Αποστολέας Θέμα: Ποια ειναι η γνωμη σας για την συμμετοχη σε γκρουπ ?  (Αναγνώστηκε 9107 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
υστερα απο προταση του Κosta80 να συζητησουμε αυτο το θεμα θα ηθελα να ακουσω ποια ειναι η γνωμη σας για αυτο το ερωτημα.
και για να ειμαι πιο σαφης το ερωτημα ειναι τουτο:
'' θεωρειτε σωστο οτι οποιος ασχολειται με την κιθαρα πρεπει να συμμετεχει και σε γκρουπ? ''
(εννοω γκρουπ το οποιο εμφανιζεται σε live και οχι μια παρεα φιλων που τζαμαρουν σε ενα χωρο-στουντιο)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/03/11, 12:56 από let me know 796 »

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Ενα ξεκάθαρο και δυνατό ΝΑΙ...η live εμφάνιση ειναι για μενα ίσως το πιο σημαντικό για ενα μουσικό, εκει ψηνεται, παρινει απο πρωτο χέρι αντιδράσεις του κόσμου στο παιξιμο του, και κακά τα ψέματα, τονόνει απίστευτα την ψυχική διάθεση...μουσική υπαρχει για να ακούγεται, μέσα σε ενα στουντιο αυτο δεν γινεται...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Σε καμμία περίπτωση...Δηλαδή ή θα κάνεις live ή άσε την κιθάρα από τα χέρια σου;; Για να παίξεις live χρειάζεται καταρχάς ένα κάποιο επίπεδο στη γνώση του οργάνου, τα κατάλληλα άτομα για να σε πλαισιώσουν και βέβαια η διάθεση να το κάνεις. Αν κάποιος δε διαθέτει κάποιο από αυτά σαφώς και διατηρεί το δικαίωμα να ασχολείται με την κιθάρα αν του αρέσει!

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ


Συνήθως η διατύπωση κανόνων και τα "πρέπει" σε μία τέχνη το μόνο που κάνουν είναι να περιορίζουν τη δημιουργικότητα... Αν το ερώτημα επαναδιατυπωθεί αντικαθιστώντας το "πρέπει" με το "καλό θα ήταν" θα μπορούσα να βρώ επιχειρήματα υπέρ ή κατά. Το "πρέπει" πάντως μου ηχεί σαν καταδίκη για κάθε μουσικό ή σαν κάτι το αναπόφευκτο, όπως είναι ο θάνατος μετά τη ζωή. Εντάξει, υπερβάλλω λίγο...

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Η κιθάρα (και ιδιαίτερα η ηλεκτρική) είναι ένα "μοναχικό" όργανο σε ό,τι αφορά την μελέτη της. Ο σπουδαστής της μελετάει μόνος και δίνει εξετάσεις μόνος (αν σπουδάζει σε ωδείο - μουσική σχολή).
Οι σπουδαστές εγχόρδων και πνευστών είναι υποχρεωμένοι, κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, να συμμετέχουν σε σχήματα Μουσικής Δωματίου και η μελέτη και απόδοσή τους επηρεάζει όχι μόνο τη δική τους βαθμολογία, αλλά και των υπολοίπων. Αυτό είναι ένα μεγάλο "σχολείο" για αυτούς, αφού μαθαίνουν από νωρίς την έννοια της μουσικής συνεργασίας.
Ο μοναδικός τρόπος για να αντισταθμίσει ο κιθαρίστας αυτό το "μειονέκτημα", είναι να προσχωρήσει σε μια μπάντα όσο το δυνατόν συντομότερα από την έναρξη των σπουδών του.
Ο συνδυασμός μελέτης-πρόβας, κάνουν καλύτερους μουσικούς όλα τα μέλη της μπάντας.
Το αν θα προκύψουν ζωντανές εμφανίσεις στο έμμεσο μέλλον από αυτή την διαδικασία, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο και δεν πρέπει με τίποτα να αποτελέσει τροχοπέδη για αυτήν.
Για μένα, η ενασχόληση των σπουδαστών μοντέρνων οργάνων με μπάντες, αποτελεί σημαντικό παράγοντα στην μετέπειτα μουσική εξέλιξή τους. Τα live δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός, αφού για να συμβούν, χρειάζονται και άλλες προϋποθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εχω την αισθηση οτι θα διαβασουμε σε αυτην την συζητηση πολυ ωραιες αποψεις.
(θα πω και εγω και την δικη μου αλλα θα περιμενω να σας ακουσω με πολυ προσοχη πρωτα.)


Συνήθως η διατύπωση κανόνων και τα "πρέπει" σε μία τέχνη το μόνο που κάνουν είναι να περιορίζουν τη δημιουργικότητα... Αν το ερώτημα επαναδιατυπωθεί αντικαθιστώντας το "πρέπει" με το "καλό θα ήταν" θα μπορούσα να βρώ επιχειρήματα υπέρ ή κατά. Το "πρέπει" πάντως μου ηχεί σαν καταδίκη για κάθε μουσικό ή σαν κάτι το αναπόφευκτο, όπως είναι ο θάνατος μετά τη ζωή. Εντάξει, υπερβάλλω λίγο...

