Αποστολέας Θέμα: Αγορά αξιοπρεπούς ηλεκτρικής για αρχάριο  (Αναγνώστηκε 5501 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Η αναζήτησή μου δεν απέδωσε οπότε ζητώ τη γνώμη σας:


Όπως στην κλασσική οριοθετούμε τον προϋπολογισμό μας ως προς αυτές που ακούγονται και αυτές που δεν ακούγονται σωστά,
έτσι θα ήθελα να μου προτείνετε (για να δώ αν με παίρνει) το ποσόν που πρέπει να διαθέσω για μια ηλεκτρική έτσι ώστε να μη τη γυρίσω πίσω μετά από δοκιμή κατ'οίκον (όπως πρόσφατα έκανα με μία φτηνή κλασική που μέσα στο μαγαζί δεν κατάλαβα τις ατέλειές της).


Η δυσκολία της ερώτησής μου νομίζω πως είναι στην "αντικειμενικοποίηση"  ;D  του ορίου του καλού από το κακό στην πράξη. Δηλ. και στην κλασσική είπα στον πωλητή "δεν με νοιάζει ο ήχος, εγώ εξάσκηση θέλω να κάνω, δεν θα πάω σε συναυλίες" τελικά όμως ήταν τόσο ενοχλητική που ούτε μια ώρα δεν την άντεξα. Βέβαια είχα και τα ανάλογα σωστά πρώτα  ακούσματα, αλλιώς μπορεί να πίστευα πως τόσο κουραστικά ακούγεται η κλασσική και τελικά να την παρατούσα, όπως πολλές φορές έχετε κι'εσείς επισημάνει στους υποψήφιους αγοραστές.


Γι'αυτό λοιπόν θα ήθελα, άν γίνεται, να μου πείτε ένα ποσόν από Ελληνικό μαγαζί (όχι για άλλο λόγο αλλά δεν θέλω τη διαδικασία επιστροφής) που εξασφαλίζει τουλάχιστον ένα αξιοπρεπές επίπεδο ποιότητας (ξύλων, μαγνητών, κλειδιών και ίσως ήχου, αν αυτό δεν είναι καθαρά υποκειμενικό) ώστε να μην απογοητευτεί  ο αρχάριος μετά την αγορά. Αν είναι ακριβά, ας απογοητευτεί προκαταβολικά και ας μαζέψει λεφτά! ;D

Η προτίμησή μου είναι σε μουσική μπλουζ και θέλω γλυκό και όχι σκληρό ήχο, αν αυτό βοηθάει.

Η "μαλακή" ταστιέρα δεν ξέρω αν ισχύει εδώ, αν ναί, ευπρόσδεκτη μαζί με λεπτό μπράτσο.
Στο ποσόν δεν βάζουμε παρελκόμενα, μόνο τιμή κιθάρας.
Και φυσικά ευπρόσδεκτες και αγγελίες με αξιόλογες κιθάρες.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/14, 01:50 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Σε αντίθεση με την κλασσική κιθάρα, στην ηλεκτρική υπεισέρχονται πολλές παράμετροι, π.χ. ο τύπος της κιθάρας (Strat, Tele, Les Paul ή κάτι άλλο), οι μαγνήτες, κλπ. Επίσης, καθώς δεν μιλάμε για ακουστικό όργανο, τον τελικό ήχο μιας ακουστικής επηρρεάζουν και ένα σωρό άλλα πράγματα, κυρίως ο ενισχυτής που θα πρέπει να είναι και το κυριότερο μέλημα σε συτή την αναζήτηση.

Όσον αφορά το ερώτημά σου πάντως, για τους προαναφερθέντες λόγους αυτό που ζητάς δεν είναι εφικτό με την έννοια μιας σαφούς οριοθετικής γραμμής που χωρίζει τις "καλές" κιθάρες από τις "κακές". Από προσωπική εμπειρία θα έλεγα ότι οτιδήποτε κάτω από 100 Ευρώ δεν μπορεί να έχει ιδιαίτερα καλή ποιότητα. Πιθανόν όμως να βρεις όργανα που παρά τα μειονεκτήματά τους είναι επαρκή για έναν αρχάριο, ειδικά αν τα συνδυάσεις με έναν καλό ενισχυτή. Στα 100 με 200 υπάρχουν κάποιες καλές επιλογές από μάρκες όπως SX, Cort, Vintage, Ibanez, Squier, Harley Benton, Jack & Danny κλπ, αλλά θα βρεις και αρκετά όργανα κάτω του μετρίου, ενώ στην κατηγορία 200-300 Ευρώ βρίσκεις πλέον ικανοποιητικά όργανα. Αν προσδιορίσεις το ποσό στο οποίο σκοπεύεις να κινηθείς και το είδος της κιθάρας που θα ήθελες, μπορούμε να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ φίλε Απόλλωνα!
Δεν γνωρίζω ακόμη τις διαφορές των τύπων (Strat, Tele, Les Paul) που ανέφερες.
Το budjet μου τελειώνει στα 300ευρώ...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/14, 21:01 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
αν είσαι Θεσσαλονίκη πήγαινε να ρίξεις μια ματιά
http://smart.noiz.gr/listings.php?page=1&keyword=v6
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Προφανώς χρειάζεται να κάνεις μια κάποια μελέτη, αλλά και να δοκιμάσεις μερικές κιθάρες διαφόρων τύπων σε κάποιο τοπικό κατάστημα. Πάντως με 300 Ευρώ ή και λιγότερα μπορείς να πάρεις μια αρκετά καλή κιθάρα. Εδώ είναι μερικές προτάσεις για να κάνεις μια αρχή. Eπέλεξα κιθάρες που δεν είναι στο όριο του προϋπολογισμού σου ώστε να σού μείνουν λεφτά και για έναν ενισχυτή.

Σε στυλ stratocaster:

Ibanez GSA60

SX SST-57

Vintage V6


Σε στυλ telecaster:

Vintage V52

SX STL-50

Squier Vintage Modified Custom


Σε στυλ Les Paul:

Harley Benton L-450 Plus

Vintage V100

Jack and Danny LSC GT
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
12016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/10, 14:50
από Edward The Great
13 Απαντήσεις
6644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/11, 16:46
από DeniaHD
27 Απαντήσεις
14524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/11, 17:21
από sotto
16 Απαντήσεις
5950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/12, 21:31
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
3386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/14, 18:32
από Kosthrash
13 Απαντήσεις
5909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/15, 15:22
από Kosthrash
13 Απαντήσεις
7705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 10:03
από Kosthrash
14 Απαντήσεις
15385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/21, 21:05
από GVen
12 Απαντήσεις
6551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/19, 08:50
από modfori
23 Απαντήσεις
7961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/19, 22:25
από Uriah