Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με intonation και fret buzz,ερωτηση για σεταρισμα  (Αναγνώστηκε 4997 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος felixk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Λιγα λογια φολκς
εχω μια μεξικανα φενδερ στρατ που εχει χαλια ιντονατιον και ειδα το βιντεο στο συσωλην και προσπαθησα να το φτιαξω.ακουστε λοιπον φιλοι μου.κουρδιζω την μπασα την μι και ειναι κουρδισμενη στην τσιτα.παω στο δωδεκατο ταστο και κανω harmonics αλλα και παιζω στο δωδεκατο ταστο και η νοτα χανει αρκετα.λοιπον ακουστε φιλοι μου,παταω στο 12ο ταστο και ρυθμιζω την διαφορα απο τις βιδες που ειναι στο τρεμολο.οταν το 12ο ταστο ειναι κουρδισμενο στην τσιτα τοτε η μπασα ΜΙ οταν την παιζω ανοιχτη χανει αυτη!
δηλαδη αν η μπασα μι ανοιχτη ειναι κουρδισμενη τοτε το 12 ταστο ξεκουρδιστο ενω οταν ρυθμισω το ιντονατιον απο τις βιδες πισω στο τρεμολο και ειναι στην τσιτα το 12ο ταστο τοτε η μπασα μι (ανοιχτη)ειναι ξεκουρδιστη.το ιδιο ησχυει για ολες τις αλλες χορδες.ακουστε λοιπον φιλοι μου ολες οι χορδες στο 12 ταστο με χαρμονικ αλλα και να παιξεις σε 12 ταστο εχουν χαλια ιντονατιον.δηλαδη χανουν παρα πολυ.το αλλο θεμα ειναι το φρετ buzz που ειναι θεμα λαιμου,μιας και εχω χασει το αλλενακι και δεν μπορω να κανω τιποτα μονο μου λεω να την παω σεταρισμα για αυτους τους 2 λογους.η γνωμη σας ποια ειναι?
ΤΩΡΑ
η ερωτηση για το σεταρισμα.
λεω να την παω στου γιαννουλη στα χανια.
θελω να μου πειτε ποσο ΠΕΡΙΠΟΥ παιρνουν στο σεταρισμα.
ευχαριστω.τα λεμε φολκς

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Έχω την εντύπωση πως κάνεις κάτι λάθος στην διαδικασία του intonation. :) Τα σωστά βήματα είναι ως εξής:

1. Αν διαπιστώσεις ότι μία χορδή χρειάζεται αλλαγή μήκους, τότε ρυθμίζεις το "βαγονάκι" της χορδής (παίζοντας με την βίδα της γέφυρας) αναλόγως, μετακινώντας το μπροστά ή πίσω. Αν το 12ο τάστο σου είναι "sharp", σε σχέση με την ανοιχτή, μετακινείς το βαγονάκι προς τα πίσω (αυξάνεις το μήκος της χορδής), ενώ αν είναι "flat" κάνεις το αντίθετο. Η μετακίνηση αυτή γίνεται ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ και (λίγο) στην τύχη (χωρίς να βασίζεσαι καθόλου σε ένδειξη από το κουρδιστήρι).

2. Με το βαγονάκι στην νέα του θέση, ΞΑΝΑΚΟΥΡΔΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΟΙΚΤΗ χορδή και ελέγχεις στην συνέχεια το 12ο τάστο.

Τα βήματα 1 και 2 επαναλαμβάνονται μέχρι η ένδειξη που θα έχεις στο 12 τάστο να συμπίπτει με το κούρδισμα της χορδής.


Θα έλεγα ότι είναι καλύτερο να ελέγχεις με πατημένο το 12ο τάστο αντί με την αρμονική (για μεγαλύτερη ακρίβεια) και, ακόμα καλύτερα, με το 24ο (αν έχεις) ή κάποιο άλλο, μεγαλύτερο του 12ου (προφανώς θα αντιστοιχεί σε άλλη νότα από την ανοικτή).

Υ.Γ.: Δοκίμασε πριν κάνεις post το κείμενο σου να του ρίχνεις μία ανάγνωση πρώτα, κάνωντας διορθώσεις όπου χρειάζεται, γιατί πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να το διαβάσει κανείς! Φιλικά :)

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αρμονικές δεν τσεκάρουμε καθόλου κατα τη διαδικασία ρύθμισης του intronation .. Δεν έχει νόημα , οι αρμονικές πάντα σωστά παίζουν .
Ακολούθησε τις οδηγίες του furier και όλα θα είναι οκ .
Πρώτα όμως εξουδετέρωσε το fret buzz . Ένα αλενάκι μπορείς να αγοράσεις απο οποιοδήποτε κατάστημα με εργαλεία , χρωματοπωλείο κλπ.


καλό είναι να μαθαίνουμε να σετάρουμε μόνοι μας τις κιθάρες μας ..... βοηθάει πολύ στην κατανόηση της λειτουργίας του οργάνου.


θα βρεις πολλά βίντεο στο συσολίν σχετικά με το σωστό σετάρισμα 
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Τα τάστα σου σε τι κατάσταση είναι? Αν κάποια είναι πιο ψηλά από τα υπόλοιπα μπορεί να ευθύνονται αυτά για το buzz.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος felixk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
λεω να μην κανω τιποτα απο οσα ειπατε απλα θα την παω για σεταρισμα

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
λεω να μην κανω τιποτα απο οσα ειπατε απλα θα την παω για σεταρισμα


Γιατί ρωτάς τότε φίλος και μετά ρίχνεις άκυρο ? ..... έτσι για να μας τη σπάσεις ?  ???
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ

Γιατί ρωτάς τότε φίλος και μετά ρίχνεις άκυρο ? ..... έτσι για να μας τη σπάσεις ?  ???


Χτύπα ένα Fiesta και χαλάρωσε.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χτύπα ένα Fiesta και χαλάρωσε.


το jack κάνει ?    μου την έσπασε πειράζει ? ;D
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
φαίνονται δύσκολα σε όποιον δεν έχει ξανασχοληθεί.....
δε νομίζω να ήθελε απλά να μπει να ρίξει 2 ερωτήσεις κι ένα άκυρο.... ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/07, 00:02
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
42 Απαντήσεις
32811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/13, 01:51
από blade_levinson
3 Απαντήσεις
2757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:25
από Crazy Heart
6 Απαντήσεις
3513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/09, 17:45
από Serviani
1 Απαντήσεις
3241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/09, 13:50
από Κ.Dee
4 Απαντήσεις
2473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 20:25
από ~Lef~
1 Απαντήσεις
2052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/11, 17:40
από elrich
8 Απαντήσεις
3480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/12, 20:00
από Υπνοβάτης...
5 Απαντήσεις
3912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/13, 14:57
από harrisxr650
11 Απαντήσεις
4984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/14, 08:33
από happydreamer