Αποστολέας Θέμα: Epiphone Valve Senior in youtube  (Αναγνώστηκε 4867 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Epiphone Valve Senior in youtube
« στις: 27/10/09, 23:11 »
Εμφανιστηκε τελικά μετα απο τοσα χρονια ο συγκεκριμενος ενισχυτης και οριστε το πρωτο video review sto youtube.



Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1016
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Epiphone Valve Senior in youtube
« Απάντηση #1 στις: 28/10/09, 01:15 »
Ωραίος, Crossroad!  :up Απ'ότι ξέρω πολύς κόσμος περίμενε τον συγκεκριμένο ενισχυτή, οπότε καλή κίνηση να ποστάρεις το βίντεο.
Τώρα, με κάθε επιφύλαξη, αφού πρόκειται για ένα και μοναδικό review:

1) Από άποψη ήχου, και ειδικά ευελιξίας, δεν εντυπωσιάστηκα. Δεν είδα να αλλάζει ιδιαίτερα ο ήχος με τα EQ, κάτι γίνεται με το presence αλλά ιδίως με την tele μου φάνηκε ότι τα knobs δεν αλλάζουν τίποτα.
2) Η ένταση μου φαίνεται πως δεν ανταποκρίνεται σε αυτό που έχει κανείς στο νου του ακούγοντας "20 Watt full tube". Δηλαδή, τη στιγμή που τερμάτισε gain και master, σκέφτηκα "πάει, σιγά μην άντεξε και έγραψε τίποτα η κάμερα σε αυτή την ένταση", αλλά ίσα που παραμόρφωνε. Εδώ στον 15άρη Laney LC-15R με το 10άρι ηχείο να τσιτώσεις gain και master έχεις πρόβλημα με τους γείτονες των γειτόνων.  :) Είναι άραγε αρκετά δυνατός για live;
3) Από features και value for money βέβαια, βγάζει εκτός συναγωνισμού αρκετούς άλλους της κατηγορίας. Spring reverb και standby switch πάντα χρήσιμα και προφανώς 235 Ευρώ το κεφάλι και 285 το combo είναι πολύ καλές τιμές (από thomann αυτές, by the way είναι in stock).

Νομίζω ότι πιθανόν να κερδίσει όσους δεν έχουν τα έξτρα 60-100 π.χ. για τον Blackheart Handsome Devil, αλλά δε με έπεισε.
Επιφυλάσσομαι φυσικά να τον ακούσω από κοντά.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Valve Senior in youtube
« Απάντηση #2 στις: 28/10/09, 01:40 »
Θα συμφωνησω με το Θεμο. Με βαση τα specs του τον περιμενα καπως καλυτερο.
Αλλα ελπιζω καποια στιγμη να τα ''πουμε'' και απο κοντα... ;) Ποιος ξερει ισως αλλαξω γνωμη.


Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Epiphone Valve Senior in youtube
« Απάντηση #3 στις: 28/10/09, 01:49 »
Ειναι το 1ο βιντεο review που εμφανιστηκε μετα απο τοσα χρονια συζητησεων και βλεπουμε τι ειναι επιτελους αυτος ο Valve Senior. Αυτα που εδειξε ο τυπος δεν αρκουν για μια καλη αποψη και δεν θα προτεινα σε καποιον να το παραγγειλει στα τυφλα πριν τον ακουσει απο κοντα ή εστω αν δεν γεμισει το youtube με πολλα κλιπακια.
Απο αποψη value for money ειναι αχτυπητος αφου με 285 € αποκτας εναν 20αρι combo με 5 λαμπες. Μακαρι να αξιζει, μιας και ενδιαφερομαι και εγω για εναν λαμπατο και φθηνο combo για το σπιτι.
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Valve Senior in youtube
« Απάντηση #4 στις: 28/10/09, 16:24 »
Ειναι το 1ο βιντεο review που εμφανιστηκε μετα απο τοσα χρονια συζητησεων και βλεπουμε τι ειναι επιτελους αυτος ο Valve Senior. Αυτα που εδειξε ο τυπος δεν αρκουν για μια καλη αποψη και δεν θα προτεινα σε καποιον να το παραγγειλει στα τυφλα πριν τον ακουσει απο κοντα ή εστω αν δεν γεμισει το youtube με πολλα κλιπακια.
Απο αποψη value for money ειναι αχτυπητος αφου με 285 € αποκτας εναν 20αρι combo με 5 λαμπες. Μακαρι να αξιζει, μιας και ενδιαφερομαι και εγω για εναν λαμπατο και φθηνο combo για το σπιτι.

Ριξε μια ματια, αν δεν το εχεις κανει ηδη, στο Handsome Devil της Blackheart (Crate).
Παιζει ως 7,15 watt και ειναι πολυδοκιμασμενος και αξιοπιστος.
Αν και πρεπει να περιμενουμε λιγο για το valve senior πριν αρχισουμε την κριτκη. Ειδικα σε ενισχυτες δεν τον εμπιστευομαι με τιποτα τον ''εσυ σωληνα''...


Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1016
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Epiphone Valve Senior in youtube
« Απάντηση #5 στις: 02/02/10, 14:16 »
Ένα bump για να ρωτήσω αν τυχόν τον έχει πετύχει κανείς Ελλάδα, γιατί η τιμή του κεφαλιού είναι πολύ δελεαστική...επίσης δε βρίσκω το βάρος της πουθενά.
http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Guitars/Tube-amp-heads/Epiphone-Valve-Senior-Head-18-Watt-Topteil/art-GIT0015172-000
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Epiphone Valve Senior in youtube
« Απάντηση #6 στις: 02/02/10, 17:23 »
Νομίζω ότι πιθανόν να κερδίσει όσους δεν έχουν τα έξτρα 60-100 π.χ. για τον Blackheart Handsome Devil, αλλά δε με έπεισε.


Πράγματι η τιμή είναι πολύ χαμηλή.
Όμως με τον Blackheart Handsome Devil έχουν ασχοληθεί αρκετοί κιτάδες και τον έχουν χρησιμοποιήσει σαν βάση για βελτιώσεις, γεγονός που λέει πολλά.
ΠΧ. από πολύ καλό προμηθευτή, υπάρχει ένα πολύ ιδιαίτερο mod με λίγα λεφτά, που κάνει τον ενισχυτή πολύ ευέλικτο.
Ρίξε μία ματιά, ίσως δείς ότι η διαφορά από τον Epiphone αξίζει τον κόπο, ειδικά αν δεν σε πείθει.
http://thetubestore.com/bmdapperdevil.html
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1016
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Epiphone Valve Senior in youtube
« Απάντηση #7 στις: 03/02/10, 01:07 »
O Valve Senior εννοούσα ότι δε με πείθει, τουλάχιστον σε αυτά τα review  :).
Τον Blackheart τον έχω ήδη  >:D αλλά σκέφτομαι να τον δώσω. Ένας λόγος είναι ότι στα λάιβ "ζορίζεται" λίγο να μείνει καθαρός, αλλά κυρίως επειδή τα 20 κιλά μου είναι κάπως πολλά για κουβάλημα (σε σχέση με τα 15 Watt του πάντα). Στο σπίτι φυσικά είναι μια χαρά.
Και αναρωτιέμαι πόσο πιο πολύ headroom να έχει ο Senior...επίσης το βάρος του δεν το έχω βρει πουθενά. 
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Valve Senior in youtube
« Απάντηση #8 στις: 18/05/10, 14:39 »
"Bump" και απο εμενα που παρασυρθηκα απο το να μη το χαρακτηρισω review του ρουλη και τον ξεγραψα.

Παρτε δυο σοβαρα review απο ανθρωπους που μαλλον το κανουν καλυτερα.



Ειδικα αυτο σε καλη καμπινα ξεχωριζει και εχοντας δει συγκριτικα ολα τα review στο συκεκριμενο "καναλι" (musikschmiedt) με πανακριβους ενισχυτες με κανει να αναρωτιεμαι αν οντως θα επρεπε να υπαρχουν μονοκαναλοι boutique ενισχυτες 3000 ευρω.

Kαι εδω επισης



Ηχογραφηση με 2 μικροφωνα.

Καμια σχεση με εκεινα τα ντεμο στην αρχη.

Αν τα εβλεπα στα τυφλα θα ελεγα καλος μικρος marshall χωρις να ειμαι και φανατικος της μαρκας (μαλλον το αντιθετο). Ωστοσο ακουγεται πολυ καλα για το συγκεκριμενο στυλ που πανω κατω και η blackheart κυνηγαει.

Προσωπικα θα προτιμουσα EL84 για λιγο πιο γεματα μεσαια, αν γινοταν αλλα και ετσι οπως ειναι ειναι παρα πολυ καλος.


Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Epiphone Valve Senior in youtube
« Απάντηση #9 στις: 18/05/10, 15:27 »
Πανω που νομιζα οτι αποσυρθηκε απο την αγορα, τον εφεραν επιτελους οι Αγγλοι αλλα ο Γερμανος πουλαει μονο την κεφαλή.

http://www.dv247.com/guitars/epiphone-valve-senior-ii-guitar-amplifier-combo--62733
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Valve Senior in youtube
« Απάντηση #10 στις: 18/05/10, 18:26 »
Ναι αλλα αυτος λεει valve senior II. Τι θα πει δυο, τι αλλαξαν/προσθεσαν και ελπιζω να μην πειραξαν την ηχαρα των video!

Αποσυνδεδεμένος sheraton

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Valve Senior in youtube
« Απάντηση #11 στις: 10/03/12, 22:39 »
Ξέρετε μήπως τι γίνεται με τον Valve Senior, διότι τον ψάχνω εδώ και καιρό αλλά δεν τον βρίσκω πουθενά, ούτε καν ebay! Απ'ότι έχω καταλάβει μάλλον για κάποιον περίεργο λόγο η Epiphone σταμάτησε τη παραγωγή του καλύτερου ίσως ενισχυτή που είχε βγάλει κατά την άποψή μου.
Αν κάποιος γνωρίζει τίποτα παραπάνω, καλοδεχούμενο.
Ο λόγος που ακόμα τον ψάχνω είναι γιατί κοιτάζω για τον πρώτο μου λαμπάτο, και ακουστικά είναι μακράν αυτός που μου ακούγεται καλύτερα στα αυτιά, συν η τιμή του που πρέπει να ήτανε πολύ ελκυστική!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
5981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
11 Απαντήσεις
4712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/08, 05:49
από cyclo
5 Απαντήσεις
3934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/08, 21:49
από GiorgosVolos
0 Απαντήσεις
1900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/08, 01:45
από Crossroad
2 Απαντήσεις
2887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 23:52
από profsokin
21 Απαντήσεις
6836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/09, 15:57
από groovymood
1 Απαντήσεις
1961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/09, 22:59
από GreekDudeCovers
2 Απαντήσεις
2875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/11, 15:40
από Ibanezακιας
23 Απαντήσεις
7083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/13, 22:18
από Jezus
4 Απαντήσεις
4533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/13, 20:45
από kkmspm (φλουτσ)