Αποστολέας Θέμα: Περαιτέρω εξέλιξη της κατηγορίας Στίχοι και Ποιήματα  (Αναγνώστηκε 24261 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Θα σας παρακαλούσα να δωθούν ορισμένες διευκρινήσεις.

1)Όταν λέτε για ένα στιχάκι ή "ποίημα" την εβδομάδα εννοείται ένα θέμα? Εάν αυτό το θέμα περιλαμβάνει 2 ή περισσότερες ενότητες θα θεωρηθεί άκυρο και θα σβυσθεί? Στην δική μου περίπτωση όπως και στην περίπτωση του Makismisias οι οποίοι αντιληφθήκαμε από νωρίς το πρόβλημα που μπορεί να υπάρξει και σεβόμενοι το φόρουμ και τον χώρο του εκδίδουμε σε μια ενότητα και σπανίως, ισχύουν τα ίδια και τα αυτά?

2) Εάν ο κάθε καλλιτέχνης δημιουργήσει ένα μόνο θέμα για τα έργα του συμπεριλαμβάνοντας σ' αυτό και όσα σχόλια θεωρεί αξιόλογα, καλύπτει την κοινή γνώμη του φόρουμ? Κάναμε μια κίνηση με τον Gregori, αλλά δεν βρήκε απάντηση ή έστω σχολιασμό.

3) Στην περίπτωση που θέλουμε να σχολιάσουμε υπό μορφή στίχων, θεωρείται και αυτό ως έκδοση ποιήματος και εμπίπτει στον κανόνα του ενός την εβδομάδα?

3α) Στην περίπτωση που εκδίδουμε σε μόνιμο θέμα όπως "παρωδίες τραγουδιών" ή "συλλογή ποιημάτων για το χαμόγελο του παιδιού" θα θεωρείται ότι κλείσαμε την εβδομαδιαία δημοσίευση?

4) Αντί να λέμε τι αρέσει στα μέλη του φόρουμ και τι όχι, αντί να αυθαιρετούμε πάνω στις απόψεις του κάθε συμφουρομίτη μας γιατί δεν θέτουμε τα ερωτήματα και τις προτάσεις υπό ονομαστική ψηφοφορία? έτσι θα γνωρίζουμε ακριβώς τις απόψεις και θα είμεθα και Δημοκρατικότατοι όπως θέλουμε να δείξουμε ότι είμαστε!

5)Θα μπορούσε το φόρουμ να λάβει την μορφή καλλιτεχνικού περιοδικού. Να αποστέλλονται δηλ τα έργα και να αποφασίζει ο εκάστοτε διαχειριστής ποιά θα δημοσιευτούν και ποιά όχι. Τότε όμως θα συνέχιζε να είναι "αίθουσα συζητήσεων"?

6) Αν σβηστούν θέματα, ποιήματα και στίχοι τότε θα μπορέσει το φόρουμ να κρατήσει την αρχική του δήλωση που όλοι έχουμε διαβάσει στο θέμα:"Κατοχύρωση στίχων", ότι δηλ κατοχυρώνονται οι στίχοι μας και τα πνευματικά μας δικαιώματα πάνω σ' αυτούς λόγω του ότι θα είναι εσσαεί αναρτημένοι στο φόρουμ και θα αναγνωρίζεται ο συγγραφέας από τον κωδικό του κλπ, κλπ?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Μην αναλώνεστε στο να προσδιορίζετε επακριβώς τι πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει. Εδώ κατατίθενται γενικές προτάσεις για κατευθύνσεις. Όταν οι συντελεστές του site αποφασίσουν για κάποια κατεύθυνση, θα την ακολουθήσουν, και πιθανόν τότε να ζητηθεί η γνώμη σας για τυχόν λεπτομέρειες.
Παρακαλώ μην σχολιάζετε/κριτικάρετε με άσχημο ύφος τις προτάσεις των συνφορουμιτών σας. Όλοι έχουν δικαίωμα στην γνώμη τους και πρέπει να το σεβαστείτε.

