Αποστολέας Θέμα: επιλογη tube head και καμπινας  (Αναγνώστηκε 17952 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
επιλογη tube head και καμπινας
« στις: 11/09/10, 05:13 »
παιδια παιζω αρκετα χρονια κιθαρα και αποφασισα να αναβαθμισω τον εξοπλισμο μου και να παρω εναν λαμπατο ενισχυτη.Σημειοτεον οτι δεν ξερω πολλα απο ενισχυτες.Παιζω αρκετα blues και ταυτοχρονα κινουμαι σε πιο ατμοσφαιρικες μελοδιες (βλεπε david gilmour) οποτε θελω πολυ καλο καθαρο καναλι,αλλα ταυτοχρονα το βρωμικο καναλι θελω να ειναι ωμο και δυναμικο αλλα φανταζομαι οτι κατι τετοιο μπορει να επιτευχθει και με χρηση απο πεταλακι.Το budget ειναι γυρω στα 700-800Ε.Εχω δικο μου χωρο που χρησιμοποιω ως home studio και εκει θα χρησιμοποιηται κατα κυριο λογο ο ενισχυτης,καθως και σε live η σε καποιο επαγγελματικο studio.Θα ηθελα να μου προτεινετε καποια μοντελα,καθως και να μου πειτε αν αξιζει κεφαλη-καμπινα ή combo ενισχυτης και ισως καμπινα.Υπολογιζω γυρω στα 50 watt και θα εκτιμουσα να εχει αρκετα εφε.Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #1 στις: 11/09/10, 11:46 »
Γεια σου φιλε μου. Καταρχην να σου πω οτι λαμπατος (κανονικος) και εφφεδακια ταυτοχρονα onboard, δεν παιζει ή και να παιζει δεν θα ειναι και το ιδανικο για τους ηχους που ψαχνεις.
Ο Gilmour απο οσο ξερω επαιζε με Hiwatt ενισχυτες που εχουν πολυ καλα καθαρα, μεγαλο headroom και ωραιo crunch ηχο. Τιμες δεν γνωριζω να σου πω την αληθεια, αλλα μπορεις ανετα να ψαξεις στο net να βρεις.
Τωρα για blues κτλ, θα προτεινα καποιον ενισχυτη ταξης Α με σχετικα λιγα watts. Κανας Marshall reissue ισως ή κανενας Fender reissue με τετοια χαρακτηριστικα.
Παντως με τα λεφτα που διαθετεις και με βαση αυτα που θες να παιζεις, θα σου προτεινα να κοιταξεις και αγγελιες για μεταχειρισμενα μιας και παιζουνε γενικα μερικα καλα κομματια σε καλες τιμες.
Τωρα για combo ή κεφαλή και καμπινα, αυτο ειναι καθαρα δικο σου θεμα, μιας και το κυριο προβλημα αυτων ειναι η μεταφορα και το βαρος. Ενας combo συνηθως μεταφερεται πιο ευκολα απο μια κεφαλη μαζι με το ηχειο της. Βεβαια αν η καμπινα των ηχειων ειναι μικρη (μεχρι 2x12") τοτε δεν θα ειναι μεγαλη η διαφορα στο κουβαλημα, αλλα αν παρεις καμια 4x12"...
Γενικα να ξερεις οτι οι κλειστες καμπινες (οπως ειναι οι 4x12" και μερικες 2x12") δινουν συνηθως καλυτερο ηχο στα βρωμικα, ενω οι ανοιχτες ή οι ημιανοιχτες, δινουν συνηθως καλυτερα καθαρα. Οι combo ενισχυτες συνηθως εχουν ανοιχτη καμπινα ηχειων ή ημιανοιχτη.
Το καλυτερο ομως που εχεις να κανεις ειναι να πας να ακουσεις διαφορα μοντελα απο κοντα για να δεις τι σου ταιριαζει, γιατι μην ξεχνας, εσυ θα παιζεις με τον ενισχυτη που θα παρεις και οχι εμεις που τον προτεινουμε για τους Χ, Ψ λογους.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/10, 12:04 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #2 στις: 11/09/10, 12:24 »
Οι μόνοι λαμπάτοι ενισχυτές σε κεφαλή με ενσωματωμένα εφφέ που γνωρίζω είναι ο Hughes & Kettner Switchblade 50 και ο Marshall Haze 15.

