Αποστολέας Θέμα: Joe Satriani - Strange Beautiful Music  (Αναγνώστηκε 4938 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Joe Satriani - Strange Beautiful Music
« στις: 01/03/07, 02:40 »

To 2002 μετά από 2 χρόνια από το τελευταίο "πειραματικό" album ( engines of creation 2000 ) επιστρέφει με έναν από τους καλύτερους δίσκους του. Πολλοί παραβλέπουν τις τελευταίες του στουντιακες δουλειές μετά το Crystal Planet. Λάθος. Έχουμε στα χέρια μας έναν καταπληκτικό δίσκο. Μια από τις καλύτερες παραγωγές σε δίσκο του Satriani και μια από τις πιο ώριμες. Και συνθετικά και μουσικά και ηχητικά. Παρά πολύ δεμένο album, με συνέχεια στα κομμάτια. Έμφαση στην μουσική και όχι τόσο στην τεχνική, τα 14 κομμάτια εναλλάσσονται από ρυθμικά σε lead και από μπαλάντες σε πιο groovy κομμάτια , με χαρακτηριστική άνεση. Την παραγωγή υπογράφουν οι  Satriani, Cuniberti, Caudieux αυτήν την φορά από την Sony, όπου φαίνεται η διαφορά στο αποτέλεσμα. Οι συνεργάτες του Satriani (Electric & Acoustic Guitar, Banjo, Bass, Keyboard) σε αυτήν την προσπάθεια είναι οι Matt Bissonette - Bass , Jeff Campitelli - Drums, Eric Caudieux - Keyboards and Computer Stuff, John Cuniberti - Percussion. Ενδιαφέρον παρουσιάζουν και οι Guest σε αυτό το δίσκο, ο Gregg Bissonette στα drumms στο Belly Dancer ,η Pia Vai Αρπα στο Chords Of Life και ο R. Fripp με την frippitronic Guitar του στο Sleep Walk που είναι και η μόνη σύνθεση στον δίσκο που δεν ανήκει στον Satriani. To cd ξεκινά με το Oriental Melody που είναι μια από τις αρκετές συνθέσεις του με βάση την oriental μουσική που του αρέσει αρκετά. Ο τίτλος του δεύτερου συνεχίζει το πρώτο αλλά ξεφεύγει μουσικά σε πιο satchy περάσματα. Η πρώτη μπαλάντα στο δίσκο το Starry Night, ένα καταπληκτικό κομμάτι όπου πιστεύω χαρακτηρίζει τα πιο μπαλάντα σημεία του δίσκου. Το Chords Of Life, κομμάτι με πολύ δυνατά μέρη σε εισάγει κατά κάποιο τρόπο στα ξεσπάσματα των επόμενων. Τα επόμενα κομμάτια ξετυλίγουν μια πολύ όμορφη ιστορία και καταλήγουν στο μαγικό You Saved My Life που κλείνει και την αυλαία. Τα επόμενα 2 κομμάτια είναι προσθήκες σε special εdition, και επανεκδόσεις. Για μένα το cd έχει συναισθηματική αξία αφού ήταν το πρώτο που κατάφερα να αγοράσω, και ενθουσιάστηκα. Από τότε είμαι Θέρμος φαν ( ανεμιστήρας ) του Satriani. Δυστυχώς οι συνθήκες κατά κάποιο τρόπο δεν άφησαν το cd να πάρει την θέση που κατ' εμε αξίζει. Από την μια έχουν αρχίσει να προωθούνται τα G3 από το 2001 και μετά, το 2000 είχαμε έναν όχι τόσο "φιλικό" δίσκο και το 2001 είχαμε το κορυφαίο για μένα Live in San Francisco που δεν άφησε πολλά περιθώρια. Αυτό σε συνδυασμό με τα πολλά cd που παράγονται στην εποχή άφησαν το SBM χαμηλότερα απ΄ότι άξιζε. Αν δεν κάνω λάθος ο τίτλος ήταν ο τίτλος της "εταιρίας" παραγωγής του στα πρώτα του βήματα.


Track List
1) Oriental Melody     
2) Belly Dancer    
3) Starry Night    
4) Chords of Life    
5) Mind Storm    
6) Sleep Walk    
7) New Last Jam    
8 ) Mountain Song    
9) What Breaks A Heart    
10) Seven String    
11) Hill Groove    
12) The Journey    
13) The Traveler    
14) You Saved My Life    
15) The Eight Steps    
16) Slick
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Strange Beautiful Music
« Απάντηση #1 στις: 01/03/07, 03:10 »
Υπάρχει μια λίστα με άλμπουμ τα οποία αποδεικνύουν άνετα,σε αντίθεση με ότι πιστεύουν πεισματικά ορισμένοι, ότι το τεχνικό παίξιμο και η βιρτουόζικη προσέγγιση της μουσικής μπορούν κάλλιστα να προσφέρουν ένα απόλυτα εμπνευσμένο και συναρπαστικό αποτέλεσμα.Το SBM μπαίνει άνετα σε αυτή τη λίστα!! Πολύ κακώς που το cd αυτό περνάει λίγο στο ντούκου. Η ηλεκτρική κιθάρα χρωστάει πολλά σε ανθρώπους σαν τον Joe Satriani.

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Strange Beautiful Music
« Απάντηση #2 στις: 01/03/07, 09:51 »
Εμένα αυτό το άλμπουμ του μου αρέσει καλύτερα απο όλα. Μόλις είχε βγεί εντομεταξύ ήρθε στην Ελλάδα και έκανε συναυλία στο θέατρο πέτρα στην Πετρούπολη. Και είχα πάει.. Μαγεία..

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Strange Beautiful Music
« Απάντηση #3 στις: 01/03/07, 10:00 »
και για μενα ειναι ειναι ο καλυτερος του δισκος απο το πρωτο μεχρι το τελευταιο τραγουδι! ο joe ειναι θεος!!!

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: Joe Satriani - Strange Beautiful Music
« Απάντηση #4 στις: 01/03/07, 11:03 »
Το Mountain Song απο τα πιο ατμοσφαιρικά κιθαριστικά κομμάτια που έχω ακούσει ποτέ... Το λατρεύω (έχει και φοβερό μπάσο) και το Chords of Life απο τις πιο έξυπνες συνθέσεις του δίσκου... Όσο για το Sleep Walk και τον Fripp πραγματικά αν αρχίσω να μιλάω δεν θα τελειώσω... Θα αρκεστώ στην φράση του ταμία του Metropolis όταν είδε το DVD των King Crimson που είχα τσιμπήσει (Deja Vroooom): "Εντάξει, ο Robert Fripp δεν μπορεί να είναι άνθρωπος, είναι εξωγήινος"...

Όπως και να έχει, αυτό το cd το θεωρώ πάρα πολύ μελωδικό, σε βαθμό που οποιοσδήποτε χωρίς καμία ή ελάχιστη επαφή με την κιθάρα (όπως εγώ) μπορεί ανετότατα να ακούσει αυτό το album χωρίς να κουραστεί και πολύ περισσότερο να του αρέσει και όλας... Άψογο.... Μακάρι και άλλοι βιρτουόζοι να ακολουθούσαν το παράδειγμά του χωρίς να πέφτουν στην παγίδα του να ρίχνουν το βάρος στην τεχνική...
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Strange Beautiful Music
« Απάντηση #5 στις: 01/03/07, 15:20 »
Είναι από τα αγαπημένα μου album και όταν το πρωτοπήρα το άκουγα πολύ συχνά και συνεχόμενα από την αρχή ως το τέλος! Μου αρέσουν πολύ τα τραγούδια του ακόμα αλλά τόσες φορές που τα έχω ακούσει τα'χω μάθει απ'έξω κι ανακατωτά (και να τα παίζω-τα περισσότερα!) :P ;D
Ο ήχος του μου αρέσει πολύ επίσης, έχει πολύ καλή παραγωγή!

Φίλε Symeon δυστυχώς τα υπόλοιπα albums του Άγιου Joe για τα οποία έχεις βάλει θέματα δεν τα έχω ακούσει ακόμα (ή τουλάχιστον όχι ολόκληρα για να εκφέρω άποψη). Μόλις τα ακούσω θα πω τη γνώμη μου! :D

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Strange Beautiful Music
« Απάντηση #6 στις: 01/03/07, 15:54 »
αρχισε αν θελεις απο το extremist! ;)

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Strange Beautiful Music
« Απάντηση #7 στις: 01/03/07, 16:07 »
αρχισε αν θελεις απο το extremist! ;)
Έχω μερικά σκόρπια τραγούδια τραγούδια του Satriani στον υπολογιστή μου (έχω και το The Extremist-το τραγούδι-πάρα πολύ καλό!). Το Until We Say Goodbye που έχω κατεβάσει (μισό :P) μου άρεσε πολύ και το The Mystical Potato Head Groove Thing ;D
Eυχαριστώ για τη συμβουλή! Έχω καεί τελευταία όλο instrumental Vai, Satriani κλπ. ακούω! :D

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Strange Beautiful Music
« Απάντηση #8 στις: 01/03/07, 20:47 »
Κατέβασε οπωσδήποτε τα Summer Song και Motorcycle Driver απο το Extremist και ολόκληρο το Crystall Planet.

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Strange Beautiful Music
« Απάντηση #9 στις: 01/03/07, 21:16 »
Κατέβασε οπωσδήποτε τα Summer Song και Motorcycle Driver απο το Extremist και ολόκληρο το Crystall Planet.
Έχω το videoclip του Summer Song και το Motorcycle Driver το'χω σε mp3! Καβάτζωσα τελευταία το G3 Live in Denver και έχω πορωθεί λίγο! Να φανταστείς το βλέπω για λίγο κάθε μέρα και μετά πετάνε και τα δικά μου χέρια πάνω στην ταστιέρα!! ;D :P ;D

Υ.Γ.: Yngwie Suckssssss!
Υ.Γ.2: Ξαναευχαριστώ για το ενδιαφέρον! :)
Υ.Γ.3: Σόρυ που το '€x€S@ το θέμα! :D

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Strange Beautiful Music
« Απάντηση #10 στις: 01/03/07, 21:21 »
Κατέβασε οπωσδήποτε τα Summer Song και Motorcycle Driver απο το Extremist και ολόκληρο το Crystall Planet.
Έχω το videoclip του Summer Song και το Motorcycle Driver το'χω σε mp3! Καβάτζωσα τελευταία το G3 Live in Denver και έχω πορωθεί λίγο! Να φανταστείς το βλέπω για λίγο κάθε μέρα και μετά πετάνε και τα δικά μου χέρια πάνω στην ταστιέρα!! ;D :P ;D

Υ.Γ.: Yngwie Suckssssss!
Υ.Γ.2: Ξαναευχαριστώ για το ενδιαφέρον! :)
Υ.Γ.3: Σόρυ που το '€x€S@ το θέμα! :D


Yngwie Sucks??????????????? Με τίποτα....

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Strange Beautiful Music
« Απάντηση #11 στις: 02/03/07, 09:12 »
εμενα παντως δεν μου πολυαρεσει ο yngwie γιατι πανω κατω εχει τις ιδιες τεχνικες στοα τραγουδια του και τις ιδιες ιδεες! στο G3 ομως δινει ρεστα!!!

Αποσυνδεδεμένος pan-The_gunslinger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • Gallagher's Dreamer
    • Προφίλ
    • blues lovers
Απ: Joe Satriani - Strange Beautiful Music
« Απάντηση #12 στις: 02/03/07, 12:49 »
Εδώ αναφερόμαστε όμως στον Satriani και τον δίσκο του Strange Beautiful Music. Όντως αδικήθηκε σαν άκουσα και πέρασε πολύ στα πεταχτά. Πολλές κυκλοφορίες ο Satriani μαζεμένες και μέτα εξαφανίζεται στα blues-αδικα της Αμερικής...

A.Ο.Ξ - RORY - ΘΑΝΑΤΟΣ +ΤΕΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Strange Beautiful Music
« Απάντηση #13 στις: 02/03/07, 13:11 »
Ο πρωτος δισκος απο Satch ;D που αγορασα και παραμενει ο αγαπημένος μου. Μπορει να μην ειναι ο συνηθισμένος satriani που εχουμε ακουσει  σε αλλα cd του, αλλά οι συνθεσεις αυτου εδω εχουν κατι το ξεχωριστό και ιδιαίτερο. Ολοκληρος ο δίσκος εχει τρομερο feeling και οπως ειπωθηκε και πριν, ατομα  τα αποιοα δεν τους αρεσει η μουσικη του σατριανι λογω του "βιρτουοζισμου" του, μπορούν να ακούσουν και να απολάυσουν πολύ ευχαριστα αυτα τα κομμάτια του.
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Strange Beautiful Music
« Απάντηση #14 στις: 02/03/07, 15:25 »
Σόρυ τελευταίο άσχετο post απλά για να απαντήσω!
Είπα Yngwie sucks περισσότερο για τη σκηνική του παρούσια και γενικά το ύφος του.
Όσον αφορά το παίξιμο ναι μεν παίζει παπάδες αλλά καταντάει εύκολα κουραστικός σε σχέση με τους άλλους δύο (Vai, Satriani). Παρόλα αυτά μερικά σόλο του μου άρεσαν αρκετά (όπως το interlude στο Rocking In The Free World και λιγότερο το σόλο στο Little Wing) ;)

Τέρμα τα off-topic για μένα! Σόρυ για τις παρεμβολές! ;D

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Strange Beautiful Music
« Απάντηση #15 στις: 02/03/07, 22:59 »
Ήταν ο πρώτος δίσκος του Satch που άκουσα και παραμένει ο αγαπημένος μου, και από τους αγαπημένους μου ροκ δίσκους γενικά! Πραγματικά με ταξιδεύουν τα κομμάτια του, οι εικόνες που δημιουργεί νομίζω δεν μπορούν να εκφραστούν από κανέναν άλλο κιθαρίστα.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Strange Beautiful Music
« Απάντηση #16 στις: 04/03/07, 14:26 »
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Symeon που μου το πάσαρε....... :)

Αυτό...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Strange Beautiful Music
« Απάντηση #17 στις: 04/03/07, 18:48 »
Δασκαλε το χω λιωσει και το γνωριζεις ;D ;D
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
29 Απαντήσεις
20267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/09, 16:20
από valex_van_halen
0 Απαντήσεις
3751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/05, 16:20
από antonioua8
0 Απαντήσεις
1427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/06, 13:54
από Θοδωρής
6 Απαντήσεις
3152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/06, 10:24
από Symeon
1 Απαντήσεις
2309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 15:54
από Jezus
0 Απαντήσεις
1410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/10, 12:27
από MaD
0 Απαντήσεις
2521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/10, 15:09
από YmiRLinG
1 Απαντήσεις
2108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 18:49
από tseug
0 Απαντήσεις
2228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/11, 14:40
από gordianknot
5 Απαντήσεις
2602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/11, 01:33
από kopaniamento