Αποστολέας Θέμα: esp horizon  (Αναγνώστηκε 42781 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #100 στις: 21/07/09, 14:41 »
   Θέλω να αυτοκτονήσω... Δεν πρόλαβα να την πάρω την κιθάρα και να τι της έκανα...(http://i378.photobucket.com/albums/oo223/EmppuEspVuorinen/png-1.png?t=1248175322) Την είχα αφήσει στο κρεβάτι για λίγο και όταν την σήκωσα δεν υπολόγισα σωστά την απόσταση... Δεν το πιστεύω, αν είναι δυνατόν... Την πρόσεχα υπερβολικά πολύ  :'(... Προτείνεται αν μπορείτε καμιά λύση γιατί με βλέπω να πηδάω από το παράθυρο...



Aς μην γινομαστε υπερβολικοι... Εκει που χτυπησες την κιθαρα σου ειναι απο τα πιο κλασσικα σημεια που χτυπιουνται μεσα στον χρονο οι κιθαρες, ειδικα οσες εχουν μυτερο headstock. Αλλα σημεια ειναι αντιστοιχα μυτερα στο σωμα της κιθαρας (βλεπε σε explorer, V type κτλ).
Δεν επαθε τπτ η κιθαρα, απλα αγνοησε το, ή στην χειροτερη αν δεν μπορεις δοκιμασε να το καλυψεις με λιγο ισως μανο (για τα νυχια ετσι δεν το λενε;) ή με κανα μαρκαδορακι στο αντιστοιχο χρωμα που θες. Να την επισκευασεις δε θα το συνιστουσα (κυριως για οικονομικους λογους) μιας και μιλαμε για αστειο χτυπημα...
Χαλαρωσε... Η κιθαρα εχει να παθει πολυ χειροτερα στο μελλον αν συνεχισεις να την χρησιμοποιεις και οχι απλα να την εχεις και να την κοιτας... Δες το σαν relicαρισμα αλλα οχι σαν αυτα που μερικοι κανουν βλακωδως επιτηδες...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #101 στις: 21/07/09, 16:51 »
Εισαι λιγο υπερβολικος!!! Οχι και να αυτοκτονησεις!
Εγω ετσι οπως το ειπες νομιζα οτι θα χες σπασει κανα μπρατσο!
Calm down δεν εγινε και τιποτα. ::)


Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #102 στις: 22/07/09, 00:00 »
    :-\ Ίσως και να είμαι λίγο υπερβολικός... Για να ξεχάσω το χτύπημα, έβαλα κάποιες φωτογραφίες της... Τι απίστευτη κιθάρα που είναι...  :shy ... Και σας ευχαριστώ όλους που με βοηθήσατε στο θέμα αυτό!

     -->     1   2   3   4   5   6   7

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #103 στις: 22/07/09, 11:31 »
Τελεια κιθαρα και ωραιες φωτο!! :up


Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #104 στις: 23/07/09, 08:30 »
μη τρελενεσε φιλε!!
 :Dπαντα τα χτυπηματακια μας ξενερωνουν...αλλα μπορεις να το δεις σαν...φυσικο επακολου8ο.
Καθως μεγαλωνουμε κ εμεις κ γεμιζουμε ριτιδες..ετσι και τα οργανακια μοας αποκτανε τις φθορες τους  ;)!!!!

Καλα παιξιματα

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #105 στις: 24/07/09, 13:59 »
   Ευχαριστώ πολύ :up. Α, να ρωτήσω κάτι σχετικά με το tremolo: Είναι φυσικό τώρα τις τελευταίες μέρες να τρίζει ελάχιστα, στο πιο κάτω σημείο από εκεί που βιδώνει. Λογικά μπορεί να θέλει κάτι σαν γράσο, αλλά δεν μπορώ να πειραματιστώ... Σας έχει τύχει εσάς;
Για να γίνω πιο συγκεκριμένος αν δεν είναι βιδωμένο εντελώς δεν τρίζει καθόλου. Όταν το βιδώνω (Σφίγγω) σε σημείο που να μένει σταθερό σε όποια θέση και να το βάλλω, τότε αν το γυρίσω προς τη αντίθετη φορά των δεικτών του ρολογιού τότε μόνο τρίζει και όχι πάντα...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: esp horizon
« Απάντηση #106 στις: 24/07/09, 18:21 »
να φανταστω οτι το τριξιμο δεν περναει στον ενισχυτη και ουτε επηρεαζει την λειτουργικοτητα του, ή ισχυει κατι απο τα δυο?
Πως σου φαινεται το μπρατσο της κιθαρας, πολυ καλο ε?  8)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #107 στις: 25/07/09, 00:28 »
να φανταστω οτι το τριξιμο δεν περναει στον ενισχυτη και ουτε επηρεαζει την λειτουργικοτητα του, ή ισχυει κατι απο τα δυο?
Πως σου φαινεται το μπρατσο της κιθαρας, πολυ καλο ε?  8)
   Για την μπάρα στο tremolo λέω, στο σημείο που βιδώνει, λογικά λόγο πίεσης της μπάρας μέσα στην 'τρύπα' προκαλείται το λίγο τρίξιμο, και ο θόρυβος στο τρίξιμο περνάει από το μαγνήτη σαν θόρυβος, αλλά δεν γίνεται πάντα αυτό (Το παράλογο είναι πως εάν γυρίσω την μπάρα με φορά τους δείκτες του ρολογιού δεν κάνει ποτέ θόρυβο, αλλά μόνο με αντίστροφη φορά) . Πιστεύω πως αυτός ο θόρυβος έρχεται από το μέρος της σπείρας, δεν μπορώ να πω με σιγουριά.

   Τα λόγια είναι περιττά Jezus, το μπράτσο, και όχι μόνο αυτό, είναι σκέτο έργο τέχνης. Γι' αυτό το λόγο φρίκαρα όταν ίσα ίσα που ξύστηκε η μύτη του καβαλάρη (Τώρα που το ξαναβλέπω το σημάδι ίσα που φαίνεται, σαν να επουλώνεται η πληγή...  0:) ).  Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως αυτή η κιθάρα είναι ακριβώς πίσω μου... Νομίζω ότι θα γυρίσω να την δω και δεν θα υπάρχει  :-\

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #108 στις: 25/07/09, 01:52 »
Παράθεση
Για την μπάρα στο tremolo λέω, στο σημείο που βιδώνει, λογικά λόγο πίεσης της μπάρας μέσα στην 'τρύπα' προκαλείται το λίγο τρίξιμο, και ο θόρυβος στο τρίξιμο περνάει από το μαγνήτη σαν θόρυβος, αλλά δεν γίνεται πάντα αυτό (Το παράλογο είναι πως εάν γυρίσω την μπάρα με φορά τους δείκτες του ρολογιού δεν κάνει ποτέ θόρυβο, αλλά μόνο με αντίστροφη φορά) . Πιστεύω πως αυτός ο θόρυβος έρχεται από το μέρος της σπείρας, δεν μπορώ να πω με σιγουριά.

φυσιολογικό είναι. να υποθέσω οτι "ξαπλώνεις" προς τα πίσω όταν παίζεις καθιστός ή στο κάνει και όρθιος ?

καλορίζικη, κούκλα είναι
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #109 στις: 25/07/09, 11:26 »
φυσιολογικό είναι. να υποθέσω οτι "ξαπλώνεις" προς τα πίσω όταν παίζεις καθιστός ή στο κάνει και όρθιος ?
   Και καθιστός και όρθιος, όπου και στις 2 αυτές περιπτώσεις η κιθάρα βρίσκεται 'κάθετα' με το πάτωμα, δεν υπάρχει κλίση.

καλορίζικη, κούκλα είναι
   Ναι ρε συ!  :up

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #110 στις: 06/09/09, 03:19 »
   Α, να ρωτήσω κάτι, πως μπορώ να αφαιρέσω το volume knob στην κιθάρα ώστε να μπορώ να το σφίξω λίγο παραπάνω? Στην παλιά μου κιθάρα μπορούσες να το τραβήξεις προς τα έξω, η horizon όμως έχει βίδα κάθετη στα knobs. Προσπάθησα να βγάλω τις βίδες αλλά δεν γυρνάνε καθόλου. Επίσης δεν γνωρίζω εάν είναι το ξεβίδωμα δεξιά ή αριστερά των δεικτών του ρολογιού (δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα).

