Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για ESP  (Αναγνώστηκε 71511 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #25 στις: 26/07/04, 23:58 »
Φίλε Anathema για metal ξέχνα την squier(βασικά ξέχνα την γενικώς μούφα είναι ;)).Δεν μας είπες πόσα €€€ θέλεις να ξοδέψεις που είναι και το βασικότερο.Κοίτα τώρα οι esp είναι κορυφαίες κιθάρες αλλά οι γιαπωνέζικες οι οποίες ξεκινούν απο τα 1800€.Οι LTD είναι made in Korea = moyfa!!Oι Ibanez oι περισσότερες είναι φτιαγμένες στην Ιαπωνία σε εργοστάσιο της Ibanez ενώ οι Korea κιθάρες είναι φτιαγμένες σε ένα εργοστάσιο της Samick απότι ξέρω και απλώς δίνει κάποια specs οι Ibanez, τίποτα άλλο.

Bottom lilne: Μακριά από τις Κορεάτικες!!!!

Οι Ibanez έχουν κορυφαία tremolo, in fact το καινούργιο Edge Pro είναι καλύτερο και απο το original Floyd!!Ψάξε κάποια απο την σειρά RG και αν μπορείς οικονομικά να είναι απο τις Prestige!Κορυφαία ποιότητα απλώς...

Αποσυνδεδεμένος Anathema_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #26 στις: 27/07/04, 00:08 »
JaymZ λες μακριά από τις κορεάτικες και μάλλον κάτι θα ξέρεις. Το θέμα είναι πως τις ξεχωρίζουμε?΄Είναι μόνο θέμα τιμής ή υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό στην ονομασία του μοντέλου?

[και κάτι άσχετο...το basswood για το ξύλο της κιθάρας,λέει τίποτα?]

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #27 στις: 27/07/04, 00:53 »
JaymZ λες μακριά από τις κορεάτικες και μάλλον κάτι θα ξέρεις. Το θέμα είναι πως τις ξεχωρίζουμε?΄Είναι μόνο θέμα τιμής ή υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό στην ονομασία του μοντέλου?

quote]

λογικά θα είναι πιο φτηνή αλλά σίγουρα θα έχει αυτοκόλητο ή κάπου θα λέει που είναι κατασκευασμένη
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #28 στις: 27/07/04, 13:25 »
Το πως τις ξεχωρίζουμε είναι σχετικά απλό: Ρωτάμε και μας λένε! Αλλά αν αισθάνεσαι πως σε δουλεύουν οι πωλητές μπορείς να το τσεκάρεις και απο το Internet αλλά και από την τιμή.Δεν μπορεί μία κιθάρα (Ibanez π.χ.) να έχει χίλια δύο χαρακτηριστικά, να σου λένε ότι έχει και καλό ξύλο και να κάνει 300€!!! Είναι εξωφρενικό! :D  Το ξαναλέω αν δε θες να πετάξεις τα λεφτά σου μην πάρεις κορεάτικη.Δεν το λέω έτσι, την έχω πατήσει από μία κορεάτικη RG470 που είχα η οποία έχει ατέλειωτο buzz, προβλήματα με το tremolo και πλέον η αντιπροσωπεία δεν φέρνει ούτε καν τα ανταλλακτικά! >:(
Γι'αυτο πήρα την Gibson και ξένοιασα!! ;D  

Πες μου πόσα €€€ θέλεις να ξοδέψεις να σου προτείνω καναδυό μοντέλα.Το θέμα είναι ότι αν θες να ασχοληθείς με την κιθάρα να πάρεις ένα καλό όργανο που θα σου δίνει την όρεξη να παίξεις και δεν θα μπλέξεις με μάστορες...Βάλε και δόσεις άμα γίνεται.Σε όποιον και να πας να ρωτήσεις τιμή, ρώτα τον αν κάνει και άτοκες δόσεις.

Το basswood δεν είναι και ότι καλύτερο από ξύλο.Το χρησιμοποιούν σχεδόν όλες οι εταιρείες στα entry level μοντέλα τους.Είναι περισσότερο για rock, αλλά δεν θα ακούσεις τα καθαρά κρύσταλο και το sustain που δίνει μια solid mahogany κιθάρα με το maple στο καπάκι της.    

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #29 στις: 27/07/04, 13:42 »
Θα συμφωνησω με τον JaYmZ οτι οι LTD δεν ειναι και οι καλυτερες κιθαρες, ειδικα σε σχεση με τις ΕSP...

Απο ΄κει και περα το ποσα θα διαθεσεις σε μια κιθαρα εξαρταται αποκλειστικα απο εσενα... Δεν ειναι μονο το ποσα εχεις στο πορτοφολι σου αλλα και το ποσο καιρο βλεπεις να ασχολεισαι... Δηλαδη αν και ειναι ωραια ιδεα να εχεις μια Gibson Black Beauty στο σπιτι, τι να την κανεις αν θα καθετε να μαζευει σκονη η αν θα την 'χαιδευεις' μια φορα την εβδομαδα...

Η καλη κιθαρα δεν κανει το καλο κιθαριστα... Εχω ακουσει ανθρωπους να παιζουν παπαδες σε μια Squier και αταλαντους να παιζουνε με PRS...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Anathema_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #30 στις: 27/07/04, 19:19 »
Σήμερα έκανα μια βόλτα από τον zozef εδώ στην Θεσ/νίκη και μπερδεύτηκα ακόμη περισσότερο αφού είδα κάτι μάρκες τις οποίες μόνο εκεί συνάντησα...Anyway θα ξαναπάω κάποια μέρα για να τις δοκιμάσω.

JaYmZ το ποσό που σκέφτομαι να διαθέσω μόνο για την κιθάρα είναι περίπου 500Ε. Έχεις να προτείνεις τίποτα καλο? Οι Ibanez σε αυτήν την κλίμακα τι λένε? Είναι οι κιθάρες που έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για έναν αρχάριο σ'αυτήν την τιμή...

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #31 στις: 28/07/04, 15:10 »
Κοίτα, αφού metal θες να παίξεις στάνταρ ibanez ή jackson θα πάρεις.Αλλά προτείνω Ibanez, αφού η jackson έχει πουληθεί στην Fender και τα μοναδικά μοντέλα που εξελίσσουν, είναι τα USA τα οποία είναι πάνω από 3000€!Άρα πάμε στην Ibanez που είναι καλή μάρκα, η πλέον εμπορική και πολύ ανανεώσιμη.

Επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ με τα μοντέλα της Ibanez, έριξα μια ματιά στο site τους www.ibanez.com στην σειρά RG και τα μοναδικά σίγουρα ιαπωνικά μοντέλα είναι τα Prestige τα οποία έχουν τους υπέρτατους και υπέλεπτους ;) λαιμούς και φοβερή ποιότητα αλλά δεν ξέρω από τιμές τι παίζει.Αν μπεις και κοιτάξεις πρόσεξε τα μοντέλα RG1550, RG1570 τα οποία δεν παίζει να έχουν και τρομερή διαφορά από τα λεφτά που δίνεις και πρόσεξε τα specs τους:

1)Το φοβερό και τρομερό Edge Pro (tremolo).
2)Super Wizard λαιμοί.
3)Παρα πολύ καλοί μαγνήτες.
4)Κορυφαία ποιότητα κατασκεύης.

Αν βγείς στα μαγαζιά και κοιτάξεις για τιμές, αν δε σου είναι κόπος, πες μου τι σου είπαν.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #32 στις: 28/07/04, 15:23 »
Λοιπον δες αυτες τις 4:

Ibanez εδω και εδω

Fender εδω

Epiphone εδω και εδω

Jackson εδω και εδω


Τα 500€ ειναι για κιθαρα μονο η με ενισχυτη?

Σου δωσα μια ιδεα ελπιζω...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Anathema_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #33 στις: 28/07/04, 19:20 »
Ευχαριστώ παιδιά για τις πολύτιμες πληροφορίες. Αύριο θα πάω στα μαγαζιά να την ψάξω καλύτερα. Θα σας πω τις εντυπώσεις μου.

JaYmZ θα ρωτήσω γι'αυτές τις Ibanez που μου λες και θα σου πω.

