Σελίδες:
  • #1 από elfiii2008 στις 01 Jul 2018
  • Καλησπέρα,

    Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα πετάλια και πως αυτά χρησιμοποιούνται...

    Υποτίθεται ότι τα πετάλια χρησιμοποιούνται μόνο με λαμπάτους ενισχυτές ή και με solid state?
    Ένα πετάλι overdrive ή distortion έχει νόημα να χρησιμποποιείται μόνο στο καθαρό κανάλι ή όχι μόνο?
  • #2 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 01 Jul 2018
  • Αντικαλησπέρα, πετάλια χρησιμοποιούνται με οποιονδήποτε τύπο ενισχυτή ανάλογα με τις ανάγκες του κιθαρίστα (κάποιοι δεν χρησιμοποιούν καθόλου).
    Ως προς το δεύτερο σκέλος της ερώτησης η απάντηση και πάλι εξαρτάται απο τις ανάγκες του κιθαρίστα. Υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί και φυσικά πολλοί ενισχυτές είναι μονοκάναλοι.
  • #3 από elfiii2008 στις 01 Jul 2018
  • Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! :)
  • #4 από BitCollector στις 01 Jul 2018
  • Αν ο ενισχυτής σου έχει fx loop θα μπορούσες να δοκιμάσεις και διαφορετικές συνδεσμολογίες, ειδικά αν τα πεταλάκια σου είναι delay, chorus, phaser κτλ.
  • #5 από adr1anos στις 02 Jul 2018
  • #6 από elfiii2008 στις 02 Jul 2018
  • :) Ευχαριστώ!  Ναι, ξεκαθάρισε αρκετά τις απορίες μου σχετικά με τη σωστή σειρά των πεταλιών.
     
    Ρίξε μία ματιά σε αυτά, πιθανόν να βοηθηθείς:
    http://forum.kithara.gr/index.php?topic=67917.msg526294#msg526294
    http://forum.kithara.gr/index.php?topic=67917.msg526545#msg526545
  • #7 από elfiii2008 στις 02 Jul 2018
  • BitCollector, ο ενισχυτής που έχω τώρα δεν έχει (Roland micro cube). Αλλά προς το παρόν δεν έχω και τα πετάλια που λες, έχω το Marshall Blues Breaker (BB2) και το Nux OD-3 overdrive. Για reverb/delay/chorus χρησιμοποιώ τα εφέ του ενισχυτή.
    Αν ο ενισχυτής σου έχει fx loop θα μπορούσες να δοκιμάσεις και διαφορετικές συνδεσμολογίες, ειδικά αν τα πεταλάκια σου είναι delay, chorus, phaser κτλ.
  • #8 από modfori στις 02 Jul 2018
  • τα πετάλια που έχεις δεν τα δοκίμασες και στα 2 κανάλια; σκάλισε τις ρυμίσεις σε ενισχυτή και πετάλια και δες τι προτιμάς. Δοκίμασε και overdrive πετάλι σε overdrive πετάλι.
    αν σ'αρέσει ο ήχος τότε είναι "σωστή" η χρήση.συνήθως στο βρώμικο κανάλι βολεύει να μπει μπροστά ένα μπούστερ ή ένα tube screamer ρυθμισμένο ως booster. Επίσης , θα το δεις και μόνος σου , γκαζωμένο πετάλι σε γκαζωμένο ενισχυτή θα κομπρεσσάρει πάρα πολύ χάνοντας τις δυναμικές εντελώς.


Σελίδες: