Αποστολέας Θέμα: Περαιτέρω εξέλιξη της κατηγορίας Στίχοι και Ποιήματα  (Αναγνώστηκε 24260 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3378
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Αγαπητοί φίλοι,

με τις διάφορες δραστηριότητες σχετικά με τους στίχους και τα ποιήματα τον τελευταίο καιρό, η περιοχή των στίχων έχει αυξηθεί και μεγαλώσει και νομίζουμε ότι θα πρέπει σιγά-σιγά να δούμε πώς θα μπορούσαμε να την εξελίξουμε ακόμα περισσότερο.

Επειδή το "αποφασίζομεν και διαττάσομεν" δεν είναι στο στιλ μας, θα θέλαμε να ανοίξουμε εδώ μια συζήτηση για να δούμε πώς θα προχωρήσουμε, τι ιδέες και τι ανάγκες υπάρχουν, καθώς και ποιοι είναι διατεθειμένοι να βοηθήσουν και σε ποιους ρόλους.

Τι θα θέλαμε (μερικές ιδέες, η λίστα είναι ανοιχτή για συζήτηση):
- Η περιοχή αυτή να διαχειρίζεται όσο το δυνατό αυτόνομα, από άτομα που συμμετέχουν σε αυτήν, δηλαδή:
- Να υπάρξουν υποψηφιότητες για συντονιστές της περιοχής που θα αναλάβουν να φέρουν σε πέρας όλα αυτά
- Οτιδήποτες αλλαγές και αναδιαρθρώσεις να ξεκινήσουν από εδώ μέσα και να αποφασιστούν εδώ
- Να δημιουργηθεί ένα υπο-φόρουμ με υποκατηγορίες και πιθανώς δική του διεύθυνση, όπως πχ το radio.kithara.gr
- Να μπει μια τάξη στα υπάρχοντα θέματα
- Εκτός του φόρουμ, να συζητηθούν και άλλες πιθανές μορφές και εργαλεία δημοσίευσης, π.χ. wiki, blog, κλπ
- Να επανεξεταστούν οι διαφοροι κανονισμοί λειτουργίας της περιοχής
- και οτιδήποτε άλλα νομίζετε ότι μπορούν να βοηθήσουν

Αν συμφωνείτε με τα παραπάνω και θέλετε να βοηθήσετε έμπρακτα... ορίστε! Δεν έχετε παρά να το πείτε εδώ, τι ιδέες υπάρχουν και ποιο ρόλο διατίθεστε να αναλάβετε.

Ελπίζουμε η συζήτηση να είναι δημιουργική και να μας βοηθήσει να προχωρήσουμε...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Θέμα: Συλλογή στίχων - Ζητείται εθελοντής  (Αναγνώστηκε 9444 φορές)

Αν είναι να ξεκινήσουμε από κάπου νομίζω πως το πρώτο που θα έπρεπε να κάνουμε είναι αυτό μετά από τόσο πολύ καιρό και 9444 αναγνώστες κάτι πρέπει να γίνει .
Και θα πρότεινα επίσης να αφαιρεθεί το σύστημα με τα αστεράκια σ λέξης όπως μαλακας
Γιατί σε έναν χώρο ελεύθερης έκφρασης νομίζω πώς δεν κολλάει …
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Εγω θα πρότεινα να μαζευτούν σε ξεχωριστές στήλες οι δημιουργίες του κάθε μέλους για να μπορεί κάποιος να σχηματίζει πιο ολοκληρωμένη άποψη για το έργο του.Επίσης ,συμφωνώ να τεθεί θέμα περιορισμού στην αποστολή στίχων  κάθε μέλους της στήλης κι αυτή να γίνεται μόνο  σε εβδομαδαία βάση.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/03/09, 16:30 από gkou »

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ "ΑΣΤΕΡΑΚΙΩΝ"
« Απάντηση #3 στις: 24/03/09, 12:55 »
Αυτο ειναι το δικο μου αιτημα και η δικη μου προταση και σορρυ αν το γραφω σε ξεχωριστο θεμα αλλα θα θελα να το δει ολος ο κοσμος!!τι τα θελουμε τα αστερακια??ετσι και αλλιως υποκειμενικα ειναι αυτα!!το μονο που κανουμε ειναι να συντηρουμε ενα ειδος συναλλαγης αναμεσα στα μελη...και να δινουμε στον καθενα την ευκαιρια να βγαζει τα κομπλεξ του..
σας το χω ξαναπει , εχω δει τρελα πραγματα...αν μας αρεσει η δεν μας αρεσει κατι ας κανουμε ενα σχολιο γιατι να βαζουμε τα αστερακια?
ξερετε μερικοι ανθρωποι μπορει να στεναχωριουνται με καποια πραγματα...και δεν ειναι ωραιο αυτο...

