Σελίδες:
  • #26 από lampros. στις 25 Mar 2009
  • 1) Στίχους…
    α) Μελοποιημένους (ήδη μελοποιημένοι στίχοι)
    β) Προς μελοποίηση (στίχοι που αναζητούν σύνθετες)

    2) Ποιήματα…


    α) Έμμετρα

    β) Ελεύθερος στίχος

    γ) Ζητώντας την βοήθεια σας… (τι διορθώσεις θα μπορούσαν να κάνω; )
    Ο δημιουργός τους να μπορεί να επιλέγει την μεταφορά του θέματος του στο  κατάλληλο θέμα εφ όσον έχει αντιμετωπισθεί ο πιθανός λόγος της δημοσίευσης.

    δ) Ποίηση γραμμένη και αφιερωμένη για επετείους (π.χ. παγκόσμια ημέρα μη βίας, τρίτης ηλικίας, περιβάλλοντος κ.λ.π.) Από εδώ θα μπορούσε να προκύπτει και το υλικό για νέες κοινωφελείς δράσεις.

    3) Εκδηλώσεις ποίησης (τι γίνετε και που)

    4) Νέες κυκλοφορίες (Βιβλίων σχετικών με ποίηση)

    5) Συναντήσεις (συναντήσεις μελών)

    6) Συνεντεύξεις ( αποσπάσματα ή και συνεντεύξεις των ‘’ανθρώπων’’ της ποίησης)

    7) Μεταξύ μας… (θέματα και συζητήσεις που αφορούν προβληματισμούς και ανταλλαγές απόψεων)

    8) Κάδος ανακύκλωσης ( με την γνωστή χρήση)
    ……………………



    Με λιγα λογια, θες ενα δευτερο φορουμ μεσα στο φορουμ δηλαδη... ???
    Γιατί δε φτιαχνετε ενα poihmata.gr ή κατι τετοιο τοτε, να ειστε και αυτονομοι, να τελειωνει η δουλεια;



    Βιαστικε μου φιλε.... αν ηθελα εγω να κανω ενα δικο μου φορουμ.. δεν θα το συζητουσα ετσι εδω..
    εδω συζηταμε την εξελιξη του ''δικοι μας στιχοι και ποιηματα''... υστερα απο συγκεκριμενη προταση του Νεου Κιθαρωδου σχετικη με την δημιουργια νεου υπο φόρουμ.
    Λιγη προσοχή χρειαζεται...
  • #27 από Ωρίωνας στις 25 Mar 2009
  • Πάμε ξανά απο την αρχή γιατί φίλε Neikos εκτός του ότι δεν διαχωρίζεις την ελευθερία απο την ασυδοσία μιλάς για ελευθερία έκφρασης ενόσω κατακρίνεις την δική μου τοποθέτηση. Γίνομαι σαφέστερος.


    4. Να μην επιτρέπεται ο δημιουργός θέματος να απαντά πάνω απο 1 φορά στο θέμα του.


    Λόγος

    Για να μην απαντάω 10 φορές στο θέμα μου και σας κρατάω όλους απο κάτω κουκουλώνοντας την δική σας έκφραση.
    Αν θέλω να πω 15 ευχαριστώ μπορώ να το κάνω και με προσωπικό μήνυμα.

    5. Να μην επιτρέπεται τα σχόλια-απαντήσεις να είναι μικρότερα απο ένα συγκεκριμένο πλήθος λέξεων ή γραμμάτων.

    Λόγος
    Για να ασχολούμαστε με την ουσία του ποιήματος και να το μελετάμε ώστε να έχουμε να πούμε κάτι περισσότερο απο 2 διπλωματικές και δημοσιοσχετίστικες κολακείες.


    6. Διατήρηση του περιορισμού για την δημιουργία 3 θεμάτων/24ωρο αλλά όχι και για σχολιασμό-απαντήσεις.

    Λόγος
    Για να αποφεύγεται ο "βομβαρδισμός" με ποιήματα και να μην μετατρέπεται ο πίνακας μέσα σε μια μέρα σε "ΧΥΤΑΠ" (Χώρος υγειονομικής ταφής ποιημάτων.



    7. Ιεραρχία των μελών με βάση του πληκτρολογημένους χαρακτήρες και όχι τις δημοσιεύσεις τους.

    Λόγος
    Άλλο 10 θέματα με σκέτα "Ευχαριστώ", "Συμφωνώ", "Διαφωνώ", "Υπέροχο", "Θεσπέσιο", "Μούρλιο"  και άλλο ένα θέμα με 250 χαρακτήρες. Κάνει διαφορά δεν νομίζεις?


    8. Επίσης μια ταξινόμηση με βάση το είδος, όπως έχει προαναφερθεί, είναι καλή ιδέα.

    Λόγος
    Λόγοι ευταξίας



    9. Οι αναγνώστες να βαθμολογούν το κάθε ποίημα ή στίχους αλλά η βαθμολογία να μην είναι ορατή παρά μόνο στον δημιουργό του θέματος ώστε να ξέρει μόνο ο ίδιος τι εισέπραξε.
    Ακόμη, αν είναι εφικτό, να μπορεί να βλέπει αθροιστικά τα στατιστικά των βαθμολογιών που εισέπραξε (Για αυτοκριτική και αυτοαξιολόγηση μόνο).

    Λογος
    ...Αναφέρεται

    Ήλπιζα ότι οι λόγοι των προτάσεών μου είναι προφανείς αλλά έκανα λάθος.
    Ελπίζω με τη λογική του "βου" και "α" κάνει "βα" να γίνω κατανοητός και να μην χαρακτηριστώ ξανα, αυθαίρετα, δικτάτορας.
  • #28 από Neikos στις 25 Mar 2009
  • 4. δλδ αν καποιος ρωτησει κατι δημοσια τον δημιουργο γιατι αυτος να απαντησει ιδιωτικα??
    5. πολλες φορες και μια μονο λεξη μπορει να κρυψει πολλα νοηματα... οταν ειδικα καποιος εχει μια αλφα οικιοτητα με τον δημιουργο
    6. σε αυτο δεν εχω να πω κατι... εγω προτεινω 1 την βομαδα....
    7. γιατι να μας νοιαζει η ιεραρχια??
    8. ενταξει εκανα μια γενικη παραθεση οποτε μπηκε κι αυτο....
    9. γιατι απλα να μη καταργηθει η βαθμολογιση?? αφου ολοι συμφωνουμε οτι η μονη που αξιζει ειναι αυτη που προκυπτει απο τον σχολιασμο....

    απλα ηλπιζες φιλε μου... αλλα το ποστ ειχε πολυ υφος ανακοινωσεως παρα προτασεως...



    υ.γ. και τα "βου" και "α" μπορει να γινει "μου" και "α"... πολυ ευκολα
  • #29 από lampros. στις 25 Mar 2009
  • Αν προσπαθήσουμε να δουμε ουδέτερα το ζητημα.. πιστευω πως θα συμφωνήσουμε πως σε κανένα φόρουμ το ζητούμενο δεν ειναι ο περιορισμός των θεματων, αλλα και των απαντήσεων.
    Οσο περισσότερα θέματα εχει ενα φόρουμ ή γενικότερη συμμετοχή... τοσο θετικότερο κρίνεται...

    Εγω δεν φοβαμαι τον ''καταιγισμό'' των θεμάτων. Θα τον αντιμετώπιζα με την διεύρυνση των κατηγοριών, δημιουργώντας ακόμη περισσότερες κι απο αυτες που πρότεινα πιο πανω.
    Οι πρόχειρες λύσεις, απο οτι κατάλαβα δεν ηταν το αρχικό ζητούμενο...



  • #30 από Ωρίωνας στις 25 Mar 2009
  • 4. δλδ αν καποιος ρωτησει κατι δημοσια τον δημιουργο γιατι αυτος να απαντησει ιδιωτικα??
    5. πολλες φορες και μια μονο λεξη μπορει να κρυψει πολλα νοηματα... οταν ειδικα καποιος εχει μια αλφα οικιοτητα με τον δημιουργο
    6. σε αυτο δεν εχω να πω κατι... εγω προτεινω 1 την βομαδα....
    7. γιατι να μας νοιαζει η ιεραρχια??
    8. ενταξει εκανα μια γενικη παραθεση οποτε μπηκε κι αυτο....
    9. γιατι απλα να μη καταργηθει η βαθμολογιση?? αφου ολοι συμφωνουμε οτι η μονη που αξιζει ειναι αυτη που προκυπτει απο τον σχολιασμο....

    απλα ηλπιζες φιλε μου... αλλα το ποστ ειχε πολυ υφος ανακοινωσεως παρα προτασεως...



    υ.γ. και τα "βου" και "α" μπορει να γινει "μου" και "α"... πολυ ευκολα


    Θα τρελαθούμε τώρα?
    Μήπως το θέμα λέγεται "κρίνετε τις προτάσεις του Ωρίωνα"?
    Θα πάει μακριά η βαλίτσα? Αν είναι να κάτσω να αναιρέσω κομμάτι κομμάτι όσα λες και να συνεχίσουμε να παίζουμε την κολοκυθιά.

    Ο ΚΙΘΑΡΩΔΟΣ ζήτησε απόψεις. Αυτό έκανα, παρέθεσα την άποψή μου.
    Θέλησα να είμαι όσο πιο ουσιώδης και λακωνικός γίνεται αλλά συνάμα και σαφής.
    Έρχεσαι με έλλειμμα αυτόφωτων προτάσεων και προσπαθείς να κρίνεις αυτά που άλλοι προτείνουν.
    ΜΑ ΑΥΤΟ ΖΗΤΉΘΗΚΕ : ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
    Αν ο ίδιος δεν έκρινε ότι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης δεν θα άνοιγε το θέμα.
    Μιλάμε για περαιτέρω εξέλιξη αν δεν μιλούσαμε γι’ αυτό όλα είναι μια χαρά.

    Άλλος είναι εκείνος που θα κρίνει ποιες απόψεις είναι δεκτές ή απορριπτέες και ποιες είναι δημοκρατικές ή αυταρχικές.

    Έχεις να κάνεις προτάσεις? Αν ναι, ιδού η ευκαιρία. Τα υπόλοιπα είναι φληναφήματα.

    Δεν έχω καμία διάθεση να ανοίξω ένα μεταξύ μας θέμα μέσα σε αυτό το θέμα και το σταματάω εδώ.

    σ.σ. Μην ξεγελιέσαι δεν υπεκφεύγω μπορώ να αντικρούσω όσα έγραψες αλλά θα σε αφήσω να πιστεύεις ότι με κόλλησες στον τοίχο για να κλείσει εδώ το ζήτημα.

    Τέλος να σημειώσω για τους φίλους μουσικούς ότι ο μόνος που μας κάνει τη χάρη να μας φιλοξενεί εδώ είναι ο ιδιοκτήτης της σελίδας και κανένας άλλος.
    Μην αυταπατάστε (οι μουσικοί) ότι μας παραχωρείτε δικό σας χώρο.
  • #31 από lampros. στις 25 Mar 2009
  • φιλε Ωριωνα, παρ όλο που οι δικες σου προτάσεις δεν συμπίπτουν με τις δικες μου, αυτο δεν με κανει να μην σέβομαι τα όσα λες.
    Αν γυρισουμε στην αρχή θα δούμε πως πράγματι, προτάσεις ζητηθηκαν και για συγκεκριμενο λόγο...
    Δεν ειναι η πρώτη φορά που ενα θεμα ''πλαταίνει'' όμως απο ελλειπή κατανόηση...
    Δεν ειναι επίσης η πρωτη φορά που διαγράφονται απαντησεις (και εδω ηδη διαγράφησαν 4 ή 5) γιατι ηταν απο απαξιωτικες εως προσβλητικες για όλους μας...
    και δυστυχώς αυτη η αισθηση ορισμενων για το οτι ''φιλιξενούμαστε'' σε ενα μουσικό κατα βαση φόρουμ δεν ειναι νεο φαινόμενο.
    Μια βόλτα στα ''στατιστικά'' του φόρουμ θα έλυνε πολλες απορίες, όπως και οι άμεσες απαντησεις των διαχειριστών σε τόσα διάσπαρτα θέματα μελών, που εχουν δηλώσει το πόσο ενοχλούνται απο την ''κοινή'' συνύπαρξη...
    Σε εμενα φαίνονται όλα δικαιολόγημενα...
  • #32 από Βραζίλης στις 25 Mar 2009
  • Έχω λάβει υπόψη μου τις προτάσεις του qrusticks, τις οποίες σε γενικές γραμμές βρίσκω λογικές και πιθανώς υλοποιήσιμες (τεχνικώς).

