Αποστολέας Θέμα: Ο Bob Dylan στο terravibe 29/5  (Αναγνώστηκε 6377 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Ο Bob Dylan στο terravibe 29/5
« στις: 16/03/10, 23:57 »
ανακοινώθηκε στο σαιτ του καλλιτέχνη οπότε είναι σχεδόν σίγουρο... δεν ξέρω τι γίνεται στα live του αλλά θα ήθελα να τον δω...
ρίξτε μια ματια σε αυτό το άρθρο....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος boxer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep on rocking in a free world
    • Προφίλ
Απ: Ο Bob Dylan στο terravibe 29/5
« Απάντηση #1 στις: 24/03/10, 09:14 »
Βγαινει...λεει τα τραγουδια του...δεν λεει κουβεντα....και φευγει....

Καποιοι λενε οτι αμα εισαι ο Dylan δεν εισαι υποχρεωμενος να λες κουβεντα σε κανενα...

Εγω λεω να παει να ναει ναναει...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ο Bob Dylan στο terravibe 29/5
« Απάντηση #2 στις: 24/03/10, 16:31 »
Κατά τη γνώμη μου ένας από τους πολύ υπερεκτιμημένους μουσικούς μαζί με πολλούς άλλους.

Τι να κάνω τους ωραίους στίχους όταν ακούω τη φωνή του Ντύλαν? Εντάξει, πολλοί θα πέσετε να με φάτε, αλλά όλοι έχουμε από μία... άποψη.  ;D

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Ο Bob Dylan στο terravibe 29/5
« Απάντηση #3 στις: 25/03/10, 09:07 »
Στην Ελλάδα με τα "ψευτοαγγλικά" που γνωρίζουμε αδυνατούμε να κατανοήσουμε το βάθος των στίχων ενός ποιητή-καλλιτέχνη σαν τον Dylan. Όπως αδυνατούμε να κατανοήσουμε τομές (αδιανόητες για την εποχή τους) που έφερε στη φολκ, κλπ.

Γενικά είναι λάθος να κρίνουμε έναν καλλιτέχνη αν δεν προσδιορίσουμε το έργο του, τη χρονική στιγμή που έγινε και τη γενικότερη επίδραση που είχε στα μουσικά και κοινωνικά πράγματα τότε.

Ο Dylan είναι δύστροπος χαρακτήρας, υπερόπτης, κλπ., κλπ. Είναι όμως από τους λίγους εν ζωή καλλιτέχνες που δικαιούται να είναι έτσι. Το μέγεθός του είναι τεράστιο! Σε όποιον αρέσει. Μη περιμένετε να βγει στο live και χαριεντίζεται με τον κόσμο λέγοντας τις κλασσικές και απίστευτες π@π@αρολογίες του στυλ "είστε φανταστικοί, το καλύτερο ακροατήριο, η Ελλάδα είναι πανέμορφη, κλπ." ή να χοροπηδάει πάνω στη σκηνή σαν μαϊμού. Αν θέλετε show να πάτε στους Rammstein.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Ο Bob Dylan στο terravibe 29/5
« Απάντηση #4 στις: 25/03/10, 09:46 »
Μόνο για το γεγονός ότι ο Hendrix έτρεχε σαν σχολιαρόπαιδο, μες την χαρά, με τον δίσκο του Dylan παραμάσχαλα για να τον δείξει στην κοπελιά του, αυτό μου αρκεί εμένα.

Εκτός από τα κοινότυπα αλλά πέρα για πέρα αληθινά "Είναι ένας ζωντανός θρύλος" πιστεύω ότι είναι απίστευτη ευκαιρία να δεις έναν τέτοιο καλλιτέχνη πριν αποδημήσει από τον μάταιο τούτο κόσμο.
Θα ναι κάτι για να λες στα παιδιά σου.

Δεν είναι λίγο ότι ο άνθρωπος έχει επηρρεάσει τόσο την μουσική στο σύνολό της, ήταν από τους κύριους εκφραστές της "επανάστασης" (δεν εννοώ της σεξουαλικής) των 60's και έκανε επιτυχίες με αυτή την απαίσια φωνή, και με πολιτικοποιημένο στοίχο την στιγμή που ο κόσμος τσίρηζε με τα "I want to hold your hand"και τα ντου ντα ντι ντιρι νταμ ντιρι ντουμ...

"Come mothers and fathers Throughout the land
And don't criticize What you can't understand
Your sons and your daughters Are beyond your command
Your old road is rapidly agin'.
Please get out of the new one If you can't lend your hand
For the times they are a-changin'."

Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ο Bob Dylan στο terravibe 29/5
« Απάντηση #5 στις: 25/03/10, 11:45 »
Στην Ελλάδα με τα "ψευτοαγγλικά" που γνωρίζουμε αδυνατούμε να κατανοήσουμε το βάθος των στίχων ενός ποιητή-καλλιτέχνη σαν τον Dylan. Όπως αδυνατούμε να κατανοήσουμε τομές (αδιανόητες για την εποχή τους) που έφερε στη φολκ, κλπ.

Γενικά είναι λάθος να κρίνουμε έναν καλλιτέχνη αν δεν προσδιορίσουμε το έργο του, τη χρονική στιγμή που έγινε και τη γενικότερη επίδραση που είχε στα μουσικά και κοινωνικά πράγματα τότε.

Ο Dylan είναι δύστροπος χαρακτήρας, υπερόπτης, κλπ., κλπ. Είναι όμως από τους λίγους εν ζωή καλλιτέχνες που δικαιούται να είναι έτσι. Το μέγεθός του είναι τεράστιο! Σε όποιον αρέσει. Μη περιμένετε να βγει στο live και χαριεντίζεται με τον κόσμο λέγοντας τις κλασσικές και απίστευτες π@π@αρολογίες του στυλ "είστε φανταστικοί, το καλύτερο ακροατήριο, η Ελλάδα είναι πανέμορφη, κλπ." ή να χοροπηδάει πάνω στη σκηνή σαν μαϊμού. Αν θέλετε show να πάτε στους Rammstein.

Στην Κύπρο μαθαίνουμε κανονικά Αγγλικά και όχι ψευτοαγγλικά όπως λες για την Ελλάδα. Οπότε αν το έγραψες για μένα, αυτό δεν ισχύει.
Μια χαρά καταλαβαίνω τους στίχους του, διαφωνώ πάντως μαζί σου περί βαθυστόχαστων στίχων καθώς, κανείς δε μπορεί να εξηγήσει με πλήρη αρτιότητα αυτό που λέμε ''τι θέλει να πει ο ποιητής''. Το πώς έγραψε, τι έγραφε και τι εννοούσε ο καθένας, είναι εντελώς υποκειμενικό.

Γενικώς προσωπικά δεν μ'αρέσουν οι πολιτικοποιημένοι στίχοι. Δεν μ'αρέσουν επίσης οι συγκυριακές επιτυχίες λόγω εποχής, λόγω καταστάσεων.
Έγραψα και πριν ότι είναι η προσωπική μου άποψη.

Ποσώς με απασχολεί αν ο Ντύλαν είναι δύστροπος, υπερόπτης κλπ. Αν αριθμήσεις τους καλούς χαρακτήρες στη μουσική, θα μετριούνται στα δάχτυλα, (βλέπε Malmsteen, Jagger, Aerosmith, Guns n Roses, Judas Priest και πολλοί άλλοι μουσικοί και συγκροτήματα).

Οσον αφορά το σχόλιο του Alex_Under, φίλε θα βρεις πολύ κόσμο να μην τον απασχολεί το τι έκανε τότε ο Hendrix λόγω Dylan, με τη δικαιολογία ότι ο Hendrix τότε ήταν Θεός και τώρα πολλοί παίζουν πολύ καλύτερα απ'αυτόν. Δε βγάζεις εύκολα άκρη μ'αυτά.

Τελειώνοντας να πω ότι δεν πιστεύω ότι ο Dylan είναι ένας άχρηστος καλλιτέχνης και όσοι τον γουστάρουν είναι πρόβατα.
Ο Dylan είναι ο Dylan και άλλοι τον βλέπουν σαν Θεό και άλλοι σαν έναν καλλιτέχνη που κατάφερε να έχει πολλούς οπαδούς, it's as simple as that.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Ο Bob Dylan στο terravibe 29/5
« Απάντηση #6 στις: 25/03/10, 12:41 »
Δεν σε γνωρίζω προσωπικά οπότε δεν θα έκανα ποτέ προσωπική κρίση για τη γνώση των αγγλικών σου. Ξέρω ότι γενικά οι Κύπριοι μιλούν καλύτερα αγγλικά από τους Ελλαδίτες, αλλά και πάλι αυτά υστερούν πολύ από την καθομιλουμένη αγγλική η οποία είναι απαραίτητη για να κατανοήσεις σωστά μια γλώσσα και ιδιαίτερα την ποίησή της. Αυτοί που ζουν ή έζησαν Αγγλία ή ΗΠΑ το ξέρουν καλά αυτό.

Είναι μεγάλο λάθος να χαρακτηρίζεις "ευκαιριακή" την επιτυχία του Dylan επειδή χρονικά τοποθετείται σε μια εποχή έντονης αμφισβήτησης. Ο Dylan και μερικοί άλλοι διαμόρφωναν καταστάσεις τότε και δεν τις ακολουθούσαν απλά. Αν ήταν ευκαιριακός τότε δεν θα συνέχιζε σχεδόν μισό αιώνα μετά να βγάζει διαμάντια με καθολική αποδοχή.

Αφού δεν σου αρέσουν πολιτικοποιημένοι στίχοι και τραγούδια πως να σου αρέσει ο Dylan…;

Κι εγώ προσωπικές απόψεις εκφράζω…
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Bob Dylan στο terravibe 29/5
« Απάντηση #7 στις: 25/03/10, 13:40 »
παιδιά , δεν κατάλαβα γιατί μπλέχτηκε η Κύπρος με τον Bob Dylan. έκανα διακοπές κάποτε στην Κύπρο και διαπίστωσα ότι τα ίδια βλαχο-εγγλέζικα με τους Έλληνες μιλάνε.
χώρια που η προφορά τους είναι πολύ βαρειά για τ' αυτιά μου. και στα Ελληνικά και στα Αγγλικά. οπότε τι να λέμε τώρα. ο Bob Dylan υπήρξε και παραμένει στα ύστερά του ένας πολύ σπουδαίος συνθέτης και τραγουδοποιός και ποιητής και άλλα διάφορα. σε όποιους δεν αρέσει απλά ας μην τον ακούνε κι ας μην τον διαβάζουνε αφού δεν τον καταλαβαίνουνε.
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Ο Bob Dylan στο terravibe 29/5
« Απάντηση #8 στις: 25/03/10, 14:16 »
Ρε παιδιά τι να λέμε τώρα... ο ντίλαν είναι ο ντίλαν! δεν είναι ούτε ένας απλός τραγουδιστής ούτε ένας φρόντμαν ούτε ένας σοουμαν.... είναι Καλιτέχνης με το Κ κεφαλαίο :P
Έχει σημαδέψει γενιές και γενιές με τους στίχους του και την μουσική του... μπορεί να είναι και αυτος και η μουσική του κάπως ιδιαίτερη και να μην κάνει το live που μετά θα είσαι φουλ ανεβασμένος αλλά όσο κοινότυπο και να ακούγεται είναι ένας ζωντανός μύθος!
Εγώ μεγάλωσα με την μουσική του οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να το χάσω....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος margaritarenia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
  • If I were a train I'd be late...again..
    • Προφίλ
Απ: Ο Bob Dylan στο terravibe 29/5
« Απάντηση #9 στις: 02/04/10, 15:06 »
Στην Ελλάδα με τα "ψευτοαγγλικά" που γνωρίζουμε αδυνατούμε να κατανοήσουμε το βάθος των στίχων ενός ποιητή-καλλιτέχνη σαν τον Dylan. Όπως αδυνατούμε να κατανοήσουμε τομές (αδιανόητες για την εποχή τους) που έφερε στη φολκ, κλπ.

Γενικά είναι λάθος να κρίνουμε έναν καλλιτέχνη αν δεν προσδιορίσουμε το έργο του, τη χρονική στιγμή που έγινε και τη γενικότερη επίδραση που είχε στα μουσικά και κοινωνικά πράγματα τότε.

Ο Dylan είναι δύστροπος χαρακτήρας, υπερόπτης, κλπ., κλπ. Είναι όμως από τους λίγους εν ζωή καλλιτέχνες που δικαιούται να είναι έτσι. Το μέγεθός του είναι τεράστιο! Σε όποιον αρέσει. Μη περιμένετε να βγει στο live και χαριεντίζεται με τον κόσμο λέγοντας τις κλασσικές και απίστευτες π@π@αρολογίες του στυλ "είστε φανταστικοί, το καλύτερο ακροατήριο, η Ελλάδα είναι πανέμορφη, κλπ." ή να χοροπηδάει πάνω στη σκηνή σαν μαϊμού. Αν θέλετε show να πάτε στους Rammstein.
:up :up

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Ο Bob Dylan στο terravibe 29/5
« Απάντηση #10 στις: 12/04/10, 14:43 »
βγήκε και η ανακοίνωση για τα εισιτήρια... εμένα με εξέπληξε ευχάριστα πάντως....

"Η προπώληση των εισιτηρίων για τη συναυλία του Bob Dylan ξεκινά την Τρίτη, 13 Απριλίου.

Τα πρώτα 2500 εισιτήρια κοστίζουν 39 €.
Μετά την εξάντλησή τους, το εισιτήριο γενικής εισόδου θα κοστίζει 45 €.
Το εισιτήριο της διακεκριμένης θέσης κοστίζει 75 €.
Τα εισιτήρια στο ταμείο την ημέρα της συναυλίας θα κοστίζουν 50 €.

Σημεία προπώλησης:
Ticket House:
Αθήνα
Πανεπιστημίου 42 (εντός της στοάς)
Θεσσαλονίκη
Μητροπόλεως 102

Online Sales ή αγορές με πιστωτική κάρτα, 24 ώρες/ωρο:
www.ticketpro.gr | www.tickethouse.gr"
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Ο Bob Dylan στο terravibe 29/5
« Απάντηση #11 στις: 16/04/10, 00:35 »
Wow!  Οκ,  ξεφτίλα να θεωρούμε φθηνά τα 40 Γιούρα,  αλλά ειλικρινά περίμενα 50αρικο τουλάχιστον.  Θυμάμαι πριν 4 χρόνια σε συναυλία του στην Γερμανία,  το εισιτήριο κόστιζε 65.  Όντως έκπληξη...

Αποσυνδεδεμένος ev!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Lord i just dont care
    • Προφίλ
Απ: Ο Bob Dylan στο terravibe 29/5
« Απάντηση #12 στις: 26/05/10, 21:54 »
egw na kanw mia erwtisi?? pws pame m***kasa?? as mou dwsei kapoios ta fwta tou gt den exw xanapaei kai dn eimai kan apo athina...pleaseeee
I have only come here seeking knowledge,things they would not teach me in college....

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Bob Dylan στο terravibe 29/5
« Απάντηση #13 στις: 27/05/10, 00:04 »
Εvi αρχικά,θα είσαι με αυτοκίνητο ή ποδαράκια?

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Ο Bob Dylan στο terravibe 29/5
« Απάντηση #14 στις: 27/05/10, 00:05 »
egw na kanw mia erwtisi?? pws pame m***kasa?? as mou dwsei kapoios ta fwta tou gt den exw xanapaei kai dn eimai kan apo athina...pleaseeee

1η και καλύτερη επιλογή το αυτοκίνητο... αλλά για να ρωτάς μάλλον δεν έχεις  :P
μετά υπάρχει το τρένο του οσε που πάει μέχρι τη μαλακάσα αλλά έχει κανένα τέταρτο περπάτημα....
και τέλος αυτό που θα σου προτείνω εγώ είναι το ΚΤΕΛ Αττικής... ρίξε μια ματιά στο λινκ για πληροφορίες http://www.ktelattikis.gr/company/Terra_Vibe.pdf
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Bob Dylan στο terravibe 29/5
« Απάντηση #15 στις: 27/05/10, 00:17 »
Άσε πρώτα την κοπέλα να απαντήσει με τί είναι ρε λιγούρι sakman :P

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Ο Bob Dylan στο terravibe 29/5
« Απάντηση #16 στις: 27/05/10, 00:26 »
Άσε πρώτα την κοπέλα να απαντήσει με τί είναι ρε λιγούρι sakman :P


το είχα γράψει το μνμ όταν είδα το δικό σου και μετά λέω να μην πάει χαμένο  ;D

BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/06, 00:16
από Joef - Über Alles
85 Απαντήσεις
24330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/09, 19:48
από gers
0 Απαντήσεις
1960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/10, 11:48
από KYRIAKOYLA123
1 Απαντήσεις
2308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/12, 03:27
από Eagle Of Kamelot