Αποσυνδεδεμένος morrigoth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • It's Alive!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #34 στις: 29/07/04, 19:18 »
Φιλε μια ESP θα ηταν ο.τι καλυτερο μπορεις να παρεις.
Τωρα για τις LTD, τα μοντελα φυρω στα 600 Ευρω ειναι αρκετα αξιοπιστα.
Για τις κορεατικες, δεν θα ελεγα οτι ειναι τελειως χαλια.
Εχω μια BC Rich Bronze Warlock που φτιαχνεται στην Ινδονησια εδω και 3 χρονια.
Αν εξαιρεσεις τον ηχο της, εχει αντεξει τα παντα, απο αμετρητες ωρες εξεσκησης, studio, live και πολλες τουμπες, χωρις να τα παιξει.
Οσο για τον ηχο, της εβαλα DiMarzio X2N (Bridge) και DiMarzio Multibucker (Neck) με push-pull pot, και το τι συνδιασμοι μπορουν να γινουν στους ηχους, δεν λεγεται !
Παιζει απο τις πιο ατμοσφαιρικες dark μπαλαντες μεχρι τα πιο βαρυα και χαμηλοκουρδισμενα riff !
Το σημαντικο ειναι, παντος, να δοκιμασεις την κιθαρα που θα παρεις διεξοδικα, και σε ολλα τα στυλ που παιζεις.
Εγω τωρα μαζευω λεφτα για να παρω μια ESP MII.
Ελπιζω να βοηθησα.

Αποσυνδεδεμένος Anathema_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #35 στις: 29/07/04, 22:42 »
Σήμερα παιδιά έκανα μία βόλτα στα μαγαζιά εδώ στην Θεσ/νίκη και είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω μερικές κιθάρες.Λοιπόν έχουμε και λέμε.

1)Epiphone LP standard. Μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.Πολύ καλός ήχος. Το μόνο μειονέκτημα είναι το βάρος της που είναι λίγο αυξημένο σε σχέση με τις άλλες.

2) Fender Stratocaster Mexico. Αν και έχω ακούσει πολλά κολακευτικά σχόλια γι'αυτές τις κιθάρες δεν μπορώ ότι μου άρεσε ιδιαίτερα ο ήχος της. Με τους μονούς μαγνήτες δεν κάνει βέβαια για metal που θέλω εγώ (πολύ ενοχλητικός θόρυβος από τον ενισχυτή).

3)Music Man OLP MM1: Πολύ καλή κιθάρα για τα λεφτά της κ σε ήχο κάτι ανάμεσα στην stratocaster κ την epiphone.

4)Godin Freeway: Να σας πω την αλήθεια η Godin μου άρεσε περισσότερο από όλες στον ήχο της.Κάνει κ για metal αλλά κ για ποιο χαλαρά πράγματα.Είναι ποιο all-around κιθάρα νομίζω.Είναι κ ελαφριά κ εμφανίσιμη συγχρόνως.

Αυτά τα μοντέλα μπόρεσα να δοκιμάσω σήμερα... Έχετε να προτείνεται κάτι? Τίποτα που θα πρέπει να προσέξω? Βλέπω να πηγαίνω προς την Godin πάντως. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι δεν την είχα ξανακούσει μέχρι σήμερα. Είναι καλές κιθάρες?

Περιμένω τα σχόλια σας.Δεχτές όλες οι γνώμες. Ευχαριστώ.

Υ.Γ. JaYmZ  Oί Ibanez 1570,1550 έχουν 730 έκαστη αλλά δεν είχα την ευκαιρία να τις δοκιμάσω.Δεν τις είχε το μαγαζί.

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #36 στις: 30/07/04, 15:09 »
Κοίτα, αν σου αρέσει η Godin πάρτην, όχι όμως πριν δεις και τις Ibanez που σου λέω.Να σου πω την αλήθεια τις περίμενα πάνω απο 1000€, όμως τα 730 που μου λες είναι πολύ καλή τιμή πιστεύω.

Χμμμ...βαριά η Epiphone? Έλα να σηκώσεις την Gibson LP Std και θα σου πιαστεί η μέση αν δεν έχεις κάνει ζέσταμα! :D

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #37 στις: 30/07/04, 15:21 »
Είδα πρόσφατα κάτι καινούργια μοντέλα LTD με 800€ κορυφαία!!! Το ένα Seymur Dancan JB πάνω και η άλλη EMG ..
Πολύ δυνατά μοντέλα αν και Korea.. :-\
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #38 στις: 30/07/04, 15:29 »
Godin Freeway: Να σας πω την αλήθεια η Godin μου άρεσε περισσότερο από όλες στον ήχο της.Κάνει κ για metal αλλά κ για ποιο χαλαρά πράγματα.Είναι ποιο all-around κιθάρα νομίζω.Είναι κ ελαφριά κ εμφανίσιμη συγχρόνως.

Αφου οι Godin σε τραβηξαν τοτε πηγαινε προς αυτες... Το θεωρω πολυ σημαντικο η κιθαρα ενος αρχαριου να ειναι ευελικτη, διοτι οσο παιζεις τοσο θα ανοιγεσαι και σε αλλα ακουσματα...

