Αποστολέας Θέμα: Messengers of Hope  (Αναγνώστηκε 2157 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Messengers of Hope
« στις: 10/04/11, 19:49 »
Ένα ακόμη κομμάτι με τη γνωστή σύνθεση (King Lui κιθάρα, Μαργαρίτα στίχοι, Αλεξάνδρα φωνητικά).
Κάτι πιο "κοντά" στη χροιά της φωνής της Αλεξάνδρας (ελπίζω).


Messengers of Hope
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Messengers of Hope
« Απάντηση #1 στις: 10/04/11, 21:54 »
...ένα ακόμη κομμάτι με την εγγύηση King Lui  :up  Μπράβο²
Πάρα πολύ καλή παραγωγή, και κιθάρες... και η φωνή της Αλεξάνδρας είναι μαγική.
(Δεν κατάφερα να διακρίνω τους στίχους)


Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Messengers of Hope
« Απάντηση #2 στις: 11/04/11, 14:41 »
Βραζίλη σ' ευχαριστούμε.  :)
Οι δυσδιάκριτοι στίχοι είναι περισσότερο θέμα παραγωγής και αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα εστιάζεται κυρίως στα ρεφραίν και στη χορωδία στο τέλος. Φταίει μάλλον ότι το έχω παρακάνει με τα reverb και πρέπει να τα μειώσω αρκετά.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Messengers of Hope
« Απάντηση #3 στις: 17/04/11, 00:20 »
Ουαο, τρομερη εισαγωγη! In your face ( και ο αγαπημενος ηχος της κιθαρας του King Lui παρων :D )!

Προσωπικα παρατηρω μια ασταθεια στα χαμηλα μερη της φωνης, ομως στα ψηλα ερχεται εκει που πρεπει ;)

Παρατηρηση που αφορα την παραγωγη: Πολλα οργανα που παιζουν στις ιδιες συχνοτητες μπερδευονται μεταξυ τους. Ή θα πρεπει να αδειασει καπως η ενορχηστρωση ή να πειραξεις το EQ τους ωστε να τους δωσεις χωρο!

Αγαπημενο μερος απο τα 04:25 εως το τελος που το κομματι αποκταει για ενα μερος αυτη τη χροια King Lui ( ηλεκτρονικο στοιχειο με ροκ σολο ) και βεβαια η αποκορυφωση με τη χορωδια!

Δε πιστευω πως φταιει το reverb, αλλα πως η κιθαρα ειναι ακομα μπροστα απο τη φωνη, ενω η φωνη θα επρεπε να διεκδικει την πρωτια ;) Δε χωρανε ολα μπροστα παντως.

To riff μου θυμισε αυτο:
;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Messengers of Hope
« Απάντηση #4 στις: 17/04/11, 01:46 »
To riff μου θυμισε αυτο: http://www.youtube.com/watch?v=svwqHhTQC5E ;)



Είσα τρομερός μπορώ να πω. Και σκεφτόμουν ότι αν κάποιος το βρει, αυτός θα είναι ή ο freemind ή ο συμμαθητής μου που μου είχε δώσει να το ακούσω στο γυμνάσιο. Το riff είναι όντως εμπνευσμένο από εκεί  ;D


Σε ποια σημεία είναι πολλά τα όργανα; Στα couple νομίζω ότι τα πράγματα είναι εντάξει. Στο ρεφραίν είναι ουσιαστικά μόνο οι κιθάρες (εκτός από τύμπανα, μπάσο και το synth είναι αρκετά χαμηλά). Στη δεύτερη επανάληψη υπάρχει το πιανάκι. Μήπως να χαμήλωναν οι συχνότητές του; (μεσαία και μπάσα);
Για τη χορωδία μου ακούγεται πολύ μπροστά, όχι όμως με την έννοια της έντασης αλλά κάπως σαν να βρίσκεται αλλού. Ας πούμε να παίζει η μπάντα σε μία σκηνή και οι χορωδίες να τραγουδάνε σε άλλη λίγα μέτρα πιο πέρα και εγώ να κάθομαι μπρστά από τη σκηνή της χορωδίας (δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω). Δεν μπορώ (μέχρι στιγμής) να την κάνω να "δέσει" με το υπόλοιπο τραγούδι.


Για τη φωνή κατά μια έννοια έχεις δίκιο εσύ και κατά μια άλλη εγώ. Η στάθμη της είναι χαμηλότερα καθώς δεν μπορούσα να τη δυναμώσω άλλο γιατί από το πολύ reverb, το κομμάτι μπούκωνε. Οπότε μάλλον πρέπει να χαμηλώσω το reverb (ή την ουρά του τουλάχιστον) και να ανεβάσω την dry ένταση της φωνής.


Δε χωρανε ολα μπροστα παντως.



Το ξέρω αλλά προσπαθώ παρόλ' αυτά  ;D
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Messengers of Hope
« Απάντηση #5 στις: 17/04/11, 10:46 »
Χμ, τα πολλα οργανα ακουγονται κυριως στα refrain και μαλιστα στο τελευταιο, οπου μαζι με το solo συνυπαρχει και η φωνη!

Αντιθετως, προσωπικα, η χορωδια και οι φωνες στο συγκεκριμενο σημειο μου ακουγονται πισω σε σχεση με την ενταση της κιθαρας!

Μια προταση ειναι να ξεκινησεις ολη τη διαδικασια μιξης απο την αρχη, αφαιρωντας τελειως ολα τα effects που εχουν μπει μεσω του DAW κι αφου πετυχεις μια καλη στεγνη μιξη ( ακολουθωντας βεβαια τους βασικους κανονες panning, κλπ κλπ ) με ενα send να δωσεις το  βαθος στις φωνες.

Εαν εχεις προβληματα δυναμικης, αξιοποιησε εναν μετριο compressing, για να αποφυγεις το automation σε οργανα και καναλια που δεν πρεπει να γινει ( οπως μια φωνη ).

Τα ξερεις ολα αυτα που σου λεω ετσι κι αλλιως! Απλως μου εδωσε την εντυπωση πως το κομματι βγαζει αρκετα υψηλα μεσαια προς πριμα λογω πολλων οργανων στην ιδια συχνοτικη περιοχη!  :-\
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/08, 23:04
από hoba
12 Απαντήσεις
3547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/10, 20:49
από let me know 796
5 Απαντήσεις
2477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/11, 03:09
από constantinos9
2 Απαντήσεις
2234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 13:37
από Γιάννης Σ.