Αποστολέας Θέμα: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.  (Αναγνώστηκε 125215 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Omiloparmenos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • .::Omiloparmenos::.
    • Προφίλ
Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« στις: 31/07/02, 15:33 »
Geia sas paides!!!!
Kenourgios sto forum mas...loipon mou tin exei dwsei kai thelw na mathw kithara! de xerw pws egine auto...pantos opote akouw rock mousiki vgenw ektos elegxou! Thelw na mathw kithara...
Eseis ti tha protinate se kapio pou de xerei poses xordes exei i kithara??? Emena mou aresei i dinati mousiki kiriws alla de me xanalane kai apala tragoudia tou stil "Poula me - Pix Lax"...loipon??? Ti tha legate??? Pws na arxisw??? Ti tha xriastw?? Ti na koitaxw kai ti na prosexw??? Xerw oti iparxoun diafora idi kitharas...se sxesi me ta parapano ti tha mou protitane??
Sas euxaristw ek twn proterwn!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/03, 18:16 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
Τα ψάρια πήγαν στο σοφό ψάρι να τους πει τι είναι το νερό.
Τους είπε πως είναι ο βυθός και όλα όσα τους περιβάλλουν.
Όμως αυτά εξακολούθουσαν να είναι διψασμένα.
(Νασάφι)

Αποσυνδεδεμένος Χρήστοςς

  • Βενιαμίν
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Άντρας
  • The temple of the king
    • Προφίλ
    • Γ.Σ.Νίκαιας
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #1 στις: 31/07/02, 16:43 »
Η γνώμη μου είναι πως για έναν χρόνο τουλάχιστον θα πρέπει να κάνεις μαθήματα με έναν δάσκαλο για να σου μάθει κάποια βασικά πράγματα.Θα σου πρότεινα να αρχίσεις με κλασσική κιθάρα(μ'αυτήν αρχίζουν οι περισσότεροι) και στην συνέχεια άμα έχεις κάποιες γνώσεις από κλασσική θα μπορέσεις να παίξεις εύκολα και τα τρία άλλα είδη κιθάρας.Βασικά θες να παίζεις ακόρντα η μελωδία;
I close my eyes
only for a moment and the moments gone
all my dreams
pass before my eyes the curiosity.
"Dust in the wind"

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #2 στις: 31/07/02, 17:31 »
Loipon,

einai mia polu kalh idea to na matheis kithara, alla na to exeis upopshn sou pws, opws se ola, tha prepei na kourasteis gia na thn matheis.

Arxise me klassikh, bebaia ekei den tha bgaleis ton hxo ton sklhro, alla tha matheis tis baseis..kai meta blepeis. Pantws opwsdhpote theleis daskalo, kai kouragio gia proba, to shmanthko einai na thn kaneis kathhmerinos, estw kai gia ligo.

Dialexes, kai polu kala malista.

Vangelis
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #3 στις: 31/07/02, 22:16 »
θα συμφωνίσω πως για αυτη τη δουλεια θα χρειαστείς δάσκαλο στην αρχή. Απόφυγε τις μεθόδους, δεν δίνουν ολοκληρωμένη γνώση. Ο καλύτερος τεχνικά τρόπος να μάθεις κιθάρα είναι να δουλέψεις πολύ, μα πολύ την κλασσική. Έπειτα η ακουστική και η ηλεκτρική θα είναι αρκετά ευκολότερες. Αν όμως δεν διαθέτεις τον χρόνο και την υπομονή(άντρα θέλω τώρα τονε θέλω που λέμε ;D) κάνε ένα χρόνο κλασσική και ζήτα απ τον δάσκαλό σου να σου δείξει παράλληλα ακόρντα.    
    Μια κιθάρα γύρω στα 150-200 ευρώ είναι αρκετή, θα σου συνιστούσα από προσωπική πείρα μια Yamaha (κάτι μου λέε ότι θα την ακούσω γι' αυτό :P ) και βάλε λεφτά στην άκρη,να πάρεις ό,τι αποφασίσεις εσύ αργότερα.
Σ.σ.  χορδές έχε η κιθάρα  ;) ;D
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος christosl

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #4 στις: 01/08/02, 02:13 »
Λοιπον...Η πλεον ενδεδειγμενη αρχη ειναι να αγορασεις,αν δεν εχεις ηδη,μια κλασικη κιθαρα και να βρεις ενα δασκαλο,ουτως ωστε να μαθεις τα βασικα της κιθαρας.Θα πεις στο δασκαλο σου τι ακριβως σε ενδιαφερει να μαθεις και ποσο καιρο εισαι διατεθειμενος να σπαταλησεις(προσωπικα,εκανα 3 χρονια κλασικη κιθαρα,την οποια μισουσα αλλα δεν το μετανιωνω).Οταν παρεις καποια στοιχειωδη παιδεια,οσον αφορα το παιξιμο της κιθαρας,κανοντας μαθηματα κλασικης κιθαρας,και εν συνεχεια μαθεις τους ρυθμους και τα ακκορντα,μετα ειναι θεμα εξασκησης και ταλεντου.

Αποσυνδεδεμένος Stargazer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to rock, rock to live!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #5 στις: 01/08/02, 03:11 »
Pantos ena pragma pou kano ego kai sto proteino anepifylakta einai AFOU kaneis opoies askiseis sou zitoun sto odeio, META na vriskeis kapoies tablatures (afou mallon den tha gnorizeis akoma oles tis notes) 'h sygxordies kai na paizeis kommatia pou sou aresoun, diaskedazontas kai mathenontas! Giati i kithara einai pano apo ola ena meso diaskedasis  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #6 στις: 01/08/02, 09:09 »
Μα γιατι _πρεπει_ το παιδι να μαθει πρωτα κλασικη κιθαρα και μετα να παει σε ακουστικη/ηλεκτρικη; (αν εκει θελει να καταληξει) Τι θα του προσφερει η κλασικη; Αν θελει να μαθει να παιζει ροκακια, θα τον δυσκολεψει η κλασικη με το φαρδυ μπρατσο και το παιξιμο με τα δακτυλα και αργοτερα θα τον δυσκολεψει η μεταβαση σε συρματινες χορδες, σε λεπτοτερο μπρατσο, σε παιξιμο με πενα, καθως και η γενικοτερη τεχνικη παιξιματος της ηλεκτρικης κιθαρας και θα πρεπει να ξεχασει την τεχνικη που εμαθε στην κλασικη.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #7 στις: 01/08/02, 09:24 »
Θα συμφωνήσω εν μέρει με το Βασίλη.  Έχοντας προσωπική εμπειρία της μετάβασης από κλασσική σε ακουστική, πιστεύω πως απαιτείται χρόνος προκειμένου να συνηθίσεις τις διαφορές, ειδικά τις μεταλλικές χορδές που αποδεικνύονται ιδιαίτερα οδυνηρές στο ξεκίνημα.  Και όσον αφορά στη χρήση της πένας, εγώ είχα τόσο πολύ συνηθίσει να χρησιμοποιώ αποκλειστικά και μόνο τα δάχτυλά μου, ώστε η πένα μου φάνηκε σαν κάτι εντελώς ξένο.  Μέχρι και σήμερα την χρησιμοποιώ ελάχιστα γιατί μου φαίνεται πιο εύκολο να παίζω με τα δάχτυλα, ακόμα και όταν παίζω ηλεκτρική!
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #8 στις: 01/08/02, 20:14 »
Συμφωνώ με τον Βασίλη και τον Απόλλωνα .Αν εχει αποφασίσει τι κιθάρα του αρέσει ας ξεκινήσει με αυτή και μόνο .Καλό θα είναι η πρώτη κιθάρα που θα πάρει κάποιος αρχάριος να είναι σχετικά καλή για να τον βοηθάει περισσότερο και το όργανο στα πρώτα του βήματα ,που είναι πολύ κουραστικά και θέλουν υπομονή και επιμονή .
Καλή επιτυχία  

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #9 στις: 02/08/02, 00:24 »
katarxas ta paidi aexoun dikio !An sou aresoun ta dinata kommatia pigaine kateutheian se akoustiki giati me tin klasiki isws na to metaniwseis kiollas.An thes na matheis kithara gia ti parti sou tha elega na min pas se daskalo.De kserw ti tha oun kai ta alla paidia alla mporei na se ksenerwsei i oli fasi.Kata ti gnomi mou ena kalo biblio me akornta kai poli ipomoni tha sou aresoun kalitera.Eksaskise poli to auti sou.Poso xronon eisai?Oxi pos den tha se paroune sto odeio alla oso pio megalos eisai toso ligoteri oreksi gia deavasma  tha exeis.

Y.G.an vreis kapoion , oxi aparaitita daskalo na  sou deiksei ta vasika sta akornta tha se voithouse poli.I tamplatoura tha erthei meta apo ligo moni tis

Αποσυνδεδεμένος Omiloparmenos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • .::Omiloparmenos::.
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #10 στις: 02/08/02, 18:19 »
Thanks all  ;D
File danichro eimai 16aris...hehehe
Τα ψάρια πήγαν στο σοφό ψάρι να τους πει τι είναι το νερό.
Τους είπε πως είναι ο βυθός και όλα όσα τους περιβάλλουν.
Όμως αυτά εξακολούθουσαν να είναι διψασμένα.
(Νασάφι)

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #11 στις: 06/08/02, 00:52 »
an thes na pas se odeio pigaine.(min grapseis ta mathimata gia na matheis kithara...)

Αποσυνδεδεμένος iAnos...

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
  • ... μια μελωδία απρόσμενη που γίνεται δική σας ...
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #12 στις: 23/08/02, 22:05 »
Λοιπόν, φίλε ομιλοπαρμένε...
Ήτανε θυμάμαι 10 χρόνια πριν όταν ένα κρύο απογευματάκι μου άνοιξε την πόρτα η δασκάλα της κιθάρας (άγνωστη μέχρι τότε) και με έβαλε για πρώτη φορά να πάρω την κιθάρα στα χέρια μου.

Το σημαντικότερο, κατα τη γνώμη μου, κριτήριο για το τι θα πρέπει να κάνεις είναι η ΗΛΙΚΙΑ σου. Αν ήσουνα μικρότερος, όπως ήμουνα κι εγώ όταν άρχισα θα σου έλεγα να ακολουθήσεις αυτό που έκανα εγώ. Άρχισα με κλασική κιθάρα και κλασικά κομμάτια, θεωρία κτλ, πράγματα που οι περισσότεροι εδώ μέσα θεωρούν βαρετά και ξεπερασμένα. Μόνο κάποιος που επέμεινε και άντεξε όλα αυτά τα βαρετά ίσως χρόνια κλασικής κιθάρας και θεωρίας καταλαβαίνει την άξία τους. Και τώρα μπορώ να λέω με βεβαιότητα (κι όσοι κάνατε ότι κι εγώ υποστηρίξτε με), ότι δε μπορεί κανείς να πει ξέρω πραγματικά καλή κιθάρα χωρίς να έχει περάσει αυτά που σου περιγράφω. Όσο και να με δυσκόλεψαν, μου πρόσφεραν αφάνταστες γνώσεις και τώρα (όσο κι αν φαίνεται ότι ένα κλασικό κομμάτι διαφέρει από οποιοδήποτε ροκ τραγούδι), με βοηθούν να παίζω χωρίς καμία δυσκολία (σε κλασική, ακουστική, ηλεκτρακουστική, ηλεκτρική) και χωρίς να χρειάζεται να ακούω παραπάνω από μια φορά κάποιο κομάτι, αλλά και να γράφω δικά μου.