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: esp horizon
« Απάντηση #111 στις: 06/09/09, 04:09 »
Συνηθως ειναι αλενοβιδες αυτες που κρατανε το κουμπι πανω στο ποτεσιομετρο, και τις ξεβιδωνεις αντιθετα απο τη φορα του ρολογιου.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #112 στις: 06/09/09, 14:09 »
Συνηθως ειναι αλενοβιδες αυτες που κρατανε το κουμπι πανω στο ποτεσιομετρο, και τις ξεβιδωνεις αντιθετα απο τη φορα του ρολογιου.
   Ευχαριστώ είναι τέλειο τώρα :up

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #113 στις: 16/09/09, 18:26 »
    :-\ Ίσως και να είμαι λίγο υπερβολικός... Για να ξεχάσω το χτύπημα, έβαλα κάποιες φωτογραφίες της... Τι απίστευτη κιθάρα που είναι...  :shy ... Και σας ευχαριστώ όλους που με βοηθήσατε στο θέμα αυτό!

     -->     1   2   3   4   5   6   7

aaaaaaaargghhhhhhh θελω και εγω μια τετοια !!#@#@$%$^&%^&*&(&)&*()
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #114 στις: 16/09/09, 19:24 »
Δε με πολυτρελαινει...
Μου φερνει πολυ στη Kramer Stagemaster...νομιζω η κατασκευη της εκει στηριχτηκε και οχι σε τζακσον...(Αι λαικ κραμερ)

Οπως και να'χει μεγειες φιλε...!!!!
Καλοπαιχτη!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #115 στις: 16/09/09, 20:16 »
Δε με πολυτρελαινει...
Μου φερνει πολυ στη Kramer Stagemaster...
Να τα λεμε αυτα..
Οταν εκλεισε η Κραμερ το '90 απλα η ESP εκμεταλευτηκε την τεχνογνωσια κ της καλες σχεσεις με την γνωστη εταιρια απο το N.Jersey(η "ασημη" τοτε ESP εφτιαχνε ηδη necks,bodies για την Κραμερ) κ εκανε copy paste πολλα γνωστα κομματια της Κραμερ (StageMaster=Horizon # ProAxe=MII Deluxe κ αλλα)


Παντως η ESP σε αντιθεση με την "μητερα" Κραμερ,γιγαντωθηκε,επενδυσε σωστα κ σημερα ειναι η no1 εταιρια σε πωλησεις παγκσμιως(LTD)

Kαλοπαιχτη φιλε μου,ειναι εξαιρετικη κιθαρα,keeper που λενε   :)

Photo
Η δικη μου Kramer ProAxe '89






« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/09, 20:18 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #116 στις: 16/09/09, 20:49 »
KDee για ριξε μια ματια εδω. H robin εφτιαχνε τετοιες κιθαρες απο το 80κατι. Το 90κατι ειχαν κλεισει συμφωνιες να συνχωνευτουν με την ESP αλλα τελικα δεν εγινε. Παρολαυτα πολλα parts τοτε για τις  Robin τα κατασκευαζε η ESP
Το σχημα κατ'εμε ειναι καθαρο horizon πολυ πριν τις λανσαρει η ESP...
Aκομα κλαιω που την εδωσα. Και για ενα κομματι ψωμι. Ξυριζε το οργανο...

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #117 στις: 16/09/09, 21:35 »
   Πραγματικά δεν γνωρίζω από που προέρχεται το σχήμα της Horizon, αλλά μπορώ να πω ότι τα νερά του ξύλου της δεν τα έχω δει ούτε σε Kramer (ούτε σε Jackson προφανώς). Καθώς επίσης, αρκετά σημαντικός παράγοντας που της δίνει πολύ παραπάνω καλαισθησία είναι τα Οffset Βlock Ιnlays της. Δεν έχω τύχει να τα δω με συνδυασμό έβενης ταστιέρας, και γενικότερα δεν τα έχω δει σε άλλη κιθάρα.

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #118 στις: 16/09/09, 22:25 »
KDee για ριξε μια ματια εδω. H robin εφτιαχνε τετοιες κιθαρες απο το 80κατι. Το 90κατι ειχαν κλεισει συμφωνιες να συνχωνευτουν με την ESP αλλα τελικα δεν εγινε. Παρολαυτα πολλα parts τοτε για τις  Robin τα κατασκευαζε η ESP
Το σχημα κατ'εμε ειναι καθαρο horizon πολυ πριν τις λανσαρει η ESP...
Aκομα κλαιω που την εδωσα. Και για ενα κομματι ψωμι. Ξυριζε το οργανο...

