Ψηφοφορία

έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε έκτρωση

ναι
οχι
Ναι μόνο σε ενήλικους
Ναι μόνο σε ανήλικους
οχι μόνο σε ενήλικους
οχι μόνο σε ανήλικους

Αποστολέας Θέμα: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 76487 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Caterina__

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #75 στις: 24/05/06, 09:49 »
Απογοητευτικό....

Σεβαστές οι απόψεις όλων.. φαντάζομαι βέβαια δεν είναι τυχαίο που απάντησαν περισσότεροι άνδρες από γυναίκες...  Για εσάς τα πράγματα είναι πιο εύκολα, κακά τα ψέματα. Όσο και να σας επηρρεάζει ψυχολογικά κάτι τέτοιο, με τίποτα δεν νιώθετε και περνάτε αυτά που νιώθει και περνάει η γυναίκα.
Η αλήθεια είναι πως αν μου τύχαινε ποτέ κάτι τέτοιο (μακριά από δω) δεν ξέρω πως θα το αντιμετώπιζα... καθώς "έξω απ'τον χορό, πολλά τραγούδια λέγονται", αλλά το σίγουρο είναι πως δεν θέλω να γίνω μάνα απ'τα 21 μου.. Ακόμη δεν έχω μεγαλώσει η ίδια, πως θα μεγαλώσω εγώ ένα παιδί?
Όσον αφορά την έκτρωση, τη θεωρώ μια πολύ βίαια διαδικασία. Θυμάμαι όταν στα πλαίσια της βιολογίας μας είχαν δείξει την διαδικασία σε βίντεο.. έκλαιγα βδομάδες κι ακόμη σχίζεται η καρδιά μου όταν το θυμάμαι. Μπορεί σε άλλες χώρες όπως κάποιος ανέφερε (δε θυμάμαι τώρα ποιος, σόρρυ) να υπάρχουν άλλες διαδικασίες με χάπια (πράγμα που απ' όσο ξέρω γίνεται μόνο στον 1ο μήνα της εγκυμοσύνης - και το παίρνουν όλοι χαμπάρι απ' τον 1ο? - και όχι για όλο το 1ο τρίμηνο όπου επιτρέπεται η έκτρωση - μετά τα έμβρυα σχηματίζουν κόκαλα και φαντάζεστε...) θα αργήσουν πολύ να έρθουν στην Ελλάδα (εγγόνια θα'χω τότε λογικά) και δεν έχουν φαντάζομαι όλες τη δυνατότητα να ταξιδέψουν στο εξωτερικό για να υποβληθούν σε μια τέτοια "θεραπεία"... Εδώ είναι εγχείρηση.. και δεν είναι τυχαίο που οι γυναικολόγοι οι οποίοι κάνουν εκτρώσεις έχουν και τον τίτλο "χασάπηδες". Δυστυχώς υπάρχουν και ανέυθυνοι ιατροί και απ' τους άτσαλους "χειρισμούς" τους, η γυναίκα μπορεί να μη μπορέσει να "πιάσει" ξανά παιδί.. Ίσως είναι τραβηγμένο που το αναφέρω, αλλά ισχύει.
Ξέρετε αλήθεια πως γίνεται μια έκτρωση;
Φαντάζομαι πως αν δείτε τη διαδικασία θα προσέχετε πολύ περισσότερο και δεν θα χρησιμοποιείτε λέξεις όπως "χαλαρά" όταν αναφέρεστε σε ένα τέτοιο ζήτημα.
Δεν έχω διάθεση να κρίνω κανέναν για τις απόψεις του ή για τις αποφάσεις που χρειάστηκε να πάρει... γιατί όλοι μπορούμε να βρεθούμε κάποια στιγμή σε αυτή τη θέση. 
Αλλά ας είμαστε λιγάκι πιο προσεκτικοί όταν αναφερόμαστε σε ένα τόσο σοβαρό θέμα..
Ascolta il tuo cuore, fai quel che dice anche se fa soffrire...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #76 στις: 24/05/06, 10:31 »
Εξαρτάται φαντάζομαι από το αν θεωρείς το δικαίωμα στο ζην ως ιερότερο του δικαιώματος στο ευ ζην... αν και κακώς μιλάμε για δικαιώματα. Δικαιώματα δεν έχει κάποιος ο οποίος δεν υφίσταται ακόμα... διότι τότε θα μπορούσαμε να το πάμε τόσο μακριά, ώστε να θεωρούμε κάθε ωορρηξία που δεν καταλήγει σε εγκυμοσύνη ως στέρηση του δικαιώματος στη ζωή του potential μωρού που θα προέκυπτε αν γινόταν γονιμοποίηση... ::)
Από τη στιγμή κατά την οποία υπάρχει έστω και πιθανότητα να προκύψει ζωή, τότε η έκτρωση στερεί αυτή την πιθανότητα. Κατά τη προσωπική μου άποψη, το δικαίωμα της ζωής είναι ανώτερο από το δικαίωμα επιλογής αν θέλουμε να γίνουμε γονείς ή όχι. Προσωπικά, δε καταλαβαίνω το διαχωρισμό που έβαλες ανάμεσα σε ζειν και ευ ζειν. ???
Μπορείς να μου το εξηγήσεις?
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/06, 22:01 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος Blowing Free