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
όπως ολόκληρο το φόρουμ, έτσι κι αυτή η σελίδα "δικοί μας στίχοι και ποιήματα", φτιάχτηκε με μεράκι και κόπο για να μπορούμε εμείς και οι στίχοι μας να έχουν μια στέγη.. Όμως αυτή η ζύμωση και ανταλλαγή συναισθημάτων, αξιών, βιωμάτων μέσα από τους στίχους μας κάποια στιγμή ήταν λογικό να φθαρεί.. Η φθορά αυτή έχω την εντύπωση ωστόσο, πως έχει να κάνει περισσότερο με λειτουργικά ζητήματα, παρά με ουσιαστικά.. Και εννοώ πως όσο υπάρχουν στίχοι και ποιήματα που αναρτώνται, έχει κι αυτή η σελίδα λόγο ύπαρξης.
Διάβασα προτάσεις που μπορούν να έχουν θετική συμβολή στην αποτελεσματική λειτουργία του χώρου και προτάσεις που απείχαν χιλιόμετρα από τα πραγματικά προβλήματα της σελίδας.. Με λύπη μου διαπιστώνω πως αυτές οι δεύτερες στις οποίες αναφέρθηκα, έγιναν και αφορμή να ξεσπάσουν οι "φαγωμάρες" και να αποκαλυφθούν αντιπάθειες, φιλοδοξίες, κόμπλεξ και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο..... 

Με την ουσία του όποιου προβλήματος θα ασχοληθούν οι συντονιστές κι εμείς μπορούμε να συνεχίσουμε να τρωγόμαστε για το ποιος ξέρει ορθογραφία και ποιος όχι... (οίμαρτων!)
έχω γνώμη πάνω σε όλα όσα τέθηκαν μα δε θα την εκφράσω παρά μόνο αν μου ζητηθεί από τους συντονιστές.
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Θα ήθελα να προτείνω και το εξής:Τα όποια σχόλια γίνονται στους στίχους μας, να αφορούν καθαρά και μόνο τους ίδιους τους στίχους και να μην επεκτείνονται σε προσωπικό επίπεδο.Π.χ:" τι ένιωθες όταν το έγραψες,είσαι τόσο μόνος" κτλ. Ας μην φέρνουμε σε δύσκολη θέση τον δημιουργό, άλλωστε δεν γράφουμε πάντα βιωματικά.

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Διάβασα τις προτάσεις του Νέου Κιθαρωδού στο παρόν thread και του qrusticks στο ξεχωριστό thread που έχει ξεκινήσει στον ίδιο πίνακα και θα πω τη γνώμη μου.

Βλέπουμε στο πάνω μέρος της σελίδας "Μουσική" "Τραγούδια" "Βίκι", κλπ. Θα ήταν καλό να προστεθεί και το "Σελίδες ποιητών και στιχουργών" ή "Blogs ποιητών και στιχουργών" ή "Ποίηση και στίχος". Εκεί ο κάθε δημιουργός θα συγκεντρώσει τα ποιήματα ή/και τους στίχους του.

Αν αυτό δεν μπορεί να γίνει εντός του φόρουμ, η δημιουργία ενός υπο-φόρουμ όπως το Ράδιο Κιθάρα είναι επίσης καλή ιδέα.

Υπάρχει πρόβλημα στον πίνακα "Στίχοι και ποιήματα", πρόβλημα το οποίο δημιουργήθηκε από εμάς τους ίδιους, τα μέλη, γιατί κάποιοι δεν έχουμε καταλάβει πως όταν γινόμαστε μέλη, πρέπει να εντάξουμε - αν δεν υπάρχουν ήδη - κάποια "αυτο" στο λεξιλόγιό μας: αυτοέλεγχος, αυτοκριτική, αυτοπειθαρχία, αυτοσεβασμός. Δεν κάνουμε κατάχρηση του χώρου που μας φιλοξενεί, δεν βομβαρδίζουμε τον πίνακα με τις δημιουργίες μας. Αν θέλουμε να το κάνουμε, ανοίγουμε ένα blog - δωρεάν είναι - και γράφουμε όσο θέλουμε και ό,τι θέλουμε γιατί ο χώρος μας ανήκει, ενώ εδώ είμαστε φιλοξενούμενοι.

Ανακάλυψα το Κιθάρα εντελώς τυχαία πριν από 4 χρόνια περίπου και έγινα μέλος επειδή αγαπώ τη μουσική. Έχω δημοσιεύσει και στίχους αλλά δεν ήταν αυτός ο λόγος της εγγραφής μου. Ήθελα να ενημερωθώ, να ανταλλάξω απόψεις, να μάθω από ανθρώπους που ξέρουν περισσότερα από μένα. Κι όλα αυτά έγιναν κάποτε. Τους τελευταίους μήνες έπαψα να συμμετέχω σε μουσικά θέματα ή να ανοίγω νέα όπως έκανα στο παρελθόν γιατί απλούστατα δεν έχω τη διάθεση. Το στέκι των κιθαρωδών έχει χάσει την ταυτότητά του, αισθάνομαι ότι βρίσκομαι σ' ένα "στιχοποιητικό" στέκι με ολίγο από μουσική. Κάποιοι άνθρωποι που αγαπούν τη μουσική ξόδεψαν χρόνο και χρήμα για να φιλοξενήσουν όλους εμάς που αγαπάμε την καλή μουσική. Ας εκτιμήσουμε και αυτούς τους ανθρώπους, και όσους πρόσφεραν πολλά σ' αυτό το χώρο, κι ας αρχίσουμε να ενδιαφερόμαστε και να μιλάμε ξανά για μουσική!

Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Προσωπικά έχω αρχίσει να ντρέπομαι γιατί κάποια από αυτά τα λάθη που πολλά μέλη αναφέρατε τα έχω κάνει κι εγώ...Ειλικρινά ,εύχομαι να κάνουμε όλοι την αυτοκριτική μας και να βοηθήσουμε έτσι το "Κιθάρα" να κερδίσει ξανά τη χαμένη του αίγλη, αυτή που του στερήσαμε  με την πλεονεξία και την έπαρσή μας...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/03/09, 12:38 από gkou »

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1241
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
επίσης, με λίγες εξαιρέσεις, τα τραγούδια με μελλοποιημενους στίχους που δημοσιεύονται εδώ έχουν μειωθεί αισθητά στο πέρασμα του χρόνου.

Δεν ξέρω αν το πρόσεξε κανείς αυτό...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Φταίει γι' αυτό Vangelis μόνο η ποιότητα των στίχων μας ;

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1241
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Δεν ξέρω ακριβώς τι φταίει, βλέπω πολλά ινστρουμενταλ κομμάτια να δημοσιεύονται, και λιγότερα τραγούδια..ίσως ειναι θέμα επικοινωνίας, δεν μπορώ να το προσδιορίσω..ίσως και λόγο πληθώρας των στίχων, ποιημάτων να μην δημιουργούνται συνεργασίες, δεν ξέρω ακριβώς τι φταίει.
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Εδώ να συμπληρώσω ότι υπάρχουν μέλη ( μουσικοί ) με τα οποία έχω συνεργαστεί αλλά δεν επιθυμούν να ανεβάσουμε το αποτέλεσμα της συνεργασίας μας στο "Κιθάρα",για δικούς τους λόγους.Υποθέτω, πως αυτό έχει συμβεί και σε άλλους από τη στήλη μας.

Αποσυνδεδεμένος Ωρίωνας

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.e-na.com/mpolitexneio.aspx
    • Προφίλ
    • http://mousikiamilla.blogspot.com/
Σε αρμονία με τις προτάσεις που έχουν προηγηθεί, σκέφτηκα ότι γύρω απο το θέμα της συνολικής προβολής έργων κάθε μέλους θα μπορούσε να γίνει το εξής.

Στον πίνακα που εμφανίζονται τα στοιχεία μας, δηλαδή

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ωρίωνας
Θαμώνας

Συνδεδεμένος

Φύλο:
Μηνύματα: 138



Δίκαιο. Μια πίτα που δεν
θέλουμε να μοιραζόμαστε



Σύνοψη έργου

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

θα μπορούσε να υπάρχει ένας μόνιμος υπερσύνδεσμος με τον τίτλο: "Σύνοψη έργου"
κλικάροντας τον μόνιμο υπερσύνδεσμο θα ανοίγει μια καρτέλα όπως αυτή του "προφίλ" και εκεί θα βρίσκονται, συνοδεία τίτλων, οι διευθύνσεις (τύπου Περαιτέρω εξέλιξη της κατηγορίας Στίχοι και Ποιήματα) με τις δημιουργίες κάθε μέλους.

