Αποστολέας Θέμα: Σαββόπουλος...  (Αναγνώστηκε 18605 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

VASILISHARA

  • Επισκέπτης
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #25 στις: 28/10/05, 22:08 »
(Θα μπορούσα να γίνω κι εγώ προσβλητικός αναφέροντας τα άπειρα ορθογραφικά και συντακτικά σου λάθη που μου έβγαλαν τα μάτια από τις κόγχες,αλλά όπως βλέπεις το θεωρώ ανούσιο)

Κι ομως το κανες ;) ;)Iroukos σωστη :)

Oooops...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #26 στις: 28/10/05, 22:14 »
καλε ηρεμια!
τι ειναι αυτα? ειπαμε να μιλαμε όχι να σκοτωθουμε! :)

Εσύ θα μας χαλάσεις την πιάτσα!

Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από ένα αξιοπρεπέστατο flame...πάρε μερικά ποπ-κορν κι άραξε! ;)

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #27 στις: 28/10/05, 22:15 »
καλε ηρεμια!
τι ειναι αυτα? ειπαμε να μιλαμε όχι να σκοτωθουμε! :)

Εσύ θα μας χαλάσεις την πιάτσα!

Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από ένα αξιοπρεπέστατο flame...πάρε μερικά ποπ-κορν κι άραξε! ;)

εεεεεεμμμμμ! ::)

λες ε? χμμμ! θα το εχω στα υποψιν! ;D

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #28 στις: 28/10/05, 22:32 »


Και κάτι εντελώς προσωπικό:Με τέτοιο εριστικό υφάκι γίνεσαι ενοχλητικός και προσβλητικός.Δεν με ξέρεις,δεν σε ξέρω,γράψε απλά την αποψή σου και τέρμα.
Εδώ είναι forum κατάθεσης απόψεων και όχι διαπληκτισμών.
(Θα μπορούσα να γίνω κι εγώ προσβλητικός αναφέροντας τα άπειρα ορθογραφικά και συντακτικά σου λάθη που μου έβγαλαν τα μάτια από τις κόγχες,αλλά όπως βλέπεις το θεωρώ ανούσιο)

Δεν νομιζω να σε προσεβαλα πρωσοπικα και οχι δενσε ξερω και δεν με ενδιαφερει να σε μαθω αν συμπεριφερεσαι ετσι, και αν δεν θε να βλεπεισ ορθογραφικα λαθη μη με διαβαζεις. Το να λες "(Θα μπορούσα να γίνω κι εγώ προσβλητικός αναφέροντας τα άπειρα ορθογραφικά και συντακτικά σου λάθη που μου έβγαλαν τα μάτια από τις κόγχες,αλλά όπως βλέπεις το θεωρώ ανούσιο)" ειναι απο μονο του αρκετα προσβλητικο δεν νομιζεις."Αν ΔΕΝ ξέρεις,απλά μην μιλάς" αυτο δεν ειναι προσβλητικο? μπορω και γω να σου πω οτι ΔΕΝ ξερεις το σαββοπουλο αρα μη μιλας. Και εσυ γιατι υποθετεις οτι δεν ξερω? Μηπως με εχεις ρωτησει?

Αλλα επειδη αν συνεχησουμε σε αυτο το ηφος καλυτερα να σταματησουμε και οτι θες να μου το πεις με πμ γιατι δεν ειναι του θεματος το αν γινομαι εριστικος η αν γινεσαι προσβλητικος

Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #29 στις: 29/10/05, 21:38 »
οκ πηρα ποπ κορν....αντε να δω απαντισεις!  :P

 ;D

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #30 στις: 30/10/05, 01:10 »
Όχι φασαρίες στο θέμα μου...  ;D
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Hajate

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #31 στις: 30/10/05, 17:11 »
Χαμός! Ακου εκει για ποιον..για τον Σαββόπουλο! Οτι ήταν όσον αφορα την πολιτική και κοινωνική του τοποθέτηση και την δημιουργία του, παλιά ήταν ετσι επειδη ετσι τον καλουσε η εποχή να είναι .. Και ήταν πραγματικά καλός και πρωτοπορος! Σήμερα πάλι τάσεται με το ρεύμα που είναι κυρίαρχο αλλα τώρα πια δεν αναδεικνυει πρωσοπικότητες.. Ισοπεδώνει γελοιοποεί ευνουχίζει καλλιτέχνες. Ο Σαββόπουλος δεν είναι παραφωνια μεσα σε οτι επικρατει στα βραβεια Αρίων και στην Ελληνική show biz ειναι εκπροσωπός τους πια.
Δεν είναι ανοιξη φέτος αυτή...!

Αποσυνδεδεμένος Hajate

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #32 στις: 30/10/05, 17:13 »
προσωπικότητες προσωπικότητες προσωπικότητες προσωπικότητες προσωπικότητες προσωπικότητες προσωπικότητες προσωπικότητες !!
Δεν είναι ανοιξη φέτος αυτή...!

jagmaster

  • Επισκέπτης
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #33 στις: 31/10/05, 21:09 »
Egw prepei na eimai mallon o monadikos ellinas o opoios den aksiwthike na akousei kati allo ap' ton savvopoulo ektos apo to sinnefoula kai to dimosthenous leksis, logw tou patera mou o opoios den ton goustarei mia kai dimokratika kai wraia mou eipe oti mporw na akousw oti thelw EKTOS apo savvopoulo kai proswpika den mou leei apolitws tipota. Oute san mousikos, oute san anthrwpos. Kai epeidh ginetai polys logos peri mousikwn kai koinwniknwn maxwn kai loipa: Lathi einai logiko na ginontai apo kathe anthrwpo, stin poreia tou allazei o xaraktiras tou kai oudeis anamartitos. Tha paradexomoun omws ton kathena pou antrikeia tha elege: "e, nai re kai se kivernitika partakia tha paiksw, kai me ipourgous tha kanw tourne sta stratopeda (panagia mou, kai na mou tixaine kati tetoio, tha zitousa na me kleisoun sto peitharxeio) kai o,ti thelw goustarw." Auto tha to elega eilikrineia kai ola entaksei. To na exoun simvei ola ta parapanw, na exei ginei klasikos kratikodiaitos neoellinas kai na to paizei kai agwnistis, e ante sto diaolo! Ama ftasoume sto simeio na mas douleuoun oi kathe logis savvopouloi tin katsame tin varka...

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #34 στις: 01/11/05, 00:30 »
Είμαστε μακράν της ουσίας (καιρό τώρα!!!!) και παρ’ ότι επιλέγουμε να ασχολούμαστε με ηλιθιότητες και μικρότητες περί Καλομοίρας-Τούρτας-Αερόστατου και Κουρεμένων Τριχών….ούτε το χιούμορ μας δεν διατηρούμε! Δανείζομαι λοιπόν απόσπασμα ενός άρθρου του συμπαθέστατου (αθλητικογράφο να τον πω???) Αντώνη Καρπετόπουλου.

«...Λατρεύω την ικανότητά του να σκανδαλίζει ακόμα το κοινό των μικροαστών επικριτών του κτυπώντας τους εκεί που πονάνε, δηλαδή στη σοβαροφανή αισθητική τους. Διαβάζω ότι τώρα τους ενόχλησε ότι μέσα από την τούρτα των γενεθλίων του βγήκε η Καλομοίρα - και γελάω γιατί εγώ το βρήκα υπέροχο, και σαν σκέψη και σαν θέαμα: σημειολογικά, για μία ακόμα φορά ο ιδιοφυής Διονύσης (που δεν είναι πατέρας όλων μας, αλλά ο πιο αγαπημένος θείος) εξήγησε με μία μόνο εικόνα προς τα πού βαδίζουμε. Η bimbo Καλομοίρα, γέννημα-θρέμμα της ελαφρότητας της εποχής μας, είναι το σαχλοκουδουνέ αύριο της τέχνης μας, μια παιδούλα που έρχεται σαν επόμενος σταθμός μιας διαδρομής, που ξεκίνησε με τη μεγαλοπρέπεια των στίχων του Σεφέρη και κατέληξε στα greekenglish! Τη βλέπουν όλοι αυτήν την καρκατσουλίστικη εξέλιξη, αλλά μόνο ο Σαββόπουλος έχει το κουράγιο να την προβάλει προσποιούμενος ότι συμβιβάστηκε μαζί της για να μας σοκάρει, όπως τότε που πέταξε με το αερόστατο ή όπως όταν κουρεύτηκε…»

Αύγουστος ‘04


Egw prepei na eimai mallon o monadikos ellinas o opoios den aksiwthike na akousei kati allo ap' ton savvopoulo ektos apo to sinnefoula kai to dimosthenous leksis

Δεν ξέρω εάν είσαι ο μοναδικός έλληνας που δεν έχει ακούσει παραπάνω από δυο τραγούδια του Σαββόπουλου.
Είσαι όμως ένας κλασικός νεοέλληνας που επιτρέπει στον εαυτό του να έχει άποψη για θέματα, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ.-δεν έχω κάνει λάθος, έτσι; Για δυο τραγούδια μίλησες.

Κι επειδή με το "e ante sto diaolo" του jagmaster κάτι μου θόλωσε το μάτι, θα τελειώσω με μια "πειραγμένη" παροιμία:

Όσα δεν φτάνει ο καθένας, σηκώνει το κεφάλι και τα φτύνει.
Μόνο που η ροχάλα πέφτει και του λούζει τη μούρη!!!

Αλλά μη στεναχωριέστε, οι άτιμοι νόμοι της παλιοφύσης φταίνε!!

ΥΓ. Εγώ πάντως κατέληξα. Είναι στραβός ο γιαλός....Ας αρμενίσουμε λοιπόν άφοβα…κι όσο πιο στραβά γίνεται.-

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #35 στις: 01/11/05, 14:16 »
Αδέρφια, εγώ νομίζω ότι αν ο Νιόνιος μπορούσε να τραγουδήσει ξανά, θα έλεγε στον κ. Διονύσση:
"Οταν τα γιοφύρια πίσω μας θα κόβονται, εγώ
Θα είμαι εκεί να σας θυμίζω τις μέρες τις παλιές" ;)
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος ΒασίληςΔ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Ωραία που 'ναι την αυγή, όταν γλυκοχαράζει...
    • Προφίλ
Λυπάμαι, λυπάμαι πολύ…

Μιλήσανε πολλοί, μιλήσανε άνθρωποι που ξέρουν μόνο δύο τραγούδια του Σαββόπουλου. Μιλήσανε άνθρωποι που δεν τους νοιάζει το καλλιτεχνικό του έργο, μιλήσανε άνθρωποι που λένε πως ξέρουν την προσωπική του ζωή και πόσο έχει ταξιδέψει! Μιλήσανε για τον κρατικοδίαιτο, φασίζων και μετανιωμένο Νιόνο που έκανε σκηνικές παρελάσεις με τον τότε Υπουργό Εθνικής Άμυνας. Μιλήσανε για τον τοπικιστή και καιροσκόπο καλλιτέχνη. Μιλήσανε άνθρωποι που δεν αξιώθηκαν να δουν ούτε ένα ζωντανό του καλλιτέχνη, αλλά σχηματίζουν την κρίση τους από υποψίες, από στιγμιαίες πληροφορίες της τηλεόρασης, ολιγοδευτερόλεπτες «ειδήσεις» και παρουσιάσεις στο δελτίο του “Star”.

Λυπάμαι και γιατί όλοι αυτοί είναι νέοι…
…δεν λυπάμαι που δεν τους αρέσει ο Σαββόπουλος, λυπάμαι για την ευκολία με την οποία κρίνουν, την ευκολία που βγάζουν την κακία τους και τα συμπλέγματα τους, λυπάμαι για την ημιμάθεια τους και την ρηχή τους σκέψη.


Λυπάμαι που το «Κωλοέλληνες» από ένα ευρηματικό τραγούδι με πολλές αλήθειες έγινε ένας εφιάλτης που κυκλώνει την σύγχρονη ελληνική καθημερινότητα. Το συγκεκριμένο τραγούδι δεν είναι πλέον αληθινό, είναι η ίδια μας η ζωή.

Λυπάμαι πως αυτοί που τα γράφουν αυτά ασχολούνται με την τέχνη…


Γνωρίζω την δισκογραφία του Σαββόπουλου την οποία έχω ακούσει εκατοντάδες φορές (τουλάχιστον ως το κούρεμα) και τον έχω δει ζωντανά τουλάχιστον δέκα φορές από το ’85 και πέρα. Ας κάνω και εγώ μια κρίση. Μόνο να κλάσει ο Σαββόπουλος είναι βαθιά καλλιτεχνική πράξη.

Όποιος έχει αντοχές ας παλέψει με τον «Μπάλλο» 15 λεπτά, ας ξαπλώσει πάνω σε «μια θάλασσα μικρή», αν θέλει να αποκτήσει εντοπιότητα ας «Γεννηθεί στην Σαλονική», αν θέλει να γνωρίσει τους μακρινούς προγόνους μας και τους προπατορικούς ρυθμούς τους ας ταξιδέψει στην «Μαύρη θάλασσα». Όποιος θέλει να γνωρίσει την σύγχρονη ελληνική ιστορία και τις λεπτές πτυχές της ας δείξει λίγο περισσότερη προσοχή στους στίχους του.


Ας είναι… τίποτα δεν πάει χαμένο. Αέρας είναι τα λόγια, άλλες φορές φεύγουν μεγάλα μεταναστευτικά ταξίδια κι άλλες γίνονται αναπνοή των δέντρων να κάνουν αυτό το τόπο λιγάκι ομορφότερο.


Καλά ταξίδια. 
"Στη φωτιά, ρίχνω όλα τα ταμένα
όνειρα, πάρτε με μαζί κι εμένα
να χαθώ σε τραγούδια περασμένα
κάπου εκεί, όσα έχω χρεωμένα ζω..."

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #37 στις: 01/11/05, 17:11 »
An και δεν ειναι τακτικη μου...θα γραψω..

ΒασιλησΔ +1

Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος pan-pan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB 1G - SP1!
    • Προφίλ
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #38 στις: 01/11/05, 17:56 »
Συμφωνώ απόλυτα με την "μπηχτή" του Παπακωνσταντίνου στην συναυλία του στο Ηρώδειο,λίγο πριν τραγουδήσει τα "Πουλιά της Δυστυχίας":"Ευτυχώς που κάποια τραγούδια δεν ακολουθούν την πορεία του δημιουργού τους".


Α! έχει άποψη για τον Σαββόπουλο και ο επαναστάτης Βασίλης. Την εκφράζει μάλιστα και μέσα στο Ηρώδειο, που είναι ως γνωστόν το λημέρι αλλα και ο τελικός προορισμός ολων των αντεργκραουντ καλλιτεχνών. Μάλιστα.
Πράγματι δεν πάμε καθόλου καλά!!!
...τοσος πονος, τοση ζωη ,πηγαν στην Αβυσσο
για ενα πουκαμισο αδειανο, για μιαν Ελενη.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #39 στις: 01/11/05, 18:01 »
Πράγματι δεν πάμε καθόλου καλά!!!
Γιατί? Μια χαρά πάμε...φρέσκο κάρβουνο και όρτσα τα πανιά!!! :P :P
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #40 στις: 01/11/05, 18:05 »
Πραγματι Βασιλια του Ανγκμαρ θα συμφωνησω μαζι σου... Ο Βασιλης ακολουθει συνεχως ανοδικη πορεια με δισκους διαμαντια οπως Φρεσκο Χιονι και Προσεχω Δυστυχως...αντιθετα με τον καταπτυστο και -πια- τελειωμενο καλλιτεχνη Σαββοπουλο...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος pan-pan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB 1G - SP1!
    • Προφίλ
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #41 στις: 01/11/05, 18:49 »
Οταν κολυμπάς οπου πάει το ρεύμα ειναι εύκολο να κάνεις γρήγορη πορεία (ανοδική; δεν ξέρω. Το αφήνω για τους τεχνοκριτικούς). Γιά να κρίνεις ομως χρειάζεται και κάτι παραπάνω απο τον λογαριασμό στην τραπεζα που σου απέφερε η (ανοδική;) πορεία.
...τοσος πονος, τοση ζωη ,πηγαν στην Αβυσσο
για ενα πουκαμισο αδειανο, για μιαν Ελενη.

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #42 στις: 02/11/05, 01:07 »
Ήρθαν ζεστά  ;D .

Στίχοι:

Κωλοέλληνες

Μελαψές φυλές,
κοντοπόδαρες
συνειρμοί του κράτους
που ξερνάει και να τους
τσιφτετέλληνες

Με γονείς χρηστές
των συντρόφων τους θήτες
για μνηστήρα οι αλήτες
τώρα διοικητές
κράτος ασυστόλων
και πεσμένων κώλων
κωλοέλληνες

Η χάρτα αυτού του κράτους κρύβει απάτη
που φτάνει στο γνωστό αγριορωμιό
στο datsun μιας φυλής που ζει φευγάτη , ναι
απ’ ότι ελληνικό στον κόσμο αυτό , ναι

Κωλοέλληνες κωλοέλληνες

Κωλοέλληνες μασκαρλίκια αει δές
στο άλφα της αξίας ,της αρχής της βίας ,λουτροκαμπινές
τιμωρός καιρός, πέντε αιώνες δύσης εθνικής θα ζήσεις από δώ και μπρος
με αγγλικές αλφαβήτες, μαλλιαροί μου Ελλαδίτες, θλιβερές μου πορδές

Πνεύμα αλήτικο, ελλαδίτικο
σε Μικρά Ασία , Κύπρο Λευκωσία, Βόρειο Ήπειρο
δεν ακούει κανείς
στο χειρότερο του ελληνισμού κομμάτι
στην Ελλάδα ζει

Μια φάουσα καταπίνει τον αέρα
την θάλασσα , την πόλη, το ιερό
πλημμύρισε σκουλήκια η μητέρα ,ναι
το ρόδο καταγής βγάζει καπνό
Δεν υπάρχει Ελπίς
στην Ελλάδα ζείς

Σκαλιστές σκιές , μακρυχέρηδες
με το φώς σπασμένο, κρατικοποιημένο
αγριέλληνες
αλλά εκεί στην ξένη
στην οθόνη σκυμένοι
θεϊκά δεμένοι με την οικουμένη
στους απέναντι τόπους
φωτοκολλημένοι απ’ τον εδώ ουρανό τους

Εδώ, εδώ θα ζούμε καταρρεύσεις
ο έξω Ελληνισμός θα προχωρεί
και φως και μουσική μιας άλλης σκέψης , ναι
στη μείζονα Ελλάδα θα εκραγεί
στους πανέλληνες στους πανέλληνες.




(Πως είπατε-από μέσα σας φυσικά !!! ; Η δόση αλήθειας είναι μεγάλη και στους στίχους καθρεφτίζεται ένα ή και παραπάνω κομμάτια σας; Μην ταράζεστε! Για άλλη μια φορά φταίει η φύση και οι νόμοι της  8) )



Επίσης...ΖΗΤΩ Η "ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ" των εταιριών για άλλη μια φορά...και για του λόγου μου το αληθές, ορίστε:
http://rapidshare.de/files/7057679/06.KVLOELLHNES_1988_.mp3.html
 


Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #43 στις: 02/11/05, 01:12 »
Ποια άλλη χώρα στον κόσμο έχει ρε σεις "Συμπρωτεύουσα"?

Η Θεσσαλονικη ειναι τετοια εκατονταδες χρονια....Μην ξεζνας οτι επι βυζαντινων χρονων λεγοταν και "συμβασιλευουσα"
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #44 στις: 02/11/05, 01:52 »
            Pote mou den enoxlithika me kati pou ekane o Sabbopoulos oute otan ekane to "megalo kolpo" me th Kalomoira.........panta briskw endiaferon to na ton akouw akoma kai an den symfwnw panta mazi tou. Omws th fora auth mporw na pw kai egw oti enoxlithika apo tis topikistikes Thessalonitikes klassikoures.
            Einai apeires oi fores pou bgazw kapnous apo ta autia me to posh apo thn oikonomia pou paragetai sthn eparxia xrhsimopoieitai apokleistika gia tis anagkes ths Athinas kai tou Athinokentrikou kratous, apo to posa xrhmata pou EGW paragw ergazomenos h prosferw ws forologoumenos xrhsimeusan wste o athinaios na exei metro alla egw na mhn exw nosokomeio, ta pairnw otan to Diethnes aerodromio ths polhs mou prosferei ethsiws 130 ekatomurria eurw ston kratiko korbana alla apo auta tipota den exei epistrepsei sto nhsi mou gia thn anabathmish tou aerodromiou (gia na mh pw gia to spatoshmo), ekneurizomai pou ta teleutaia 10 xronia sto nhsi mou den exei ginei OUTE ENA ergo, thimwnw me to oti auto pou otan sumbainei sthn eparxia (sic: perifereia) einai anaxio logou alla molis sumbei sth prwteuousa einai prwto thema alla to logudrio tou Sabbopoulou ebgaze mati..............se mia stigmh nomiza oti milage o Pswmiadhs.
       
        Oi Thesalonikeis exoun dikio na niwthoun paramelhmenoi.....(an kai kapoies fores theloun na ginoun......Athina sth thesh ths Athinas).....Omws o Sabbopoulos den katafere na xefugei apo thn katapiesmenh komplexikh sumprwteousianikh nootropia kai dialexe lathos topo kai kuriws lathos tropo gia na pei kati pou kata bash einai swsto. Einai polu dusaresto na blepeis kapoion pou ektimas gia thn exupnada tou, thn orthothta ths krishs tou,  gia ton tropo skepshs tou na LAIKIZEI toso polu....................perimena kati kalutero apo auton...........

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #45 στις: 02/11/05, 02:06 »
fenderiarhs,
μιλάς προφανώς για ένα θέμα που συζητήθηκε λεπτομερώς  και στο Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ.
Σε αυτό εδώ το θέμα όμως, πάρθηκαν "μπάλα" τα πάντα...και τα συμπεράσματα είναι ανεξέλεγκτα  ???


jagmaster

  • Επισκέπτης
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #46 στις: 02/11/05, 12:28 »
Aftasto to elliniko megaleio na krinei anthrwpous kai katastaseis mesa apo ena minima kai mesa apo mia othoni. Eidika ta sxoleia tou vasili d, me siginisan. Einai katapliktiko to psixodiagramma tou, pou tha tou proteina na patentarei tin methodo tis psixologikis analisis eks apostasews, mia kai einai gnwstis tis texnikis. Otan ftanoume sto simeio na thewroume to klasimo tou savvopoulou (theos filaksei diladi, etsi pou exei ginei o tipos, piriniko manitari tha vgei) pistopoioume to gegonos oti eimaste aksioi tis moiras mas, dioti mathame na thisiazoume to kritiko pneuma, xwris na sizitame alla akoulouthwntas panta ta alathita kapoiwn. Giati? Profanws den theloume na paradexomaste oti ta prwtipa mas xrewkopisan. Kai mazi tous kai meis.

Vagia, mporei h xlepa pou tha riksw na girisei panw mou kai mou lousei tin mouri. Egw omws exw mathei prosexw perissotero, oxi to pws tha ftisw, alla to na min gleipsw ekei pou tha ftisw. Kati pou to kanan kapoioi perixareis kai "san etoimoi apo kairo, san tharaleoi" pou leei kai o poihths...

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #47 στις: 02/11/05, 13:12 »
Βρε αδερφέ jagmaster, προσπάθησε να γράψεις στα ελληνικά...Μου έβγαλες τα μάτια για να σε διαβάσω...Να δεις που, άμα ξεκινήσεις να γράφεις στα ελληνικά, ούτε κι εσύ θα μπορείς να διαβάσεις τα greeklish... :-\
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

jagmaster

  • Επισκέπτης
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #48 στις: 02/11/05, 13:17 »
File mou, sou zitw xilia signwmi...Alla eimai stin germania. Orkizomai: Apo 01.12.05 (imerominia epistrsofis stin ellada) den tha ksanagrapsw greeklish. Kai pali signwmi. :-\ :'(

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Σαββόπουλος...
« Απάντηση #49 στις: 02/11/05, 13:26 »
Άντε, καλή επιστροφή...Πάω να πάρω ασπιρίνες...Τα ματάααααακια μου 8)
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/07, 23:56
από ssIonion1934
24 Απαντήσεις
7582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/07, 19:30
από Mrs Brightside
51 Απαντήσεις
18106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 19:19
από MechMech