    Οι περισσότερες προτάσεις του Ωρίωνας είναι σχεδόν αδύνατο να υλοποιηθούν τεχνικά.

    Τις περισσότερες προτάσεις του lampros. τις βρίσκω υπερβολικές καθώς δεν πιστεύω ότι χρειάζεται αυτή τη στιγμή μια τέτοια απότομη διόγκωση και πολυπλοκότητα του χώρου των στίχων/ποιημάτων.

    Οι προτάσεις των υπόλοιπων είναι γενικά πιο εύκολα εφαρμόσιμες και θα τις επεξεργαστώ, χωρίς όμως να υπόσχομαι τίποτα.



  • #33 από Bάγια στις 25 Mar 2009
  • Χωρίς πολλά λόγια και γιατί πιστεύω πως οι μεταξύ μας αντιπαραθέσεις και κόντρες και εμπάθειες ΔΕΝ θα βγάλουν ΠΟΥΘΕΝΑ,
    παραθέτω αριθμητικά και με τυχαία σειρά τις μέχρι τώρα προτάσεις των συμφορουμιτών (αν κάτι μου έχει διαφύγει, συγγνώμη...
    Πείτε μου και θα το προσθέσω)



    1. Να αφαιρεθεί το σύστημα με τα αστεράκια σε λέξης όπως μαλ**ας

    2. Να μαζευτούν σε ξεχωριστές στήλες οι δημιουργίες του κάθε μέλους για να μπορεί κάποιος να σχηματίζει πιο ολοκληρωμένη άποψη για το έργο του

    3. Περιορισμός στην αποστολή στίχων  κάθε μέλους της στήλης κι αυτή να γίνεται μόνο  σε εβδομαδιαία βάση

    4. Να αφαιρεθεί η λειτουργία βαθμολόγησης με αστέρια

    5. Διαχωρισμός στίχων σε μελοποιημένους, μη μελοποιημένους, στίχους που δεν ζητούν μελοποίηση

    6. Διαχωρισμός ποιημάτων σε έμμετρα, ελεύθερα.

    7. Επιλογή μεταφοράς θέματος από τον δημιουργό

    8. Υποενότητες στην ενότητα
            α)Εκδηλώσεις ποίησης (τι γίνετε και που)
            β) Νέες κυκλοφορίες (Βιβλίων σχετικών με ποίηση)
            γ) Συναντήσεις (συναντήσεις μελών)
            δ) Συνεντεύξεις ( αποσπάσματα ή και συνεντεύξεις των ‘’ανθρώπων’’ της ποίησης)
            ε) Μεταξύ μας… (θέματα και συζητήσεις που αφορούν προβληματισμούς και ανταλλαγές απόψεων)
            στ)Κάδος ανακύκλωσης ( με την γνωστή χρήση)

    9. Αλλαγή του διακριτικού συνοδευτικού τίτλος των μελών αυτού του πιθανού υποφόρουμ

    10. ορθογραφικός έλεγχος των κειμένων

    11. Μη περιορισμός στην αποστολή κάθε μέλους της στήλης κι αυτή να γίνεται μόνο  σε εβδομαδιαία βάση (σε αντίθεση με το Νο3)

    12. Μέλη που θα στελεχώσουν π.χ. την Ο.Ε. του νέου Δ. Στίχου… ή της Έκδοσης Ποιητικής Συλλογής

    13. Να μην επιτρέπεται ο δημιουργός θέματος να απαντά πάνω απο 1 φορά στο θέμα του.

    14. Να μην επιτρέπεται τα σχόλια-απαντήσεις να είναι μικρότερα απο ένα συγκεκριμένο πλήθος λέξεων ή γραμμάτων.

    15. Διατήρηση του περιορισμού για την δημιουργία 3 θεμάτων/24ωρο αλλά όχι και για σχολιασμό-απαντήσεις.

    16. Ιεραρχία των μελών με βάση του πληκτρολογημένους χαρακτήρες και όχι τις δημοσιεύσεις τους.

    17. Επίσης μια ταξινόμηση με βάση το είδος, όπως έχει προαναφερθεί, είναι καλή ιδέα.

    18. Οι αναγνώστες να βαθμολογούν το κάθε ποίημα ή στίχους αλλά η βαθμολογία να μην είναι ορατή παρά μόνο στον δημιουργό του θέματος ώστε να ξέρει μόνο ο ίδιος τι εισέπραξε.

    19. Μόνο ο δημιουργός να μπορεί να βλέπει αθροιστικά τα στατιστικά των βαθμολογιών που εισέπραξε

    20. Αναζήτηση ανά χρήστη/δημιουργό

    21. Αναζήτηση ανά τίτλο δημιουργίας

    22. Αναζήτηση ανά  ημερομηνία δημοσίευσης

    23. Συγκέντρωση των δημιουργιών κάθε μέλους
  • #34 από lampros. στις 25 Mar 2009


  • Τις περισσότερες προτάσεις του lampros. τις βρίσκω υπερβολικές καθώς δεν πιστεύω ότι χρειάζεται αυτή τη στιγμή μια τέτοια απότομη διόγκωση και πολυπλοκότητα του χώρου των στίχων/ποιημάτων.



    Το μοτιβο του ραδιο kithara... δεν το επέλεξα εγω... ως βαση...
    Αν το ζητουμενο, ετσι όπως ανακοινώθηκε, ήταν κατι άλλο,τοτε σας ζητω συγγνώμη για τον χαμένο χρόνο...



    Παράθεση
    Τι θα θέλαμε (μερικές ιδέες, η λίστα είναι ανοιχτή για συζήτηση):

    - Να δημιουργηθεί ένα υπο-φόρουμ με υποκατηγορίες και πιθανώς δική του διεύθυνση, όπως πχ το radio.kithara.gr


    Αν συμφωνείτε με τα παραπάνω και θέλετε να βοηθήσετε έμπρακτα... ορίστε! Δεν έχετε παρά να το πείτε εδώ, τι ιδέες υπάρχουν και ποιο ρόλο διατίθεστε να αναλάβετε.

    Ελπίζουμε η συζήτηση να είναι δημιουργική και να μας βοηθήσει να προχωρήσουμε...

  • #35 από gkou στις 25 Mar 2009
  • Παιδιά, απάντησε επίσημα ο Βραζίλης,ας μη το κουράζουμε άλλο το θέμα.Περιμένουμε εναγωνίως τις νέες εξελίξεις! :)Ας μάθουμε επιτέλους να σεβόμαστε όλο το "Κιθάρα" που απορεί και φρίττει με όλα αυτά που συμβαίνουν τελευταία στη στήλη μας και που μόνο σεβασμό προς αυτή και τα μέλη της δεν εμπνέουν πια...
    Δεν θα μπω σε τέτοια κίτρινη διαδικασία...Καλά,μόνο εγώ βλέπω ότι όλο το υπόλοιπο "Κιθάρα" έχει δυσαρεστηθεί με όλα αυτά;Επίσης ,μόνο εγώ βλέπω ότι κάποια μέλη καταφέρονται εναντίον άλλων μελών με απρεπείς εκφράσεις που, ευτυχώς, διαγράφονται άμεσα;Ωράια λοιπόν, ας είμαι εγώ  η περίεργη της υπόθεσης.Ό,τι είχα να προτείνω το πρότεινα, ό,τι είχα να παρατηρήσω ,επίσης το σχολίασα...
  • #36 από lampros. στις 25 Mar 2009
  • Μπραβο στην Βαγια που ειχε την υπομονή να ξεμπερδέψει τα ζητούμενα...
    Καλή συνέχεια.
  • #37 από Βραζίλης στις 25 Mar 2009
  • Σε απαντηση των προτασεων όπως τις συγκεντρωσε η Βάγια, μπορω να πω επιγραμματικα την προσωπικη μου γνωμη:

    1) Το θεμα εχει ξανατεθει, από κάποια μέλη, και η απαντηση ειναι η ιδια: η βωμολοχια δεν επιτρεπεται σε αυτο το φορουμ.
    2) Συμφωνω
    3) Συμφωνω αλλά δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο τεχνικα
    4) Υπο εξεταση
    5) Θα το προσπαθησω
    6) Θα το προσπαθησω
    7) Μεταφορα που; (μπερδευτηκα)
    8 ) Πιθανοτατα θα αρκει μοναχα ενας πινακας στο φορουμ, μονο για συζητησεις κλπ. (αυτος που υπαρχει τωρα)
    9) Διαφωνω
    10) Συμφωνω
    11) Δυσκολο τεχνικά
    12) Οποιος θελει και μπορει, ας προσφερθει
    13) Δυσκολο τεχνικά
    14) Δύσκολο τεχνικά
    15) Δύσκολο τεχνικά
    16) Δύσκολο τεχνικά
    17) Δύσκολο τεχνικά
    18) Δύσκολο τεχνικά
    19) Δύσκολο τεχνικά
    20) Συμφωνω
    21) Συμφωνω
    22) Συμφωνω
    23) Συμφωνω


    lampros,
    Αυτα που εγραψε ο Κιθαρωδος, ηταν ιδεες, οχι κατευθυνσεις που υποχρεωτικα θα ακολουθηθουν. Το "υπο-φορουμ" ειναι μια απο αυτες τις ιδεες, και μπορει να εχει διάφορες μορφες (οχι αναγκαστικα υποκατηγοριες και υποπινακες).
  • #38 από master of puppets στις 25 Mar 2009
  • Παιδιά, απάντησε επίσημα ο Βραζίλης,ας μη το κουράζουμε άλλο το θέμα.Περιμένουμε εναγωνίως τις νέες εξελίξεις! :)Ας μάθουμε επιτέλους να σεβόμαστε όλο το "Κιθάρα" που απορεί και φρίττει με όλα αυτά που συμβαίνουν τελευταία στη στήλη μας και που μόνο σεβασμό προς αυτή και τα μέλη της δεν εμπνέουν πια...
    Δεν θα μπω σε τέτοια κίτρινη διαδικασία...Καλά,μόνο εγώ βλέπω ότι όλο το υπόλοιπο "Κιθάρα" έχει δυσαρεστηθεί με όλα αυτά;Επίσης ,μόνο εγώ βλέπω ότι κάποια μέλη καταφέρονται εναντίον άλλων μελών με απρεπείς εκφράσεις που, ευτυχώς, διαγράφονται άμεσα;Ωράια λοιπόν, ας είμαι εγώ  η περίεργη της υπόθεσης.Ό,τι είχα να προτείνω το πρότεινα, ό,τι είχα να παρατηρήσω ,επίσης το σχολίασα...

    Γεωργία το χουμε ξανασυζητήσει.....τώρα θα τα πω και δημόσια...(ακολουθει έκφραση προσωπικων αποψεων......)

    Λοιπόν....παλαιότερα ήμουν πολύ τακτικό μέλος του "δικοι μας στίχοι και ποιηματα" και το χαιρόμουν.....μ'αρεσε να ανεβάζω τις ιδεες μου και να τις μοιράζομαι με άλλα άτομα τα οποια μπορούσαν να σχολιάσουν είτε θετικα, είτε αρνητικα..όσο περνούσε ο καιρός έβλεπα ότι στη συγκεκριμένη στήλη υπήρχαν τάσεις να δημιουργηθουν "κλίκες" αλληλοθαυμασμου (κάτι το οποιο έγινε πραγματικοτητα)...δεν ειναι τόσο κακό..αρκει να μην ξεπερναει κάποια όρια.....τα οποια έχουν χαθει εδώ και καιρο (με αποκορύφωμα τα τρέχοντα γεγονοτα)..ολη λοιπόν αυτή η κατασταση (θα το πω λαικα ...και συγγνωμη αν θιγω το επιπεδο κάποιων) με ξενερωσε....και εμένα και πολλούς άλλους.....λόγο παλαιοτητας στο φόρουμ έχω γνωρισει πολλές καταστασεις...ξερω άτομα τα οποια έδιναν όλη τη ψυχή τους στον συγκεκριμένο πίνακα και λόγω των συνθηκών αποχώρησαν (μέσα σε αυτά κι εγώ)....αλλά οι περισσότεροι (οχι όλοι) είστε τόσο συνεπαρμένοι απο τον αλληλοθαυμασμο σας που δεν προβηματιζεστε "τι να απεγιναν ολα εκεινα τα μέλη που καποτε είχαν 60 σελίδες ποιηματων..? πριν εμφανιστούμε εμεις?" δεν μπορώ να καταλάβω τι σας κάνει όλους τόσο ξεχωριστούς.....οκ....γράφετε....και γράφετε και παρα πολύ ωραία....ορισμένους τους θαυμάζω.....αλλά όχι αυτό...κατανταει γελοιο και υποτιμά την νοημοσύνη όλων των υπόλοιπων χρηστών του φόρουμ....με αυτή την λογική να δημιουργηθεί υπο-φόρουμ και για τον πινακα "δικες μας συνθεσεις και τραγούδια"....η έπαρση ποτέ δεν ήταν θετικο χαρακτηριστικο.....όπως επίσης και η ψευτοκουλτούρα....γιατι σε αυτό έχετε οδηγήσει αυτόν τον πίνακα..και λυπάμαι πραγματικά που το λέω γιατί όπως προειπα ήμουν τακτικός θαμώνας.....γι'αυτο λοιπόν τα καλαμια τα παρκάρουμε πριν πληκτρολογήσουμε την διευθυνση "forum.KITHARA.gr".....

    αυτά ειχα να σας πω....συγγνώμη που χαλάω την ωραια ουτοπική ατμόσφαιρα που δημιουργήσατε......μπορειτε να συνεχισετε να νομίζετε πως είστε η αφρόκρεμα του φόρουμ......απλά ξανατονίζω πως λυπάμαι για την απομάκρυνση σπουδαίων μελών λόγω αυτής της έπαρσης......σας ευχαριστώ.....
  • #39 από x-versous στις 25 Mar 2009
  • Εγώ θα ήθελα να επισημάνω κάτι και είναι πολύ απλό…
    Δεν ξέρω αν προσέξατε ότι ο Κιθαρωδός ζήτησε προτάσεις
    Και οι περισσότεροι απάντησαν με το να απαγορευτεί αυτό και εκείνο και το άλλο…
    Μήπως χάσαμε τον στόχο;
  • #40 από lampros. στις 25 Mar 2009
  • προσωπικα, επειδη ειμαι μονο ενα εξαμηνο εδω... δεν καταλαβαινω τα περι ''καλαμιών'' ψευτοκουλτούρας και επάρσεων... ή τα της αφρόκρεμας και των εκπροσωπων της...
    Δεν καταλαβαινω τι σημαινει ''τρεχοντα γεγονοτα''... και δεν βλεπω τιποτε άλλο στην σελιδα παρα υγιής προσπάθειες και εναν αυξανόμενο όγκο νεων μελών που δεν μπορω να δω αρνητικά... Ισως γιατι δεν νιώθω κτήμα μου οτιδήποτε... θελω να νιωθω ισσοτιμα απέναντι στους διπλανούς μου και χαιρομαι για οτιδήποτε θετικό... μακαρι να υπαρξουν θετικες εξελιξεις, μακαρι να δημιουργηθούν ακόμη περισσότερες δυνατότητες... οχι μονο στον Δικοι μας Στιχοι και Ποιημα αλλα γενικότερα.
  • #41 από papous στις 25 Mar 2009
  • Με λιγα λογια, θες ενα δευτερο φορουμ μεσα στο φορουμ δηλαδη... ???
    Γιατί δε φτιαχνετε ενα poihmata.gr ή κατι τετοιο τοτε, να ειστε και αυτονομοι, να τελειωνει η δουλεια;

    Kατ' αρχήν το εναρκτήριο λάκτισμα για την συζήτηση το έδωσε "ο Νέος Κιθαρωδός" ο οποίος είναι ιδρυτικό μέλος του Κιθάρα και απ' όσο γνωρίζω δεν έχει δημοσιεύσει σ' αυτόν τον τομέα, τουλάχιστον μ' αυτόν τον λογότυπο. Οπότε σ' αυτόν θα πρέπει να απευθύνεσαι.

    Σ' αυτήν την θέση συμφωνώ με τον Λάμπρο: Ποιό είναι το πρόβλημα ώστε να συνεισφέρουμε με απόψεις και πιθανές λύσεις Νέε Κιθαρωδέ? Ανάφερέ μας το πρόβλημα που έχουμε και είναι απολύτως σίγουρο ότι θα βρούμε λύσεις. Αλλιώς θα πρέπει να ζητήσουμε από την ποιητική μας έμπνευση να εισβάλει στο υποσυνείδητο σου, πράγμα κατορθωτό αλλά πολύ κουραστικό αν το αντιπαραβάλεις με μια απλή ειλικρινή θέση.

    Όσον αφορά την αύξηση των δημοσιευμάτων στην συγκεκριμένη στήλη θέλω να αναφέρω ότι είναι απολύτως λογική σ' αυτήν την δεινή συγκυρία που ευρισκόμεθα. Η κλεισούρα και η καταπίεση των συναισθημάτων προάγει την έμπνευση.

    Όσο για τα 1-2 στιχάκια την βδομάδα που αναφέρει η Βάγια ως την μέγιστη απόδοση των στιχοπλόκων, εγώ, ο Gregori κι ο Ρακένδυτος έχουμε αποδείξει ότι φτάνουμε άνετα τα 20 - 30 την ημέρα, παρόλο που δεν θέλουμε να σας φορτώνουμε και κρατάμε τα περισσότερα εκτός.
  • #42 από Bάγια στις 26 Mar 2009
  • ...Όσο για τα 1-2 στιχάκια την βδομάδα που αναφέρει η Βάγια ως την μέγιστη απόδοση των στιχοπλόκων, εγώ, ο Gregori κι ο Ρακένδυτος έχουμε αποδείξει ότι φτάνουμε άνετα τα 20 - 30 την ημέρα, παρόλο που δεν θέλουμε να σας φορτώνουμε και κρατάμε τα περισσότερα εκτός.

