Αποστολέας Θέμα: Μαρτυρες του Ιεχωβα  (Αναγνώστηκε 118571 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #150 στις: 20/10/08, 00:52 »
Μεχρι την απαντηση του
Σαφως ομως, θα ερθει σε αντιθεση με τα ιδια του τα λογια, που μας ειπε πως οι Μαρτυρες του Ιεχωβα δεν ειναι εσχατολογικη θρησκεια! ;) Αρα, πληττει το δικο του κυρος, ως συνομιλητης..

εσυ καλα τα λες, ο Νικος δεν εχει προβλημα να τ' αλλαξει να πει οτι οι ΜτΙ ειναι εσχατολογικη θρησκεια, οι ΜτΙ απεχουν από δογματικες αληθειες και είναι  κρυπτοεβραιζοντες.

Μεχρι την απαντηση του Νικου ομως, πρεπει να δεχτω πως δεν μπορει να συνδεθει στο ιντερνετ. Οποτε ας περιμενουμε λιγο ακομα.

οχι να μη το δεχτεις, δικαιωμα του Νικου ειναι να απαντα σε οποιον θελει οταν
θελει.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #151 στις: 20/10/08, 01:03 »
Εμενα μου αρκει να λαβω μια απαντηση analogio. Ξερω τι πιστευω και ξερω τι δεν εχω διαθεση να πιστεψω. Η ολη συμμετοχη μου ειναι για να δειξω και σε οσους ενδιαφερονται, ποιοι ειναι οι Μαρτυρες του Ιεχωβα..

Και μεχρι στιγμης, ο Νικος δεν εχει δειξει τιποτα το ιδιαιτερο..Αυτο ισως να ενοχλησει πολλους "ανωτερους" ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #152 στις: 20/10/08, 09:00 »
Νομίζω ότι δεν μπορεί να καταλήξει κάπου αυτή η συζήτηση.Ας μείνει ο καθένας με τις απόψεις του ,καθώς ο χώρος αυτός δεν μπορεί ούτε να κατηχήσει ούτε να αποδείξει τίποτα ,για τέτοια τουλάχιστον ζητήματα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #153 στις: 20/10/08, 09:48 »
Σαφως κι ετσι θα συμβει, αλλα νομιζω πως ειναι μια πολιτισμενη κουβεντα μεχρι στιγμης..Τουλαχιστον στα ορια που επιτρεπει και η φυσικη αντιπαλοτητα θρησκειας και αιρεσης ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #154 στις: 20/10/08, 14:01 »
Οι συζητησεις αυτες (φιλοσοφια, θεολογια, επιστημη) δεν καταληγουν ουτε σε δακρυα χαρας στα ματια, ουτε σε χαμενα λογια τρωθεντος εγωισμου, στοιχειωδης ρολος να φερουν σε επαφη τον κοσμο με ερωτηματα που γενναν την επιθυμια ερευνης τι το αληθες, δειχνουν βαθος, καταρτιζουν γνωστικη ικανοτητα, ελκουν πνευμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #155 στις: 20/10/08, 14:11 »
Φρι, "αίρεση" ίσως είναι για σένα. Για κάποιον άλλον είναι "θρησκεία", και αυτό που πιστεύεις εσύ είναι "αίρεση".

Γενικά, κανείς δεν θα έπρεπε να λέει (πόσο μάλλον να προσπαθεί να πείσει τους άλλους) ότι υπάρχει μόνο μια αληθινή θρησκεία (η δική του) και ότι οι άλλες είναι "ψευδείς", ή "παρακλάδια", ή "αιρέσεις". Δεν υπάρχει παρθενογένεση στις θρησκείες, όλες βασίστηκαν σε προηγούμενες θρησκείες, και ο Χριστιανισμός επίσης. Ούτε υπάρχει copyright/patent για να μην αντιγράφονται στοιχεία των θρησκειών ή να μην μεταβάλλονται τα πιστεύω τους ανά τους αιώνες.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #156 στις: 20/10/08, 15:38 »
Βασιλη, λυπαμαι εαν το βλεπεις ετσι, ομως επισημα υπαρχουν θρησκειες και αιρεσεις. Οι αιρεσεις δανειζονται στοιχεια της κεντρικης θρησκειας. Στη δικη μας περιπτωση ειναι ο Χριστιανισμος και οι Μαρτυρες του Ιεχωβα!