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #77 στις: 24/05/06, 11:04 »
Σεβαστές όλες οι απόψεις...
μα αν ακούσετε υπερηχογράφημα απ’το 2ο μήνα της εγκυμοσύνης και ακούσετε πόσο
έντονα χτυπάει η καρδιά του κυήματος πολλοί θα αναθεωρήσετε αυτά που γράφετε.

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #78 στις: 27/05/06, 08:35 »
Σεβαστές όλες οι απόψεις...
μα αν ακούσετε υπερηχογράφημα απ’το 2ο μήνα της εγκυμοσύνης και ακούσετε πόσο
έντονα χτυπάει η καρδιά του κυήματος πολλοί θα αναθεωρήσετε αυτά που γράφετε.

Καλύτερα να το σκοτώσω τότε που οπως και να το κάνουμε θαναι λιγότερο επώδυνο παρά να το σκοτώνω
καθε μέρα για το υπόλοιπο της ζωής του..δε νομίζεις και σύ? ::)
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #79 στις: 27/05/06, 08:50 »
Με αυτή τη λογική ρε συ actr να σκοτώσουμε και όλα τα παιδιά που δε περνάνε καλά.
Να είμαστε κοινωνία τέλειων ανθρώπων.

VAGABOND δεν μου απάντησες...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/06, 08:53 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #80 στις: 27/05/06, 08:55 »
Με αυτή τη λογική ρε συ ακτρ να σκοτώσουμε και όλα τα παιδιά που δε περνάνε καλά.
Να είμαστε κοινωνία τέλειων ανθρώπων.

Καταρχάς ποιός μίλησε για κοινωνία τέλειων ανθρώπων ???
Και κατα δεύτερον εσύ πιστεύεις πως αν ρώταγες τα παιδάκια στην Αφρική που τα ταλαιπωρεί το AIDS και ο υποσιτισμός αν ήθελαν να γεννηθούν για να ζούνε έτσι, θα σου έλεγαν ναι???
Δεν νομίζω.. ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/06, 09:08 από actr »
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #81 στις: 27/05/06, 09:01 »
Ε τότε να σκοτώσουμε όλα τα παιδιά στην Αφρική. Να έχουμε και ήσυχο το κεφάλι μας.

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #82 στις: 27/05/06, 09:07 »
Ε τότε να σκοτώσουμε όλα τα παιδιά στην Αφρική. Να έχουμε και ήσυχο το κεφάλι μας.

...

actr
Παράθεση
εσύ πιστεύεις πως αν ρώταγες τα παιδάκια στην Αφρική που τα ταλαιπωρεί το AIDS και ο υποσιτισμός αν ήθελαν να γεννηθούν για να ζούνε έτσι, θα σου έλεγαν ναι???

Εδώ όμως δεν πήρα καμιά απάντηση...

MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #83 στις: 27/05/06, 09:16 »
Προφανώς και θα θέλαν να ζούν υπο καλύτερες συνθήκες. Αλλά δεν είναι αυτό επιχείρημα για να τα σκοτώσουμε κιόλας. Κι ένας άνθρωπος που έχει αναπηρία πχ στα πόδια θα ήθελε να ζει φυσιολογικά, αλλά βλέπεις οτι έχει μεγαλύτερη θέληση για ζωή από έναν φυσιολογικό.

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #84 στις: 27/05/06, 09:23 »
Προφανώς και θα θέλαν να ζούν υπο καλύτερες συνθήκες.
Εγω ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΑ αν θα ήθελαν να ζουν υπο καλύτερες συνθήκες..Και ποιός δεν θα ήθελε...
Εγώ ρώτησα αν θα ήθελαν να γεννηθούν και να ζούν έτσι..με πρησμένη την κοιλιά και να αντικρύζουν καθημερινά τον πόνο και την ταλαιπωρία...
Έλεος...Ελληνικά δεν μιλάμε???????????????????

Αλλά δεν είναι αυτό επιχείρημα για να τα σκοτώσουμε κιόλας. Κι ένας άνθρωπος που έχει αναπηρία πχ στα πόδια θα ήθελε να ζει φυσιολογικά, αλλά βλέπεις οτι έχει μεγαλύτερη θέληση για ζωή από έναν φυσιολογικό.

