Αποστολέας Θέμα: Virtual tremolo bar για όλες τις κιθάρες, μπάσα, κ.ά.  (Αναγνώστηκε 8998 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα

To Virtual Jeff, είναι ένα tremolo/whammy bar που εγκαθίσταται εύκολα σε οποιαδήποτε κιθάρα (ηλεκτρική, ακουστική, κλασική, με pickup), ή μπάσο, χωρίς τρύπες/βίδες ή άλλου είδους μόνιμη μετατροπή στην κιθάρα. Εγκαθίσταται σε λιγότερο από ένα λεπτό.  Δεν προκαλεί μηχανική καταπόνηση στις χορδές και συνεπώς δεν υπάρχει πρόβλημα ξεκουρδίσματος.

Το εφέ τρέμολο (pitch control) που γίνεται είναι ψηφιακό, και υπάρχουν οι επιλογές για true bypass, presets, footswitch select.

Η τιμή δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα.

 Περισσότερες πληροφορίες στο επίσημο site. Δείτε το βίντεο επίδειξης:

https://www.youtube.com/watch?v=Fk9twEEMsJE

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Δεν καταφερα να δω οκοκλιρο το βιδεο γιατι σερνει το ιντερνετ αλλα μου φανικε καλη φαση
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ουσιαστικά είναι ένα τηλεχειριστήριο χειρός που ελέγχει ένα ψηφιακό εφέ..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μόνο εμένα με χαλάνε όλα τα μαραφέτια επάνω στην κιθάρα ??  ??? ???

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Μόνο εμένα με χαλάνε όλα τα μαραφέτια επάνω στην κιθάρα ??  ??? ???

σε δουλιά να βρισκόμαστε φίλε, να κινείται η οικονομία και τα σχετικά.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Μόνο εμένα με χαλάνε όλα τα μαραφέτια επάνω στην κιθάρα ??  ??? ???

και μένα με χαλάνε τα μπλιμπλίκια
πάνε να εκμοντερνίσουν "παλιομοδίτικα" όργανα (στρατ , τελε , λεσπόλ κτλ) , όργανα τα οποία αγαπηθήκανε απο τον κόσμο για την απλότητά τους.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Οργανα που αγαπηθινανε για την απλοτιτα τους και που για να τα φερουμε στα γουστα μας εχουμε 2pd με 15πεταλια το καθενα και ενησχυτη με 4 καναλθα και eq σε καθε καναλι..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οργανα που αγαπηθινανε για την απλοτιτα τους και που για να τα φερουμε στα γουστα μας εχουμε 2pd με 15πεταλια το καθενα και ενησχυτη με 4 καναλθα και eq σε καθε καναλι..

...όχι όλοι

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Και η Floyd Rose έβγαλε ένα νέο σύστημα που δεν χρειάζεται να routeάρεις την κιθάρα για να το εγκαταστήσεις. Χρειάζεται όμως γέφυρα τύπου Les Paul για να κουμπώσει πάνω.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Και η Floyd Rose έβγαλε ένα νέο σύστημα που δεν χρειάζεται να routeάρεις την κιθάρα για να το εγκαταστήσεις. Χρειάζεται όμως γέφυρα τύπου Les Paul για να κουμπώσει πάνω.
+ μια τρύπα στο headstock για το locking nut, αν θυμάμαι καλ,ά πράμα που σημαίνει bye bye vintage και αξία μεταπώλησης.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Έτσι ακριβώς. Γενικότερα τέτοιες μετατροπές είναι λίγο-πολύ τελικές, δεν νομίζω ότι τέτοιες λύσεις θα γίνουν πολύ δημοφιλείς. Και δεν έχεις απόλυτη λειτουργικότητα και κάνεις και μετατροπή που μειώνει την αξία μεταπώλησης.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
η kahler εχει διαφορα "τρεμολα" που μονο τα βιδωνεις,χωρις μετατροπες κτλ αλλα μηλαμε και για 200€ τουλαχιστον αλλα μηλαμε και για ποιοτιτα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Εσείς που δεν σας αρέσουν τα μπλιμπλικια και οι νέες τεχνολογίες, θα πρέπει να πετάξετε στα σκουπίδια πετάλια, ενισχυτές, τον υπολογιστή όπου κάνετε ηχογραφήσεις/επεξεργασία, και τις ηλεκτρικές κιθάρες. Θα παίζετε μόνο με κλασική κιθάρα με χορδές από άντερα. :D

