Αποστολέας Θέμα: Fly Single-Blind Guardian  (Αναγνώστηκε 3725 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Fly Single-Blind Guardian
« στις: 25/06/06, 12:42 »
Η νεα δουλεια των Blind Guardian με νεο drummer ( επιτελους ) και νεο παραγωγο ( παλι επιτελους ).
Αναβαθμισμενος ηχος, με κιθαρες που δεν θυμιζουν με τιποτα Blind Guardian, φωνητικα "ψαγμενα", drums με αρκετη επεξεργασια...Αυτοι δεν ειναι οι Blind Guardian..ειναι ισως μια μεγαλη εξελιξη απο ενα συγκροτημα που παντα "εχυνε το γαλα", ομως ο ηχος τους ειναι τελειως progressive.
Ολα αυτα βεβαια στο πρωτο κομματι ( Fly ) που αποτελει και το "star" του single.
Το 2ο κομματι ( Skalds and Shadows ) ειναι ενα υπεροχο ακουστικο κομματι..Εκτος απο καποιες μικροαλλαγες που εχουμε στον ηχο των ακουστικων ( τερμα πλεον οι καθαρες κιθαρες απ'οτι φαινεται με αυτον τον παραγωγο ), το κομματι ειναι ενα κλασσικο Blind Guardian κομματι...
Το 3ο κομματι, In a Gadda da Vida ειναι ενα αρκετα δυνατο κομματι στην εισαγωγη του. Παλι συνανταμε τρελη παραγωγη στη φωνη, στα φωνητικα και στις κιθαρες...Παρολαυτα ειναι το μονο κομματι του δισκου που "μυριζει" καφριλα Blind Guardian.
Ο νεος drummer με το παραπανω αποδεικνυει οτι παιζει 1000 φορες καλυτερα και ο νεος παραγωγος δειχνει οτι εχει ορεξη να δουλεψει με μια μπαντα που το υλικο της θυμιζει μουμια ( τα ιδια riffs, τα ιδια κομματια, οι ιδιοι στιχοι..ελεος πια )
Ελπιζω να μην ξανακουσουμε οτι Beach boys, ουτε Barbara ann στους δισκους τους!!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Fly Single-Blind Guardian
« Απάντηση #1 στις: 25/06/06, 15:41 »
άντε να δούμε.....το σινγκλάκι δεν το πήρα....λέω να περιμένω τον καινούριο δισκο να τον ακύσω κατευθειαν.....πάντως δεν έχω ακούσει πολλά σχολια...

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Fly Single-Blind Guardian
« Απάντηση #2 στις: 25/06/06, 15:56 »
Η νεα δουλεια των Blind Guardian με νεο drummer ( επιτελους ) και νεο παραγωγο ( παλι επιτελους ).
Αναβαθμισμενος ηχος, με κιθαρες που δεν θυμιζουν με τιποτα Blind Guardian, φωνητικα "ψαγμενα", drums με αρκετη επεξεργασια...Αυτοι δεν ειναι οι Blind Guardian..ειναι ισως μια μεγαλη εξελιξη απο ενα συγκροτημα που παντα "εχυνε το γαλα", ομως ο ηχος τους ειναι τελειως progressive.
Ολα αυτα βεβαια στο πρωτο κομματι ( Fly ) που αποτελει και το "star" του single.
Το 2ο κομματι ( Skalds and Shadows ) ειναι ενα υπεροχο ακουστικο κομματι..Εκτος απο καποιες μικροαλλαγες που εχουμε στον ηχο των ακουστικων ( τερμα πλεον οι καθαρες κιθαρες απ'οτι φαινεται με αυτον τον παραγωγο ), το κομματι ειναι ενα κλασσικο Blind Guardian κομματι...
Το 3ο κομματι, In a Gadda da Vida ειναι ενα αρκετα δυνατο κομματι στην εισαγωγη του. Παλι συνανταμε τρελη παραγωγη στη φωνη, στα φωνητικα και στις κιθαρες...Παρολαυτα ειναι το μονο κομματι του δισκου που "μυριζει" καφριλα Blind Guardian.
Ο νεος drummer με το παραπανω αποδεικνυει οτι παιζει 1000 φορες καλυτερα και ο νεος παραγωγος δειχνει οτι εχει ορεξη να δουλεψει με μια μπαντα που το υλικο της θυμιζει μουμια ( τα ιδια riffs, τα ιδια κομματια, οι ιδιοι στιχοι..ελεος πια )
Ελπιζω να μην ξανακουσουμε οτι Beach boys, ουτε Barbara ann στους δισκους τους!!

