Αποστολέας Θέμα: Boss DS-1 Keeley Mod  (Αναγνώστηκε 4006 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skipper37

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Boss DS-1 Keeley Mod
« στις: 14/02/11, 23:17 »
Γεια σας παιδια, θελω να αγορασω το γνωστο σε ολους Boss DS-1 αλλα σκεφτομαι να το μονταρω ο ιδιος συμφωνα με αυτες τις σελιδες:

http://www.robertkeeley.com/audio6l6/dstech.html
http://www.indyguitarist.com/mods_new/keeley-mods.pdf

που δειχνουν τις αλλαγες που εχει κανει ο Robert Keeley πανω του.
Αν εχει κανει κανεις κατι αναλογο και δουλεψε η ξερει κατι παραπανω ας μου δωσει μια ιδεα για το ποσο εφικτο ειναι γενικα να μονταρεις μονος σου ενα πεταλακι γιατι δε γνωριζω καθολου. :-\

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Boss DS-1 Keeley Mod
« Απάντηση #1 στις: 15/02/11, 10:08 »
Αν εχει κανει κανεις κατι αναλογο και δουλεψε η ξερει κατι παραπανω ας μου δωσει μια ιδεα για το ποσο εφικτο ειναι γενικα να μονταρεις μονος σου ενα πεταλακι γιατι δε γνωριζω καθολου. :-\

Σίγουρα χρειάζεσαι κάποια εμπειρία στο να δουλεύεις κολλητήρι και να μπορείς να κόβεις/ξεκολλάς εξαρτήματα.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται γνώση των ηλεκτρονικών, αν και βοηθάει, απλά θέλει πολύ προσοχή στις οδηγίες και πολύ προσοχή στην ταυτοποίηση των υλικών.
Από εργαλεία, δες εδώ τι είναι απαραίτητο (και τi προαιρετικό): Απαραίτητα και Προαιρετικά Εργαλεία

Πάντως εγώ θα σου προσφέρω δύο ακόμα ιδέες:

Πρώτον, εάν δεν έχεις κανακάνει κάτι τέτοιο, καλό είναι να πάρεις ένα έτοιμο κιτ με όλα τα υλικά και αναλυτικά τις οδηγίες, για να αποφύγεις λάθη και να έχεις ένα σίγουρο αποτέλεσμα.
Ρίξε μία ματιά εδώ:
http://www.monteallums.com/pedal_mods.html
..όπου έχουν 4 διαφορετικά ολοκληρωμένα Mod Kits για το DS-1.

Δεύτερον, εάν νοιώθεις ότι μπορείς να δουλέψεις κολλητήρι, πιστεύω ότι θα έκανες πολύ καλύτερη δουλειά με απείρως καλύτερο αποτέλεσμα εάν έπαιρνες ένα εξελιγμένο έτοιμο κιτ του DS-1 και το έφτιαχνες από την αρχή.
Ρίξε μία ματιά εδώ, που έχουν φτιάξει το DS-1 με πολύ καλύτερα υλικά, πάρα πολλές βελτιώσεις και επιπλέον ρυθμιστικά:
http://www.buildyourownclone.com/overdrive.html

Οι άνθρωποι και για τους πιο έμπειρους πουλάνε και το PCB σκέτο, που κάνει την όλη φάση εξαιρετικά προσιτή για κάποιον με λίγη εμπειρία!..

Αυτά τα κιτ της BYOC είναι πολύ καλά, με πλήρεις οδηγίες και μπορείς να δεις μερικά που έχουμε φτιάξει σε αυτό το thread:
Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/11, 10:11 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Boss DS-1 Keeley Mod
« Απάντηση #2 στις: 23/02/11, 17:10 »
βασικα mod σε ενα πεταλι κατα τη γνωμη μου θα κανεις σε ενα πεταλι που ηδη εχεις και δεν σε ικανοποιει πλεον!
το να παρεις μεταχειρισμενο ds 1 και να το σκαλιξεις ναι....αλλα του κουτιου οχι!θα τα δωσεις που θα τα δωσεις παρε κατι που θα σε καλυπτει απολυτα και αστο οπως ειναι!αργοτερα βλεπουμε! ;)

Αποσυνδεδεμένος skipper37

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boss DS-1 Keeley Mod
« Απάντηση #3 στις: 24/02/11, 12:44 »
Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια, ibanezbass μαλλον εχεις δικιο θα παρω κατι που μ αρεσει οπως ειναι για την ωρα και αργοτερα βλεπουμε, απ οτι καταλαβα θελει πολυ ψαξιμο αυτο το θεμα.

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Boss DS-1 Keeley Mod
« Απάντηση #4 στις: 24/02/11, 15:15 »
απ οτι καταλαβα θελει πολυ ψαξιμο αυτο το θεμα.
κοιταξε..οποισδηποτε μπορει να επεμβει οποιαδηποτε στιγμη...απλα αν κατι παει στραβα εκει θελει εμπειρια για να το βρεις! ;)

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Boss DS-1 Keeley Mod
« Απάντηση #5 στις: 05/03/11, 18:00 »
Αν ξερεις να δουλευεις κολλητηρι οπως ειπε και ο adr1anos και τσιμπιδακη για τα φρυδια εστω και λιγο τοτε ειναι πολυ ευκολο.
+ οτι το πεταλι ειναι εξαιρετικα φθηνο και μπορεις με 4-5 ευρω παραπανω να το εξελιξης φθανοντας το κυκλωμα στα ακρα του και να το μεταμορφωσεις ενα αρκετα αξιολογο πεταλι αντι του στοκ που ομολογουμενος δεν ειναι οτι καλυτερο (παντα γιατο δικο μου γουστο).
τα λινκ που παρεθεσες ειναι για το ιδιο mod του Keeley (ultra+eye) τα εκανα και δουλευουν οκ. σου δινω δυο λινκ με παρα πολλα mods για το συγκεκριμενο πεταλι που αν θες να το πας λιγο παραπερα που θα το κανουν ακρως ενδιαφερον στο αυτι σου πιστευω.

http://freestompboxes.org/members/5thumbs/Build%20Your%20Own%20DS-1%20Distortion.pdf

εκανα τα ultra/eye mod με την διαφορα οτι εβαλα διαφορετικες διοδους απο το original mod για διαφορετικο clipping και 2 on/on switch για να μπορω να επιλεγω stock mod/ultra/eye/ultra+eye mods. για τα δικα μου γουστα το bossακι απογειωθηκε! μολις βρω λιγο χρονο θα βρω και τα ολοκληρωμενα που προτεινει για να εχω μια πιο ολοκληρομενη αποψη. επισης εχω αλλο ενα ds-1 το οποιο θα δεχθει σιγα σιγα ολα τα υπολοιπα mods του λινκ ;D απλα και μονο για την περιεργια  και επειδη βαριεμαι να βγαινω για μπυρες.

http://www.diystompboxes.com/smfforum/index.php?topic=61035.0
ναι γινεται. δεν ειναι αναγκαιο μιας και τα boss λεγεται οτι εχουν καλο buffer. εγω το εκανα στο δικο μου με την μονη διαφορα οτι χρησημοποιησα την καλωδιωση που εχει ποσταρει ο adr1anos στο diy section του φορουμ και οτι το εβαλα το switch κατω απο το καπακι της μπαταριας για να μην το τρυπισω και δουλευει αψογα!

btw αν χρειαστεις βοηθεια και μπορω να σε βοηθησω ειμαι στην διαθεση σου ( δεν ειμαι εξπερ και την παλευω λιγο με τα ηλεκτρονικα αλλα επειδη εχω κανει αυτα τα mods ισωσ μπορω να σε βοηθεισω) :)
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος felixk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Boss DS-1 Keeley Mod
« Απάντηση #6 στις: 07/03/11, 15:50 »
Γεια σας παιδια, θελω να αγορασω το γνωστο σε ολους Boss DS-1 αλλα σκεφτομαι να το μονταρω ο ιδιος συμφωνα με αυτες τις σελιδες:

http://www.robertkeeley.com/audio6l6/dstech.html
http://www.indyguitarist.com/mods_new/keeley-mods.pdf

που δειχνουν τις αλλαγες που εχει κανει ο Robert Keeley πανω του.
Αν εχει κανει κανεις κατι αναλογο και δουλεψε η ξερει κατι παραπανω ας μου δωσει μια ιδεα για το ποσο εφικτο ειναι γενικα να μονταρεις μονος σου ενα πεταλακι γιατι δε γνωριζω καθολου. :-\

τι ειναι αυτο το keely mod και τι κανει στο πεταλι?

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Boss DS-1 Keeley Mod
« Απάντηση #7 στις: 07/03/11, 16:44 »


και αν βαλεις στο youtube : boss-ds-1 Keeley mod vs stock
                                            boss ds-1 mods

θα σου βγαλει και αλλα
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος skipper37

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boss DS-1 Keeley Mod
« Απάντηση #8 στις: 08/03/11, 20:16 »
Αν ξερεις να δουλευεις κολλητηρι οπως ειπε και ο adr1anos και τσιμπιδακη για τα φρυδια εστω και λιγο τοτε ειναι πολυ ευκολο.
+ οτι το πεταλι ειναι εξαιρετικα φθηνο και μπορεις με 4-5 ευρω παραπανω να το εξελιξης φθανοντας το κυκλωμα στα ακρα του και να το μεταμορφωσεις ενα αρκετα αξιολογο πεταλι αντι του στοκ που ομολογουμενος δεν ειναι οτι καλυτερο (παντα γιατο δικο μου γουστο).
τα λινκ που παρεθεσες ειναι για το ιδιο mod του Keeley (ultra+eye) τα εκανα και δουλευουν οκ. σου δινω δυο λινκ με παρα πολλα mods για το συγκεκριμενο πεταλι που αν θες να το πας λιγο παραπερα που θα το κανουν ακρως ενδιαφερον στο αυτι σου πιστευω.

http://freestompboxes.org/members/5thumbs/Build%20Your%20Own%20DS-1%20Distortion.pdf

εκανα τα ultra/eye mod με την διαφορα οτι εβαλα διαφορετικες διοδους απο το original mod για διαφορετικο clipping και 2 on/on switch για να μπορω να επιλεγω stock mod/ultra/eye/ultra+eye mods. για τα δικα μου γουστα το bossακι απογειωθηκε! μολις βρω λιγο χρονο θα βρω και τα ολοκληρωμενα που προτεινει για να εχω μια πιο ολοκληρομενη αποψη. επισης εχω αλλο ενα ds-1 το οποιο θα δεχθει σιγα σιγα ολα τα υπολοιπα mods του λινκ ;D απλα και μονο για την περιεργια  και επειδη βαριεμαι να βγαινω για μπυρες.

http://www.diystompboxes.com/smfforum/index.php?topic=61035.0
ναι γινεται. δεν ειναι αναγκαιο μιας και τα boss λεγεται οτι εχουν καλο buffer. εγω το εκανα στο δικο μου με την μονη διαφορα οτι χρησημοποιησα την καλωδιωση που εχει ποσταρει ο adr1anos στο diy section του φορουμ και οτι το εβαλα το switch κατω απο το καπακι της μπαταριας για να μην το τρυπισω και δουλευει αψογα!

btw αν χρειαστεις βοηθεια και μπορω να σε βοηθησω ειμαι στην διαθεση σου ( δεν ειμαι εξπερ και την παλευω λιγο με τα ηλεκτρονικα αλλα επειδη εχω κανει αυτα τα mods ισωσ μπορω να σε βοηθεισω) :)


Σ ευχαριστω για τη βοηθεια φιλε θα λαβω υπ οψη αυτα που εγραψες οπως και των αλλων χρηστων που απαντησαν. Παντως υπαρχουν τοσες διαφορετικες και αντιθετες αποψεις για το συγκεκριμενο πεταλι που περισσοτερο σε μπερδευουν παρα σε βοηθουν, οποτε για να ξεμπερδευεις πας και το δοκιμαζεις με το δικο σου σετ κιθαρας-ενισχυτη οπως και οποιοδηποτε αλλο πεταλι. Απ το διαδικτυο διαβαζοντας και ακουγοντας καποια στιγμη νομιζα οτι το   αυθεντικο DS-1 δεν πιανει μια μπροστα στου Keeley η οτι γενικα ενα   μονταρισμενο ειναι οπωσδηποτε και καλυτερο και τελικα πηγα πριν λιγες μερες και το δοκιμασα με τον ενισχυτη μου (Vox AC4TV) και ακουγοταν πολυ καλα οποτε αν το παρω τελικα δε νομιζω να το τροποποιησω, ισως στο μελλον!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Boss DS-1 Keeley Mod
« Απάντηση #9 στις: 08/03/11, 21:59 »
.. τελικα πηγα πριν λιγες μερες και το δοκιμασα με τον ενισχυτη μου (Vox AC4TV) και ακουγοταν πολυ καλα οποτε αν το παρω τελικα δε νομιζω να το τροποποιησω, ισως στο μελλον!
Πάντως δοκίμασε και μερικά άλλα, πριν δώσεις τα λεφτά σου, για να αποκτήσεις λίγη εμπειρία, διότι εάν σου άρεσε αυτό, με άλλα θα πάθεις πλάκα..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
6322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 19:19
από PlusYeaR
1 Απαντήσεις
2058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/09, 16:39
από RORY GALLAGHER
2 Απαντήσεις
2198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/09, 15:59
από teo_gp
BOSS GT-6B

Ξεκίνησε από Eagle Of Kamelot Μπάσο

5 Απαντήσεις
3441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 16:55
από Eagle Of Kamelot
boss ds-1

Ξεκίνησε από valex_van_halen Εφέ

17 Απαντήσεις
5871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/09, 12:56
από valex_van_halen
0 Απαντήσεις
1478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/10, 15:20
από jimmy 1916
5 Απαντήσεις
4107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/12, 19:10
από kkmspm (φλουτσ)
boss md2

Ξεκίνησε από antonisfender Εφέ

2 Απαντήσεις
2339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 17:56
από antonisfender
5 Απαντήσεις
2989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 22:03
από 2be
Boss fs6

Ξεκίνησε από ilias73 Εφέ

7 Απαντήσεις
3085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/10, 19:51
από hot_sauce (φλουτσ)