Αποστολέας Θέμα: Τεχνιτής για διόρθωση ύψος χορδών  (Αναγνώστηκε 5618 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emix

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Καλησπέρα σ όλους,
Ονομάζομαι Ηλίας κατ αρχάς.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έχω μια ηλεκτρακουστική κιθάρα Boheme, τύπου Ovation και παρατήρησα ότι οι χορδές, ειδικά προς το κάτω μέρος της ταστιέρας, είναι κάπως ψηλά. Την πήγα σ έναν τεχνικό να μου την διορθώσει, αλλά νομίζω ότι το έκανε μόνο στο πάνω μέρος και όχι στο κάτω.
Χθες άλλαξα χορδές και έβγαλα στο καβαλέτο το στήριγμα (το άσπρο) που ακουμπάνε οι χορδές και το τρόχισα λίγο στον τροχό που έχω.
Το αποτέλεσμα ήταν να "ταστάρουν" οι χορδές και να τρίζουν. Μάλιστα μερικές (η 2η και η 3η) δεν έπαιζαν καθόλου. Έτσι έκανα μια πρόχειρη διόρθωση, βάζοντας κάτω από το στήριγμα που τρόχισα κάτι για να σηκωθεί πάλι.

Όπως καταλαβαίνετε τώρα η κιθάρα θέλει μια μικρή διόρθωση. Αλλά ξέρετε; Εκεί που το κατέβασα με τον τροχό οι χορδές ήταν μια χαρά, εκεί που τις ήθελα. Πρέπει λοιπόν ν αλλαχθεί ο πάνω οδηγός (εκεί που μπαίνουν οι χορδές πριν καταλήξουν στα κλειδιά). Αυτός όμως είναι κολλημένος και δεν βγαίνει.

Ψάχνω λοιπόν κάποιον καλό τεχνίτη να μου κάνει αυτές τις διορθώσεις πλέον. Για τον πάνω οδηγό δηλαδή και όχι για το κάτω. Ξέρετε κανέναν καλό εδώ στην Αθήνα;

Ευχαριστώ


Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτής για διόρθωση ύψος χορδών
« Απάντηση #1 στις: 08/02/12, 12:52 »
Καλησπέρα σ όλους,
Ονομάζομαι Ηλίας κατ αρχάς.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έχω μια ηλεκτρακουστική κιθάρα Boheme, τύπου Ovation και παρατήρησα ότι οι χορδές, ειδικά προς το κάτω μέρος της ταστιέρας, είναι κάπως ψηλά. Την πήγα σ έναν τεχνικό να μου την διορθώσει, αλλά νομίζω ότι το έκανε μόνο στο πάνω μέρος και όχι στο κάτω.
Χθες άλλαξα χορδές και έβγαλα στο καβαλέτο το στήριγμα (το άσπρο) που ακουμπάνε οι χορδές και το τρόχισα λίγο στον τροχό που έχω.
Το αποτέλεσμα ήταν να "ταστάρουν" οι χορδές και να τρίζουν. Μάλιστα μερικές (η 2η και η 3η) δεν έπαιζαν καθόλου. Έτσι έκανα μια πρόχειρη διόρθωση, βάζοντας κάτω από το στήριγμα που τρόχισα κάτι για να σηκωθεί πάλι.

Όπως καταλαβαίνετε τώρα η κιθάρα θέλει μια μικρή διόρθωση. Αλλά ξέρετε; Εκεί που το κατέβασα με τον τροχό οι χορδές ήταν μια χαρά, εκεί που τις ήθελα. Πρέπει λοιπόν ν αλλαχθεί ο πάνω οδηγός (εκεί που μπαίνουν οι χορδές πριν καταλήξουν στα κλειδιά). Αυτός όμως είναι κολλημένος και δεν βγαίνει.

Ψάχνω λοιπόν κάποιον καλό τεχνίτη να μου κάνει αυτές τις διορθώσεις πλέον. Για τον πάνω οδηγό δηλαδή και όχι για το κάτω. Ξέρετε κανέναν καλό εδώ στην Αθήνα;

Ευχαριστώ
λογικα θα εννοεις το nut...ετσι λεγεται αυτο εκει ψηλα... ;) Αλλα γιατι εφοσον δεν ξερεις,εβαλες χερι κ τροχισες την γεφυρα? ??? ???
Πηγαινε εξαρχης σε εναν μαστορα να σου διορθωσει το θεμα που εχεις.Διαφορετικα μπορει να κανεις κ ζημια κ το προβλημα να μεγαλωσει...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτής για διόρθωση ύψος χορδών
« Απάντηση #2 στις: 08/02/12, 16:43 »
μπορεί να είναι όντως χαμηλά ο πάνω οδηγός (nut) μπορεί να είναι και θέμα truss rod όμως και με τη ρύθμισή του να φτιάξουν όλα και να είναι η κιθάρα όπως τη θες....

αν θες δες μερικά tutorial videos για "truss rod adjustment" σε ακουστικές κιθάρες και αν δεν....μάστορας....

κατά τη γνώμη μου δεν πειράζει που τα πείραξες....έτσι μαθαίνεις....και άλλωστε δικιά σου είναι... :P

Αποσυνδεδεμένος emix

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτής για διόρθωση ύψος χορδών
« Απάντηση #3 στις: 08/02/12, 16:45 »
Παιδια, το κατω μερος αφου το τροχισα το εφερα ακριβως εκει που ηθελα, κι ας μην ξερω πολλα πραγματα. Πιανουν τα χερια μου ομως γενικα.

Αλλα το θεμα ειναι οτι πρεπει να σηκωθει το πανω μερος,το nut που λετε και εσεις. Αυτο ομως ειναι κολλημενο.

Τεσπα. Θα την παω σε τεχνικο το σαββατο να την δει.

Σας ευχαριστω.


Αποσυνδεδεμένος emix

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτής για διόρθωση ύψος χορδών
« Απάντηση #4 στις: 08/02/12, 16:51 »
Ειδα αυτο το βιντεακι:




Τον πανω ρυθμιστη με το allen κλειδι δεν το πειραξα και δεν ειμαι βεβαιος αν πρεπει να το πειραξω.
Μηπως μπορει να βοηθησει καποιος σε τι θα βοηθουσε αν το πειραζα αυτο;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτής για διόρθωση ύψος χορδών
« Απάντηση #5 στις: 08/02/12, 17:09 »
ο λαιμός έχει μια καμπύλη...με αυτό ρυθμίζεις πόσο "κοίλη" θα είναι....τις περισσότερες φορές απομακρύνει την ταστιέρα απ'τις χορδές και εξαφανίζεται το buzz

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Τεχνιτής για διόρθωση ύψος χορδών
« Απάντηση #6 στις: 08/02/12, 17:10 »
Μηπως μπορει να βοηθησει καποιος σε τι θα βοηθουσε αν το πειραζα αυτο;

How a Truss Rod Works

How to adjust your Truss Rod
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/12, 17:11 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος emix

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτής για διόρθωση ύψος χορδών
« Απάντηση #7 στις: 08/02/12, 17:11 »
Ναι παιδια, το καταλαβα. Εχω βρει και οδηγιες για το πως ρυθμιζεται. Θα το δοκιμασω. Καλο ειναι να προσπαθουμε να κανουμε πραγματακι μονοι μας. Μαθαινουμε μεσα απο τα λαθη μας!

Θα το δοκιμασω κι αυτο κι αν δεν γινει κατι θα παει σε μαστορα. Δεν ειναι εποχες να δινουμε τα λεφτα μας απο δω κι απο κει τοσο ευκολα.

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτής για διόρθωση ύψος χορδών
« Απάντηση #8 στις: 08/02/12, 17:47 »
Ναι παιδια, το καταλαβα. Εχω βρει και οδηγιες για το πως ρυθμιζεται. Θα το δοκιμασω. Καλο ειναι να προσπαθουμε να κανουμε πραγματακι μονοι μας. Μαθαινουμε μεσα απο τα λαθη μας!

Θα το δοκιμασω κι αυτο κι αν δεν γινει κατι θα παει σε μαστορα. Δεν ειναι εποχες να δινουμε τα λεφτα μας απο δω κι απο κει τοσο ευκολα.
εχω δει σε αρκετα φορουμ παιδια που ΄΄πιανανε τα χερια ΄΄τους να παιζουν με το truss rod κ να την κανουν την ζημια στο τελος...επισης αλλοι προσπαθησαν να περασουν ταστα μονοι τους,χωρις να εχουν την παραμικρη ιδεα κ το αποτελεσμα ηταν επισης καταστροφικο...αν καποιος θεωρει πεταμενα λεφτα το να παει το οργανο του μια στο τοσο για ενα σωστο σετ-απ,service ή οτιδηποτε αλλο χρειαζεται ενα μουσικο οργανο,τοτε εγω παω πασο... ;)
(κ μενα πιανουν τα χερια μοιυ,αλλα αν κατι δεν το ξερω δε το διακυνδινευω...αλλα ειπαμε δικη σου η τσοχα,δικα σου κ τα ραφτικα.)

Αποσυνδεδεμένος cmguitarz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτής για διόρθωση ύψος χορδών
« Απάντηση #9 στις: 08/02/12, 20:01 »
το nut επιρρεάζει το ύψος των χορδών μόνο όταν τις παίζεις ελεύθερες - ανοιχτές.
αν τρίζουν όταν τις παίζεις ανοιχτές ΚΑΙ ΑΦΟΥ Ο ΚΑΒΑΛΑΡΗΣ ΚΑΙ Η ΒΕΡΓΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΣ τότε ναι θα πρέπει να αλλάξει και το υψος του nut.
To setup όπως πολλά πράγματα είναι σχετικά απλό ΑΦΟΥ το καταλάβεις (και μή με παρεξηγήσεις, δεν λέω οτι δεν καταλαβαίνεις αλλά οτι θέλει διάβασμα και πείρα)
Αυτή τη στιγμή αφού ξανασήκωσες τον τροχισμένο καβαλάρη πιό είναι το πρόβλημα;
CMguitarZ
Setups-Mods-Repairs-Electronics

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Τεχνιτής για διόρθωση ύψος χορδών
« Απάντηση #10 στις: 08/02/12, 22:45 »
Ναι παιδια, το καταλαβα. Εχω βρει και οδηγιες για το πως ρυθμιζεται. Θα το δοκιμασω. Καλο ειναι να προσπαθουμε να κανουμε πραγματακι μονοι μας. Μαθαινουμε μεσα απο τα λαθη μας!

Θα το δοκιμασω κι αυτο κι αν δεν γινει κατι θα παει σε μαστορα. Δεν ειναι εποχες να δινουμε τα λεφτα μας απο δω κι απο κει τοσο ευκολα.
εχω δει σε αρκετα φορουμ παιδια που ΄΄πιανανε τα χερια ΄΄τους να παιζουν με το truss rod κ να την κανουν την ζημια στο τελος...επισης αλλοι προσπαθησαν να περασουν ταστα μονοι τους,χωρις να εχουν την παραμικρη ιδεα κ το αποτελεσμα ηταν επισης καταστροφικο...αν καποιος θεωρει πεταμενα λεφτα το να παει το οργανο του μια στο τοσο για ενα σωστο σετ-απ,service ή οτιδηποτε αλλο χρειαζεται ενα μουσικο οργανο,τοτε εγω παω πασο... ;)
(κ μενα πιανουν τα χερια μοιυ,αλλα αν κατι δεν το ξερω δε το διακυνδινευω...αλλα ειπαμε δικη σου η τσοχα,δικα σου κ τα ραφτικα.)

Δεκτόν αλλά προσωπικά τεχνικός μου είπε όταν του πήγα την κιθάρα επειδή κάτι δεν αισθανόμουν σωστά (είχε αρπάξει λίγο το μπράτσο)
"Ρε συ, ούτε μισή στροφή δεν ήθελε, μην πληρώνεις service τζάμπα"

Και επίσης για να κάνεις ζημιά με το truss rod πρέπει να μην έχεις κατανοήσει πολύ βασικά πράγματα από τη λειτουργία της κιθάρας :P

Για τα τάστα τι να πω, αυτά όντως δεν τα πειράζουμε γιατί ειδικά άμα είναι κανά set-neck όργανο μετά το κλαις...

Βέβαια όταν δεν υπήρχε κρίση και υπήρχε δουλειά γενικότερα. Κι αυτό παίζει το ρόλο του... ;)

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτής για διόρθωση ύψος χορδών
« Απάντηση #11 στις: 09/02/12, 00:53 »
Ναι παιδια, το καταλαβα. Εχω βρει και οδηγιες για το πως ρυθμιζεται. Θα το δοκιμασω. Καλο ειναι να προσπαθουμε να κανουμε πραγματακι μονοι μας. Μαθαινουμε μεσα απο τα λαθη μας!

Θα το δοκιμασω κι αυτο κι αν δεν γινει κατι θα παει σε μαστορα. Δεν ειναι εποχες να δινουμε τα λεφτα μας απο δω κι απο κει τοσο ευκολα.
εχω δει σε αρκετα φορουμ παιδια που ΄΄πιανανε τα χερια ΄΄τους να παιζουν με το truss rod κ να την κανουν την ζημια στο τελος...επισης αλλοι προσπαθησαν να περασουν ταστα μονοι τους,χωρις να εχουν την παραμικρη ιδεα κ το αποτελεσμα ηταν επισης καταστροφικο...αν καποιος θεωρει πεταμενα λεφτα το να παει το οργανο του μια στο τοσο για ενα σωστο σετ-απ,service ή οτιδηποτε αλλο χρειαζεται ενα μουσικο οργανο,τοτε εγω παω πασο... ;)
(κ μενα πιανουν τα χερια μοιυ,αλλα αν κατι δεν το ξερω δε το διακυνδινευω...αλλα ειπαμε δικη σου η τσοχα,δικα σου κ τα ραφτικα.)

