Αποστολέας Θέμα: Απορίες για τάστα  (Αναγνώστηκε 10032 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απορίες για τάστα
« στις: 03/03/09, 00:37 »
1. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο ύψος για τάστα, κάτω απο το οποίο πρέπει πλέον να τα αλλάξεις, ή δεν παίζει το ύψος ρόλο;

2. Όλα τα τάστα έχουν καμπυλοειδές σχήμα ( αν τα κοιτάξεις απο τα πλάγια);;

3. Επειδή υπάρχει μια σκέψη για αλλαγή τάστων προς μεγαλύτερο μέγεθος, αν κάποιος έχει κάνει αλλαγή απο μικρότερα σε μεγαλύτερα τάστα , ας ποστάρει εντυπώσεις please.

Αποσυνδεδεμένος rista

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #1 στις: 04/03/09, 17:52 »
Γεια σου φιλε!

1.Φυσικα και υπαρχει αναλογα παντα με τα ταστα δλδ μετα απο 3-4 λιμαρισματα θα εχει μειωθει το υψος τους οποτε συνηθως τα αλλαζουμε.

2.Ναι Παντα (στις ηλεκτρικες ιδιως) γι αυτο μετα το λιμαρισμα γινεται το λεγομενο crowning για να αποκτησει την επιθυμητη καμπυλη!

Ταστα τα οποια εχουν χασει την καμπυλοτητα απο πολυ παιξιμο και εχουν τετραγωνιστει πολυ εχουν προβληματα intonation!

3.Αναλογα την κιθαρα σου! και το γουστο!
παντος να ξερεις πως οσο ποιο μεγαλα ειναι τα ταστα (jumbo-super jumbo) τοσο ποιο ευκολο παιξιμο εχει λογο του οτι δεν παταν καθολου τα δαχτυλα στο ξυλο της ταστιερας (γλιστρανε πιο καλα δλδ) επισης εχεις καλυτερο sustain και τελος μπορεις να τα λιμαρεις περισσοτερες φορες απο οτι αν ειχες μικροτερο μεγεθος.

Αν η κιθαρα σου ειναι τυπου fender και φοραει μικρα ταστα σου συνιστω να τα αλλαξεις με μεγαλυτερου μεγεθους για ολους τους παραπανω λογους!! θα εκπλαγεις απο την διαφορα!!

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #2 στις: 05/03/09, 00:54 »
Σ΄ευχαριστώ φίλε!

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #3 στις: 28/08/15, 01:48 »
Εδώ και λίγες μέρες, νοιώθω σκαλοπατάκια στο bending της Ρε στο 9ο τάστο. Δεν είναι η ιδέα μου,  σε άλλα τάστα/χορδές δεν γίνεται.
Δεν υπάρχει χτύπημα ούτε σημάδι στο τάστο. Ούτε κάτι σαν κόλλα  >:D στο λουστραρισμένο μπράτσο ώστε να κολλάει το δάχτυλο...
Η κιθάρα είναι ενός έτους fender strat mexico προσεγμένη ιδιαίτερα και με ευλαβικά bends ακριβώς για την ελαχιστοποίηση φθορών.
Παίζει κατά μέσο όρο 1+ ώρα κάθε μέρα.
Σκέφτομαι μήπως κάποιες χορδές (φοράει fender http://www.varvantakis.gr/product.asp?catid=2452)  φθείρουν αδικαιολόγητα τα τάστα ακόμη και από αστοχία υλικού καμιά φορά. (αστοχία σε τάστο τέτοιας αξίας κιθάρας δεν το δέχομαι).
Καμιά υποψία; 


Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #4 στις: 28/08/15, 12:18 »
Αναφέρεις "σκαλοπατάκια", δηλαδή πάνω από ένα (?)... Περίεργο...
Σίιιγουρα δεν υπάρχει σημάδι στο τάστο; Δοκίμασες να σύρεις το νύχι σου από πάνω; Δοκίμασες να κάνεις bend σιγά σιγά προσδιορίζοντας επακριβώς το σημείο; (και αν είναι πράγματι το ίδιο σημείο πάντα). Δοκίμασες να δεις με μεγεθυντικό φακό;

