the Orange Micro Terror. It's meant for professional recording, gigging, rehearsals. It's not a mass-produced bedroom amp. It is however a much less expensive alternate to a full-size ENGL head. I guarantee this thing would smoke any of its mini-head contemporaries. If on a tighter budget the Orange, HK, Egnator, etc are nice alternatives but they're not capable of the tone or performance that this can bring."

"I too was not into the GigMaster much. This one is supposed to be way way better. I was told by someone "in the know" that this is one of the best sounding ENGL amps they've ever produced, irregardless of wattage."

"Yeah, it sounds better than the Powerball. In my personal opinion the Powerball II is the least impressive amp ENGL makes. Been pretty vocal about that opinion for years now. I never understood why the PB is the default ENGL people always try.  It's cool and all, but as an ENGL fan who uses them live and a dealer who gets to play them side by side constantly, it doesnt compare to the rest of the lineup. Not for my tastes anyway.
 
ENGLs I really like more than the Powerball include the: Invader, Savage, Fireball 100, Blackmore, Retro 100, Steve Morse, and the Special Edition (but ironically despite the price I like the SE the least of this group). The Victor Smolski model which is based off the Powerball but improved upon I do like as well, but I find installing warmer pre-amp tubes (such as the JJ ECC83S Gold Pin in v1) really helps eliminate some of the graininess and gives it a punchier sound.
 
The Ironball has the tightness of the Powerball (or all ENGLs), but with a thicker, warmer sound like the Fireball or Invader has. I'd take an Ironball over a Powerball anyday. So I'd say, if you're a Powerball owner, you'd love the Ironball."

Ακούστε τον:

NAMM SHOW 2013: Engl Ironball


Engl -TV E606 Ironball Amp-head demo by Bernd Aufermann


ENGL Ironball - NAMM 2013: Product Showcase


NAMM 2013 ENGL Ironball


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Engl Ironball head, 20 Watt
« Απάντηση #1 στις: 28/02/13, 13:55 »
Ψόφιος μου ακούγεται. Από ενισχυτή με τέτοιο όνομα, περίμενα περισσότερα balls... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Engl Ironball head, 20 Watt
« Απάντηση #2 στις: 28/02/13, 14:22 »
από γκάζι καλά πάει....και από καθαρά....ΑΛΛΆ!....το ποτενσιόμετρο του Reverb πίσω??!? γιατί??!?

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Engl Ironball head, 20 Watt
« Απάντηση #3 στις: 28/02/13, 16:00 »
Πολύ ωραίος μου φάνηκε εμένα (που δεν είμαι μεταλάς  ;D ). Το γκάζι του όντως δε μοιάζει επιπέδου modern metal αλλά εμένα μ'αρέσει και επιπλέον πιστεύω ότι θα κόβει πολύ καλά στη μίξη. Ψιλοένσταση για τις 2 (μόνο) EL84: δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αρκετές για σφιχτό τσάγκα-τσούγκα σε εντάσεις που συνηθίζονται σε μέταλ συγκροτήματα.
Για σπίτι, recording, πρόβα-live με ανθρώπινες εντάσεις σίγουρα θα είναι αρκετές πάντως.
Το reverb από πίσω γιατί ντρέπονται :D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Engl Ironball head, 20 Watt
« Απάντηση #4 στις: 28/02/13, 18:05 »
Και εμένα μου άρεσε πολύ, και με 4 προενισχύτριες πρέπει να έχει πολύ άνεση στην παραγωγή σταδιακής παραμόρφωσης. Αυτό που θα ήθελα να δω από κοντά είναι οι μετασχηματιστές που έχει μέσα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Engl Ironball head, 20 Watt
« Απάντηση #5 στις: 02/03/13, 10:00 »
Μια χαρα μου ακουγεται αλλα 20 watt συνηθως δεν φτανουν για "iron" balls. Εκεινο το chugga chugga που σε χτυπαει στο στομαχι κτλ? Παντως γραφει μια χαρα στα video που εβαλες. Κατι σα mini εκδοχη του 5150. Ισως για αυτο να τον απερριπτα. Αν ηταν να παω σε κινεζικο μινι high gain head με πολυ preamp distortion ισως να επαιρνα της peavey το 112 η το EVH 50 watt αν εδινα κατι παραπανω. Ποσο κανει?


Παρεμπιπτοντως, νομιζω επισης οτι το αλλο μικρο engl μου αρεζε καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Engl Ironball head, 20 Watt
« Απάντηση #6 στις: 02/03/13, 10:10 »
Συμφωνώ, και με τον Evh 5150 III 50 είναι σχεδόν στα ίδια λεφτά. Άρα έχει πολύ δρόμο για να αποδείξει την θέση του στην κατηγορία των 900€..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Engl Ironball head, 20 Watt
« Απάντηση #7 στις: 05/03/13, 16:20 »
Επίσης έχει περίπου ίδια τιμή με αυτό το σετάκι (που θα ήθελα να δοκιμάσω κάποια στιγμή... :P ):

http://www.prsguitars.com/se30/

http://www.dv247.com/guitars/prs-se-30-guitar-amp-head--89499
http://www.dv247.com/guitars/prs-se-2x12-speaker-cabinet--89504