1.Δεν σου είπα να τα σκοτώσουμε...(αν και οι 2 ξέρουμε πως θα ήταν καλύτερα γιαυτά)
2.Άλλο η αναπηρία και άλλο να βλέπεις κατάματα το θάνατο κάθε μέρα της ζωής σου...
Εχει μια κάποια μικρή διαφορά ξέρεις ::)
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #85 στις: 27/05/06, 09:27 »
Ε οκ τότε τι συζητάμε για τα παιδιά στην Αφρική αφού είναι τελείως οφ τόπικ??????

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #86 στις: 27/05/06, 09:30 »
Με λίγα λόγια, και για να επανέλθω στο θέμα μας, αυτό που θέλω να πω είναι οτι : μεταξύ του να ζεί κάποιος χωρίς γονείς, σε κάποιο ίδρυμα ας πούμε, και του να μην ζει καθόλου, προτιμώ το πρώτο.

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #87 στις: 27/05/06, 09:34 »
Ε οκ τότε τι συζητάμε για τα παιδιά στην Αφρική αφού είναι τελείως οφ τόπικ??????

Ποιος ήρθε ???
Καλά οκ...Καταλαβαίνω οτι αποφεύγεις να απαντήσεις...
Αλλά μην το κάνεις και τόσο εμφανώς...
I'm out.. ;D
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #88 στις: 27/05/06, 09:39 »
Άλλο ρε συ τα παιδιά στην Αφρική άλλο οι εκτρώσεις στις πολιτισμένες κοινωνίες!!!
Είναι διαφορετικά τόπικ....

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #89 στις: 27/05/06, 09:39 »

1.Δεν σου είπα να τα σκοτώσουμε...(αν και οι 2 ξέρουμε πως θα ήταν καλύτερα γιαυτά)

Απάντηση Νο 1. " για το καλό μου , για το καλό μου" , στίχοι από το ομότιτλο τραγούδι του Μηλιώκα...
Απάντηση Νο 2. Αν σας τύχει δείτε την ταινία Λορέτζο.
Απάντηση νο 3. Η απαλλαγή από την "δυστυχία τους" , είναι η εξαφάνισή τους (με τον όποιο τρόπο).Τα σκουπίδια κάτω από το χαλάκι.Μην μας κατηγοροήσουν και ως συνυπεύθυνους για αυτά.Τι φταίμε εμείς , που έχουν πρισμένη κοιλιά...
Άσε που αν καταφέρουν και επιβιώσουν , πολύ πιθανό να έρθουν μετά στην ομόνοια και να πουλάνε πειρατικά cd και να στερούν τα δικαιώματα επί των έργων  καταδικάζοντας στην φτώχια τους καημένους τους καλλιτέχνες μας....που δεν θα μπορούν έτσι να φορούν τα αγαπημένα τους Αρμάνι και Γκοτιερ...
Όχι άλλη δυστυχία στον κόσμο.Δεν την αντέχουμε και καλύτερα να μην την γεννάμε ώστε να μην μπαίνουμε μετά σε διλήμματα για το πως θα τη διαχειριστούμε...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #90 στις: 27/05/06, 09:51 »
1.Δεν σου είπα να τα σκοτώσουμε...(αν και οι 2 ξέρουμε πως θα ήταν καλύτερα γιαυτά)

Απάντηση Νο 1. " για το καλό μου , για το καλό μου" , στίχοι από το ομότιτλο τραγούδι του Μηλιώκα...
Απάντηση Νο 2. Αν σας τύχει δείτε την ταινία Λορέτζο.
Απάντηση νο 3. Η απαλλαγή από την "δυστυχία τους" , είναι η εξαφάνισή τους (με τον όποιο τρόπο).Τα σκουπίδια κάτω από το χαλάκι.Μην μας κατηγοροήσουν και ως συνυπεύθυνους για αυτά.Τι φταίμε εμείς , που έχουν πρισμένη κοιλιά...
Άσε που αν καταφέρουν και επιβιώσουν , πολύ πιθανό να έρθουν μετά στην ομόνοια και να πουλάνε πειρατικά cd και να στερούν τα δικαιώματα επί των έργων  καταδικάζοντας στην φτώχια τους καημένους τους καλλιτέχνες μας....που δεν θα μπορούν έτσι να φορούν τα αγαπημένα τους Αρμάνι και Γκοτιερ...
Όχι άλλη δυστυχία στον κόσμο.Δεν την αντέχουμε και καλύτερα να μην την γεννάμε ώστε να μην μπαίνουμε μετά σε διλήμματα για το πως θα τη διαχειριστούμε...