Τις πληροφορίες των υπερσυνδέσμων στην νέα καρτέλα (τα "links" των έργων δηλαδή) θα τις τοποθετεί το κάθε μέλος μόνο του, ώστε να επιλέγει ο ίδιος ποιά και πόσα έργα θέλει να εμφανίζονται ως "δείγματα γραφής".
Αυτό το προτείνω για όλους, μουσικούς και στιχουργούς.
Κατά αυτόν τον τρόπο, θα υπάρχει μία εύκολη και προφανής οδός με άμεση πρόσβαση στα έργα των μελών.
Έτσι αν, για παράδειγμα, κάποιος στιχουργός ψάχνει έναν μουσικό (ή και το αντίθετο) θα μπορεί, μέσω της σύνοψης, με μερικά "κλικ" να δει το σύνολο των έργων και να έχει μια σφαιρική εικόνα για το αν του αρέσει, γενικότερα, το ύφος, στιλ κ.τ.λ.

Επιπλέον νομίζω ότι καλό θα ήταν να υπήρχε και χώρος, αμιγώς, ερμηνευτικός όπου οι ερμηνευτές ανεξάρτητα, θα παραθέτουν links (kithara, rapidshare, youtube κ.α.) με τραγούδια που έχουν ερμηνεύσει.

Με τις τρείς κατηγορίες ενεργές (μουσική, στίχοι, ερμηνείες) και την άμεση παρουσία της "Σύνοψης έργου" θα μπορούμε όλοι να αλληλογνωριστούμε (σε συνολικό επίπεδο έργων) και να βρούμε σημεία σύγκλισης και συνεργασίας.

« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/09, 17:58 από Ωρίωνας »
Έρωτας: Γεννιέται σε μια στιγμή, ζει για μια εποχή και πεθαίνει σε μια μέρα.
Αγάπη: Γεννιέται αργά, μεγαλώνει σιωπηλά και θάνατο ποτέ δεν βρίσκει.

Αποσυνδεδεμένος Ωρίωνας

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.e-na.com/mpolitexneio.aspx
    • Προφίλ
    • http://mousikiamilla.blogspot.com/
Είναι κανείς εδώ!  ...εδώ!  ...εδώ! ...δω!  ...δω! ...ω! ....ω! ....


Εξαφανίστηκαν όλοι. Το εγκατέλειψαν το θέμα.
Τελικά... άμα δεν πέφτει ξύλο δεν "πουλάει" το θέμα ρε παιδί μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/04/09, 17:42 από Ωρίωνας »
Έρωτας: Γεννιέται σε μια στιγμή, ζει για μια εποχή και πεθαίνει σε μια μέρα.
Αγάπη: Γεννιέται αργά, μεγαλώνει σιωπηλά και θάνατο ποτέ δεν βρίσκει.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
βλ. ειδήσεις...
το χουνε πιάσει το νόημα εκεί! ;) ;D

Αποσυνδεδεμένος Gregori

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ας βγουν τα απαραίτητα συμπεράσματα
τόσο από τους υπεύθυνους της σελίδας
όσο και από τα μέλη της.
Ο σοφός λαός λέει
" όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι ".
είμαι ένας κάτοικος της γής'
έτσι απλά, περαστικός'
ένας διαβάτης της ζωής !

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απλά το παρόν θέμα ήταν κατι σαν τις τάσεις της μόδας.....πολλές κουβέντες για το τίποτα....φουσκωνε, φούσκωνε, φούσκωνε...και ΠΑΦ...φιοοοοοοοοοοουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ.............ξεφούσκωσε.....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Το θέμα ανοίχτηκε από τον Νέο Κιθαρωδό για να συλλεχθούν προτάσεις και γνώμες. Δεν υπάρχει καμία δέσμευση από τους διαχειριστές για το ποιες προτάσεις θα υλοποιηθούν και πότε. Ο όγκος δουλειάς στο site μεγαλώνει ενώ ο διαθέσιμος χρόνος των διαχειριστών μικραίνει. Λίγη κατανόηση παρακαλώ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
52 Απαντήσεις
19861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 22:34
από Mrs Brightside
0 Απαντήσεις
1873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/09, 22:46
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/09, 17:24
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/09, 09:54
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
5953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/10, 22:26
από gkou
0 Απαντήσεις
1427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/09, 08:26
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/10, 00:15
από galianos7
2 Απαντήσεις
2626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/11, 15:33
από nekand
9 Απαντήσεις
6269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/11, 10:22
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/11, 12:32
από Βραζίλης