    Πόσο δίκιο έχεις τελικά papou!
    Τα φτάνετε άνετα τα 20-30 την ημέρα και δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω. Όπως λες έχει αποδειχθεί…και όντως!
    Γι’ αυτό κι εγώ-και μιας και μιλάμε σε τέτοια βάση-πάω ένα γενναίο πάσο και τα ρέστα όλων ;) 
  • #43 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 26 Mar 2009
  • Πώς τα καταφέρατε πάλι και κάνατε ένα θέμα με το οποίο ζητάμε ιδέες και προτάσεις να καταλήξει σε προσωπικές διαφωνίες; Τέλος πάντων...

    Λέω και εγώ επιγραμματικά και προσωπικά τη γνώμη μου, όπως και ο Βασίλης παραπάνω, στις προτάσεις όπως τις συνόψισε η Βάγια. Τα παρακάτω ΔΕΝ αποτελούν τελεσίδικη απόφαση, αλλά συνέχιση της συζήτησης.


    1. Να αφαιρεθεί το σύστημα με τα αστεράκια σε λέξης όπως μαλ**ας
    - Δεν συμφωνώ, όπως επίσης δεν συμφωνώ ότι πρόκειται για λογοκρισία. Λογοκρισία θα ήταν αν σβηνόταν όλο το μήνυμα. Όποιος δεν καταλαβαίνει ποιες είναι οι λέξεις με τα αστεράκια, μπορεί να μας ρωτήσει και θα του πούμε ευχαρίστως. ;)

    2. Να μαζευτούν σε ξεχωριστές στήλες οι δημιουργίες του κάθε μέλους για να μπορεί κάποιος να σχηματίζει πιο ολοκληρωμένη άποψη για το έργο του
    - Συμφωνώ, αν και θα πρέπει να βρούμε πώς θα γίνει τεχνικά.

    3. Περιορισμός στην αποστολή στίχων  κάθε μέλους της στήλης κι αυτή να γίνεται μόνο  σε εβδομαδιαία βάση
    - Επίσης συμφωνώ, και μάλλον αυτό είναι πιο εύκολο.

    4. Να αφαιρεθεί η λειτουργία βαθμολόγησης με αστέρια.
    - Συμφωνώ.

    5. Διαχωρισμός στίχων σε μελοποιημένους, μη μελοποιημένους, στίχους που δεν ζητούν μελοποίηση
    6. Διαχωρισμός ποιημάτων σε έμμετρα, ελεύθερα.
    - Αυτό δεν βλέπω σε τι θα βοηθήσει, και επειδή υπάρχει υπερκάλυψη των κατηγοριών, τελικά θα έχουμε 6 κατηγορίες, μελοποιημένους έμμετρους, μελοποιημένους μη έμμετρους, μη μελοποιημένους έμμετρους, μη μελοποιημένους μη έμμετρους κλπ. Αν νομίζετε ότι αυτό διευκολύνει την κατάσταση, το συζητάμε...

    7. Επιλογή μεταφοράς θέματος από τον δημιουργό.
    - Δηλ. να μπορεί ο κάθε δημιουργός να μεταφέρει το θέμα του ελεύθερα από μια κατηγορία στην άλλη; Αν μπορεί να γίνει τεχνικά, συμφωνώ.

    8. Υποενότητες στην ενότητα
            α)Εκδηλώσεις ποίησης (τι γίνετε και που)
            β) Νέες κυκλοφορίες (Βιβλίων σχετικών με ποίηση)
            γ) Συναντήσεις (συναντήσεις μελών)
            δ) Συνεντεύξεις ( αποσπάσματα ή και συνεντεύξεις των ‘’ανθρώπων’’ της ποίησης)
            ε) Μεταξύ μας… (θέματα και συζητήσεις που αφορούν προβληματισμούς και ανταλλαγές απόψεων)
            στ)Κάδος ανακύκλωσης ( με την γνωστή χρήση)
    - Οι κατηγορίες δεν νομίζω ότι χρειάζεται να είναι τόσο πολλές, ειδικά όταν υπάρχουν αντίστοιχες κατηγορίες ήδη, π.χ. γιατί χρειάζεται ξεχωριστός κάδος; Από τα παραπάνω θα πρότεινα τα εξής:
    - Συζητήσεις σχετικές με την ποίηση
    - Νέα (κυκλοφορίες και εκδηλώσεις)

    9. Αλλαγή του διακριτικού συνοδευτικού τίτλος των μελών αυτού του πιθανού υποφόρουμ
    - Δεν συμφωνώ, δεν το βρίσκω καθόλου καλή ιδέα.

    10. ορθογραφικός έλεγχος των κειμένων
    - Δυστυχώς είναι αδύνατο να γίνει τεχνικά με σωστό τρόπο.

    11. Μη περιορισμός στην αποστολή κάθε μέλους της στήλης κι αυτή να γίνεται μόνο  σε εβδομαδιαία βάση (σε αντίθεση με το Νο3)
    - Αυτό δεν το κατάλαβα...

    12. Μέλη που θα στελεχώσουν π.χ. την Ο.Ε. του νέου Δ. Στίχου… ή της Έκδοσης Ποιητικής Συλλογής
    - Εδώ ελπίζω να μαζευτούν δεκάδες υποψήφιοι!!!

    13. Να μην επιτρέπεται ο δημιουργός θέματος να απαντά πάνω απο 1 φορά στο θέμα του.
    - Δεν νομίζω ότι ένας τέτοιος περιορισμός έχει κάτι να προσφέρει, πέρα από πιθανές γκρίνιες. Αλλά αν θέλετε, συμφωνώ, αν και δεν ξέρω αν γίνεται εύκολα τεχνικά.

    14. Να μην επιτρέπεται τα σχόλια-απαντήσεις να είναι μικρότερα απο ένα συγκεκριμένο πλήθος λέξεων ή γραμμάτων.
    - Το ίδιο με το 13 παραπάνω.

    15. Διατήρηση του περιορισμού για την δημιουργία 3 θεμάτων/24ωρο αλλά όχι και για σχολιασμό-απαντήσεις.
    - Δεν καταλαβαίνω ποια είναι η διαφορά με το Νο 3;

    16. Ιεραρχία των μελών με βάση του πληκτρολογημένους χαρακτήρες και όχι τις δημοσιεύσεις τους.
    - Διάφοροι επιτήδειοι θα βρουν σίγουρα τρόπο να ανεβάσουν το "σκορ" τους, αντί για πολλές δημοσιεύσεις θα έχουμε τώρα μεγάλα κείμενα και άφθονες σάλτσες; Αν είναι έτσι, προτείνω να έχει μεγαλύτερο σκορ αυτός με τους λιγότερους χαρακτήρες ανά μήνυμα (το λακωνίζειν ετστί φιλοσοφείν...) ;D
    Αλλά αν είναι εύκολο να γίνει τεχνικά, δεν διαφωνώ.

    17. Επίσης μια ταξινόμηση με βάση το είδος, όπως έχει προαναφερθεί, είναι καλή ιδέα.
    - Αυτό μάλλον είναι δύσκολο τεχνικά, αν και το βρίσκω χρήσιμο.

    18. Οι αναγνώστες να βαθμολογούν το κάθε ποίημα ή στίχους αλλά η βαθμολογία να μην είναι ορατή παρά μόνο στον δημιουργό του θέματος ώστε να ξέρει μόνο ο ίδιος τι εισέπραξε.
    - Δεν βλέπω σε τι θα βοηθήσει, οτιδήποτε πρόβλημα έχουμε τώρα με τα αστεράκια θα υπάρχει ίδιο και απαράλλαχτο.

    19. Μόνο ο δημιουργός να μπορεί να βλέπει αθροιστικά τα στατιστικά των βαθμολογιών που εισέπραξε
    - Βλέπε Νο 18 παραπάνω.

    20. Αναζήτηση ανά χρήστη/δημιουργό
    21. Αναζήτηση ανά τίτλο δημιουργίας
    22. Αναζήτηση ανά  ημερομηνία δημοσίευσης
    23. Συγκέντρωση των δημιουργιών κάθε μέλους
    - Είναι σίγουρα χρήσιμα, αν και η δυνατότητα αυτή υπάρχει λίγο-πολύ και σήμερα


    Όσο για τις ερωτήσεις ποιο είναι το πρόβλημα και γιατί ανοίξαμε αυτή τη συζήτηση, ή γιατί δεν κάναμε παρόμοια συζήτηση σε άλλη κατηγορία:
    - Ο λόγος είναι η αύξηση της δραστηριότητας στην κατηγορία των στίχων
    - Να είστε σίγουροι ότι αν υπήρχε αντίστοιχη αύξηση σε άλλη κατηγορία θα κάναμε το ίδιο, όπως το κάναμε πολλές φορές στο παρελθόν. Σας υπενθυμίζω ότι το φόρουμ ξεκίνησε με λιγότερες από 10 κατηγορίες.

    Κάτι άλλο το οποίο έχουμε κατά νου είναι η πιθανή δημιουργία ενός ξεχωριστού χώρου blog που θα δώσει την τεχνική δυνατότητα να γίνουν μερικά από αυτά που τώρα δεν είναι τεχνικά πραγματοποιήσιμα στο φόρουμ.
  • #44 από hot_sauce (φλουτσ) στις 26 Mar 2009
  • 1. Να αφαιρεθεί το σύστημα με τα αστεράκια σε λέξης όπως μαλ**ας
    - Δεν συμφωνώ, όπως επίσης δεν συμφωνώ ότι πρόκειται για λογοκρισία. Λογοκρισία θα ήταν αν σβηνόταν όλο το μήνυμα. Όποιος δεν καταλαβαίνει ποιες είναι οι λέξεις με τα αστεράκια, μπορεί να μας ρωτήσει και θα του πούμε ευχαρίστως. ;)
    εγώ μόνο σε αυτό έχω μια ένσταση μιας και τα υπόλοιπα δεν με αφορούν..
    δεν λέω να κάθεται να χυδεολογεί ο καθένας αλλά ένα μαλ**α και ένα ρε πού**η μου το πετάμε όλοι καθημερινά...
    γιατί να βγαίνει αστεράκι?
    (αν θεωρείται μεμπτό από κάποια αρχή και έχει το φόρουμ πρόβλημα δεν το συζητάμε....)
  • #45 από gkou στις 26 Mar 2009
  • Προσωπικά, είμαι πολύ σύμφωνη με όλες αυτές τις προτάσεις της Βάγιας και θα ήθελα απλά να ρωτήσω, πότε θα αρχίσουν να υλοποιούνται κάποιες από αυτές,έστω οι πιο απλές;
  • #46 από Ωρίωνας στις 26 Mar 2009
  • Όπως ξαναείπα, είμαι κι εγώ κατά των αστεριών "λογοκρισίας" (ΓΙΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΌΝΟ) και γενικά της λεξοφοβίας, θα μπορούσα να αναφέρω τους λόγους και να αναπτύξω πολλά επιχειρήματα υπέρ αυτής της εκδοχής. Αντιλαμβάνομαι όμως ότι εσείς που έχετε ή διαχειρίζεστε το site νοιώθετε διαφορετικά απ' ότι εμείς, δεδομένου ότι πρέπει να διατηρήσετε ισορροπίες απέναντι στις παραξενιές μας.
    Θα πρότεινα εφόσον μπήκαμε σε μια διαδικασία να συζητήσουμε για ζητήματα αλλαγών αν είναι εφικτό να υπάρχει ή να υπάρξει ένα μόνιμο θέμα με ένα τίτλο του τύπου "αθυρόστομα" μέσα στο οποίο θα συγκεντρώνονται και θα αναρτώνται απομονωμένα οι στίχοι των μελών με τις επίμαχες λέξεις να εμφανίζονται κανονικά.
  • #47 από Θοδωρής στις 26 Mar 2009
  • Οπως σε όλες τις κατηγορίες ,έτσι και σε αυτή ,πρέπει να υπάρχουν κοινές αρχές και κανονισμοί.Ολοι ανήκουμε σέ έναν χώρο και έχουμε ισότητα απέναντι στους κανόνες .Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει εξαίρεση σε καμιά κατηγορία.Ουτε θεωρώ ότι καταπιέζει καμία δημιουργική έκφραση ή είναι ένδειξη λογοκρισίας τα αστεράκια.Δεν θεωρώ ότι οποιαδήποτε έκφραση -λέξη ,χρησιμοποιούμε στην καθημερινή μας ζωή ,μπορεί να γράφεται αυτούσια σε χώρο σαν τον δικό μας .
  • #48 από papous στις 26 Mar 2009
  • Εντάξει, Νέε Κιθαρωδέ. Τώρα μπορούμε να συζητήσουμε σε σωστές βάσεις.