Να σου υπενθυμισω απλως, πως η αιρεση των Μαρτυρων δεν ειναι μια φιλοσοφια που αναπτυχθηκε απο τα βαθη των αιωνων..Ειναι μια αιρεση που ουτε καν 200 χρονια ζωης δεν εχει κλεισει. ;)

Οποτε, καλο ειναι να προσεχουμε τι ακριβως θελουμε να υποστηριξουμε. Διοτι ο Ιουδαϊσμος, ο Βουδισμος, ο Ινδουισμος, ο Μουσουλμανισμος ειναι θρησκειες...Αυτες ομως εχουν παρακλαδια αιρεσεων, που δημιουργηθηκαν στο περασμα των αιωνων.

Η ορολογια ειναι απολυτως σωστη και δεν βλεπω τον Νικο να παραπονιεται γι'αυτην. Οποτε δεν νομιζω πως χρειαζεται καποιο δικηγορο.

Ο Χριστιανισμος ειναι η μονη θρησκεια την περιοδο εκεινη με μονοθεϊστικη αποψη και ενσαρκωση του θειου μεσα στον ανθρωπο...Αν μου βρεις κατι αντιστοιχο στη λεκανη της Μεσογειου, τοτε θα εχεις κανει την ανακαλυψη του αιωνα!

Ειναι βαθια θεματα κι απαιτουν γνωσεις Βασιλη...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #157 στις: 20/10/08, 17:41 »


Ο Χριστιανισμος ειναι η μονη θρησκεια την περιοδο εκεινη με μονοθεϊστικη αποψη και ενσαρκωση του θειου μεσα στον ανθρωπο...Αν μου βρεις κατι αντιστοιχο στη λεκανη της Μεσογειου, τοτε θα εχεις κανει την ανακαλυψη του αιωνα!

Το γεγονος οτι πιστευεις οτι ηταν η μονη με ενσαρκωση του θειου μεσα στον ανθρωπο δεν ηταν κατι το οποιο πιστευοταν τοτε αλλα κατι στο οποιο καταληξανε καποιες οικουμενικες συνοδοι που αποφασισαν να δωσουν το "ορθο" δογμα. Κατι αλλο, θεωρεις αραγε τον καθολικισμο αιρεση του Χριστιανισμου? Γιατι εαν εσυ θεωρεις κεντρικη θρησκεια τον Ο.Χ. τοτε και ο καθολικισμος θα πρεπει να θεωρηθει αιρεση που ομως μετραει αιωνες και φυσικα σαφως μεγαλυτερη δυναμη απο τον Ο.Χ..
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #158 στις: 20/10/08, 17:54 »
μα ο καθολικισμος ειναι αιρεση του ορθοδοξου δογματος.....
και μονο τα αιτια του σχισματος να διαβασεις ειναι κατι παραπανω απο εμφανες....

αλλα νομιζω πως δεν ενδιαφερει το θεμα αυτο το τοπικ....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #159 στις: 20/10/08, 18:14 »
μα ο καθολικισμος ειναι αιρεση του ορθοδοξου δογματος.....
και μονο τα αιτια του σχισματος να διαβασεις ειναι κατι παραπανω απο εμφανες....