Θα διαφωνήσω με τις δύο τελευταίες σειρές του μηνύματός σου. Ούτε τα ίδια riffs παίζουν ούτε τους ίδιους στίχους χρησιμοποιούν. Και το να κάνεις διασκευές δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχεις ξεμείνει από ιδέες (εντάξει στο forgotten tales το παράκαναν). Άσε που είναι και πολύ καλές. Πάντως και γω δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για τον καινούριο τους δίσκο, και η κριτική σου με αποθαρρύνει περισσότερο...(επειδή λες ότι ήχος τους δεν θυμίζει Blind Guardian)

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Fly Single-Blind Guardian
« Απάντηση #3 στις: 25/06/06, 15:59 »
Santa...τα συγκροτηματα εξελισσονται.......δεν μενουν στα ιδια πάντα....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Fly Single-Blind Guardian
« Απάντηση #4 στις: 25/06/06, 16:05 »
Santa, το Barbara Ann, ηταν στο δισκο Follow the Blind..Οπου αφου εχεις ακουσει την απολυτη καφριλα, ξαφνικα στο τελευταιο κομματι ακους το...BAR BAR BAR..barbara ann! :)
Οσον αφορα τις τελευταιες μου εκφρασεις, αναφερομαι στους 2 τελευταιους τους δισκους, οπου οι Blind ηταν στη φαση "ψαχνουμε για ντραμερ", οποτε το υλικο ειχε γινει λιγο μονοτονο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Fly Single-Blind Guardian
« Απάντηση #5 στις: 25/06/06, 16:07 »
Santa...τα συγκροτηματα εξελισσονται.......δεν μενουν στα ιδια πάντα....

Δίκιο έχεις αλλά ρίξε μια ματιά στους metallica πχ

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Fly Single-Blind Guardian
« Απάντηση #6 στις: 25/06/06, 16:11 »
Santa, το Barbara Ann, ηταν στο δισκο Follow the Blind..Οπου αφου εχεις ακουσει την απολυτη καφριλα, ξαφνικα στο τελευταιο κομματι ακους το...BAR BAR BAR..barbara ann! :)
Οσον αφορα τις τελευταιες μου εκφρασεις, αναφερομαι στους 2 τελευταιους τους δισκους, οπου οι Blind ηταν στη φαση "ψαχνουμε για ντραμερ", οποτε το υλικο ειχε γινει λιγο μονοτονο!

Α εντάξει αν αναφέρεσαι στους τελευταίους δίσκους... όντως ούτε εμένα δεν μου άρεσαν πολύ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί να αλλάξεις ριζικά μια επιτυχημένη συνταγή που σου αποφέρει μεγάλο κέρδος, φήμη κτλ? Και ειδικά αν την έχεις κρατήσει τόσα χρόνια

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Fly Single-Blind Guardian
« Απάντηση #7 στις: 25/06/06, 16:15 »
Χμ..αυτο μαλλον ειναι ρητορικη ερωτηση, γιατι εγω δεν μπορω να απαντησω εκ μερους των BG. Η δουλεια που εχουν κανει μεχρι στιγμης ειναι συναρπαστικη, αλλα μεχρι πριν 2 δισκους αποδειξαν πως οπου υπαρχει το ζενιθ..υπαρχει και το ναδιρ. Μαλιστα συζητωντας με ατομα που ακουνε BG, διαπιστωσα πως ενω η νεα παραγωγη τους αρεσε σαν ηχος, δεν θα ηθελαν να συνεχιστει ετσι και σε ολους τους επομενους, γιατι "αυτοι δεν ειναι οι Bling Guardian"...Τι να πω..Εγω απλα εγραψα τις αποψεις μου..ηταν για μενα σαν να ακουω ενα τελειως νεο συγκροτημα που βγαζει δισκο ( οσοι εχουν το single μηπως παρατηρησαν οτι ηταν πολυ πριμα η παραγωγη? )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Fly Single-Blind Guardian
« Απάντηση #8 στις: 25/06/06, 16:27 »
Δεν εχω ακουσει το καινουριο σινγκλ... Αν ηταν δυνατο καποιος να το αναιβασει η να μου στειλει πμ με το τραγουδι.,... Παντως δεδομενου οτι τα τελευταια 4 χρονια ακουω φανατικα BG και εχω ολους τους δισκους τους και τους εχω χιλιο ακουσει θελω να πω οτι... Καταρχας θα διαφωνησω σε αυτο περι των 2 τελευταιων δισκων. Ειδικα το nightfall in middle earth ηταν κατα την γνωμη μου αξεπεραστος δισκος. Το ight at the opera παρεξηγημενο απο πολλους μιας και δεν θυμιζει κλασσικους BG εινια απλα μια μεταβατικηξ περιοοδος καιπολυ καλη κατα την γνωμη μου. Εμενα μου το εψαξα πολυ το σιντι και το ακουσα απειρες φορες μου αρεσε. Βεβαια δεν συγκρινεται ας πουμε με το maginatios αλλα δεν πειραζει τι να κανουμε. Τωρα δνε ξερω για το καινουριο περιμενω να το ακουσω. Παλι το barbara Ann μου αρεσε παρα πολυ σαν διασκεβη και αποδεικνυει οτι περα απο την καφριλα και τα επη και τους δρακους οι τυπο γουσταρουν και αλλαπραγματα δεν ειναι μονοχνωτοι και εχουν διαθεση να παιξουν πολλα στυλ μουσικης
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Fly Single-Blind Guardian
« Απάντηση #9 στις: 27/06/06, 20:02 »
ασχετο: Nightfall In Middle Earth = Δισκαραααααααα
Όντως το opera δεν μου εκανε κατι να το ξαναβαλω να το ακουσω...καποια στιγμη θα γινει και αυτο...τωρα..στο προκειμενο...ειναι πιο πριμαριστος όνωτς και θα ηθελα πιο πολύ μπουκωμα στις ρυθμικες...ελπιζω να αλλαξει πριν βγουν σε δισκο. Και οι σολο ειναι καπως πιο ατομες απο οτι ειχα συνηθισει νομιζω. Η φωνη σε καλα επιπεδα. Το Fly σαν συνθεση ειναι αρκετα δυνατο. Χανει όμως απο τον ηχο πιστευω. Το ακουστικο κατ εμε στερειται εμπνευσης...δεν συγκρινεται με τις δυνατες ακουστικες στιγμες των BG. Και το τελευταιο μου κανει πολύ metallica εισωγωγη και πολύ ....νεοτεριστικο...δεν μαρεσε σαν ηχος...γενικα...δεν ξερω αν το ακουσω αρκετες φορες τι θα αλλαξει..προς το παρον, δεν είναι αυτο που περίμενα..και τελευταια ενσταση τα ντραμς. σε πολλα σημεια χανει αρκετα.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/05, 13:12
από Devil Driver
19 Απαντήσεις
6751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/07, 11:25
από Traveller in time
11 Απαντήσεις
4873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/09, 19:54
από PaSapounakis
0 Απαντήσεις
1317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/09, 17:43
από Gambi1986
5 Απαντήσεις
3630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/09, 14:29
από parlats
23 Απαντήσεις
6634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/10, 22:01
από taxfreesax
11 Απαντήσεις
5197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/11, 18:42
από spider3
19 Απαντήσεις
8165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/11, 15:45
από s.s.
0 Απαντήσεις
1689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/10, 12:36
από blackmorefan
6 Απαντήσεις
4292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/11, 03:14
από Wise_One