αν αλλαζα τον τιτλο θα τον εκανα ετσι
'' θεωρειτε σωστο οτι οποιος ασχολειται με την κιθαρα πρεπει ντε και καλα να συμμετεχει και σε γκρουπ? ''

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Η ενταξη σε group για εναν κιθαριστα/μπασιστα/ντραμμερ και οι δραστηριοτητες που ακολουθουν με το group ειναι, κατα τη γνωμη μου, πολυ σημαντικες και ενας απο τους ισχυροτερους λογους ενασχολησης με τη μουσικη. Δεν νομιζω πως τα lives και τα groups ειναι η πεμπτουσια της μουσικης, αλλα τα θεωρω παρα πολυ μεγαλο κομματι του μουσικου κοσμου.

Ενας πολυ αρχαριος καλο ειναι να μην δοκιμασει να μπει σε μουσικο σχημα τοσο νωρις, αλλα δε χρειαζεται να γινει και βιρτουοζος. Το θεμα ειναι το group να εχει ατομα του επιπεδου του, τα οποια ομως εχουν και προοπτικες εξελιξης. Ετσι, βελτιωνονται ολοι, ενω ταυτοχρονα η μαθηση και η εξελιξη γινονται πιο διασκεδαστικες. Εν συνεχεια, οσο καλυτερο το επιπεδο του κιθαριστα/μπασιστα/ντραμμερ, σε τοσο πιο "καλα" σχηματα μπορει να συμμετασχει.

Περαν του τεχνικου κομματιου, τα groups και τα lives ειναι εμπειρια ζωης, οχι μονο μουσικη. Διαφορα ευτραπελα, ωραιες στιγμες και συναισθηματα ειναι αυτα που τα χαρακτηριζουν. Αρα, ως συμπερασμα, θα ελεγα ενα τεραστιο "ΝΑΙ" στα μουσικα σχηματα και στις ζωντανες εμφανισεις, βοηθανε τον μουσικο να εξελιχθει, αλλα ταυτοχρονα του προσφερουν και ομορφες εμπειριες. Αλλα "ντε κ καλα" δεν υπαρχει...αν δεν αισθανεσαι αυτο που κανεις, τοτε καλυτερα μην το κανεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/03/11, 16:17 από Eagle Of Kamelot »

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
'' θεωρειτε σωστο οτι οποιος ασχολειται με την κιθαρα πρεπει να συμμετεχει και σε γκρουπ? ''
(εννοω γκρουπ το οποιο εμφανιζεται σε live και οχι μια παρεα φιλων που τζαμαρουν σε ενα χωρο-στουντιο)
Ετσι οπως το βλεπω εγω, το ενα φερνει το αλλο. Δηλαδη αν εχεις βρει μια παρεα και τζαμαρετε μαζι, ε απο ενα σημειο και μετα ειναι μαλλον νομοτελειακο οτι θα καταληξετε να κανετε και καποιο live. Δηλαδη η συναυλια δεν ειναι αυτοσκοπος αλλα κατι που προκυπτει στην πορεια. Για να συμμετασχεις αμεσως-εξαρχης σε ενα γκρουπ που προσανατολιζεται σε ζωντανες εμφανισεις, ηχογραφησεις κλπ θεωρω οτι πρεπει ο ιδιος σαν μουσικος να εχεις ενα παρα πολυ καλο επιπεδο ωστε να ανταπεξελθεις. Αντιθετα στην παρειστικη περιπτωση, η βελτιωση ειναι κατι που ερχεται μονο του, ακομα και αν ο ιδιος δεν εισαι τοσο σπουδαγμενος. Γενικα θεωρω οτι το να παιζεις μαζι με αλλους ειναι μεγαλο σχολειο, ειδικα αν ξερουν περισσοτερα πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Θα κανω καποια σοβαροτατα ερωτηματα για να απαντησω με παντα χιουμοριστικη αλλα ουσιαστικη διαθεση...

Στα μακαρονια να τριψω κεφαλογραβιερα Η πεκορινο;;
Να βαλω τζατζικι στο σουβλακι Η να το φαω χωρις κρεμμυδι;;
Να παρω το μετρο Η να παω με το αμαξι στο κεντρο;;

Κοινως δεν νομιζω οτι υπαρχει πρεπει στην συγκεκριμενη ερωτηση και ειναι κατα μεγαλο ποσοστο το" πως θα κατσει"...
Εξηγω παρακατω....οταν μετα απο 16 χρονια ξαναπιασα κιθαρα για να παιξω κ να ξαναθυμηθω δεν ειχα στο μυαλο μου να μπω σε μπαντα και ημουν ενας ευτυχισμενος bed room player τροπω τινα στο σαλονι επαιζα... Μια ωραια μερα εδω στο τσατ μεταξυ σοβαρου κ αστειου μπηκα σε ενα γκρουπακι... Για να δουμε πως θα παει... Εκατσε και κανουμε την γκ... Μας και κανα λαηβακι που και που. 
Το συναισθημα του λαηβ δεν παιζεται ειναι αλλη διασταση και δινει στην μπαντα αλλο αερα και δεσιμο.

Καταληγοντας λεω οτι εαν δεν ειχε κατσει τυχαια να μπω σε γκρουπ δε θα την εψαχνα ..οπως και εαν δεν ειχα αλλαξει επαγγελμα δεν θα σας εγραφα τωρα εδω γιατι δε θα ειχα το χρονο κ η κιθαρα θα εμενε να σκευρωνει σε μια ντουλαπα.

Ολα ειναι θεμα του τι γουσταρουμε να κανουμε να παιζουμε μονοι Η σε μπαντα, να γουσταρουμε αγορακι Η κοριτσακια, το κρασι Η την μπυρα Η καιωτα δυο..
Γιατι πατε ντε και καλα να ορισετε το τι πρεπει κ το τι δεν πρεπει δεν το καταλαβαινω... Ρε καντα οτι γουσταρετε λεμε >:D :D.
Με αγωνιστικους χαιρετισμους Βαγγ Ο ταν πλαν :P
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ότι είπε ο Vag....δεν υπάρχει πρέπει.....αν θες να μπεις σε μπάντα μπες.....αν το νιώθεις μέσα σου....
αν νιώθεις να μείνεις κλεισμένος στο δωμάτιό σου να εξασκείσαι πάλι μείνε.....

κανόνες μπαίνουν όταν επιλέγουμε να βάλουμε όπως ας πούμε όταν πάμε για κάποιο πτυχίο....
εκεί συνειδητά επιλέγεις να έχεις κανόνες γιατί το συγκεκριμένο πτυχίο θέλει συγκεκριμένες ικανότητες ανεπτυγμένες για να σου δωθεί.....

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
ιθαρα πρεπει να συμμετεχει και σε γκρουπ? ''


σωστό ΔΕΝ το θεωρώ ,το θεωρώ όμως καλύτερο ,απο το να ειναι μπεντρουμ πλειερ ,με σφαιρική αποψη πάντα , καθώς θέλει μαγκιά και σεβασμό να δέσεις με τα λοιπά μέλη της μπάντας. 1 παραπάνω νοτα που για τον σολο ειναι οκ ,για το γκρουπ ειναι λασπη. ΑΛΛΑ πανω απο ολα εχει να κάνει με την ιδιοσυγκρασία του παίκτη και κατα πόσο θελει να νιώθει ολοκληρωμένος σαν μουσικός.

Αντίστοιχα ενας γ**άτος πιανίστας με all-around παίξιμο και ρεπερτόριο αν παιζει πάντα σολο και τον βάλεις σε μπάντα ,άπλωσε λάστιχο να πλύνεις τις λάσπες.τετοιοι παίκτες κάνουν παίξιμο τυπου λατέρνας (με τη καλή έννοια) όπου σε δεδομένο χρόνο προσπαθούν να στολίσουν με οσο το δυνατόν περισσότερες αρμονίες και απόψεις το κομμάτι.φαντάσου στην εικόνα αυτή αλλα 3 μέλη να παίζουν και η εικόνα να χειροτερεύει αμα ο πιανίστας πατάει και το damper πετάλι ;D .    οπότε καλό ειναι να έχει λιώσει μερικά νύχια παίζοντας και με άλλους ώστε να έχει διευριμένο ορίζοντα στο θέμα "παίξιμο".

αυτά με φιλοσοφική (πσσσσ) άποψη.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Γιατι πατε ντε και καλα να ορισετε το τι πρεπει κ το τι δεν πρεπει δεν το καταλαβαινω... Ρε καντα οτι γουσταρετε λεμε >:D :D .


μην κολλας μωρε στην λεξη πρεπει.
καπως επρεπε να ξεκινησει η συζητηση.

η γνωμη μου Βαγγελη ειναι τελειως διαφορετικη στην εκφραση σου ''καντε οτι γουσταρετε''
στην μπαντα που λες οτι μπηκες ειναι σιγουρο οτι δεν θα εμπαινες εαν ο Kostas80 και τα αλλα παιδια ηταν ασχετοι με το αθλημα.
οταν ξεκινας να κανεις καποιες live εμφανισεις το κανεις γιατι θεωρεις οτι η εκαστοτε μπαντα (μιλαω γενικα οχι για εσας)
που συμμετεχεις εχει κατι να παρουσιασει.
προσωπικα εχω ακουσει καποια εραστεχνικα γκρουπακια τα οποια με εκαναν να φυγω στο 10λεπτο. :-\
ειναι φυσικο να γινεται αυτο εφοσον βλεπεις ''κιθαριστες'' με 1,2 χρονια μελετης να επιδιωκουν να μπουν σε καποια μπαντα.
μιλαμε για μουσικη δεν μιλαμε για μαστερ σεφ.
εαν δεν υπαρχει αυτη η χημεια προσωπικα επιλεγω να παραμεινω ενας ευτυχισμενος bed room player.

ότι είπε ο Vag....δεν υπάρχει πρέπει.....αν θες να μπεις σε μπάντα μπες.....αν το νιώθεις μέσα σου....
αν νιώθεις να μείνεις κλεισμένος στο δωμάτιό σου να εξασκείσαι πάλι μείνε.....

κανόνες μπαίνουν όταν επιλέγουμε να βάλουμε όπως ας πούμε όταν πάμε για κάποιο πτυχίο....
εκεί συνειδητά επιλέγεις να έχεις κανόνες γιατί το συγκεκριμένο πτυχίο θέλει συγκεκριμένες ικανότητες ανεπτυγμένες για να σου δωθεί.....

δηλ. στην μουσικη δεν υπαρχουν κανονες?
απαξ και εχουμε μια κιθαρα σπιτι και γρατσουναμε (βαζω και εμενα μεσα) ορμαμε σε μπαντα και παμε για live?

Για να συμμετασχεις αμεσως-εξαρχης σε ενα γκρουπ που προσανατολιζεται σε ζωντανες εμφανισεις, ηχογραφησεις κλπ θεωρω οτι πρεπει ο ιδιος σαν μουσικος να εχεις ενα παρα πολυ καλο επιπεδο ωστε να ανταπεξελθεις.

να αγιασει το στομα σου φιλε μου!



ειναι πολλα που θα μπορουσα να πω αλλα απλα ηθελα να ξεκολλησετε απο την λεξη ''πρεπει''




Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Η επικοινωνια με αλλους μουσικους ειναι ενα βοηθημα για βελτιωση.
Μαλιστα αν συμμετεχει σε γκρουπ με μουσικους που ειναι σε λιγο ανωτερο επιπεδο (με την ελπιδα να τον "ανεχονται") θα τον βοηθησει ακομα περισσοτερο.
Δεν ειναι ομως αναγκη να βγαινει ζωντανα καποιος στο κοινο αν δεν ειναι σε θεση να το κανει ακομα αξιοπρεπως.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δηλ. στην μουσικη δεν υπαρχουν κανονες?
απαξ και εχουμε μια κιθαρα σπιτι και γρατσουναμε (βαζω και εμενα μεσα) ορμαμε σε μπαντα και παμε για live?

εγώ αναφερόμουν στον ψυχαναγκασμό "α! παίζω ένα μήνα κιθάρα....μήπως "πρέπει" να βρω μπάντα?"

άλλοι οι κανόνες της μουσικής....δεν τους ανέφερα....
άλλωστε για να μπεις σε μπάντα δεν μπαίνεις με το έτσι θέλω...πρέπει να μπορείς κιολας! 8)

και εγώ μπορεί να έχω πινέλα, να ζωγραφίσω 5 πίνακες και να νοικιάσω μια γκαλερί και να τους εκθέσω....
αλλά κάτι θα μου πει αν δεν πατήσει κανείς ή όσοι πατήσουν το μόνο πράγμα για το οποίο θα έχουν άποψη θα είναι το χρώμα των τοίχων!

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Μεγαλο θεμα ανοιγει αυτη η συζητηση...λοιποοοοοοοοοον θα μιλησω σαν νεος κιθαριστας και σαν ατομο που δεν εχει ουτε στο 0,00001% τις εμπειριες απο ζωντανες εμφανισεις, προβες και studio που εχουν παρα πολλα αλλα μελη του φορουμ...

Αναμφιβολα, η μουσικη ειναι μια τεχνη που στηριζεται στη συλλογικοτητα και τη συνεργασια...ενας αριστος κιθαριστας ειναι ενα τιποτα αμα τα υπολοιπα μελη της μπαντας του δεν μπορουν να στηριξουν τις ικανοτητες του. Επισης, με τη συμμετοχη καποιου σε ενα γκρουπακι εστω κι αν ειναι με τα παιδια της διπλανης πολυκατοικιας που δεν μπορουν να βαρεσουν 2 ακορντα, βοηθαει παρα πολυ στην βελτιωση της τεχνικης και του αυτιου, γιατι πρεπει ταυτοχρονα οση ωρα παιζεις τα δικα σου μερη, να ακους και τους αλλους 3-4 που παιζουν τα δικα τους και τουμπαλιν. Εδω ομως μπαινει το μεγαλο "ΑΛΛΑ": τι γινεται στην περιπτωση που πχ δεν μπορεις να βρεις ατομα για να φτιαξεις μια μπαντα? Ή στην περιπτωση που δεν εχεις το χρονο ή/και τη διαθεση να παιξεις με αλλα ατομα? Εκει, αναγκαστικα καθεσαι στο σπιτακι σου, και παιζεις για παρτη σου και με σωστη μεθοδο, μια χαρα κιθαριστας θα γινεις...ολα ειναι θεμα συνθηκων παιδια  ;)

Για να κλεισω λοιπον, θεωρω το να γινεις μελος σε ενα γκρουπ, ειναι κατι αναμβιβολα θετικο και βοηθαει παρα πολυ οχι μονο σε μουσικα θεματα. Αν ομως καποιος δεν θελει ή δεν μπορει να μπει σε μια μπαντα, αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να μαθει κιθαρα ή δεν μπορει να εξελιχθει σαν μουσικος. Οπως επισης και τα live δεν πρεπει να ειναι ο αυτοσκοπος...για αρχη καλο ειναι να μαζευονται 4-5 φιλαρακια και να προσπαθουν να παιξουν τραγουδια που γουσταρουν και γιατι οχι να γραψουν και κανα δικο τους κομματι, και το live, αργα η γρηγορα θα ερθει.

Αυτα απο μενα, που ανηκω στην κατηγορια "θελω αλλα δεν μπορω" γιατι ο μονος μουσικος που ξερω ειναι ενας αδερφικος μου φιλος πληκτρας-κιθαριστας που ειμαστε κολλητοι απο τα 5 μας...απο μπασο-ντραμς-φωνη ουτε λογος...νέκρα...τι διαολο ολοι το 'χουνε γυρισει στα μπιτακια και την σαϊκεντελικ? ;D ;D ;D
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Ωραιο ποστ, Πανο, συμφωνω απολυτα μαζι σου!!  :up   8)

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Ωραία θέμα Αντώνη... ;)

Πάμε λοιπόν....Ξεκίνησα με την μπάντα μου πριν 6 χρόνια περίπου...Σεπτέμβρη του 2005...ήταν η πρώτη μου "μπάντα" καθως πριν είχα παρέες που τζάμαρα απλώς..ουσιαστικά πέρασα όλα μου τα εφηβικά χρόνια και τα χρόνια μουσικής "ωρίμανσης" μέσα σε αυτή την μπάντα..αν με ρωτήσει κανείς τώρα αν άξιζε..αδιαμφισβήτητα..

και εξηγώ...πέρα από το "οικογενειακό" συναίσθημα που υπάρχει...είναι τεράστιο κεφάλαιο και αυτό που έθιξε ο m.k.:
Παράθεση
Ο συνδυασμός μελέτης-πρόβας, κάνουν καλύτερους μουσικούς όλα τα μέλη της μπάντας.

πραγματικά μεγάλη υπόθεση το να μπορείς να αποκτήσεις επικοινωνία με άλλους ανθρώπους σε σημείο που ο ένας να μπορεί να συμπληρώσει το παίξιμο του άλλου..ακόμα και μια στραβή όταν πάει να γίνει, μαθαίνεις εσύ να καλύπτεις τον άλλον και το αντίθετο....

τέλος μετά απο κάμποσα live....δεν πιστεύω ότι υπάρχει καλύτερο συναίσθημα απο το να παίζεις λαιβ και να γουστάρεις κι εσύ...και να βλέπεις ότι γουστάρει και ο κόσμος απο κάτω..Θεωρώ κρίμα (όχι με την άσχημη έννοια) να μην μπορεί ένας μουσικός να παίξει λαιβ..

αυτά...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Χθες έπαιξα για δεύτερη φορά live, αν και όχι ακριβώς με τη δική μου "μπάντα", ανοίγοντας για τη μπάντα του δασκάλου μου σε ένα μαγαζί στην Ξάνθη.


Αν και τα θαλάσσωσα στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου τραγουδιού που έπαιξα, μιας και αγχώνομαι πολύ όταν με βλέπει κόσμος, πόσο μάλλον ένα γεμάτο μαγαζί (είναι και το ότι δεν παίζω πάρα πολύ καιρό, πράγμα το οποίο με αγχώνει ακόμα πιο πολύ, πόσο μάλλον όταν παίζω lead), στη συνέχεια χαλάρωσα και το ευχαριστήθηκα πιο πολύ κι από το πρώτο live πέρισυ! Το συναίσθημα είναι υπέροχο απλά, ειδικά όταν βλέπεις ότι ο κόσμος γουστάρει!


Τώρα ψάχνουμε μπασίστα με ένα φίλο για να δουλέψουμε πάνω σε δικές μας ιδέες, από τις οποίες ίσως προκύψει κάτι καλό για να παίξουμε το Μάη, σε ένα άλλο live που έρχεται, πάλι στην Ξάνθη. Οπότε, ίσως η πρώτη μου μπάντα να είναι στα κοντά... :)


Γενικά, πιστεύω ότι μόνο θετικές εμπειρίες μπορεί να βιώσει κανείς από μια ζωντανή εμφάνιση, ακόμη κι αν συμβούν τα μύρια όσα ευτράπελα.



If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Φιλε LET ME...δεν διαφωνω σε αυτο που λες ...
 
προσωπικα εχω ακουσει καποια εραστεχνικα γκρουπακια τα οποια με εκαναν να φυγω στο 10λεπτο. :-\
ειναι φυσικο να γινεται αυτο εφοσον βλεπεις ''κιθαριστες'' με 1,2 χρονια μελετης να επιδιωκουν να μπουν σε καποια μπαντα.
μιλαμε για μουσικη δεν μιλαμε για μαστερ σεφ.
εαν δεν υπαρχει αυτη η χημεια προσωπικα επιλεγω να παραμεινω ενας ευτυχισμενος bed room player.

 
Αλλα εστω αυτα τα ασχετα γκρουπακια οπως λες την παλευουν και παρουσιαζουν οοοτι μπορουν και αυτο ειναι το ζητουμενο, η εκφραση...Μη νομιζεις οτι ολοι εχουν την ωριμοτητα της αυτοκριτικης και να πουν ,....ναι oντως ειμαστε για τα μπαζα θελουμε δουλεια πριν ξανακανουμε λαηβ...
Ξαναλεω ειμαι υπερ της προσπαθειας και ας ειναι και χαλι...καποια στιγμη θα βελτιωθει.  Οποτε δε με χαλαει κιθαριστες των 1-2 χρονων να δοκιμαζουν ...μονο σε καλο θα τους βγει και ειδικα εαν πεσουν στα δυσκολα και συνηδητοποιησουν την κατασταση τους (εαν ειναι χαλια..)
 
Το θεμα λοιπον δεν ειναι εαν η συμμετοχη στο γκρουπ...ΕΙναι να βρεις τους σωστους μουσικους-φιλους κλπ που να μπορεσουν να δεσουν και να ειναι του επιπεδου σου-μου-του και να μπορεσετε (στον αοριστο μιλαω) να βρειτε αυτον τον κοινο τροπο εκφρασης.
Ο καθενας μας βαζει τα στανταρ του και ετσι προχωραει οπως σε ολα στη ζωη.
 
Οποτε πολυ σωστα λες οτι εαν δεν βρεις αυτους που σου ταιριαζουν προτιμας το μπεντ ρουμ. 
 
Αλλα τωρα που πηρα το βαπτισμα LIVE and dryed bread !!! ;D ;D ;)

Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όπως είπαν και οι υπόλοιποι,τίποτα δεν είναι ντε και καλά.Είναι κάτι αδιαμφισβήτητα πολύ καλό και όμορφο το να παίζεις σε μια μπάντα.Γίνεσαι και καλύτερος μουσικός και περνάς φοβερές στιγμές γενικότερα(όχι πάντα βέβαια).

Η μια σχετική γνώση του οργάνου είναι μια απαραίτητη προϋπόθεση.Έχω δει για παράδειγμα να παίζουν λάιβ σε ωδείο,δυο παιδιά που δεν ξέραν να βαράν ένα ακκόρντο που λέει ο λόγος και το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό.Όταν αποπειράθηκα να κάνω τα πρώτα μου βήματα με μπάντα ήμουν αρχάριος,ήξερα λίγα πράγματα και ήμουν κακός τεχνικά.Μετά από κάνα χρόνο όταν ξεκίνησα με την πρώτη μου μπάντα και ήμουν σαφώς πολύ περισσότερο βελτιωμένος από ότι πριν τα πήγα πολύ καλύτερα και μπορούσα να ανταποκριθώ πάρα πολύ καλά αν όχι άριστα σε ότι παίζαμε.Οι 6-7 μήνες που έκατσα με αυτήν την μπάντα με έκαναν πολύ καλύτερο μουσικό.Βελτιώθηκα και σε τεχνικό επίπεδο και έμαθα να συνεργάζομαι πολύ καλύτερα με άλλους μουσικούς.Επίσης με τα παιδιά δεθήκαμε πάρα πολύ και σαν άνθρωποι και πέρασα πολύ ωραίες στιγμές και εν ώρα πρόβας και εκτός μουσικής ενασχόλησης.Έπειτα στο λάιβ που παίξαμε ήταν φανταστικά για εμάς.Περάσαμε πολύ όμορφα και μοναδικά.

Γενικότερα πως η μπάντα είναι μια φάση που καλό θα ήταν κάθε μουσικός να την περάσει.Γίνεσαι άλλος μουσικός όταν παίζεις και με μπάντα.Περνάς και παίρνεις πράγματα από ωραίες εμπειρίες.Πέρασα στιγμές και μουσικές φάσεις που μόνος μου σαν bedroom player δεν θα έπαιρνα.Συν του ότι μια μπάντα σου δίνει ένα κίνητρο να βελτιωθείς και να ασχοληθείς περισσότερο.

Αν και έχω μπάντα αυτόν τον καιρό,σε διαφορετικό στυλ από την προηγούμενη και σε φάση που έχουμε δικό μας υλικό και θέλουμε να δημιουργήσουμε,δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να πηγαίνω για πρόβες λόγω πανελληνίων εξετάσεων.Έχω να πάω για πρόβα από τον Δεκέμβρη και μερικές φορές όλο αυτό μου λείπει απίστευτα.

Καταλήγω πως η συμμετοχή σε γκρουπ είναι κάτι το οποίο μόνο καλά έχει να προσφέρει και να βοηθήσει έναν μουσικό.Ίσα ίσα που θα περάσει πολύ ωραία άμα βρει και καλή παρέα.Όλους όσους ήξερα και με βοηθούσαν στα πρώτα μου και μετέπειτα βήματα,όλοι με ωθούσαν να παίξω με μπάντα.Κάτι ήξεραν και εγώ έτσι είμαι υπέρ μετά από που είδα μέχρι στιγμής,λίγα βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κατ'αρχάς απολογούμαι γιατί άργησα να δω το υπέροχο αυτό thread ... οικογενειακές υποχρεώσεις  ;D ;D
       Ο λόγος που προέτρεψα τον Αντώνη να ανοίξει αυτό το θέμα είναι μια αρκετά παλιά κουβέντα μας στο τσατ (νομίζω) αλλά δεν το βρίσκω πρέπον να τον αναφέρω .
      Να πω λοιπόν κι εγώ την άποψή μου :