Η ηλικία σου όμως δε θα έλεγα ότι ευνοεί αυτή την πορεία.
Η γνώμη μου είναι να πας σε δάσκαλο ή ωδείο και να αρχίσεις με κλασική κιθάρα. Μάθε βασικές αρχές θεωρίας και κάποια κλασικά κομάτια. Δεν εννοώ για πολύ καιρό... 1, 2, 3 χρόνια το πολύ. Ύστερα θα μπορέσεις σιγά σιγά και με τη βοήθεια του δασκάλου να προχωρήσεις σε τραγούδια που σου αρέσουν και να τα παίξεις πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο που απλά πήρε μια μέρα την ακουστική κι άρχισε να τη γραντζουνάει...


Αυτά από μένα, τα συμπεράσματα και η απόφαση δική σου. Καλή συνέχεια.
"Το παραμύθι τέλειωσε, αρχίζει η ζωή, αχ να 'τανε η αλήθεια σου σαν ψέμα αληθινή..."

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #13 στις: 24/08/02, 13:16 »
Ιανέ, σαν να σε ακούω να αφηγείσαι τη ζωή μου ;D Πράγματι, κάποιοι ακολουθήσαμε τη δύκολη οδό, και τη χρονοβόρα, αυτό όμως αποδίδει.

Παράθεση
katarxas ta paidi aexoun dikio !An sou aresoun ta dinata kommatia pigaine kateutheian se akoustiki giati me tin klasiki isws na to metaniwseis kiollas.An thes na matheis kithara gia ti parti sou tha elega na min pas se daskalo.De kserw ti tha oun kai ta alla paidia alla mporei na se ksenerwsei i oli fasi.


Ακόμα και αν θέλεις να μάθεις για πάρτι σου, μην γελαστείς. Πηγαίνωντας στα τυφλά, χωρίς καθοδήγηση, θα κάνεις κακό στην τεχνική σου. Η κιθάρα μπορεί να σε απωθήσει στο μέλλον, να τη βαρεθείς, όμως μπορεί και να σε σαγηνέψει. Τότε, θα αποφασίσεις να τη μελετήσεις και να βελτιωθείς, αν όμως έχεις ξεκινήσει λάθος,τότε είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να φτάσεις σε κάποιο επίπεδο.

Αν σε ενδιαφέρει να παίζεις καλά τα τραγούδια που σ' αρέσουν πάρε για αρχή κλασσική, γιατί αν ξεκινήσεις με ακουστική και με πέννα, που είναι πιο εύκολη, δύσκολα θα μπορέσεις να μάθεις αρπισμούς, γλυστρίματα και άλλες τεχνικές που θα σου φανούν χρήσιμες. Η κλασσική στο αριστερό χέρι είναι πολύ ζόρικη σε σχέση με τις άλλης, όμως σαν αποτέλεσμα, όταν πάρεις ακουστική ή ηλεκτρική θα τη μάθεις ευκολότερα.....
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος iAnos...

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
  • ... μια μελωδία απρόσμενη που γίνεται δική σας ...
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #14 στις: 24/08/02, 13:39 »

Ιανέ, σαν να σε ακούω να αφηγείσαι τη ζωή μου ;D Πράγματι, κάποιοι ακολουθήσαμε τη δύκολη οδό, και τη χρονοβόρα, αυτό όμως αποδίδει.


Χαίρομαι που βρέθηκε και κάποιος να με υποστηρίξει, ευχαριστώ...!!!
;)  :D  ;D  :)

Πολύ σωστά τα όσα λες περί τεχνικής.
"Το παραμύθι τέλειωσε, αρχίζει η ζωή, αχ να 'τανε η αλήθεια σου σαν ψέμα αληθινή..."

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #15 στις: 24/08/02, 13:42 »
H εμπειρία μου σε σχέση με άτομα που παίζουν κιθάρα είναι ότι το 90% όσων μαθαίνουν κιθάρα ΔΕΝ έχουν περάσει από κανένα ωδείο κ δεν έχουν κάνει ούτε μια πληρωμένη ώρα μαθήματος......Εγώ προσωπιικά σε μικρότερη ηλικία είχα κάνει 2-3 χρόνια πιάνο (στο τέλος το παράτησα γιατί δε με τραβούσε πλέον) κ βασικά πράγματα θεωρίας μου έχουν μείνει αλλά δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησαν κ πολύ στην κιθάρα...
   Αυτό που χρειάζεται πιστεύω είναι υπομονή κ επιμονή....ο χρόνος που διαθέτεις στην κιθάρα κ το να ασχολείσαι με αυτό που πραγματικά σου αρέσει....Αν θέλεις  να παίζεις π.χ το "Stairway to Heaven" θά το βρεις σε tab ή θα στο δείξει κάποιος φίλος κ θα σπαταλήσεις ίσως κ ώρες για να το βγάλεις ολόκληρο (λέμε τώρα...) αλλά θα το κάνεις με πραγματική ευχαρίστηση γιατί θα είναι αυτό που πραγματικά θέλεις.Αν πάλι καταφύγεις στο ωδείο κ στην κλασική θα πρέπει να μάθεις πράγματα που δεν σε ενδιαφέρουν,που δεν τα ακούς κ που ίσως δεν σου αρέσουν....Πως μπορείς να πετύχεις κάτι όταν δεν το αγαπάς???
Η γνώμη μου είναι να πας κατευθέιαν σε αυτό που σε κάνει να θέλεις να παίξεις κιθάρα (όπως είπε κ ο Βασίλης) κ έτσι η ώρες που σποαταλάς μαζί της θα είναι πραγματική ευχαρίστηση! Μπορείς ακόμα να βασιστείς σε έναν πιο έμπειρο φίλο κ θα δεις ότι θα τα καταφέρεις!!!
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος iAnos...

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
  • ... μια μελωδία απρόσμενη που γίνεται δική σας ...
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #16 στις: 24/08/02, 17:06 »
Φίλε kostasd,

Είπα ότι τα χρόνια κλασικής κιθάρας και θεωρίας ήταν κάπως κουραστικά, για κάποιους ίσως βαρετά. ΔΕΝ είπα όμως ότι όταν έκανα αυτά τα μαθήματα δεν αγαπούσα αυτό που έκανα. Αντιθέτως, προσπαθούσα σκληρά (βλ. επιμονή και υπομονή, τα οποία εσύ αναφέρεις) έτσι ώστε να έχω ένα καλό αποτέλεσμα αλλά παρόλη την κούραση ΠΟΤΕ δεν έπαψα να αγαπώ αυτό που έκανα και να θέλω να το συνεχίσω.

Όπως είδες, δε συμβουλεύω τον ομιλοπαρμένο να ακολουθήσει τα δικά μου βήματα (κυρίως λόγω της ηλικίας του). Του λέω απλά να παρακολουθήσει κάποια μαθήματα 1, 2 χρόνια και παράλληλα να μαθαίνει και τα τραγούδια που του αρέσουν (πρώτα με τη βοήθεια δασκάλου και έπειτα μόνος του και με φίλους).
Έχω αυτή την άποψη απλά και μόνο λόγω της προσωπικής μου εμπειρίας. Τα χρόνια αυτά της κλασικής κιθάρας και θεωρίας ΔΕΝ πάνε χαμένα. Σε βοηθούν να αναπτύξεις και να τελειοποιήσεις την τεχνική σου, να δουλέψεις το αυτί σου, να μάθεις χωρίς καμιά δυσκολία να βγάζεις τα τραγούδια που σου αρέσουν και να γράφεις δικά σου.

Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι έχεις παρακολουθήσει μαθήματα πιάνου και θεωρίας και λες ότι δε σε βοήθησαν στην κιθάρα. Έκανα κι εγώ 3-4 χρόνια πιάνου και μπορώ να πω ότι στα διάφορα τραγούδια που βγάζω και παίζω τώρα στην κιθάρα, οι γνώσεις στο πιάνο με βοηθούν ακόμη περισσότερο κι από την κλασική κιθάρα και τη θεωρία.

Συμφωνώ μαζί σου: πρέπει αυτό που κάνεις να είναι κάτι που πραγματικά σου αρέσει και πρέπει οι ώρες που "σπαταλάς" μαζί με την κιθάρα σου να είναι ώρες πραγματικής ευχαρίστησης. Αυτό έκανα εγώ τόσα χρόνια και θα συνεχίσω να το κάνω για πολλά ακόμη...[/U]
"Το παραμύθι τέλειωσε, αρχίζει η ζωή, αχ να 'τανε η αλήθεια σου σαν ψέμα αληθινή..."

Αποσυνδεδεμένος giannis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • ριξε μια πενια να πανε τα φαρμακια κατω
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #17 στις: 24/08/02, 17:36 »
Εγώ πήρα μια μεθοδο με συγχορδίες και αρχισα να γρατζουνάω μετά από 1 μήνα περίπου καποια τραγούδια που μου άρεσαν με τις λιγες συγχορδίες που είχα μάθει. Υστερα ομως κατάλαβα οτι δεν ήταν ο σωστός τρόπος για να μάθω κιθάρα γιατί πρώτον δεν χτυπούσα σωστά τις συγχορδίες και δεύτερον δεν ήξερα να παίζω καθόλου καλό σόλο. Μετά από καιρό πήγα σε οδείο γιατί δεν μπορούσα να συνεχίσω αλλο μονος μου. Μετά από 2 μήνες ωδείου είχα βελτιωθεί πάρα πολύ και στο σόλο και στις συγχορδίες αφού αφιέρονα αρκετό χρόνο καθημερινά για να παίζω κιθάρα. Εσύ εάν θέλεις να παίζεις metal κομματια σου προτείνο να πάρεις μία ηλεκτρική κιθάρα και μία μέθοδο. Εάν όμως θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με την κιθάρα πάρε μία κλασική αρχικά και πήγενε σε ένα ωδείο. ;)
...να χωράει κάπου ο πόνος τις νύχτες όταν μένω μόνος τις σιωπές μου να μετράω να σε θυμάμαι όταν πονάω να μου λες θα 'μαι κοντά σου όταν με θες.

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #18 στις: 24/08/02, 17:45 »
Δε διαφωνώ καθόλου με αυτά που λες.....απλά έχω δει άτομα που δεν ξέρουν να διαβάζουν ούτε το Ντο στο πεντάγραμμο κ όμως με την κιθάρα που παίζουν μένεις άναυδος.....Πέρα από αυτό έχω διαπιστώσει.....ιδίοις όμασι πως γίνονται τα μαθήματα στα ωδεία κ πόσο απκρούστικο μπορει να γίνει το όργανο αν ο καθηγητής είναι....κολλημένος!!!
    όσο για τη θεωρία που έμαθα κάποτε....θυμάμαι πως μετρούσαμε στα μαθήματα θεωρίας τους χρόνους με το χέρι κ πόσες ώρες σπαταλήσαμε για να το μάθουμε........ε λοιπόν δεν χρειάστηκε παρά σε ελάχιστότατες περιπτώσεις να ασχοληθώ με πραγματική παρτιτούρα παίζοντας κιθάρα αφού ότι κ να ψάξω θα το βρω είτερ σε tab είτε σε ακόρντα όπου δεν φαίνονται οι χρόνοι κ πρέπει να ακολουθήσεις το ρυθμό που πιάνει το αυτί σου κ τίποτα παραπάνω......ελπίζω να με καταλαβαίνεις!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 24/08/02, 17:47 από kostasd »
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος iAnos...

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
  • ... μια μελωδία απρόσμενη που γίνεται δική σας ...
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #19 στις: 24/08/02, 18:40 »
Όταν λέω ότι οι γνώσεις της κλασικής κιθάρας, της θεωρίας και του πιάνου με βοηθούν στα διάφορα τραγούδια που παίζω στην κιθάρα, επ' ουδενί λόγο δεν εννοώ ότι στα τραγούδια που παίζω χρειάζεται να ασχοληθώ με παρτιτούρα (πεντάγραμμο). Αντιθέτως, όλα σχεδόν τα βγάζω με το αυτί (συνήθως δεν τα γράφω καν γιατί τα θυμάμαι) και πιο σπάνια απο tab ή ακόρντα. Έτσι, σε καταλαβαίνω φυσικά όταν λες ότι πρέπει να ακολουθήσεις το ρυθμό που πιάνει το αυτί σου και τίποτα παραπάνω. Αφού αυτό κάνω κι εγώ ο ίδιος.