O Switchblade είναι ένας ιδιαίτερα ευέλικτος ενισχυτής με 4 κανάλια (Clean, Crunch, Lead και Ultra) και τρία διαφορετικά εφφέ - Reverb, Delay και Modulation το οποίο περιλαμβάνει Chorus, Flanger και Tremolo. Όπως βλέπεις όμως θα πρέπει να ανεβάσεις αρκετά τον προϋπολογισμό σου, καθώς κοστίζει πάνω από 1100 Ευρώ. Πάντως ο Johnie Darko έχει δίκιο στό ότι ένα τέτοιο μηχάνημα ίσως να μην είναι το ιδανικό για blues. Aν όμως θέλεις την ευελιξία του καθαρού ήχου σε συνδυασμό με crunch/overdrive ή με ωμό distortion προσβάσιμα με το πάτημα ενός διακόπτη, ο Switchblade πιστεύω ότι θα σε καλύψει.

Ο Marshall Haze είναι εύκολα μέσα στα λεφτά σου, αλλά φυσικά δεν έχει την ευελιξία του Switchblade. Eίναι 15 Watt και διαθέτει reverb και άλλη μία επιλογή εφφέ (Echo, Vibrato ή Chorus). Δεν ξέρω αν θα σού δώσει τον ήχο που ψάχνεις, τόσο σε καθαρό όσο και σε distortion, για το οποίο ίσως χρειαστείς τη βοήθεια κάποιου πεταλιού.

Mια άλλη επιλογή στα λεφτά σου είναι ο Line 6 Spider Valve, ο οποίος δεν είναι ακριβώς λαμπάτος, αλλά modelling ενισχυτής με λάμπες, οπότε το αν και κατά πόσο θα σού δώσει "λαμπάτο" ήχο είναι θέμα προς συζήτηση. Εκτός αυτού είναι 100 Watt. Έχει όμως αρκετά εφφέ, καθώς και πολλά presets μέσα στα οποία είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα βρεις κάποιους ήχους που θα σού αρέσουν, τουλάχιστον σαν βάση για να φτιάξεις αυτό που θέλεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #3 στις: 11/09/10, 12:53 »
το switchblade ομολογω οτι ειναι πολυ εντυπωσιακο εργαλειο...και με τοσες δυνατοτητες και εφε νομιζω οτι θα με καλυπτε  ακομα και στα blues (χωρις ομως να καταλαβαινω γιατι μπορει να μη με καλυπτει καθως θεωρω τον ηχο των blues πολυ ευελικτο) αλλα η τιμη ειναι ενας παραγοντας που με κανει να το σκευτω δυο φορες....περναει απο το μυαλο μου και ο marshall ma100h που ειναι και οικονομικος και αρκετα watt και εχει εφε πανω του.....τι νομιζετε για αυτον τον ενισχυτη?Μηπως υστερει σε ποιοτητα του ηχου?
Κατι ακομα...αυτο περι ανοιχτων και κλειστων καμπινων αν το εκλαμβανω σωστα μπορει να αποτελεσει σοβαρο προβλημα διοτι δε θελω να δωσω τοσα χρηματα και να μεινω ανικανοποιητος...οποτε μηπως η λυση ειναι combo και να αγορασω καμπινα την οποια θα χρεισιμοποιω με το βρομικο καναλι?
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #4 στις: 11/09/10, 13:22 »
Oλα εξαρτονται και απο τον ενισχυτη και την καμπινα που θα καταληξεις. Συνηθως οι combo ειναι matched λυσεις με ηχεια που αποδιδουν σωστα και στα καθαρα και στα βρωμικα. Απλα με καμπινα κλειστου τυπου θα εχεις γενικοτερα πιο επιθετικο ηχο στα βρωμικα, πιο focused ηχο αν θες, ενω με καμπινα ανοιχτου τυπου ο ηχος διαχεεται πιο ευκολα και δεν ειναι τοσο punchy. Εφοσων ομως δεν σε ενδιαφερει να παιζεις metal πχ, καλυτερα να παρεις απλα εναν combo με ανοιχτου τυπου καμπινα που θα σε καλυψει.
Αυτο που επισης θα προτεινα, ειναι να παρεις εναν ενισχυτη που να εχει 1-2 καλους ηχους απο μονος του και να εχει ενα βαθακι και effects loop. Αν εχεις ολα αυτα, τα εφφε τα βαζεις μετα στο effects loop μεσω μιας σχετικα φτηνης πεταλιερας ή με πεταλακια. Τον βασικο ηχο του ενισχυτη ομως θα τον παιρνεις απο τον ενισχυτη καθαρα. Το λεω αυτο, γιατι πρεπει να σκεφτεις πως γινεται καποιοι ενισχυτες με ψηφιακα εφφε ενσωματωμενα να ειναι φθηνοτεροι απο μικροτερους σε watts και χωρις effects ενισχυτες της ιδιας εταιριας...
Προφανως γιατι και περισσοτερη προσοχη εχει δοθει στα "σκετα" μοντελα αλλα και γιατι ειναι πιο "αγνες" κατασκευες που δεν επηρεαζουν ψηφιακα το σημα, δεν το αλλοιωνουν και ετσι ο ηχος μενει αυθεντικος. Αυτο ειναι κατι πολυ σημαντικο πιστευω για αυτα που θες να παιξεις. Πολυ σημαντικοτερο απο τα effects που μπορει να εχει ενσωματωμενα πανω του καποιος ενισχυτης. Για αυτο θα προτεινα να πας να δοκιμασεις μερικα μοντελα που αναταποκρινονται στους ηχους που θες, δοκιμαζε παντα χωρις εφφεδακια τους ενισχυτες και δες ποιος εχει τον καλυτερο ηχο για σενα. Αυτον να παρεις και αν θες μετα εφφεδακια, τα βαζεις στη λουπα και εισαι αρχοντας.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/10, 13:24 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #5 στις: 11/09/10, 13:28 »
Όσον αφορά στον Marshall, αυτά που έχω δει και ακούσει μέχρι στιγμής δεν μπορώ να πώ ότι με ενθουσίασαν. Το καθαρό του κανάλι θα έλεγα ότι είναι σχετικά καλό και λειτουργικό, ειδικά με το bright switch ενεργοποιημένο και πιθανόν με λογική χρήση του reverb/chorus, αλλά η παραμόρφωσή του μού φαίνεται μουντή και μονοδιάστατη, χωρίς ευκρίνεια. Και όπως σού είπα, δεν φτάνει σε επίπεδα distortion τα οποία θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν brutal, αν αυτό ζητάς. Αντίθετα ο Switchblade μπορώ να πω ότι τόσο σε καθαρό ήχο όσο και σε παραμόρφωση οποιουδήποτε επιπέδου μπορεί να αποδώσει εξαιρετικά. Βέβαια μιλάμε για τετραψήφιο νούμερο, και με αυτά τα λεφτά θα μπορούσες να σκεφτείς διάφορες άλλες λύσεις, π.χ. κεφαλή και πεταλιέρα ή πετάλια. Ίσως αυτή θα ήταν και η καλύτερη επιλογή, καθώς δεν υπάρχουν πολλές κεφαλές με εφφέ και με την ευελιξία που ψάχνεις.

