Αποστολέας Θέμα: Linkin park ενα απο τα καλυτερα γκρουπ αυτη την στιγμη  (Αναγνώστηκε 15017 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ashcroft

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αρχιζω αυτο το θεμα με αφορμη την κυκλοφορια του νεου τους δισκου σε λιγο καιρο...Εγω πιστευω πως οι linkin park ειναι ενα απο τα καλυτερα νεα συγκροτηματα αυτη την στιγμη με δυο δισκους διαμαντια και εναν τριτο που τον περιμενουμε πως και πως διοτι αναμενετε να ειναι ενας δισκος σταθμος! οταν ενα συγκροτημα εχει εναν απο τους πιο χαρισματικους τραγουδιστες αυτη την στιγμη,εναν απιστευτο μουσικο οπως ειναι ο mike shinoda και εναν τρελο τυπα να ασχολειται με τους ηλεκτρονικους ηχους του συγκροτηματος δεν θες τπτ αλλο...για να μην μιλησω για τα εκρηκτικα live τους...και το απιστευτο cd με τα remix στα τργουδια τους...τα παλικαρια ειναι αλλου...και οποιος ισχυριστει πως ειναι nu metal...δεν ξερει τι του γινεται...

επισης ειναι απο τα ελαχιστα συγκροτηματα που τολμησε να τα βαλει με την ιδια του την εταιρια και να διεκδικισει τα σικαιωματα του και τελικα να κερδισουν κατι απο αυτο...
Hate to say I told you so...

stavros75

  • Επισκέπτης
Εγω πιστευω πως οι linkin park ειναι ενα απο τα καλυτερα νεα συγκροτηματα αυτη την στιγμη
Από το 96, δε ξέρω πόσο νέο μπορεί να είναι ένα συγκρότημα.


Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Έχω την αίσθηση οτι πολλές φορές ο κόσμος, χωρίς να εννοώ κάτι προσωπικό για σένα ashcroft, βιάζεται να βγάλει συμπεράσματα και να δώσει τίτλους σε καλλιτέχνες οι οποίοι δεν έχουν δώσει τόσα πολλά...μήπως λοιπόν θα έπρεπε να είμαστε λίγο πιο "τσιγγούνηδες" με εκφράσεις - τίτλους;;; Άσχετα αν τους δίνουμε στους Linkin Park, ή στους Wolfmother, ή στους The Answer ή στο οποιονδήποτε....
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
κοιταχτε παιδια..
1)ο black sheep καταρχην εχει δικιο...οποτε ο ισχυρισμος σου Ashcroft ειναι λιγο ακυρος! :P
2)ενα απ τα καλυτερα γκρουπ αυτη την στιγμη τι σημαινει?
απλα μου την σπανε αυτοι οι γενικοι χαρακτηρισμοι!μωρα παιδια ειμαστε?...δεν ξερουμε πως ο καθενας ειναι στο ειδος του και μονο στο ειδος του μπορει να παρει μια θεση?
δεν πηγαινουμε πια δημοτικο...
ας μαθουμε τοτε να μιλαμε οχι σαν 8αχρονα!
χωρις ειρωνικο τονο η τιποτε...απλα να ξεκαθαριζουμε και τι μας γινεται!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Ashcroft

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
λοιπον ξεκαθαριζω...πρωτον απο το 1996 μεχρι σημερα δεν μας εχουν απογοητευσει ουτε μια φορα,δευτερον τους αποκαλω νεο συγκροτημα γιατι οπως ειπε και ενας φιλος μπροστα σε κατι δεινοσαυρους ειναι νεοι ακομα...

επισης γιατι μιλαμε σαν 8χρονα? απλα πιστευω πως αυτη την στιγμη ειναι στην κορυφη παγκοσμια και ποτε οπως ειπα και πριν δεν μας εχουν απογοητευσει...εγω πιστευω πως ανωριμα μιλαει καποιος που δεν ασπαζετε μια αποψη και προσπαθει να κατσει να γραψει κατι και καλα να την "πει" στον αλλο...και οχι για εναν ισχυρισμο,,,

επισης ποτε ειπα εγω οτι οι wolfmother και οι the answer ειναι φτασμενα και κορυφαια γκρουπ?????

αλλα οσο για τους linkin park το μονο που μπορω να δικαιολογησω σε οποιον δεν τους παραδεχεται ειναι οτι ειμαστε στην ελλαδα που ακουμε ακομα και εχουμε κολησει στους deep purple...ισως οταν πανε 70 και oi linkin park να λετε οτι ειναι μπανταρα και πως δεν βγαινουν πια τετοιες μπαντες...οποτε υπομονη 40 χρονια για να τους ανακαλυψει η ελλαδαρα!
Hate to say I told you so...

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
μπλα μπλα μπλα
σε ΠΟΙΟ ειδος μουσικης ειναι απ τα καλυτερα γκρουπ?
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
μπλα μπλα μπλα
σε ΠΟΙΟ ειδος μουσικης ειναι απ τα καλυτερα γκρουπ?
αυτο με εχει προβληματισει και μενα ασκροφτ.κοιτα καλη μπαντα δε λεω,ομως μου τη σπαει που εγινε pio rapcore απ'οτι ηταν στην αρχη.ωρες ωρες νομιζω οτι τραγουδαει ο 50 σεντ!!εμενα μου αρεσε ο πρωτος τους δισκος πολυ και το μετεορα(οχι ολο) καλουτσικο.βεβαια τραγουδια σαν το faint μενουν...
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Δεν τα πάω καλά με τους αυτόκλητους "κορυφαίους" κάθε είδους. Γενικώς δεν γουστάρω αυτές τις ιεραρχήσεις, που προβάλλονται λες και μιλάμε για θέσφατα κι αυθεντίες, που κουνάνε επιδεικτικά το δάκτυλο σε όσους δεν τις ασπάζονται. Μετά από όλα αυτά τα σπουδαία που διάβασα για τους Linkin Park, διστάζω να κοινοποιήσω την πεποίθησή μου πως δεν αποτελούν κάποια προτεραιότητα στο προσωπικό μου μουσικό σύμπαν και μπορώ να θυμηθώ αρκετές μπάντες που δεν απόλαυσαν τα φώτα της δημιοσιότητας και των media, αλλά διαθέτουν καντάρια καλλιτεχνικής ουσίας που οι LP δεν μπορούν καν να τα φανταστούν, πόσο μάλλον να τα πραγματώσουν.

Συμφωνώ επίσης πως ο χαρακτηρισμός "νέο" είναι τουλάχιστον άτοπος, όταν μιλάμε για >10 ετών συγκρότημα, όπως θα ήταν αν τον αποδίδαμε σε ένα 60χρονο, επειδή παραδίπλα ζει η γιαγιά των 105 χρόνων.

Όσο για το αν είναι ή δεν είναι nu metal, ας δούμε τι έχουν αναφέρει οι ίδιοι σε συνεντεύξεις τους σε σχέση με το νέο τους album, που αποκαλύπτει και κάποια πράγματα για τον ήχο που υπηρέτησαν:

Συνέντευξη στο περιοδικό Blender:

"Its not nu-metal," says Chester, something the band has been stressing for the past couple months. "Nu-metal was, like, this little monster we created. Now we're the last ones standing - its time to try something else."

Συνέντευξη στο MTV:

"We 're going for the music that inspired us, rather than the nu-metal tyre of sound" frontman Chester Bennington said of the band's third studio album, due next year. "We are ripping that out. It's completely gone".

Σου φαίνονται για δηλώσεις ατόμων που δεν έπαιξαν στον nu metal χώρο;


Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Ρε ashcroft, διάβασες καθόλου τι έγραψα ή απλώς έριξες περαστικά μια ματιά;;;; Ρωτάς, πότε είπες εσύ για wolfmother ή για answer το οτιδήποτε....γιατί ρε μεγάλε, ποιος σου είπε οτι μίλησες για αυτούς;;;;; Έγραψα κιόλας......

χωρίς να εννοώ κάτι προσωπικό για σένα ashcroft

Φαντάσου να μην το είχα γράψει.....


Επίσης, δεν μας έχουν απογοητεύσει από το 1996 μέχρι σήμερα;;;; Αλήθεια;;; Δηλαδή δεν απογοητεύτηκες από την ΕΜΠΟΡΙΚΟΤΑΤΗ κίνηση να συνεργαστούμε με τον Jay-Z;;;; Είναι στην κορυφή παγκόσμια;;;; Σοβαρά;;;; Και οι Red Hot Chilli Peppers με το Stadium Arcadium να πουλάει ελαφρώς σαν τρελό, που είναι....στον τρίτο όροφο;;;;

Επίσης, συνηθίζεται ένας δίσκος να θεωρείται σταθμός αφού έχει κυκλοφορήσει...όχι από πριν!!!!