Όμως εγώ δεν εννοώ αυτό. Αυτό που θέλω να πω ούτε ο ίδιος δεν μπορώ να το εξηγήσω (είναι πράγματα που κάνω χωρίς να σκέφτομαι "τώρα θα χρησιμοποιήσω αυτό το οποίο έμαθα και, και, και....") ... δεν ξέρω, δεν νομίζω πως μπορώ να περιγράψω με ποιο τρόπο με βοηθούν όλες αυτές οι γνώσεις, ίσως μόνο όσοι έκαναν ότι κι εγώ να με καταλαβαίνουν.

Ο καθένας μιλά μέσα από τις προσωπικές του εμπειρίες...
"Το παραμύθι τέλειωσε, αρχίζει η ζωή, αχ να 'τανε η αλήθεια σου σαν ψέμα αληθινή..."

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #20 στις: 26/08/02, 18:59 »
kostasd διακρίνω ίχνος τραυματικής εμπειρίας από το ωδείο ε????

Για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη, η κλασσική δεν ειναι απαραίτητη απλώς με αυτή βγαίνεις σε ένα επίπεδο απ' όπου κάποια πράματα είναι εύκολα. Το stairway to heaven που αναφέρθηκε, για ένα αρχάριο, ή ένα κιθαρίστα που παίζει 3-4 χρόνια ακουστική είναι δύσκολο, θέλει πολύ κοπο και χρόνο. Άν έχεις μελετήσει κλασσική, είναι ένα κομμάτι στο επίπεδο αυτών που θα κάνεις πολύ νωρίς, άρα θα σου φανεί σχετικά εύκολο.
Εντούτοις, η κλασσική, ίσως να μην ενδείκνυται, λόγω έλλειψης χρόνου, ίσως και υπομονής. Άμα θες φίλε να παίζεις λίγα τραγουδάκια για την πλάκα σου, πάρε μια φτηνή ακουστική, πές σ'ένα φίλο σου να σου δείξει δυο τρία ακόρντα (Em G D C Bm Am είναι αρκετά). Μετά μπές στο κιθάρα, ΄βρές τα τραγούδια που γουστάρεις και άλλαξε κλίμακα μέχρι να βρείς τις πιο πάνω συγχορδίες. Πολλοί το 'χουν κάνει , no problem 8)
Παράθεση
βασικά πράγματα θεωρίας μου έχουν μείνει αλλά δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησαν κ πολύ στην κιθάρα...
   

μη λέμε και ότι θέλουμε έτσι? Όχι και δεν βοηθά η θεωρία!!!!!
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος Nicolas L.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή είναι γλυκιά σαν μέλι... για άπλωσε το χέρι.
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #21 στις: 08/09/02, 13:41 »
Δεν νομίζω πως κάποιος που έκανε μαθήματα κλασσικής κιθάρας και ακόμα παίζει κιθάρα να το έχει μετανιώσει ούτε για ένα λεπτό. Η ηλικία είναι σημαντική, και θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά τυχερό που είχα την ευκαιρία να πιάσω στα χέρια μου κιθάρα γρήγορα. Το πως αν έχεις κάποια προιστορία με κλασσική κιθάρα θα σε βοηθήσει αφάνταστα στην μετέπητα πορεία σου είναι αλήθεια αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι αν κάποιος δεν πιάσει στα χέρια του κλασσική δεν πάει πουθενά.

Προχώρα ακάθεκτος, όσα πιο πολλά δόσεις στην κιθάρα και στην μουσική , τόσα πιο πολλά θα δώσει και αυτή πίσω σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #22 στις: 08/11/02, 22:48 »
Paidia paizw kithara (hlektriki k klasiki) edw kai 3 mhnes. Prospa8w na ma8w monos mou epeidi den prolabainw na paw se wdeio...  :-\ To kako einai oti den xerw apo pou na arxisw k pou na teleiwsw. p.x. prospa8w na ma8w sugxwrdies, klimakes, daxtulismous ktl ktl ola mazi. Osoi exete paei se wdeia me poia seira sas ta ma8ane ekei k poso xrono sas phre to ka8ena ?
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/03, 18:09 από Ο Νέος Κιθαρωδός »

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #23 στις: 19/11/02, 12:27 »
Η λυση ειναι η εξης: Παρε μια κιθαρα που θα σε τραβαει απο μονη της - οταν τη βλεπεις - να την πιασεις στα χερια σου.
Απεφυγε την κλασικη. Δεν θα σε βοηθησει σε τιποτα. Βρες ενα βιβλιο με καποια μεθοδο. Μαθε τα βασικα ακορντα, βρες καποιον φιλο να σου δειξει μερικες ασκησεις και καποιες βασικες κλιμακες και αν νομιζεις οτι θεσ να προχωρησεις περισσοτερο...τοτε πηγαινε σε καποιο δασκαλο ή σε καποιο ωδειο τελος παντων. Εγω ετσι ξεκινισα πριν απο 23 χρονια και αυτη τη στιγμη που μιλαμε, στηνω προγραμματα σε νυχτερινα κεντρα. Ειπε κανεις τιποτα???? :D

Αποσυνδεδεμένος Σωκράτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Το στραβάδι
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #24 στις: 24/11/02, 13:39 »
Φίλε είμαι κι εγώ στην ίδια μοίρα-ασχολούμαι με την κιθάρα εδώ κι εφτά μήνες.Μαθαίνω μόνος μου όπως κι εσύ οπότε η άποψη μου μπορεί να μην είναι σωστή,άκου καλύτερα και κάποιον έμπειρο.Πάντως η γνώμη μου είναι η εξής,ξεκίνα απο τους δαχτυλισμούς και μόλις αισθανθείς λίγο άνετα μαζι τους (γρήγορες αλλαγές,καλό κράτημα των barre κλπ) ξεκίνα το ρυθμικο μέρος που είναι εξίσου σημαντικό κι ιδιομορφο (νομίζω οτι είναι κυρίως ψυχολογικό,με κάποιο τρόπο οι ρυθμοί ενυπάρχουν).Εχω και δυο πολυ καλα βιβλια για βοήθεια, το "The black book",ευχρηστο και πλούσιο ευρετήριο δαχτυλισμών και το "Η  ρυθμικη κιθάρα στην πράξη",του Θέρμου,εκδ. fagotto που έχει πολλούς ρυθμούς-κι ελληνικούς-σε παρτιτούρα και στο audio cd,που συνοδεύεται.Τα έχω πάρει και τα δύο απο τους "Ντάλτον & Λύκους ABETE"  ;) αλλά σίγουρα θα υπάρχουν κι αλλού.Με πολύ δουλειά κι εξάσκηση όλα γίνονται.Καλή συνέχεια.
"Οταν ποθείς κάτι πολύ δε σε νοιαζει αν είναι αληθινό" Γ.Χειμωνάς

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/08, 22:24
από kiwi
4 Απαντήσεις
3946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 20:52
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
3 Απαντήσεις
3327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 15:43
από sofitia
5 Απαντήσεις
3599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/10, 15:41
από drosatos
2 Απαντήσεις
3364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 20:11
από zepfan
8 Απαντήσεις
6062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 12:23
από Vaiking
2 Απαντήσεις
4702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/13, 15:45
από kyriakos_t
12 Απαντήσεις
5154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/14, 13:54
από The Rocker
11 Απαντήσεις
6449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/17, 08:21
από mouz
2 Απαντήσεις
5826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/19, 15:52
από saspect