Δεκτόν αλλά προσωπικά τεχνικός μου είπε όταν του πήγα την κιθάρα επειδή κάτι δεν αισθανόμουν σωστά (είχε αρπάξει λίγο το μπράτσο)
"Ρε συ, ούτε μισή στροφή δεν ήθελε, μην πληρώνεις service τζάμπα"

Και επίσης για να κάνεις ζημιά με το truss rod πρέπει να μην έχεις κατανοήσει πολύ βασικά πράγματα από τη λειτουργία της κιθάρας :P

Για τα τάστα τι να πω, αυτά όντως δεν τα πειράζουμε γιατί ειδικά άμα είναι κανά set-neck όργανο μετά το κλαις...

Βέβαια όταν δεν υπήρχε κρίση και υπήρχε δουλειά γενικότερα. Κι αυτό παίζει το ρόλο του... ;)
τις οικονομικες δυσκολιες της εποχης τις αντιλαμβανομαι κ τις συμμεριζομαι,αλλωστε η Ελλαδα βρισκεται σε πραγματικα δυσκολη θεση ( κ ομοιως οι πολιτες της)... :P Αλλα κ επειδη κ οι οργανοποιοι κ οι μαστορες θελουν να ζησουν απο αυτο που κανουν,καλο ειναι κ για αυτους,αλλα κ για μας να τους επισκεπτομαστε καπου-καπου,ειδικα οταν χρειαζεται....(ειναι μια win/win situation).

Το δικο σου ομως προσωπικο παραδειγμα δεν δειγματιζει την γενικη φροντιδα που ισως να χρειαζεται/χρειαστει καποιο οργανο απο καποιον ειδικο...
Εγω προσωπικα κανω τα σετ-απ μονος μου ,αλλα ξερω να το κανω.Αν ομως προκυψει καμμια στραβη ή καποιο θεμα που δεν ξερω,θα παω εκει που πρεπει. ;) Ουτε σε μενα περισσευουν,αλλα θα αναγκαστω να κοψω απο καπου αλλου για να κανω την δουλεια μου...
Αλλα χωρις παρεξηγηση προς το παιδι που ανοιξε το θεμα,δεν ηξερε να ονοματισει το nut...αρα το μονο που μπορω να συμπερανω (εκτος κ αν κανω λαθος...) ειναι οτι ειναι ή αρχαριος ή πολυ καινουργιος με το οργανο (αφου δε γνωριζει ονομαστικα βασικα μερη της κιθαρας) οποτε για το καλο του προτεινα (κ συνεχιζω να προτεινω) να την παει στον μαστορα.Απο κει κ περα ειναι δικο του θεμα τι θα κανει.... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/12, 01:08 από panicX »

Αποσυνδεδεμένος emix

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτής για διόρθωση ύψος χορδών
« Απάντηση #12 στις: 09/02/12, 10:12 »
Παιδια καλημερα,

Ωραια ολα αυτα που λετε, καλα κανετε και μου τα "χωνετε" αλλα το θεμα ειναι οτι διαβαζοντας χθες και αυτα που μου δωσατε και αυτα που βρηκα στο ιντερνετ, καταφερα ρυθμιζοντας το truss rod να την φτιαξω την κιθαρα. Τωρα ουτε τριζει (ετριζε οταν οι χορδες ηταν ανοιχτες) και ειναι μια χαρα.

Ας μην βιαζομαστε λοιπον να κανουμε κριτικες. Και ναι, απο την στιγμη που πιανουν τα χερια μου το θεωρω κοροιδια και εχω και εργαστηριο στο σπιτι μου, να δωσω χρηματα για κατι που δεν ειναι δυσκολο να κανω. Δεν ειπα να φτιαξω κιθαρα απο την αρχη. Ειπα να κανω μερικες ρυθμισεις που ο καθενας απο εμας μπορει. Ας ειναι καλα το youtube.

Και για να ξεδιαλυνω τις αποριες μερικων να πω οτι ειμαι 41 χρονων, εχω κανει στα εφηβικα μου χρονια 8 χρονια κιθαρα κλασικη, εχω πηδηξει 3 ταξεις και εχω παρει επαινους και βραβεια σε διαγωνισμους. Τα παρατησα ομως για διαφορους προσωπικους λογους και ξαναρχισα να παιζω εδω και ενα χρονο παλι. Φυσικο (τουλαχιστον για μενα) ειναι λοιπον να εχω ξεχασει μερικα πραγματα απο την ονοματολογια της κιθαρας.

Ας μην βιαζομαστε (και παλι) λοιπον να κρινουμε τους αλλους.

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον στην ερωτηση μου και ευχομαι σ ολους σας καλα παιξιματα!

« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/12, 10:17 από emix »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Τεχνιτής για διόρθωση ύψος χορδών
« Απάντηση #13 στις: 09/02/12, 10:19 »
.. καταφερα ρυθμιζοντας το truss rod να την φτιαξω την κιθαρα. ..
Μπράβο Ηλία, καλόπαιχτη!..  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτής για διόρθωση ύψος χορδών
« Απάντηση #14 στις: 09/02/12, 10:50 »
Παιδια καλημερα,

Ωραια ολα αυτα που λετε, καλα κανετε και μου τα "χωνετε" αλλα το θεμα ειναι οτι διαβαζοντας χθες και αυτα που μου δωσατε και αυτα που βρηκα στο ιντερνετ, καταφερα ρυθμιζοντας το truss rod να την φτιαξω την κιθαρα. Τωρα ουτε τριζει (ετριζε οταν οι χορδες ηταν ανοιχτες) και ειναι μια χαρα.

Ας μην βιαζομαστε λοιπον να κανουμε κριτικες. Και ναι, απο την στιγμη που πιανουν τα χερια μου το θεωρω κοροιδια και εχω και εργαστηριο στο σπιτι μου, να δωσω χρηματα για κατι που δεν ειναι δυσκολο να κανω. Δεν ειπα να φτιαξω κιθαρα απο την αρχη. Ειπα να κανω μερικες ρυθμισεις που ο καθενας απο εμας μπορει. Ας ειναι καλα το youtube.

Και για να ξεδιαλυνω τις αποριες μερικων να πω οτι ειμαι 41 χρονων, εχω κανει στα εφηβικα μου χρονια 8 χρονια κιθαρα κλασικη, εχω πηδηξει 3 ταξεις και εχω παρει επαινους και βραβεια σε διαγωνισμους. Τα παρατησα ομως για διαφορους προσωπικους λογους και ξαναρχισα να παιζω εδω και ενα χρονο παλι. Φυσικο (τουλαχιστον για μενα) ειναι λοιπον να εχω ξεχασει μερικα πραγματα απο την ονοματολογια της κιθαρας.

Ας μην βιαζομαστε (και παλι) λοιπον να κρινουμε τους αλλους.

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον στην ερωτηση μου και ευχομαι σ ολους σας καλα παιξιματα!
Μια διαπιστωση εκανα,δεν εκρινα κανεναν,ουτε τα εχωσα...μαλλον εσυ βιαζεσαι να βγαλεις τα συμπερασματα σου...
Κ γω ειμαι 33 κ παιζω απο πιτσιρικας πιανο κ κιθαρα,εχει νοημα να κανουμε τετοια κουβεντα??Κανενα νοημα...καλη τυχη.

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτής για διόρθωση ύψος χορδών
« Απάντηση #15 στις: 12/02/12, 20:14 »
βαλε κολα logo στις σχισμες που τροχισες,περιμενε αρκετα να κοκαλωσει 2 ωρες ισως,και μετα ξανα λιμαρε αυτη τη φορα προσεκτικα ωστε να μην εχεις τα ιδια....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/06, 18:41
από j_melt
25 Απαντήσεις
22257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/10, 18:23
από DIKOMAR
30 Απαντήσεις
28412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/08, 22:16
από freemind
3 Απαντήσεις
2837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/09, 02:11
από jim.ni
1 Απαντήσεις
2479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 21:53
από let me know 796
ΥΨΟΣ ΧΟΡΔΩΝ

Ξεκίνησε από Archangel Μπάσο

4 Απαντήσεις
7188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/12, 20:10
από EPALLE
3 Απαντήσεις
3398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/13, 16:44
από hot_sauce (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
10984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/15, 21:38
από Kostas_Orfanidis_16
6 Απαντήσεις
4770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/15, 16:10
από Lo.Lee.Ta
5 Απαντήσεις
11263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/15, 16:54
από George Papadimitriou