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #6 στις: 11/09/10, 18:13 »
Εγω θα ελεγα, οτι και σε μεταχειρισμενο μπορεις να βρεις πολυ καλυτερους ενισχυτες με αυτο το budget αλλα πρωτιστος να ξερεις τι θελεις και να μη βιαζεσαι...


Ωστοσο αν θες ευελιξια πολλους διαφορετικους χαρακτηρες και ενσωματωμενα εφφε για modelling σε βλεπω εστω και με λαμπατο τελικο.

Εγω θα κοιτουσα μαλλον...

line6 spider valve mk II...πολυ εντυπωσιακα τα demo στο youtube, υπαρχουν και εταιρειες που τον αναβαθμιζουν ακομη περαιτερω...(strymon Sv pre λεγεται και ετοιμαζει νεο module για το mk II).

Hughes kettner switchblade TSC. Δυσκολο για μεταχειρισμενο, δεδομενη ευελιξια, το TSC συστημα κανει συνεχεια biasing στις λαμπες για να εχεις οσο το δυνατον καλη ηχητικη ποιοτητα παντα, προστατευει σε live αν μια λαμπα δηλωσει αουτ!!! και σε αφηνει να συνεχισεις με τις αλλες και τελος δε χρειαζεσαι τεχνικο οταν αλλαζεις λαμπες...Μμμμ.........

Επιπροσθετα μπορεις να αυτοσχεδιασεις με ενα καλο modelling προενισχυτη-εφφεδιερα (π.χ. digitech GSP1101) με λαμπα η τρανζιστορ τελικο και καμπινα. Απειροι ηχοι. Δυνατοτητα απευθειας συνδεσης κονσολα...


