Αποστολέας Θέμα: Τονικότητες Κλαρίνων;  (Αναγνώστηκε 16372 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Τονικότητες Κλαρίνων;
« στις: 14/08/06, 16:20 »
Τώρα τελευταία, παίζω με ένα κλαρίνο C. Προχθές, ένας γνωστός μου, έπαιζε ένα κλαρίνο Bb. Επίσης, υπάρχει και το Eb.
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως: πώς φαίνεται; Διαφέρουν κλαρίνο από κλαρίνο στην έκταση ή στη χροιά ή και στα δύο; Γιατί το Bb, έχει παραπάνω πλήκτρα από το C;

Και κάτι τελευταίο: Πώς λειτουργεί η ψυχή; την πατάω και δε με ανεβάζει οκτάβα. (Σημείωση: ότι ξέρω, το ξέρω απ' το σαξόφωνο).

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Τονικότητες Κλαρίνων;
« Απάντηση #1 στις: 16/09/06, 12:38 »
Λοιπόν αδερφέ..κοίτα να δεις...έχουμε διάφορα ήδη κλαρίνου ανάλογα την περιοχή που παίζεις...Το πιο ευρέως διαδεδομένο είναι το Βb...Όμως κοίτα να δεις μια παραξενιά...παρότι είναι Bb το κλαρίνο, οι κλαριτζίδες λένε ότι παίζουν από C.Tώρα γιατί;Θα σε γελάσω ακόμα το ψάχνω.Προφανώς εσύ αυτό εννοείς.Το δικό σου το κλαρίνο είναι παραδοσιακό από ότι κατάλαβα...στα παραδοσιακά κλαρίνα βγάζουν 2 κλειδιά από το πρώτο τμήμα μετά το βαρελάκι.Το άλλο που είναι Bb τά έχει όλα τα κλειδιά επάνω αλλά είναι κλαρινέτο, δεν είναι παραδοσιακό.Μετά υπάρχουν και άλλες τονικότητες.Είναι το κλαρίνο το A που είναι λίγο πιο κοντό παίζουν με αυτό στην Ήπειρο κυρίως και έπειτα έχουμε το C που είναι το πιο μεγάλο από όλα και είναι ευρέως διαδεδομένο στη Μικρά Ασία.Για D# κλαρίνο που μου λες δεν ξέρω...αλλά ένας κολλητός κλαριτζής μου είπε για E κλαρίνο το οποίο παίζει από C#...Εγώ γκαιντατζής είμαι δεν ξέρω...Ελπίζω να σε βοηθήσα λίγο...
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος chrdim

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Τονικότητες Κλαρίνων;
« Απάντηση #2 στις: 21/08/08, 17:57 »
Μαστόρια,

Τα πράγματα έχουν ως εξής.

Τα κλαρίνα που παίζουμε στην παραδοσιακή μουσική είναι Bib, C, G, A, B.
Το κυρίαρχο κλαρίνο είναι το Bib και το Α.
Τα υπόλοιπα είναι μόνο για ηχογραφήσεις κλπ. Σπάνια παίζουν σε πανυγήρια κλπ με G, B, και C.
To G για εμένα είναι και γ**ώ τα κλαρίνα, αλλά λόγω μεγέθους και απόστασης των δαχτύλων μεταξύ της κάθε τρύπας ελάχιστοι μπορούν να παίξουν.
Επίσης υπάρχει κλαρίνο Eb το οποίο είναι κάπου 25cm και σχεδόν το μισό από το Bib που πρέπει να έχεις μεγάλα πνευμόνια για να παίξεις τραγούδι με δαύτο.
Επίσης έχω ακούει, αλλά δεν έχω δει κλαρίνο F το οποίο είναι ποιο μεγάλο από το G (πρέπει να είναι πάνω από 1m μήκος).

Συμπερασματικά υπάρχουν κλαρίνα σε όλες τις νότες.