Και για να κλείσω....κι εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ κάποια συγκροτήματα, αλλά δεν κάνω έτσι....φέρομαι λίγο πιο ώριμα.......





Υ.Γ. Hybrid Theory όγδοο στην Ελλάδα
Meteora δεύτερο στην Ελλάδα
Live In Texas τρίτο στην Ελλάδα
Collision Course δεύτερο στην Ελλάδα.....προφανώς μιλάς χωρίς να ξέρεις......διότι από εδώ φαίνεται οτι τους έχει ανακαλύψει η Ελλάδα......(πηγή: www.rockdetector.com)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/07, 21:26 από P.D.L. »
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Κατά τη γνώμη μου, λοιπόν, οι Linkin Park είναι μια απ'τις χειρότερες μπάντες, ανεξαρτήτως είδους κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή. Συνδυάζουν το σαχλο -nu Metal με τη σαχλο-hip hop και επειδή παίξανε σαππόρτ σε Metallica, Korn, και λοιπούς ηλιθίους, νομίζουν ότι παίζουν κάτι. Συγγνώμη δηλαδή ρε παιδιά αλλά είναι τώρα μπάντα αυτοί? Υπάρχουν απ'το 96 και βγάλανε δύο δίσκους, και τριακόσιους άλλους με συνεργασίες, remix και συναφή.
Όσο για τον SpellAlchemist... Μην κοιτάς τα είδη μουσικής, κοίτα αυτό που σ'αρέσει. Γιατί εφ'όσον το πια μπάντα θεωρείται η καλύτερη είναι προσωπική άποψη του καθενός, και κρίνεται απ'τα γούστα του, όχι απ'το είδος μουσικής. Εγώ θα μπορούσα να πω ότι η χ μπάντα, για μένα, είναι καλύτερη του κόσμου, και ότι και να μου'λεγες θα είχα δίκιο. Βέβαια ο Ashcroft το πήρε σαν δεδομένο, που είναι λάθος, γιατί και "αντικειμενικά" να το πάρεις, οι Linkin Park είναι σκουπίδια ;D

Αποσυνδεδεμένος Ashcroft

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κατά τη γνώμη μου, λοιπόν, οι Linkin Park είναι μια απ'τις χειρότερες μπάντες, ανεξαρτήτως είδους κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή. Συνδυάζουν το σαχλο -nu Metal με τη σαχλο-hip hop και επειδή παίξανε σαππόρτ σε Metallica, Korn, και λοιπούς ηλιθίους, νομίζουν ότι παίζουν κάτι. Συγγνώμη δηλαδή ρε παιδιά αλλά είναι τώρα μπάντα αυτοί? Υπάρχουν απ'το 96 και βγάλανε δύο δίσκους, και τριακόσιους άλλους με συνεργασίες, remix και συναφή.
Όσο για τον SpellAlchemist... Μην κοιτάς τα είδη μουσικής, κοίτα αυτό που σ'αρέσει. Γιατί εφ'όσον το πια μπάντα θεωρείται η καλύτερη είναι προσωπική άποψη του καθενός, και κρίνεται απ'τα γούστα του, όχι απ'το είδος μουσικής. Εγώ θα μπορούσα να πω ότι η χ μπάντα, για μένα, είναι καλύτερη του κόσμου, και ότι και να μου'λεγες θα είχα δίκιο. Βέβαια ο Ashcroft το πήρε σαν δεδομένο, που είναι λάθος, γιατί και "αντικειμενικά" να το πάρεις, οι Linkin Park είναι σκουπίδια ;D

Βασικα αυτο που λες δεν βγαζει νοημα γιατι φασκεις και αντιφασκεις μεσα στο ιδιο σου το κειμενο...Τελος παντων...

Επισης για τον φιλο με τα αποσπασματα απο τις συνεντευξεις...τις διαβασες πριν τις ανεβασεις? γιατι εγω βλεπω να αρνουνται την nu metal ταμπελα χαχα...

