Αποστολέας Θέμα: Απο 11άρες σε 9άρες...  (Αναγνώστηκε 12827 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απο 11άρες σε 9άρες...
« στις: 22/11/15, 19:02 »
Πριν κάποια χρόνια (3 ή 4 κάπως έτσι) με έπεισε ένα φιλος κιθαρίστας που παίζαμε παρέα να ανέβω σετ, και από 10άρες που έπαιζα πάντα να πάω σε 11άρες (ηλεκτρική, στρατοκάστερ). Ελεγε (και οντως) ότι έχεις καλυτερο έλεγχο στα πάντα, καλύτερο έλεγχο στα bends, πλουσιότερο ήχο, περισσότερο όγκο κλπ κλπ. Γενικότερα όλα είναι γεγονός και αν σου γίνει συνήθεια οι σκληρότερη αίσθηση στο παίξιμο, όντως ισχύουν όλα. Πάντα 11άρες και έτσι έγινε συνήθεια. Και όλα ήταν ΟΚ. ο ήχος, το παίξιμο και ότι ακολουθούσε (λάιβ, στούντιο, πρόβα, κλπ κλπ )

Πριν λίγες μέρες θα πήγαινα για αγορά νέων χορδών και είπα να κάνω την υπέρβαση. Ετσι ξαφνικά. Απο τις κλασικές 11άρες D'addario να πάω σε 9άρες... έτσι να δω πως είναι... Και πήρα ένα σετ.
Με τον φόβο πάντα ότι θα ξεκουρδίζω, ότι θα χάσω ήχο και όγκο, ότι θα παίζω μαντολίνο αντί κιθάρα γενικότερα  ;D ;D

π**άρια...

Τελικά όλα είναι στα δάχτυλα και στην ιδιοσυγκρασία του παιξίματός μας...
Λίγες μέρες λοιπόν μετά, δεν έχει αλλάξει τίποτα. Η ίδια κιθάρα είναι, ο ίδιος ΑΚΡΙΒΩΣ ήχος βγαίνει απο τον ενισχυτή.

Το κούρδισμα σταθερότατο (δεν είμαι βέβαια και ο τύπος που κοπάνει το όργανο). Εννοείται ότι αναφέρομαι πάντα σε ένα καλό σετ κιθάρας/κλειδιών κλπ που υποστηρίζουν και τα παραπάνω....

Μερικές μικροδιορθώσεις στο σετάπ της κιθάρας μόνο για να έρθει στα ίδια το όργανο και τίποτα άλλο.

Η σίσθηση που σου αφήνει είναι ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ. Ολα βαίνουν αβίαστα. Λίγο χρόνο θες να ασυνηθίσεις, όπως όταν θα είχες δανειστεί την κιθαρα ενός φίλου (πόσο σου παίρνει άλλοστε να συνηθίσεις ένα δανεικό όργανο?) και μετά όλα παίρνουν τον δρόμο τους...
Τα χαστούκια μάλλον γίνονται χάδια (εκτός και αν παίζεις μόνο punk, οπότε άστο καλύτερα  ;D ;D ), πρέπει βέβαια να είσαι πιο κομψός στις κινήσεις σου, μιας και πλέον οι 9άρες σου φαίνονται σαν να μην υπάρχουν στην αίσθηση (έχεις μάθεις στα χοντρά σύρματα βλέπεις  ;D ;D ;D )..... αλλα το ηχητικό αποτέλεσμα πάντα είναι το ίδιο, μιας και τα δάκτυλα σου δεν έχουν αλλάξει. Η προσέγγιση σου αλλάζει και γίνεται πιο elegant. Ιδιος όγκος, ίδιο gain, ίδια όλα....

Οσοι βλέπουν τεράστιες ηχητικές διαφορές σε τέτοιες αλλαγές, και φοβούνται να το κάνουν, εγώ δεν είδα κάτι σημαντικό, το συνιστώ ανεπιφύλακτα...
Αυτά, σαν σκέψεις, είπα να τα μοιραστώ μαζί σας.
Αναθεωρησα στα 46 μου τα πάντα...  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #1 στις: 22/11/15, 19:54 »
εδώ αναθεώρησε ο Billy Gibbons ύστερα απο προτροπή του BB King (o οποίος BB King έπαιζε με 8άρες παρακαλώ) ;)
μια χαρά το'κανες
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #2 στις: 22/11/15, 19:58 »
Ποτε μου δεν πιστευα οτι οι χορδες κανουν την σουπερ διαφορα.
Ευχαριστω που με επιβεβαιωνεις
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #3 στις: 22/11/15, 20:01 »
o οποίος BB King έπαιζε με 8άρες παρακαλώ

και εγώ έτσι ήξερα, αλλα συμπτωματικά χτες έβλεπα στο youtube μια παλιά του συνέντευξη που έλεγε ότι παίζει με 11άρες

EDIT: Λάθος... 10άρες λέει στο βίντεο στο 8.20 περίπου...

https://www.youtube.com/watch?v=8pzg9R9mXCU
« Τελευταία τροποποίηση: 22/11/15, 20:11 από neeckos »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #4 στις: 22/11/15, 20:15 »
Ποτε μου δεν πιστευα οτι οι χορδες κανουν την σουπερ διαφορα.
Ευχαριστω που με επιβεβαιωνεις

χαίρομαι που τελικά έκανα λάθος και σε βρισκει σύμφωνο  ;D ;D Δεν τα έγραψα για καμμια επιβεβαιωση, απλά νομίζω ότι καμμια φορά χάνουμε το νόημα το οποίο είναι μόνο να παίζουμε. Ο καλός ο παίκτης (δεν είμαι τέτοιος) με ότι και να παίξει, καλός θα είναι... κάπως έτσι. Εφαγα και εγώ χρόνια σε ψαξίματα, μάλλον όμως είναι ανευ ουσίας. Αλλού είναι το φαν...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #5 στις: 22/11/15, 20:31 »
Ναι προφανώς έτσι είναι. Μάλιστα είχα πετύχει και το ακόλουθο video παλαιότερα κι όπως μπορείτε να δείτε, το αποτέλεσμα μιλάει από μόνο του...

https://www.youtube.com/watch?v=4sZb9YjL-N8

Το θέμα είναι τί σου αρέσει ως αίσθηση λοιπόν. Στην ηλεκτρική προτιμάω 10άρες και στην ακουστική 12άρες. Νομίζω είναι η μέση λύση για standard tuning αν και όποτε δοκιμάζω κιθάρα σε κατάστημα (που συνήθως έχουν 9άρες ή 8άρες) πάντα γοητεύομαι :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #6 στις: 22/11/15, 22:32 »
Πιστεύω ότι μέρος της παρερμηνίας αυτής είναι το κυνήγι του tone διαφόρων μεγάλων μουσικών από κάποια πιτσιρίκια ανα την υφήλιο. Πέρα από το κούρδισμα και την αίσθηση στα bends και τα vibratos, η διάμετρος δεν έχει άλλη αισθητή επίδραση. Μακάρι και άλλοι να το είχαν κατανοήσει αυτό, θα περιόριζε τα πράγματα που πρέπει να κοιτάξουν στο rig τους κατά ένα! :D
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #7 στις: 22/11/15, 22:42 »
Ωραίος. Κι εγώ έχω ένα σετ 9άρες που περιμένουν να μπουν στην κιθάρα... (φοράω 10άρες τώρα).

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #8 στις: 23/11/15, 23:14 »
Αν μιλάμε για ηλεκτρική κιθάρα, η γνώμη μου είναι ότι τα παραπάνω σίγουρα ισχύουν. Το πάχος των χορδών δεν έχει τόση σημασία όσο ένα σωρό άλλες παράμετροι του τελικού ήχου. Στις ηλεκτρικές βάζω σχεδόν πάντα 9άρες και πολύ σπάνια 10άρες και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

Mε τον δέοντα σεβασμό σε όλους τους προλαλήσαντες όμως, θα μού επιτρέψετε να πω ότι στην ακουστική κιθάρα και μάλιστα όταν δεν υπεισέρχονται άλλα πράγματα που επηρρεάζουν τον ήχο (ενισχυτές, μικρόφωνα κλπ), οι χορδές κάνουν κάποια διαφορά. Μικρή ίσως, αλλά σίγουρα αισθητή. Εγώ τουλάχιστον σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα παίζοντας αποκλειστικά ακουστική κιθάρα για χρόνια, γι αυτό πάντα έπαιζα με 12άρες και για ένα διάστημα και με 13άρες. Ακόμα και στο video που παρέθεσε ο mistral μπορώ να διακρίνω λίγο περισσότερα μπάσα και λίγο μεγαλύτερη ένταση όσο ανεβαίνει το πάχος των χορδών. Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του αν πρόκειται για πραγματική διαφορά ή για αυθυποβολή. Ακούστε όμως τη σύγκριση με ένα ζευγάρι καλά ακουστικά και τα ξαναλέμε.

Βέβαια προκειμένου για την άνεση (μιλάω πάντα για ακουστική) και ειδικά αν πρόκειται για πολύωρο παίξιμο, θεωρώ ότι είναι απόλυτα λογικό και θεμιτό να θυσιάσει κανείς το όποιο πλεονέκτημα μπορεί να προσφέρουν οι χορδές μεγαλύτερου διαμετρήματος. Διαφωνώ όμως κάθετα ότι στην ακουστική κιθάρα το διαφορετικό πάχος χορδών δεν έχει καμία επίδραση στον ήχο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #9 στις: 23/11/15, 23:34 »
και εγώ έτσι ήξερα, αλλα συμπτωματικά χτες έβλεπα στο youtube μια παλιά του συνέντευξη που έλεγε ότι παίζει με 11άρες


στο 5:41
https://www.youtube.com/watch?v=3MbaGJN2ioQ

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #10 στις: 24/11/15, 01:34 »
Με λιγα λογια ο SRV ηταν μεγαλη μαζοχα.  ;D


13 to 58
 
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/15, 03:51 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #11 στις: 24/11/15, 02:34 »
@Απόλλων
Σίγουρα ισχύει. Στο video κι εγώ ακούω διαφορές, οι οποίες μάλιστα είναι αισθητές. Το θέμα είναι απλώς αν αυτές οι διαφορές αξίζουν τον κόπο σε κούραση για κάποιον ή όχι για τον πιο μπάσο ήχο. Προσωπικά, στην ακουστική βάζω 12 και δεν το συζητάω. Λίγο συνήθεια, λίγο το feeling, λίγο ο ήχος που μου αρέσει και δεν έχω διάθεση ν' αλλάξω / πειραματιστώ, λίγο που η κιθάρα έχει καλό setup και δεν κουράζει, κλπ κλπ Στα δικά μου αυτιά να το θέσω αλλιώς λοιπόν, δεν βρίσκω το λόγο να βάλω 13αρες / 14αρες γι'αυτό το λίιιιγο που θα κερδίσω. Σίγουρα όμως αξίζει η όποια διαφορά από το να βάλω 10άρες.

@Spyros Delta
Βέβαια ο SRV ήταν και μισό τόνο κάτω κουρδισμένος. Οπότε υπήρχε και σοβαρός λόγος να το κάνει από άποψη σεταρίσματος της κιθάρας του. Βέβαια δεν σε κοντράρω επί του θέματος. Είμαι σίγουρος πως θα γνωρίζεις περισσότερα, οπότε απλά μία μικρή σημείωση κάνω. :) Παραπέρα, είμαι επίσης σίγουρος πως με 10άρες πάλι τον ίδιο ήχο θ'ακούγαμε :)
 

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #12 στις: 24/11/15, 09:16 »
Ας βάλουμε λίγο το πλαίσιο από πλευράς φυσικής όπου οι νόμοι είναι δεδομένοι, για να αποφύγουμε τυχον άστοχες "ερμηνείες"΄:

1. Οι χορδές που είναι παχύτερες, για το ίδιο μήκος τάστου, για να κουρδιστούν και να παράγουν την ίδια συχνότητα θα πρέπει να έχουν μεγαλύτερη τάση. Άρα πρώτο αδιαμφισβήτητο συμπέρασμα, οι παχύτερες χορδές είναι πιο σκληρές, στο παίξιμο, στα bends, σε όλα.

2. Οι παχύτερες χορδές, έχουν μεγαλύτερη μάζα. Η μάζα αυτή πάλεται και προκαλεί μεγαλύτερες δονήσεις. Αρα δεύτερο αδιαμφισβήτητο συμπέρασμα, οι παχύτερες χορδές σε μία ακουστική κιθάρα παράγουν περισσότερη ένταση (volume).

Στις ηλεκτρικές κιθάρες αντίθετα, η διαφορά στην ένταση είναι αμεληταία, διότι η ένταση παράγεται όχι από την κινούμενη μάζα, αλλά από την αλληλεπίδραση της χορδής στο μαγνητικό πεδίο των πηνίων.

Με την ίδια αρχή όπου πχ η Σι δεν είναι πιο δυνατή από την Μι στο ίδιο σετ που φοράτε, αν και είναι αρκετά παχύτερη, έτσι και το παχύτερο σετ δεν θα παράξει μεγαλύτερη ένταση στις ηλεκτρικές κιθάρες.

Άρα η επιλογή πάχους χορδών στις ηλεκτρικές κιθάρες είναι θέμα ΧΡΟΙΑΣ και όχι έντασης και σαφώς προτίμησης σκληρότητας, αντοχής, κλπ.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #13 στις: 24/11/15, 10:35 »
Βασικά μιλάω αποκλειστικα και μόνο για ηλεκτρική. Η ακουστική είναι εντελώς άλλο κεφάλαιο, δεν αναφέρομαι σε ακουστικό σετ...
Είπα και πριν, και δεν παω κόντρα σε κανόνες της φυσικής, ότι σε ένα σετ με 11άρες χορδές έχει πολύ καλύτερο έλεγχο σε όλα.

Παράδειγμα. Θέλεις να κάνεις ένα bend ενός τόνου, το χέρι λόγω της μεγαλύτερης αντίστασης της χορδής, πάει και καρφώνεται ακριβώς στην νότα. Μπορεί να θέλει περισσότερο δύναμη, αλλά για την ακρίβεια θεωρώ ότι με τις 11άρες είχα μεγαλύτερη. Σε αντίθεση με τις 9άρες που είναι πολύ εύκολο, μιας και είναι πολύ αδύνατες χορδές πλέον, να φλατσάρεις... Το ίδιο ισχύει σε όλο σου το παίξιμο 11άρες vs 9άρες, μιας και όντως είναι θέμα φυσικής. Ολα είναι συνήθεια όμως.

Απαξ και συνηθίσεις και προσαρμόσεις το παίξιμο σου, ηχητικά δεν είδα κάποια διαφορά...
Αλλο παράδειγμα. Το μεγαλύτερο σετ μπορεί να σου προσφέρει χαμηλότερο action, ενώ οι 9άρες όχι, και πάλι είναι θέμα συνήθειας. Μπορεί να έχεις εντελώς διαφορετική αίσθηση στα vibrato, και πάλι είναι θέμα χρόνου να το συνηθίσεις...

Δεν κάνω συγκριτικό χορδών. Απλά αναφερω ως εμπειρία το ότι απο 11άρες σε 9άρες δεν είδα διαφορά στον ήχο μου, δεν άλλαξε ο τρόπος που ακούγομαι (το ίδιο απότελεσμα έχω, δεν αλλάζουν οι τεχνικές και ο τρόπος που παίζει κάποιος), αντίθετα έχω περισσότερο ξεκούραστο παίξιμο. Αυτό.
Δεν αναφέρομαι πουθενά σε ακουστικές.

@modfori για τον BB King έλεγα  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #14 στις: 24/11/15, 11:48 »
Να πω και εγω μερικα πραγματα που αποκομησα απο το ταξιδι των χορδων..
Ολος ο εξοπλησμος που χτιζω γυρναει γυρο απο το οσο πιο δυνατον χαμηλο κουρδισμα.Οποτε ναι τα gauge,scale,tension μετρανε πολυ για μενα.Εχω αγορασει σετ με 92$ συν μεταφορες-τελωνια κτλ και νιοθω μεγαλο κοροιδο και ετσι ξεκινησα να ψαχνω κατασκευαστη στην Ευρωπη να γλυτωσω κανα φραγκο.'
Τι θελουμε απο μια χορδη για να ειναι καλη:
1.ολες εχουν ιδιο hex-core και αυτος καθοριζει ΜΟΝΟ το τενσιον ( οι πιο μακριες σε scale εχουν διαφορετικο μου λενε απο την newtone strings αλλα κανουμε πειραματα ακομα και οταν ξεκαθαρισει θα μπορω να σας πω με σιγουρια) και οχι την νοτα-ηχο
2.θελουμε οσο το δυνατον λιγοτερα τυλιγματα γιατι εχουμε: πιο γεματο ηχο,περισοτερες αρμονικες και ευκολοτερο παιξιμο
3.οσο το δυνατον μικροτερη διαμετρο εκει που ακουμπαει στα sadles γιατι: η χορδη παλετε πιο ευκολα,κερδιζουμε σε sustain και αυτο βοηθαει το Νο2
4.αν ειναι flat wound,nickel κτλ ειναι θεμα γουστου στον ηχο-αφη-διαρκια ζωης και δεν εχει να κανει με την ποιοτιτα κατασκευης της χορδης.
Το βραδυ θα κατσω να ανεβασω μερικες φωτο και ενα δειγμα ηχου οπου θα εχει 2 χορδες περασμενες ταυτοχρονα στο μπασο,δηλαδη ιδιο σεταπ,ρυθμησεις tone και θα παιξω κατι με ιδια δακτηλοθεσια αλλα η διαφορες θα εινα ιοτι η μια θα ειναι .175 F# με 3 τυλιγματα και hex-core για μεγαλο scale,και η αλλη .254 F# με 5η6 τιλιγματα η οποια θα επρεπε να ηταν C# αλλα εχει hex-core μιροτερου scale ( το κλασικο 34 ενω το μπασο κοντευει το 40)
Και μολις παραλαβω με 5-6 τυλιγματα αλλα hex-core για scale 40 τοτε θα μπορω να συγκρινω διαφορες αναμεσα σε αριθμο τυλιγματων και σε hex-core.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #15 στις: 24/11/15, 11:52 »
 :o :o το απογειωσες φιλε μου το θεμα χορδων...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #16 στις: 24/11/15, 12:26 »
Φίλε Νικο, επειδη οι 9αρες ειναι <βουτυρο> στο παιξιμο σολο και οι 11αρες ειναι πιο καταλληλες για ρυθμικα (αυτη την αισθηση τουλαχιστον εχω προσωπικα απο την πολυ μικρη εμπειρια μου), υπάρχουν και τα μικτα σετακια, οπως αυτο της Ernie Ball (κατι παρομοιο μπορεις να  φτιαξεις και μονος σου φυσικα με χορδες απο διαφορετικα σετ). Ετσι, εχεις τα οφελη και των 2 σετ  ;) 


http://mobile.ernieball.com/products/electric-guitar-strings/1693/skinny-top-heavy-bottom-nickel-wound

Τα παραπάνω μιλωντας παντα για στανταρ κουρδισμα, στα χαμηλοκουρδισματα παντα χρειαζονται τα μεγαλυτερα gauges IMHO, ωστε να μην ειναι πολύ χαλαρες οι χορδες...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/15, 12:28 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #17 στις: 24/11/15, 12:39 »
ναι τα γνωριζω. Συμφωνοι σε ολα. Εγω απλα κατεθεσα την εμπειρια μου μιας και μετα απο χρονια κατεβηκα 2 νουμερα παχος γενικοτερα... μιλαω βεβαια για στανταρ κουρδισμα παντα...
Επειδη τοσα χρονια εχω πετυχει πολλες φορες σε κουβεντες φιλων που θεωρουσαν δεδομενα καποια πραγματα και αδιανοητο να πας σε μικρα νουμερα χορδων, εκανα την αλλαγη και ειπα να μοιραστω τις εντυπωσεις. Δεν ξερω αν συναναστρεφομαι λαθος μουσικους, αλλα υπαρχει μια δαιμονοποιηση γυρω απο τις λεπτες χορδες. Με αυτο δεδομενο τις ειχα αποκλεισει για χρονια. Λαθος μου. Εντελως υποκειμενικα.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #18 στις: 24/11/15, 13:20 »
Δεν ξερω αν συναναστρεφομαι λαθος μουσικους, αλλα υπαρχει μια δαιμονοποιηση γυρω απο τις λεπτες χορδες. Με αυτο δεδομενο τις ειχα αποκλεισει για χρονια. Λαθος μου. Εντελως υποκειμενικα.
Δεν πιστεύω πως φταίει αυτό. Φταίει το γεγονός πως το ίντερνετ και τα διάφορα forum μας έχουν παραμυθιάσει τόσο πολύ, που όπως είχε πει κι ένας ΚΑΛΟΣ επαγγελματίας μία φορά κι έχω αναφέρει πάλι 'κι εμένα αν την κιθάρα την κατουρίσει η γάτα μου θα έχει καλύτερο ήχο'.

Ο καθένας λοιπόν ψάχνει στο ίντερνετ, βγάζει συμπεράσματα χωρίς να έχει δοκιμάσει ο ίδιος και θεωρεί πως ο ήχος του κάθε καλλιτέχνη βγαίνει από τις χορδές, τον ενισχυτή, την κιθάρα του, το neck shape, κλπ κλπ. Μιας κι αναφέρθηκε παραπάνω, είναι κουτό να πιστεύει κανείς πως αν ρίξει μισό τόνο την κιθάρα του και βάλει και 12άρες χορδές ή 13 άρες χορδές θ'ακούγεται σαν τον SRV.

Γενικότερα λοιπόν, μιας και συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες, προφανώς και είσαι σε καλό δρόμο. Δοκιμάζεις ο ίδιος, κρίνεις το αποτέλεσμα και ... συνεχίζεις παίζοντας παρά διαβάζοντας στο ίντερνετ (αν π.χ. οι 12άρες έχουν 'καλύτερο' ήχο από τις 9άρες). Και φυσικά ακόμα καλύτερα, μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου μήπως βοηθηθεί και κάποιος άλλος ή ακόμα κι εσύ με κάτι που θα μάθεις και μπορεί να μην έχεις σκεφτεί.

Είμαστε σε καλό δρόμο πάντως :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #19 στις: 24/11/15, 13:35 »
Καλο ειναι πιστευω να "ξεμπροστιαζονται" και καποιοι αστικοι μυθοι που θελουν τις λεπτοτερες χορδες πχ 9αρες να σπανε πιο ευκολα σε σχεση με πχ τις 11αρες, κατι που φυσικά δεν ισχύει (ειναι καθαρα ψυχολογικός ο λογος) και αποτρεπει πιστευω καποιους να τις χρησιμοποιουν σε λαιβ καταστασεις...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #20 στις: 24/11/15, 14:13 »
Έχω αυτή τη στιγμή διάφορες χορδές σε διάφορες κιθάρες για διαφορετικούς λόγους. Παίζω με 10-46 σε standart κούρδισμα, αλλά έχω και 9-42, 9-46 και 11-50, σε διάφορες κιθάρες έτσι για τη δοκιμή και την αίσθηση. Χορδή έσπασα μόνο κατά την αλλαγή και μόνο e καντίνι κατά το τέντωμα. Μου αρέσει η αίσθηση της 11άρας σε μία les paul αλλά δεν θα βγω live με τπτ άλλο πέραν 10-46 που έχω συνηθίσει να παίζω. Πάντως γενικά είναι ωραίο να δοκιμάζεις διαφορετικές μάρκες, τύπους και μεγέθη χορδών. Εγώ για τις ελάχιστες διαφορές στον ήχο που "πιάνω" δεν καίγομαι, περισσότερο η αίσθηση στο χέρι με ενδιαφέρει, και εκεί ξεχωρίζω τις Cleartone, Rotosound Yellow και τις νέες NYXL της Daddario.
White noise

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #21 στις: 24/11/15, 14:49 »
@modfori για τον BB King έλεγα  ;D ;D

μιλάει για τη στροφή που έκανε προς τις λεπτές χορδές ύστερα απο κουβέντα που έιχε με τον BB King κάποια στιγμή που μοιραζόντουσαν ένα καμαρίνι.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #22 στις: 24/11/15, 14:54 »
@modfori για τον BB King έλεγα  ;D ;D

μιλάει για τη στροφή που έκανε προς τις λεπτές χορδές ύστερα απο κουβέντα που έιχε με τον BB King κάποια στιγμή που μοιραζόντουσαν ένα καμαρίνι.

Ναι το κατάλαβα αυτό. Και εγώ ήξερα για τον BB King ότι έπαιζε με πολύ λεπτές χορδές και είχα την εντύπωση πάντα ότι έπαιζε με 8άρες. Οπως επίσης ήξερα απο συνέντευξη παλιότερη του Γκίμπονς ότι το ότι γύρισε σε 8άρες (και μετέπειτα σε 7άρες) το οφείλει στον BB King. Προχτές λοιπόν έβλεπα το βίντεο που σου πόσταρα που λέει ο παππούς ότι προτιμάει 10άρες.... βγάλε άκρη  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #23 στις: 24/11/15, 16:36 »
Το βραδυ θα κατσω να ανεβασω μερικες φωτο και ενα δειγμα ηχου οπου θα εχει 2 χορδες περασμενες ταυτοχρονα στο μπασο,δηλαδη ιδιο σεταπ,ρυθμησεις tone και θα παιξω κατι με ιδια δακτηλοθεσια αλλα η διαφορες θα εινα ιοτι η μια θα ειναι .175 F# με 3 τυλιγματα και hex-core για μεγαλο scale,και η αλλη .254 F# με 5η6 τιλιγματα η οποια θα επρεπε να ηταν C# αλλα εχει hex-core μιροτερου scale ( το κλασικο 34 ενω το μπασο κοντευει το 40)
Και μολις παραλαβω με 5-6 τυλιγματα αλλα hex-core για scale 40 τοτε θα μπορω να συγκρινω διαφορες αναμεσα σε αριθμο τυλιγματων και σε hex-core.

@saved αναμένω εναγωνίως...

Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #24 στις: 24/11/15, 16:53 »
Η ίδια κιθάρα είναι, ο ίδιος ΑΚΡΙΒΩΣ ήχος βγαίνει απο τον ενισχυτή.
Για τι κιθαρα, μαγνητες  και ενισχυτη μιλαμε? Πεταλια κλπ στην αλυσιδα?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
8515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 18:12
από Chris2004
4 Απαντήσεις
2804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 13:33
από themos
1 Απαντήσεις
3376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 10:51
από Υπνοβάτης...
7 Απαντήσεις
11304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/12, 21:27
από dimism