Μα φυσικα η Robin(Houston based company) εφτιαχνε σχεδον ολα τα parts στην ESP,πραγματικα σουπερ οργανα.
Mην ξεχναμε οτι τοτε αυτο γινονταν με σκοπο οι Αμερικανικες εταιριες να περιορισουν τα εξοδα τους..Η ESP τοτε θεωρειτω "φθηνη" κ αξιοπιστη λυση..!!!
Οι Ιαπωνικες κιθαρες γενικοτερα δεν ειχαν ιδιαιτερα καλη φημη τοτε! ???


ΥΓ Eιχες τετοια κουκλα Medley κ την εδωσες?? Γιατι ρε'συ.. Στην Αμερικη αυτη την στιγμη γινονται συλλεκτικες.. Κατω απο 800$ δυσκολα βρισκεις σε τετοια κατασταση.

Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #119 στις: 16/09/09, 22:29 »
   Πραγματικά δεν γνωρίζω από που προέρχεται το σχήμα της Horizon, αλλά μπορώ να πω ότι τα νερά του ξύλου της δεν τα έχω δει ούτε σε Kramer (ούτε σε Jackson προφανώς).
Δεν θα διαφωνησω απλα πρεπει να επισημανω οτι αυτο εχει να κανει περισσοτερο με το τροπο βαφης παρα με την ποιοτητα ξυλων κτλ.
Την δεκαετια του 80 ηταν λιγο off τα transparent finishes  :)


Γουσταρω κ εγω πολυ ESP γενικοτερα  :)
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #120 στις: 17/09/09, 02:28 »
Ναι την ειχα μεχρι πριν μισο χρονο. Γενικα ειχα ενα κολλημα με 80ς superstrats και αυτη ηταν η καλυτερη που περασε απο τα χερια μου. Πραγματικα πολυ καλο οργανο.
Τωρα το χω ριξει στις lp και δεν με βλεπω να ξεκολαω με τπτ :P

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #121 στις: 29/11/09, 01:18 »
  Εδώ και περίπου ένα μήνα, είχα ξεχάσει να κουρδίσω την Horizon με αποτέλεσμα να έχω διαγράψει το βασικό γεγονός του κουρδίσματος κιθάρας. Ξαφνικά κάπου στις παιδικές μου αναμνήσεις, ήρθε και η -παλιά- ανάμνηση του κουρδίσματος. Μια παγερή ατμόσφαιρα δημιουργήθηκε τη στιγμή εκείνη. 'Για να κουρδίσουμε' είπα... Μετά από ένα τέταρτο έντονης σκέψης, θυμήθηκα ότι η πεταλιέρα έχει ηλεκτρονικό εσωτερικό κουρδιστήρι... :hmm παίρνω μια βαθιά ανάσα... κουρδίζω και τίποτα ... οι νότες στη θέση τους  :faint

Μιλάω σοβαρά παίζω κάθε μέρα χρησιμοποιώντας το Tremolo παραπάνω από φυσιολογικές συνθήκες. Ζω έναν εφιάλτη, ας με ξυπνήσει κάποιος . . .

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #122 στις: 29/11/09, 01:35 »
Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος αν θες...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #123 στις: 29/11/09, 01:36 »
Δεν καταλαβα τι εννοεις με το κουρδιζεις και τιποτα.
α)Προσπαθεις να κουρδισεις αλλα ο δεικτης του κουρδιστηριου δεν κουνιεται? (κακο)
β)Δεν χρειαζεται κουρδισμα γιατι δεν ξεκουρδισε καθολου? (καλο αλλα απιθανο για ενα μηνα με τρεμολο...)

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #124 στις: 29/11/09, 01:38 »
 Κουρδισμένη το λιγότερο πριν 3 βδομάδες και κάτι μέρες. Εννοώ δεν έχει ξεκουρδιστεί καθόλου... Καθόλου.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/06, 18:42
από Ommadawn
25 Απαντήσεις
11304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)
14 Απαντήσεις
6308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/09, 15:10
από Stinky
10 Απαντήσεις
4987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/09, 18:05
από Johnie Darko
0 Απαντήσεις
2665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/09, 14:22
από MetalHeart
0 Απαντήσεις
1920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/09, 11:00
από KOSTARAS75
8 Απαντήσεις
4018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/10, 22:22
από GEO_ZZZZ
2 Απαντήσεις
2294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 17:21
από KOSTARAS75
11 Απαντήσεις
7198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 16:31
από groovymood
11 Απαντήσεις
4486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/11, 15:28
από Stinky