Αποστολέας Θέμα: Marco Sfogli - There's Hope Debut Album  (Αναγνώστηκε 2634 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Marco Sfogli - There's Hope Debut Album
« στις: 10/03/08, 01:43 »
Ο Ιταλός βιρτουόζος κιθαρίστας ηχογραφησε το πρώτο του album πριν λίγο καιρό και κυκλοφόρησε πρόσφατα. Για όσους δεν τον γνωρίζουν πρόκειται για έναν ιδιαίτερα προικισμένο κιθαρίστα με περίσσια τεχνικής και ολοκάθαρο ήχο. Έχει συμμετάσχει στα album των James LaBrie, Jordan Rudess και διάφορων άλλων μουσικών.
Το There's Hope είναι πρώτο του solo album και εμένα τουλάχιστο με έχει ενθουσιάσει θα έλεγα. Έχει εμφανείς επιρροές απο John Petrucci και Dream Theater γενικότερα, και νομίζω ότι θα αφήσει θετική εντύπωση στους fan του είδους ;)

Χρησιμοποιεί κυρίως κιθάρες Rash οι οποίες είναι Ιταλικής κατασκευής και διαθέτουν και signature μοντέλα του.Επίσης παίζει και με Ernie Ball Music Man Jp6 John Petrucci signature models. Χρησιμοποιεί DiMarzio Pickups (Καποια signature έχουν D-sonic και air-norton η steve's special νομίζω!) και Mesa Boogie ενισχυτές.

Μια συντομη παρουσιάση του Marco Sfogli μπορείτε να βρείτε εδώ --> http://en.wikipedia.org/wiki/Marco_sfogli
Καθώς και στο official site του --> http://www.marcosfogli.com/

Σας παραθέτω λίγα βιντεάκια από youtube να τον δείτε ενα δράση...  ;D





Και επειδη δεν θα άφηνα ποτέ έτσι τους συμφορουμήτες μου ;D, σας έχω ανέβασει το album του στο rapidshare  :D :D

Καλή ακρόαση, και περιμένω εντυπώσεις! :)

Κώδικας: [Επιλογή]
http://rapidshare.com/files/98325237/Marco_Sfogli_-_Theres_Hope__2008__-_Instrumental_Rock__www.torrentazos.com_.rar.html
'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marco Sfogli - There's Hope Debut Album
« Απάντηση #1 στις: 10/03/08, 02:12 »
Το κατέβασα πριν από καμιά βδομάδα και μου αρέσει πολύ αλλά το έχω ακούσει πραγμάτικά πάρα πολλές φορές και το έχω ψιλοβαρεθεί τουλάχιστον αυτές τις μέρες :P
Πάντως είναι πολύ καλός κιθαρίστας. Εντάξει δεν είναι και απίστευτο και πολύ πρωτότυπο το album αλλά όλα τα κομμάτια του είναι ωραία κατ'εμέ!
Τα αγαπημένα μου αυτή τη στιγμή είναι τα: Genius, Farewell, Andromeda, Seven και Spread The Desease :)

(Πολύ ενδιαφέρουσες μου φαίνονται οι κιθάρες του, λέτε να φέρνει κανείς στην Αθήνα;)

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marco Sfogli - There's Hope Debut Album
« Απάντηση #2 στις: 10/03/08, 02:18 »
Έχεις δίκιο δεν έχει τόσο αντιπροσωπευτικό-ιδιαίτερο ηχο νομίζω, ωστόσο προς το παρόν μου κάθονται καλα στα αυτιά μου τα κομματάκια του. ;D
Στα κομμάτια που ανέφερες 8α προσέθετα και το Still Hurts.

Όσον αφορά τις κιθάρες του έστειλα στην Rash e-mail για να μου βρει retailer στην Ελλάδα(σν υπάρχει :P), φαίνονται εξαιρετικά ενδιαφέρουσες θα έλεγα.... :) :)
'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marco Sfogli - There's Hope Debut Album
« Απάντηση #3 στις: 09/04/08, 23:04 »
Eξαιρετικος κιθαριστας, μοναδικος θα ελεγα!
Εχει απιστευτη αισθηση της μελωδιας, και ταυτοχρονα σρενταρει υπερβολικα καθαρα και ομορφα! Για να μην μιλησουμε για τα ρυθμικα που πιανει με τις 7χορδες..

Τον πρωτοακουσα στο σολο αλμπουμ του Λαμπρι και εμεινα με ανοιχτο το στομα.

Αντε να κατεβασουμε και το δισκακι τωρα. ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/08, 10:29
από Slayerman_GR
3 Απαντήσεις
2151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 16:37
από Ammon Jerro
12 Απαντήσεις
3543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/10, 20:49
από let me know 796
5 Απαντήσεις
2155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/11, 10:46
από freemind
3 Απαντήσεις
2196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/11, 16:34
από Eagle Of Kamelot
5 Απαντήσεις
2471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/11, 03:09
από constantinos9
2 Απαντήσεις
2231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 13:37
από Γιάννης Σ.
0 Απαντήσεις
1743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 05:56
από Stel Andre
0 Απαντήσεις
4489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/14, 14:41
από James Basdanis
6 Απαντήσεις
2483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/20, 16:26
από Yiannis Papadopoulos