Σελίδες:
  • #1 από Witchking στις 10 May 2005
  • Το θέμα αυτό ανοίγεται με σκοπό να γράφουν εδώ οι φίλοι του και θαυμαστές του νέα του...
  • #2 από geni στις 10 May 2005
  • Στις 26 Μαϊου το Ηρωδειο υποδεχεται τον υποφαινομενο που παρουσιαζει "την αλλη πλευρα" των ερμηνευτικων του δυνατοτητων μεσα απο ενα "ταξιδι στη Μπαλαντα".Το πρωτο μερος της συναυλιας ειναι ενα ταξιδι στο χρονο μεσα απο τα τραγουδια του,<στο υφος της μπαλαντας> που η γοητεια τους αναδεικνυεται ακομη περισσοτερο απο νεες ενοεχηστρωσεις. Στο β' μερος,επιλεγονται "διαμαντια" των Ελλήνων συνθετων μεχρι και δημοτικα τραγουδια τα οποια ερμηνευει ο Βασιλης με το δικο του τροπο.
    Ο ηχος της παραστασης ειναι κατα βαση ακουστικος.Εγχορδα αποδιδουν κατα κυριο λογο το επιλεγμενο ρεπερτοριο <+ ορχηστρα δωματιου Ferminate υπο την καλ.Δ/θυνση του Γιαννη Γεωργιαδη.> Ο Νικος Καλαντζακος εχει κανει τις ενοεχηστρωσεις και γενικα επιμελειται της μουσικης.

    Τα εισητηρια στοιχιζουν 80, 65, 32, και 24 ευρω....


    ξεχωριστο μεν, τσιμπιμενο για Παπακωνσταντινου δε.... :-\
  • #3 από Petrucci στις 11 May 2005
  • Ωραιο Post θα ηθελα να μαθω νεα του...:)

    Φιλικα
  • #4 από geokats στις 12 May 2005
  • stis 14 maiou sto parko pressof sto keratsini!mazi tou oi motivo4!eisodos eleutheri!wra enarksis 21.00!
  • #5 από geokats στις 12 May 2005
  • a!episis sto hrwdeio tha doume kai pali mazi me to vasili to xristoforo krokidh!gia na goustaroume...k opws mas eipe o xristoforos sto site pou anaferw parakatw tha kukloforhsei kai se dvd i sunaulia apo to hrwdeio!

    gia tous filous tou krokidi perissotera nea sto http://www.geocities.com/krokidis_fans
  • #6 από geokats στις 15 May 2005
  • ARXISE H PROPWLHSH EISITHRIWN!
  • #7 από maria στις 20 May 2005
  • «Μια συναυλία για... την άλλη πλευρά... στην άλλη πλευρά... με την άλλη πλευρά... από μια άλλη πλευρά». Με τον τίτλο της συναυλίας («Η άλλη πλευρά») που θα δώσει ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου στις 26 Μαΐου στο Ηρώδειο, παίζει το Ελληνικό Φεστιβάλ.
    Αλλά και με το περιεχόμενο: μπαλάντες καταγεγραμμένες στο DNA μας με τη φωνή του αλλά και μερικά από τα ωραιότερα τραγούδια της ελληνικής τραγουδοποιίας, σε ενορχηστρώσεις που τονίζουν τον ακουστικό ήχο και δίνουν έμφαση στα έγχορδα.
    Τριάντα ένα χρόνια δισκογραφίας και ζωντανών εμφανίσεων έχει κλείσει ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου. Στο Ηρώδειο σκοπεύει να ξεδιπλώσει ολοκληρωμένα το ερμηνευτικό του πρόσωπο, αναδεικνύοντας την πιο τρυφερή κι ευαίσθητη πλευρά του δικού του ρεπερτορίου: αυτή δηλαδή την άλλη πλευρά...
    Το πρώτο μέρος της συναυλίας είναι ένα ταξίδι στον χρόνο μέσα από τραγούδια του δικού του ρεπερτορίου που ανήκουν στο ύφος της μπαλάντας και η γοητεία τους αναδεικνύεται ακόμα περισσότερο από την τωρινή ενορχηστρωτική τους μεταχείριση. Στο δεύτερο μέρος ο Παπακωνσταντίνου επιλέγει από δημοτικά τραγούδια μέχρι και ατμοσφαιρικά και υπέροχα τραγούδια-«διαμάντια» διαφόρων Ελλήνων συνθετών για να τα ερμηνεύσει για πρώτη φορά.
    Για πρώτη φορά αγγίζει ολοκληρωμένα κι αυτό το ρεπερτόριο, με ήχο κατά βάση ακουστικό και ηλεκτρικές αναφορές μόνο εκεί που χρειάζεται να ενισχύσουν τη διάθεση ή ως μέσον για ευρηματικές διασκευές.
    Τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου θα πλαισιώσουν φωνητικά η Ελσα Αφεντάκη, η Ελεάνα Ζεγκίνογλου, η Ελισάβετ Καρατζόλη, ο Στέλιος Καρπαθάκης, η Μαίρη Μπρόζη. Η ορχήστρα αποτελείται από τους Διονύση Βερβιτσιώτη (βιολί), Γιώργο Γεωργιάδη (μπάσο), Στέφανο Δημητρίου (τύμπανα), Καλλιρρόη Διονυσίου (βιόλα), Νίκο Καλαντζάκο (πλήκτρα), Χριστόφορο Κροκίδη (κιθάρες), Γιάννη Μουμούρη (βιολί), Γιάννη Παπαγιαννούλη (κρουστά), Σοφία Ευκλείδου (τσέλο), Δημήτρη Τσάκα (σαξόφωνο). Η ενορχηστρωτική επιμέλεια είναι του Νίκου Καλαντζάκου. Συμμετέχει η ορχήστρα Δωματίου Feminarte υπό τον Γιάννη Γεωργιάδη.


