Αποστολέας Θέμα: Διαγραφή λογαριασμού  (Αναγνώστηκε 17158 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Διαγραφή λογαριασμού
« στις: 30/09/08, 04:57 »
Λοιπόν, ποστάρω αυτό το thread με αφορμή την όλη διαδικασία διαγραφής κάποιου χρήστη από το kithara.gr. Στο προφίλ του κάθε μέλους υπάρχει το σχετικό κουμπάκι διαγραφής λογαριασμού. Ωραία, το πατάμε ωραία και καλά, μας βγάζει το μηνυματάκι για έγκριση της διαγραφής από τους διαχειριστές του site/forum. Και ερωτώ. Ο κάθε χρήστης δεν έχει το δικαίωμα να διαγραφεί ανά πάσα στιγμή, χωρίς να χρειάζεται έγκριση του οποιουδήποτε? Εγγραφόμενοι στο forum πατήσαμε το κουμπάκι της αποδοχής των κανόνων του, δεκτόν, αλλά η διαγραφή δεν θα'πρεπε να είναι εντελώς "ελεύθερη"?

Προσωπικά μ'ενοχλεί να μην μπορεί να διαγραφεί/απενεργοποιηθεί ο λογαριασμός μου, εαν εγώ το θελήσω. Η λύση του "απλά μην μπαίνεις άμα δεν θες" δυστυχώς δεν μου φαίνεται ως λύση. Ο λογαριασμός μου υπάρχει ακόμα, πολλά από τα στοιχεία μου παραμένουν στο site, όπως φυσικά και η καταγεγραμμένη IP μου, και στο κάτω κάτω, πείτε ότι είμαι (δεν μιλάω προσωπικά) παρανοικός και νομίζω ότι με ψάχνουν και δεν θέλω ίχνη πουθενά (υπερβολικό παράδειγμα).

Και πείτε ότι εντάξει, να δεχτώ να εγκριθεί η αίτηση διαγραφής μου (πολύ εφορία μου θυμίζει αυτό  >:D), ο λογαριασμός γιατί δεν απενεργοποιείται? Πολύ κοντινό μου πρόσωπο έχει επιλέξει το συγκεκριμένο κουμπάκι εδώ και μήνες, και ακόμα περιμένει τη διαγραφή του λογαριασμού του. Γιατί δεν έχει διαγραφεί ακόμη? Κι εγώ στο παρελθόν επέλεξα να διαγραφώ και μετά από αρκετή αναμονή (όπου ο λογαριασμός μου εν τέλει δεν διαγράφηκε), αποφάσισα να ξαναμπώ (άλλο καπέλο βέβαια αυτό). Το να απενεργοποιηθεί ένας λογαριασμός δεν μου φαίνεται κάτι το τόσο δύσκολο πια, και εκτός αυτού σε forum με παρόμοια (αν όχι ίδια) "μηχανική" η απενεργοποίηση του λογαριασμού μου έγινε αμέσως και χωρίς παρατράγουδα. Κανένα post δεν διεγράφη, οπότε η ροή των θεμάτων παρέμεινε άθικτη, και ο λογαριασμός απενεργοποιήθηκε - ομαλότατα δηλαδή.

Θα παρακαλούσα τους αρμόδιους (διαχειριστές) του site για μια απάντηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #1 στις: 30/09/08, 09:31 »
Μπράβο ανησυχίες που είχες 5 η ώρα το πρωί! :) Πάντως έχεις δίκιο!

Και κάτι άλλο που είχα σκεφτεί παλιότερα: μήπως μπαίνοντας στο site θα πρέπει να έχουμε τη δυνατότητα να επιλέγουμε αν θέλουμε να φαινόμαστε on line ή όχι; Μπορεί για κάποιο λόγο να μην θέλουμε να δουν άλλοι ότι είμαστε "μέσα". Δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι να γίνει αυτό από πλευράς προγραμματισμού.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #2 στις: 30/09/08, 10:57 »
Όταν διαγράφεται κάποιος, το μόνο στοιχείο που μένει να εμφανίζεται στις συζητήσεις ως αποστολέας είναι το όνομα χρήστη (αυτό με το οποίο κάνετε login). Αυτό συνήθως είναι λίγο έως πολύ διαφορετικό από το εμφανιζόμενο όνομα. Κατά συνέπεια, κάποιος που θα διαβάσει την συζήτηση πιθανόν να μην καταλάβει ποιο ήταν αυτό το μέλος που διαγράφηκε, ούτε θα μπορεί να δει τι συνεισφορά είχε στο φόρουμ (αξίωμα, πλήθος μηνυμάτων, λοιπά μηνύματα του ίδιου μέλους, κλπ).

Αν ένα μέλος είναι αποκλεισμένο και αυτοδιαγραφεί, διαγράφεται και ο αποκλεισμός του και αυτό είναι ένα πρόβλημα.

Κάποτε κάποιοι αυτοδιαγράφηκαν μετά από την δημιουργία αρνητικού κλίματος εναντίον τους στο φόρουμ, για να ξαναμπούν λίγο ή πολύ αργότερα με άλλο όνομα θεωρώντας ότι έτσι "ξαναρχίζουν από την αρχή".

Γι'αυτούς τους λόγους συνήθως προτιμούμε να μην διαγράφουμε μέλη, ιδίως όταν έχουν μεγάλη συνεισφορά στο φόρουμ.

Αν έχετε προβλήματα με τον νόμο και σας ψάχνουν, τότε σίγουρα δεν πρέπει να διαγραφεί η διεύθυνση ΙΡ σας και άλλα στοιχεία. Αν μονάχα έχετε μανία καταδίωξης, απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο.

Τέλος, δεν βρίσκω κάποιον λόγο για τον οποίο κάποια μέλη να θέλουν να είναι αόρατα (η σύνδεσή τους). Αν έχετε κάποιον σοβαρό λόγο, να το συζητήσουμε, και αν κριθεί σκόπιμο να κοιτάξω να δω αν γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #3 στις: 30/09/08, 11:19 »
Επισης, να συμπληρωσω πως σε αλλα μουσικα site δεν υπαρχει καν η επιλογη της αυτοδιαγραφης του χρηστη ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #4 στις: 30/09/08, 11:30 »
Παράθεση
Κάποτε κάποιοι αυτοδιαγράφηκαν μετά από την δημιουργία αρνητικού κλίματος εναντίον τους στο φόρουμ, για να ξαναμπούν λίγο ή πολύ αργότερα με άλλο όνομα θεωρώντας ότι έτσι "ξαναρχίζουν από την αρχή".

παιδια σορρυ αν ειμαι εκτος θεματος αλλα ηθελκα να προσθεσω και αυτο στην συζητηση........πιστευω πως πρεπει να γινει κατι με τα ονοματα με εγγραφονται στο site αυτο.....τι εννοω....αυτο που ειπες βραζιλη για τα ονοματα που ξαναρχιζουν απο την αρχη ειναι αληθεια αλλα εγω αλλου θελω να καταλληξω.....υπαρχουν ατομα στο site που δεν εχουν μονο ενα ονομα αλλα πολλα......τωρα αυτο δεν ξερω αν ειναι κακο....αλλα στα θεματα που βαζουν και στις αγγελειες βοηθουν στην προωθησει της με το να απαντανε στο θεμα που εχουν βαλει και να το φερνουν στην κορυφη........αυτο δεν ειναι αδικο?δεν ξερω αν γινετε κατι για αυτο γιατι δεν εχω φτιαξει ποτε  diko mou site  αλλα εγω προσωπικα δεν πιστευω οτι υπαρχουν 25.000 μελλει στο site αυτο........ο καθενας θα εχει σιγουρα 2ο ονομα ή μπορει και 3ο......τεσπα εγω αυτο ηθελα να αναφερω.......δεν ξερω αν το εχετε ξανασυζητησει το θεμα αλλα πιστευω πως πρεπει να γινει κατι αν γινετε....στα αλλα site πρεπει να δωσεις  το e-mail σου και απο κει να ενεργοποιησεις το λογαριασμο σου......οποτε δεν θα μπορεις να βαλεις το ιδιο e-mail και δεν θα γινεις μελος....εκτος αν εχεις καμια 10αρια διαφορετικα e-mail.......τοτε τι να πω.........αυτα το ολιγα........
Επισης, να συμπληρωσω πως σε αλλα μουσικα site δεν υπαρχει καν η επιλογη της αυτοδιαγραφης του χρηστη ;)
σωστο αυτο......... ;)

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #5 στις: 30/09/08, 11:46 »
Όταν διαγράφεται κάποιος, το μόνο στοιχείο που μένει να εμφανίζεται στις συζητήσεις ως αποστολέας είναι το όνομα χρήστη (αυτό με το οποίο κάνετε login). Αυτό συνήθως είναι λίγο έως πολύ διαφορετικό από το εμφανιζόμενο όνομα. Κατά συνέπεια, κάποιος που θα διαβάσει την συζήτηση πιθανόν να μην καταλάβει ποιο ήταν αυτό το μέλος που διαγράφηκε, ούτε θα μπορεί να δει τι συνεισφορά είχε στο φόρουμ (αξίωμα, πλήθος μηνυμάτων, λοιπά μηνύματα του ίδιου μέλους, κλπ).

Πραγματικά δεν νομίζω πως ενδιαφέρει αυτό κάποιον που επιθυμεί να διαγραφεί. Για να διαγράφεται κάποιος θα'χει λόγο, και όπως προείπα, ΜΠΟΡΕΙ να γίνει, ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ, και πλέον προφανώς έχει καταργηθεί. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να μην μπορεί να διαγραφεί/απενεργοποιηθεί ο λογαριασμός κάποιου εφόσον το θέλει, και το ΑΙΤΕΙ μέσω της "φόρμας" που κάνατε.


Παράθεση
Αν ένα μέλος είναι αποκλεισμένο και αυτοδιαγραφεί, διαγράφεται και ο αποκλεισμός του και αυτό είναι ένα πρόβλημα.

Δεν τίθεται τέτοιο θέμα στις περιπτώσεις που αναφέρω. Οπότε παρακάτω.


Παράθεση
Κάποτε κάποιοι αυτοδιαγράφηκαν μετά από την δημιουργία αρνητικού κλίματος εναντίον τους στο φόρουμ, για να ξαναμπούν λίγο ή πολύ αργότερα με άλλο όνομα θεωρώντας ότι έτσι "ξαναρχίζουν από την αρχή".

Επίσης δεν τίθεται τέτοιο θέμα, και επίσης δεν αφορά όλους. Για μένα δεν αποτελεί δικαιολογία της καταστασης ούτε αυτό. Και να ίσχυε, είναι δικαίωμα του καθενός να ξαναμπεί, εφόσον έχει διαγραφεί ο λογαριασμός του, αλλά ξαναλέω, δεν αφορά τις περιπτώσεις που θέτω. Πάμε.

Παράθεση
Γι'αυτούς τους λόγους συνήθως προτιμούμε να μην διαγράφουμε μέλη, ιδίως όταν έχουν μεγάλη συνεισφορά στο φόρουμ.

Για μένα, όπως προείπα, δεν δικαιολογούν οι παραπάνω λόγοι την αφαίρεση του δικαιώματος κάποιου να διαγραφεί, πόσο μάλλον μετά από αίτησή του, και ΜΕΓΑΛΗ αναμονή.


Παράθεση
Αν έχετε προβλήματα με τον νόμο και σας ψάχνουν, τότε σίγουρα δεν πρέπει να διαγραφεί η διεύθυνση ΙΡ σας και άλλα στοιχεία. Αν μονάχα έχετε μανία καταδίωξης, απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο.

Αυτό είναι προσωπικό θέμα του καθενός, και δεν θα το υποδείξει παρά μόνο ο νόμος. Εφόσον δεν το υπέδειξε τόσο καιρό, μάλλον δεν είναι δική σας η απόφαση. Όσο για την ανάγκη ψυχολόγου και τις διαγνώσεις, επίσης θέμα του καθενός, και όχι του διαχειριστή ενός forum.



Επισης, να συμπληρωσω πως σε αλλα μουσικα site δεν υπαρχει καν η επιλογη της αυτοδιαγραφης του χρηστη ;)

Δεν τέθηκε θέμα διαγραφής από άλλα μουσικά site αλλά από το κιθάρα.

Και επανέρχομαι και πάλι στο θέμα. Έστω και δέχομαι όλα αυτά. Έστω και το ρημάδι το κουμπί της αυτοδιαγραφής στην τελική ΔΕΝ είναι κουμπί αυτοδιαγραφής. Μετά από ΑΙΤΗΣΗ διαγραφής, ο αιτών, έχων γνώση τις συνέπειες και τα παρελκόμενα, ΓΙΑΤΙ δεν απενεργοποιείται ο λογαριασμός του? Πόσο μάλλον μετά από ΠΟΛΥ καιρό αναμονής ΜΕΤΑ την αίτηση. Και με συγχωρείτε, αλλά οι παραπάνω απαντήσεις δεν με καλύπτουν σε καμία περίπτωση.


Θα παρακαλέσω τους συμφορουμίτες να μην ανοίγουν νέα θέματα στο συγκεκριμένο thread, διότι πραγματικά το θεωρώ πολύ σοβαρό ζήτημα και θα'θελα κάποιες απαντήσεις αποκλειστικά πάνω σ'αυτό.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #6 στις: 30/09/08, 11:53 »
Γιατι το θεωρεις σημαντικο θεμα, κατι που σου παρεχεται κατα αποκλειστικοτητα απο ενα μουσικο site.

Επισης, να πω κι εγω απο την εμπειρια μου, πως πολλοι που αυτοδιαγραφηκαν..ξαναεμφανιστηκαν ως δια μαγειας :D Οποτε ειναι λιγο ασκοπο να κανουμε τοσο ντορο Gothic για κατι που πραγματικα..δεν ενδιαφερει τα μελη τοσο πολυ!

Κι αρχιζω να απορω γιατι σε ενδιαφερει τοσο πολυ εσενα :/ Ποιο κερδος εχεις; ( θεωριες συνομωσιας )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #7 στις: 30/09/08, 12:15 »
Εγώ freemind έθεσα κάποιες βάσιμες ερωτήσεις γιατί μ'ενδιαφέρει να έχω το δικαίωμα να διαγραφώ άμα θελήσω, όποτε θελήσω, χωρίς να μείνουν διάφορα στοιχεία μου, πέραν των posts μου. Μ'ενδιαφέρουν απαντήσεις, και όχι θεωρίες συνομωσίας και μπούρδες. Το αν ενδιαφέρει κάποιους άλλους ή όχι δεν μπορώ να το ξέρω, και δεν θα κάτσω να το κρίνω όταν για μένα τίθεται ένα καθ'όλα σοβαρό ζήτημα.

Κι αυτό δεν λέγεται "ντόρος", λέγεται συζήτηση, κι επειδή είμαι σοβαρότατος μ'αυτό το θέμα δεν θ'ανεχτώ λαικισμούς και flames. Το τι κάναν άλλοι με διαγραφές δικές τους δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

Γι'άλλη μια φορά, ζήτησα απαντήσεις, και όχι ίντριγκες, οπότε από εδώ και πέρα μόνο σε posts που ΑΦΟΡΟΥΝ το θέμα που έθεσα θ'απαντώ.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #8 στις: 30/09/08, 12:33 »
Πραγματικά δεν νομίζω πως ενδιαφέρει αυτό κάποιον που επιθυμεί να διαγραφεί. 

Ενδιαφέρει όλους τους υπόλοιπους.

Γενικά, απέρριψες όλες τις απαντήσεις μου με το "Δεν τίθεται τέτοιο θέμα στις περιπτώσεις που αναφέρω". Επειδή όμως είναι από δύσκολο έως αδύνατον να ελέγχουμε την κάθε περίπτωση κάθε χρήστη ξεχωριστά, βάζουμε κάποιους κανόνες που πιστεύουμε ότι βολεύουν τα περισσότερα μέλη, και βέβαια τους συνστονιστές και διαχειριστές (και την πολιτική που ακολουθούν).
Κάτι παρόμοιο έγινε και όταν απαγορεύτηκε η διαγραφή και τροποποίηση στον παλιό χώρο αγγελιων, και το όριο μηνυμάτων στον Κάδο και Ποιήματα, κλπ.

Παράθεση
Αυτό είναι προσωπικό θέμα του καθενός, και δεν θα το υποδείξει παρά μόνο ο νόμος. Εφόσον δεν το υπέδειξε τόσο καιρό, μάλλον δεν είναι δική σας η απόφαση. Όσο για την ανάγκη ψυχολόγου και τις διαγνώσεις, επίσης θέμα του καθενός, και όχι του διαχειριστή ενός forum.

Ο νόμος εκτός από τον χρήστη κυνηγάει και αυτόν που του δίνει βήμα έκφρασης και προσφέρει τις υπηρεσίες του. Βέβαια, αυτό "δεν ενδιαφέρει τον χρήστη", ενδιαφέρει τους δημιουργούς του site.

Ο διαχειριστής ενός φόρουμ δεν είναι ψυχολόγος, γι'αυτό όποιος έχει μανία καταδίωξης να την λύσει (ΑΝ θέλει, κανείς δεν τον πιέζει) με ένα ειδικό και όχι στο φόρουμ. (Γιατί μερικές φορές πρέπει να εξηγούμε το αυτονόητο; )

Το αν ενδιαφέρει κάποιους άλλους ή όχι δεν μπορώ να το ξέρω, και δεν θα κάτσω να το κρίνω όταν για μένα τίθεται ένα καθ'όλα σοβαρό ζήτημα.

Αφού λοιπόν ενδιαφέρει μόνο εσένα (ή και 2-3 άλλους που ίσως γνωρίζεις), γιατί δεν έστελνες ένα ΠΜ σε διαχειριστή και αντιθέτως προσπαθείς να το εμφανίσεις ως ένα τεράστιας σημασίας θέμα που ενδιαφέρει όλους;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #9 στις: 30/09/08, 12:38 »
Εχεις δηλωσει διαγραφη; Γιατι μονο τοτε καποιος θα προσεχε τοοοοσες λεπτομερειες και θα ειχε τοοοοσο μεγαλο προβλημα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #10 στις: 30/09/08, 12:46 »
Δεν νομίζω να ενδιαφέρει τους υπόλοιπους αν εγώ ή ο οποιοσδήποτε θέλει να διαγραφεί. Γι'άλλη μια φορά, θα'πρεπε να είναι ελεύθερη η διαγραφή, για να μη γίνεται δημόσιο θέμα, όπως έγινε τώρα. Και ναί, μερικές φορές είναι καλύτερα να τα λέμε δημοσίως.

Εγώ ένα κρατάω Βραζίλη. Ότι επί τόσα posts ρωτάω ΕΝΑ πράγμα, και δεν παίρνω ικανοποιητική απάντηση. Οπότε θα το κάνω πιο "λιανά". Ακόμα πιο "λιανά".

Το μέλος Dee Kaye (dimitra.rock, αν ενθυμούμαι σωστά το αρχικό nickname), έχει κάνει μια αίτηση διαγραφής από τον φετινό Ιούνιο. Τα posts της είναι λίγα, η συμμετοχή μικρή, και θέλησε για οποιονδήποτε ΔΙΚΟ ΤΗΣ λόγο να διαγραφεί, κάνοντας την αίτηση με το κουμπάκι. Έχουμε πλέον τέλη Σεπτέμβρη, και ο λογαριασμός του εν λόγω μέλους ισχύει ακόμα. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να χρειάζεται τόσο για να πατηθεί από εσάς το κουμπάκι "απενεργοποίηση λογαριασμού", ή οτιδήποτε παραπλήσιο υπάρχει, και γνωρίζω πολύ καλά ότι δεν την κυνυγάει κανένας νόμος, ούτε έχει μανία καταδίωξης και τα λοιπά τρελά που ακούω. Λοιπόν, ερχόμαστε στο κύριο ερώτημα. ΓΙΑΤΙ δεν έχει απενεργοποιηθεί/διαγραφεί ακόμα ο λογαριασμός της? Και το φυσικό επακόλουθο, ΓΙΑΤΙ να συμβαίνει αυτό στο οιοδήποτε μέλος που θα θελήσει να διαγραφεί? Γίνεται πολύ απλά να απαντηθεί το ερώτημά μου?



Εχεις δηλωσει διαγραφη; Γιατι μονο τοτε καποιος θα προσεχε τοοοοσες λεπτομερειες και θα ειχε τοοοοσο μεγαλο προβλημα!

Όχι, αλλά μόλις διευθετηθεί το ζήτημα και θα ΞΕΡΩ πως θα διαγραφεί ο λογαριασμός μου μετά από αυτό θα το κάνω.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #11 στις: 30/09/08, 12:56 »
Καταρχας, το προβλημα ειναι του μελους που αναφερεις και δεν νομιζω να χρειαζεται καποιο δικηγορο γι'αυτο!
Κατα δευτερον, μου κανει εντυπωση πως ξερεις το ιστορικο της και ποσο πατριωτικα το παιρνεις το θεμα!
Κατα τριτον, ειναι παραξενο που δεν εστειλες ενα pm σε καποιον admin, αλλα προτιμας τη δημοσια αναζητηση του θεματος, τη στιγμη που κανενα αλλο μελος δεν εχει την δικη σου....ευαισθησια σε αυτο το θεμα!
Κατα τεταρτον, το να δηλωνεις δημοσια πως θελεις να διαγραφεις, δεν ξερω τι σκοπο εχει, αλλα μετα απο 1929 μηνυματα διαπιστωνεις πως θελεις να το κανεις... Who knows better.. :/

Εαν ειναι κατι προσωπικο μεταξυ μελων και admin, καλυτερα να λυνεται με pm παντως. Αλλιως αυτο θυμιζει λιγο trolling και δεν νομιζω πως στη δικη σου περιπτωση θα ηταν δικαιος ενας τετοιος χαρακτηρισμος :/
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #12 στις: 30/09/08, 13:05 »
Επειδή βλέπω πως δεν λύνεται το θέμα, ως τελευταία απέλπιδα προσπάθεια απλά θα παρακαλέσω να διαγραφεί ο δικός μου λογαριασμός και ο λογαριασμός της Dee Kaye (ή dimitra.rock) το συντομότερο.

Επίσης, δεν έχω τίποτα προσωπικό με κανέναν admin. Απλά θέλω να διαγραφούν αυτοί οι δύο λογαριασμοί. Ευχαριστώ εκ των προτέρων, μέσω του forum δεν θα ξαναμιλήσω.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #13 στις: 30/09/08, 13:07 »
Ολος αυτος ο "πανικος" για να πατησεις το κουμπι "Διαγραφη Προφιλ"? :/

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #14 στις: 30/09/08, 13:12 »
Ξέρω ότι δεν δικαιούμαι να μιλάω σε ένα τέτοιο post (είναι ζήτημα μεταξύ μέλους και admins/mods) αλλά από την μία το συγκεκριμένο topic είναι δημόσιο (μπορούν να το δουν όλοι) και από την άλλη θέλω να εκτονώσω λίγο το κλίμα..

G o t h i c, από την μία έχεις δίκιο να ζητάς τη ολική διαγραφή σου (ή ενός μέλους που γνωρίζεις) για ευνόητους λόγους αλλά από την άλλη είναι λίγο άδικο να ζητάμε από τους admins να το πράξουν γρήγορα γιατί πολύ απλά δεν είναι η δουλειά τους αυτή (εννοώ δεν δουλεύουν στο forum για τα προς το ζήν).. Αν ήταν η δουλειά τους αυτή τότε θα είχαμε παράλειψη καθηκόντων αλλά απ' ότι έχω καταλάβει οι admins διατηρούν το forum μάλλον για "χαβαλέ" (με την καλή έννοια, δλδ της ενασχόλησης τους στον ελεύθερο τους χρόνο).. Από την άλλη βέβαια δικαιούσαι να αποχωρήσεις από ένα forum και να μην φαίνεται τίποτα από τα προσωπικά σου στοιχεία.. Για αυτό το λόγο προτείνω ως ένα είδος αυτοδιαγραφής να μπει το μέλος που ενδιαφέρεται στο μενού της διαχείρισης προφίλ/λογαριασμού, κ.λπ. και να σβήσει (να αφήσει κενά δηλαδή) ότι θεωρεί προσωπικό.. Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν μπορεί να σβήσει ΟΛΑ τα στοιχεία αλλά σε περίπτωση που μπορεί νομίζω ότι είναι καλή ιδέα..

Με όλα αυτά θέλω να πω ότι πολλές φορές αν δεν βλέπουμε ανταπόκριση, μπορούμε και από μόνοι μας να ελέγξουμε κάποιες καταστάσεις ;)..

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #15 στις: 30/09/08, 13:28 »
καλημερα και απο μενα...εγω παλι ξερω πως δικαιουμαι να μιλαω,οπως και ολοι μας(και ο φιλος faser).σε φορουμ ειμαστε δημοκρατια υπαρχει ολα καλα...εγω συνφωνω με τον G o t h i c οτι πρεπει να σβηνεται ο λογαριασμος του καθε μελους απο την στιγμη που το επιθυμει το μελος χωρις να μας νοιαζει γιατι...ακομα και αν ειναι ενεργο μελος οπως ο G o t h i c...απο την αλλη λογικοτατο οι admin/mods να μη μπορουν να το κανουν σε μια μερα γιατι οπως ειπε και ο faser δεν ειναι η δουλεια τους...αυτο που λεω δλδ ειναι οτι πρεπει να υπαρχει ελευθερια σε οποιον θελει να διαγραφει...αν το θελει καλως..
εγω απλα λεω πως κριμα που διαγραφεται ο  G o t h i c..το παιδι δεν το ξερω παντως ηταν απο τα πολυ ενεργα μελη του φορουμ με αρκετες γνωσεις...
 
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #16 στις: 30/09/08, 13:38 »
Θα μπορουσε ομως το θεμα ολο να συζητηθει με pm, γιατι οπως εχουμε δει και σε παρομοιες περιπτωσεις στο παρελθον, αυτα τα "post αυτοδιαγραφης", περισσοτερο συγκινητικα ειναι παρα προσφερουν κατι.. :/
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #17 στις: 30/09/08, 14:22 »
σορρυ παιδες ειναι το πρωτο ποστ αυτου του τυπου που βλεπω και για αυτο το σχολιασα....
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #18 στις: 30/09/08, 16:01 »
καλησπέρα παιδιά...
1)το θέμα με ενδιαφέρει και μένα ασχέτως του ότι δν σκοπεύω να διαγραφώ....
2)γιατί να γίνει όλο αυτό σε pm? είναι κάτι που αφορά τον τρόπο λειτουργίας του forum και πιστεύω πως όλοι πρέπει να το ξέρουν
3)ΦΥΣΙΚΆ και οι admins/mods δεν είναι υποχρεωμένοι να μπαίνουν κάθε μέρα στο φόρουμ ούτε και εννοείται πως είναι αυτή η βασική τους δουλειά αλλά ντάξει....η αίτηση διαγραφής έχει γίνει τόσους μήνες πριν
4)τα προσωπικά μηνύματα του καθενός όπως και ο λογαριασμός του και τα στοιχεία του δν θα πρεπε να μπορεί να τα διαγράφει ο καθένας όποτε θέλει? πχ μαζί με τη διαγραφή του λογαριασμού να είχε τη δυνατότητα να διαγράψει και όλα τα προσωπικά του μηνύματα (1900 είναι αυτά? 1900!)
ξέρω πως αυτό θα δημιουργούσε ένα μικρό χάος στο φόρουμ και μια τεράστια ασυνέχεια στα θέματα που έχει συμμετάσχει το μέλος αλλά....είναι δικαίωμά του στο κάτω κάτω...
5)ντάξει...το ότι μιλάει ο Gothic για την Dee Kay (δεν ξέρω κανέναν απ'τους 2)...μπορεί να είναι φίλοι και να βλέπονται καθημερινά....το να διαγράψετε το λογαριασμό της Dee Kay επειδή το ζητάει άλλο μέλος σίγουρα δν είναι ιδεολογικό αλλά το να ξέρει την ιστορία της διαγραφής του μέλους...ε εντάξει δν είναι και καταδικάσιμο....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #19 στις: 30/09/08, 16:16 »
Δεν νομίζω να ενδιαφέρει τους υπόλοιπους αν εγώ ή ο οποιοσδήποτε θέλει να διαγραφεί.

Ενδιαφέρει, για τους λόγους που εξήγησα στο πρώτο μου μήνυμα. Αν δεν τους κατάλαβες, στείλε μου ΠΜ, δεν χρειάζεται να κουράζουμε τον κόσμο.

Η περίπτωση του μέλους που αναφέρεις είναι υπόθεση του ιδίου, και θα μπορούσε να στείλει ΠΜ στους διαχειριστές αν συντρέχουν ιδιαίτερα σοβαροί λόγοι για την γρήγορη και ολοκληρωτική διαγραφή της. Αν κάποτε στείλει, οι λόγοι θα εξεταστούν όταν το επιτρέψει ο χρόνος, οι υποχρεώσεις, και οι προτεραιότητες μας και θα δώσουμε μια απάντηση.

Μην ξεχνάτε επίσης αυτό:
Παράθεση
2. Χρησιμοποιώντας αυτό τον δικτυακό τόπο, συμφωνείτε ότι δε θα στείλετε υλικό με πληροφορίες λανθασμένες, συκοφαντικές, υβριστικές, απειλητικές, πρόστυχες, ή που παραβιάζουν τον νόμο με οποιοδήποτε τρόπο. Σε αντίθετη περίπτωση, τα θιγόμενα πρόσωπα μπορεί να κινηθούν νομικά εναντίον σας. Για το σκοπό αυτό διατηρούμε το δικαίωμα να φανερώσουμε κάθε πληροφορία που έχουμε για σας, σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο παράπονο ή νομικό πρόβλημα προερχόμενο από υλικό που αποστείλατε. Λάβετε υπ' όψη σας ότι με κάθε αποστολή μηνύματος κρατείται πρωτόκολλο, στο οποίο περιλαμβάνεται και η διεύθυνση IP σας, με την οποία μπορούμε να έλθουμε σε επαφή με τον παροχέα υπηρεσιών Internet (ISP) που χρησιμοποιείτε.
Άρα, αφού παραμένουν τα μηνύματά σας, πρέπει να παραμείνουν και τα στοιχεία της σύνδεσής σας. (Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι πριν αποχωρήσετε πρέπει να διαγράψετε/τροποποιήσετε όλα τα μηνύματά σας, αυτό θα ήταν τρέλα και ασέβεια)

Όχι, αλλά μόλις διευθετηθεί το ζήτημα και θα ΞΕΡΩ πως θα διαγραφεί ο λογαριασμός μου μετά από αυτό θα το κάνω.

Περίεργο που το λες αυτό, λίγο καιρό μετά την προθυμοποίησή σου να γίνεις συντονιστής στο φόρουμ...
Φαίνεται ότι καλύτερα που άργησε να εξεταστεί αυτή η περίπτωση σου. Δεν θα θέλαμε ένας συντονιστής να θίγει θέματα πολιτικής του φόρουμ δημοσίως χωρίς να έχει προηγηθεί συζήτηση ιδιαιτέρως, ούτε τυχόν προσωπικά ζητήματα ή/και πικρίες (δεν έχεις αναφέρει κάτι τέτοιο). Και βεβαίως, δεν θα θέλαμε κανένας συντονιστής ή και απλό μέλος να προβεί σε μια θεαματική αποχώρηση με πυροτεχνήματα. Ας πάρει ο καθένας τον δρόμο του ήσυχα-ήσυχα.
Αν δεν έχεις κάτι να φοβηθείς, απλά αραιώνεις και δεν σε νοιάζει τι αφήνεις πίσω (βασικά, μόνο τα ΙΡ σου στο αρχείο καταγραφής, αφού το προφίλ το αλλάζεις όποτε θέλεις με όποια στοιχεία θέλεις).
Η σχετικά μεγάλη σου συνεισφορά, σε πλήθος μηνυμάτων και σε περιεχόμενο, δεν αφήνει περιθώριο για να διαγραφεί ο λογαριασμός σου αφήνοντας έτσι ορφανά περίπου 2000 μηνύματα.
(Τα παραπάνω είναι προσωπική μου γνώμη, που δεν έχει συζητηθεί ακόμη με την ομάδα των διαχειριστών και συντονιστών)

Δεν έχω άλλο χρόνο για να γράφω, όποιος θέλει περισσότερο μπλα-μπλα ας μου ζητήσει το τηλέφωνό μου με ΠΜ.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/09/08, 16:34 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #20 στις: 30/09/08, 16:31 »
hot_sauce,
2) Ναι, ΠΜ γιατί αφορά ένα συγκεκριμένο μέλος. Δεν αφορά την άμεσα την λειτουργία του φόρουμ. Λειτουργία φόρουμ έχουμε με τα μέλη που συμμετέχουν, και αυτή είναι η πρώτη προτεραιότητα.
3) Όπως είπα, είναι θέμα πολιτικής και προτεραιοτήτων (και διαθέσιμου χρόνου συνήθως).
4) Κάθε μέλος μπορεί να κάνει ότι θέλει με τα προσωπικά μηνύματα που έχει λάβει. Δεν μπορεί (και δεν είναι λογικό) να σβήνει ΠΜ που έχει στείλει σε άλλο μέλος, μέσα από το γραμματοκιβώτιο του άλλου μέλους.
Μηνύματα στο φόρουμ, δεν πρέπει να σβήνονται, ιδίως όταν βρίσκονται μέσα σε μια συζήτηση. Είναι μεγάλη ασέβεια προς τα άλλα μέλη που συμμετείχαν στη συζήτηση και προς όλους τους αναγνώστες. (Φυσικά, δεν υπάρχει σε κανένα φόρουμ κουμπί: "Παρακαλώ διέγραψε αυτόματα όλα τα μηνύματά μου")
5) Δεν μπορεί κανένα μέλος να ζητάει τροποποίηση/διαγραφή άλλου μέλους (εκτός αν παρατηρήθηκε κάτι ενάντια στους κανονισμούς του φόρουμ)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #21 στις: 30/09/08, 19:35 »
2)δν είναι λειτουργία του φόρουμ η διαγραφή από αυτό?
πιστεύω πως είναι και πως δεν είναι κακό που συζητιέται δημόσια αφού και τα υπόλοιπα μέλη λύνουν τις απορίες τους σχετικά με τη διαγραφή....
3)καλα...όπως είπα ειναι αυτονόητο πως δν είσαστε αναγκασμένοι να απαντάτε σε όλες τις αιτήσεις αμέσως ή να κλείνετε 8ωρο μέσα στο φόρουμ...
απλά....μ φάνηκε πολύ το διάστημα που πέρασε....
4)με το προσωπικά μηνύματα εννοούσα τα μηνύματα που ποστάρει...σόρρυ...my mistake...
μπορεί να είναι ασέβεια και να μν είναι και σωστό ως κοινωνική συμπεριφορά αλλά φιλοσοφικά μιλώντας δν θα πρεπε να μπορεί να τα σβήσει αν θέλει?
5)συμφωνώ σε αυτό....απλά ο freemind είπε να μπει η ίδια η Dee Kay να μιλήσει για τον εαυτό της....
εφ'όσον όμως ο Gothic μιλάει εκ μέρους της, στο θέμα της αίτησης γιατί να μν απαντηθούν οι απορίες του?
απλά εγώ πιστεύω πως το κάνει...αν κάποιος άλλος χρειάζεται αποδείξεις δεκτό....
άλλωστε δν γνωρίζουμε προσωπικα τους περισσότερους εδώ για να ακολουθούμε ότι λένε...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #22 στις: 30/09/08, 20:29 »
Απλως μου εκανε εντυπωση που ο Gothic μιλαει για ενα μελος που...ετσι κι αλλιως φροντισε το ιδιο να παραμεινει ανενεργο...Και γιατι εκανε τοοοοσο ντορο, ενω κι ο ιδιος απλως θα μπορουσε να απεχει!

Νομιζω πως ολο το θεμα ειναι για εντυπωσιασμο και τιποτα παραπανω...Τα εχω ξαναδει αλλες 4-5 φορες αυτα..Φουσκες :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #23 στις: 30/09/08, 22:12 »
Συμφωνώ με τον Μαρμελάκι εκτός από τα σημεία 1,3,6
πιστεύω πως θα πρέπει να είναι στην επιλογή του μέλους αν θα μείνουν ή όχι τα μηνύματά του στο φόρουμ αφού είναι δικά του μηνύματα....
θα προτιμούσα να τα αφήναν όλοι γιατί αλλιώς τα θέματα του φόρουμ θα έμοιαζαν με μισοτελειωμένα παζλ αλλά υποστηρίζω πως είναι δικαίωμα του καθενός το τι θα κάνει με τα μηνύματά του...

προτείνω επίσης το username να μν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ποτέ ξανά
1ον γιατί θα δώσει τη δυνατότητα να μπορεί κάποιος να μπει με το ίδιο username και να υποδηθεί τον παλιό χρήστη
και 2ον γιατί αν τα μηνύματα μένουν στο φόρουμ και μπει ένας καινούριος με το ίδιο username τότε...αναπόφευκτο μπερδεμα....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #24 στις: 30/09/08, 22:33 »
Εαν σβηστουν τα post, πολλες συζητησεις πληροφοριακου χαρακτηρα ( οπως συμμετειχε ο Gothic πχ ) θα μεινουν λειψες και κατα συνεπεια μπορει να ειναι κι αχρηστες!

Αυτο το σκεφτηκες Constantine? Ειναι κριμα να χανονται τοσες πληροφοριες! :/
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/07, 09:05
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/07, 19:25
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 14:31
από Gregori
0 Απαντήσεις
1733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/12, 15:48
από nimp_music
3 Απαντήσεις
2674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/13, 23:02
από stihoplokos
0 Απαντήσεις
8865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/19, 15:41
από apostolosntanis