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πηγες στο αλλο ακρο εντελως. Αλλο η κιθαρα ως οργανο και αλλο τα παρελκομενα της. Βεβαιως και χαιρομαι που προχωραμε τεχνολογικα γιατι με τα τετρακαναλα και τις μπομπινες/κασσετες δεν γινοταν ευκολα δουλεια. Αλλα το να κανω την κιθαρα εργαλειο μονο αναπαραγωγης περιεργων εφε και μονο με βρισκει αντιθετο. Καπου χανεται η ουσια του οργανου. Δυο πεταλιερες με 15 πεταλια η καθε μια και μια παραφορτωμενη κιθαρα/επιπλο δεν κανει τον καλο παιχτη. Παγιδα μιας υπερκαταναλωσης ειναι. Υπαρχουν ευτυχως ακομα ειδη μουσικης που σου αρκει ενας καλος ενισχυτης και ενα τιμιο οργανο. Απο εκει και περα η ψυχη σου, η φαντασια σου και τα δαχτυλα σου. Δεν παιζουμε ολοι προχω μουσικες να χρειαζομαστε τοσον εξοπλισμο...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
neeckos, "περίεργα εφέ" για κάποιους κάποτε θεωρούνταν το πραγματικό tremolo bar, το spring reverb, το tape delay, η παραμόρφωση/overdrive των λυχνιών του ενισχυτή... Τώρα υπάρχουν όλα αυτά και άλλα πολλά -για όποιον θέλει- ηλεκτρονικά, ήταν αναπόφευκτο. Έγιναν ηλεκτρονικά επειδή έτσι είναι πιο βολικά, πιο φτηνά, και με καλύτερη ποιότητα ήχου (χωρίς θόρυβο στο αναλογικό σήμα, κλπ), αλλιώς δεν θα υπήρχε λόγος εισόδου των νέων τεχνολογιών στη μουσική.

Στο θέμα μας τώρα, όποιος θέλει τρέμολο χωρίς να τρυπήσει την κιθάρα του τώρα έχει την λύση. Δεν νομίζω οτι μπορεί κανείς να αντιληφθεί την διαφορά στο άκουσμα πραγματικού και εικονικού τρέμολου, όπως δεν την καταλαβαίνει και όταν έχει εφαρμοστεί ως εφέ σε κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου. (σε λογικά πλαίσια, δεν μιλώ για divebomb ή άλλες περίεργες τεχνικές)

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απολυτα σεβαστη η αποψη και εχεις 1000 δικια. Εμενα δεν μου αρεσει. Δεν θελω να πεισω κανεναν. Ισως ειμαι απο αυτους που θεωρουν και τον λιγο θορυβο μερος του ηχου. Ειτε απο μονοπηνιους ειτε απο τις λαμπες  ;D ειναι εντελως υποκειμενικο και θεμα γουστου

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εσείς που δεν σας αρέσουν τα μπλιμπλικια και οι νέες τεχνολογίες, θα πρέπει να πετάξετε στα σκουπίδια πετάλια, ενισχυτές, τον υπολογιστή όπου κάνετε ηχογραφήσεις/επεξεργασία, και τις ηλεκτρικές κιθάρες. Θα παίζετε μόνο με κλασική κιθάρα με χορδές από άντερα. :D

Οσο υποκειμενικη και να ειναι μια αποψη, δεν σημαινει οτι οποιος δεν ακολουθει την εξελιξη της τεχνολογιας ειναι στα δεντρα ακομα. Εκει διαφωνησα. Το αν αρεσει κατι η οχι ειναι αλλο πραγμα και αφορα τον καθενα ξεχωριστα. Το οτι πρεπει οτι βγαινει καινουριο να ειναι απαραιτητα στην σωστη κατευθυνση, αμφιβαλλω

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Βραζίλη,
απλά αν πάμε το πράγμα στο πραγματικό του όριο, τότε γενικώς η κιθάρα σαν μη-ψηφιακό όργανο είναι απαρχαιομένη. Το όλο κόνσεπτ *βασίζεται* στην vintage αισθητική και στην νοσταλγία. Απλά πράματα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Επίσης όμως neeckos, δεν σημαίνει ότι το να έχει κανείς πολλά πετάλια είναι υπερκατανάλωση όπως θεώρησες.
Το που και πόσο τοποθετεί καθένας την έμφαση, είναι προσωπικό θέμα και αντιστοιχεί με το πόσο θέλει να εμβαθύνει και να επεκταθεί  στο θέμα του προσωπικού του ήχου και των εφαρμογών του.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Το θέμα είναι ότι απ'ό,τι καταλαβαίνω το σήμα περνάει αναγκαστικά από Analog to Digital και Digital to Analog μετατροπή (για να κάνει στο ενδιάμεσο τα μαγικά του το εν λόγω σύστημα). Κάποιοι λοιπόν, απλά δεν το θέλουν αυτό. Και μη βιαστείτε να πείτε ότι με το που βάζεις ένα ψηφιακό delay ή reverb στην πεταλιέρα σου κάνεις ήδη ένα AD/DA γιατί και σε αυτά μπορεί κάλιστα το αναλογικό σήμα (dry) να περνάει από μέσα χωρίς καμιά επεξεργασία και να προστίθεται το (wet) ψηφιακά επεξεργασμένο σήμα που δίνει την αντήχηση ή τις επαναλήψεις. Το κατά πόσο ακούγονται ή παίζουν ρόλο οι διαφορετικές προσεγγίσεις σε αυτά τα πράγματα είναι άλλο θέμα.

Προσωπικά, προτιμάω, έστω και σαν ιδέα, το σήμα από τους μαγνήτες μέχρι το μεγάφωνο του ενισχυτή να παραμένει αναλογικό. Κάποιοι το πάνε ακόμα παραπέρα και δε θέλουν να υπάρχουν στο δρόμο του σήματος (ή ακόμα και στην ανόρθωση ;D ) ούτε καν solid state στοιχεία.


Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επίσης όμως neeckos, δεν σημαίνει ότι το να έχει κανείς πολλά πετάλια είναι υπερκατανάλωση όπως θεώρησες.
Το που και πόσο τοποθετεί καθένας την έμφαση, είναι προσωπικό θέμα και αντιστοιχεί με το πόσο θέλει να εμβαθύνει και να επεκταθεί  στο θέμα του προσωπικού του ήχου και των εφαρμογών του.

Συμφωνω. Δες το ομως και απο αλλη οπτικη. Πχ παιζω κιθαρα σε τζαζ τριο. Δεν μου χρειαζεται κανενα εφε, μονο ενας καλος ενισχυτης, μια καλη κιθαρα και πολυ μελετη και προβες. Ειμαι λαθος που δεν μπαινω στην λογικη του να το ψαχνω για οτιδηποτε νεοτερισμο? Με κανει κακο κιθαριστα? (δεν παιζω τζαζ, χαριν παραδειγματος το ανεφερα) θεωρω οτι οταν γραφει καποιος σε ενα φορουμ εχει στο μυαλο του ολες τις κατηγοριες μουσικων/μουσικης. Κανω λαθος?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Μα, neeckos και λοιποί, δεν τίθεται θέμα τι είναι "σωστό" και τι "λάθος". Η μουσική είναι θέμα γούστου. Εγώ άνοιξα το θέμα για να παρουσιάσω μια επιπλέον επιλογή από τις πολλές που ήδη έχουν οι μουσικοί για να διαμορφώνουν τον ήχο τους. Απλά, γενικά δεν δεν είμαι απόλυτος στις απόψεις μου και για'αυτό έκανα το αστειάκι, πιανόμενος από τη φράση "είναι μπλιμπλίκι, άρα κατακριτέο/δεν μ'αρέσει/δεν το θέλω".

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μα, neeckos και λοιποί, δεν τίθεται θέμα τι είναι "σωστό" και τι "λάθος". Η μουσική είναι θέμα γούστου. Εγώ άνοιξα το θέμα για να παρουσιάσω μια επιπλέον επιλογή από τις πολλές που ήδη έχουν οι μουσικοί για να διαμορφώνουν τον ήχο τους. Απλά, γενικά δεν δεν είμαι απόλυτος στις απόψεις μου και για'αυτό έκανα το αστειάκι, πιανόμενος από τη φράση "είναι μπλιμπλίκι, άρα κατακριτέο/δεν μ'αρέσει/δεν το θέλω".

Εχεις δίκιο, σόρι. πήγε αλλού το πράγμα  ;D ;D ;D άθελά μου

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Μα, neeckos και λοιποί, δεν τίθεται θέμα τι είναι "σωστό" και τι "λάθος". Η μουσική είναι θέμα γούστου. Εγώ άνοιξα το θέμα για να παρουσιάσω μια επιπλέον επιλογή από τις πολλές που ήδη έχουν οι μουσικοί για να διαμορφώνουν τον ήχο τους. Απλά, γενικά δεν δεν είμαι απόλυτος στις απόψεις μου και για'αυτό έκανα το αστειάκι, πιανόμενος από τη φράση "είναι μπλιμπλίκι, άρα κατακριτέο/δεν μ'αρέσει/δεν το θέλω".

εγώ πάλι πιστεύω οτι το θέμα : τι είναι "παραδοσιακό", τι είναι vintage correct, τι είναι μοντέρνο, και τι είναι μετα-μοντέρνο είναι εντελώς υποκειμενικό και έχει να κάνει με την όλη μυθολογία που κουβαλάμε στο κεφάλι μας όσοι ασχολούμαστε με την συγκεκριμένη μουσική (rock, blues, jazz, κτλ).

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Εγω θελω να βρω εναν που δεν θελει σταλα solid state στον ηχο,να κανουμε μπαντα μαζι,και να μου αλλαξει τον solid state ενυσχιτη με λαμπατο (στα ιδια βατ) και να βοηθαει και στις μεταφορες.Φυσικα τα οποια retube βγενουν,θα συμετασχει κατι τις γιατι το κοστολογιο θα ειναι λιγο τσιμπιμενο..
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/03, 12:55
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
122 Απαντήσεις
33667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/10, 01:42
από gers
21 Απαντήσεις
7474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 10:56
από teo_gp
19 Απαντήσεις
7755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 17:23
από bassbill
1 Απαντήσεις
4193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/10, 19:44
από sofitia
5 Απαντήσεις
4039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/10, 13:49
από Vaiking
8 Απαντήσεις
5119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/12, 12:27
από fanhs
1 Απαντήσεις
4862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/12, 12:42
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
36304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/13, 09:00
από xordes.gr
14 Απαντήσεις
5219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/13, 15:51
από modfori