απλα για να ξεκαθαρισω πιστευω πως οταν ενα συγκροτημα εχει στο ενεργητικο του τον δισκο που εχει πουλησει τα πιο πολλα αντιτυπα απο καθε αλλο που βγηκε απο το 2000 και μετα σημενει πολλα και ανετα κατατασεται στα μεγαλα συγκροτηματα....

οσο για την ιδεολογια του "συγνωμη ρε παιδια μπαντα ειναι τωρα αυτη?" επειδη δεν κατανοει καποιος την μουσικη τους ηδεν του αρεσει η για την ειρωνεια καποιου φιλου με τα smileys επειδη ακουει tool και κατι τρεχει στα βλαχικα μπορω να πω πως διχνει ποιος ειναι ανωριμος και ποιος οχι

και για να πω και την αληθεια μου αρχισα αυτο το θεμα για να δω ποσο κολημενοι ειμαστε μουσικα σαν χωρα και πως μπορουμε να δεχτουμε οτι κατι νεο μπορει να γινει μεγαλο γιατι 10 χρονια δεν ειναι πολλα...μαλλον αυτο δεν θα γινει ποτε εδω...

οσο για wolfmother kai answer που ειπε ενας φιλος παραξενευτικα γιατι ειναι δυο γκρουπ που ειχα αναφερει συγκεκριμενα πριν λιγο καιρο σε ενα αλλο τοπικ....και μου φανικε καπως σαν ειρωνεια η αναφορα τους...
Hate to say I told you so...

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Βασικα αυτο που λες δεν βγαζει νοημα γιατι φασκεις και αντιφασκεις μεσα στο ιδιο σου το κειμενο...Τελος παντων...

Επισης για τον φιλο με τα αποσπασματα απο τις συνεντευξεις...τις διαβασες πριν τις ανεβασεις? γιατι εγω βλεπω να αρνουνται την nu metal ταμπελα χαχα...

απλα για να ξεκαθαρισω πιστευω πως οταν ενα συγκροτημα εχει στο ενεργητικο του τον δισκο που εχει πουλησει τα πιο πολλα αντιτυπα απο καθε αλλο που βγηκε απο το 2000 και μετα σημενει πολλα και ανετα κατατασεται στα μεγαλα συγκροτηματα....

οσο για την ιδεολογια του "συγνωμη ρε παιδια μπαντα ειναι τωρα αυτη?" επειδη δεν κατανοει καποιος την μουσικη τους ηδεν του αρεσει η για την ειρωνεια καποιου φιλου με τα smileys επειδη ακουει tool και κατι τρεχει στα βλαχικα μπορω να πω πως διχνει ποιος ειναι ανωριμος και ποιος οχι
Δεν φάσκω κι αντιφάσκω καθόλου. Είπα ότι έχεις κάθε δικαίωμα να λες ότι τους θεωρείς το καλύτερο συγκρότημα, κι εγώ έχω κάθε δικαίωμα να τους κατακρίνω...
Πάνω στις πωλήσεις του άλμπουμ τους...
Θεωρείς δηλαδή ότι μια μπάντα είναι καλή όταν έχει κάνει τις τρελές πωλήσεις? Δηλαδή κάτσε, τότε γιατί δε λες και για τη Madonna (η οποία κατά την άποψή μου είναι και καλύτερη απ'τους Lickin' Pork) ή για τη Shakira (θεά)? Εγώ μπορώ να σου φέρω ένα σωρό παραδείγματα από μπάντες που (κατά τη γνώμη μου) αξίζουν τα δεκαπλάσια απ'αυτούς τους rockstar της συμφοράς.
Για την ιδεολογια του "συγνωμη ρε παιδια μπαντα ειναι τωρα αυτη?", ναι, έχω κάθε δικαίωμα να τους κατακρίνω, να μου τη σπάνε, και να μην αντέχω τη μουσική τους. Όχι γιατί δεν την καταλαβαίνω... Έχω μάθει πλέον όλα τους τα τραγούδια απ'έξω (επειδή ένας αδερφός μου άκουγε συνέχει κάποτε) και μπορώ να κρίνω.
Επιμένω λοιπόν ότι οι Linkin Park είναι gtp, χωρίς ειρωνικά σχόλια ούτε τίποτα... Απλά gtp.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βασικα αυτο που λες δεν βγαζει νοημα γιατι φασκεις και αντιφασκεις μεσα στο ιδιο σου το κειμενο...Τελος παντων...

.
Επιμένω λοιπόν ότι οι Linkin Park είναι gtp, χωρίς ειρωνικά σχόλια ούτε τίποτα... Απλά gtp.
εχεις το αναφαιρετο δικαιωμα να μην σου αρεσει καποια μπαντα και να την κρινεις ακομα και αυστηρα.αλλα ΕΛΕΟΣ τετοιες εκφρασεις προσβαλλουνε και αυτους που ακουνε τις συγκεκριμενες μπαντες.οποτε μια ελαφροτερη προσεγγιση δεν νομιζω να εβλαπτε κανεναν...

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Όσο για τον SpellAlchemist... Μην κοιτάς τα είδη μουσικής, κοίτα αυτό που σ'αρέσει. Γιατί εφ'όσον το πια μπάντα θεωρείται η καλύτερη είναι προσωπική άποψη του καθενός, και κρίνεται απ'τα γούστα του, όχι απ'το είδος μουσικής. Εγώ θα μπορούσα να πω ότι η χ μπάντα, για μένα, είναι καλύτερη του κόσμου, και ότι και να μου'λεγες θα είχα δίκιο. Βέβαια ο Ashcroft το πήρε σαν δεδομένο, που είναι λάθος, γιατί και "αντικειμενικά" να το πάρεις, οι Linkin Park είναι σκουπίδια ;D
ρε συ,το οτι εχεις μια αποψη σαν αυτη του Ashcroft ειναι οκ!απλα επειδη ειναι γελοια η διατυπωση της,δεν ειναι τοσο σωστο και ομορφο να την εκφραζει γενικα!καταλαβες τι εννοω?
οι linkin park ειναι μια καλη μπαντα-τσιχλοφουσκα που σε λιγα χρονακια,οπως ηδη εχει αρχισει,δεν θα χει κανενα οπαδο!ουτε τα ιδια της τα μελη!αυτο λοιπον ειναι η ταπεινη αποψη μου για αυτη την μπαντα!δεν ξεπερναω ορια,γιατι βασιζομαι σε αληθινα γεγονοτα!ετσι δεν ειναι?
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Επισης για τον φιλο με τα αποσπασματα απο τις συνεντευξεις...τις διαβασες πριν τις ανεβασεις? γιατι εγω βλεπω να αρνουνται την nu metal ταμπελα χαχα...

Νομίζω πως μάλλον δε χρειάζεται να έχεις τελειώσει τίποτα περισσότερο από την πρώτη, άντε δευτέρα τάξη αγγλικών, για να μεταφράσεις τα αποσπάσματα που ανέφερα. Ας κάνουμε λοιπόν μια επαλήθευση των προηγούμενων συμπερασμάτων, για να δούμε κατά πόσο αρνούνται την ταμπέλα:

"Nu-metal was, like, this little monster we created.: Χμμ...ευθεία δήλωση που δε χωράει παρερμηνείας. Το Nu-metal λοιπόν ήταν το τερατάκι που δημιούργησαν. Πως; Προφανώς όχι με το να μην παίζουν nu-metal, όπως ισχυρίζεσαι φίλε Ashcroft. Δε γνωρίζω πολλούς που να εντάσσουν εαυτούς στη nu-metal κοινότητα, παίζοντας jazz κι avantgarde.

Now we're the last ones standing - its time to try something else.: Μάιστα...ισχυρίζονται λοιπόν πως αποτελούν τους τελευταίους του είδους τους κι είναι καιρός να δοκιμάσουν κάτι άλλο. Τουτέστιν μέχρι τώρα δοκίμαζαν αυτό. Η άρνηση της nu-metal ταμπέλας καλά κρατάει! :P

"We 're going for the music that inspired us, rather than the nu-metal tyre of sound": Κι εδώ δηλώνουν απερίφραστα πως στο νέο (και μόνο) album δε θα ακολουθήσουν το nu-metal ήχο, αλλά αυτόν που τους ενέπνευσε. Πουθενά δεν αναφέρουν πως δεν τον ακολουθούσαν ως τώρα, ενώ παράλληλα αφήνουν να εννοηθεί πως αυτό ακριβώς έκαναν.

"We are ripping that out. It's completely gone": Κάτι που γίνεται πρόδηλο με αυτές τις δύο προτασούλες. Δεν ξεριζώνεις και δεν πετάς τίποτα που να μην το διέθετες ήδη.

Τι στο καλό...τις απαιτήσεις μιας λογικής επεξεργασίας τύπου 1+1=2 την κατέκτησα στο σχολείο, για να μην ανησυχώ και για τόσο απλά ζητήματα σκέψης και συμπερασμάτων.

Που ακριβώς αρνούνται λοιπόν την ταμπέλα παραπάνω;

Παράθεση
απλα για να ξεκαθαρισω πιστευω πως οταν ενα συγκροτημα εχει στο ενεργητικο του τον δισκο που εχει πουλησει τα πιο πολλα αντιτυπα απο καθε αλλο που βγηκε απο το 2000 και μετα σημενει πολλα και ανετα κατατασεται στα μεγαλα συγκροτηματα....

Κι ο Σάκης Ρουβάς έχει πουλήσει περισσότερα αντίτυπα από το Φάμελλο φερ' ειπείν, αλλά αυτό δεν κατατάσσει τον πρώτο στους κορυφαίους καλλιτέχνες. Κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσουμε να υποτιμάμε το κριτήριο των μαζικών πωλήσεων, λες κι αποτελεί το πλέον ενδεικτικό της αξίας ενός μουσικού.

Παράθεση
και για να πω και την αληθεια μου αρχισα αυτο το θεμα για να δω ποσο κολημενοι ειμαστε μουσικα σαν χωρα και πως μπορουμε να δεχτουμε οτι κατι νεο μπορει να γινει μεγαλο γιατι 10 χρονια δεν ειναι πολλα...μαλλον αυτο δεν θα γινει ποτε εδω...

Μόνο και μόνο επειδή κάποιος απαξιώνει τους Linkin Park, δε σημαίνει πως εντάσσεται αυτομάτως στους κολλημένους με τους Deep Purple και τους δεινόσαυρους. Τέτοιες απόλυτες κρίσεις εμπεριέχουν το στοιχείο του "κολλήματος" που δικαίως (κατ' εμέ) κατηγορείς. Τι διαφορετικό δηλαδή εκφράζεις, όταν κι ο ίδιος τσουβαλιάζεις όλους εκείνους που δεν εκτιμούν τους Linkin Park, μόνο και μόνο επειδή εσύ τους έχεις θεοποιήσει;

Προτιμώ χίλιες φορές να ακούσω Piano Magic, GY!BE, Perry Blake, Sufjan Stevens και τόσους άλλους, ακόμα κι αν οι συνολικές τους πωλήσεις δε φτάνουν ούτε εκείνες ενός δίσκου των Linkin Park.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/07, 16:11 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Αρχιζω αυτο το θεμα με αφορμη την κυκλοφορια του νεου τους δισκου σε λιγο καιρο...Εγω πιστευω πως οι linkin park ειναι ενα απο τα καλυτερα νεα συγκροτηματα αυτη την στιγμη με δυο δισκους διαμαντια και εναν τριτο που τον περιμενουμε πως και πως διοτι αναμενετε να ειναι ενας δισκος σταθμος! οταν ενα συγκροτημα εχει εναν απο τους πιο χαρισματικους τραγουδιστες αυτη την στιγμη,εναν απιστευτο μουσικο οπως ειναι ο mike shinoda και εναν τρελο τυπα να ασχολειται με τους ηλεκτρονικους ηχους του συγκροτηματος δεν θες τπτ αλλο...για να μην μιλησω για τα εκρηκτικα live τους...και το απιστευτο cd με τα remix στα τργουδια τους...τα παλικαρια ειναι αλλου...και οποιος ισχυριστει πως ειναι nu metal...δεν ξερει τι του γινεται...

επισης ειναι απο τα ελαχιστα συγκροτηματα που τολμησε να τα βαλει με την ιδια του την εταιρια και να διεκδικισει τα σικαιωματα του και τελικα να κερδισουν κατι απο αυτο...
Λοιπον θα σχολιασω μονο το πρωτο ποστ γιατι θα γινει χαμος αν αρχιζω να σχολιαζω ;D

Καταρχας δεν εχουν βγαλει 2 δισκους διαμαντια. Το meteora δεν εφτανε το hybrid theory...
Δευτερον ναι μας εχουν απογοητευσει, οταν βγαλανε εκει την γελοια, εκεινη την ελεεινη συνεργασια με τον jay-z. Οπως και με το να εχουν βγαλει 2 δισκους μεσα σε 10+ χρονια... Δεν λεω οτι ειναι τοσο κακο αλλα μου φαινεται καπως. Βγαζουν 1 δισκο με εμπορικοτατη  μουσικη (γιατι ειναι μην τρελαθουμε) περιμενουν να σταματησει να πουλαει και βγαζουν  αλλον ακομα πιο εμπορικο. Σταματατει να πουλαει βγαζουν συνεργιασια που θα πιασει πιο πολλους χιπχοπαδες για να κανουν ανοιγμα. Βγαζουμε και ενα cd με remixes σε τραγουδια που ακομα δεν εχουν αφομειωθει απο το κοινο. Δηλαδη remasters θα βγαζουμε για πλακα? Μιλαμε για την πλεον εμπορικη κινηση.

Τωρα επειδη επιμενεις ναι παιζουν nu metal οι ιδιοι το λενε θες να ψαξω και για αλλα παραδειγματα η σου φτανουν του schizm?
Τωρα για τ οαπιστευτος μουσικος δεν ξερω... Ουτε για το χαρισματικος τραγουδιστης...
Θα συμφωνησω ακραδαντα μονο οσο αναφορα τα εκρηκτικα τους live που πραγματικα αξιζει να τα δεις.

Κατα τα αλλα ειναι μια παο τις πλεον εμπορικες μπαντες, το γεγονος οτι πουλανε πολλα δεν τους κανει και ενα απο τα κλαυτερα γκρουπς αυτη τη στιγμη. Δηλαδη οι tool ας πουμ ειναι κατωτεροι? Η ισαξιοι? Ειναι προσβολη αυτο :P ::)

Τωρα τα παλικαρια δεν ειναι αλλου, απλα κανουν κατι απλο και που το γουσταρουν. Το υψος των rage against the machine ας πουμε ποτε δνε προκειται να το φτασουν που να χτυπιοθνται 50 χρονια στο σανιδι.

Αλλα ρε παιδι μου ενταξει καλη μουσικη σχετικα ευπεπτη, δεν ειναι κατι ιδιαιτερο ειναι κατι που πουλαει. Σιγουρα ειναι καλοι για αυτο που κανουν και τους ακουω που και που αλλα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο. Απλα υπηρξα τη σωστη στιγμη στο σωστο ιδιωμα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Ashcroft

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλα sufjan stevens σπερνει!!!! ειναι μια απο τις αδυναμιες μου...Αν σου αρεσει ακου και Andrew bird αν δεν τον εχεις τσεκαρει ηδη...

τελοςπαντων...εγω επιμενω πως δεν ειναι nu metal και ουτε ειπα πουθενα πως ειναι ισαξιοι με τους tool...βασικα τους tool δεν μπορω να τους ακουσω ουτε για 2 λεπτα αλλα πρεπει να παραδεχτω πως ειναι τεραστιο συγκροτημα...απλα πιστευω πως και οι linkin park ειναι ενα μεγαλο γκρουπ της εποχης μας...

επισης δεν χρειαζεται να παιξεις κατι δυσκολο για να ειναι ωραιο και διαχρονικο (π.χ. smells like teen spirit)
Hate to say I told you so...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
τελοςπαντων...εγω επιμενω πως δεν ειναι nu metal

Δεν είναι ζήτημα επιμονής φίλε Ashcroft. Όταν το ίδιο το συγκρότημα δηλώνει ευθέως πως αποτέλεσε πρωτεργάτης του "nu metal" και αυτοπροσδιορίζεται μέσα σε αυτόν τον χώρο, θα κάτσω εγώ με το στανιό να τους βγάλω τρελούς; Τι στο καλό...κάποιο λόγο θα έχουν, για να επιλέγουν συνειδητά να ενταχθούν στα συγκεκριμένα χωράφια.

Αποσυνδεδεμένος Ashcroft

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μα αφου απο τις δηλωσεις που μου δειξατε δεν βγαινει τετοιο νοημα!
Hate to say I told you so...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Κάτσε ρε c Aschroft γιατί μα την Παναγία θα με βγάλεις ή ανίκανο να μεταφράσω 2 προτάσεις ή ένα βήμα πριν τον ολικό καταρράκτη. Εσύ τι συμπεραίνεις δηλαδή όταν το συγκρότημα λέει ξεκάθαρα "Nu-metal was, like, this little monster we created"?! Χέστα τα άλλα, αν κι είναι εξόφθαλμα και στο τέλος θα αναγκαστώ να καταφύγω στον τρελόγιατρο για εξέταση, αν συνεχίσουμε να μην καταλαβαίνουμε τόσο απλά Αγγλικά. Πως το ερμηνεύεις δηλαδή; Μήπως τους πήρε συνέντευξη ο δισέγγονος του Φρανκενστάιν και του εξηγούσαν πως ακολούθησαν τα βήματα του προ-πάππου του για να δώσουν πνοή σε ένα τερατάκι που το ονομάτισαν nu-metal;

Μήπως να στραφώ στο βρετανικό συμβούλιο να μας το αποστείλει σε μετάφραση με πιστοποιητικό για να βγάλουμε άκρη;

Αποσυνδεδεμένος Ashcroft

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μα δεν εχεις κανει λαθος στην μεταφραση!
Hate to say I told you so...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
ΟΚ...πάω να κάνω ένα ντουζ, να ξελαμπικάρει κι ο εγκέφαλος από τα οξύμωρα, αναντίστοιχα κι αλληλοσυγκρουόμενα που διαβάζω. Ούτως ή άλλως δεν ελπίζω πως σύντομα θα καταλήξουμε πως ο Ashcroft δεν εννοεί τίποτα περισσότερο από όσα απλούστατα αναφέρει. Δεν είναι κι η Πυθία ο άνθρωπος.

Αλλά δε βαριέσαι...έτσι είναι, αν έτσι θες να πιστεύεις. Έστω και χωρίς να σε επικυρώνουν οι πλέον αρμόδιοι.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
μα δεν εχεις κανει λαθος στην μεταφραση!
Και γω θα κανω μεταφραση μπας και δεις και μια δευτερη αποψη(που δεν ειανι θεμα αποψης δλδ αλλα του αν ξερουμε αγγλικα η οχι)

Nu-metal was, like, this little monster we created:
Το Nu-metal ηταν, σαν, αυτο το μικρο τερας το οποιο εμεις φτιαξαμε(κατα λεξη)
Το Nu-metal ηταν ενα μικρο τερας το οποιο εμεις φτιαξαμε(ετσι λιγο πιο ελευθερα)
 
Λοιπον τι δεν καταλαβαινεις? Αυτοι το λεει καθαρα φτιαξανε το Nu-metal οπως ισχυριζονται. Ειναι δυνατον κατι που φτιαξανε να μην το παιξανε ποτε? Δηλαδη ειναι σοβαρα πραγματα αυτα? Το θεμα πλεον κατανταει για τρελοκομειο
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος kurdt kobain :-)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • If you read, you will judge...
    • Προφίλ
linkin park sucks...
''When I Meet You There...''

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Σας παρακαλω βγαλτε αυτον τον τιτλο...Πληηηζζζζ..Και αφηστε μας κολημενους στους purple και οχι στην μπανταρα που τα τελευταια 10 χρονια εχει βγαλει 3 δισκους..και 3 αλλα που περιλαμβανουν Live "rares" και remixes:P..Καλη αναλογια δεν λεω.. 8)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
20248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/06, 03:19
από g@rvin
43 Απαντήσεις
16644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:49
από HeavyHead
7 Απαντήσεις
3795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/10, 17:52
από drosatos
25 Απαντήσεις
8211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/10, 21:18
από Guitarholic_punk
1 Απαντήσεις
3971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/13, 09:44
από freemind
0 Απαντήσεις
4549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/17, 16:19
από panixgr
0 Απαντήσεις
2515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/18, 17:39
από panixgr
1 Απαντήσεις
2721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/18, 16:27
από saved
2 Απαντήσεις
2515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/18, 23:02
από nik1982
5 Απαντήσεις
3384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/18, 09:25
από nik1982