Αποστολέας Θέμα: Νικόλας Άσιμος  (Αναγνώστηκε 51063 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #50 στις: 20/08/05, 22:59 »
Τωρα θα βαλουμε και τον Πανουση στην ιδια σειρα με τον Ασιμο και τον Σιδηροπουλο δλδ?Μην τρελαθω..Ο Τζιμης την πλακα του κανει απλα αν και μερικες φορες αυτα που λει εχουν βασει ως επι το πλειστον ειναι τουλαχιστον ατοπα..Αν και σημερα η εκπομπη του ηταν φοβερη..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

VASILISHARA

  • Επισκέπτης
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #51 στις: 29/08/05, 13:27 »
Καταρχήν ξεκαθαρίζω ότι πολλά τραγούδια του Άσιμου τα έχω λατρέψει,Είτε με την φωνή την δική του είτε κάποιου άλλου.
Όμως...
Δέν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι ήταν μισογύνης.Τι πάει να πει η φράση που είχε πει σε μια συνέντευξή του "δεν μου έκανε ποτέ καμμιά γυναίκα καμμιά δουλειά" και "είναι όλες σκλάβες".
Εδώ συμβαίνουν δύο πράγματα:
Είτε ότι ήταν ηλίθιος (γι αυτό και βάζει όλες τις γυναίκες στο ίδιο τσουβάλι-είναι το "εύκολο συμπέρασμα" για κάποιον που δεν θέλει να ζορίσει το μυαλουδάκι του)
Είτε ότι ήταν loser στον έρωτα και δεν βρέθηκε ΚΑΜΜΙΑ,μα ΚΑΜΜΙΑ γυναίκα να τον αγαπήσει.Άρα δημιουργείται ερωτικό αποθυμένο,που γενικεύεται με την μορφή πλήρους απόρριψης  προς το αντίθετο φύλο.
Δεν εξετάζω καν αν ήταν "πιστός στις ιδέες του" και λοιπές τέτοιες παρωχυμένες μπούρδες, όταν φτιάχνει στιχάκια τύπου "πανάθεμά σε φύση [...] /  [...] κάναμε κορίτσι [...] που**να κι εσύ σαν τη μάνα σου" (για όσους δεν κατάλαβαν το έγραψε για την νεογέννητη κόρη του !!!).
...Και σα να μην έφταναν αυτά,θεωρεί ότι τελικά...δεν αξίζει να ζήσει και αυτοκτονεί,αδιαφορώντας γι αυτά που αφήνει πίσω του (κυρίως για τα παιδιά του)
Ο "συνθέτης" Άσιμος άφησε τραγουδάρες.
Ο "άνθρωπος" Άσιμος έζησε και πέθανε σαν δειλός loser.
Sorry,αλλά δεν μπορώ να παραδεχτώ έναν άνθρωπο που δεν μπορεί να αγαπήσει.
Κατά τ'άλλα ήταν "ιδεολόγος" και "επαναστάτης"...
Ρε ουστ...





Αποσυνδεδεμένος oldnavy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • http://apythanos.blogspot.com
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #52 στις: 29/08/05, 13:37 »
Ο "άνθρωπος" Άσιμος έζησε και πέθανε σαν δειλός loser.

+1

Αποσυνδεδεμένος Νεκταρία

  • Μάνα του λόχου/forum
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κανείς δεν είναι κανενός.
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #53 στις: 30/08/05, 12:28 »
Sorry,αλλά δεν μπορώ να παραδεχτώ έναν άνθρωπο που δεν μπορεί να αγαπήσει.

Και με τι καρδιά εγραψε λοιπόν αυτούς τους στίχους;

Αγαπάω κι αδιαφορώ
και κρατάω τον κατάλληλο χορό
το λοιπόν θα αγαπάω κι εμένα
όπως εσένα

Μην παρανοείς τα λόγια πού ‘χω πει
είν’ η πιο απλή του κόσμου συνταγή
νιώσε με για να σε νιώσω κι ας πονάς
είν' πανάκριβο στο λέω ν’ αγαπάς


Κοίτα με στα μάτια με υπομονή
διώξε του άλλου κόσμου την επιρροή
νιώσε με για να σε νιώσω κι ας πονάς
είν' πανάκριβο στο λέω ν’ αγαπάς

Αγαπάω κι αδιαφορώ
και μαζί σου τό ‘χω μάθει και αυτό
παραδόξως ν’ αγαπάω κι εμένα
όπως εσένα


Την εικόνα αυτού του κόσμου δεν μπορώ
ούτε μέσα στην σκιά του θα χαθώ
μάγεψαν κι εσένανε τα ξωτικά
κάνεις πάλι κύκλους σ’ άλλη αγκαλιά

Και μη μας τρομάζουν φως μου οι πληγές
στις χρυσές στιγμές μας πλάι και αυτές
νιώσε με για να σε νιώσω κι ας πονάς
είν' πανάκριβό στο λέω ν’ αγαπάς

Αγαπάω κι αδιαφορώ
κι έχω φτιάξει ένα καινούριο εαυτό
τώρα πια με αγαπάω κι εμένα
όπως εσένα



Πολλές φορές βαθιά αναρωτήθηκα
τριγύρω οι άνθρωποι αν μ΄ αγαπούνε
για ότι φαίνομαι ή αν αληθινά
για ότι είμαι εγώ κοντά μου ζούνε

VASILISHARA

  • Επισκέπτης
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #54 στις: 30/08/05, 15:23 »
Όπως προανέφερα,το έργο του δεν συμβαδίζει με τις πράξεις του.
Τι να τα κάνω τα στιχάκια του,όταν χαρακτηρίζει την κόρη του ως "που**να';
Ωραίος πατέρας ρε!
Τι να μας πει περί 'Αγαπάω και αδιαφορώ' ,όταν είναι δηλωμένος μισογύνης;
Η αντίφαση σε όλο της το μεγαλείο λοιπόν...
Και φυσικά κατακρίνω 100% την απόφασή του να αυτοκτονήσει,ως πράξη δειλίας και
εγωισμού (αιτιολογώ παραπάνω).
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να συγχωρούμε τέτοιες πράξεις σε άτομα, που απλώς έγραψαν καλά τραγούδια.
Διαχωρίζω λοιπόν -ξανά- τον 'άνθρωπο Άσιμο', από τον 'τραγουδοποιό Άσιμο' και ξαναλέω:
Ο "συνθέτης" Άσιμος άφησε τραγουδάρες.
Ο "άνθρωπος" Άσιμος έζησε και πέθανε σαν δειλός loser.







Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #55 στις: 30/08/05, 15:25 »
Καταρχήν ξεκαθαρίζω ότι πολλά τραγούδια του Άσιμου τα έχω λατρέψει,Είτε με την φωνή την δική του είτε κάποιου άλλου.
Όμως...
Δέν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι ήταν μισογύνης.Τι πάει να πει η φράση που είχε πει σε μια συνέντευξή του "δεν μου έκανε ποτέ καμμιά γυναίκα καμμιά δουλειά" και "είναι όλες σκλάβες".
Εδώ συμβαίνουν δύο πράγματα:
Είτε ότι ήταν ηλίθιος (γι αυτό και βάζει όλες τις γυναίκες στο ίδιο τσουβάλι-είναι το "εύκολο συμπέρασμα" για κάποιον που δεν θέλει να ζορίσει το μυαλουδάκι του)
Είτε ότι ήταν loser στον έρωτα και δεν βρέθηκε ΚΑΜΜΙΑ,μα ΚΑΜΜΙΑ γυναίκα να τον αγαπήσει.Άρα δημιουργείται ερωτικό αποθυμένο,που γενικεύεται με την μορφή πλήρους απόρριψης  προς το αντίθετο φύλο.
Δεν εξετάζω καν αν ήταν "πιστός στις ιδέες του" και λοιπές τέτοιες παρωχυμένες μπούρδες, όταν φτιάχνει στιχάκια τύπου "πανάθεμά σε φύση [...] /  [...] κάναμε κορίτσι [...] που**να κι εσύ σαν τη μάνα σου" (για όσους δεν κατάλαβαν το έγραψε για την νεογέννητη κόρη του !!!).
...Και σα να μην έφταναν αυτά,θεωρεί ότι τελικά...δεν αξίζει να ζήσει και αυτοκτονεί,αδιαφορώντας γι αυτά που αφήνει πίσω του (κυρίως για τα παιδιά του)
Ο "συνθέτης" Άσιμος άφησε τραγουδάρες.
Ο "άνθρωπος" Άσιμος έζησε και πέθανε σαν δειλός loser.
Sorry,αλλά δεν μπορώ να παραδεχτώ έναν άνθρωπο που δεν μπορεί να αγαπήσει.
Κατά τ'άλλα ήταν "ιδεολόγος" και "επαναστάτης"...
Ρε ουστ...







Καλο θα ειναι ΠΡΙΝ πουμε οτιδηποτε για καποιον ο οποιος δυστηχως δεν αφησε οσα θα επρεπε να αφησει στο κοσμο μας...που ειναι τοσο αστειος οπως ελεγε και ο ιδιος να ξερουμε περισσοτερα πραγματα και να μην λεμε ανιποστατα πραγματα...Ο ανθρωπος ασιμος με το α κεφαλαιο (Α) οταν οι συνανθρωποι του πειναγανε η δεν ειχαν ρευμα και νερο...τρεχε απο το σπιτι του με φαγητο, μπαλαντεζες και κουβαδες...Τα λογια του ασιμου δε...δεν λογια ενος ανθρωπου συνθετη η οχι τα οποια σημαινουν αυτο που λενε ξεκαθαρα...Ο ασιμος μιλουσε παντα με νοηματα....Και φυσικα δεν ητανε μισογινης..Καρπος του ερωτα του με μια κοπελα ζει μεχρι σημερα καπου στα βορεια προαστεια αν δεν κανω λαθος... ''δεν μου εκανε ποτε καμια γυναικα καμια δουλεια'' - Για τον Ασιμο γυναικες καλε μου φιλε ηταν η πατριδα, η ελευθερια, η δοξα, και αλλα τετοια....του ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ανεξαρτητα απο φυλλα και χρωματα τους ειχε ψηλα...Αρκει να ητανε ανθρωποι και να μην τον ενοχλουσαν.... Για τον Ασιμο γυναικα και σκλαβα ητανε και η γη μας...και εν κατακλειδι ο (κακος) κοσμος που την παταει...και την κανει να σειεται απο τα τοσο παραλογα που συμβαινουν καθημερινα...Καποτε ..θεν θυμαμαι ακριβως τη φαση...κυκλοφορουσε με μια αποχη και μεσα την υδρογειο σφαιρα λεγοντας: αδιαφορv για το τι κανουν ολοι οι αλλοι ...εγω ετσι θα τη σωσω τη γη... Και μια αλλη φορα πολυ ομορφα ειπε: Σταματηστε τη γη να γυριζει γυρω απο τον ευατο της...θελω να κατεβω...