    Τα εισιτήρια στοιχίζουν 80 (διακεκριμμένη θέση), 65, 50, 32 και 24 (άνω διάζωμα) ευρώ. Προπωλούνται στα κεντρικά ταμεία του Φεστιβάλ (Πανεπιστημίου 39) και στο Ηρώδειο (τηλ. 210-9282900)
  • #8 από ερεβος στις 20 May 2005
  • @ maria

    μαλλον πρεπει να σε βγαλουμε παρατσουκλι....Miss Link.... ;D :P
  • #9 από maria στις 20 May 2005
  • @ maria

    μαλλον πρεπει να σε βγαλουμε παρατσουκλι....Miss Link.... ;D :P

    Αμ,δεν φταίει κανένας άλλος ..εγώ φταίω που σας ενημερώνω κιόλας ...Τί το θέλω κι εγώ ?Να μου την λέτε κι από πάνω !!!
  • #10 από Jo. στις 20 May 2005
  • Link me to zori  ;D

    Epitelous o Papakonstantinou se ena ifos pou ton eixa agapisei, se ena yfos pou vgazei ti pragmatika axizei i foni tou, pou sou dinei na katalaveis ton pono,ton erota,tin eytixia enos tragoudiou pou isos pote den katalaves diavazontas tous stixous
  • #11 από jazzer_n_rocker στις 21 May 2005
  • Link me to zori  ;D

    Epitelous o Papakonstantinou se ena ifos pou ton eixa agapisei, se ena yfos pou vgazei ti pragmatika axizei i foni tou, pou sou dinei na katalaveis ton pono,ton erota,tin eytixia enos tragoudiou pou isos pote den katalaves diavazontas tous stixous

    Σωστος...
  • #12 από GermanRock στις 27 May 2005
  • Να΄σαι καλα...Επιτελους καποιος που το σκεφτεται!!!!!!!!!!!μηπως ξεριεσ αν κ ποτε βγαζει καινουριο δισκο? ;D ;D :) 8)
  • #13 από jazzer_n_rocker στις 27 May 2005
  • Να΄σαι καλα...Επιτελους καποιος που το σκεφτεται!!!!!!!!!!!μηπως ξεριεσ αν κ ποτε βγαζει καινουριο δισκο? ;D ;D :) 8)
    Δεν εχει ακουστει κατι εντονα..αν ισχυει οντος απο Σεπτεμβρη μαλλον θα το περιμενουμε! ;)
  • #14 από Riverson στις 27 May 2005
  • Ο Παπακωνσταντίνου απο ότι ξέρω ετοιμάζει καινούριο δίσκο σε συνεργασία με τον ΧΡΟΣΤΟΦΟΡΟ ΚΡΟΚΙΔΗ!!!!!Ας περιμένουμε λοιπόν.
  • #15 από nanoukka στις 27 May 2005
  • Άντε να δούμε τί θα δούμε.....
  • #16 από jazzer_n_rocker στις 28 May 2005
  • Ο Παπακωνσταντίνου απο ότι ξέρω ετοιμάζει καινούριο δίσκο σε συνεργασία με τον ΧΡΟΣΤΟΦΟΡΟ ΚΡΟΚΙΔΗ!!!!!Ας περιμένουμε λοιπόν.
    Ξερεις τιποτα για ημερομηνια η ειναι απλα φημες??
  • #17 από GermanRock στις 31 May 2005
  • Γουσταρωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Επιτελους ξανα μαζι αυτοι οι δυο, ειχαν ακουστει κατι εντονες φημες οτι τσακωθηκαν. Ευτυχως, απ'οτι φαινεται, δεν ισχυουν! Οι δισκοι τοθ Βασιλη σε συνεργασια με Χριστοφορο ειναι απο τους καλυτερους του, πως να το κανουμε! Δεν μου λες, εχεις καμμια ιδεα αν κ ποτε θα κανει συναυλια σε Χαλκιδικη η Σαλονικα? δε λεω, καλη η Αθηνα, αλλα μας πεφτει λιγο μακρια.... :'( :'( :D
  • #18 από Anastrianna στις 01 Jun 2005
  • Εγώ είχα ακούσει από έγκυρες πηγές ότι διέκοψαν την συνεργασία τους για πολιτικούς λόγους... Πιθανότατα κατάλαβαν ότι τόσα χρόνια φιλίας και συνέργασίας δεν επιδέχεται πολιτικές παρεμβάσεις οποτε τα ξαναβρήκαν...
  • #19 από Bάγια στις 01 Jun 2005
  • Εγώ είχα ακούσει από έγκυρες πηγές ότι διέκοψαν την συνεργασία τους για πολιτικούς λόγους

    Πότε συνέβη αυτό βρε παιδία?
    Τουλάχιστον το 2002, εγώ τους έβλεπα μαζί και πολύ αγαπημένους  ;D …με τα ίδια μου τα μάτια . Εκτός κι αν μιλάτε για μετά το 2002  ???
  • #20 από Anastrianna στις 01 Jun 2005
  • ναι βρε.. για μετα το 2002 αναφερομαι... συγκεκριμενα την περιοδο που εκανε ο κροκιδης την προεκλογικη του συναυλια για το δημο της νικαιας...
  • #21 από Bάγια στις 01 Jun 2005
  • ...α μάλιστα!  ::) ...είπα κι εγώ!
    Κοίτα, δεν υπήρχε περίπτωση να μην "ξαναβρεθούν" οι δυο τους. Συμβαίνει αυτό με κάποιους καλλιτέχνες  ::) .
  • #22 από Anastrianna στις 01 Jun 2005
  • Αν κρίνω από τα σιντι του Βασιλη μετά τις Χαμένες αγάπες και τον Φύλακα των σκουπιδιών και το καινουργιο του Κροκιδη.. Εγώ θα έλεγα πως είνα ΚΡΙΜΑ να μην ξαναβρεθούν οι δυο τους...
  • #23 από Bάγια στις 01 Jun 2005
  • Λες έτσι να σωθεί η κατάσταση?
    Δυστυχώς δεν το πιστεύω.... :(
  • #24 από Anastrianna στις 01 Jun 2005
  • Οτι και να γινει πάντως εγώ δηλώνω κολλημενη με το Βασιλη...
  • #25 από geokats στις 04 Jun 2005
  • Καταρχάς να σας ενημερώσω για ημερομηνίες συναυλιών!

    04/06: Κομοτηνή
    09/06: Θεσσαλονίκη
    11/06: Δράμα
    13/06: Ρέθυμνο
    14/06: Ηράκλειο
    20/06: Παπάγου
    23/06: Αιγάλεω
    06/07: Λευκωσία
    05/09: Βύρωνας

    Θα προστεθούν κι άλλες...Θα σας εμηνερώνω.

    -Σχετικά με το Ηρώδειο ήταν μια καταπληκτική βραδιά!Οσοι δεν είσασταν θα την απολαύσετε σύντομα σε dvd!

    -Σχετικά με την συνεργασία Παπακωνσταντίνου-Κροκίδη.Δισκογραφικά οι τελευταίες τους συνεργασίες ήταν οπως αναφέρατε οι Χαμένες Αγάπες του Βασίλη και ο Φύλακας των σκουπιδιών και Live το καλοκαίρι του 2002.Υστερα διακόψανε και τώρα επανέρχονται!Ηδη ο Χριστόφορος έπαιξε φέτος Live με το Βασίλη στο Ηρώδειο και σε μια συναυλία που έγινε στη μουσική σκηνή Athina Live στο Φάληρο.Επανήρθε ο ήχος του Χριστόφορου στη μπάντα του Βασίλη που πολύ μας είχε λείψει!Επίσης πιθανότατα στη μπάντα θα είναι και ο Στέφανος Δημητρίου που έπαιξε και στο ηρώδειο τα drums του.

    -Σχετικά με νέο cd:Υπάρχει πιθανότητα να κυκλοφορήσει νέα δουλειά το Σεπτέμβρη σε στίχους Απόστολου Μπουλασίκη και μουσική Χριστόφορου Κροκίδη αλλά ακόμη δεν είναι σίγουρο.

    Για περισότερα νέα:
    http://www.vasilisp.com και
    http://www.geocities.com/krokidis_fans
Σελίδες: