Αποστολέας Θέμα: EHX Memory Boy  (Αναγνώστηκε 3431 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ilias_x

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - elias.x
    • Προφίλ
EHX Memory Boy
« στις: 06/10/13, 22:22 »
Καλησπέρα παίδες, έχει λίγες μέρες που έκανα μια παραγγελία από Thomann κι από λάθος μου παρήγγειλα το Memory Boy αντί για το Memory Boy Deluxe... Απ'οτι είδα σε βίντεο παρουσίασης είναι πολυ space για chorus / delay πετάλι που το θέλω εγω. Ποια η γνώμη σας για το εν λόγω πεταλάκι;

I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.
Jimmy Page

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EHX Memory Boy
« Απάντηση #1 στις: 06/10/13, 23:37 »
το Thomann προσφέρει 30-days-money-back αν σε ενδιαφέρει να το επιστρέψεις.

αλλά, νομίζω, πως θα πρέπει να πληρώσεις εσύ τα μεταφορικά της επιστροφής...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: EHX Memory Boy
« Απάντηση #2 στις: 07/10/13, 00:17 »
νομίζω, πως θα πρέπει να πληρώσεις εσύ τα μεταφορικά της επιστροφής...

αληθεύει
νομίζω όμως οτι είναι με εντολή του thomann προς τη μεταφορική και πληρώνεις πολύ λιγότερα απ'ότι αν το έστελνες εσύ απλά στη Γερμανία
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: EHX Memory Boy
« Απάντηση #3 στις: 07/10/13, 00:40 »
  Καλήν εσπέρα άρχοντα! Το λάθος σου σου στοίχησε εκτός από λιγότερα χρήματα ένα tap tempo και μεγαλύτερο εύρος παραμετροποίησης! Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω παίξει με το deluxe, είμαι όμως κάτοχος του boy και πρώην κάτοχος του toy άρα κρίνω σε σχέση με αυτά τα πετάλια που το ένα είναι μεγαλύτερο αδελφάκι του άλλου.
  Προσωπικά δε με έχει δυσαρεστήσει το πετάλι, αυτά που θέλω τα εξυπηρετεί και με το παραπάνω. Σε δυο πραγματάκια θέλω μόνο να σταθώ.


i. Το πετάλι είναι αναλογικό delay με κάποιες δυνατότητες modulation, αυτό όμως δεν το κάνει ούτε αμιγώς chorus, ούτε αμιγώς vibrato. Αυτό σημαίνει οτι οι ήχοι chorus και vibrato που θα πάρεις με τις ανάλογες ρυθμίσεις δε θα είναι τόσο παραμετροποιήσιμοι όσο αν χρησιμοποιούσες ξεχωριστά εφέ.
ii. Λίγη προσοχή με το ρεύμα του πεταλιού. Αν του δώσεις λιγότερα mA από αυτά που ζητάει θα το ενεργοποιείς και ψάχνεις να βρείς delay!!


Κατα τα λοιπά μιά χαρά για space καταστάσεις, ιδανικό αν χρησιμοποιείται ταυτόχρονα παρέα με ένα ψηφιακό delay!


Καλόπαιχτο σου εύχομαι!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: EHX Memory Boy
« Απάντηση #4 στις: 07/10/13, 20:27 »
Κάτοχος κι εγώ.

Άψογο πεταλάκι, από delay για maidenοειδή σόλο μέχρι psychedelic ήχους φάση Floyd, Eloy κλπ.

Δεν έχω άποψη για το Dlx, αλλά το απλό σου το συστήνω με τα 1000.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος quickaras

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: EHX Memory Boy
« Απάντηση #5 στις: 15/10/13, 05:19 »

Μολις σημερα το βραδυ πηρα το Memory Boy και αρχισα να το ψαχνω. Με μια πρωτη γευση διαπιστωσα οτι ειναι αρκετα ευρυ δηλαδη μπορει να σου βγαλει και συντομο delay σαν slap echo αλλα και πιο αργο (σε γενικες γραμμες αυτο που λες space). [/size]

Σιγουρα το Deluxe πρεπει να εχει περισσοτερες επιλογες τουτεστιν να βγαζει περισσοτερη ποικιλια ηχων. Αν ημουν στη θεση σου και δεν ημουν σιγουρος οτι ειναι αυτο που δε θα ανοιγα τη συσκευασια ακομα και θα εβλεπα τα πολυαριθμα βιντεος στο youtube που υπαρχουν και για τα 2 πεταλια.

[/size]
[/size]Αν θες τη γνωμη μου (υποκειμενικη παντα) νομιζω οτι αν θες πιο space delays τυπου (pink floyd και τετοια στυλ) νομιζω οτι τη κανει τη δουλεια του και με το παραπανω.

Αν θες space Delay δοκιμασε το εξης περιπου σετ. (Αν υποθεσουμε οτι γωνια δεξια ειναι το 10) τοτε το Delay στο 6 και ανω, το depth στο 0 > 2 το Βlend στο 4 και ανω το feedback στο 6 > 7 > 8 το πολυ. Δοκιμασε σε αυτο περιπου το setup να παιξεις με τα modulations ποια απο τις 2 κυματομορφες σου αρεσουν. Στη τριγωνη ο ηχος ειναι πιο λειος και εξομαλυμενος και στη τετραγωνη κανει κατι σαν pitch shifting ειναι λιγο πιο περιεργος ο ηχος. Οσον αφορα το 2ο διακοπτη το CHORUS ειναι πιο αργη ταχυτητα, το EXP. PEDAL μεσαια ταχυτητα[/font][/size] και φυσικα το VIBRATO εχει πιο συντομη ταχυτητα και σου βγαζει ενα πολυ πιο κοφτο delay.
[/size]
[/size]Βεβαια στο tube υπαρχουν αρκετα βιντεο οχι μονο reviews που στα περισσοτερα δειχνει και τα settings για τους διαφορους ηχους. Πειραματισου πολυ με αυτο το πεταλι γιατι το καλο του ειναι οτι και λιγο να αλλαξεις ενα απο τους διακοπτες κανει αρκετη διαφορα. Ειναι αρκετα ποικιλο πεταλι σιγουρα πλουσιοτερο απο το memory toy


[/size]Θα συμφωνησω με τον συνφορουμιτη πιο πανω οτι [size=78%] [/size][/font][/size]δεν το ειναι ούτε αμιγώς chorus, ούτε αμιγώς vibrato ενας ομως μεσος ακροατης και σε περιπτωση που το παιζεις μαζι με αλλα οργανα πεφτοντας ο δικος σου ηχος πανω στους αλλους θα του φανει σαν chorus η vibrato (με τις αναλογες ρυθμισεις βεβαια). Εγω παιζοντας το σαν vibrato εμεινα παντως σχετικα (οχι οσο θα ηθελα) ικανοποιημενος αν και θα προτιμουσα ενα σκετο vibrato αλλα ειναι και τα εξοδα για ενα επιπλεον πεταλι ενα προβλημα. Τελως παντων ειπα πολλα και σε κουρασα, τι να σου πω, εγω δε θα πληρωνα παραπανω για το Deluxe μιας και θεωρω οτι το Boy κανει τη δουλεια του και με το παραπανω. Οχι οτι δε θα το προτιμουσα (το Deluxe) αλλα ας οψεται το μνημονιο που μας εχει ξεφραγκιασει σχεδον ολους...Οσο λιγοτερα (η καθολου) λεφτα τοσο λιγοτερα πεταλια...
[/size]
[/size]Και μια ερωτηση και απο μενα. Επειδη το πηρα με ανταταλλαγη και οχι με αγορα πιστευω οτι ο μετασχηματιστης που μου εδωσε (γραφει πανω Replacement for Boss or Ibanez AC 50Hz Output 9.6 DC 200 mA Part number 200 BI) να ειναι της μανας του. Αλλιως αμα ειναι λαθος που δε πιστευω γιατι διαβασα το προσπεκτους απο το ιντερνετ θα εχω προβλημα. Θα ρωτησω αυριο αυτον που το ανταλλαξα αλλα αν μπορειτε πειτε μου και εσεις για το μετασχηματιστη μη μου εχει δωσει αλλον και μου καψει το πεταλι κριμα θα ειναι


Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: EHX Memory Boy
« Απάντηση #6 στις: 15/10/13, 22:56 »
Δεν υπάρχει λόγος να σου κάψει το πετάλι. Ως αναλογικό άλλωστε, καταναλώνει λίγα mΑ. Αν ενθυμούμαι καλώς, λιγότερα από 100.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/06, 02:09
από Fys
7 Απαντήσεις
3405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/06, 16:06
από Samdreamth
11 Απαντήσεις
5230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/07, 09:23
από Samdreamth
0 Απαντήσεις
1669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 13:04
από RoyBatty
EHX Memory boy & Memory toy.

Ξεκίνησε από C.Alexei Εφέ

0 Απαντήσεις
1832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 22:26
από C.Alexei
14 Απαντήσεις
4072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/10, 17:31
από master of puppets
9 Απαντήσεις
3979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 19:32
από if_it_is?
6 Απαντήσεις
5428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/11, 03:31
από truepiece