Και για να τελιωσω γιατι συγκινουμαι καθε φορα που μιλαω για αυτον τον ανθρωπο ... ο Νικολας ητανε μια μορφη που εζησε στο πλανητη μας... ΔΙΧΩΣ ΚΑΒΑΤΖΑ ΚΑΜΙΑ...

VASILISHARA

  • Επισκέπτης
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #56 στις: 30/08/05, 16:02 »
Λυπάμαι που ενδεχομένως σου χαλάω την εικόνα για τον Άσιμο,αλλά ΗΤΑΝ αθεράπευτα μισογύνης και το είχε παραδεχτεί και ο ίδιος.Σε παραπέμπω στο "Αναζητώντας Κροκανθρώπους" για περισσότερες πληροφορίες.
Και επαναλαμβάνω:Γιατί να θαυμάσω έναν άνθρωπο που αποκαλούσε 'πουτάνες' τις γυναίκες και την κόρη του;Γιατί να θαυμάσω έναν άνθρωπο που έβγαζε μια απίστευτη μιζέρια σε κάθε του πράξη;Γιατί να θαυμάσω έναν άνθρωπο που προτίμησε να καταθέσει τα όπλα,αντί να αντιμετωπίσει την ζωή και τελικά αυτοκτόνησε,αφήνοντας πίσω του γυναίκα,παιδί,φίλους και γενικά άτομα που τον αγαπούσαν;Τι εγωιστική και δειλή πράξη αλήθεια...!
ΠΟΥ είναι οι 'φιλελεύθεροι','ανατρεπτικοί' και 'βαθυστόχαστοι' στίχοι του;
ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ συμβαδίζουν με τις παραπάνω πράξεις του;
Απάντηση:ΠΟΥΘΕΝΑ.
Όμως η υποκρισία (ή μήπως η ημιμάθεια να το πω;) της κοινωνίας,έχει ανάγκη να δημιουργήσει κάθε φορά τον underground ήρωά της.
Και για να κλείνω:Η απόσταση από το 'λέω' στο 'πράττω' ,είναι τεράστια.Υπάρχει κανένας που το αμφισβητεί αυτό;
Έτσι έζησε ο Άσιμος.
Προτίμησε το περιθώριο και αυτοκτόνησε,γιατί φοβόταν να αρπάξει την ζωή από τ'αρχ...α.
Το να πεθαίνεις πιστός στις ιδέες σου,είναι ηρωικό.
Το να ζεις όμως γι αυτές,ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΟ.
Sorry,προτιμώ να ακούω τα -ομολογουμένως πανέξυπνα- στιχάκια του,από το να συμμετέχω σε "βαθυστόχαστες" συζητήσεις για το πώς έζησε και πέθανε ένας loser...




Αποσυνδεδεμένος manitou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω μεγαλε Μανιτού!!!!
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #57 στις: 31/08/05, 00:58 »
Λυπάμαι που ενδεχομένως σου χαλάω την εικόνα για τον Άσιμο,αλλά ΗΤΑΝ αθεράπευτα μισογύνης και το είχε παραδεχτεί και ο ίδιος.Σε παραπέμπω στο "Αναζητώντας Κροκανθρώπους" για περισσότερες πληροφορίες.
Και επαναλαμβάνω:Γιατί να θαυμάσω έναν άνθρωπο που αποκαλούσε 'πουτάνες' τις γυναίκες και την κόρη του;Γιατί να θαυμάσω έναν άνθρωπο που έβγαζε μια απίστευτη μιζέρια σε κάθε του πράξη;Γιατί να θαυμάσω έναν άνθρωπο που προτίμησε να καταθέσει τα όπλα,αντί να αντιμετωπίσει την ζωή και τελικά αυτοκτόνησε,αφήνοντας πίσω του γυναίκα,παιδί,φίλους και γενικά άτομα που τον αγαπούσαν;Τι εγωιστική και δειλή πράξη αλήθεια...!
ΠΟΥ είναι οι 'φιλελεύθεροι','ανατρεπτικοί' και 'βαθυστόχαστοι' στίχοι του;
ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ συμβαδίζουν με τις παραπάνω πράξεις του;
Απάντηση:ΠΟΥΘΕΝΑ.
Όμως η υποκρισία (ή μήπως η ημιμάθεια να το πω;) της κοινωνίας,έχει ανάγκη να δημιουργήσει κάθε φορά τον underground ήρωά της.
Και για να κλείνω:Η απόσταση από το 'λέω' στο 'πράττω' ,είναι τεράστια.Υπάρχει κανένας που το αμφισβητεί αυτό;
Έτσι έζησε ο Άσιμος.
Προτίμησε το περιθώριο και αυτοκτόνησε,γιατί φοβόταν να αρπάξει την ζωή από τ'αρχ...α.
Το να πεθαίνεις πιστός στις ιδέες σου,είναι ηρωικό.
Το να ζεις όμως γι αυτές,ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΟ.
Sorry,προτιμώ να ακούω τα -ομολογουμένως πανέξυπνα- στιχάκια του,από το να συμμετέχω σε "βαθυστόχαστες" συζητήσεις για το πώς έζησε και πέθανε ένας loser...




η υποκρισια και η ημιμαθεια της κοινωνιας εχει αναγκη απο αλλους ηρωες του στυλ τραγουδιστες, χαρουμενα μοντελα και κονομημενοι που κανουν παρεα μεταξυ τους και ξοδευουν τα λεφτα τους.οχι απο τον ασιμο που ηταν το μιασμα τησ καθως πρεπει κοινωνιας. το ποιο ευκολο για τον ασιμο ηταν να πουλουσε τα τραγουδια του και να ζουσε σε ενα ανετο σπιτι στα βορεια προαστια. να πεταει και κανα λογο επαναστατικο, καμια συναυλια για καποιο φυλακισμενο που και που και ολα καλα (αυτο ειναι αγωνας αραγε?).οχι ομως δεν συμβιβαστηκε.σιγουρα εκανε και ειπε καποιες μαλακιες (ανθρωπος ηταν στο κατω κατω χωμενος στη πρεζα) αλλα δεν ξεπουληθηκε οπως ολη σχεδον η γενια του. και αυτο ειναι που τον εκανε μυθο. οσο αναφορα την αυτοκτονια ειναι μεγαλη κουβεντα και σιγουρα δεν ειναι πραξη δειλιας να αφερεις το μεγαλυτερο αγαθο που εχεις. λαθος σιγουρα(εχω πολυ κοντινο παραδειγμα) αλλα οχι δειλια...αν ηταν πραξη δειλιας θα ειχαν αυτοκτονησει οι μισοι ανθρωποι. αλλα ολοι φοβομαστε για την ζωουλα μας και ας περναμε ασχημα. λουζερ ειναι ολοι οσοι διαλεξαν το δυσκολο δρομο και γουινερ οσοι τα κονομησαν? ισως δεν εχεις αδικο. ισως εχεις. μαλλον ειναι οπως το βλεπει κανεις.

VASILISHARA

  • Επισκέπτης
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #58 στις: 31/08/05, 08:24 »
Winner is a loser who never gives up
(και το αντιστροφο).

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #59 στις: 31/08/05, 09:42 »
Είναι εύκολο από την άνεση και την ευκολία του ρετιρέ μας να κρίνουμε τον οποιονδήποτε.
Να αποφασίζουμε για την δειλία του καθενός ή την τόλμη του από μεμονωμένες πράξεις και να χαρακτηρίζουμε στάση ζωής (και ενίοτε να καταδικάζουμε) μια ατάκα ή ένα στίχο.
Το ότι ο Άσιμος ήταν κάτι διαφορετικό από το συμβατικό πρότυπο του οικογενειάρχη είναι γεγονός. Πολλοί τον είπαν τρελλό. Το ότι ενοχλούσε την καλοστημένη κοινωνία μας είναι πάλι γεγονός. Και ενοχλούσε όχι μόνο με τα στιχάκια του αλλα κυρίως με τη στάση ζωής του.
Το ότι ένας ''τρελλός'' που ενοχλούσε έγινε θρύλος, αγαπήθηκε από χιλιάδες κόσμο γνωστούς και αγνώστους, μουσικούς και μη εμένα κάτι μου λέει.
Το ότι έχει γράψει ύμνους στον έρωτα και τη ζωή και όχι μόνο επίσης κάτι μου λέει.

Αλλά μπορείς να ξεχωρίσεις έναν καλλιτέχνη από τη δημιουργία του?
Κατά τη γνώμη μου όχι.
Μπορείς να πεις μισογύνη έναν άνθρωπο που έγραψε το ''δεν θέλω καρδιά μου να κλαις'' ή το ''Λίνα''? ή που επέλεξε να μελοποιήσει το ουλαλούμ του Σκαρίμπα?
Μπορεις να πεις συμβιβασμένο έναν άνθρωπο που έγραψε μέχρι και αντάρτικα?
που τον είχαν αποκλείσει από τις εταιρείες και συνέχιζε μόνος, ηχογραφούσε σε κασέτες και τις πουλόυσε πάλι μόνος? που τον τρέχανε στο τμήμα με το παραμικρό?

Τέλος είναι άλλο πράγμα να διαφωνείκάποιος με την αυτοκτονία του και πράγματι κι εγώ διαφωνώ και άλλο να χαρακτηρίζει όλη του τη ζωή από αυτό. Για κάποιους η αυτοκτονία είναι θάρρος θα έπρεπε να στησουμε άγαλμα στους αυτόχειρες?

Δεν ξέρω τι καταλαβαίνεις από το πανηγύρι ή από το φανάρι του Διογένη
αν τα έχεις ακούσει
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

VASILISHARA

  • Επισκέπτης
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #60 στις: 31/08/05, 10:53 »
Προφανώς δεν πρόσεξες τι γράφω.
Δεν έκρινα το έργο του.Σε καμμιά περίπτωση.
Όταν βλέπω όμως ότι οι πράξεις του δεν συμβαδίζουν,τότε έχω κάθε δικαίωμα
να τον κρίνω.
Και επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά να διαβάσει όποιος θέλει,
το "Αναζητώντας Κροκανθρώπους",όπου παραδέχεται ξεκάθαρα
τον μισογυνισμό του.
Και δεν θα πέσω στην λούμπα ούτε του μικροαστισμού,του "καλού οικογενειάρχη",αλλά
ούτε και στο κλισέ-καραμέλα του "ασυμβίβαστου".
Απλά και λογικά,θεωρώ ότι ένας άνθρωπος που αποκαλεί -ακόμα και δημόσια- την κόρη του "που**να",θεωρεί τις γυναίκες "δούλες" και τελικά λακίζει και αυτοκτονεί,είναι ένας θρασύδειλος εγωπαθής Loser και τέτοια τυπάκια εγώ δεν τα γουστάρω.
Όποιος θέλει να παραβλέψει πραγματικά γεγονότα,πρόβλημά του.
 


Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #61 στις: 31/08/05, 12:22 »
Διαφωνώ στο ότι το έργο του δεν συμβαδίζει με τη ζωή του.
Αν δεν συμβαδίζει και του Άσιμου τότε ποιανού συμβαδίζει? του Νταλάρα?

Το αναζητώντας Κροκανθρώπους το έχω διαβάσει φυσικά και αν θέλεις να το επισυνάψω να το διαβάσεις ολόκληρο.
Αλήθεια από όλο το βιβλίο μόνο αυτά κράτησες?
Η επιλογή που έκανες δεν ήταν πολύ καλή.
Αν διέκρινες τη λύπη και την οργή του (που διακρίνονται σε κάθε λέξη) ίσως καταλάβαινες τι λέει και γιατί. Τι πράττει και γιατί.

Αντιλαμβάνομαι παρ' όλα αυτά ότι έχεις κάνει την επιλογή σου...
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος Blowing Free

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #62 στις: 31/08/05, 13:05 »
Αλήθεια γιατί ο Άσιμος έγινε σημαντικός μετά το θάνατο του;
Γιατί δε θυμόμαστε πως όσο ζούσε ήταν ένας γραφικός της περιοχής των Εξαρχείων;
Μήπως αυτό επιβεβαιώνει πως έχουμε ανάγκη από χαμένους ήρωες;
Όσοι έχουμε εικόνα του Άσιμου θυμόμαστε μιά μεγαλοφυία ή ένα τύπο
με μαγγούρα να περπατάει γύρω-γύρω στη πλατεία;Τι πιστεύαμε γιά το Νικόλα όταν ζούσε;
Προσωπικά μου ήταν συμπαθής.....
Δεν γνωρίζω αν ήταν μισογύνης (συνελήφθη κάποτε με την κατηγορία του βιασμού που μάλλον ήταν άδικη)
άλλα δε νομίζω ότι ήταν κι επαναστάτης.
Απλά αναρωτιέμαι αν μερικοί θα έμπαιναν στο κόπο ν’ασχοληθούν μαζί του αν ήταν ζωντανός
στο μαγαζάκι του.

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #63 στις: 31/08/05, 13:12 »
Πράγματι έχεις απόλυτο δίκιο.
Απλά ακόμα και τότε κάποιοι αγόραζαν τις κασέτες του.
Ακόμα και τότε όλοι ήξεραν ότι αυτός είναι ο Άσιμος...
Δεν ήταν απλώς άλλος ένας γραφικός.
Ήταν ο Άσιμος
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος stavrod7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #64 στις: 31/08/05, 14:16 »
Παράθεση
Για τη ζωή του έχει γράψει ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο ο Γιώργος Αλαμανής με τίτλο Δίχως καβάτζα καμιά
Πράγματι, καταπληκτικό βιβλίο με πάρα πολλές λεπτομέρειες για τη ζωή του οι οποίες είναι πολύ σημαντικές για να καταλάβουμε τον τρόπο σκέψης του Άσιμου. Πέραν του επιφανειακού ,που λίγο πολύ όλοι γνωρίζουμε, πιστεύω ότι για να τον καταλάβουμε πρέπει να παραμερίσουμε από το μυαλό μας το σημερινό «λογικό» και «σωστό». Διαβάστε για παράδειγμα προσεχτικά τους στίχους του «Μηχανισμού».

Αποσυνδεδεμένος Blowing Free

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #65 στις: 31/08/05, 14:27 »
Εφ’όσον έχεις διαβάσει το «Δίχως καβάτζα καμιά»,θα έχεις δει και τα σχόλια
τα οποία υπάρχουν γιά το «Μηχανισμό».

Μου είπανε να γίνω ρεβιζιονιστής
και να γυρίσω δίσκο...

«Μήπως ο Νικόλας δε πήρε οκτακόσιες φορές τηλέφωνο την εταιρεία γιά το Μηχανισμό;»

Νομίζω ότι το συγκεκριμμένο τραγούδι είναι λίγο αντιφατικό.

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #66 στις: 31/08/05, 15:32 »
Ο Άσιμος για μένα ως τραγουδιποιώς άξιζε πολλά. Μπορεί να μην έγραψε χιλιάδες τραγούδια και μπορεί επείσης κάποια από τα τραγούδια του να μην έχουν ιδιαίτερο νόημα αλλά αυτό δεν αλλάζει τίποτα. Τα κομμάτια του που άφησαν εποχή πολλά και άλλα τόσα που παρέμηναν άγνωστα πάρότι άξιζαν. Τώρα για τον άνθρωπο Άσημο. Τί να πω για μένα η αυτοκτωνία δεν είναι λύση. Προσπαθείς να ξεφύγεις κι όμως δεν καταφέρνεις τίποτα παρά να προκαλέσεις λύπη στους γύρω σου. Τώρα το αν είναι λούζερ ή όχι αύτό δε νομίζω ότι πρέπει να το πούμε εμείς ειδικά για κάποιον που έχει πεθάνει. Βέβαια απ την άλλη δε νομίζω ότι κανένας μας έχει βρεθεί σε παρόμια κατάσταση που έχει βαρεθεί τους πάντες και τα πάντα "Βαρέθηκα τη μίζερη μου φύση..." έγραψε σε ένα τραγούδι του και αυτό ήταν που τον ανάγκασε να αυτοκτωνήσει.

Ίσως να ξανάρθεις όταν θα' χω πια
όταν, θα' χω πια χαθεί
ή θα μ' έχουν θάψει ή θα έχω μα-
ή θα έχω μαραθεί
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #67 στις: 01/09/05, 09:29 »
Θαρρώ πως η «υπόθεση Άσιμος», είναι μια πολυ γοητευτική ιστορία. Τόσο γοητευτική, που το «συμφωνώ-διαφωνώ» και «μ’αρέσει δεν μ’αρέσει», σχεδόν δεν έχουν νόημα. Δεν έχει νόημα επίσης ούτε η παράθεση ιστορικών στοιχείων ούτε η αρίθμηση των θετικών και αρνητικών της προσωπικότητάς του.
Και αφού δεν είμαστε εμείς αυτοί που θα γράψουν την αγιογραφία του, ούτε οι ένορκοι που θα τον δικάσουν, κρίνω ότι έχει περισσότερη αξία σε ένα φόρουμ, η κατάθεση της προσωπικής «οσμής» που είχε ο καθένας, για το μοναδικό, κατά την γνώμη μου, φαινόμενο του Άσιμου. 
Προσωπικά θέλω να κρατήσω:
-την γλυκιά αδημονία της ανεύρεσης οποιουδήποτε στοιχείου για την ζωή και το έργο του
-την αίσθηση συνενοχής(?) κατά την «μελέτη» του έργου του
-Το φιλτράρισμα οποιουδήποτε ακούσματος (και όχι μόνο), μετά από αυτόν, γιατί ανεπαίσθητα όλα αναθεωρούνταν 
-τη βεβαιότητα ότι, παράλληλα με το έργο του μελετάς και κοινωνιολογία και ιστορία και ψυχολογία και….. 
-τον ενθουσιασμό για πράγματα που νόμιζες ότι δεν λέγονταν
-την θέρμη για την αναζήτηση του επόμενου τραγουδιού, που δεν θα ήταν άλλο ένα που θα συμπλήρωνε την συλλογή, αλλά ένα είδος εργαλείου με το οποίο θα σκάψεις για να δεις τι υπάρχει πιο πέρα..
-την ανακούφιση ότι, αυτό το νιώσαν και άλλοι…
Η ιστορία Νικόλας Άσιμος είναι ένα ταξίδι ολόκληρο. Περιπετειώδες και σαγηνευτικό για πολλούς, μίζερο και αηδιαστικό για άλλους, αλλά τόσο «διαφορετικό» για όλους. 

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #68 στις: 01/09/05, 19:19 »
Θαρρώ πως η «υπόθεση Άσιμος», είναι μια πολυ γοητευτική ιστορία. Τόσο γοητευτική, που το «συμφωνώ-διαφωνώ» και «μ’αρέσει δεν μ’αρέσει», σχεδόν δεν έχουν νόημα. Δεν έχει νόημα επίσης ούτε η παράθεση ιστορικών στοιχείων ούτε η αρίθμηση των θετικών και αρνητικών της προσωπικότητάς του.
Και αφού δεν είμαστε εμείς αυτοί που θα γράψουν την αγιογραφία του, ούτε οι ένορκοι που θα τον δικάσουν, κρίνω ότι έχει περισσότερη αξία σε ένα φόρουμ, η κατάθεση της προσωπικής «οσμής» που είχε ο καθένας, για το μοναδικό, κατά την γνώμη μου, φαινόμενο του Άσιμου. 
Προσωπικά θέλω να κρατήσω:
-την γλυκιά αδημονία της ανεύρεσης οποιουδήποτε στοιχείου για την ζωή και το έργο του
-την αίσθηση συνενοχής(?) κατά την «μελέτη» του έργου του
-Το φιλτράρισμα οποιουδήποτε ακούσματος (και όχι μόνο), μετά από αυτόν, γιατί ανεπαίσθητα όλα αναθεωρούνταν 
-τη βεβαιότητα ότι, παράλληλα με το έργο του μελετάς και κοινωνιολογία και ιστορία και ψυχολογία και….. 
-τον ενθουσιασμό για πράγματα που νόμιζες ότι δεν λέγονταν
-την θέρμη για την αναζήτηση του επόμενου τραγουδιού, που δεν θα ήταν άλλο ένα που θα συμπλήρωνε την συλλογή, αλλά ένα είδος εργαλείου με το οποίο θα σκάψεις για να δεις τι υπάρχει πιο πέρα..
-την ανακούφιση ότι, αυτό το νιώσαν και άλλοι…
Η ιστορία Νικόλας Άσιμος είναι ένα ταξίδι ολόκληρο. Περιπετειώδες και σαγηνευτικό για πολλούς, μίζερο και αηδιαστικό για άλλους, αλλά τόσο «διαφορετικό» για όλους. 


H καλύτερη απάντηση απ' όλες. Συμφωνώ απόλιτα μαζί σου
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #69 στις: 22/08/06, 11:11 »
Στίχοι του Νικόλα Άσιμου εδώ:

http://rapidshare.de/files/30308550/asimos.pdf.html
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #70 στις: 23/08/06, 10:24 »
Θαρρώ πως η «υπόθεση Άσιμος», είναι μια πολυ γοητευτική ιστορία.
Σιγουρα και τελειωσε ακομα πιο γοητευτικα με τις αποπειρες και την τελικη "επιτυχια" του να αυτοκτονησει.Ο Ασημος αυτος ηταν.Η θα πεθαινε απο υπερβολικη δοση καποια φορα η θα γινοταν αυτο που εγινε.Δεν νομιζω να περιμενε κανενας να ζουσε κανονικα μεχρι τωρα.Η αλλη λυση θα ηταν να ειχε κλειστε σε καποιο ψυχιατρειο οπως ειχε κανει και παλιοτερα.Ισως αν δεν ειχε αυτο το τελος να μην ειχε γινει μυθος.Εγινε.Και αξιζε που εγινε.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Thodorhs

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #71 στις: 18/02/07, 05:01 »
Κατά την αναζήτηση μου έφτασα εδώ . Γνωρίζω οτι η απάντηση μου έρχεται χρόνια μετά αλλά ίσως να είναι και καλύτερα έτσι γιατί δε θα βιασθεί και διαβασθεί κακουργηματικώς ! Ερχόμενος απαγγέλω χαιρετισμό και αποχαιρετισμό ταυτοχρόνως καθώς δε πιστεύω οτι θα με ξαναδείτε εδω . Θα ήθελα να απαντήσω στον φίλο μου ανέφερε τον "μισογυνισμό" του Νικόλα . Δεν θα μιλήσω για τα έργα του καθώς αυτά μιλάνε απο μόνα τους είτε ως σοφίες είτε ως ασυναρτησίες είτε ως συγκροτημένες σκέψεις .

Ο Νικόλας φίλε μου μιλούσε διφορούμενα και αινιγματικά . Πιάνεσαι απο την λέξη που***ες ... είναι λέξη που ΕΜΕΙΣ έχουμε δώσει συγκεκριμένη ερμηνεία . Ήταν είρωνας και πολλές φορές έπαιζε με τις λέξεις και τις φράσεις καθώς ειρωνευόταν όλα αυτά που εμείς θεωρούμαι σαν δεδομένα . Στο τελευταίο του σημείωμα , μεταξύ άλλων αναφέρει "«Αυτοκτονώ γιατί τον τελευταίο καιρό είχα διάφορα προβλήματα" . Προσωπικά όποτε διαβάζω το συγκεκριμένο κομμάτι χαμογελώ/γελώ γιατι σε αυτή τη φράση κρύβει το ειρωνικό/χλευαστικό του ταλέντο. Μια απο τις υπόλοιπες ειρωνίες του : Επιχειρεί ν' αυτοκτονήσει δυο φορές δι' απαγχονισμού, αλλά αποτυγχάνει κι όταν την τρίτη φορά τα «καταφέρνει» στις 17 Μαρτίου 1988 αφήνει ένα σημείωμα στον ιδιοκτήτη του ψιλικατζίδικου που νοίκιαζε: «Συγνώμη βρε Νίκο που δε σου άδειασα νωρίτερα τη γωνιά, αλλά ως και ο θάνατος δεν με ήθελε»

Επίσης παραθέτω απόσπασμα σχετικό απο το ίδιο βιβλίο :
Αρχική πρόθεση του Καρυωτάκη ήταν ν' αυτοκτονήσει με απαγχονισμό, γράφει στο «Εμβατήριο Πένθιμο και κατακόρυφο»:

Α! Πρέπει τώρα να φορέσω
τ' ωραίο εκείνο γύψινο στεφάνι.
Έτσι, με πλαίσιο γύρω το ταβάνι
πολύ θ' αρέσω.

Βέβαια άλλαξε γνώμη και τον δι' απαγχονισμού θάνατο τον αντικατέστησε με τον διά της «θαλάσσης θάνατο». Αλλά ...απέτυχε. Σάρκασε κι αυτός την αποτυχία του. Έγραψε ένα σημείωμα με το οποίο συνιστούσε σε όσους ξέρουν κολύμπι να μην επιχειρήσουν ν' αυτοκτονήσουν διά θαλάσσης. Τελικά ο Καρυωτάκης στις 21 Ιουλίου 1928 με περίστροφο ολοκλήρωσε ό,τι είχε κατά νουν.

Τα ανωτέρω είναι αποσπάσματα απο το βιβλίο "Ο διάσημος Νικόλας Άσιμος" του Δημήτρη Μπαγέρη , εκδόσεις ΣΙΓΑΡΕΤΑ.

Τι θέλω να πω με τα παραπάνω ; Οτι είναι τουλάχιστον ανόητο και άσκοπο να προσπαθείτε να "καταλάβετε" το Νικόλα και τα λεγόμενα του βάσει λογικής . Ξεκουνηθείτε να βγω απο μυαλό σας μωρέ....με κουράσατε .

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #72 στις: 01/04/07, 17:31 »
σιγουρα μεγαλος καλλιτεχνης αλλα οχι μεγαλη προσωπικοτητα...οι μεγαλες προσωπικοτητες δεν γινονται πρεζακια,δεν αφηνουν να πεσει τοσο χαμηλα ο εαυτος τους...εκει φαινεται η προσωπικοτητα και οχι στους στιχους και στην μουσικη μονο..το ιδιο και για τον σιδηροπουλο..

απλα ηταν προικισμενοι στον συγκεκριμενο τομεα...μπορει σε μας να φανταζει δυσκολο να γραψουμε 2 στιχους με νοημα αλλα αυτοι το ειχαν μεσα τους...δεν προσπαθησαν ιδιαιτερα στο κεφαλι τους για να το αποκτησουν...γι αυτο μην το θαυμαζετε...ο καθενας μας εχει ταλεντο σε κατι απλα αλλοι το ανακαλυπτουν και αλλοι το εχουν θαμμενο μεσα τους  και δεν το ξερουν...


μεγαλες προσωπικοτητες??

ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ
ΛΟΙΖΟΣ

 συγκλονισαν  και συγκλονιζουν με το ηθος τους και την αξιοπρεπεια τους .συγκινουν και πλουσιους και φτωχους...ο επιτυχημενος καλλιτεχνης ειναι αυτος που εισακουγεται και ΕΝ ΖΩΗ και μετα θανατον...μετα θανατον γινονται διασημοι καποιοι οχι γιατι τ αξιζουν,αλλα γιατι καποιες εταιριες τριβουν τα χερακια τους...

Αποσυνδεδεμένος Thodorhs

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #73 στις: 02/04/07, 06:12 »
Αν και συμφωνώ για τους 2 προαναφεθέντες ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ και ΛΟΙΖΟΣ θα ήθελα να σου μάθω κάποια πράγματα ...

Σε οτι αφορά τον Παύλο . Ο Σιδηρόπουλος ήταν θύμα και οχι θύτης . Αν εκλαμβάνεις τους ναρκομανείς (στην ηρωίνη) ως θύτες καλύτερα να μη διαβάσεις παρακάτω . Παρόλη την αρρώστια του ο Παύλος έγραψε ενα τραγούδι , το Η , το οποίο είναι το αρχικό γράμμα της Ηρωίνης . Άκου αυτό το τραγούδι και μετά πες μου αν είναι απόλυτα προσγειώμενος ο Σιδηρόπουλος ή οχι . Δεν εξυμνεί την αρρώστια του . Δίνει μια μελωδική αφήγηση στην κατάσταση του . Δίνει την ΑΛΗΘΙΝΗ κατάσταση του . Ξέρει οτι θα πεθάνει και δε μπορεί να κάνει τίποτα για αυτό . "Σε ότι μισώ , σε οτι "αγαπώ" , είμαι εγώ , μα πίσω μου εσύ είσαι κρυμμένη ." . Δεν έχει νόημα να γράψω όλους τους στίχους . Είναι όλοι τους ένα "κατηγορώ" . Αλίμονο αν ο Παύλος περίμενε τον θάνατο του για να έχει ακροατήριο ....

Σε οτι αφορά το Νικόλα . Αν θεωρείς το Νίκολα Άσιμο πρεζάκι καλύτερα να μη διαβάσεις παρακάτω . Ο Ασιμος δεν είχε ανάγκη την πρέζα ... πιθανότερα αυτή να τον είχε ανάγκη . Φυλακίστηκε και υπέσθει επανελημένα ηλεκτοσόκ ως τρόφιμος ψυχιατρείων , καθώς προσπάθησαν να γιατρέψουν τη "σχιζοφρένεια" του . Λένε οτι η γραμμή ανάμεσα στη διάνοια και στον τρελλό είναι πολύ λεπτή . Ο Νικόλας επιβεβαιώνει το προαναφερθέν .

Ξέρεις ποιός είναι κατακριτέος ; Οι σημερινοί καλλιτέχνες μιας ορισμένης μουσικής , που δε θα 'θελα να αναφερθώ , οι οποίοι προωθούν ναρκωτικά για μόστρα και βία . Οχι αυτοί που αναφέρεις , τα θύματα αυτού του κόσμου ...


"Εαν ο κόσμος είναι εύγεστη σούπα , το μεζεδάκι είμαι εγώ μέσα ! Το μυστικό μου θα το μάθω ίσως , εαν και όταν θα χαθώ ! "

Είπα δε θα ξανακάνω δημοσιέυση εδώ αλλά αισθάνομαι μια υποχρέωση ως προς το Νικόλα ... Ξεκουβαλάτε τώρα απο το μυαλό μου , με κουράσατε .

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #74 στις: 02/04/07, 15:41 »
Το αναζητώντας Κροκανθρώπους το έχω διαβάσει φυσικά και αν θέλεις να το επισυνάψω να το διαβάσεις ολόκληρο.

Δεν το ανεβάζεις/στέλνεις, να το διαβάσουμε κι εμείς οι ξενιτεμένοι που δεν το βρίσκουμε αλλού;
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/08, 15:02
από Μαργαρίτα Π.
8 Απαντήσεις
3583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/07, 15:13
από Mίκα
7 Απαντήσεις
5834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/09, 15:30
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
0 Απαντήσεις
6566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/11, 18:13
από let me know 796
1 Απαντήσεις
2378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/12, 21:00
από gas-13
2 Απαντήσεις
1766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/20, 21:24
από MARIOS F