(αν και IMHO απευθύνεται σε άλλο κοινό)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Engl Ironball head, 20 Watt
« Απάντηση #8 στις: 06/03/13, 13:07 »
off-topic: Μήπως έχει δοκιμάσει κανείς αυτή την κεφαλή από Randall??? Τον "κόβω" για high-gain και μου φαίνεται value for money  ;D :

http://www.thomann.de/gr/randall_rd_50h_head.htm

edit: Και μερικά reviews

http://www.musicradar.com/gear/guitars/amplification/instrument-amps/guitar-amp-heads/diavlo-rd50h-524395
http://www.musicplayers.com/reviews/guitars/2012/0412_RandallDiavlo.php
« Τελευταία τροποποίηση: 06/03/13, 16:00 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Engl Ironball head, 20 Watt
« Απάντηση #9 στις: 06/03/13, 13:25 »
Ο παλιός RH50Τ της Randall ήταν μάπα, είχαν γραφτεί διάφορα αρνητικά.. αυτός φαίνεται reissue. Επίσης μου αρέσει η κατανομή των ρυθμιστικών που έχει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Engl Ironball head, 20 Watt
« Απάντηση #10 στις: 10/03/13, 14:57 »
Δεν εχει καμια σχεση με τον RT50H (παρεξηγημενος εκεινος ειχε ενα απλο mod που τον εκανε πολυ καλο.).


Βασιζεται εξαρχης στο ενα καθαρο Module της σειρας RM και στο ultra module επισης. Το θεμα ειναι οτι ο mike fortin, τον πειραξε, σαν κυκλωμα και τον εκανε καπως ετσι


Randall RD50 (Circuit Tweak by Mike Fortin) High Gain Clip



Ο fortin ειναι εκεινος ο...τυχαιος με τους ενισχυτες των 5-6000 με εως και εξι καναλια. Ποσο καλος? Τοσο ωστε και τα δυο μελη των metallica δηλωνουν ερωτευμενοι (ο signature του hammett εγινε ηδη ο fortin meathead, καθως ο mike fortin ανηκει πλεον στο δυναμικο της randall). Ο hetfield ...στενοχωρεθηκε που δεν μπορεσε να κρατησει ενα πρωτοτυπο που ανηκε σε αλλο πελατη και με το οποιο επαθε πλακα. Και μιλαμε για τον ανθρωπο που εχει ακουσει παιξει και χρηισμοποιησει τα παντα εχοντας ορισει τον ηχο στη ρυθμικη για το ειδος τους!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Engl Ironball head, 20 Watt
« Απάντηση #11 στις: 10/03/13, 14:59 »
off-topic: Μήπως έχει δοκιμάσει κανείς αυτή την κεφαλή από Randall??? Τον "κόβω" για high-gain και μου φαίνεται value for money  ;D :

http://www.thomann.de/gr/randall_rd_50h_head.htm

edit: Και μερικά reviews

http://www.musicradar.com/gear/guitars/amplification/instrument-amps/guitar-amp-heads/diavlo-rd50h-524395
http://www.musicplayers.com/reviews/guitars/2012/0412_RandallDiavlo.php



Αυτος που δειχνει εδω ειναι πριν το πειραγμα που προανεφερα, μια χαρα ακουγεται "λενε". Το πειραγμα, εχει περασει επισημως σε ολα τα RD τα οποια πλεον αριθμουν πολλα μοντελλα και μπορειτε να τα δειτε στο site της randall. Τον καινουριο RD50 που ακουγεται οπως στο video επανω τον αναγνωριζεις απο τη νεα αισθητικη πρωτιστως. Αρκετα ENGL-mesa killer στο videaki (βεβεια να μη πολυμιλαω καθως ειμαι εντελως ENGL hater.)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Engl Ironball head, 20 Watt
« Απάντηση #12 στις: 13/03/13, 11:53 »
Δεν εχει καμια σχεση με τον RT50H (παρεξηγημενος εκεινος ειχε ενα απλο mod που τον εκανε πολυ καλο.).


Βασιζεται εξαρχης στο ενα καθαρο Module της σειρας RM και στο ultra module επισης. Το θεμα ειναι οτι ο mike fortin, τον πειραξε, σαν κυκλωμα και τον εκανε καπως ετσι


Randall RD50 (Circuit Tweak by Mike Fortin) High Gain Clip


Ο fortin ειναι εκεινος ο...τυχαιος με τους ενισχυτες των 5-6000 με εως και εξι καναλια. Ποσο καλος? Τοσο ωστε και τα δυο μελη των metallica δηλωνουν ερωτευμενοι (ο signature του hammett εγινε ηδη ο fortin meathead, καθως ο mike fortin ανηκει πλεον στο δυναμικο της randall). Ο hetfield ...στενοχωρεθηκε που δεν μπορεσε να κρατησει ενα πρωτοτυπο που ανηκε σε αλλο πελατη και με το οποιο επαθε πλακα. Και μιλαμε για τον ανθρωπο που εχει ακουσει παιξει και χρηισμοποιησει τα παντα εχοντας ορισει τον ηχο στη ρυθμικη για το ειδος τους!


Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά!!!
Ξέρουμε αν φέρνει κανένας Randall στην Αθήνα/ Πειραιά?!?
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Engl Ironball head, 20 Watt
« Απάντηση #13 στις: 13/03/13, 20:15 »
ο Διαμαντόπουλος έφερνε...αλλά επειδή κάτι γίνεται με το τμήμα του με τις κιθάρες δεν ξέρω αν φέρνει ακόμα...ρίξε ένα τηλεφωνάκι πρώτα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
13668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 17:55
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
4735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 08:51
από dunkan
7 Απαντήσεις
3460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 13:18
από adr1anos
1 Απαντήσεις
3382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 16:04
από vagtanplan
5 Απαντήσεις
4398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:15
από Jezus
2 Απαντήσεις
2334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 14:13
από tech21man
30 Απαντήσεις
13631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/11, 16:05
από gers
15 Απαντήσεις
32978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 12:48
από Jezus
21 Απαντήσεις
8048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/11, 13:00
από markwoodlen
17 Απαντήσεις
6477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/14, 10:04
από Kosthrash