αλλα νομιζω πως δεν ενδιαφερει το θεμα αυτο το τοπικ....
Kαταρχας δεν υπαρχει ορθοδοξο δογμα, θα εινια ή ορθο δογμα ή ορθοδοξος χριστιανισμος. Πιστεψε με τα αιτια του σχισματος τα γνωριζω παρα πολυ καλα. Οπως επισης θα πρεπει και εσυ να γνωριζεις οτι και ο ορθοδοξος χριστιανισμος και μετα το σχισμα εχει υποστει καποιες αλλαγες. Τελος ο καθολικισμος εινια μια πιστη που απαριθμει περιπου 2 δισ. πιστων, δεν ξερω κατα ποσο μπορει να χαρακτηριστει αιρεση... Στο κατω κατω το ορθο δογμα ειναι κατι σχετικο... Ο λογος που ανεφερα κατι τετοιο ειναι γιατι ο freemind απλως αναφερθηκε στον Χριστιανισμο γενικοτερα (ή τουλαχιστον δεν διευκρινισε) και οχι στον ορθοδοξο χριστιανισμο. Παντως με την ιδια λογικη και ο Χριστιανισμος ειναι αιρεση του ιουδαϊσμου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #160 στις: 20/10/08, 19:20 »
Με τη λέξη αιρετικός χαρακτηρίζεται ο οποιοσδήποτε έχει διαφορετική άποψη, πάνω σε θεμελιώδη ζητήματα αρχής, των Θρησκειών ή και των ιδεολογιών γενικότερα. Επίσης η έννοια έχει περάσει και στη καθημερινότητα, χαρακτηρίζοντας εκείνον που έχει μια ιδιαίτερη συμπεριφορά ή άποψη από τους πολλούς. Όλα αυτά βέβαια δεν σημαίνουν ότι ο αιρετικός έχει απαραίτητα λάθος μόνο και μόνο επειδή δεν συμφωνεί με τους πολλούς.
Σύμφωνα με τα παραπάνω λοιπόν οι Καθολικοί είναι αιρετικοί για τους Ορθόδοξους και το ανάποδο φυσικά.
Πιστεύω ότι η συζήτηση όπως έχει γίνει παραπάνω, είναι θετική γιατί μας δίνει την ευκαιρία να συζητήσουμε και να μάθουμε κάποια πράγματα τα οποία έχουν να κάνουν με τους ΜτΙ . Ειδικά για τον Νίκο θέλω να του πω, ότι εγώ προσωπικά τον θαυμάζω για ένα πράγμα. Επειδή η "Θρησκεία" του(συγγνώμη για τα εισαγωγικά, απλά δηλώνουν την δική μου άποψη ότι δεν την δέχομαι ως τέτοια), σπάνια βγαίνει σε δημόσιες συζητήσεις όπως αυτή, θέλει πολύ θάρρος από μέρους του να γράφει δημόσια για αυτή. Από εκεί και πέρα κατήχηση δεν νομίζω ότι γίνεται, παρά μόνο παράθεση απόψεων. Την όποια "αλήθεια" είμαστε ελεύθεροι να την αναζητήσουμε μόνοι μας.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #161 στις: 20/10/08, 20:13 »
Φρι, "αίρεση" ίσως είναι για σένα. Για κάποιον άλλον είναι "θρησκεία", και αυτό που πιστεύεις εσύ είναι "αίρεση".

Η αιρεση διαστρεφει παραδοθεισα διδασκαλια, εκφραζεις πιστη ή και απλως γνωμη περι τινος, δανειζομαι λογια δικα σου ή θεωρια την οποια νοθευω με εξωτερικα της θεωριας στοιχεια και παρουσιαζω αλλοκοτη ιδεα υπογεγραμμενη επ’ ονοματι σου, δηλ. βγαζεις λαδι από ελια το οποιον νοθευω με σπορελαιο, πλην στην ετικετα του εμπορευματος που πουλω αναγραφεται ελαιολαδο αγνο, η μασωνια δεν θεωρειται χριστιανικη αιρεσις διοτι δεν υποστηριζει ότι τα μελη της είναι αποκλειστικως χριστιανοι, αιρεσεις εννοουνται φιλοσοφικες, πολιτικες, επιστημονικες, οι ΜτΙ αποκοπτουν μεριδα χριστιανισμου μεριδα ιουδαισμου και τις διαλυουν εντος  αναβραζοντος υδατος, επικαλουνται χριστιανικες αρχες τις οποιες διαστρεφουν και αναμειγνυουν με ιουδαισμο (π.χ. ο Χριστος είναι απλος ανθρωπος και όχι θεανθρωπος) παρεκκλινοντας από την γνησια χριστιανικη πιστη και δογματικη διδασκαλια, αυτό από μονο του δεν είναι προβλημα για τους χριστιανους, μπορουν να ασπαζονται μερος απο δυο και τρεις και δεκα τρεις διδασκαλιες, καθενας εχει ελευθεραν αποφασιν, διαθετει ιδιον κριτηριον εκλογης και μπορει να πιστευει μαζι οσες θρησκειες γουσταρει, (=εθελοθρησκεια) αυτό κανει ο ινδουισμος, το προβλημα είναι ότι δεν μπορεις να λεγεσαι χριστιανος κηρυττων χριστιανισμο, δεν μπορω να λεγομαι βραζιλης στη θεση του βραζιλη, εφ’ οσον οι ΜτΙ επικαλουνται χριστιανικη θρησκεια, η χριστιανικη θρησκεια τους αποκαλει αιρετικους, να μην ανακατευουν χριστιανισμο να μην θεωρουνται αιρετικοι, ή να ανακατευουν, αλλα να δεχονται κι οι ιδιοι ότι ανακατευουν και να το γραφουν στην ετικετα και όχι να περιμενουν να τους το πουν οι αλλοι για να δημιουργουν αντιδικιες δηλ. εάν χρησιμοποιεις το δικο μου επωνυμο και υπογραφεις σε θεωρω καλπη και απατεωνα, εχεις δικο σου επωνυμο για να υπογραφεις ότι γουσταρεις, για την ακριβεια οι ΜτΙ δεν είναι ουτε καν αιρετικοι, μαλλον παραθρησκευτικη ομαδα, ανηκουν σε προτεσταντικη ομολογια, είναι αποσπάς δηλ. παραφυαδα των αντβεντιστων οι οποιοι είναι προτεσταντικη αιρεσις, οι αντβεντιστες ή ελευσιανοι δημιουργηθησαν μολις πριν δυο αιωνες για να προβλεψουν περι της ελευσεως της δευτερας παρουσιας, προεκτασις των αντβεντιστων είναι οι ΜτΙ με ιδρυτη και αρχηγο τον Russel πρωην αντβεντιστης,  καλως  υπογραμμιζει ο φρι ότι οι ΜτΙ φερουν καταγωγη εξ εσχατολογικων αιρεσεων, αυτή είναι η ιστορικη πραγματικοτητα, αγαπητε Βασιλη το επιχειρημα  «Για κάποιον άλλον είναι "θρησκεία", και αυτό που πιστεύεις εσύ είναι "αίρεση"» υποδεικνυει την εννοια της αιρεσεως αντιστροφως,  χριστιανοι και ΜτΙ αντιστροφα αιρετικοι, δηλ. με αποκαλεις ψευτη, ανταπαντω όχι εγω εσυ ψευτης, τι αποδεικνυει αυτό, ότι κανεις δεν ειπε ψεμματα ;;

Γενικά, κανείς δεν θα έπρεπε να λέει (πόσο μάλλον να προσπαθεί να πείσει τους άλλους) ότι υπάρχει μόνο μια αληθινή θρησκεία (η δική του) και ότι οι άλλες είναι "ψευδείς", ή "παρακλάδια", ή "αιρέσεις". Δεν υπάρχει παρθενογένεση στις θρησκείες, όλες βασίστηκαν σε προηγούμενες θρησκείες, και ο Χριστιανισμός επίσης. Ούτε υπάρχει copyright/patent για να μην αντιγράφονται στοιχεία των θρησκειών ή να μην μεταβάλλονται τα πιστεύω τους ανά τους αιώνες.

Ποιο είναι το προβλημα, ότι κληθηκαμε να φυλαττομε την μονη αληθεια ενώ οι αλλοι αγνοουν ;; Εάν εγω δεν μπορω να εκφρασω το πληρωμα της αληθειας δηλ. την μια αληθεια που υπαρχει, προς τι να δηλωσω ότι υπαρχει μια αληθεια ;; Αυτό δεν λενε οι θρησκειες ότι αγνοουν την μια αληθεια δηλ. την γνωση του αληθινου θεου ;; «Κανεις δεν θα έπρεπε να λέει ότι υπάρχει μόνο μια αληθινή θρησκεία» είναι διατυπωσις φερουσα ισχυν δογματος, για την ακριβεια είναι δογματικη πλανη, π.χ. εν αγνοια οι ινδοι ορθως δεχονται ότι δεν υπαρχει μια αληθινη θρησκεια, ο ινδουισμος δεν αποτελει αληθινη θρησκεια, δηλ. δεν υπαρχει πληρης η μια αληθεια στον ινδουισμο, οταν λεγουν μη αληθινη θρησκεια φυσικα δεν εννοουν τον ινδουισμο αλλα τις άλλες, απλα δεν μπορουν να το πουν ετσι και διοτι θα ψευδονται και διοτι θα προσβαλλουν και αντι αυτου λενε ότι δεν υπαρχει μια αληθινη θρησκεια αλλα πολλες αληθειες πλην την μια αληθεια την κατεχει ο ινδουισμος, στη μαχαμπχαρατα ιερο επος των ινδων ειναι γραμμενο «οτι υπάρχει, βρίσκεται μέσα σε αυτό το βιβλίο, ότι δεν βρίσκεται μέσα σε αυτό το βιβλίο, δεν υπάρχει» τι εννοει και πως να ερμηνευσομε ;; συγγνωμη για την πολυλογια, φιλικα εν παντι καιρω.

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #162 στις: 20/10/08, 20:15 »
@king mob

αφου γνωριζεις πολυ καλα τα αιτια του σχισματος θα μπορεις να αντιληφθεις κατω απο ποιες συνθηκες αυτο ελαβε χωρα... αλλα επισης και για ποιους θρηκευτικο πολιτικους λογους.... ποια ηταν, και ειναι αλλωστε, τα επιχειρηματα των καθολικων και γενικα τι πρεσβευουν... αν παρ ολα αυτα πιστευεις πως το καθολικο δογμα δεν ειναι μια διαστρευλωση του ορθοδοξου τοτε τι να πω....
επισης δε θα πρεπει να ξεχασεις που υπηρξε μεσαιωνας, που υπηρξαν ιερες εξετασεις και τα λοιπα και τα λοιπα....
το ορθοδοξο δογμα δεν εχει υποστει αλλαγες μετα την τελευταια οικουμενικη συνοδο.... αν μου βρεις εστω και μια σε παρακαλω να την παραθεσεις....
ακομα για το αν ο χριστιανισμος ειναι αιρεση του ιουδαισμου, αυτα ειναι λογια του νιτσε αλλα και των γνωστικων του 2ου αιωνα τα οποια εχουν απαντηθει στις εκαστοτε συνοδους....
τελος το ορθο δογμα αν ειναι σχετικο ή οχι.... ε σε αυτο ή πιστευεις ή οχι.... αν οχι δε πιστευω πως μπορεις να κανεις θεολογια δηλαδη να εκφερεις επιστημονικο λογο πανω στα θρησκευτικα θεματα....


anyway πιστευω βγαινουμε offtopic και απο μερους δε συνεχιζει το θεμα.... το ολο θεμα το παρακολουθω απο τοτε που επαναφερθηκε και συμφωνω σχεδον απολυτα με τις ιδεες του freemind ...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/08, 20:21 από Neikos »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #163 στις: 20/10/08, 21:41 »
@king mob


τελος το ορθο δογμα αν ειναι σχετικο ή οχι.... ε σε αυτο ή πιστευεις ή οχι.... αν οχι δε πιστευω πως μπορεις να κανεις θεολογια δηλαδη να εκφερεις επιστημονικο λογο πανω στα θρησκευτικα θεματα....