Εδω το μπατζετ ερχεται οριακα ομως (400 το digitech, τουλαχιστο αλλα τοσα για λαμπα τελικο μεταχειρισμενο, στερεο...οποτε...σε τρανζιστορ γυρω στα 300 παιρνεις βαρβατο τελικο παντως). Φυσικα μπορεις να παρεις μια καλη 112 και φτηνοτερο προενισχυτη (μεταχειρισμενο marshall JMP-1 η κατι σε line6/boss/vox tonelab αναλογα τα γουστα. Ολα εχουν εφφε).

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #7 στις: 11/09/10, 20:45 »
για το switchblade,το οποιο οσο περισσοτερο μελεταω τοσο εξελισσεται στον νεο μου ερωτα απο τον κοσμο των amp, σκεφτομαι οτι παρα τις τεραστιες δυνατοτιτες που δινει μηπως υστερει σε καθαρο σε σχεση με αλλους που δεν εχουν τοσα εφε πανω τους...
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #8 στις: 11/09/10, 21:06 »
Eξαρτάται τι εννοείς ότι "υστερεί". Απ' ό,τι θυμάμαι εγώ, το καθαρό κανάλι είναι μια χαρά, ακόμα και το crunch κανάλι καθαρίζει ωραία αν μειώσεις το gain. Mπορεί φυσικά το καθαρό κανάλι να μην είναι ακριβώς αυτό που θέλεις, αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα γούστου και όχι πρόβλημα του ενισχυτή. Και η ύπαρξη των εφφέ δεν σημαίνει απαραίτητα ότι κάτι θα πάσχει. Αν θέλεις, δες αυτό το
video
για να πάρεις μια ιδέα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #9 στις: 12/09/10, 00:01 »
Mόλις θυμήθηκα άλλη μια κεφαλή που έχει και εφφέ. Ο Bogner Alchemist HD. Ένας επίσης πολύ ευέλικτος ενισχυτής με εξαιρετικό καθαρό κανάλι, αν και το gain του είναι μάλλον μοντέρνο για τα δικά μου γούστα. Κοίταξέ τον πάντως, γιατί είναι πιο κοντά στον προϋπολογισμό σου απ' ό,τι ο Switchblade.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #10 στις: 12/09/10, 00:25 »
Είναι λάθος πιστεύω να επιλέξεις ενισχυτή ανάλογα με το αν θα έχει 2-3 build in effects ή όχι.
Τον ενισχυτή θα τον επιλέξεις για τον ήχο του.
Είναι βασικότατο κομμάτι του τόνου σου (βασικότερο κι απ'την κιθάρα ακόμα)

Μεγαλύτερο ακόμα λάθος βέβαια θα είναι να αγοράσεις ενισχυτή που δεν έχεις καν ακούσει και παίξει.

Εδω μόνο κατευθύνσεις μπορούν να σου δωθούν.
Μετά πρέπει να πάρεις την κιθάρα σου επ'ώμου και να αρχίσεις τις δοκιμές...

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #11 στις: 12/09/10, 07:58 »
Είναι λάθος πιστεύω να επιλέξεις ενισχυτή ανάλογα με το αν θα έχει 2-3 build in effects ή όχι.
Τον ενισχυτή θα τον επιλέξεις για τον ήχο του.
Είναι βασικότατο κομμάτι του τόνου σου (βασικότερο κι απ'την κιθάρα ακόμα)


+1...
Και στο θεμα μας τωρα. Προτεινω Peavey Classic 30. Εξαιρετικο καθαρο καναλι για αυτα που θες να παιξεις και αρκετα καλο βρωμικο...
Με τα ρεστα, γυριζεις τα μαγαζια και παιρνεις τα 3-4 εφε που χρειαζεσαι σε μορφη πεταλιων...


Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #12 στις: 12/09/10, 16:56 »
εδω που τα λεμε ειναι πολλα τα λευτα για να μην μπορει καποιος να συνθεσει το tone του με μικροτερο budget.Βεβαια οσον αφορα τον peavey θα ηθελα να δοκιμασω κατι σε περισσοτερα watt...
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #13 στις: 12/09/10, 18:26 »
τσεκαρα και τον bogner και πραγματικα ειναι εντυποσιακος...βεβαια εχει parallel effect loop που αν καταλαβαινω σωστα δεν δινει ικανοποιητικο ηχο αν συνδεσεις πεταλια και χρησιμοποιησεις τα εφε του ενισχυτη.....βεβαια μπορει να κανω και λαθος....οποτε μπορει καποιος να εξηγισει τι ακριβως σημαινει αυτο?
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #14 στις: 12/09/10, 18:29 »
εδω που τα λεμε ειναι πολλα τα λευτα για να μην μπορει καποιος να συνθεσει το tone του με μικροτερο budget.Βεβαια οσον αφορα τον peavey θα ηθελα να δοκιμασω κατι σε περισσοτερα watt...


Βγαινει και σε 50... Αλλα δεν ξερω αν θελεις να καταστρεφεις καθε μορφη ζωης στα 1000 μετρα γυρω σου...
Ο 30αρης σε βγαζει και σε σπιτι και σε προβα με ντραμερ ''κομπρεσερ'' και σε live...


Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #15 στις: 12/09/10, 18:43 »
Σου βάζω στο "παιχνίδι" και αυτόν τον peavey..  http://www.thomann.de/gr/peavey_delta_blues.htm

...ο οποίος βγαίνει και σε 2χ10 και σε 1χ15 speaker configurations.

Τον είχα παίξει πριν κάποιους μήνες και μου άρεσε αρκετά...(δεν θυμάμαι όμως αν ήταν ο 1χ15 ή ο 2χ10...anyway)

O gk έχει δίκιο σε αυτό που σου λέει για τα watt.
These things are loud enough!
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #16 στις: 12/09/10, 20:43 »
βεβαια εχει parallel effect loop που αν καταλαβαινω σωστα δεν δινει ικανοποιητικο ηχο αν συνδεσεις πεταλια και χρησιμοποιησεις τα εφε του ενισχυτη.....βεβαια μπορει να κανω και λαθος....οποτε μπορει καποιος να εξηγισει τι ακριβως σημαινει αυτο?
Λάθος έχεις καταλάβει. Αν κάνεις ένα search "parallel or serial effects loop" θα βρεις τι διαφορές έχουν. Πάντως το parallel fx loop (αν υπάρχει και mix knob) δίνει περισσότερες επιλογές από το serial fx loop. Όχι ότι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα αν έχει serial...

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #17 στις: 13/09/10, 02:20 »
παντως ο bogner πρεπει να ειναι πολυ καλος...κανεναν αλλον με πολυ καλο καθαρο καναλι?...γιατι οπως καταλαβαινετε για τον ηχο που θελω πολυ πιθανο να χρησιμοποιησω διαφορα πεταλια...ακομα για τους hiwatt ξερει κανεις αν υπαρχει πιθανοτιτα να βρω να δοκιμασω κανεναν γτ το διαδυκτιο μου εχει δωσει την αντιθετη αποψη....
κατι ακομα τι διαφορα εχει το switchblade απο το switchblade tsc και που μπορω να βρω καποιο απο τα δυο (κατα προτιμηση το πρωτο) να το δοκιμασω?
« Τελευταία τροποποίηση: 13/09/10, 03:06 από markos_geo »
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #18 στις: 13/09/10, 03:28 »
Οι Hiwatt ειναι σιγουρα μια καλη επιλογη... Αν και δεν ειναι ιδιαιτερα διαφημισμενοι εδω στην Ελλαδα εχουν και αυτοι μεγαλη ιστορια και η χρησιμοποιηση τους απο τον Gilmour τους εκανε ακομα πιο δημοφιλεις.
Στην Αθηνα ισως φερνει ο Διαμαντοπουλος, αλλα το βλεπω δυσκολο να φερνει καποιο απο τα custom μοντελα (μαλλον ο custom 20 θα σε ενδιαφερει)
Η τιμη του βεβαια οπως μπορεις να δεις και στο dv247 ειναι πανω απο 1000 ευρω μονο το κεφαλι...


Μια σουπερ εναλλακτικη (και ενας απο τους αγαπημενους μου ενισχυτες) ειναι ο Marshall JTM-45. Απο τα καλυτερα καθαρα καναλια που εχω ακουσει..!
Εχει επηρεασει ΠΑΡΑ πολλους κατασκευαστες και εχουν βγει διαφοροι κλωνοι του.
Μπορεις να τον ακουσεις στο guitar store. Εξαιρετικο μηχανημα και φοβερη ''πεταλομηχανη''...


Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #19 στις: 13/09/10, 04:01 »
Mόλις θυμήθηκα άλλη μια κεφαλή που έχει και εφφέ. Ο Bogner Alchemist HD. Ένας επίσης πολύ ευέλικτος ενισχυτής με εξαιρετικό καθαρό κανάλι, αν και το gain του είναι μάλλον μοντέρνο για τα δικά μου γούστα. Κοίταξέ τον πάντως, γιατί είναι πιο κοντά στον προϋπολογισμό σου απ' ό,τι ο Switchblade.


Υποψην οτι ο bogner ειναι made in china οπως και ο line6 spider valve στο ιδιο εργοστασιο και με ιδιο τελικο τμημα...βεβαια καπου εκει τελειωνουν οι ομοιοτητες τους...

Γενικα ομως, δεν ειναι κακη ιδεα να τα εχεις ολα σε ενα αλλα περιοριζει τις επιλογες σου.

Ο peavey classic 30 ειναι μια πολυ καλη επιλογη απο ολες τις αποψεις αν και για την αψογη συνεργασια με καποια απο τα εφφε θα σκεφτομουν και παραπανω watt καθως ο τελικος του παραμορφωνει σχετικα ευκολα, γρηγορα και γλυκα (πλεονεκτημα στα περιδδοτερα live!!!)...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #20 στις: 13/09/10, 06:25 »
Εγω επιμένω για τον delta σε σχέση με τον classic (έχοντας παίξει και με τους δύο)

Το guitar store πάντως στο οποίο αναφέρθηκε ο GK είναι ένας καλός τόπος για ν'αρχίσεις το τέστς σου (εγω εκεί είχα δοκιμάσει και τους δύο) και κάμποσους άλλους...

Στο υπόγειο για όσους γνωρίζουν.. ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #21 στις: 13/09/10, 11:43 »
βεβαια εχει parallel effect loop που αν καταλαβαινω σωστα δεν δινει ικανοποιητικο ηχο αν συνδεσεις πεταλια και χρησιμοποιησεις τα εφε του ενισχυτη.....βεβαια μπορει να κανω και λαθος....οποτε μπορει καποιος να εξηγισει τι ακριβως σημαινει αυτο?
Λάθος έχεις καταλάβει. Αν κάνεις ένα search "parallel or serial effects loop" θα βρεις τι διαφορές έχουν. Πάντως το parallel fx loop (αν υπάρχει και mix knob) δίνει περισσότερες επιλογές από το serial fx loop. Όχι ότι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα αν έχει serial...

Το parallel εχει μειονεκτηματα, οπως και το serial. Συγκεκριμενα το serial δινει "ολον τον ηχο σου εξω απο τον ενισχυτη". Σαν ενα ποταμι νερου το οποιο κυλαει ολο εξω...Αυτο σημαινει οτι η μιξη γινεται πανω στο πεταλι/εφε και μπορει να μη γινει παντα κατα το δοκουν οπως κανεις δεν εγγυαται το αποτελεσμα. Ωστοσο ειναι ο σωστοτερος τροπος για να εκμεταλλευτεις εφε τα οποια απαιτουν ΟΛΟΚΛΗΡΟ το σημα για να το τροποποιησουν οπως ενας compressor αλλα κυριως, εκουαλαιζερ.

To parallel εχει το καλο οτι κανει τη μιξη πανω στον ενισχυτη και ετσι παντα ενα καλο μερος του ηχου σου διατηρειται σωστα. Ομως υπαρχει η περιπτωση, να μπει ψηφιακο πραγμα εκει. Delay chorus reverb ειναι πραγματα τα οποια φυσικα και γινονται αναλογικα, αλλα και ψηφιακα. Επειδη το ψηφιακο σημα δεχεται μια μικροκαθυστερηση σε σχεση με το αναλογικο (το οποιο δεν μετατρεπεται ουτε επεξεργαζεται αλλα οπως ειπαμε ενα μερος του παραμενει στον ενισχυτη στο parallel loop). Οταν λοιπον εσυ ο νεος και ωραιος χρηστης βαζεις αυτα τα σηματακια το ενα πανω στο αλλο πριν τον τελικο προκυπτουν προβληματα φασης αλλες συχνοτητες χανονται αλλες ενισχυονται οχι δραματικα αλλα τελικα σου χαλανε λιγακι τον ηχο (comb filter effect δηλαδη αν δεις την κυματομορφη μοιαζει με τσατσαρα πανω κατω πανω κατω στρογγυλεμενα βεβαια) σε βαθμο που να τον λες θολο η οτι προτιμας τον ενισχυτη σκετο κτλ. Η λυση ειναι και παλι το mix control στο 100% (αν εχει 100% αλλα κατα βαση καμια παραλληλη λουπα δεν ειναι 100% full σα μια σειριακη) για τα ψηφιακα εφφε η καποια αναλογικα που να δουλευουν σιγουρα.

Ολα αυτα πριν καν εξετασεις το θεμα των αντιστασεων κτλ σε μια loop. Τα ρευματα ειναι και παλι σαν ενα σωληνα για να εχεις σιγουρη ροη θελεις, το ενα στομιο στενο και το αλλο φαρδυ ωστε να προκαλειται ροη απο το ενα στο αλλο (απλοϊκα μιλωντας). Ετσι και οι loop εχουν αντισταση και το σημα βγαινοντας θελει να βλεπει πολυ μεγαλη αντισταση σε σχεση με το δικο του (δλδ απο τον ενισχυτη προς το εφε) και αντιστοιχα βγαινοντας απο το εφε θελει να βλεπει πολυ μεγαλη αντισταση μπαινοντας στον ενισχυτη. Συνδυασε το γεγονος οτι πρεπει να πετυχεις σωστα τη διαφορα των αντιστασεων και των εντασεων και για αυτο πολλοι λενε οτι "α αυτος δουλευει καλα με rack εφε η ο αλλος μονο με πεταλ εφε"...Βαλε και το γεγονος οτι καποιοι...περιεργοι διασημοι ενισχυτες!!! οπως ο Soldano SLO και ο marshall silver jubille εχουν κοτσαρει τη loop πριν απο το κυκλωμα eq (bass mid treble) και τοτε καταλαβαινεις οτι υπαρχει και το προβλημα οτι εχεις φτιαξει μεσα στα εφε να μη ταιριαζει μπαινοντας να τροποποιηθει στο bass mid treble τμημα του ενισχυτη.

Ωραια ως εδω ειμαστε στο στουντιο!!! Βγαινοντας να παιξεις live θα τσιτωσεις ομορφα και ωραια ενα μικρο ενισχυτη, παιρνωντας θρυλικο γλυκο γεματο ηχο, προφανως επειδη πλεον συμμετεχουν και οι τελικες λυχνιες με τον τροπο τους...Πως? Παραμορφωση και απο αυτες!!! Ναι, μα καποια εφε ομως ΔΕΝ ΣΥΝΔΥΑΖΟΝΤΑΙ πριν απο την παραμορφωση και αυτο ως ενα βαθμο ισχυει και για την παραμορφωση απο τις τελικες. Αρα τι ειχαμε τι χασαμε σε ενισχυτες λυχνιας με λιγα watt σε συνθηκες που τους πιεζεις αρκετα...Ως ενα σημειο το εχω διαπιστωσει προσπαθωντας να καταλαβω που στο καλο πηγε το delay σολο patch που ειχα ετοιμασει στο στουντιο οταν παιζαμε live...




Με αυτα και με αυτα δεν εχει αδικο ο φιλος να ζηταει εναν ολοκληρωμενο ενισχυτη με σχετικα ικανα watt και ενσωματωμενα τα εφφε και να ξερεις οτι το συστημα δουλευει!!! Δεν ειναι μονο τροπος να γλυτωσεις χρηματα, αγορες που δεν κανουν αυτο που υπεθεσες (αυτο ποναει!) και σπασιμο νευρων!!!


Τελικα, ενα modelling κομπο με καλη καμπινα και με λαμπες δεν ειναι κακη ιδεα, με ολα μεσα και ευκαιρια να το χρησιμοποιησεις σαν πλατφορμα για αλλη πεταλιερα στο μελλον αρκει να υπαρχει κατι τετοιο.

Κατα βαση σε καλα λεφτα αν θελεις και λαμπες στο νου μου ερχεται ο peavey vypyr tube 60 και ο line6 spider valve mk II. Θα προτιμουσα το δευτερο λογω των celestion vintage 30 τα οποια περα απο στανταρτ καλου μεγαφωνου (με υποστηρικτες και πολεμιους αλλα ελα που για καποιο λογο τοσοι τοπ κατασκευαστες τα προτιμουν) δουλευουν καλα live. Αλλος λογος ειναι η καμπινα απο plywood και οχι MDF (MDF ειναι η μπαφλα των μεγαφωνων) για την οποια ελαχιστοι εχουν παραπονεθει για τριγμους. Το peavey ειναι απολυτα ενδιαφερον αλλα με ενα ερωτηματικο για ολα αυτα τα παραπονα ηλεκτρονικης κυριως αξιοπιστιας στο εξωτερικο. Και τα δυο θελουν κατι σε οριτζιναλ ποδοδιακοπτη με εξτρα φραγκα δυστυχως για live η wah. Υποψην οτι ζυγιζουν για συνεχες κουβαλημα.