επισης θα προτεινα το καθε μελος να μπορει να κανει μονο ενα θεμα την εβδομαδα για να δινεται ο χρονος σε ολα τα εργα να διαβαστουν...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Θέμα: Συλλογή στίχων - Ζητείται εθελοντής  (Αναγνώστηκε 9444 φορές)

Αν είναι να ξεκινήσουμε από κάπου νομίζω πως το πρώτο που θα έπρεπε να κάνουμε είναι αυτό μετά από τόσο πολύ καιρό και 9444 αναγνώστες κάτι πρέπει να γίνει .
Και θα πρότεινα επίσης να αφαιρεθεί το σύστημα με τα αστεράκια σ λέξης όπως μαλ**ας
Γιατί σε έναν χώρο ελεύθερης έκφρασης νομίζω πώς δεν κολλάει …

Θέλω να πω και γω κάτι πάνω σε αυτό το θέμα με τις βωμολοχίες. Δεν είμαι άνθρωπος που της επικροτεί και προσπαθώ στη καθημερινότητά μου να τις χρησιμοποιώ όσο το δυνατόν λιγότερο οι καταστάσεις και τα νεύρα μου το επιτρέπουν. Πιστεύω όμως ότι καμμία λέξη ενταγμένη σε ένα λογοτεχνικό έργο, αν είναι κατάλληλη να αποδώσει το νόημα αυτού που θέλει να πει ο δημιουργός, δεν θα πρέπει να λογοκρίνεται. Καταλαβαίνω ότι αναγκαστικά οι διαχειριστές καλούντε να βάλουν κάποια όρια, αλλά για μένα αυτό μόνο για τη συγκεκριμένη στήλη θα έπρεπε να ισχύει κατά περίπτωση. Βέβαια αυτό σημαίνει πολύ διάβασμα και χρόνο από πλευράς συντονιστών, αλλά από την άλλη υπάρχει και η επιλογή της αναφοράς αν κάποιος θεωρήσει ότι θίγεται. Δεν ξέρω επίσης αν είναι τεχνικά εφαρμόσιμο κάτι τέτοιο. Πάντως κατά το "δεν υπάρχει χυδαία γλώσσα, παρά μόνο χυδαίοι άνθρωποι" (που φυσικά είχε βγει για άλλη περίπτωση) και εδώ θα πρέπει να μας προβληματίσει το γεγονός...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Α.τι τα θελουμε τα αστερακια??ετσι και αλλιως υποκειμενικα ειναι αυτα!!το μονο που κανουμε ειναι να συντηρουμε ενα ειδος συναλλαγης αναμεσα στα μελη...και να δινουμε στον καθενα την ευκαιρια να βγαζει τα κομπλεξ του..
σας το χω ξαναπει , εχω δει τρελα πραγματα...αν μας αρεσει η δεν μας αρεσει κατι ας κανουμε ενα σχολιο γιατι να βαζουμε τα αστερακια?
ξερετε μερικοι ανθρωποι μπορει να στεναχωριουνται με καποια πραγματα...και δεν ειναι ωραιο αυτο...

Β.επισης θα προτεινα το καθε μελος να μπορει να κανει μονο ενα θεμα την εβδομαδα για να δινεται ο χρονος σε ολα τα εργα να διαβαστουν...

Γ. ναι ρε παιδια αυτο με τις κακες λεξουλες ειναι λιγο τραγικο!!θυμαμαι ειχα ανεβασει εδω το "βραδυ στο 502" και ητανε πιο πολλα τα αστερακια και τα μπιπ παρα οι κανονικες λεξεις!!τοσα στερακια ουτε σε φλιπερ δεν εβρισκες!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
+1 για τα αστεράκια αλλά για όλα τα μέρη του φόρουμ

Β.επισης θα προτεινα το καθε μελος να μπορει να κανει μονο ενα θεμα την εβδομαδα για να δινεται ο χρονος σε ολα τα εργα να διαβαστουν...
πολύς περιορισμός...
ένα θέμα τη βδομάδα?

ΥΓ. μόλις είδα το καινούριο θέμα που δημιούργησε ο rakenditos και κατάλαβα πως μιλούσε για τα αστεράκια βαθμολόγησης και όχι τα αστεράκια που μπαίνουν για να καλύψουν "άσχημες" λέξεις....
εγώ μιλάω για τη 2η περίπτωση...τα πρώτα ούτε καν τα κοιτάω...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/03/09, 13:35 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ "ΑΣΤΕΡΑΚΙΩΝ"
« Απάντηση #7 στις: 24/03/09, 13:32 »
Το θέμα με τα αστεράκια με έχει απασχολήσει κι εμένα. Παρόλα αυτά δεν με πολυενδιαφέρει είναι η αλήθεια.
Έχω δει για παράδειγμα, πραγματικά αξιόλογες δημοσιεύσεις να μην έχουν καν βαθμολογηθεί. Έστω από έναν!
Περισσότερο δημοσιοσχετίστικο μου κάνει το αστεράκι παρά ουσιαστικό. Για μένα δεν είναι κριτήριο.
Άλλωστε, με τέτοιο καταιγισμό δημοσιεύσεων στην ενότητα Δικοί μας στίχοι και Ποιήματα, είναι πλέον καθαρά θέμα τύχης το αν θα διαβαστεί κάτι αξιόλογο ή θα περάσει στο ντούκου και στην 3-4 σελίδα. Όσο για το μία δημοσίευση την εβδομάδα, περισσότερο χρήσιμο το βρίσκω παρά ουσιαστικά περιοριστικό. Πόσα μπορεί να δημιουργήσει κάποιος σε μια εβδομάδα… :-\  Κι αν πραγματικά γράφει πάνω από ένα, κέρδος για τον αναγνώστη θα ήταν να κάνει ο συγγραφέας την επιλογή του και να ανεβάζει κάθε εβδομάδα το καλύτερό του… ::)

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ "ΑΣΤΕΡΑΚΙΩΝ"
« Απάντηση #8 στις: 24/03/09, 13:38 »
1.προσωπικα τα αστερακια εμενα δεν με νοιαζουν...ομως ξερω οτι καποιοι  αισθανονται καμια φορα αδικημενοι κτλ...
και γενικα πιστευω οτι κανουν πολυ περισσοτερο κακο παρα καλο...