Γιατι δεν μπορω να εκφερω επιστημονικο λογο πανω σε θρησκευτικα θεματα αν δεν πιστευω? Δηλαδη για να γινεις θεολογος απαραιτητη προυποθεση ειναι να πιστευεις σε καποιο δογμα και κατ επεκτασιν να ασχοληθεις αποκλειστικα με αυτο? Πιστευω πως ο καθενας μπορει να μελετησει και εαν μελετησει επαρκως να εκφερει και μια επιστημονικη αποψη για τα πραγματα που κατα την γνωμη μου θα ειναι σαφως αντικειμενικοτερη απο αυτην του απλου πιστου. Ουτως η αλλως καλως ή κακως σε ζητηματα πιστης μπλεκονται και ιστορικα θεματα. Και το Χ.Ο. δογμα εχει διαμορφωθει μεσα απο συνοδους στις οποιες ερμηνευτηκαν και κατοχυρωθηκαν τα ιερα κειμενα του χριστιανισμου. Κανενας δεν μπορει να μας βεβαιωσει απολυτα οτι οντως αυτοι οι ανθρωποι ερμηνευσαν σωστα τα πραγματα, δεν εχουμε δηλαδη απευθειας τον λογο του Ιησου αλλα ενα διαμορφωμενο πιστευω μεσα απο ιερες συνοδους. Τελος παντων εφοσον ειμαστε off topic ας σταματησουμε εδω την συζητηση επ αυτου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #164 στις: 20/10/08, 21:54 »
Διεγραφησαν τα ασχετα μηνυματα. Και παρακαλω να μεινουμε πανω στο θεμα και να αφησουν τις εξυπναδες καποιοι..

Αρη, μην αρχισουμε να παιζουμε με τις λεξεις, γιατι ξερεις πως δεν θα καταληξουμε πουθενα.

Ο δογματισμος προηλθε αργοτερα και το ξερεις πολυ καλα πως πριν απο αυτον, οι Πρωτοχριστιανοι πιστευαν στη θεανθρωπινη φυση του Χριστου. Δεν χρειαστηκε κανενας επισκοπος και "σοφος" για να το δημιουργησει απο το πουθενα!

Εσυ αμφισβητεις παντα την ιδια τη θρησκεια..Νομιζεις πως εχεις το δικαιωμα να συμμετεχεις σε μια συζητηση που αφορα αποκλειστικα αυτην? :/ Μια σκεψη ειναι μονο, αλλα επειδη εισαι εξυπνος μπορεις να κανεις μια εμβαθυνση σε αυτην.

Δεν παιζω με τις λεξεις.

Οι Μαρτυρες του Ιεχωβα ειναι αιρεση! Οποιος εχει προβλημα, ας τους πει και θρησκεια. Ομως παραμενουν αιρεση. Δημιουργηθηκαν πριν περιπου 200 χρονια και δεν ανακατευτηκε κανεις θεανθρωπος και καμια συνοδος για να δημιουργησουν τη φιλοσοφια τους. Στηριχτηκαν πανω στο Χριστιανισμο κι ετσι αναπτυχθηκαν.

Επαναλαμβανω..Λιγη μελετη δεν θα βλαψει πανω στο θεμα..Γιατι αν μιλαμε ολοι μαζι χωρις να καταλαβαινουμε σε τι σημαντικο θεμα συμμετεχουμε, να το κανουμε "Πειτε ο,τι θελετε περι θρησκειας" για να περναμε καλα.

Ουτε η ελευθερια του Νικου περιοριστηκε, ουτε η δικια μας! Αν ανησυχειτε γι'αυτο, παντα ειναι ελευθερος να τελειωσει τη συζητηση. Αρκει να το πει.

Αν θελετε να κανετε μπαχαλο τη συζητηση με ορολογιες, φιλοσοφιες εκτος θεματος και "επιστημονικες προσεγγισεις" που απο πριν εχουν μια πορεια ( απιστια ), καλως..Αλλα οχι σε αυτο το θεμα!

Ευχαριστω.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/08, 21:56 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #165 στις: 20/10/08, 22:13 »
Ok εγω απλα ρωτησα αν θεωρεις εσυ τον καθολικισμο αιρεση. Απο κει και περα εγινε μια αλλη συζητηση με τον neiko. Εκλεισε το ζητημα εφοσον ειναι ασχετο με το υπολοιπον θεμα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #166 στις: 21/10/08, 00:40 »
Για να ξεκαθαρίσω την θέση μου και να μη μου προσάπτετε χαρακτηρισμούς: "δικηγόρος του Νίκου" ή "μπαχαλοποιητής της συζήτησης" να πω ότι δεν είχα καμία τέτοια διάθεση, απλά λέω ότι ο καθένας βλέπει τα πράγματα από την δική του πλευρά (υποστηρίζει την δική του θρησκεία) και δεν πρόκειται να καταφέρει τίποτα προσπαθώντας να πείσει τον άλλον για τα πιστεύω του (υπήρξε φορά που κάποιος άγνωστος, σας άλλαξε γνώμη για κάτι τόσο σοβαρό; μέσω ιντερνετ; )

