Σελίδες:
  • #1 από George Papadimitriou στις 02 Nov 2015
  • Είμαι 22 χρονών και είμαι κιθαρίστας 2ης ανωτέρας αλλά τα νύχια μου είναι τόσο χάλια που δεν μπορώ με τίποτα να παίξω με κάθετο το δεξί χέρι στις χορδές. Παρακαλώ πείτε τις απόψεις σας!
  • #2 από George Papadimitriou στις 02 Nov 2015
  • Επιλέον θέλω να προσθέσω ότι τα νύχια μου είναι γαμψά. Ειλικρίνα ψάχνω πολύ καιρό τρόπο να τα διορθώσω και δεν βρίσκω.
  • #3 από jamesio στις 02 Nov 2015
  • Μπορείς να πας σε μία αισθητικό για να σου τα διορθώσει ή να σου βάλει ψεύτικα. Δες εδώ:


    https://www.youtube.com/watch?v=1K_YtBxx1Kk
  • #4 από George Papadimitriou στις 02 Nov 2015
  • Αυτήν την απάντηση δεν την περίμενα ομολογώ αλλά θα προτιμούσα να την είχα σαν τελευταία λύση!
  • #5 από modfori στις 02 Nov 2015
  • είμαι κιθαρίστας 2ης ανωτέρας αλλά τα νύχια μου είναι τόσο χάλια που δεν μπορώ με τίποτα να παίξω με κάθετο το δεξί χέρι στις χορδές. Παρακαλώ πείτε τις απόψεις σας!


    για να'σαι στη 2η ανωτέρα σημαίνει οτι παίζεις χρόνια και έχεις συνηθίσει σε ένα συγκεκριμένο τρόπο παιξίματος οπότε θα'ναι και δύσκολο να τον αλλάξεις.
    τι έχουν και είναι χάλια? δεν πιστεύω να τα τρως >:(

    Επιλέον θέλω να προσθέσω ότι τα νύχια μου είναι γαμψά. Ειλικρίνα ψάχνω πολύ καιρό τρόπο να τα διορθώσω και δεν βρίσκω.


    επειδή αυτό δεν αλλάζει πήγαινε στη λύση των fingerpicks
  • #6 από George Papadimitriou στις 03 Nov 2015
  • Κλασσική παίζω δύο χρόνια και 2η ανωτέρα μπήκα από κατατακτήριες εξετάσεις. Τα νύχια μου είναι γαμψά. Δεν είναι σκληρά και δεν έχουν το σχήμα του κεραμιδιού άμα με καταλαβαίνεις. Μάλιστα η κύρια τεχνική μου στη κλασσική είναι με το χέρι πλάγια στις χορδές και όχι κάθετα. Πράγμα που πρέπει να διορθωθεί γιατί τις χρειάζομαι και τις δύο τεχνικές. Κάθετα δεν μπορώ να παίξω διότι λόγω των νυχιών έχω μεγάλη αντίσταση και ο ήχος που παράγω είναι χάλια. Όχι τα νύχια δεν τα τρώω, τα έτρωγα πρωτού ξεκινήσω κιθάρα, με το που ξεκίνησα την έκοψα αυτή τη συνήθεια.
Σελίδες: