Αποστολέας Θέμα: Αγορά ακριβού τρανζίστορ, πούλημα του λαμπάτου  (Αναγνώστηκε 10006 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Το ενισχητή τον θέλω για πρόβες και για live και παρολάυτα θα ρωτήσω , ο V2 θα έχει καλή ανταπόκρισή σε live σε club και στις πρόβες(σε χαμηλά volume) φενεταί απιστευτός ενισχητής και αυτο που θέλω;

Nαι τα βατ φτανουν ανετα, παιζει καλα και σε χαμηλες εντασεις, τον εχει φιλος που κανει και περιοδειες κτλ, παιζει και σε πολυ μεγαλες σκηνες, μια χαρα βγαινει παντα, ακομα και διπλα σε λαμπατα μηχανηματα που χρησιμοποιει ο αλλος κιθαριστας (δανεικα η νοικιασμενα π.χ. mesa dual rectifier solo) βγαινει μια χαρα. Αλλο ηχο τελειως βεβαια, διαφορετικο ο ενας κιθαριστας, διαφορετικο ο αλλος.
Βεβαια εγω θα προτιμουσα ενα λαμπατο θηριο, αλλα για αυτο που θελεις και οπως τα περιγραφεις ο ενισχυτης ειναι γαντι.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Το ενισχητή τον θέλω για πρόβες και για live και παρολάυτα θα ρωτήσω , ο V2 θα έχει καλή ανταπόκρισή σε live σε club και στις πρόβες(σε χαμηλά volume) φενεταί απιστευτός ενισχητής και αυτο που θέλω;

Nαι τα βατ φτανουν ανετα, παιζει καλα και σε χαμηλες εντασεις, τον εχει φιλος που κανει και περιοδειες κτλ, παιζει και σε πολυ μεγαλες σκηνες, μια χαρα βγαινει παντα, ακομα και διπλα σε λαμπατα μηχανηματα που χρησιμοποιει ο αλλος κιθαριστας (δανεικα η νοικιασμενα π.χ. mesa dual rectifier solo) βγαινει μια χαρα. Αλλο ηχο τελειως βεβαια, διαφορετικο ο ενας κιθαριστας, διαφορετικο ο αλλος.
Βεβαια εγω θα προτιμουσα ενα λαμπατο θηριο, αλλα για αυτο που θελεις και οπως τα περιγραφεις ο ενισχυτης ειναι γαντι.

ευχαρηστω πολύ!
θα δοκιμάσω βεβαία και αλλόυς δυο που έχω υποψη (peavey 5150,engl fireball 60 watt) αλλά αυτος ο randall με την καταληλή καμπίνα θα είναι υπέροχος !ελπίζω να έχει τις δυναμικές ενούς λαμπάτου;Επίσεις ακούσα ότι καίγονται αντιστάσει,έχει αυτο το πρόβλημα είναι δύσκολο να βάλω ο ίδιο καλύτερες;

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Φιλε μου τις δυναμικες ενος λαμπατου, τις εχει ο λαμπατος. Οι τρανζιστορ ενισχυτες ειναι μια χαρα μηχανακια, ειδικα για ορισμενα ειδη μουσικης ειναι λουκουμι, αλλα μην περιμενεις να εχεις τις ιδιες δυναμικες, κομπρεσσαρισμα, αρμονικες και γενικοτερα ηχο λαμπατου.
Στο κατω κατω, στα ακραια ειδη μουσικης, ουσιαστικα τετοια πραγματα μαλλον θες να τα αποφυγεις και θες απλα να εχεις ενα wall of sound με ικανο τσαγκα τσαγκα (sic) και πολυ κοφτο ηχο.
Εκτος αν εννοεις κατι αλλο οταν λες δυναμικες λαμπατου...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Φιλε μου τις δυναμικες ενος λαμπατου, τις εχει ο λαμπατος. Οι τρανζιστορ ενισχυτες ειναι μια χαρα μηχανακια, ειδικα για ορισμενα ειδη μουσικης ειναι λουκουμι, αλλα μην περιμενεις να εχεις τις ιδιες δυναμικες, κομπρεσσαρισμα, αρμονικες και γενικοτερα ηχο λαμπατου.
Στο κατω κατω, στα ακραια ειδη μουσικης, ουσιαστικα τετοια πραγματα μαλλον θες να τα αποφυγεις και θες απλα να εχεις ενα wall of sound με ικανο τσαγκα τσαγκα (sic) και πολυ κοφτο ηχο.
Εκτος αν εννοεις κατι αλλο οταν λες δυναμικες λαμπατου...

Μετα απο δοκιμές καταλαβά πως ενας τραζίστορ μπορεί να μου δώσει τον ήχο που θέλω σαν ηχοχρωμα πιο ευκολά απο έναν λαμπάτο, αλλά δεν μπορει να μου δώσει  αυτα που μπορεί ενας λαμπάτος ως προς τις δυναμικές(με την δική σου έννοια) αλλά το αντίθετο μπορεί να γίνει  ετσί θα προσπαθήσω το αντίθετο.....

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Yep! Για αυτο οι περισσοτεροι προτιμουν τους λαμπατους. Οχι μονο για τον ηχο, αλλα κυριως για την αισθηση, το feedback (οχι ακουστικα, αισθτηριακα αν μου επιτρεπεις την φραση) που παιρνεις απο τον ενισχυτη.
Στον λαμπατο μια απλη συμβουλη για τον ηχο που θες. Παρε εναν με master volume και για το ειδος που θες, παιζε με χαμηλα το master (2-2.5 με 3) και με πιο ψηλα το preamp gain. Κοψε λιγο μπασσα αν νιωθεις να μπουκωνει (ακομα καλυτερα αν εχεις γραφικο eq πεταλακι, κοψε τις συχνοτητες πριν την εισοδο στον ενισχυτη απο 80 με 120hz). Μην τσιγκουνευτεις το presence (για το απαραιτητο ξυσιμο) και κανε compensate των υπερβολικων πριμων (αν υπαρχουν) μειωνοντας λιγο τα πριμα. Επισης ενας καλο τροπος αν δεν εχεις γραφικο eq, δοκιμασε με κανα τυπου tube screamer πεταλακι με ψηλα το lvl και χαμηλα το drive, να boost-αρεις το σημα πριν τον ενισχυτη και παιξε με το tone του πεταλιου για να ρυθμισεις τον ηχο. Τα πεταλακια αυτα συνηθως στενευουν πολυ τις "ακρες" του ηχου σου μαζευοντας πριμα μπασσα και φερνουν πιο μπροστα τα μεσαια. Με την καταλληλη ρυθμιση και την αντιστοιχη εξισσοροπηση απο τον ενισχυτη, θα πετυχεις τον ηχο που θες. Μην ξεχασεις 12" ηχεια ε;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Τωρα ειδα και το αλλο σου post για καμπινα. θα ελεγα να παρεις καποια με vintage 30 ή με 75αρια. Ειναι τα ιδανικα ηχεια για ακραιο μεταλ, ειδικα τα 30s γιατι εχουν εντονα μεσαια και ενα hump στα υψηλομεσαια που δινουν αυτο το sizzle (που με την σειρα του κοβει στην μιξη σαν πριονι).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Νομίζω πως τώρα είμαι καλυμμένος , Ευχαρήστω πάρα πόλυ!.Είχα πάει να δοκιμάσω boost Πεταλάκια για αυτο ακριβώς τον ήχο , αλλά μου έδιναν την εντύπωση πως χάλάνε τις ζωντανία του ήχο και κατέληξα με eq!

Μόλις αγοράσω όλο τον εξοπλισμό και τον δοκιμάσω σε πολλές καταστάσεις θα σας πω για το αποτέλεσμα!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Ε οκ, καθε πεταλι κατι κανει στον ηχο και αλλιως αντιδραει με καθε ενισχυτη κτλ. Σημασια εχει να πετυχεις αυτο που θες. Εξαλλου (το χω ξαναγραψει σε αλλο θεμα), ενα γραφικο eq, μπορει καλλιστα να παιξει τον ρολο boost και μαλιστα ακομα καλυτερα απο τα περισσοτερα boost/overdrive πεταλακια, μιας και μπορεις να ελεγχεις ξεχωριστα πολυ περισσοτερες συχνοτητες απο οτι με ενα tone πχ σε ενα πεταλακι boost.
Παντως να θυμασαι, αν σε προβες και live σου φαινεται να χανεσαι στην μιξη, απλα μειωσε μπασσα και αυξησε μεσαια και presence.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
ευχαρηστω πολύ!
θα δοκιμάσω βεβαία και αλλόυς δυο που έχω υποψη (peavey 5150,engl fireball 60 watt) αλλά αυτος ο randall με την καταληλή καμπίνα θα είναι υπέροχος !ελπίζω να έχει τις δυναμικές ενούς λαμπάτου;Επίσεις ακούσα ότι καίγονται αντιστάσει,έχει αυτο το πρόβλημα είναι δύσκολο να βάλω ο ίδιο καλύτερες;

Δεν καιει αντιστασεις, καποια μοντελα ρανταλ ετυχε να καινε τις ασφαλειες. Δεν ειναι θεμα ποιοτητας ασφαλειας, αν καποιο κυκλωμα τραβηξει πιο πολυ ρευμα απ'οσο επιτρεπει η ασφαλεια, τοτε καιγεται να για προστατεψει το κυκλωμα. Αυτο συνεβαινε σε κατι υβριδικους, πιθανως να ειχαν βαλει μικροτερες ασφαλειες απο οτι επρεπε ή η λαμπιτσα στην προενισχυση να ηθελε αλλαγη.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
74 Απαντήσεις
24378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:52
από panka
23 Απαντήσεις
9122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/07, 22:07
από Jezus
14 Απαντήσεις
7501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
22 Απαντήσεις
7792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 01:12
από Dr Bluz (G.K.)
8 Απαντήσεις
5043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:44
από Jezus
12 Απαντήσεις
5083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 03:24
από Ddarkkor
1 Απαντήσεις
2508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/10, 00:25
από Eagle Of Kamelot
6 Απαντήσεις
2967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/14, 16:48
από Απόλλων
22 Απαντήσεις
6656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/15, 16:16
από vagtanplan
19 Απαντήσεις
6732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/15, 16:40
από JoePerry