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #5 στις: 28/08/15, 14:37 »
Παράθεση από: Βραζίλης link=topic=719 ;D 84.msg712226#msg712226 date=1440753495
Αναφέρεις "σκαλοπατάκια", δηλαδή πάνω από ένα (?)... Περίεργο...
Σίιιγουρα δεν υπάρχει σημάδι στο τάστο; Δοκίμασες να σύρεις το νύχι σου από πάνω; Δοκίμασες να κάνεις bend σιγά σιγά προσδιορίζοντας επακριβώς το σημείο; (και αν είναι πράγματι το ίδιο σημείο πάντα). Δοκίμασες να δεις με μεγεθυντικό φακό;
Κανένα σημάδι (και με μεγ. φακό), ολόισιο με το νύχι, και...
τώρα που το ξαναέκανα σιγά-σιγά όπως  είπες, με φρεσκοπλυμένα χέρια και μαλακό κάλο.... δεν το έκανε, καθόλου.
Λες να είναι σε οριακό σημείο ο κάλος στην άκρη του δακτύλου και να χάνει-βρίσκει πρόσφυση στην ταστιέρα;  ;D
Δεν το θεωρώ απίθανο, σοβαρά. ???

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #6 στις: 28/08/15, 15:01 »
Μήπως κάποια φθορά της χορδής σε αυτό το σημείο; Δοκίμασες να αλλάξεις χορδές;
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #7 στις: 28/08/15, 22:40 »
Νομίζω ότι ξεδιαλύνεται το μυστήριο. Υποθέτω ότι έχεις rosewood ταστιέρα και ότι έχει φθαρεί και εμφανίζει αυλακώσεις...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #8 στις: 29/08/15, 03:35 »
Μήπως κάποια φθορά της χορδής σε αυτό το σημείο; Δοκίμασες να αλλάξεις χορδές;
Αν και δεν είναι ούτε 4 μηνών οι χορδές, δεν αποκλείεται.


Συγχώνευση μηνυμάτων: 31/08/15, 13:56
Νομίζω ότι ξεδιαλύνεται το μυστήριο. Υποθέτω ότι έχεις rosewood ταστιέρα και ότι έχει φθαρεί και εμφανίζει αυλακώσεις...
https://www.google.gr/search?q=fender+stratocaster+mexico+standard&sa=X&biw=1366&bih=647&tbm=isch&imgil=T2_mM5pPmBSqBM%253A%253BSYPvVDGGXpTIxM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.dv247.com%25252Fguitars%25252Ffender-standard-stratocaster-electric-guitar-arctic-white-maple--59963&source=iu&pf=m&fir=T2_mM5pPmBSqBM%253A%252CSYPvVDGGXpTIxM%252C_&usg=__-n9SgAYrFrnBZvYdcvofrTOrBg4%3D&ved=0CDMQyjdqFQoTCMvhhNuGzccCFcO5FAodoZUHvA&ei=Bv_gVcvGH8PzUqGrnuAL#imgrc=T2_mM5pPmBSqBM%3A&usg=__-n9SgAYrFrnBZvYdcvofrTOrBg4%3D

και είναι ακόμη σαν την πρώτη μέρα, καθρέφτης.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/08/15, 13:56 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #9 στις: 30/08/15, 15:25 »
Αν και δεν είναι ούτε 4 μηνών οι χορδές, δεν αποκλείεται.
4 μηνών?? Αν δεν είναι elixir, τότε θέλουν αλλαγή στο μήνα. Αν μάλιστα παίζεις συχνά (τώρα βλέπω ότι παίζεις 1 ώρα τη μέρα), τότε πολύ λιγότερο από μήνα χωρίς να συνυπολογίζουμε το πόσο ιδρώνουν τα χέρια σου... Ξεκίνα από τις χορδές να δεις το φως το αληθινό.  :)


και με ευλαβικά bends ακριβώς για την ελαχιστοποίηση φθορών.
Τί εννοείς ευλαβικά bends για την ελαχιστοποίηση φθορών?? Τί σε πειράζει η ελαχιστοποίηση φθορών? Επίσης, πως μπορείς να κάνεις... 'ευλαβικά' bends??

Άλλαξε χορδές. Fender χορδές για 4 μήνες σε όργανο που παίζει 1 ώρα τη μέρα... too much my friend  ;) :)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/15, 15:29 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #10 στις: 31/08/15, 10:50 »
και είναι ακόμη σαν την πρώτη μέρα, καθρέφτης.

Ε, δεν ξέρω τι άλλο να φανταστώ...  :-\

και με ευλαβικά bends ακριβώς για την ελαχιστοποίηση φθορών.
Τί εννοείς ευλαβικά bends για την ελαχιστοποίηση φθορών?? Τί σε πειράζει η ελαχιστοποίηση φθορών? Επίσης, πως μπορείς να κάνεις... 'ευλαβικά' bends??

Σε κάθε bend λέει μια προσευχή: "Κύριε φύλαξον τας χορδάς μου από τας φθοράς και συγχώρεσον τας παραφωνίας μου, αμήν"

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #11 στις: 31/08/15, 11:05 »
Αν και δεν είναι ούτε 4 μηνών οι χορδές, δεν αποκλείεται.
4 μηνών?? Αν δεν είναι elixir, τότε θέλουν αλλαγή στο μήνα. Αν μάλιστα παίζεις συχνά (τώρα βλέπω ότι παίζεις 1 ώρα τη μέρα), τότε πολύ λιγότερο από μήνα χωρίς να συνυπολογίζουμε το πόσο ιδρώνουν τα χέρια σου... Ξεκίνα από τις χορδές να δεις το φως το αληθινό.  :)


Ωχ! Δεν είχα φαντασθεί τέτοια συχνότητα!

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!

Συγχώνευση μηνυμάτων: 31/08/15, 13:55

και με ευλαβικά bends ακριβώς για την ελαχιστοποίηση φθορών.
Τί εννοείς ευλαβικά bends για την ελαχιστοποίηση φθορών?? Τί σε πειράζει η ελαχιστοποίηση φθορών? Επίσης, πως μπορείς να κάνεις... 'ευλαβικά' bends??

Προσπαθώ να μη "σκάβω" την ταστιέρα με τα δάκτυλα κάνοντας  bending, αλλά να σπρώχνω τις χορδές παράλληλα με την ταστιέρα προσέχοντας να μη χάνουν την επαφή τους με τα τάστα. Και αυτό το κάνω βασικά γιατί δεν βοηθάει σε κάτι η προς τα κάτω πίεση των χορδών αλλά και για να αργήσει όσο γίνεται να εμφανιστεί φθορά σε τάστα και ταστιέρα.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 31/08/15, 13:55 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #12 στις: 31/08/15, 11:16 »
Σε κάθε bend λέει μια προσευχή: "Κύριε φύλαξον τας χορδάς μου από τας φθοράς και συγχώρεσον τας παραφωνίας μου, αμήν"

 :P

(όχι για τις χορδές, για την ταστιέρα κυρίως και για τα τάστα δευτερευόντως)

 

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #13 στις: 31/08/15, 13:03 »
Σε κάθε bend λέει μια προσευχή: "Κύριε φύλαξον τας χορδάς μου από τας φθοράς και συγχώρεσον τας παραφωνίας μου, αμήν"
Χαχα ναι κάτι τέτοιο είχα σου μυαλό μου κι εγώ! :P

Προσπαθώ να μη "σκάβω" την ταστιέρα με τα δάκτυλα κάνοντας  bending, αλλά να σπρώχνω τις χορδές παράλληλα με την ταστιέρα προσέχοντας να μη χάνουν την επαφή τους με τα τάστα. Και αυτό το κάνω βασικά γιατί δεν βοηθάει σε κάτι η προς τα κάτω πίεση των χορδών αλλά και για να αργήσει όσο γίνεται να εμφανιστεί φθορά σε τάστα και ταστιέρα.