Αν βρεις switchblade κομπο μεταχειρισμενο απο εξωτερικο μεγεια!!! Εχει και σχεδον κλειστη ολη την πισω πλευρα της καμπινας. Δε θα σου πει ιδου η εξομειωση ενος υπερσπανιου marshall η fender με την οριτζιναλ καμπινα του και μετασχηματιστη εξοδου και των μεγαφωνων του, αλλα αμα ακουγεται σπεσιαλ...

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #22 στις: 13/09/10, 11:46 »
παντως απο οτι βλεπω οι peavey classic 50 δεν βγαινουν σε κεφαλη......αλλα σιγουρα θα δοκιμασω τον 4x10.....παντως και αυτος ειναι αρκετα ακριβος οποτε αν ειναι να δωσω τοσα λεφτα τουλαχιστον να προσφερει στον ηχο οσα και ο switchblade η ο bogner και ας μην δινει τοσες πολλες δυνατοτιτες ....
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #23 στις: 13/09/10, 12:04 »
πραγματικα πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες σου tech21man...αυτα που εγραψες με εχουν κανει να ψιλοκατασταλαζω.....βεβαια εννοειται οτι θα δοκιμασω και τους peavey αλλα και ο alchemist και κυριως ο swithblade μου εχουν κινησει την περιεργια.....γιατι ομως combo και οχι κεφαλη (περαν της δυσκολιας της μετακινησης) και που μπορω να τον δοκιμασω (μην παρω και γουρουνι στο σακι)....γιατι με αυτα που ειπες κατερριψες τον μυθο που ειχα στο μυαλο μου για τα πεταλακια (βεβαια λογω των γνωσεων μου στα κυκλωματα ηξερα οτι δεν πανε ολα με ολα και να βγαλουν και "σωστο" ηχο)......οσο για τον line6 φοβαμαι οτι ο modeling δεν θα με ικανοποιησει οσο ενας αυθεντικος λαμπατος...ολα αυτα μεχρι να τον δοκιμασω και αυτον...
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: επιλογη tube head και καμπινας
« Απάντηση #24 στις: 13/09/10, 16:17 »
Ε κατα βαση δε σημαινει οτι τα πεταλακια δεν κανουν αυτο που πρεπει, αλλα καλα ειναι να ξερεις οτι θα λειτουργησει γιατι αλλιως μπορει να χρειαστει να το αλλαξεις. Φυσικα υπαρχουν π.χ. pedal friendly loops. Παρεμπιπτοντως δεν μπορω να θεωρησω "μοντελλινγκ" ενισχυτες σα το line6 και τον peavey απο την αποψη οτι αυτο που ακους ειναι κανονικος κιθαριστικος ηχος, απομιμηση μεν η αλλιως "εμπνευσμενος απο" διασημους ενισχυτες αλλα κιθαριστικος απο κιθαριστικο μεγαφωνο. Αν ηταν "μοντελλινγκ" θα ηθελε και tweeter και πληρους αποκρισης μεγαφωνα για να βγει ο ηχος. Προενισχυτικα διαφερουν απο τους νορμαλ ενισχυτες ειναι η αληθεια, αλλα δεν προσφερουν και λιγα. Προφανως ο ηχος δε θα σε χτυπησει οπως ο οριτζιναλ ενισχυτης (π.χ. ενας τερας marshall plexi απο 4x12 καμπινα) και κατα βαση παιρνεις το πως αντιλαμβανεται η εταιρεια τον διασημο αυτο ηχο σε κομπακτ συσκευασια. Ακομη και ετσι λυνουν πολλα προβληματα, δυναμη εχουν, εφε, ειναι πακετο που δουλευει κτλ.

Ο bogner ειναι κατι δικο του. Δεν εμεινε και στην ιστορια για την ποιοτητα ηχου του αλλα αν δε δοκιμασεις δεν ξερεις!!! Το κακο ειναι οτι ρισκαρεις λιγακι για το πως συμπεριφερονται ολα αυτα σε μπαντα.



 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
6912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 01:35
από Jezus
27 Απαντήσεις
10321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 15:48
από greg+9
34 Απαντήσεις
13598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 17:55
από Ibanezακιας
0 Απαντήσεις
1853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/09, 17:07
από tatanka
0 Απαντήσεις
1980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 21:48
από tatanka
7 Απαντήσεις
3207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/09, 14:46
από valex_van_halen
5 Απαντήσεις
4376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:15
από Jezus
76 Απαντήσεις
24240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
11 Απαντήσεις
5573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 15:33
από PlusYeaR
9 Απαντήσεις
4781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/16, 17:44
από adr1anos