Πώς μπορεί ένας αντικειμενικός κριτής (κάποιος που είναι έξω από όλες τις θρησκείες, ή μέσα σε όλες) να πει ποια είναι η αληθινή θρησκεία; Είναι αδύνατον. Ο κάθε θρησκευόμενος όμως μπορεί να πει: η δική του θρησκεία είναι η αληθινή. Συμπέρασμα, όλες οι θρησκείες είναι αληθινές, αρκεί να έχουν κάποιους που τις πιστεύουν.
(Και πουθενά δεν υπονοώ κάτι για τα δικά μου πιστεύω)

Δεν χρειάζεται να ανάβουν τα αίματα και να χαλάμε τις καρδιές μας. Αποχωρώ από την συζήτηση γιατί δεν έχω τίποτε άλλο να προσθέσω. Αν κρίνεται σκόπιμο, ας διαχωριστούν τα μηνύματα εκτός θέματος και ας συγχωνευθούν με κάποια από τις αρκετές υπάρχουσες συζητήσεις περί θρησκειών.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #167 στις: 21/10/08, 01:00 »
αγαπητε Βασιλη αντικειμενικο κριτη δεν θα βρεις, δικαιο κριτη θα βρεις, για να πεισθουν δυο ανθρωποι μεταξυ τους, πρεπει να αναπτυχθει φιλικο πνευμα ειλικρινειας και εργασια πνευματικη, στο ιντερνετ δεν ειναι δυνατον να υπαρχουν τετοια πραγματα, απλα γινεται μια συζητηση αποσπασματικη που ωστοσο μπορει να περιεχει καποιες απαντησεις, αρκει να παρακολουθει κανεις με ενδειαφερον το θεμα, δεν σε καταλαβαινω πως την εχεις δει και λες οτι αποχωρεις, αλλα δεν μου πεφτει και πολυς λογος.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #168 στις: 21/10/08, 01:11 »
Δεν αναψαν τα αιματα ομως με τον Νικο..Δυο τρεις ερωτησεις πανω σε ασαφειες που προυπηρχαν τεθηκαν! Τιποτα παραπανω.

Απλως, πρεπει να γινει κατανοητο πως η λεξη αιρεση, δεν συνδυαζεται με ασχημες εντυπωσεις. Εχει το δικαιωμα να πιστεψει ο,τι θελει, οπως και να υπερασπιστει αυτο που πιστευει οπως θελει!

Ομως, δεν πρεπει να συγχεουμε τις λεξεις και τους ορισμους. Υπαρχει ενας λογος που οι Μαρτυρες του Ιεχωβα χαρακτηριζονται ως Αιρετικοι, ενω οι Μουσουλμανοι θεωρουνται αλλοθρησκοι ;)

Οπως ειπα πιο πριν, ειναι βαθια θεματα, που ακομα και μια λεξη μπορει να μετατρεψει ολοκληρη προταση σε κατι αλλο ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #169 στις: 21/10/08, 01:15 »
Μα, analogio, σε θεματα θρησκειας δεν προκειται "να πεισθουν δυο ανθρωποι μεταξυ τους", αυτο προσπαθω να πω τοση ωρα.
Δηλωσα οτι δεν θελω να συνεχισω γιατι ειπα οτι ειχα να πω, μια απλη παρατηρηση επι των τεκταινομενων, και δεν θελω να εξελιχθει σε μια εκτος θεματος συζητηση. Δεν κρυβεται τιποτε αλλο πισω απο αυτην την κινηση.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #170 στις: 21/10/08, 02:36 »
Ενταξει δεν λεω οτι δεν ειναι ετσι, να πεισθουν υπο την εννοια οτι θα αλλαξουν θρησκεια και πιστευω, εαν μπορει να γινη κατι τετοιο, σιγουρα δεν μπορει να γινη απο την μια μερα στην αλλη, στην καλυτερη περιπτωση μπορει να γινη προσεγγιση αποψεων για να καταδειχθουν διαφορες και ομοιοτητες, αυτο ειναι χρησιμη εργασια, μια σωστη και επιμελημενη αντιπαραθεση δημιουργει ευκαιριες που μπορεις να εκμεταλευτεις καταλληλως για να γνωρισης καλυτερα το ουσιαστικο περιεχομενο των δικων σου πιστευω, οπως απο μια ξενη γλωσσα μπορεις να εμβαθυνεις καλυτερα στην μητρικη, στο παρον θεμα δεν νομιζω οτι εχει ξεφυγει κανεις, ολοι εχουν επιδειξει αυτοπειθαρχια και ανοχη και υπαρχει γενικα ενα νοικοκυρεμα στις εκφρασεις, τι αλλο να πω, ειναι και θεμα τι κεφια εχει ο καθενας για συζητηση, κι αυτο παιζει σημαντικο ρολο.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #171 στις: 21/10/08, 11:22 »
Μια ασχετη παρατηρηση..ολες οι αιρεσεις εχουν ενα μονο σκοπο το κεφαλαιο..δλδ το χρημα....(δεν ειμαι θρησκευτικο αλλα δε νομιζω να κανω λαθος..αν ναι διορθωστε με..)
Αλλα και απο θρησκειες δεν βλεπω καμια διαφορα...το μονο που τους νοιαζει ειναι το χρημα....
θα μου πειτε γενικο αλλα αν σκεφτω την περιουσια των χ.ο. και την περιουσα των καθολικων....φαινεται γενικολογιες αλλα αν σκεφτει καποιος οτι δεν εχει εστω και την παραμικρη βαση αυτη η παρατηρηση θα εθελοτυφλει...δεν μιλαω για την πιστη κανενος μιλαω για τις εκκλησιες καποιων...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #172 στις: 21/10/08, 12:48 »
Η διαφορα ομως Amylo ειναι πως ενω η Εκκλησια αποτελει την ανθρωπινη κοινωνια του Χριστιανισμου ( δηλαδη το δογμα δεν υποστηριζει το χρηματισμο, οποτε ειναι κατακριτεα η συμπεριφορα των ιερεων ), σε διαφορες αιρεσεις τιθεται ως αυτοσκοπος το χρημα ( εχοντας ενα χαλαρο δεσμο με το δογμα ).

Ειναι αρκετα περιπλοκο, ομως η νοοτροπια των περισσοτερων αιρεσεων δεν ειναι απλως το χρημα, αλλα η πνευματικη υποδουλωση των πιστων τους.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #173 στις: 21/10/08, 12:51 »
Η διαφορα ομως Amylo ειναι πως ενω η Εκκλησια αποτελει την ανθρωπινη κοινωνια του Χριστιανισμου ( δηλαδη το δογμα δεν υποστηριζει το χρηματισμο, οποτε ειναι κατακριτεα η συμπεριφορα των ιερεων ), σε διαφορες αιρεσεις τιθεται ως αυτοσκοπος το χρημα ( εχοντας ενα χαλαρο δεσμο με το δογμα ).
αχα..δεν διαφωνω...
Ειναι αρκετα περιπλοκο, ομως η νοοτροπια των περισσοτερων αιρεσεων δεν ειναι απλως το χρημα, αλλα η πνευματικη υποδουλωση των πιστων τους.
τςςς... ;D...νομιζω οτι η υποδουλωση γινεται καθαρα για πρακτικους λογους..δλδ για να ψυχανεμιστουν τις πιθανες αντιστασεις των "πιστων"...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #174 στις: 21/10/08, 13:10 »
Συμφωνω με το τελευταιο..Μιας και ο απωτερος σκοπος ειναι να εχουν μια ταξη πιστων αρκετα δυνατη για να πετυχουν οποιοδηποτε σκοπο θελουν
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher