Αποστολέας Θέμα: Fender Mustang I ext. speaker out mod  (Αναγνώστηκε 10808 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Fender Mustang I ext. speaker out mod
« στις: 14/01/16, 11:17 »

Χαίρεται συμφορουμίτες. Θα πω λίγα λόγια για ένα εύκολο mod που έκανα στον ενισχυτή μου.


Ο Mustang I είναι ο μικρότερος και οικονομικότερος modelling ενισχυτής της Fender. Είναι 20 watt αλλά έχει 8" ηχείο "no-name" και μικρή closed back καμπίνα. Έτσι, από τον ήχο λείπουν τα μπάσα και όταν η ένταση ανοίξει πάνω από το 3-4/10 τρίζει ολόκληρος. Γι αυτό αποφάσισα να τοποθετήσω ένα βύσμα για εξωτερικό ηχείο.


Η διαδικασία είναι σχετικά απλή. Το βύσμα ήθελα να το τοποθετήσω στην πλάτη του ενισχυτή. Το ξύλο της πλάτης (βασικά πεπιεσμένο χαρτί είναι) έχει πάχος περίπου 9mm. Αυτό σημαίνει ότι δεν αρκεί απλά να ανοιχθεί μια τρύπα και να περάσει το βύσμα από μέσα. Δεν θα μείνει χώρος για να βιδωθούν τα παξιμάδια. Έτσι, πήγα το κομμάτι σε έναν μαραγκό για routing. Έκανα route ένα κομμάτι περίπου 3cm διάμετρο έτσι ώστε να μείνει πάχος τοιχώματος περίπου 3.5mm. Βιδώθηκε το βύσμα, το οποίο λειτουργεί και ως διακόπτης. Όταν συνδεθεί καλώδιο, κόβει την παροχή στο ενσωματωμένο ηχείο και δίνει ρεύμα μόνο στην εξωτερική καμπίνα.


Το αποτέλεσμα είναι όμορφο, διακριτικό και δεν επηρεάζει την κανονική λειτουργεία του ενισχυτή. Όσον αφορά τον ήχο, μιλάμε για άλλο επίπεδο έντασης. Το ενσωματωμένο ηχείο του Mustang είναι 8 Ohm αλλά δοκίμασα τον ενισχυτή σε διάφορες καμπίνες με 10" και 12" ηχεία, κάποια ήταν και 16 Ohm. Η μεγαλύτερη αντίσταση δεν είδα να έχει κάποια αξιοσημείωτη διαφορά στην ένταση. Τον πήρα μαζί μου για πρόβα και δεν χρείαστηκε να τον ανοίξω πάνω από την μέση. Τα 20 watt είναι υπεραρκετά, απλά αδικείται από το μάπα ηχείο και καμπίνα.


Σαν σημείωση να πω επίσης πως δυσκολεύτηκα αρκετά να βγάλω την πλάτη του ενισχυτή. Η βαφή του tolex είχε κολλήσει στο ξύλο και δεν έβγαινε με τίποτα. Τελικά βίδωσα στο ξύλο ένα χερούλι από κάποιον άλλο ενισχυτή, το τράβηξα με δύναμη και τότε ξεκόλλησε. Βέβαια, μετά έμειναν οι τρύπες από τις βίδες στο ξύλο. Στη μία τρύπα έγινε το βύσμα και στην άλλη σκέφτομαι να ανοίξω μια οπή για bass reflex μπας και μειωθεί το τρίξιμο του ενισχυτή σε μεγαλύτερες εντάσεις.


Ακολουθούν φωτογραφίες.
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang I ext. speaker out mod
« Απάντηση #1 στις: 14/01/16, 11:25 »
Απλά και μερακλίδικα πράγματα! Μπράβο σου! Συνήθως αυτής της κατηγορίας τιμής ενισχυτές έχουν αυτό ακριβώς το πρόβλημα που σημείωσες, για να κρατηθεί χαμηλά το κόστος θυσιάζονται τα μεγάφωνα και η καμπίνα. Έκανες μία βελτίωση εκεί ακριβώς που πονάει το συγκεκριμένο μοντέλο και τον αναβάθμισες ουσιαστικά! Με ένα καλό ηχείο (μεγάφωνο+καμπίνα) έχεις άλλο ενισχυτή στην πραγματικότητα.
Welldone!
White noise

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Fender Mustang I ext. speaker out mod
« Απάντηση #2 στις: 14/01/16, 11:37 »
Μπράβο και από εμένα, καλή μετατροπή.
Βλέπω πολύ μεγάλο κενό που έχεο το 8άρι από τα τοιχώματα. Αν σε παίρνει να βάλεις 10άρι, που από ότι βλέπω στην φωτο πρέπει να είναι εφικτότατο, το 10άρι είναι άλλος κόσμος από το 8άρι, και ένα καλύτερο μεγάφωνο on board είναι πιο βολικό από μία εξωτερική καμπίνα.
Έχω κάνει 2 μετατροπές σε 10άρια, με απίθανα αποτελέσματα, μπορώ να σου συστήσω μεγάφωνα να δοκιμάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/16, 11:42 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang I ext. speaker out mod
« Απάντηση #3 στις: 14/01/16, 12:33 »
@adr1anos πράγματι, αυτή ήταν η άλλη επιλογή που είχα, δηλαδή να βάλω 10αρι μεγάφωνο αλλά επέλεξα το speaker out για 2 λόγους. Πρώτον, παρείγγειλα τον πρώτο μου λαμπάτο ενισχυτή ο οποίος είναι κεφαλή-12" καμπίνα και θα μπορώ να συνδέω και τον mustang στην καμπίνα, και δεύτερον, όπως είπα και πριν μπορώ να παίρνω τον mustang και στις πρόβες και να τον συνδέω σε μια καμπίνα εκεί.

@sfanfan Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Γι' αυτό άνοιξα αυτό το θέμα εδώ, για να το βλέπουν όσοι έχουν βαρεθεί τον πεθαμένο ήχο του μικρού ενισχυτή τους. Με ένα απλό βύσμα έχεις καινούργιο και πιο δυνατό ενισχυτή.

ΥΓ: Ο λαμπάτος που ανέφερα πριν είναι ο Laney Cub κεφαλή με την Harley Benton G112 vintage καμπίνα με Celestion Vintage 30. Εννοείται πως θα ακολουθήσει παρουσίαση...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/16, 12:34 από jamesio »
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang I ext. speaker out mod
« Απάντηση #4 στις: 14/01/16, 16:12 »
Για κανε ομως και ενα σχηματικο,με την καλοδιωση στο jack για να μαθαινουμε και εμεις πως να συνδεουμε το βυσμα οστε να κοβετε το σημα και να φευγει αλλου..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang I ext. speaker out mod
« Απάντηση #5 στις: 14/01/16, 21:18 »
ωραία , απλή και χρήσιμη μετατροπή . :up


Σαν σημείωση να πω επίσης πως δυσκολεύτηκα αρκετά να βγάλω την πλάτη του ενισχυτή. Η βαφή του tolex είχε κολλήσει στο ξύλο και δεν έβγαινε με τίποτα.

αυτό συμβαίνει σχεδόν πάντα όταν πας να ανοίξεις για πρώτη φορά ενισχυτή ή καμπίνα. κολλάει τόλεξ με τόλεξ
ορισμένες εταιρίες (όπως η jet city) που το έχουν πάρει χαμπάρι (όχι πως οι άλλες δεν το ξέρουν απλά δε δίνουν σημασία) βάζουν θηλιές στις οποίες περνάς τα δάχτυλά σου για να τραβήξεις  ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang I ext. speaker out mod
« Απάντηση #6 στις: 14/01/16, 22:28 »
Τα καλώδια 1 και 2 συνδέονται στον ενισχυτή.
Τα καλώδια 3 και 4 συνδέονται στο ηχείο του ενισχυτή.
Όπως φαίνεται, τα καλώδια 2 και 3 είναι ενωμένα μεταξύ τους.
Τα καλώδια 1 και 4 συνδένται στα δύο ελάσματα (5) που είναι ενωμένα μεταξύ τους στην πρώτη φωτογραφία.
Όταν δεν έχουμε συνδεδεμένο εξωτερικό ηχείο, το κύκλωμα είναι κλειστό όπως φαίνεται από το έλασμα 5 στη πρώτη φωτογραφία.
Έτσι δουλεύει το ηχείο του ενισχυτή.
Όταν συνδέσουμε εξωτερικό ηχείο (φωτογραφία 2), το έλασμα 5 ανοίγει το κύκλωμα του εσωτερικού ηχείου και δουλεύει μόνο το εξωτερικό.
Ελπίζω να βοήθησα!
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang I ext. speaker out mod
« Απάντηση #7 στις: 14/01/16, 22:38 »
Ωραίος! Συγχαρητήρια!

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang I ext. speaker out mod
« Απάντηση #8 στις: 17/11/16, 18:42 »
Παίδες γειά σας. Έχω τον ίδιο ενισχυτή και εννοείται ότι έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Ξέρει κάποιος να μου πει που μπορώ να πάω,  να μου αλλάξουν το ηχείο με ένα καλύτερο , τι μάρκα ηχείο να βάλω και πόσο πάνε πάνω κάτω?  Σκεφτόμουν κι εγώ για κάποιο μεγαλύτερο αν το παίρνει φυσικά.  Ευχαριστώ
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang I ext. speaker out mod
« Απάντηση #9 στις: 18/11/16, 09:08 »
να κάνω μια πρωτόγονη ερώτηση;;


τα Ω (ohms) πως επηρεάζουν την σχέση ενισχυτή - μεγαφώνου;
τι θα γίνει αν βάλλω 8 ohm μεγάφωνο σε ενισχυτή combo που έχει μεγάφωνο 4 ohm από την μάνα του;




jamesio


πολύ καλό diy, σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang I ext. speaker out mod
« Απάντηση #10 στις: 18/11/16, 17:42 »
τι θα γίνει αν βάλλω 8 ohm μεγάφωνο σε ενισχυτή combo που έχει μεγάφωνο 4 ohm από την μάνα του;


Μεγαλύτερη αντίσταση σημαίνει μικρότερη ισχύς. Στην πράξη δεν θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά. Ο Mustang δουλεύει με 8 ohm και τον έπαιξα στη πρόβα με ντράμερ σε καμπίνα 16 ohm. Δεν χρειάστηκε να τον ανοίξω πάνω απ'τη μέση.
Αν κάνεις το ανάποδο όμως, δηλαδή μικρότερη αντίσταση μεγαφώνου σε ενισχυτή που δουλεύει με μεγαλύτερη, υπάρχει πιθανότητα να τον κάψεις.
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang I ext. speaker out mod
« Απάντηση #11 στις: 18/11/16, 21:59 »
τι θα γίνει αν βάλλω 8 ohm μεγάφωνο σε ενισχυτή combo που έχει μεγάφωνο 4 ohm από την μάνα του;


Μεγαλύτερη αντίσταση σημαίνει μικρότερη ισχύς. Στην πράξη δεν θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά. Ο Mustang δουλεύει με 8 ohm και τον έπαιξα στη πρόβα με ντράμερ σε καμπίνα 16 ohm. Δεν χρειάστηκε να τον ανοίξω πάνω απ'τη μέση.
Αν κάνεις το ανάποδο όμως, δηλαδή μικρότερη αντίσταση μεγαφώνου σε ενισχυτή που δουλεύει με μεγαλύτερη, υπάρχει πιθανότητα να τον κάψεις.




δηλαδή αν βάλλω μεγάφωνο 4 ohm σε ενισχυτή που δουλεύει με μαγάφωνο 8 ohm μπορεί να καεί ο ενισχυτής;;

I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang I ext. speaker out mod
« Απάντηση #12 στις: 18/11/16, 22:25 »
ναι.
Στα ωμ παει αναποδα.Σκεψου οτι το βραχικικλωμα ειναι 0 ωμ..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang I ext. speaker out mod
« Απάντηση #13 στις: 18/11/16, 23:04 »
ναι.
Στα ωμ παει αναποδα.Σκεψου οτι το βραχικικλωμα ειναι 0 ωμ..


δηλαδή αμα τα δύο καλώδια που πάνε στο μεγάφωνο ακουμπίσει το ένα στο άλλο αμέσως καίγεται ο ενισχυτής?
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Fender Mustang I ext. speaker out mod
« Απάντηση #14 στις: 18/11/16, 23:43 »
δηλαδή αμα τα δύο καλώδια που πάνε στο μεγάφωνο ακουμπίσει το ένα στο άλλο αμέσως καίγεται ο ενισχυτής?

Ναι, αν δεν έχει κάποιο κύκλωμα προστασίας όπως οι HiFi ενισχυτές πχ (κι αυτοί, όχι όλοι), συνήθως παίρνεις στην καλύτερη τα τρανζίστορ εξόδου, στη χειρότερη κι αρκετά πιο πίσω...

Έτσι, για την ιστορία, ένας ενισχυτής (hifi) μας παίδεψε γύρω στο μήνα. Αλλάχθηκαν 5-6 τρανζίστορς, καθώς το ένα κανάλι μας άφησε χρόνους όταν βραχυκύκλωσε το ένα μεγάφωνο...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang I ext. speaker out mod
« Απάντηση #15 στις: 19/11/16, 00:06 »
Καποτε ειχα μπανισει ενα subwoofer 18αρι σε σπετσιαλε τιμη,αλλα δεν το πηρα γιατι το συγκεκριμενο μοντελο ειχε θεμα με την υπερ-διαδρομη(over excursion) και χτυπουσε το πινιο μεσα στον μαγνητη,βραχικικλωνε(δηλαδη πηγενες για recoil)και σου εδινε και ενα ενθυμιο..0 Ω και ο ενισχυτης..ciao bambino..πως λεμε 1+1 δωρο..
Οντως στους hifi παιζει ενα protection,αλλα ποσο protection ειναι..δεν θελω να ξερω..
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/11, 19:44
από poli.mixanos
Fender Mustang II

Ξεκίνησε από Fearless « 1 2 » Ενισχυτές

41 Απαντήσεις
14165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/11, 04:47
από Fearless
20 Απαντήσεις
7522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/11, 14:41
από Jezus
6 Απαντήσεις
3798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/11, 05:16
από DotStudio
5 Απαντήσεις
3861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:54
από Απόλλων
12 Απαντήσεις
5239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/13, 22:45
από vaig3
12 Απαντήσεις
5381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/15, 00:19
από theonirvana
9 Απαντήσεις
5166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/15, 22:10
από saved
22 Απαντήσεις
13575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/18, 19:29
από Guitar Fan
5 Απαντήσεις
2459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/22, 20:36
από Απόλλων