Φίλε Witchking αυτή η ειρωνική σου απάντηση δυστυχώς ή ευτυχώς εμένα δε μου λέει κάτι...
Αν νομίζεις πως η στάση μου τόσιν ώρα είναι αποτέλεσμα της επιθυμίας μου να διώξω απο πάνω μου οποιαδήποτε ευθύνη έχω σαν άνθρωπος για την κατάσταση που επικρατεί στην Αφρική...Τότε πάσο
Κανείς δεν αρνήθηκε οτι όλοι μας ευθυνόμαστε γιαυτό...
Αλλά εγώ προσωπικά σαν άνθρωπος θα προτιμούσα το παιδάκι που ταλαιπωρείται και σέρνεται βλαστημώντας την ώρα και τη στιγμή που γεννήθηκε..να μην είχε γεννηθεί καθόλου..
Άποψη μου τί να κάνουμε..

Και για να κλείσω.. λυπάμαι που στάθηκες σαυτό
1.Δεν σου είπα να τα σκοτώσουμε...(αν και οι 2 ξέρουμε πως θα ήταν καλύτερα γιαυτά)

και όχι σαυτό...
Και κατα δεύτερον εσύ πιστεύεις πως αν ρώταγες τα παιδάκια στην Αφρική που τα ταλαιπωρεί το AIDS και ο υποσιτισμός αν ήθελαν να γεννηθούν για να ζούνε έτσι, θα σου έλεγαν ναι???
Φαντάζομαι εδώ δεν μπορούσες να βρείς κάποια αντίστοιχη ειρωνική απάντηση ε; ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/06, 09:54 από actr »
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #91 στις: 27/05/06, 10:39 »
Όσον αφορά την έκτρωση, τη θεωρώ μια πολύ βίαια διαδικασία. Θυμάμαι όταν στα πλαίσια της βιολογίας μας είχαν δείξει την διαδικασία σε βίντεο.. έκλαιγα βδομάδες κι ακόμη σχίζεται η καρδιά μου όταν το θυμάμαι. Μπορεί σε άλλες χώρες όπως κάποιος ανέφερε (δε θυμάμαι τώρα ποιος, σόρρυ) να υπάρχουν άλλες διαδικασίες με χάπια (πράγμα που απ' όσο ξέρω γίνεται μόνο στον 1ο μήνα της εγκυμοσύνης - και το παίρνουν όλοι χαμπάρι απ' τον 1ο? - και όχι για όλο το 1ο τρίμηνο όπου επιτρέπεται η έκτρωση - μετά τα έμβρυα σχηματίζουν κόκαλα και φαντάζεστε...) θα αργήσουν πολύ να έρθουν στην Ελλάδα (εγγόνια θα'χω τότε λογικά) και δεν έχουν φαντάζομαι όλες τη δυνατότητα να ταξιδέψουν στο εξωτερικό για να υποβληθούν σε μια τέτοια "θεραπεία"... Εδώ είναι εγχείρηση.. και δεν είναι τυχαίο που οι γυναικολόγοι οι οποίοι κάνουν εκτρώσεις έχουν και τον τίτλο "χασάπηδες". Δυστυχώς υπάρχουν και ανέυθυνοι ιατροί και απ' τους άτσαλους "χειρισμούς" τους, η γυναίκα μπορεί να μη μπορέσει να "πιάσει" ξανά παιδί.. Ίσως είναι τραβηγμένο που το αναφέρω, αλλά ισχύει.
Ξέρετε αλήθεια πως γίνεται μια έκτρωση; Φαντάζομαι πως αν δείτε τη διαδικασία θα προσέχετε πολύ περισσότερο και δεν θα χρησιμοποιείτε λέξεις όπως "χαλαρά" όταν αναφέρεστε σε ένα τέτοιο ζήτημα.
Δεν έχω διάθεση να κρίνω κανέναν για τις απόψεις του ή για τις αποφάσεις που χρειάστηκε να πάρει... γιατί όλοι μπορούμε να βρεθούμε κάποια στιγμή σε αυτή τη θέση.
Αλλά ας είμαστε λιγάκι πιο προσεκτικοί όταν αναφερόμαστε σε ένα τόσο σοβαρό θέμα..


Εγώ ανέφερα κάτι σχετικό περί φαρμακευτικής αγωγής και όχι επέμβασης... έχουν περάσει βέβαια δύο χρόνια, αλλά φυσικό ήταν κάποια στιγμή να ξαναβγεί στην επιφάνεια αυτό το θέμα.

Θα μού επιτρέψεις να σού πω αγαπητή Farfalla, ότι μάλλον εσύ είσαι αυτή που θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτική σε αυτά που λες. Προφανώς στηρίζεις τις απόψεις σου σε ένα video που σού έδειξαν στο σχολείο και που δεν έχει καμία σχέση με τη σημερινή πραγματικότητα (αλήθεια ρώτησες πόσο παλιό είναι αυτό το video...; ή απλά δέχεσαι ασυζητητί ότι σού πλασάρουν ως αλήθεια;) και πράγματα που έχεις ακούσει σχετικά με το θέμα, τα οποία αποτελούν πλάνη. Για παράδειγμα, η έκτρωση με φαρμακευτική αγωγή δεν γίνεται μόνο στον πρώτο μήνα της εγκυμοσύνης, αλλά μπορεί να πραγματοποιηθεί μέχρι και την 14η εβδομάδα, αν και οι πιθανότητες επιτυχίας και αποφυγής επιπλοκών είναι μεγαλύτερες στις πρώτες 10 εβδομάδες. Αν θέλεις διάβασε αυτό το φυλλάδιο, το οποίο περιέχει έγκυρες και ενημερωμένες πληροφορίες.

Φυσικά δεν έχω ιδέα πώς ακριβώς γίνεται η έκτρωση στην Ελλάδα, αν και ομολογώ ότι θα δυσκολευόμουν να πιστέψω ότι ακόμα αποτελεί κανόνα η χειρουργική αντί της φαρμακευτικής μεθόδου. Υπάρχει εκτεταμένη επιστημονική βιβλιογραφία πάνω στο θέμα και έχει αποδειχτεί η αποτελεσματικότητα της φαρμακευτικής αγωγής και η αποφυγή επιπλοκών που σχετίζονται με τη χορήγηση αναισθητικού, την χειρουργική επέμβαση, την πιθανότητα λοιμώξεων και πολλά άλλα. Ακόμα όμως και αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, είναι μάλλον στενόμυαλο να εκφέρουμε "άποψη" και να προχωράμε σε αφορισμούς μόνο και μόνο επειδή τυχαίνει να ζούμε (να ζείτε δηλαδή) σε χώρα του Τρίτου κόσμου. Αυτό για τους "χασάπηδες" εγώ προσωπικά το ακούω για πρώτη φορά, αλλά αν ισχύει μάλλον είναι ενδεικτικό καταστάσεων και νοοτροπιών που επικρατούν στην Ελλάδα και όχι επιχείρημα κατά της έκτρωσης.

Σεβαστές οι απόψεις όλων.. φαντάζομαι βέβαια δεν είναι τυχαίο που απάντησαν περισσότεροι άνδρες από γυναίκες... Για εσάς τα πράγματα είναι πιο εύκολα, κακά τα ψέματα. Όσο και να σας επηρρεάζει ψυχολογικά κάτι τέτοιο, με τίποτα δεν νιώθετε και περνάτε αυτά που νιώθει και περνάει η γυναίκα.


Και επ' αυτού έχω απαντήσει προ διετίας. Αν αναφέρεσαι στις καθαρά σωματικές επιπτώσεις της έκτρωσης, όπως σού εξήγησα η φαρμακευτική μέθοδος κάνει την όλη διαδικασία πολύ πιο εύκολη, ασφαλή και ανώδυνη. Όσο για τις ψυχολογικές συνέπειες, θα μού επιτρέψεις να πιστεύω ότι είναι θέμα χαρακτήρα και όχι φύλου. Δεν είναι όλα τα αγοράκια αναίσθητοι μαντράχαλοι. Αντίθετα κάποιοι είναι πολύ πιο ευαίσθητοι απ' ότι τους επιτρέπεται να δείξουν, ειδικά σε μια χώρα όπως η Ελλάδα όπου παραδοσιακά μεγαλώνουμε τα παιδιά μας με μια παράλογη προσκόλληση σε αναχρονιστικούς ρόλους και χαρακτηριστικά του στυλ "οι άντρες δεν κλαίνε" και άλλα τέτοια φαιδρά. Αλλά φυσικά αυτό είναι θέμα για άλλη συζήτηση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #92 στις: 27/05/06, 11:19 »
Απόλλωνα με επέμβαση (απόξεση ή αναρρόφηση) γίνεται ακόμα στην Ελλάδα η έκτρωση. Αυτό στο λέω πέραν πάσης αμφιβολίας.

Ο όρος χασάπηδες βγήκε για τους κομπογιαννίτες που διενεργούν εκτρώσεις σε κέντρα κατασκευασμένα για το σκοπό αυτό και χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις και συνθήκες υγιεινής, μετά από τις οποίες πολλές γυναίκες πέθαναν ή έμειναν στείρες (δεν ξέρω βέβαια αν και πού υπάρχουν τέτοια στην Ελλάδα). Κατ' επέκταση ο όρος επικράτησε και για τους υπόλοιπους.

Ούτως ή άλλως κάθε γιατρός που δέχεται να τελέσει έκτρωση (για μη ιατρικούς λόγους) παραβαίνει τον όρκο του και τους νόμους του κράτους, άρα δεν νομίζω να τον συγκινεί και πολύ να τον πούνε χασάπη.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #93 στις: 27/05/06, 12:08 »
Απόλλωνα με επέμβαση (απόξεση ή αναρρόφηση) γίνεται ακόμα στην Ελλάδα η έκτρωση. Αυτό στο λέω πέραν πάσης αμφιβολίας.

Ο όρος χασάπηδες βγήκε για τους κομπογιαννίτες που διενεργούν εκτρώσεις σε κέντρα κατασκευασμένα για το σκοπό αυτό και χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις και συνθήκες υγιεινής, μετά από τις οποίες πολλές γυναίκες πέθαναν ή έμειναν στείρες (δεν ξέρω βέβαια αν και πού υπάρχουν τέτοια στην Ελλάδα). Κατ' επέκταση ο όρος επικράτησε και για τους υπόλοιπους.

Ούτως ή άλλως κάθε γιατρός που δέχεται να τελέσει έκτρωση (για μη ιατρικούς λόγους) παραβαίνει τον όρκο του και τους νόμους του κράτους, άρα δεν νομίζω να τον συγκινεί και πολύ να τον πούνε χασάπη.

Όπως είπα δεν είμαι γνώστης της κατάστασης σχετικά με την έκτρωση στην Ελλάδα. Νομίζω πάντως ότι είναι καλό να γνωρίζετε τι συμβαίνει και σε άλλες χώρες, καθώς η διαμάχη για την έκτρωση διεθνώς έχει πλέον σχέση με την ηθική πλευρά του ζητήματος. Αλλά όταν μιλάω εγώ για την Ελλάδα ως χώρα τριτοκοσμική, πολλοί με κατηγορούν...

Όσο για το αν και κατά πόσο κάποιος γιατρός που τελεί έκτρωση παραβαίνει τον όρκο του, αυτό είναι προσωπική εκτίμηση, την οποία μπορούμε να συζητήσουμε αν θέλεις. Τους νόμους του κράτους σίγουρα δεν τους παραβαίνει από τη στιγμή που η έκτρωση δεν είναι παράνομη... ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/06, 12:31 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος SKYLLAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #94 στις: 27/05/06, 13:04 »
Υπαρχει γονεις που αν μπορουσε να γυρισει το χρονο πισω , θα εκανε εκτρωση;; εστω και αν  το παιδι του ειναι αναπηρο;; 
       Ολα ειναι μια αλυσιδα, το παρελθον το παρων και το μελλον,
 Για σκεφτειτε οι γονεις μας ειχαν το δικαιωμα τους 3 πρωτους μηνες να κανουν εκτρωση, με οσες δυσκολιες περασαν,( και πιστευτε με τοτε θα ειχαν πολλες αιτιες για να το κανουν.  και εμεις τωρα που θα ειμασταν;;; Αγνωστο!!!)
        Εγω καταλαβαινω, οσες  δεν μπορουν  και προβαινουν σε αυτην την ενεργεια!!! Αλλα δεν μου αρεσει οταν γινεται κανονας , εχω ακουσει γυναικες να εχουν κανει 33 εκτρωσεις, και να το λενε με απαθεια......... Δεν ξερω του μου επιφυλλασει το μελλον, ελπιζω να μην μπω ποτε σε αυτην την διαδικασια. Για αυτο δε θελω να λεω πολλα!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #95 στις: 27/05/06, 14:01 »
Φίλε μου Σκυλλά, έχεις δίκιο, η έκτρωση δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται ως υποκατάστατο της αντισύλληψης, ακόμα και αν είναι εντελώς ακίνδυνη και ανώδυνη. Έχω όμως την εντύπωση ότι αυτό σίγουρα δεν αποτελεί τον κανόνα.

Πάντως όσον αφορά στην πρώτη σου ερώτηση, πιστεύω ότι η απάντηση είναι "ναι"! Υπάρχουν περιπτώσεις που ο γονέας ενός ανάπηρου παιδιού φτάνει στην ακραία θέση που περιγράφεις, όταν αυτό ταλανίζεται από κάποια ασθένεια ή αναπηρία που δεν επιτρέπει οποιαδήποτε ποιότητα ζωής τόσο στο παιδί όσο και στους γονείς. Ξέρω ότι αυτό που λέω μπορεί να φανεί εξωφρενικό, αλλά δεν θα ξεχάσω ποτέ μια συζήτηση που είχα πριν από χρόνια σε ένα νοσοκομείο με τη μητέρα ενός μικρού κοριτσιού το οποίο σε ηλικία τεσσάρων χρονών είχε μόλις υποστεί την δεύτερη ή τρίτη χειρουργική επέμβαση για κάποια καρδιακή πάθηση που είχε εκ γενετής. Ακόμα και τότε οι γιατροί δεν ήξεραν αν τελικά η μικρή θα κατάφερνε να ξεπεράσει το πρόβλημα και να έχει μια καθ' οποιονδήποτε τρόπο φυσιολογική ζωή. Η μητέρα της μού έλεγε ότι πολύ συχνά ευχόταν να μην είχε γεννηθεί η κόρη της γιατί δεν άντεχε να τη βλέπει να περνάει τη μισή της ζωή στα νοσοκομεία και να χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή και φροντίδα σε καθημερινή βάση, χωρίς να μπορεί να χαρεί την παιδική της ηλικία σαν φυσιολογικό παιδί. Οι δικοί μου ή οι δικοί σου γονείς μπορεί να μην είχαν ποτέ αυτό το δίλημμα, σκέψου όμως τη θέση τους και την ψυχολογική τους κατάσταση αν είχαμε την ατυχία να γεννηθούμε με κάποια ανίατη αρρώστεια.

Το θέμα είναι όντως πολύ δύσκολο και πολύπλοκο, γι αυτό και δεν νομίζω ότι μπορούμε να εκφράζουμε απόλυτες απόψεις και να γενικολογούμε.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #96 στις: 27/05/06, 14:13 »
προς actr

το μηνυμά μου δεν ήταν ειρωνικό αλλά αυτοκριτικό και συνάμα αυτοσαρκαστικό.
Μου λες ότι δεν απάντησα στην ερώτησή σου , σάμπως και υπέβαλες εσύ την ερώτηση στα παιδάκια και σου απάντησαν πως ναι θέλουν να πεθάνουν. Η απάντησή μου σε αυτή σου την ερώτηση βρίσκεται στην ταινία που σου υπέδειξα.
Σαφώς και φέρεις κάθε δικαίωμα να έχεις την όποια άποψη , αλλά το "αν και οι 2  ξέρουμε πως θα ήταν καλύτερο αυτό" , υπερβαίνει την άποψη του ενός και την κάνει άποψη των 2=> των πολλών. Εμένα όμως δεν είναι καθόλου άποψή μου αυτή και διαφοροποιούμε μη ξέροντας ίσως το τι ακριβώς είναι το καλό μου το καλό σου ή το καλό τους τελικά.
Ως παιδί δεν θα ήξερα αν θα ήθελα να ζήσω ή να πεθάνω ή να μην είχα γεννηθεί.
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #97 στις: 27/05/06, 15:35 »
Όσο για το αν και κατά πόσο κάποιος γιατρός που τελεί έκτρωση παραβαίνει τον όρκο του, αυτό είναι προσωπική εκτίμηση, την οποία μπορούμε να συζητήσουμε αν θέλεις.

Ναι, εγώ έμεινα στον τύπο του όρκου που δίνουν οι γιατροί ("δε θα δώσω σε γυναίκα εκτρωτικό φάρμακο μπλα μπλα μπλα"). Ας μη βάλουμε στη συζήτηση θέματα ευσυνειδησίας, οίκτου κλπ. Νομίζω θα πλατιάσουμε και ούτως ή άλλως υποψιάζομαι ότι συμφωνούμε!

Τους νόμους του κράτους σίγουρα δεν τους παραβαίνει από τη στιγμή που η έκτρωση δεν είναι παράνομη...
Έχεις δίκιο στο ότι δεν είναι παράνομη εφόσον γίνεται από γυναικολόγο - μαιευτήρα και σε πιστοποιημένο κέντρο.

Πάντως είχε προσπαθήσει το 2004 ο Κακλαμάνης να περάσει και στην Ελλάδα την "ένσταση συνειδήσεως" που έχουν οι γιατροί στην Γαλλία (και δεν ξέρω πού αλλού), σε περιπτώσεις όπου δεν συντρέχει ούτε ιατρικός ούτε οικονομικός λόγος για την έκτρωση. Είναι η περίπτωση με τις εκτρώσεις ως μέσο αντισύλληψης (γυναίκες με αναρίθμητες εκτρώσεις στο ενεργητικό τους, όπως ανέφερε και ο SKYLLAS παραπάνω). Δεν ξέρω τι έγινε τελικά με αυτό το σχέδιο Κώδικα, το οποίο επικρίθηκε πάρα πολύ και για το οποίο είπαν ότι ήταν δάκτυλος Χριστόδουλου και άλλα πολλά.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #98 στις: 27/05/06, 16:08 »
Ναι, εγώ έμεινα στον τύπο του όρκου που δίνουν οι γιατροί ("δε θα δώσω σε γυναίκα εκτρωτικό φάρμακο μπλα μπλα μπλα"). Ας μη βάλουμε στη συζήτηση θέματα ευσυνειδησίας, οίκτου κλπ. Νομίζω θα πλατιάσουμε και ούτως ή άλλως υποψιάζομαι ότι συμφωνούμε!

Κι εγώ υποψιάζομαι ότι κάπου συμφωνούμε αλλά ίσως καταλήγουμε εκεί από διαφορετικό δρόμο. Πάντως εγώ θεωρώ ότι ο όρκος του Ιπποκράτη έχει αξία σήμερα όχι τόσο για την κατά γράμμα ερμηνεία και εφαρμογή του, αλλά ως νοοτροπία σχετικά με την ενδεδειγμένη συμπεριφορά ενός γιατρού. Φυσικά σήμερα θα μπορούσαμε να βρούμε ένα σωρό παραδείγματα πρακτικών που έρχονται σε αντίθεση τόσο με το γράμμα όσο και με το πνεύμα του όρκου, μπροστά στα οποία ή έκτρωση ίσως φαίνεται ελάσσονος σημασίας. Για παράδειγμα, ο όρκος του Ιπποκράτη αναφέρει αμέσως μετά "αγνώς δε και οσίως διατηρήσω βίον τον εμόν και τέχνην την εμήν", αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί γιατροί που προσπαθούν να το τηρήσουν. Αυτό όμως ξεφεύγει από το θέμα της συζήτησης.

Επίσης αξίζει να θυμόμαστε ότι η έκτρωση ναι μεν δεν ήταν αποδεκτή ως πρακτική στην αρχαία Ελλάδα, όμως αφ' ενός δεν υπήρχε τότε η τεχνολογία και οι γνώσεις σχετικά με διάφορες παθήσεις, προγεννητικούς ελέγχους κλπ, αφ' ετέρου τις περισσότερες φορές ο πατέρας είχε δικαίωμα ζωής και θανάτου πάνω στα νεογέννητα. Γι αυτό και ο Καιάδας δεν ήταν αποκλειστικότητα των Λακεδαιμονίων, όπως νομίζουν ορισμένοι.

Έχεις δίκιο στο ότι δεν είναι παράνομη εφόσον γίνεται από γυναικολόγο - μαιευτήρα και σε πιστοποιημένο κέντρο.

Aν δεν γίνεται με τον τρόπο αυτό, θα πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί. Ποιοί λόγοι θα οδηγούσαν μια έγγυο γυναίκα να αναζητήσει τη βοήθεια ενός "κομπογιαννίτη", όπως είπες κι εσύ, για να τερματίσει την κύηση αντί να απευθυνθεί σε έναν εξειδικευμένο γιατρό σε κάποιο εξειδικευμένο κέντρο; Μήπως εκεί βρίσκεται η ουσία της υπόθεσης;

Πάντως είχε προσπαθήσει το 2004 ο Κακλαμάνης να περάσει και στην Ελλάδα την "ένσταση συνειδήσεως" που έχουν οι γιατροί στην Γαλλία (και δεν ξέρω πού αλλού), σε περιπτώσεις όπου δεν συντρέχει ούτε ιατρικός ούτε οικονομικός λόγος για την έκτρωση. Είναι η περίπτωση με τις εκτρώσεις ως μέσο αντισύλληψης (γυναίκες με αναρίθμητες εκτρώσεις στο ενεργητικό τους, όπως ανέφερε και ο SKYLLAS παραπάνω). Δεν ξέρω τι έγινε τελικά με αυτό το σχέδιο Κώδικα, το οποίο επικρίθηκε πάρα πολύ και για το οποίο είπαν ότι ήταν δάκτυλος Χριστόδουλου και άλλα πολλά.

Σχετικά με την ένσταση συνειδήσεως, εγώ σαν άνθρωπος και σαν φυσιοθεραπευτής έχω πολλές... ενστάσεις, κυρίως γιατί επιτρέπει (ή μπορεί να επιτρέψει) στους γιατρούς να εισάγουν αναξέλεγκτα τη δική τους προσωπική ηθική, λογική, αισθητική ή οποιαδήποτε άλλη θεώρηση στον τρόπο με τον οποίο διατελούν το λειτούργημά τους. Εξ άλλου θεωρώ ότι υπάρχει τουλάχιστον ένα ίχνος υποκρισίας όταν ένα κράτος προτίθεται να αναγνωρίσει το δικαίωμα της ένστασης συνειδήσεως σε μια κοινωνική ή επαγγελματική ομάδα, ακόμα και αν πρόκειται για το ιατρικό επάγγελμα, και όχι σε κάποια άλλη, π.χ. στρατεύσιμοι...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #99 στις: 27/05/06, 16:41 »
Παιδιά ωραία όλα αυτά που λέτε, περί αρχαίων ημών προγόνων κλπ. Τις απόψεις για το θέμα δεν είδα να αναφέρετε όμως.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
132 Απαντήσεις
35236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/10, 18:29
από papous