    Όπως προείπα η αύξηση συμμετοχών σ' αυτών τον τομέα είναι λογική, εάν λάβουμε υπόψιν την ιδιοσυγκρασία του Έλληνα και την παρούσα συγκυρία. Εσάς ως ιδρυτές του διαδικτυακού αυτού τόπου θα έπρεπε να σας κάνει περήφανους. Ένας άλλος λόγος που νομίζω ότι αυξάνει τον αριθμό των χρηστών είναι η καταδεκτικότητα και η διαλλακτικότητα των μελών καθώς και η ασφάλεια, σε σχέση με τον αριθμό των ηλεκτρονικών επιθέσεων που παρατηρούνται σε άλλους τόπους του ίδιου είδους. Γενικώς αυτός ο τόπος είναι μια ωραία παρέα και οι ωραίες παρέες τραβάνε, πως να το κάνουμε.

    Πιθανώς πολλοί να ξενίζονται με τις υπερβολικές, κατά τα φαινόμενα, δημοσιεύσεις. Πιθανώς να πιστεύουν ότι γίνονται μόνο ως μια προσπάθεια προσωπικής επιβεβαίωσης και κάλυψης της ματαιοδοξίας. Πιθανώς να συμβαίνει κι αυτό σε ορισμένες περιπτώσεις. Κατά κανόνα όμως είναι η ανάγκη που οδηγεί στην δημοσίευση. Για έναν αυθεντικό ποιητή η έκφραση είναι η δύναμή του και η σιωπή ο θανατός του.

    Εάν ως συντονιστές και διαχειριστές θέλετε να διώξετε περιστατικά ματαιόδοξων συμπεριφορών (δεν γνωρίζω εάν ναι, υποψιάζομαι) προτείνω να κάνετε το εξής απλό: Βάλτε στην πρώτη σελίδα του τόπικ μόνιμα μόνο θέματα (συλλογές, συζητήσεις, κριτικές κλπ). Και τα νέα θέματα μελών να αρχίζουν από την δεύτερη σελίδα. Επίσης να μην ανακοινώνεται στην κεντρική σελίδα του στεκιού η ύπαρξη νέου θέματος μελών από το "στίχοι και ποιήματα".
    Επίσης πιθανά να είναι καλό να δημιουργηθεί ειδικό μόνιμο θέμα για την κριτική των στίχων ή/και των στιχουργών.

    Επίσης επαναλαμβάνω ότι τα αστέρια λεξοκρυψίας δεν αποτελούν λογοκρισία κατά την γνώμη μου. Αντίθετα λογοκρισία αποτελεί η αφαίρεση ολόκληρου δημοσιεύματος, όπως είχε συμβεί σε κάποιο δικό μου στην περιοχή "Συλλογή ποιημάτων για το Χαμόγελο του παιδιού", το οποίο ήταν επαινετικό για την δημιουργία, ψήφιση και εφαρμογή ενός νέου νόμου που αφορά την εμπορία παιδιών.

    Δεδομένου ότι αυτός ο νόμος ψηφίστηκε μετά από πολλές παρεμβάσεις, διάλογο, προτάσεις και αγώνες πολλών πολιτών αυτής της χώρας, θεωρώ ότι ήταν πραγματικά αισιόδοξοι στίχοι που κατεδείκνυαν ότι με επιμονή, σκέψη και σοβαρότητα μπορούμε, ακόμα και σήμερα να πετύχουμε αποτελέσματα χωρίς την χρήση βίας. Αυτός είναι και ο λόγος που πικράθηκα για την λογοκρισία του, καθώς και το ότι δεν μου ανακοινώθηκε η αιτία.
  • #49 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 27 Mar 2009
  • Τα μηνύματα εκτός θέματος διαχωρίστηκαν και μεταφέρθηκαν εδώ:

    Φαγωμάρες από: Περαιτέρω εξέλιξη της κατηγορίας Στίχοι και Ποιήματα

    Όσοι θέλουν να συνεχίσουν την έντονη συζήτηση, ας το κάνουν εκεί. Εδώ θα παρακαλούσα να συνεχίσουμε στο θέμα για την εξέλιξη της κατηγορίας Στίχοι και Ποιήματα.
  • #50 από *stefanos* στις 28 Mar 2009
  • Προτάσεις λοιπόν κι ας αποφασίσουν οι διαχειριστές.

    Στην κατηγορία Δικοί μας στίχοι και ποιήματα, ο Νέος Κιθαρωδός ξεκίνησε ένα θέμα στις 18/7/2006.

    Οδηγίες γι αυτή την περιοχή - Διαβάστε οπωσδήποτε

    Συμβουλεύει τα μέλη να μη "βομβαρδίζουν" τον πίνακα με ποιήματα και εξηγεί τους λόγους.

    28/3/2009 ο "βομβαρδισμός" συνεχίζεται.

    Συμπέρασμα: Όπου δεν πίπτει συμβουλή, πίπτει κανονισμός. Ένα ποίημα την εβδομάδα κάθε μέλος.

    Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα την πρόταση για τα blogs. Blogs όπως στα blogspot & wordpress αλλά "ενωμένα"; Κάτι σαν τις σελίδες καλλιτεχνών; Αν είναι κάτι τέτοιο, καλό ακούγεται, θα "συμμαζευτεί" η κατάσταση.

Σελίδες: