Αποστολέας Θέμα: Εκπτώσεις;;;  (Αναγνώστηκε 14177 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Εκπτώσεις;;;
« στις: 25/12/07, 18:21 »
Στους μουσικούς οίκους υπάρχει περίοδος εκπτώσεων;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Τρελος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Κολλημενος με την κιθαρα......μου!!!!
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #1 στις: 25/12/07, 18:33 »
Μαλλον... Εγω πηρα πριν 3 μερες ενα πεταλακι και μου εριξε κατω 18%.. Καγμακη ημουν....
Αν η μ***κια ηταν κιθαρα, όλοι θα παιζαμε παπαδες...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #2 στις: 25/12/07, 19:37 »
Όχι. Η τιμή θα πέσει λιγάκι στο παζάρεμα, όπως σχεδόν πάντα, κι όχι λόγω γιορτών. Δυστυχώς...

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #3 στις: 25/12/07, 20:11 »
Ειναι περιοδος εκπτωσεων ολη την χρονια.... Δεν ξερω για την Αθηνα, αλλα εδω που ειναι μικρη η αγορα σου κοβουν παντα γιατι θελουν να τα εχουν καλα μαζι σου και γιατι ολοι γνωριζομαστε μεταξυ μας...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Τρελος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Κολλημενος με την κιθαρα......μου!!!!
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #4 στις: 25/12/07, 20:21 »
Οντως, παιζουν και αυτα.. Παντως συνηθωσ μου κοβει ενα 10%. Τι να πω , αναλογα με το καθε ατομο-πελατη και ατομο-πωλητη και την σχεση τους....
Αν η μ***κια ηταν κιθαρα, όλοι θα παιζαμε παπαδες...

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #5 στις: 25/12/07, 20:39 »
Τι να πω , αναλογα με το καθε ατομο-πελατη και ατομο-πωλητη και την σχεση τους....

Οντως συνιθος ετσι ειναι...
Να πχ, θες μιακιθαρα στα 1000ευρο, ας υποθεσουμε οτι την εχουν 4 μαγαζια
Πας στο πρωτο, κανει χιλια σου λεει θα στην αφησω 950
Πας στο δευτερο σου λεει θα στην αφησω 930
Πας στο τριτο βγαζει το κομπιουτερακι και κοβει συγκεκριμενο ποσοστο
πας και στο τεταρτο και αντε να σου δωσει δωρω ενα καλωδιο και μια πενα....
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Τρελος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Κολλημενος με την κιθαρα......μου!!!!
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #6 στις: 25/12/07, 21:01 »
Βασικα οχι, παω στον πρωτο και με την μια κοβει 100 Ευρω και δωρο καλωδιο πενα!!! Εξαρταται παντα ΠΟΙΟΣ ειναι ο Πρωτος για τον καθενα...
Αν η μ***κια ηταν κιθαρα, όλοι θα παιζαμε παπαδες...

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #7 στις: 25/12/07, 21:27 »
Βασικα οχι, παω στον πρωτο και με την μια κοβει 100 Ευρω και δωρο καλωδιο πενα!!! Εξαρταται παντα ΠΟΙΟΣ ειναι ο Πρωτος για τον καθενα...
Δεν παω με βαση το πιος ειναι ο πρωτος για τον καθενα μας.. Αμα το παμε ετσι και για μενα ο πρωτος μου κοβει 150ευρο, και μολις του πω και ενα μαγικο ονοματα κι μου εχει κοψει 200 ευρο και με φορτωνει και καλωδια και πενες.... :P
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #8 στις: 25/12/07, 21:28 »
Εγώ πάντως, χωρίς να κάθομαι να παζαρεύω, πάω δοκιμάζω ένα όργανο ξέροντας την τιμή του σε Ελλάδα, ίντερνετ κλπ. Ρωτάω τον πωλητή και αν μου πει χαμηλότερη τιμή το παίρνω, αν όχι, του λέω μέχρι πόσα είμαι διατεθειμένος να πληρώσω, λίγο παραπάνω από τη φθηνότερη τιμή που έχω βρεί μιας και είχα την "πολυτέλεια" να το δοκιμάσω πριν το πάρω. Αν συμφωνήσουμε, έχει καλώς. Αν όχι στον επόμενο.

Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #9 στις: 25/12/07, 21:34 »
Εγώ πάντως, χωρίς να κάθομαι να παζαρεύω, πάω δοκιμάζω ένα όργανο ξέροντας την τιμή του σε Ελλάδα, ίντερνετ κλπ. Ρωτάω τον πωλητή και αν μου πει χαμηλότερη τιμή το παίρνω, αν όχι, του λέω μέχρι πόσα είμαι διατεθειμένος να πληρώσω, λίγο παραπάνω από τη φθηνότερη τιμή που έχω βρεί μιας και είχα την "πολυτέλεια" να το δοκιμάσω πριν το πάρω. Αν συμφωνήσουμε, έχει καλώς. Αν όχι στον επόμενο.

Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος εδώ που σ'το αφήσει στην τιμή που το βρίσκεις έξω. Το μόνο που συμφέρει είναι μερικά δωρεάν service που κάνουν, τσάμπα θήκες κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #10 στις: 25/12/07, 21:51 »

Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος εδώ που σ'το αφήσει στην τιμή που το βρίσκεις έξω. Το μόνο που συμφέρει είναι μερικά δωρεάν service που κάνουν, τσάμπα θήκες κλπ.

Μην το λες... Εχει ενα μαγαζι στην Ροδο που στο ταμπελακι της Schecter Omen λεει 290 (299 στον thomann), και χαλαρα αμα των ρωτισεις ποσο κανει θα σου κοψει κανα 10αρικο ακομα, και αμα εισαι και γνωστος/φιλος/καλος πελατης θα σου κοψει κιαλλο
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #11 στις: 25/12/07, 21:55 »
Δεν πετάγεσαι από κεί να μου πάρεις μια C7 τότε?  ;D  Που είναι αυτό το μαγαζάκι?!? Παραγγελίες δέχεται?  ;D

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #12 στις: 25/12/07, 22:07 »
Δεν πετάγεσαι από κεί να μου πάρεις μια C7 τότε?  ;D  Που είναι αυτό το μαγαζάκι?!? Παραγγελίες δέχεται?  ;D

C7 δεν εχει...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #13 στις: 25/12/07, 22:14 »
Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος εδώ που σ'το αφήσει στην τιμή που το βρίσκεις έξω.
Δεν ισχύει αυτό που λες... Για παράδειγμα, τον marshall μου τον πήρα 150 ενώ από Γερμανία τον έβρισκα 155.. και γενικώς, υπάρχουν πολλά καλά (π.χ. ibanez) που αν θα πληρώσεις μετρητοίς, θα τα βρεις πιο φθηνά...

Αποσυνδεδεμένος Veldrin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Tech Freak
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #14 στις: 25/12/07, 22:34 »
+ τα περισσότερα Line 6 στο νάκα ( ::)) είναι πλέον πιό φθηνά απο ότι σε θωμά κτλ  ;D

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #15 στις: 25/12/07, 22:35 »
Εδώ πάνω πάντως δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο...  :-\

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #16 στις: 25/12/07, 22:51 »
Πάντως εγώ όταν είπα στο Ριχάρδο ότι βρήκα μια ιμπάνεζ rg42dx 700Ε στο Μαυρομουστάκη μου είπε ότι αν περιμένω να την παραγγείλει απ έξω θα μου κόψει 100Ε. Κι έτσι την πήρα 600Ε με τιμή καταλόγου 700...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #17 στις: 25/12/07, 22:53 »
H μαγικη λεξη ειναι "τοις μετρητοις"...Αλλιως, τιμη καταλογου συν το κοστος των δοσεων..Κλαψτα Χαραλαμπε! :P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #18 στις: 25/12/07, 22:57 »
Θα συμφωνήσω. Τι παζάρια και π**άρια..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #19 στις: 25/12/07, 23:28 »
Εγώ πάντως, χωρίς να κάθομαι να παζαρεύω, πάω δοκιμάζω ένα όργανο ξέροντας την τιμή του σε Ελλάδα, ίντερνετ κλπ. Ρωτάω τον πωλητή και αν μου πει χαμηλότερη τιμή το παίρνω, αν όχι, του λέω μέχρι πόσα είμαι διατεθειμένος να πληρώσω, λίγο παραπάνω από τη φθηνότερη τιμή που έχω βρεί μιας και είχα την "πολυτέλεια" να το δοκιμάσω πριν το πάρω. Αν συμφωνήσουμε, έχει καλώς. Αν όχι στον επόμενο.

Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος εδώ που σ'το αφήσει στην τιμή που το βρίσκεις έξω. Το μόνο που συμφέρει είναι μερικά δωρεάν service που κάνουν, τσάμπα θήκες κλπ.

Δεν ισχύει πάντα. Αλλά πχ αν είναι να αγοράσω μια ακουστική των 1000 ευρώ και έξω τη βρίσκω 950, θα προτιμήσω να την πάρω από Ελλάδα και να έχω δοκιμάσει το όργανο που παίρνω.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος jmone

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Born To Lose............. Live To Win.............
    • Προφίλ
    • JM And Rigas
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #20 στις: 26/12/07, 01:10 »
όντος παιδιά πλέον στη Ελλάδα βρίσκεις πράγματα σε πολύ καλές τιμές σε σχέση με το εξωτερικό
ΑΛΛΆ
αυτό που μου τη σπάει είναι τα παζάρια
δηλαδή εγώ που δεν είμαι καλός στα παζάρια θα πιαστώ μακάκας και θα την πάρω πχ τη κιθάρα
50€ πιο ακριβά απ ότι θα την δώσει στον άλλον

ε είναι καραγκιοζιλίκι όπως και να το κάνουμε

βέβαια αυτό δεν ισχύει για όλους υπάρχουν και έμποροι που είναι σωστά άτομα και σωστοί επαγγελματίες
ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #21 στις: 26/12/07, 01:55 »
όντος παιδιά πλέον στη Ελλάδα βρίσκεις πράγματα σε πολύ καλές τιμές σε σχέση με το εξωτερικό
ΑΛΛΆ
αυτό που μου τη σπάει είναι τα παζάρια
δηλαδή εγώ που δεν είμαι καλός στα παζάρια θα πιαστώ μακάκας και θα την πάρω πχ τη κιθάρα
50€ πιο ακριβά απ ότι θα την δώσει στον άλλον

ε είναι καραγκιοζιλίκι όπως και να το κάνουμε

βέβαια αυτό δεν ισχύει για όλους υπάρχουν και έμποροι που είναι σωστά άτομα και σωστοί επαγγελματίες

Μην το βλέπεις έτσι. Δεν θα πιαστείς μαλ**ας εσύ (δεν είμαι φάν του Λάκη), θα ζητήσεις την καλύτερη τιμή που μπορεί να σου δώσει το μαγαζί. Αυτοκίνητο μπορεί να πάρεις (μεταχειρισμένο προφανώς μιας και η αντιπροσωπία πουλάει σε στάνταρ τιμές) και να πεις δίνω τόσα και να το πάρεις φτηνότερα. Δεν είναι αναγκασμένος ο άλλος να πουλήσει στην χαμηλότερη τιμή... Ούτε περιμένεις να σου κάνει χάρη. Βασίζεσαι στη νοοτροπία "κάλλιο πέντε και στο χέρι..." Μιας και στα μουσικά όργανα η αγορά δεν είναι δα και τόσο τεράστια... Εγώ από την άλλη, που δεν θεωρώ ότι είμαι καλός στα παζάρια, θα πω στον πωλητή ότι στην παρούσα φάση δίνω μέχρι τόσα. Αν τον ενδιαφέρει να τη δώσει (που τον ενδιαφέρει) το πιθανότερο είναι ότι θα κόψει κάτι.

Νομίζω πως έχετε παρεξηγήσει τον επαγγελματισμό και το να είσαι σωστός. Σωστός και επαγγελματίας δεν είναι αυτός που πουλάει πιο φτηνά. Ο καθένας έχει το μαγαζί του και την τιμολογιακή πολιτική του. Από κει και πέρα ο τρόπος που θα φερθεί, θα εξυπηρετήσει και θα σε βοηθήσει να διαλέξεις (αν χρειάζεται), το after sales του, και πως θα σε μεταχειριστεί σαν πελάτη δείχνουν τον επαγγελματισμό του. Ο πιο φτηνός δεν είναι απαραίτητα και ο καλύτερος επαγγελματίας...

Η αγορά είναι ελεύθερη, βασίζεται σε προσφορά, ζήτηση και αγοραστική δύναμη. Δεν περιμένω ο μαγαζάτορας να σκεφτεί τις καλλιτεχνικές μου ανησυχίες, όπως εγώ δεν σκέφτομαι αν θα βγάλει περισσότερα ή λιγότερα. Αυτός σου πουλάει ένα μουσικό όργανο, εσύ πουλάς τα χρήματά σου. Υπάρχουν φτηνά και ακριβά μαγαζιά, καλοί και κακοί μαγαζάτορες, μαγαζιά με ποικιλία και άλλα που έχουν 5 όργανα και σου λένε μεγάλε να το παραγγείλω...

Προσωπικά για μια αγορά καλής κιθάρας πχ 1000 ευρώ και πάνω, τα 20,30...50 ευρώ διαφορά δε με απασχολούν αν τη δοκιμάσω, προθυμοποιηθούν να βοηθήσουν με το σετάρισμα, και γενικά φερθούν σωστά όταν επισκέπτομαι το μαγαζί.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #22 στις: 26/12/07, 03:47 »
+1000 σε οτι ειπε ο Gabriel6th  ;)

Αποσυνδεδεμένος jmone

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Born To Lose............. Live To Win.............
    • Προφίλ
    • JM And Rigas
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #23 στις: 26/12/07, 04:07 »
Γι αυτό εγώ εκτός από 1 μαγαζί που είναι στην Αθήνα και προσφέρει ότι και ο thomann ψωνίζω πάντα από thomann
30 days money back και 3 χρόνια εγγύηση. Eγώ όταν έστειλα πίσω μια fcb1010 γιατί δεν μου άρεσε πήρα όλα τα
λεφτά μου πίσω και όταν έστειλα έναν ενισχυτή για επισκευή μου έστειλαν καινούριο και πάλι τα μεταφορικά δικά
τους και ήρθαν και τα πήραν από το σπίτι μου

ας δώσω 50€ παραπάνω για τέτοιο εξυπηρέτηση
ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #24 στις: 26/12/07, 13:01 »
Γι αυτό εγώ εκτός από 1 μαγαζί που είναι στην Αθήνα και προσφέρει ότι και ο thomann ψωνίζω πάντα από thomann
30 days money back και 3 χρόνια εγγύηση. Eγώ όταν έστειλα πίσω μια fcb1010 γιατί δεν μου άρεσε πήρα όλα τα
λεφτά μου πίσω και όταν έστειλα έναν ενισχυτή για επισκευή μου έστειλαν καινούριο και πάλι τα μεταφορικά δικά
τους και ήρθαν και τα πήραν από το σπίτι μου

ας δώσω 50€ παραπάνω για τέτοιο εξυπηρέτηση


Σωστός.Από θωμά έχω παρει αρκετές φορες και δεν με έχει απογοητεύσει.Είναι και πολύ εξηπυρετικός.Εγώ τα έχω δει από κοντα,μιας που ζούσα στη Γερμανια για λίγο, και τον θωμά και το music-store,και οι 2 είναι πολύ καλοι.Και το ίδιο ίσχυσε με τον φίλο παραπάνω για έναν ενισχυτή. ;) Τώρα βέβαια αν βρεις κάτι εδώ 3 ευρώ παραπάνω από τον θωμά,αξίζει να το παρεις από εδώ, λόγο παζαριών,κάτι καλύτερο θα κάνεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/12/07, 13:03 από MakisSRV »
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 15:49
από Jezus
16 Απαντήσεις
6162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/10, 18:32
από Κ.Dee