2.συμφωνω απολυτα..για αυτους ακριβως τους λογους ειπα ενα θεμα την εβδομαδα και δε θεωρω οτι ειναι καθολου περιοριστικο....ΑΚΡΙΒΩΣ για αυτους τους λογους ομως!!!

Αποσυνδεδεμένος ΧΩΡΙΑΤΗΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 823
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι δρόμος
    • Προφίλ
    • time and enemy
Απ: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ "ΑΣΤΕΡΑΚΙΩΝ"
« Απάντηση #9 στις: 24/03/09, 13:46 »
συμφωνώ απόλυτα
περιμένουμε κάποιο σχόλιο-απάντηση από τους διαχειριστές
αν θέλουν φυσικά

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ "ΑΣΤΕΡΑΚΙΩΝ"
« Απάντηση #10 στις: 24/03/09, 14:38 »
Παιδιά με το θέμα για τα αστεράκια δεν έχω πρόβλημα αν και θα προτιμούσα να φύγουν
Και δεν το λέω γιατί με χαλάνε (στρατηγός θα ήμουν με τόσα αστερία) ;D ;D ;D :P απλά μου φαίνετε δημοσιοσχετίστικο όπως είπε και η Bάγια και κάτι τέτοια με χαλάνε
Όσο για το κάθε μέλος να μπορεί να κάνει μόνο  ένα θέμα την εβδομάδα
Είμαι σύμφωνος αν και σ εμένα όπως και σε άλλους τυχαίνει να γράφουμε λίγο περισσότερο μερικές φορές όμως αν μπορεί να βοηθήσει κάπως στην ομαλή λειτουργία είμαι μέσα …
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
οχι...μιλαω ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 2 περιπτωσεις...

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com

Αρχικά πιστεύω θα έπρεπε να ξαναπροσδιοριστεί ο στόχος των όποιων εξελίξεων. Θέλουμε αλλαγές γιατί;
Έχουν προκύψει προβλήματα λόγω της αυξημένης συμμετοχής στον πίνακα; Αυτό είναι θετικό! Σημαίνει πως η οικογένεια μεγαλώνει… Πρέπει να δούμε όμως γιατί;

Πιστεύω πως η σελίδα αυτόν τον τελευταίο καιρό έδειξε έμπρακτα πως την ενδιαφέρει το ‘’αύριο’’ των μελών της.
-Διοργάνωσε τον Διαγωνισμό Στίχου(για πρώτη φορά) ,
-Έχει τώρα σε εξέλιξη το αντίστοιχο ‘’ποίημα της χρονιάς’’(επίσης για πρώτη φορά),  -Στράφηκε και πέτυχε μια νέα μορφή κοινωφελούς δράσης , αυτήν της υποστήριξης στο ‘’Χαμόγελο του παιδιού’’ μέσω του ψηφιακού βιβλίου ποιημάτων, που κι αυτό είναι σε εξέλιξη
και υποστήριξε προτάσεις και θέσεις, όπως της ‘’Μουσικής Άμιλλας’’ και της έκδοσης έντυπης συλλογής ποιημάτων, που βρίσκονται στον ‘’Λάθη και Προτάσεις’’.

Σαφώς έχει συντελεστεί μια στροφή ή υπήρξαν αυτόν τον καιρό, οι κατάλληλες προϋποθέσεις.
Οποιεσδήποτε αλλαγές, θα πρέπει να έχουν μακρινό ορίζοντα αλλά και να περιλαμβάνουν διαφορετικές δυνατότητες. Εγώ π.χ. μπορεί να βρίσκομαι εδώ για να κάνω την πλάκα μου… ο ‘’Χ’’ γιατί εξασκεί την κριτική του, ο ‘’Ψ’’ γιατί πιστεύει πως θα βρει μια οποιαδήποτε διέξοδο… Πρέπει να σεβαστούμε όλα αυτά τα ‘’γιατί’’ και αν θέλουμε μια ακόμη πιο επιτυχημένη πορεία να δημιουργήσουμε περισσότερες δυνατότητες αλλά και να προστατέψουμε προθέσεις.

Το υποψήφιο, υπό φόρουμ (μοτίβο ράδιο kithara) θεωρώ πως είναι ένα καλό πλαίσιο.
Θα μπορεί να υπάρχουν διαφορετικοί πίνακες για…

1) Στίχους…
α) Μελοποιημένους (ήδη μελοποιημένοι στίχοι)
β) Προς μελοποίηση (στίχοι που αναζητούν σύνθετες)

2) Ποιήματα…


α) Έμμετρα

β) Ελεύθερος στίχος

γ) Ζητώντας την βοήθεια σας… (τι διορθώσεις θα μπορούσαν να κάνω; )
Ο δημιουργός τους να μπορεί να επιλέγει την μεταφορά του θέματος του στο  κατάλληλο θέμα εφ όσον έχει αντιμετωπισθεί ο πιθανός λόγος της δημοσίευσης.

δ) Ποίηση γραμμένη και αφιερωμένη για επετείους (π.χ. παγκόσμια ημέρα μη βίας, τρίτης ηλικίας, περιβάλλοντος κ.λ.π.) Από εδώ θα μπορούσε να προκύπτει και το υλικό για νέες κοινωφελείς δράσεις.

3) Εκδηλώσεις ποίησης (τι γίνετε και που)

4) Νέες κυκλοφορίες (Βιβλίων σχετικών με ποίηση)

5) Συναντήσεις (συναντήσεις μελών)

6) Συνεντεύξεις ( αποσπάσματα ή και συνεντεύξεις των ‘’ανθρώπων’’ της ποίησης)

7) Μεταξύ μας… (θέματα και συζητήσεις που αφορούν προβληματισμούς και ανταλλαγές απόψεων)

8) Κάδος ανακύκλωσης ( με την γνωστή χρήση)
……………………

- Θα πρέπει επίσης να αλλάξει ο διακριτικός συνοδευτικός τίτλος των μελών αυτού του νέου υπό φόρουμ.
Κάποιο νέο μέλος που ανήκει στην οικογένεια των ποιητών… με τον περιορισμό των 5 και μάλιστα ουσιαστικών μηνυμάτων που ισχύει, χρειάζεται ‘’πτυχιακή’’ για να αποκτήσει το ‘’Παλιός’’ ή το ‘’εδώ είναι το σπίτι μου’’…
Κάποιο ουδέτερο μέλος στον πίνακα ‘’λοιπά’’  μπορεί να αποκτήσει χωρίς περιορισμούς τίτλους,  με ’’σκονάκια’’… Δεν μπορούν  συνεπώς να θεωρούνται ισάξια δυο μέλη (του ευρύτερου kithara) με ίδιο αριθμό μηνυμάτων, όπως ισχύει μέχρι σήμερα.

- Το πόσο παλιό ή νέο μέλος είναι κάποιος προσωπικά δεν μου λέει τίποτε… με ενδιαφέρει να δω ή συμπεράνω τι έχει προσφέρει στη σελίδα και στο γενικότερο έργο.
- Σε έναν χώρο ‘’ποιητικού λόγου’’ ο περιορισμός των θεμάτων σε ένα ή δυο την εβδομάδα θεωρώ πως δεν είναι σωστός.
- Ούτε και ο περιορισμός των 5 απαντήσεων.
Αν διαχωριστούν οι πίνακες δεν θα υφίστανται τα σημερινά προβλήματα του να βρίσκουμε νέο θέμα στην τρίτη σελίδα σε λίγες ώρες.

- Ο τρόπος αξιολόγησης με τα αστεράκια πρέπει να αποσυρθεί. Λειτούργησε μόνον αρνητικά έως σήμερα. Είναι εντελώς έξω από την φιλοσοφία του κόσμου των ποιητών και φάνηκε και επισημάνθηκε τόσες φορές έως τώρα.

- ο τρόπος αξιολόγησης μέσω των απαντήσεων, είναι μέχρι σήμερα ο πιο ενδεδειγμένος, όμως θα πρέπει και εκεί να μην προσμετρούνται και οι απαντήσεις των ίδιων των δημιουργών.(δλδ θέμα να έχει 20 απαντήσεις και οι 15 να είναι του δημιουργού του)

- Θα πρέπει να προστεθεί άμεσα, ορθογραφικός έλεγχος των κειμένων.

Ένας τέτοιος ‘’χώρος’’ θα μπορούσε να φέρει τον γενικό  τίτλο …’’περί ποίησης’’ και θα απέτρεπε και μόνο από τον τίτλο του, την εκφραζόμενη δυσαρέσκεια ορισμένων μελών του ευρύτερου χώρου που ίσως και δικαιολογημένα αισθάνονται άβολα με το σημερινό ‘’μπλέξιμο’’…

Συντονιστές έχουμε και πιστεύω πως έκαναν άριστα την δουλειά τους μέχρι σήμερα. 
Η σελίδα επίσης περιστασιακά θα χρειαστεί και μέλη που θα στελεχώσουν π.χ. την Ο.Ε. του νέου Δ. Στίχου… ή της Έκδοσης Ποιητικής Συλλογής, (βλέπε Λάθη και Προτάσεις) … Η καλύτερη λύση για εκεί, θα ναι οι προτάσεις μέσω ψηφοφοριών.


Αποσυνδεδεμένος Ωρίωνας

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.e-na.com/mpolitexneio.aspx
    • Προφίλ
    • http://mousikiamilla.blogspot.com/
1. Μετατροπή του χώρου ώστε ο επισκέπτης να μπορεί να επιλέγει πως θέλει να εμφανίζονται οι ταξινομήσεις.
Κατά ημερομηνία, κατά δημιουργό, αναγνώσεις κ.τ.λ.
(Παρόμοια πλατφόρμα με αυτήν που δουλεύουν, κατά βάση, τα e-shops για την εμφάνιση προϊόντων)

2. Αφαίρεση αστεριών "λογοκρισίας" για την αρχική δημοσίευση θέματος όπου λογικά στην πρώτη ανάρτηση θα περιέχεται ποίημα.

3. Αφαίρεση αστεριών δημόσιας αξιολόγησης, καθώς και οτιδήποτε άλλο γεννά ανταγωνιστικές λογικές.

4. Να μην επιτρέπεται ο δημιουργός θέματος να απαντά πάνω απο 1 φορά στο θέμα του.

5. Να μην επιτρέπεται τα σχόλια-απαντήσεις να είναι μικρότερα απο ένα συγκεκριμένο πλήθος λέξεων ή γραμμάτων.

6. Διατήρηση του περιορισμού για την δημιουργία 3 θεμάτων/24ωρο αλλά όχι και για σχολιασμό-απαντήσεις.

7. Ιεραρχία των μελών με βάση του πληκτρολογημένους χαρακτήρες και όχι τις δημοσιεύσεις τους.

8. Επίσης μια ταξινόμηση με βάση το είδος, όπως έχει προαναφερθεί, είναι καλή ιδέα.

9. Οι αναγνώστες να βαθμολογούν το κάθε ποίημα ή στίχους αλλά η βαθμολογία να μην είναι ορατή παρά μόνο στον δημιουργό του θέματος ώστε να ξέρει μόνο ο ίδιος τι εισέπραξε.
Ακόμη, αν είναι εφικτό, να μπορεί να βλέπει αθροιστικά τα στατιστικά των βαθμολογιών που εισέπραξε (Για αυτοκριτική και αυτοαξιολόγηση μόνο).
Έρωτας: Γεννιέται σε μια στιγμή, ζει για μια εποχή και πεθαίνει σε μια μέρα.
Αγάπη: Γεννιέται αργά, μεγαλώνει σιωπηλά και θάνατο ποτέ δεν βρίσκει.

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
``Επανεξέταση κανονισμών και να μπει μια τάξη στα υπάρχοντα θέματα της περιοχής.``

Οι γραμμές της σελίδας μπορούν να φιλοξενήσουν 30 θέματα και είναι κατά τη γνώμη μου αρκετές.
12 από αυτές είναι ήδη δεσμευμένες με θέματα που έχουν να κάνουν βέβαια με τους στίχους και τα ποιήματα, που όμως θα μπορούσαν να φιλοξενηθούν σε μια νέα σελίδα όπως π.χ. σαν και την ``Νέα και όχι μόνο.``

Εάν τώρα υπάρξει και κάποιος περιορισμός ο κάθε δημιουργός να έχει τη δυνατότητα να δημοσιεύει ένα ή δυο θέματα τη βδομάδα, να περιορίσει τις απαντήσεις του που συνήθως είναι ευχαριστώ πολύ και συνεχιστεί ο περιορισμός των πέντε μηνυμάτων ( υπήρξε σωτήριος στο παρελθόν) νομίζω πως δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Είναι σημαντικό να παραμένει ένα θέμα στη σελίδα, πολλά μέλη δεν έχουν τη δυνατότητα της καθημερινής παρουσίας τους με αποτέλεσμα να εξαφανίζονται στις πίσω σελίδες αξιόλογα γραπτά.

Μου γράφουν πολλά καινούργια άτομα – που συνήθως τα καλωσορίζω με προσωπικά μηνύματα – πως έφυγαν από κάπου αλλού και έγιναν μέλη εδώ γιατί η εμφάνιση και ο τρόπος λειτουργίας της σελίδας του F. kithara, είναι εξαιρετικός.

Αστέρια βαθμολόγησης. Είχα πει από την αρχή πως θα έπρεπε να καταργηθούν, το να βάζει κάποιος πέντε σε ένα θέμα και να έρχεται ο άλλος να το μηδενίζει γιατί δεν του αρέσει ο δημιουργός δεν είναι και ότι καλύτερο.
Αστέρια στις λέξεις, εμένα προσωπικά δεν με πειράζει, όμως και σε άλλους διαδικτυακούς χώρους που επισκέπτομαι βλέπω τα αστεράκια.

Ορθογραφικός έλεγχος, εγώ ας πούμε που δεν μου αρέσουν τα ανορθόγραφα κείμενα και επειδή έχω τη δυνατότητα θα μπορούσα να τα διορθώσω, όμως έχω τέτοιο δικαίωμα; ο δημιουργός του ποιήματος για δικούς του λόγους έτσι θέλησε να το γράψει και νομίζω είναι δικαίωμα του. 

Συντονιστές. Μέχρι τώρα νομίζω πως δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα, αν όμως επιχειρήσετε κάποια αλλαγή θα πρότεινα να είναι παλιά μέλη, να έχουν προσφέρει με την παρουσία τους, να συνεχίζουν να είναι ενεργά της σελίδας αυτής και η παρουσία τους σχεδόν καθημερινή.