Απο 'κει και περα οι Godin εχουν καλη φημη αλλα μονο οσο αφορα τις κλασσικες - ακουστικες τους, τις οποιες χρησιμοποιουν κιθαριστες οπως ο Blackmore, Jabs και ο Moore... Αυτο δεν σημαινει οτι οι ηλεκτρικες τους δεν ειναι καλες απλα σου το λεω για να μη σου πουλησει κανας πωλητης ιστορια οτι με την Freeway παιζει κανας θεος...

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Anathema_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #39 στις: 03/08/04, 00:13 »
Τελικά παιδιά πήρα την Godin μετά από μία δεύτερη δοκιμή για να σιγουρευτώ. Όντως πολύ ευέλικτη κιθάρα κ τελικά ζύγισα τις ανάγκες μου καλύτερα κ κατέληξα σ'αυτήν. Ο ενισχυτής που διάλεξα είναι ένας Marshall 15άρις αφού δεν νομίζω ότι χρειάζομαι τίποτα παραπάνω τώρα στην αρχή.
Λοιπόν καλή αρχή μου έυχομαι κ τον Σεπτέμριο με έναν καλό δάσκαλο!
Ευχαριστώ όλους όσους με βοηθήσατε.
 

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #40 στις: 03/08/04, 08:34 »
Καλή αρχή φίλε με το υπέροχο όνομα... :)
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος NevermorE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • mpaaaaaap
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #41 στις: 04/08/04, 00:48 »
Είδα πρόσφατα κάτι καινούργια μοντέλα LTD με 800€ κορυφαία!!! Το ένα Seymur Dancan JB πάνω και η άλλη EMG ..
Πολύ δυνατά μοντέλα αν και Korea.. :-\

 Σε αυτα τα λεφτα καλες ειναι οι LTD (και τη δικια μου 900 εουρ την ειχα παρει), απλα υστερουν στο τρεμολο το  οποιο ειναι licenced floyd rose. Μπορει να βαλω το αυθεντικο να βρω την υγεια μου...
 Καλοριζικη Anathema...  8)
Freedom's never free...

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #42 στις: 02/09/04, 21:43 »
Κατα την επισκεψη μου στη Θεσσαλονικη περασα να κοιταξω απο περιεργια στην αντιπροσωπια της ESP (μιας που θελω να αλλαξω και την δικια μου.Αυτο ηταν και το μεγαλο λαθος μου.Ακουσα την H-400 LTD και την MH-400 LTD.Με αποτελεσμα να μου αρεσουν και οι δυο και να μη μπορω να διαλεξω.Το περιεργο με αυτες τις κιθαρες ειναι οτι παρολο που,οπως θα παρατηρησετε και εσεις, εχουν αρκετες διαφορες οσον αφορα τα τεχνικα χαρακτηριστικα τους (αλλα δεν εχουν διαφορα μεγαλη στην τιμη) ,"ηχητικα" με καλυπτουν και οι δυο το ιδιο με ενα μικρο προβαδισμα της MH-400 LTD.
Για ριξτε καμμια προταση!  
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #43 στις: 03/09/04, 03:20 »
Εγω βασικα ημουν ετοιμος να αγορασω την MH-400 , αλλα τελικα τσιμπησα κατι καλυτερο απο το Ebay :http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=33044&item=3745766546   ... χε-χε !!!  ;D

Παντως εγω αυτην θα προτιμουσα απο τις δυο που λες.
Κυριως λογω floyd rose (θελω lock τρεμολο οπωσδηποτε) αλλα και λογω EMG ....
Επισης το μπλε χρωμα γ****ι !!! (ασχετο).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #44 στις: 03/09/04, 10:44 »
Ειδες Papajohnny αλλος ενας καλογουστος...

Τι να την κανεις ρε την Η-400... Αφου το θελεις κι εσυ να παρεις την ΜΗ-400...  ;D
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #45 στις: 03/09/04, 10:51 »
An και δεν εχω παιξει καμια απο τις δυο...θα ελεγα την ΜΗ - 400 ... μοιαζει να σπερνει...και απο θεμα ηλεκτρικων αλλα και απο θεμα εμφανισης...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #46 στις: 04/09/04, 20:28 »
Εγω παντως θα σου προτεινα να ψαχτεις και λιγο με Ebay ... Μπορει με τα ιδια λεφτα να παρεις καμια Αμερικανικη ΕSP και οχι LTD.
Προχθες ειδα μια signature George Lynch Kamikazi , γυρω στα 800€ (χωρις μεταφορικα , υπολογισε κανα 150€ ακομα για αυτα). Μπορεις αν θες να κανονισεις με τον αγοραστη (αν θελει κι αυτος φυσικα) να την δηλωσει πολυ λιγοτερο σαν τιμη αγορας, οποτε να πληρωσεις και λιγοτερα στο τελωνειο ... εξαλλου ειναι μεταχειρισμενα οργανα που πουλιουνται σε δημοπρασιες , οτι τιμη θελει ο καθενας τα πουλαει και οχι οτι τιμη λεει ο επισημος καταλογος της καθε εταιρειας ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #47 στις: 05/09/04, 10:38 »
Εγω παντως θα σου προτεινα να ψαχτεις και λιγο με Ebay ... Μπορει με τα ιδια λεφτα να παρεις καμια Αμερικανικη ΕSP και οχι LTD.
Προχθες ειδα μια signature George Lynch Kamikazi , γυρω στα 800€ (χωρις μεταφορικα , υπολογισε κανα 150€ ακομα για αυτα). Μπορεις αν θες να κανονισεις με τον αγοραστη (αν θελει κι αυτος φυσικα) να την δηλωσει πολυ λιγοτερο σαν τιμη αγορας, οποτε να πληρωσεις και λιγοτερα στο τελωνειο ... εξαλλου ειναι μεταχειρισμενα οργανα που πουλιουνται σε δημοπρασιες , οτι τιμη θελει ο καθενας τα πουλαει και οχι οτι τιμη λεει ο επισημος καταλογος της καθε εταιρειας ...
Πολυ καλη ιδεα αλλα δεν σπυ κριβω οτι ψιλιφοβαμαι τις αγορες απο το διαδικτυο ποσο μαλλον αν το ποσο ειναι σχετικα μεγαλο!!
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #48 στις: 05/09/04, 19:31 »
Eγω παντως εχω αγορασει πολλες φορες απο το internet και απο το ebay. Δεν ειχα ποτε προβλημα, αρκει να ξερεις λιγο τα κολπα ...
Να κοιτας το feedback του πωλητη, ποσες πωλησεις εχει κανει, τα σχολια αλλων χρηστων για το ατομο του , απο που ειναι (οσες φορες εχω παρει κατι απο Αμερικη, ολα ηταν αψογα), να ρωτας απο πριν για τα μεταφορικα (ακομα κι αν αυτος λεει οτι στελνει το αντικειμενο που πουλαει μονο μεσα στην Αμερικη , εσυ στειλε του για καλο και για κακο κανενα μηνυμα και ρωτα τον , ποτε δεν ξερεις). Επισης ψαχνε καλα τις τιμες και μην παρασυρεσαι να δινεις λεφτα παραπανω απο οσα ειχες υπολογισει στην αρχη. Κανε την προσφορα σου παντα λιγο πριν το τελος (δες και το esnipe , φοβερο εργαλειο για να χτυπας δημοπρασιες την τελευταια στιγμη).
Επισης κοιτα προσεκτικα τις φωτογραφιες και την περιγραφη του αντικειμενου, αν εχεις για οτιδηποτε αμφιβολιες, στειλε μηνυμα στον πωλητη και ζητα οτι πληροφοριες θες.
Αυτα ...
Παντως οτι κανεις ειναι ευθυνη σου ....
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP
« Απάντηση #49 στις: 11/09/04, 15:08 »
Εγώ έχω την ESP ltd EX-100 με μαγνήτες EMG-60 και EMG-81 πάνω, και η κιθάρα δεν παίζεται!!
Τώρα που θα πάρω και λαμπάτη προενύσχιση ADA mp-2, θα κάνω πάρτυ με ούζα εδώ πέρα... Θα συμμετέχω εγώ, η κιθάρα, το ADA, το καλώδιο, ο marshallάκας,η πρίζα όλα!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
9566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/07, 15:37
από Theater_Of_Pain
4 Απαντήσεις
3075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/07, 13:02
από King Lui
25 Απαντήσεις
9439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/07, 20:51
από Jose
6 Απαντήσεις
4126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/09, 00:17
από gers
8 Απαντήσεις
5650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/08, 21:51
από mace
4 Απαντήσεις
3477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/08, 14:29
από Tsintsi
5 Απαντήσεις
3807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 17:37
από GiorgosVolos
5 Απαντήσεις
4041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/08, 14:46
από BloodBath
9 Απαντήσεις
4396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 22:55
από Giorgos K.
10 Απαντήσεις
4785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 16:23
από Jezus