Αποστολέας Θέμα: Laney Lc vs Laney Vc 15w  (Αναγνώστηκε 4589 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonio536

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Laney Lc vs Laney Vc 15w
« στις: 06/09/09, 19:51 »
Καλησπερα παιζω σχεδον ολα τα ειδη μουσικης  και κατεληξα στο laney lc ,vc δν καταλαβα ομως ποια ειναι η διαφορα τους. Προσωπικα εμενα ο vC που φανηκε καλυτερος. τι ξερετε για αυτους?Ποια ειναι η διαφορα? Κατι ακουσα πως θελουν αλλαγη ηχειου η καμπινα ισχυει?
Επισης εχετε να μου προτεινετε κατι εκει κοντα που ειναι και αυτοι στα 350 με 380 Ε??

Ακομα τα 15W πιστευω πως ειναι αρκετα για σπιτi προβες σε Studio και σε live me mic??



Ευχαριστω περιμενω τις απαντησεις σας!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/09, 19:54 από antonio536 »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Laney Lc vs Laney Vc 15w
« Απάντηση #1 στις: 06/09/09, 21:11 »
Εφοσον τους ακουσες και τους δυο και σου αρεσει περισσοτερο ο VC (και εμενα αυτος μου αρεσει) τοτε εμπιστευσου τα δικα σου αυτια γιατι εσυ θα παιζεις με αυτον.
Απο διαφορες υπαρχουν μερικες.

Αλλο ηχειο: Celestion vs Jensen αλλα και οι δυο εχουν 10ρι (καλο θα ταν να ηταν 12αρι...)
O VC επιπλεον εχει και bright switch.
Και οι δυο με καναλι clean και overdrive.
Και με λιγα ευρω παραπανω ο VC, ο οποιος στα δικα μου αυτια εχει ενα πιο vintage προσανατιλισμο.

Θα ελεγα πως και οι δυο ειναι παρα πολυ ευελικτοι. Με υπεροχα καθαρα και ικανοποιητικο reverb.
Δεν ημουν ποτε κατοχος κανενος απο τους δυο για να επιβεβαιωσω αν ευσταθουν οι φημες περι μη αξιοπιστιας που εχω ακουσει.
Για να τους επιλεγεις παντως παιρνω ως δεδομενο οτι δεν εχεις ως προτεραιοτητα σου το metal...

Θεμα εντασης για μενα δεν τιθεται. Ειναι ζητημα αν θα τον πας στο 1/3 μεσα στο σπιτι και στο μισο κατα τη διαρκεια της προβας.

Τωρα αν θες και κατι διαφορετικο σε αυτα τα οικονομικα δεδομενα...

Blackheart Handsome Devil (15W) αν εισαι φαν των pure class A μηχανηματων:

http://www.thomann.de/gb/blackheart_handsome_devil_combo_bh15_112.htm   

που εχει βεβαια αλλη φιλοσοφια απο τους Laney (μονοκαναλος γαρ)

Δεν εχει το ιδιο gain με τους Laney αλλα ειναι μια καλη βαση αν διαθετεις καλο OD/ Distortion πεταλι.

Υ.Γ. Στη θεση σου τελικα θα προτιμουσα το VC-15... ;)

Καλη τυχη στην αναζητηση σου!

« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/09, 21:14 από G.K. the Greek »


Αποσυνδεδεμένος antonio536

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Laney Lc vs Laney Vc 15w
« Απάντηση #2 στις: 07/09/09, 09:57 »
περιμενω και αλλεσ γνωμες!!!!

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Laney Lc vs Laney Vc 15w
« Απάντηση #3 στις: 07/09/09, 13:29 »
Παιζω με VC15 εδω κ 14 μηνες σχεδον.

Τον συνδεω σε μια καμπινα 112 με Eminence 75W standard μεγαφωνο.


To καθαρο του καναλι ειναι θαυμασιο δεν μπορεις να ζητησεις κατι παραπανω απο εναν ενισχυτη που κοστιζει τοσα λεφτα.
Ομως με το standard "10 μεγαφωνο αρχιζει κ "σπαει"(παραγει δηλ.μικρες δοσεις distortion) γυρω στο 3,οποτε δεν διαθετεις αρκετο headroom,καθως σε συνθηκες μπαντας το volume ειναι στο 4-5.
Το reverb του θα ελεγα οτι ειναι "αδιαφορο".
Το bright switch λειτουργει θαυμασια κ προσθετει μεγαλη ευελιξια.

Το Overdrive καναλι του ειναι επισης πολυ καλο,δεν διαθετει τις πλουσιες αρμονικες κ την "δυναμη" ενος ENGL ας πουμε(αλιμονο.. :D) αλλα στεκεται αρκετα καλα.
70's Rock κ 80's Hard Rock ειναι μεσα στις δυναμεις του,ιδιαιτερα εαν προσθεσεις μια καμπινα με ενα 12αρι μεγαφωνο.
Φυσικα για κατι παραπανω υπαρχουν κ τα διαφορα πεταλακια κ καπου εδω ερχεται κ η πολυ βολικη effects loop που διαθετει κατι που τον διαχωριζει με τον κινεζικο ανταγωνισμο!
Σε band situation με το volume στο 5 κ το Gain στο 8,παρεα με μια καμπινα κ ενα OD για σολο Booster εχεις εναν αξιοπρεπεστατο vintage 80's metal ηχο(σκεψου early Judas)

Ηχοχρωματικα εχει ενα upper mid range "σκασιμο" κατι που θυμιζει περισσοτερο Vox παρα Marshall.

Επισης απο τα EQ controls εκεινο με την μεγαλυτερη ευαισθησια ειναι το Midrange αλλα κ το overall Tone που διαθετει(πολυ χρησιμο)


Τελος δεν μου εχει παρουσιασει το παραμικρο παροτι τουλαχιστον 2 φορες την εβδομαδα λειτουργει για ενα 2ωρο με το "γκαζι" πατημενο

Κωστας
Oτι χρειαστεις στην διαθεση σου. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/09, 14:32 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Laney Lc vs Laney Vc 15w
« Απάντηση #4 στις: 07/09/09, 15:05 »
Έχω τον LC-15R και αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα αξιοπιστίας. Δες αυτό το thread: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=67823.0
Έχω όμως τονίσει πολλές φορές ότι μπορεί να έπεσα στην περίπτωση- πολλοί άλλοι δεν είχαν κάνενα πρόβλημα. Είναι σίγουρα αρκετά δυνατός ακόμη και για live.

(Btw δεν έχω ασχοληθεί ακόμη να λύσω το θέμα, παίζει μια χαρά σε εντάσεις σπιτιού και πλέον χρησιμοποιώ τον Blackheart για πρόβες-live).
 
Υ.Γ. G.K. the Greek, και ο LC έχει bright switch.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος antonio536

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Laney Lc vs Laney Vc 15w
« Απάντηση #5 στις: 07/09/09, 16:58 »
υπαρχουν 3 εκδοσεις στα 30 μια με 2 10αρια μια με 1 12αρι και μια με 2 12αρι καυτερα 1 12αρι παρα 2  10αρια??

και επεισης οταν λεμε vintage τι σημαινει γτ δν το ξερω σορρυ κιολας...

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Laney Lc vs Laney Vc 15w
« Απάντηση #6 στις: 07/09/09, 19:24 »
Tσεκαρε αυτο το βιντεακι


112 ειναι μια χαρα,τον μετακινεις ευκολοτερα κ ειναι αρκετο για ολες τις χρησεις.
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Laney Lc vs Laney Vc 15w
« Απάντηση #7 στις: 08/09/09, 19:34 »
Εχω τον Laney VC30 210 και μπορω να πω πως ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απ'αυτον (μεχρι τωρα!!!). Φοραει 2 Celestion Greenback ηχεια (μεταχειρισμενο τον αγορασα με αυτα τα ηχεια)και πραγματικα με εχει εντυπωσιασει τοσο στο καθαρο (κατι μεταξυ Fender κ' Vox) οσο και στο βρωμικο (σαν να Marshall-ιζει). Το βρωμικο του ειναι αρκετα vintage και smooth σε αντιθεση απο την σειρα LC που ειναι πιο γκαζατη και μοντερνα,αλλα σε συνδιασμο με ενα gain booster πραγματικα τα εσπαγε (μεχρι και metal μπορουσε να κανει με πολυ ανεση),γι'αυτο τον προτεινουν οι περισσοτεροι! Τωρα, οσο αναφορα την αξιοπιστια του.Οταν περνουσε κανα διωρο το ενσωματομενο reverb του μου εκανε εναν τοσο αποτομο και τρελο θορυβο που δεν ακουγα καθολου την κιθαρα (ελεγα "εεεε ΟΚ, τωρα θα μου εκραγει")!Τωρα τελευταια μου το εκανε πολυ συχνα και τον εδωσα για service.Κριμα ρε γ.....,παρα ειναι παντως ενας φοβερος ενισχυτης!Aντε να δουμε πια θα ειναι η ετυμηγορια μετα το service!!!
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Laney Lc vs Laney Vc 15w
« Απάντηση #8 στις: 08/09/09, 19:40 »
Επισης εχετε να μου προτεινετε κατι εκει κοντα που ειναι και αυτοι στα 350 με 380 Ε??

Ακομα τα 15W πιστευω πως ειναι αρκετα για σπιτi προβες σε Studio και σε live me mic??


Fender Blues Junior....

Αποσυνδεδεμένος Vaios4

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Laney Lc vs Laney Vc 15w
« Απάντηση #9 στις: 08/09/09, 20:34 »
το μονο - στον vc15 ειναι οτι εχει EQ (bass middle treble) mono gia ena kanali......

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Laney Lc vs Laney Vc 15w
« Απάντηση #10 στις: 09/09/09, 00:10 »
Επισης εχετε να μου προτεινετε κατι εκει κοντα που ειναι και αυτοι στα 350 με 380 Ε??

Ακομα τα 15W πιστευω πως ειναι αρκετα για σπιτi προβες σε Studio και σε live me mic??


Fender Blues Junior....

Σε αυτά τα λεφτά μόνο μεταχειρισμένο ή B-stock θα τον βρει 350-380. Αν συζητάμε και για μεταχειρισμένα ή ανέβει το budget κανένα 100άρι, συμφωνώ απόλυτα.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/06, 11:14
από Arg0
laney lc 30

Ξεκίνησε από panos470dxqm Ενισχυτές

22 Απαντήσεις
8301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 12:59
από ax1ss
4 Απαντήσεις
3595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/08, 11:55
από themos
11 Απαντήσεις
4597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 10:05
από Heatseeker
13 Απαντήσεις
4729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 17:39
από let me know 796
15 Απαντήσεις
6809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/08, 20:58
από Ibanezακιας
0 Απαντήσεις
2105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 16:43
από Lightstringer
7 Απαντήσεις
4600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 01:20
από GiorgosVolos
4 Απαντήσεις
3696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 11:41
από zebric
7 Απαντήσεις
6697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/16, 13:49
από kkmspm (φλουτσ)