Για τις όποιες αποφάσεις σας είμαι στη διάθεση σας.


Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1527
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Οι δικές μου ιδεες εχουν παρουσιαστεί μήνες τωρα σε αυτό το θέμα...

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=68546.msg553486#new

Τωρα σε ότι αφορά θέματα όπως συντονιστες, επίτροπους, γραμματείς και φαρισαίους μόνο ένα έχω να πω... Μακρυά από την συγκέντρωση αρμοδιοτήτων, ισχύος και υποχρεώσεων σε 1-2 άτομα, τα ίδια κάθε φορά... η ιστορία, η ζωή και η εμπειρία της καθημερινότητας μας έχει διδάξει πάνω σε τετοια λάθη... Είναι μαθηματικά βεβαιο, πως έπειτα από το "μπράβο στον Βελερεφόντη" θα ακουστει και το "κάτω η χούντα του Βελερεφόντη"...

Για κάθε γεγονός, πράξη ή θέμα προς προώθηση, καλό θα είναι την πυξίδα να την αναλαμβάνει διαφορετικό άτομο κάθε φορά για πολλούς λόγους... Να πω τον πιο σημαντικό για μένα (οπως λένε και για τα ΑΜΕΑ) "Ισες ευκαιρίες για όλους"...




Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
γιατί δεν κάνετε ένα ανεξάρτητο φόρουμ? ::) :P

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com

Τωρα σε ότι αφορά θέματα όπως συντονιστες, επίτροπους, γραμματείς και φαρισαίους μόνο ένα έχω να πω... Μακρυά από την συγκέντρωση αρμοδιοτήτων, ισχύος και υποχρεώσεων σε 1-2 άτομα, τα ίδια κάθε φορά... η ιστορία, η ζωή και η εμπειρία της καθημερινότητας μας έχει διδάξει πάνω σε τετοια λάθη... Είναι μαθηματικά βεβαιο, πως έπειτα από το "μπράβο στον Βελερεφόντη" θα ακουστει και το "κάτω η χούντα του Βελερεφόντη"...

Για κάθε γεγονός, πράξη ή θέμα προς προώθηση, καλό θα είναι την πυξίδα να την αναλαμβάνει διαφορετικό άτομο κάθε φορά για πολλούς λόγους... Να πω τον πιο σημαντικό για μένα (οπως λένε και για τα ΑΜΕΑ) "Ισες ευκαιρίες για όλους"...



κι εγω συμφωνω με το ''ισες ευκαιρίες για όλους''... με μια επισημανση,
δυστυχώς σε όσα θεματα εγω γνωριζω και εχει ζητηθεί ανοιχτά συμμετοχή που αντανακλά ευθύνες,
οι απαντήσεις ειναι ''σχεδόν'' μηδαμινές...


« Τελευταία τροποποίηση: 24/03/09, 22:25 από lampros. »

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1527
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website

Τωρα σε ότι αφορά θέματα όπως συντονιστες, επίτροπους, γραμματείς και φαρισαίους μόνο ένα έχω να πω... Μακρυά από την συγκέντρωση αρμοδιοτήτων, ισχύος και υποχρεώσεων σε 1-2 άτομα, τα ίδια κάθε φορά... η ιστορία, η ζωή και η εμπειρία της καθημερινότητας μας έχει διδάξει πάνω σε τετοια λάθη... Είναι μαθηματικά βεβαιο, πως έπειτα από το "μπράβο στον Βελερεφόντη" θα ακουστει και το "κάτω η χούντα του Βελερεφόντη"...

Για κάθε γεγονός, πράξη ή θέμα προς προώθηση, καλό θα είναι την πυξίδα να την αναλαμβάνει διαφορετικό άτομο κάθε φορά για πολλούς λόγους... Να πω τον πιο σημαντικό για μένα (οπως λένε και για τα ΑΜΕΑ) "Ισες ευκαιρίες για όλους"...



κι εγω συμφωνω με το ''ισες ευκαιρίες για όλους''... με μια επισημανση,
δυστυχώς σε όσα θεματα εγω γνωριζω και εχει ζητηθεί ανοιχτά συμμετοχή που αντανακλά ευθύνες,
οι απαντήσεις ειναι ''σχεδόν'' μηδαμινές...



Sometimes my shadow leads
or it follows me
but we never seem
to become one (and the same)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αν και δεν ασχολούμαι πολύ με τον πίνακα των ποιημάτων θεωρώ χαζό και περιττό να χαρακτηρίζεται κάποιο μέλος από την προσφορά του στο φόρουμ πέραν των συντονιστών που θα λένε την ιδιότητά τους μόνο για να μπορεί να απευθυνθεί κάποιος σε αυτούς αν χρειάζεται βοήθεια και όχι για να τους φοβάται....

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Πάνε πέντε μήνες από τότε που μπήκε το ζήτημα από τον Στέργιο.
Λίγοι απαντήσαμε τότε, τίποτα δεν έγινε. Προφανώς τώρα ήρθε το πλήρωμα του χρόνου…
Η αλήθεια είναι πως μπλέχτηκα διαβάζοντας τις μέχρι τώρα προτάσεις. Η αρχική τοποθέτηση του Στέργιου στο τότε θέμα με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη. Ο περιορισμός σε 1-2 δημοσιεύσεις την   εβδομάδα για κάθε μέλος νομίζω πως ίσως είναι χρήσιμος. Άλλωστε (και το έχω ξαναπεί), πόσα ποια μπορεί να γράφει κάποιος σε μια εβδομάδα…4-5? Και αυτό συμβαίνει κάθε εβδομάδα?? Δύσκολο μου μοιάζει και αν χρειαστεί θα επεκταθώ…για την ώρα το αποφεύγω. Ας δώσουμε λίγο χρόνο και λίγο «αέρα» σε κάθε δημοσίευση μέχρι να πάρει το δρόμο της.

Αστέρια αξιολόγησης, ιεραρχίες μελών, αριθμός μηνυμάτων, και λοιπά δεν με αφορούν. Αφήστε που πλέον με τον καταιγισμό δημοσιεύσεων στην εν λόγω ενότητα, είναι πλέον θέμα τύχης το αν θα διαβαστεί και θα σχολιαστεί κάτι πραγματικά αξιόλογο ή αν θα περάσει μέσα σε λίγες ώρες στην 3η σελίδα. Έχω θελήσει πολλές φορές να καθήσω να διαβάσω καινούριες δημοσιεύσεις και πάντα βρίσκομαι μπροστά σε έναν τεράστιο αριθμό (για τα δικά μου μέτρα μιας και θέλω να δίνω προσοχή σε ότι διαβάζω) και τελικά εγκαταλείπω την προσπάθεια περιμένοντας τουλάχιστον άδεια από τη δουλειά μου ώστε να έχω πολύυυ χρόνο. Κοινώς, έχω χάσει τον μπούσουλα παιδιά.
Κλείνω λέγοντας πως το πρώτο ποστ του Στέργιου εδώ Απ: Ιδέες για το "δικοί μας στίχοι και ποιήματα" μιλάει για χρήσιμες και όχι δύσκολες στην εφαρμογή ιδέες. Θα ήταν καλό να ξεκινούσαμε από κει, να λύναμε τα βασικά και στη συνέχεια (αν κι εφόσον) συζητάμε και τα υπόλοιπα. Κι εγώ έχω πάρα πολλά να πω αλλά δεν ξέρω μέχρι πού μπορεί να φτάσει η εξέλιξη της κατηγορίας (όπως λέει ο κιθαρωδός) δεδομένου πως βρισκόμαστε σε ένα σαιτ μουσικό γενικά και όχι αμιγώς λόγου-ποίησης

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
) δεδομένου πως βρισκόμαστε σε ένα σαιτ μουσικό γενικά και όχι αμιγώς λόγου-ποίησης


κάτι το οποίο τείνει να ξεχαστεί.....

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Καλό θα ήταν μια συζήτηση τέτοιας σπουδαιότητος και σημασίας να γίνει in vivo με συνάντηση στην οποία να παρευρεθούν όλοι όσοι ενδιαφέρονται. Έπειτα να τεθούν οι προτάσεις επί τάπητος και να συζητηθούν. Δεν πιστεύω να επιτευχθεί εύκολα και βέλτιστα κάτι τέτοιο μέσα απο αναρίθμητα posts μη πραγματικού χρόνου.

Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
1) Στίχους…
α) Μελοποιημένους (ήδη μελοποιημένοι στίχοι)
β) Προς μελοποίηση (στίχοι που αναζητούν σύνθετες)

2) Ποιήματα…


α) Έμμετρα

β) Ελεύθερος στίχος

γ) Ζητώντας την βοήθεια σας… (τι διορθώσεις θα μπορούσαν να κάνω; )
Ο δημιουργός τους να μπορεί να επιλέγει την μεταφορά του θέματος του στο  κατάλληλο θέμα εφ όσον έχει αντιμετωπισθεί ο πιθανός λόγος της δημοσίευσης.

δ) Ποίηση γραμμένη και αφιερωμένη για επετείους (π.χ. παγκόσμια ημέρα μη βίας, τρίτης ηλικίας, περιβάλλοντος κ.λ.π.) Από εδώ θα μπορούσε να προκύπτει και το υλικό για νέες κοινωφελείς δράσεις.

3) Εκδηλώσεις ποίησης (τι γίνετε και που)

4) Νέες κυκλοφορίες (Βιβλίων σχετικών με ποίηση)

5) Συναντήσεις (συναντήσεις μελών)

6) Συνεντεύξεις ( αποσπάσματα ή και συνεντεύξεις των ‘’ανθρώπων’’ της ποίησης)

7) Μεταξύ μας… (θέματα και συζητήσεις που αφορούν προβληματισμούς και ανταλλαγές απόψεων)

8) Κάδος ανακύκλωσης ( με την γνωστή χρήση)
……………………



Με λιγα λογια, θες ενα δευτερο φορουμ μεσα στο φορουμ δηλαδη... ???
Γιατί δε φτιαχνετε ενα poihmata.gr ή κατι τετοιο τοτε, να ειστε και αυτονομοι, να τελειωνει η δουλεια;

Ειδικα το 7 και 8 που γραφεις είναι τελειως κουφά! Δηλαδη χρειάζεται διαφορετικό "Λοιπα", ακόμα και διαφορετικός "Καδος ανακυκλωσης" για τους 'ποιητες';  :o  ::)

Και αλλα ειναι περιττα... π.χ. προτεινεις να υπαρχει ξεχωριστη κατηγορια "Συναντησεις" για να κανονιζουν για καφε οι των στιχων και διαφορετικη για να κανονιζουν οι αλλοι;

Τεσπα, η ποιητικη κατηγοριοποιηση ανα συγγραφεα κλπ ειναι λογικες ιδεες οργανωτικες, αλλα να φτιαχτει ενα ξεχωριστο στην ουσια φορουμ μεσα σε ενα φορουμ που λεγεται kithara.gr και ασχολειται πρωτιστως με την μουσική (ή ετσι νομιζω) δεν εχει νοημα....
Να ζητησουν κατι αντιστοιχο και οι μπασίστες τοτε και παει λεγοντας...
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1502
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea

4. Να μην επιτρέπεται ο δημιουργός θέματος να απαντά πάνω απο 1 φορά στο θέμα του.

5. Να μην επιτρέπεται τα σχόλια-απαντήσεις να είναι μικρότερα απο ένα συγκεκριμένο πλήθος λέξεων ή γραμμάτων.

6. Διατήρηση του περιορισμού για την δημιουργία 3 θεμάτων/24ωρο αλλά όχι και για σχολιασμό-απαντήσεις.

7. Ιεραρχία των μελών με βάση του πληκτρολογημένους χαρακτήρες και όχι τις δημοσιεύσεις τους.

8. Επίσης μια ταξινόμηση με βάση το είδος, όπως έχει προαναφερθεί, είναι καλή ιδέα.

9. Οι αναγνώστες να βαθμολογούν το κάθε ποίημα ή στίχους αλλά η βαθμολογία να μην είναι ορατή παρά μόνο στον δημιουργό του θέματος ώστε να ξέρει μόνο ο ίδιος τι εισέπραξε.
Ακόμη, αν είναι εφικτό, να μπορεί να βλέπει αθροιστικά τα στατιστικά των βαθμολογιών που εισέπραξε (Για αυτοκριτική και αυτοαξιολόγηση μόνο).


τι να πει κανεις.... ποσο χερι δλδ μπορει να μπει στην λευθερια της εκφρασης?? ποοοοσο ομως??

θα συμφωνησω με τις προτασεις που εγραψε η Βαγια πιο πανω... ας ξεκινησουμε απο τα απλα και μετα βλεπουμε....


- Θα πρέπει επίσης να αλλάξει ο διακριτικός συνοδευτικός τίτλος των μελών αυτού του νέου υπό φόρουμ.
Κάποιο νέο μέλος που ανήκει στην οικογένεια των ποιητών… με τον περιορισμό των 5 και μάλιστα ουσιαστικών μηνυμάτων που ισχύει, χρειάζεται ‘’πτυχιακή’’ για να αποκτήσει το ‘’Παλιός’’ ή το ‘’εδώ είναι το σπίτι μου’’…
Κάποιο ουδέτερο μέλος στον πίνακα ‘’λοιπά’’  μπορεί να αποκτήσει χωρίς περιορισμούς τίτλους,  με ’’σκονάκια’’… Δεν μπορούν  συνεπώς να θεωρούνται ισάξια δυο μέλη (του ευρύτερου kithara) με ίδιο αριθμό μηνυμάτων, όπως ισχύει μέχρι σήμερα.



ποιο το νοημα?? νομιζω το ποσο παλιος ειναι καποιος δε λεει τιποτα σε κανεναν.... αλλωστε αν μπεις στο προφιλ καποιου γραφει ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ... οποτε ολα τα αλλα πανε περιπατο....

γιατι γενικα να θελουμε υποκατηγοροποιηση στην υποκατηγοροποιηση και γενικα εναν ταξικο διαχωρισμο??

και τελος
Οι δικές μου ιδεες εχουν παρουσιαστεί μήνες τωρα σε αυτό το θέμα...

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=68546.msg553486#new

Τωρα σε ότι αφορά θέματα όπως συντονιστες, επίτροπους, γραμματείς και φαρισαίους μόνο ένα έχω να πω... Μακρυά από την συγκέντρωση αρμοδιοτήτων, ισχύος και υποχρεώσεων σε 1-2 άτομα, τα ίδια κάθε φορά... η ιστορία, η ζωή και η εμπειρία της καθημερινότητας μας έχει διδάξει πάνω σε τετοια λάθη... Είναι μαθηματικά βεβαιο, πως έπειτα από το "μπράβο στον Βελερεφόντη" θα ακουστει και το "κάτω η χούντα του Βελερεφόντη"...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
52 Απαντήσεις
19859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 22:34
από Mrs Brightside
0 Απαντήσεις
1873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/09, 22:46
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/09, 17:24
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/09, 09:54
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
5953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/10, 22:26
από gkou
0 Απαντήσεις
1427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/09, 08:26
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/10, 00:15
από galianos7
2 Απαντήσεις
2626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/11, 15:33
από nekand
9 Απαντήσεις
6269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/11, 10:22
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/11, 12:32
από Βραζίλης