Όχι, όχι δεν γίνεται έτσι η δουλειά. Καταρχήν στη φθορά των τάστων και της ταστιέρας παίζουν ρόλο τα ίδια τα τάστα. Αν είναι ψηλά (μεγάλα) τύπου jumbo τότε προφανώς δύσκολα θα σκάψεις ξύλο. Αν όμως είναι vintage (χαμηλά και λεπτά) τότε σίγουρα θα σκάψεις. Επίσης, όσο φαγώνονται τόσο πιο εύκολο θα είναι να φας το ξύλο. Όλα αυτά όμως είναι λεπτομέρειες που σίγουρα ΔΕΝ σε βοηθούν στο παίξιμο και την ευχαρίστηση της κιθάρας σου. Μην παίζεις καλύτερα αν φοβάσαι μην την χαλάσεις.

Παράδειγμα: Είναι σα να πήρες καινούριο αυτοκίνητο και να μπαίνεις στις στροφές με 20km/h για να μην φθείρεις τα λάστιχα ενώ σε κάθε μικρή λακούβα να σταματάς τελείως (σε κεντρικό δρόμο) για να μην ακούσεις το 'γκουπ' το οποίο στην τελική δεν έχει καμία φθορά στο όχημά σου.

Συμπέρασμα: Παίξε όσο μπορείς χωρίς να κάνεις τέτοιες σκέψεις. Δεν μπορώ να διανοηθώ bends με φόβο μην φας ταστιέρα ή προσεκτικά μην φαγωθούν τα τάστα. Δεν γίνεται. Άσε που να το στο πω κι αλλιώς, πρακτικά, τα πρώτα τάστα θα φαγωθούν σχετικά γρήγορα (θα δημιουργηθούν αυλάκια) από τις συγχορδίες που πιάνεις (D, C, Am, Bm, F, εκτός κι αν δεν πιάνεις από φόβο μην χαλάσουν :) :) ) . Μετά θα χρειαστείς fret levelling στα αρχικά τάστα οπότε... πάνε περίπτατο και τα υπόλοιπα. Ποιος ο λόγος λοιπόν των 'ευλαβικών' σου bends????

Άλλαξε χορδές λοιπόν και παίξε αβίαστα. Καλή σου ευχαρίστηση κι αν ακόμα έχεις πρόβλημα, εδώ είμαστε μήπως βρούμε άκρη. Ειδάλλως, πήγαινε σε έναν τεχνικό να το δει από κοντά και να σου πει. Κάτι σοβαρό πάντως δεν έχει η κιθάρα σου.

Φιλικά,
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #14 στις: 31/08/15, 13:46 »
Μηνας και χορδες..;;στραγαλια ειναι;χαχα
και εγω πιστευω οτι φταινε αλλα εγω τις αλλαζω μετα απο πολλουυυυυυς μηνες
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #15 στις: 31/08/15, 13:52 »
Μηνας και χορδες..;;στραγαλια ειναι;χαχα
και εγω πιστευω οτι φταινε αλλα εγω τις αλλαζω μετα απο πολλουυυυυυς μηνες

άλλο οι χορδές του μπάσου και άλλο της κιθάρας  ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #16 στις: 31/08/15, 14:26 »

Προσπαθώ να μη "σκάβω" την ταστιέρα με τα δάκτυλα κάνοντας  bending, αλλά να σπρώχνω τις χορδές παράλληλα με την ταστιέρα προσέχοντας να μη χάνουν την επαφή τους με τα τάστα. Και αυτό το κάνω βασικά γιατί δεν βοηθάει σε κάτι η προς τα κάτω πίεση των χορδών αλλά και για να αργήσει όσο γίνεται να εμφανιστεί φθορά σε τάστα και ταστιέρα.

Όχι, όχι δεν γίνεται έτσι η δουλειά. Καταρχήν στη φθορά των τάστων και της ταστιέρας παίζουν ρόλο τα ίδια τα τάστα. Αν είναι ψηλά (μεγάλα) τύπου jumbo τότε προφανώς δύσκολα θα σκάψεις ξύλο. Αν όμως είναι vintage (χαμηλά και λεπτά) τότε σίγουρα θα σκάψεις. Επίσης, όσο φαγώνονται τόσο πιο εύκολο θα είναι να φας το ξύλο. Όλα αυτά όμως είναι λεπτομέρειες που σίγουρα ΔΕΝ σε βοηθούν στο παίξιμο και την ευχαρίστηση της κιθάρας σου. Μην παίζεις καλύτερα αν φοβάσαι μην την χαλάσεις.

Παράδειγμα: Είναι σα να πήρες καινούριο αυτοκίνητο και να μπαίνεις στις στροφές με 20km/h για να μην φθείρεις τα λάστιχα ενώ σε κάθε μικρή λακούβα να σταματάς τελείως (σε κεντρικό δρόμο) για να μην ακούσεις το 'γκουπ' το οποίο στην τελική δεν έχει καμία φθορά στο όχημά σου.

Συμπέρασμα: Παίξε όσο μπορείς χωρίς να κάνεις τέτοιες σκέψεις. Δεν μπορώ να διανοηθώ bends με φόβο μην φας ταστιέρα ή προσεκτικά μην φαγωθούν τα τάστα. Δεν γίνεται. Άσε που να το στο πω κι αλλιώς, πρακτικά, τα πρώτα τάστα θα φαγωθούν σχετικά γρήγορα (θα δημιουργηθούν αυλάκια) από τις συγχορδίες που πιάνεις (D, C, Am, Bm, F, εκτός κι αν δεν πιάνεις από φόβο μην χαλάσουν :) :) ) . Μετά θα χρειαστείς fret levelling στα αρχικά τάστα οπότε... πάνε περίπτατο και τα υπόλοιπα. Ποιος ο λόγος λοιπόν των 'ευλαβικών' σου bends? ???

Άλλαξε χορδές λοιπόν και παίξε αβίαστα. Καλή σου ευχαρίστηση κι αν ακόμα έχεις πρόβλημα, εδώ είμαστε μήπως βρούμε άκρη. Ειδάλλως, πήγαινε σε έναν τεχνικό να το δει από κοντά και να σου πει. Κάτι σοβαρό πάντως δεν έχει η κιθάρα σου.

Φιλικά,

Σε ευχαριστώ πολύ για την εκτενή απάντησή σου!
Αν και με άγχωσες και τώρα θέλω εκτιμήσεις για το πόσο "σχετικά γρήγορα" θα χρειαστεί το fret levelling αν υπολογίσουμε πως βάζω μάλλον πολλή δύναμη στις συγχορδίες...

Αλήθεια, υπάρχει ποιότητα χορδών που έχει τη μικρότερη τριβή στα τάστα;

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #17 στις: 31/08/15, 14:34 »
Συμπέρασμα: Παίξε όσο μπορείς χωρίς να κάνεις τέτοιες σκέψεις. Δεν μπορώ να διανοηθώ bends με φόβο μην φας ταστιέρα ή προσεκτικά μην φαγωθούν τα τάστα. Δεν γίνεται. Άσε που να το στο πω κι αλλιώς, πρακτικά, τα πρώτα τάστα θα φαγωθούν σχετικά γρήγορα (θα δημιουργηθούν αυλάκια) από τις συγχορδίες που πιάνεις (D, C, Am, Bm, F, εκτός κι αν δεν πιάνεις από φόβο μην χαλάσουν :) :) ) . Μετά θα χρειαστείς fret levelling στα αρχικά τάστα οπότε... πάνε περίπτατο και τα υπόλοιπα. Ποιος ο λόγος λοιπόν των 'ευλαβικών' σου bends? ???

Άλλαξε χορδές λοιπόν και παίξε αβίαστα. Καλή σου ευχαρίστηση κι αν ακόμα έχεις πρόβλημα, εδώ είμαστε μήπως βρούμε άκρη. Ειδάλλως, πήγαινε σε έναν τεχνικό να το δει από κοντά και να σου πει. Κάτι σοβαρό πάντως δεν έχει η κιθάρα σου.
Φιλικά,

+1!!
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #18 στις: 31/08/15, 14:44 »
Αν και με άγχωσες και τώρα θέλω εκτιμήσεις για το πόσο "σχετικά γρήγορα" θα χρειαστεί το fret levelling αν υπολογίσουμε πως βάζω μάλλον πολλή δύναμη στις συγχορδίες...

Ας πούμε ότι ο χρόνος είναι 1 μήνας. Θα ελατώσσεις το παίξιμο για να το πας πιο μακρυά;
Ξέχνα τα πάντα... Μην αγχώνεσαι. Δε θα παίζεις καλά γιατί θα είσαι αγχωμένος.
Θα έχει φυσιολογικές φθορές, αλλά και απρογραμμάτιστες. Κάποια στιγμή θα σου πέσει κάτω, θα κάνει σημάδι κλπ... Απόλαυσέ το.

Παράθεση
Αλήθεια, υπάρχει ποιότητα χορδών που έχει τη μικρότερη τριβή στα τάστα;

Άλλαζε πιο σύντομα χορδές. Καταρχάς θα γλυστράνε καλύτερα τα δάχτυλα σου -> ευκολότερο παίξιμο.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #19 στις: 31/08/15, 14:59 »
Μηνας και χορδες..;;στραγαλια ειναι;χαχα
και εγω πιστευω οτι φταινε αλλα εγω τις αλλαζω μετα απο πολλουυυυυυς μηνες

άλλο οι χορδές του μπάσου και άλλο της κιθάρας  ;)

Παλι καλα γιατι θα ειμασταν μεσα με το κεφαλι..αν και ο Flea τις αλλαζει λεει καθε μερα ( υπερβολικος ) εγω πιστευω δεν ειναι αλλο οι χορδες αλλα αλλο το επιθημητο αποτελεσμα.Γιατι 5 χρονια,1 φορα τις αλλαξα και εβαλα ιδιες με αυτες που ειχε και ξενερωσα  :P
Παντως φιλτατε cbk μην φοβασε να ευχαριστηθεις το οργανο που παιζεις.Αλλιως παρε ενα ωραιο σταντ και ενα μεγαλο πακο σουιφερ..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #20 στις: 31/08/15, 15:05 »
Αν και με άγχωσες και τώρα θέλω εκτιμήσεις για το πόσο "σχετικά γρήγορα" θα χρειαστεί το fret levelling αν υπολογίσουμε πως βάζω μάλλον πολλή δύναμη στις συγχορδίες...

Ας πούμε ότι ο χρόνος είναι 1 μήνας. Θα ελατώσσεις το παίξιμο για να το πας πιο μακρυά;
Ξέχνα τα πάντα... Μην αγχώνεσαι. Δε θα παίζεις καλά γιατί θα είσαι αγχωμένος.
Θα έχει φυσιολογικές φθορές, αλλά και απρογραμμάτιστες. Κάποια στιγμή θα σου πέσει κάτω, θα κάνει σημάδι κλπ... Απόλαυσέ το.

Παράθεση
Αλήθεια, υπάρχει ποιότητα χορδών που έχει τη μικρότερη τριβή στα τάστα;

Άλλαζε πιο σύντομα χορδές. Καταρχάς θα γλυστράνε καλύτερα τα δάχτυλα σου -> ευκολότερο παίξιμο.


+1


Παντως αν μετα απο 1-2 χρονια δεις οτι τελικα "σκαβεις" γρηγορα τα ταστα και βαρεθεις να κανεις τοσο συχνα levelling, υπαρχει και η λυση των ατσαλινων ταστων (αλλα καλυτερα να τον παρεις ετοιμο τον λαιμο, γιατι δεν σε βλεπω να βρισκεις τεχνικο να κανει fret levelling & crowning σε αλλαγμενα ατσαλινα ταστα  ;) )


https://www.allparts.com/SRF-S-Replacement-Neck-for-Stratocaster_p_3495.html


Edit: Επισης αν βαλεις SS frets, θα εχεις γρηγοροτερη φθορα στις (κανονικες) χορδες, εκτος και αν χρησιμοποιεις μονο Stainless χορδες...
« Τελευταία τροποποίηση: 31/08/15, 16:21 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #21 στις: 31/08/15, 15:42 »
Αν ψαχνει κανεις παντος για μοντες γενικα,πρεπει να κανει στην Θεσσαλονικη ο Μαυρομουστακης.Πηγα εκει την Παρασκευη να παρω ενα τρας ροντ και μηλησα μαζι του στα βιαστικα,και χαραζει ταστιερες με μηχαμη λειζερ  (η τουλαχιστον ετσι μου ειπε) αλλα κανονιζω να παρω μια και αν ειναι καλα τα αποτελεσματα θα ενημερωσω το φορουμ.Και εχει και ινοξ ταστα νομιζω.Εχω γερασει λιγο και δεν εμπιστευομαι την μνυμη μου ωρες ωρες..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #22 στις: 31/08/15, 16:34 »
Βασικά, με όλη την καλή διάθεση που έχω, μόνο το γεγονός πως συνεχίζεις να ρωτάς αν υπάρχουν χορδές που κάνουν λιγότερη ζημιά στα τάστα σημαίνει πως δεν δίνεις καθόλου βάση σε αυτά που σου λέμε. Οπότε θα στα ξαναγράψω κι εγώ μία φορά ακόμη για να το εμπεδώσεις! :) 

Μην σε ανησυχεί η φθορά. Είναι σχετικό το πότε θα γίνει, όπως σχετικό είναι και το αν θα καταλάβεις το 'ταστάρισμα' όταν φαγωθούν τα τάστα (έστω τα πρώτα). Προσωπικά, άλλαξα τα vintage τάστα στην στρατ μου μετά από 15 χρόνια (φέτος το καλοκαίρι). Αν και είχαν γίνει φλίδα κι έσκαβα το ξύλο, μπορώ να σου πω πως δεν είχα κανένα πρόβλημα στο παίξιμο αλλά ούτε άκουγες και κάτι στον ήχο. Απλά τώρα με την αλλαγή πετάει η κιθάρα, είναι εκπληκτικά γρήγορη και γενικότερα παίζει ΣΩΣΤΑ. Παραπέρα, έχεις δει κανέναν από τα 'ινδάλματά' σου να κάνει 'ευλαβικά' bends?? Κανείς. Γιατί δεν γίνεται αυτό που περιγράφεις.

Παίξε όσο δεν πάει, ξέσκισέ την την ριμάδα μέχρι ν' αποκτήσει η ταστιέρα το φυσικό 'relic' και μην σε απασχολεί τίποτα άλλο.

Όσο για τις χορδές, να σε απασχολεί απλά να τις αλλάζεις συχνότερα και γενικότερα δοκίμαζε διάφορες μάρκες γιατί όλες είναι διαφορετικές μεταξύ τους. Εναλλακτικά, όπως ειπώθηκε παραπάνω, πάρε ένα καλό stand να την κοιτάς :)

Φιλικά,
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #23 στις: 31/08/15, 18:53 »
+100000000000000
πιες της το αιμα.
ετσι και αλλιως σε λιγα χρονια θα παρεις αλλη στην τελικη ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για τάστα
« Απάντηση #24 στις: 31/08/15, 19:00 »
.....Αλλιως παρε ενα ωραιο σταντ και ενα μεγαλο πακο σουιφερ..
Δεν το γουστάρω το σουίφερ, αφήνει λαδίλα!  0:)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
9321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 15:32
από SWEET*STRINGS
37 Απαντήσεις
13021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 21:42
από profsokin
2 Απαντήσεις
2701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/08, 00:05
από Como Esta Loco
10 Απαντήσεις
4734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 11:47
από profsokin
5 Απαντήσεις
3440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 15:06
από JP.M
6 Απαντήσεις
4834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 20:45
από Serviani
13 Απαντήσεις
5819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/09, 19:50
από theodoropoulos
3 Απαντήσεις
2631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/09, 08:56
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
10 Απαντήσεις
4570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/12, 18:55
από rodort1
7 Απαντήσεις
6681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/19, 23:55
από bironi