      Η ηλεκτρική κιθάρα είναι και θα είναι ομαδικό σπορ ... για να εκφραστείς μέσα απο αυτή πρέπει να σε υποστηρίζει ενα group , στην κρεβατοκάμαρα αυτό το group αντικαθίσταται απο κάποιο backing track ως γνωστόν . Θα ήταν ψεύτης ο οποιοσδήποτε απο εμάς δεν παραδεχόταν ότι έχει ονειρευτεί τον εαυτό του να συμμετέχει σε μία μπαντάρα και να αλωνίζει τη σκηνή με μια κιθαράκλα στον ώμο  :D .
      ΝΑΙ συμφωνώ έχει εξίσου αξία το ταξίδι , να μελετάς μόνος , να γουστάρεις , να γίνεσαι καλύτερος , να βελτιώνεσαι .... αλλά ..... για ποιο λόγο ?? για να ποστάρεις στο kithara ένα cover  ??  ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ  ;)
     Σαφώς και δεν είναι εύκολο να βρεθούν παίχτες ίδιου επιπέδου , χαρακτήρες που ταιριάζουν , μουσικοί με ίδιες απόψεις κλπ.... αλλά τι ? τα παρατάμε ? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ..


     Οι πάντες κατα την αποψή μου είναι ουσιαστικά μικρά σχολεία , κατα συνέπεια : μικρές κοινωνίες ..... Ένας βιρτουόζος σπίτι του χωρίς να ΞΕΡΕΙ να συνεργαστεί , είναι ένα ΤΙΠΟΤΑ .


Κιθαρίστας αστέρι + κακή μπάντα = κακή μπάντα
Κιθαρίστας κακός  + καλή μπάντα = καλούτσικη μπάντα
Κιθαρίστας μέτριος + καλή μπάντα = καλή μπάντα
Κιθαρίστας γ@μ@τος σουπερ αλλά χωρίς αίσθηση συνεργασίας + γ@μώ τις μπάντες = ΧΑΛΙΑ ΜΠΑΝΤΑ .


ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΟΙΝΟ & LIVE
     Κάθε επιπέδου μουσικός μπορεί να βρεί ανάλογης αξίας συμπαίχτες και να γίνει καλύτερος ... το αν θα είναι τυχερός είναι άλλο θέμα .
Αξίζει να ψάξει και να προσπαθήσει κανείς ..... όπως είπε και κάποιος φίλος παραπάνω ο μέτριος παίχτης βελτιώνεται μέσα σε ένα καλό σύνολο που τον τραβάει και του δίνει ερέθισμα να προσπαθήσει παραπάνω .
     Όταν λέμε live δεν εννοούμε μόνο να παίζεις στο Μαρακανά με 80.000 κόσμο  :P  . Κάθε επίπεδο μουσικών μπορεί να έχει το κοινό του . Σχολική γιορτή , κουτούκι , ταβέρνα , bar , γειτονιά , πλατεία , το σαλόνι του σπιτιού μας , ολυμπιακό στάδιο , κλπ κλπ κλπ .
     Δεν τα καταφέραμε να βγούμε live ? ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΜΙΑ .... γίναμε καλύτεροι μουσικοί γιατί συνεργαστήκαμε , δουλέψαμε μαζί , μάθαμε τι θα πει ''κάνω πίσω για το καλό του συνόλου ''  ;)  .


Είναι υπέροχο συναίσθημα να συμμετέχεις σε μια ομάδα που παράγει μουσική ...... ξαναλέω : ομαδικό άθλημα .... είναι σαν παίζεις μπάλα και να κάθεσαι σπίτι να κάνεις γκελάκια όλη μέρα ..... γίνεται ?  :P :P :P 


Στο παρελθόν πέρασα μερικά χρόνια κάνοντας 400χλμ για ΜΙΑ μαραθώνια πρόβα μία φορά το μήνα .... ..  μένω Αθήνα και είχα μπάντα στην Πάτρα  :o :o :o .


Αυτά τα ολίγα  :P  ... προσπάθησα να γράψω λίγα και μπορεί να βρείτε τη γραφή μου λίγο απότομη , δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 26/03/11, 00:48 από kostas80 »
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αυτά τα ολίγα  :P  ... προσπάθησα να γράψω λίγα και μπορεί να βρείτε τη γραφή μου λίγο απότομη , δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου  :)

καλημερα Κωστα.
καθολου αποτομη η γραφη ,μια χαρα ειναι .
κοριτσακια ειμαστε να μιλαμε με το σεις και με το σας ? χωσε κανονικα  ;D

συμφωνω σε πολλα απο αυτα που σωστα αναφερεις.

       Ο λόγος που προέτρεψα τον Αντώνη να ανοίξει αυτό το θέμα είναι μια αρκετά παλιά κουβέντα μας στο τσατ (νομίζω) αλλά δεν το βρίσκω πρέπον να τον αναφέρω .
     
καπου το ειχαμε συζητησει παλι αυτο το θεμα δεν θυμαμαι και εγω μαλλον στο τσατ.
μου ειχες πει να με προτεινεις στην μπαντα που επαιζες στην Πατρα αλλα εγω επειδη ειμαι rock star  :P αρνηθηκα παρολο το αμυθητο ποσο που μου προσφερες. ;D ;D ;D

θεωρω οτι για να συμμετεχω σε ενα γκρουπ πρεπει να υπαρχουν καποιες προυποθεσεις που τις θεωρω δεδομενες.

1. να υπαρχει αρκετος ελευθερος χρονος για προβες.

2. να υπαρχει σεβασμος και σοβαροτητα μεταξυ των μελων. (δεν εννοω να μην γινεται χαβαλες αλιμονο)

3. να υπαρχει καποια προσεγγιση στις ηλικιες των μελων του γκρουπ.

4. να αγαπανε ολοι την μουσικη οπως την λατρευω εγω ,με τον τροπο μου βεβαια και να μην ειναι ''περαστικοι''  ή ''βαπτισμενοι''  ροκαδες οπως τους λεω.
(ετυχε να συναντησω εναν φιλο μου προχθες σε ενα μπαρ που ειχα να τον δω 4,5 χρονια. μου λεει ''ακομα αυτα ακους ρε Αντωνη? δεν βαρεθηκες ? εγω τα ακουω και γελαω μου λεει αυτα που ακουγομαι τοτε !
να βαρεθω τι?
επειδη πηγα 36 χρονων θα σταματησω να ακουω rock ,metal ,blues του 60,70 κ.τ.λ ?
436 χρονων να παω παλι αυτα θα ακουω.)

.
      ΝΑΙ συμφωνώ έχει εξίσου αξία το ταξίδι , να μελετάς μόνος , να γουστάρεις , να γίνεσαι καλύτερος , να βελτιώνεσαι .... αλλά ..... για ποιο λόγο ?? για να ποστάρεις στο kithara ένα cover  ??  ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ  ;)
   

''ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΤΑΚΗ '' ;D
 
Κωστα πιστεψε με σε αυτο που θα σου πω.
ελα μεινε εσυ στην φλωροπολη εδω ενα χρονο και θα αλλαξεις γνωμη για πολλες αποψεις σου.
οταν θα αρχισεις να ριχνεις σουτ σε γκομενες 2 μετρα γιατι δεν αντεχεις να σε πρηζουν παμε στο ταδε μπαρ με τους κλασικους τυπους με την ροζ μπλουζα πανω στην πλατη τοτε τα λεμε. ;)

ναι τοτε το να ποστάρεις στο kithara ένα cover θα σου φαινεται οαση.

αυτα τα ολιγα απο εμενα  :P

''ποσα μου δινεις να με παρετε στην μπαντα σας''?  :-P ;D




Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θες και λεφτά για να μου φας το μεροκάματο ρε ?  ;D :-*


Όσο για τους φλώρους .... δόξα το θεό δεν είναι μόνο δικό σας προνόμιο  ;)  ... ένα θα σου πω : απο Πειραιά μετακόμισα Ν.Ηράκλειο ... μιλάμε για πολύ ροζάκι τριγύρω  :-\ :-\ .


Ξέχασα να πω στο ποστ μου ότι , βρίσκομαι σε φάση που η μπάντα είναι ο μόνος τρόπος να παίξω μουσική πλέον .... δεν υπάρχει bedroom για να είμαι ο player .... το μωρό κοιμάται και όταν ξυπνάει απαιτεί 100% ενασχόληση μαζί του  :D . Αγόρασα καινούριο overdrive και περίμενα την πρόβα για να το ακούσω  ::)
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Χωρίς να θεωρώ απαραίτητη τη συμμετοχή σε γκρουπ, θεωρώ οτι να παίζεις με άλλους μουσικούς είναι μεγάλος δάσκαλος. Αρκεί να θέτεις πάντα κάποιους νέους στόχους και να βελτιώνεσαι συνεχώς (προσωπικά και σαν ομάδα).

Η συνεργασία γενικά με άλλους ανθρώπους (ειδικά με κοινά ενδιαφέροντα) έχει επίσης πολλά να προσφέρει σε κάθε άνθρωπο.
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Όσο για τους φλώρους .... δόξα το θεό δεν είναι μόνο δικό σας προνόμιο  ;)  ... ένα θα σου πω : απο Πειραιά μετακόμισα Ν.Ηράκλειο ... μιλάμε για πολύ ροζάκι τριγύρω  :-\ :-\ .

Τι να σου κάνω που ήρθες στη γειτονιά μας κάπως αργά;
Αν όμως κοιτάξεις καλά τριγύρω σου, θα δεις πολλά από "τα παιδιά με τα μαλλιά και με τα μαύρα ρούχα" να σουλατσάρουν με τις κιθάρες τους στους ώμους, φεύγοντας από ή πηγαίνοντας σε κάποιο από τα στούντιο της περιοχής...  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
40 Απαντήσεις
26139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/09, 20:35
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
10 Απαντήσεις
5635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/07, 15:30
από verdict94
37 Απαντήσεις
16849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/09, 10:54
από Βραζίλης
966 Απαντήσεις
265765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 11:07
από atav (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 02:49
από Pandemonium
2 Απαντήσεις
2395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/08, 13:49
από Baroness
13 Απαντήσεις
26121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/14, 16:58
από vegos
117 Απαντήσεις
35133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 18:28
από petros1992
6 Απαντήσεις
4464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/09, 15:09
από tatanka
1 Απαντήσεις
3995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/13, 09:44
από freemind