Ψηφοφορία

Τι ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ (οχι τι ειναι καλυτερο) στις κιθαρες που αγοραζετε ή θελετε..

Bolt on
12 (32.4%)
Set neck
6 (16.2%)
Neck thru
19 (51.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 37

Αποστολέας Θέμα: Bolt on, set neck , neck thru?  (Αναγνώστηκε 3667 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Bolt on, set neck , neck thru?
« στις: 29/08/08, 13:50 »
Λοιπον? Τι κατασκευη ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? :)

Αποσυνδεδεμένος paloukwths

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Bolt on, set neck , neck thru?
« Απάντηση #1 στις: 29/08/08, 14:06 »
Ειναι παντα συναρτηση του τι θες να παιζεις... Εγω προτιμω set neck επειδη ασχολουμαι περισσοτερο με τη ρυθμικη κιθαρα και μου δινει περισσοτερο ογκο στα ρυθμικα. Βεβαια εχει δυο μειονεκτηματα, δεν εχει τρεμολο και εχει 22 ταστα... Αλλα οπως ειπα για μενα αυτα τα δυο δεν ειναι ιδιαιτερα σημαντικα καθως οποτε θελησω να παιξω σολο μπορω να το κανω και χωρις αυτα... Και η υπεροχη στον ηχο ειναι σαφης κατα τη γνωμη μου
Everyone I know is either dead or in prison

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Bolt on, set neck , neck thru?
« Απάντηση #2 στις: 29/08/08, 14:14 »
Ναι σιγουρα..αναλογως τι παιζεις.. Και δεν θα ηθελα να ακουσω αποψεις οπως "οι neck thru ειναι καλυτερες απο τις bolt on" γιατι υπαρχουν bolt on μοντελα που τσακιζουν neck thru κατωτερης ποιοτητας..

Προσωπικα απο πλευρα ομορφιας και sustain προτιμω τις neck thru αν και η custom μου ειναι σετ νεκ και σε sustain δεν υστερει και πολυ...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Bolt on, set neck , neck thru?
« Απάντηση #3 στις: 29/08/08, 14:17 »
Ψηφισα bolt on, επειδη μπορεις να αλλαξεις λαιμο μελλοντικα (λογω ζημιας ή πειραματισμου), αν και δεν εχω προβλημα με οτιδηποτε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Bolt on, set neck , neck thru?
« Απάντηση #4 στις: 29/08/08, 16:26 »
Καταρχην το οτι μια κιθαρα ειναι set neck δεν σημαινει οτι εχει απαραιτητα 22 ταστα και δεν εχει τρεμολο...
Απο κει και περα, επειδη εχουν περασει για μεγαλο χρονικο διαστημα και τα 3 ειδη απο πολυ καλες του καθε ειδους απο τα χερια μου, θα πω οτι προτιμω bolt on για πολλους λογους. Καταρχην μια καλοφτιαγμενη, ποιοτικη bolt on με πολυ καλο setup εχει πραγματικα εφαμιλλο sustain με μια set neck και neck through, ειδικα αν μιλαμε για ιδιου τυπου κιθαρες (πχ να συγκρινεις μια bolt on, 1 neck through, 1 set neck αλλα ολες να εχουν floyd rose 2 διπλους κτλ γιατι αμα ειναι να συγκρινω μια με neck through με string through κατασκευη και high output διπλους με μια bolt on με τρεμολο και μονους μαγνητες, τοτε προφανως η αλλη θα εχει περισσοτερο sustain). Εχουν περασει απο τα χερια μου και Gibson USA Les Paul Standard (set neck) και Jackson USA Soloist Custom του 1987 (neck through) και Lag Arkane Master Prestige (bolt on), μια custom Warmoth (5150 style) και αλλες... Αυτο που ειδα ειναι οσων αφορα το sustain, παροτι η Gibson ειχε σταθερη γεφυρα ενω ολες οι αλλες lock tremolo, το sustain ηταν σε ολες σχεδον πανομοιοτυπο, με ιδιους ενισχυτες κτλ. (Η πλακα ειναι οτι εχω σχεδον ιδιο sustain ακομα και με μια Fender Stratocaster 70's reissue με EMG DG set μαγνητων και ενα καλο ρυθμισμα!)
Απο κει και περα, την πιο ευκολη προσβαση στα κατω ταστα την ειχα με την Jackson και την Lag, με την μια γιατι ειναι neck through και ειναι ενα κομματι ουσιαστικα ο λαιμος με το σωμα, και με την Lag γιατι εχει φοβερη ενωση και contoured heel που δινει αψογη προσβαση. Στον ηχο τωρα, λιγοτερο απο ολες μου αρεσε η Gibson, αλλα δεν μπορω να πω οτι φταιει το set neck για αυτο μιας και παιζουν 1000 πραγματα ρολο (απο μαγνητες και ηλεκτρικα μεχρι scale κτλ).
Αυτο ομως που μπορω να πω ειναι οτι οι μη-bolt  on κατασκευες παντα μου εδιναν εναν πιο compressed ηχο, με πολυ λιγοτερη αττακα και πιο "θολο" ηχο, ενω οι bolt on πολυ καλα αττακα, διαυγη ηχο και πιο "απελευθερωμενο", πιο ζωντανο...
Τελος, και απο αποψης πρακτικοτητας, αν κατι παθει ο λαιμος μιας bolt on μπορεις να τον αλλαξεις...
Ολα αυτα με εχουν φτασει στο συμπερασμα οτι μου αρεσουν περισσοτερο οι bolt on, αρκει να ειναι καλες ποιοτικες κατασκευες.
Βεβαια ολα αυτα (και ειδικα το θεμα sustain) ειναι εντελως υποκειμενικα μιας και για παραδειγμα εγω θελω tremolo σε ολες τις κιθαρες μου, που κατα καποιον τροπο μειωνει το sustain ετσι κι αλλιως, αλλα απο την αλλη οταν ειχα την Gibson και την συνεκκρινα με την Jackson που ειχε floyd rose (και δεν ηταν και τοσο καλα ρυθμισμενη), η Jackson παλι ειχε καλυτερο sustain...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Bolt on, set neck , neck thru?
« Απάντηση #5 στις: 26/09/08, 11:10 »
Για λόγους εμφάνισης αλλά και πρακτικότητας (χρήση τελευταίων τάστων) ψηφίζω neck through.Συνήθως έχουν και μεγαλύτερο κράτημα στον ήχο χωρίς όμως νά΄ναι κι ο κανόνας αυτός.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
13465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/03, 23:38
από marcius
16 Απαντήσεις
7596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/08, 01:31
από Mistral
59 Απαντήσεις
19608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 14:24
από Jezus
3 Απαντήσεις
2883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 18:25
από Stinky
6 Απαντήσεις
3705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/08, 22:10
από ag313
2 Απαντήσεις
2472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/09, 16:42
από ibanezman
Bolt on VS Neck-Thru

Ξεκίνησε από webster Μπάσο

6 Απαντήσεις
3707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 03:33
από webster
4 Απαντήσεις
3207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/09, 16:56
από Sbiblerubleb
3 Απαντήσεις
2796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/09, 21:28
από Vaggelis...
3 Απαντήσεις
2730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/09, 00:09
από theodoropoulos