Αποστολέας Θέμα: Μια προταση-περισσοτεροι στιχοι , λιγοτερα ποιηματα  (Αναγνώστηκε 5953 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
ok..αυτο μπορει και να μην επρεπε να ειναι εδω , αν θελουν οι συντονιστες ας το μετακινησουν...απλα και χωρις να θελω να μπλεχτω στα "διαχειριστικα" θα ηθελα να πω το εξης... ειμαστε σε ενα χωρο ο οποιος αφορα κυριως την μουσικη...και απο οτι εχω δει υπαρχουν πολλοι ταλαντουχοι μουσικοι εδω περα...αυτο που με στεναχωρει λιγο ειναι πως η ενοτητα αυτη αισθανομαι οτι εχει "αποκοπει" ...

εγω (και φανταζομαι πολλοι αλλοι) συμμετεχω εδω κυριως με στιχους -δηλαδη με κειμενα γραμμενα για μουσικη... δεν μου αρεσει το οτι δεν υπαρχει αλληλεπιδραση μεταξυ των ενοτητων "δικοι μας στιχοι" και "δικα μας τραγουδια"..δηλαδη θα ηταν χρησιμο καποιος που γραφει στιχους να ακουσει το σχολιο καποιου που γραφει μουσικη...οπως επισης θα ηταν πολυ ωραιο να ξαναδουμε συνεργασιες μεταξυ μελων που συμμετεχουν στους δυο αυτους χωρους...φανταζομαι πως πολλοι απο τους νεους τραγουδοποιους θα ενδιαφερονταν να διαβασουν καποιος "διαθεσιμους" στιχους...

πιστευω πως για αυτο "φταινε"  αποκλειστικα και μονο οι θαμωνες της ενοτητας "δικοι μας στιχοι" (με εμενα πρωτο και μεγαλυτερο φταιχτη) γιατι εχουμε γεμισει την σελιδα με (πολλες φορες κακα) ποιηματα και φυσικα δεν εχουν την ορεξη ολοι οσοι ασχολουνται  με την μουσικη να φανε στην μαπα 100 "ποιηματα" με την ελπιδα να συναντησουν καποτε καποιον στιχο...(καλο θα ηταν ολοι εμεις να εχουμε στην πισω ακρη του μυαλου μας οτι προκειται ΚΥΡΙΩΣ για μουσικη σελιδα..)

για αυτο τον λογο θα ηθελα αν δεν σας πειραζει , και αν συμφωνειτε πως θα επρεπε να προωθησουμε λιγο την επικοινωνια μεταξυ των 2 αυτων ενοτητων να ξανασκεφτειτε μια προταση που υπηρχε να σπασει η ενοτητα "δικοι μας στιχοι και ποιηματα" σε δυο κομματια.. ο χωρος που υπαρχει εδω , να γινει "δικοι μας στιχοι" και να περιεχει ΜΟΝΟ  στιχους δηλαδη κειμενα γραμμενα για μελοποιηση..το αλλο μεσο της ενοτητας , το "δικα μας ποιηματα" να συνεχισει στο blog.kithara.gr .... εναλλακτικα ισως να μπορουσε να δημιουργηθει μια ξεχωριστει ενοτητα "στιχοι προς μελοποιηση" ή ακομα και "μουσικη ψαχνει στιχους"....επισης (μιας και  δεν μου αρεσουν οι διαγωνισμοι) θα μπορουσαμε να ενθαρρυνουμε τις "μικτες δημιουργιες".. εξαλλου ειναι προκληση τοσο για εναν μουσικο να γραφει ενα κομματι πανω σε συγκεκριμενους στιχους οσο και για εναν επιδοξο στιχουργο να γραφει στιχους για μια μουσικη....

Τελος παντων αν θελετε σκεφτειτε το λιγο και δειτε αν πρεπει και μπορουμε να κανουμε κατι πανω σε αυτο...και σας το λεω απο τωρα αν ειναι να τσακωθουμε παλι ας το αφησουμε...εγω απλα μια ιδεα ειπα...

thanks  ;)


Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2150
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Τούτο το βρίσκω σωστότατο! και προάγει τη συνεργασία μεταξύ των μελών του Kithara.gr. Κάτι το οποίο κυρίως έχει κάνει ο Armagedon βάζοντας πολλές φορές μουσική σε κάποιους στίχους, κάτι για το οποίο τον πηγαίνω πολύ. Πιστεύω δε, ότι οι περισσότεροι μουσικοί, δεν προσπαθούν να βάλουν μουσική σε στίχους μελών του Kithara, γιατί οι ίδιοι, γράφουνε δικούς τους στίχους και τους μελοποιούνε, άσχετα έαν δεν τους δημοσιοποιούνε εδώ μέσα. Από την άλλη χρειάζεται και αρκετός χρόνος, για να μελοποιήσεις ιδιαίτερα ένα τραγούδι και σίγουρα δεν έχουνε όλοι αυτό το χρόνο, ιδιαίτερα για στίχους άλλων ανθρώπων. Ίσως έαν γινότανε κάποιος διαγωνισμός του στύλ, μεταξύ ομαδών (ένας στιχουργός του Kithara.gr, συνεργαζόμενος με 1-2 μουσικούς). Ακόμη και ο Βραζίλης όταν είχε ζητήσει κάποια στιγμή στο παρελθόν, να βρεθούνε κάποιοι να μελοποιήσουνε στίχους στιχουργών είχε φάει άκυρο, από ένα ολοκληρο Kithara.gr. Μια χαρά τα λες Rakendite, ελπίζω όχι μόνο στο να γίνει διαχωρισμός, αλλά να υπάρξουνε και περισσότερες συνεργασίες μεταξύ των παιδιών εδώ.

Χρόνια πολλά και καλές γιορτές σε όλους!  ;D
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Οι στίχοι είναι ποιήματα και τα ποιήματα είναι στίχοι, πώς θα μπορούσαν να διαχωριστούν; Συνήθως κάποιος γράφει ένα ποίημα χωρίς να έχει σκοπό να το κάνει τραγούδι, το βλέπει ένας μουσικός και παίρνει πρωτοβουλία να το μελοποιήσει. Βέβαια, αν ένας ποιητής θα ήθελε το ποίημά του να γίνει τραγούδι από κάποιον, πρέπει να φροντίσει να το ποίημά να είναι προσεγμένο και εύκολα μελοποιήσιμο. Όμως αν υπάρχουν διαφορετικοί πίνακες για στίχους και ποιήματα, τότε και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις φαντάζομαι ότι ο ποιητής/στιχουργός θα ήθελε το έργο του να βρίσκεται και στους δύο πίνακες.
Μια ιδέα είναι ο στιχουργός να σημειώνει, με κάποιον τρόπο, στον τίτλο του ποιήματος ότι αυτό προσφέρεται για μελοποίηση. Όμως... όλοι θα ήθελαν να ακούσουν το ποιημά τους μελοποιημένο!

Διαγωνισμός στίχου θα γίνεται κάθε χρόνο, και μπορούν να παίρνουν από εκεί στίχους οι τραγουδοποιοί. Δες πχ. τα 20 προκριθέντα ποιήματα του περσινού διαγωνισμού: 1ος Διαγωνισμός Στίχου kithara.gr - Προκριθέντα

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Επαναφέρω την πολύ σωστή πρόταση του Ρακένδυτου μιας και με βρίσκει σύμφωνη 100%. Νομίζω ότι η στήλη έχει ξεφύγει αρκετά και δεν είναι λίγες οι φορές που διαβάζουμε περισσότερα πεζά παρά στίχους...
Πολύ θα ήθελα να βλέπω συνεργασίες στιχουργών-μουσικών να ομορφαίνουν αυτό το site που ονομάζεται "Κιθάρα" και όχι... "Η χρυσή πένα" ;)
Προσωπικά δεν γράφω πια, δεν έχω έμπνευση ( θα δείξει για πόσο), αλλά υπάρχουν άτομα που γράφουν υπέροχα!


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
52 Απαντήσεις
19859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 22:34
από Mrs Brightside
65 Απαντήσεις
24259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/09, 00:17
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/09, 22:46
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/09, 17:24
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/09, 09:54
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/09, 08:26
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/10, 00:15
από galianos7
2 Απαντήσεις
2626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/11, 15:33
από nekand
9 Απαντήσεις
6269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/11, 10:22
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/11, 12:32
από Βραζίλης