Σελίδες:
  • #1 από Mich στις 17 Oct 2014
  • Γεια σε όλη την κιθαροπαρέα! Είμαι νέος μέλος και αν και παίζω αρκετά χρόνια ηλεκτρική, κλασική και ακουστική κιθάρα, δεν έτυχε να γραφτώ μέχρι τώρα. Να'μαι όμως τώρα εδώ  ;D

    Θέλω να ρωτήσω το εξής. Έχει ακούσει προσεχτικά κάποιος ή έχει προσπαθήσει να βγάλει το Πεχλιβάνη στην κιθάρα; Δεν εννοώ όμως να μεταφέρει τη μελωδία του Θανάση στη κιθάρα, αλλά ότι ακριβώς παίζει ο Δημήτρης Μυστακίδης από πίσω. Καταρχάς, σίγουρα έχει κουρδίσει την E μπάσα σε D, όμως γιατί κάτι μου λέει ότι έχει πειράξει και κάποια απο τις άλλες;
    Αν έχει κάποιος ιδέα ας μου πει, γιατί με έχει φάει το συγκεκριμένο.
    Ευχαριστώ
     
  • #2 από Spyros Delta στις 17 Oct 2014
  • Παρε μια ιδεα




    Επισης (για να μη τυχων σπασεις και τη 3η χορδη με το σφιξιμο) μπορεις να το παιξεις και σε DAGDAD κουρδισμα (open D sus4 tuning), πατωντας απλα την 3η χορδη παντα +2 απο οτι στο Tab
    Δαχτυλοθεσια δεν σου γραφω, θα τη βγαλεις αφου εισαι εμπειρος.
  • #3 από Mich στις 17 Oct 2014

  • Δαχτυλοθεσια δεν σου γραφω, θα τη βγαλεις αφου εισαι εμπειρος.

    @Spyros Delta, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για αυτό!
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει ποτέ άλλα κουρδίσματα εκτός από open D, αλλά το γεγονός ότι έχω βγάλει πολλά κομμάτια μόνο από αυτί, με κάνει να πιστεύω ότι θα το καταφέρω!
  • #4 από Mich στις 20 Oct 2014
  • Spyros Έχεις καθόλου ιδέα τι παίζει πίσω από το "αμάν αμάν..".
    Ακολουθεί τη μελωδία καθαρά, απλώς με μπερδεύει κάπως η δακτυλοθεσία (συγκεκριμένα αυτό που μου βγαίνει από το άκουσμα δεν ταιριάζει ως προς τη δακτ/σια με αυτό που βλέπω να παίζει σε κάποια live video). Δεν μου είναι ξεκάθαρο ακόμα το σημείο "κράνα για σκουλαρίκια" που είναι σε Gm. Που στον Αλλάχ πιάνει τις χαμηλές της μελωδίας;

    Αν έχεις κάτι pls ανέβασε το!

    Υ.Γ. παικτούρας ο Μυστακίδης!
Σελίδες: